Tragisch auto-ongeluk bij Rotterdam Tortosa is aan drie zijden ingesloten m^ébêêêêBHHa Drie canonisaties te Rome WANDGEDIERTE DIJJERS VIJF JONGE MANNEN VERDRONKEN BUITENWIJKEN REEDS BEZET Optreden tegen IJzeren Garde Aanslag op trein in Algiers Het nieuws van heden DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS HOTEL - CAFE - RESTAURANT DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM DINSDAG 19 APRIL 1938 - AVONDBLAD VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21129 Zwaar overbemande vierpersoons auto te Capelle aan den IJssel te water gereden Twee slachtoffers gered Hulp was spoedig aanwezig Drankgebruik de oorzaak? Bocht in den weg niet bemerkt Het Weer Ruim f 105.000.- bijeen Voor de verdediging van ons vaderland De verdedigers moeten een hevig bombardement doorstaan Honderden vluchten naar Frankrijk De regeering nog vol hoop llllst Codreanoe en 200 leiders van de niet ontbonden organisaties gearresteerd De aanslag in den Deenschen rijksdag Vier nazi's wegens complot tegen den staat gearresteerd Predikanten in arrest Wegens verzet tegen hakenkruis ritus bij begrafenissen Recordpoging mislukt Vier Italiaansche vliegers bij een ongeval gewond Vijf personen gedood en twaalf gewond Hindoes slaags met Mohammedanen De rust is in Tunis weergekeerd Fa. H. v. LOON - Tel. 23037 DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN T'rrï™" mayonnaise I Aw r\ enSaladesaus Z. H. de Paus geeft den Zegen „Urbi et Orbi" PERSONENAUTO GESLIPT Bestuurder zwaargewond naar het ziekenhuis Buitenhof Telefoon 117375 Den Haag Uw lunch wordt ook op het terras geserveerd OP VASTENDAGEN SPECIALE SCHOTELS - MAGER MENU NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek In iden nacht van Zondag op Maan dag is te Capelle aan den IJssel, vlak nabij de grens van de gemeente Rot terdam, een ernstig auto-ongeval ge beurd, waarbij vijf jonge menschen om het leyen zijn gekomen en twee anderen in bewusteloozen toestand naar het ziekenhuis moesten worden vervoerd. Zeven jonge mannen tusschen 20 en 30 jaar, hadden Zondag bij den garagehouder C. van de 'Ende te Gouda een auto gehuurd om daar mede gezamenlijk een bezoek aan Rotterdam te brengen. In den nacht zijn zij daarvandaan vertrokken om zich naar hun respectievelijke Woonplaatsen Moordrecht, Gouderak en ouder kerk aan den IJssel te begeven. Even buiten Rotterdam, in de gemeente Capelle aan den IJssel, is de auto in een breede sloot terecht gekomen met het bovengenoemde vreeselijke gevolg. Te ruim kwart over één reed de jonge Hoogendam, die zich naar het land wilde begeven om sla te snijden, op den 's Graven- weg te Capelle aan den IJssel, den ouden weg tusschen Rotterdam en Gouda. Even voor de brug over het uitwateringskanaal, dat dezen weg snijdt, passeerde hem in groote vaart een auto, die eenigszins slin gerde. Toen de jongen even later ook over de brug was, welke een oogenblik den auto uit zijn gezicht had doen verdwijnen, be merkte hij tot zijn ontzetting, dat het voer tuig met de wielen omhoog en met "net brandende achterlicht het dichtst bij de oppervlakte in de langs den weg loopende ongeveer vijf meter breede sloot lag. In den wagen hoorde hij een vreeselijk geschreeuw en gegil. Juist tegenover de plaats, waar de auto in het water was terecht gekomen, liggen eenige villa's van daar wonende tuinders. De jongen begaf zich het eerst naar het huis van den hem bekenden expbrteur van tuinbouwproduc ten H. van Nimwegen, van wien hij wist dat deze een telefoonverbinding had. Vervolgens Wekte de jongen, door groot alarm te maken en op alle bellen van de huizen te drukken, alle omwonenden. Het duurde dan ook slechts korten tijd of ei Was hulp ter plaatse. De heer van Nimwegen Waarschuwde niet alleen de politie van Capelle aan den IJssel, doch ook die van Rotterdam en tevens den geneeskundigen dienst aldaar. De eerste, die bij het te water geraakte voer tuig kwam, was de heer Kooiman uit Rotter dam, die zich onmiddellijk te water begaf om te trachten de portieren van den wagen te openen. Zeer waarschijnlijk waren deze echter Verwrongen, zoodat openen niet mogelijk was. Van alle kanten werden hulpmiddelen aan gedragen om zoo mogelijk nog redding te bren gen, ladders en bijlen moesten als reddings materiaal dienst doen. Vrij spoedig had men twee der inzitten den bevrijd. Het waren de 29-jarige Arie Bloot en de 23-jarige Johan Steenbergen, beiden uit Moordrecht. Beide jongemannen waren bewusteloos. Met koortsachtigen ijver werd in den kouden hacht, terwijl een fijne sneeuw het verblijf op den weg zeer onaangenaam maakte, het red dingswerk voortgezet. Het mocht echter niet meer baten. Na onge veer een half uur waren nog drie inzittenden hit den auto bevrijd, doch hun levensgeesten Waren reeds geweken. Het duurde nog ongeveer een kwartier voordat de beide laatste slacht offers, die door de te hulp geschoten omwo nenden niet uit den wagen gehaald konden borden, door de brandweer, die den auto voor een groot gedeelte moest vernielen, boven Water waren gebracht. De vijf slachtoffers van het ongeval zijn de Ongeveer 24-jarige P. van Vliet uit Moordrecht, die den wagen bestuurd had, de 25-jarige Arte Balsgraaf uit Moordrecht, de 20-jarige Jan Versteeg uit Moordrecht, Arie Kersbergen uit Gouderak en Pieter Blonk uit Ouderkerk aan den IJssel. Alle slachtoffers zijn ongehuwd. Nog voordat alle zeven inzittenden uit het Water waren gehaald, waren dokter K. Zand bergen en dokter E. Boonstra uit Capelle aan den IJssel ter plaatse om de eerste hulp te ver benen. Spoedig daarop verscheen ook de ge- heeskundige dienst uit Rotterdam ter plaatse. De beide bewustelooze jonge mannen, die het eerst uit den wagen waren gehaald, werden per mito naar het ziekenhuis aan den Coolsingel e Rotterdam overgebracht. De vijf lijken werden eerst geplaatst in de Sarage van den heer Oudenaarde, in de buurt van het ongeval gelegen. Ook deze zijn later baar het ziekenhuis aan den Coolsingel te Rotterdam vervoerd. Zoodra hij was gewaarschuwd, heeft de bur gemeester van Capelle aan den IJssel, de heer J. Verloop, zich naar de plaats van het ongeval begeven, om persoonlijk leiding aan het red dingswerk te kunnen geven. Later in den nacht arriveerde ook de burgemeester van Moor drecht de heer K. H. Brandt op de plaats van het ongeval. Het is gebleken, dat gebruik van sterken drank niet vreemd moet zijn aan dit onge val. Bovendien zaten in den wagen, een kleine vier persoons Nash, niet minder dan zeven personen. Voorin zaten behalve de bestuurder nog twee jonge mannen, de overige vier zaten in de kleine ruimte ach terin. Hierdoor was het onmogelijk, toen de auto in het water was terecht gekomen, het voertuig te verlaten. Het schijnt, dat onder water in den wagen gevochten is. Korten tijd na het vreeselijke ongeval heb ben wij een onderhoud gehad met den heer van Nimwegen, een der eersten, die ter plaatse was. Hij vertelde ons, dat, toen hü door den jongen Hoogendam was gewaarschuwd, hij eerst zoo veel mogelijk per telefoon hulp heeft ingeroepen. „Toen ik mij naar buiten begaf, waren vele omwonenden ook reeds op den weg. Hoewel het erg koud was, waren de meesten slechts gedeel telijk gekleed. Men had gauw wat aangetrok ken over het nachtgewaad, om zoo mogelijk nog hulp te verleenen. Het was een vreeselijke consternatie in den nacht. Spoedig nadat ik per telefoon de autoritei ten had gewaarschuwd, was zoowel uit Capelle als uit Rotterdam hulp ter plaatse. We wonen hier eigenlijk als een klein groepje bij elkaar ver van de bebouwde kom, als 'n buurtfamilie." De heer Van Nimwegen zeide ons verder zelf niet te hebben gehoord, dat de auto was te water gereden, hoewel dit schuin tegenover zijn woning is gebeurd. Van Rotterdam komende, maakt de weg, die vlak is en op dezelfde hoogte ligt als het om liggende land, over de brug een flauwe bocht naar links. De bestuurder van den verongeluk ten wagen schijnt deze bocht niet te hebben bemerkt en is rechtuit in de rechts van den weg loopende. sloot gereden. De ernstig beschadigde wagen is'in den loop van Maandagochtend door een kraanwagen op het droge gebracht. Maandagochtend vroeg is ook het parket uit Rotterdam, vertegenwoordigd door den officier |j VERWACHTING: In het Noord-Oosten zwakke tot matigen wind uit Noordelijke S richtingen, half tot zwaar bewolkt of be- S S trokken, regenbuien, weinig verandering H in temperatuur. In het Zuid-Westen 5 EE zwakke tot matigen, Noord-Westelijke tot EE Westelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, |j weinig of geen neerslag, lichte nachtvorst, overdag iets zachter. Hoogste barometerstand: 774.0 Valentia. EE Laagste barometerstand: 750.0 Isafjord. 5 EE Zon op v.m. 4.57 onder n.m. 7.03 uur. EE Licht op n.m. 7.33. Maan op v.m. 0.00 EE onder v.m. 7.27. Laatste kwartier 22 April. illllllllllllllllllilllllliliilllllllllliiillliiilllliiiliilliilliiiiiiiiiilillliliill van justitie, mr. H. A. J. Reumer, op de plaats van het ongeval gekomen om een onderzoek in te stellen. Uit het onderzoek is nog gebleken, dat twee horloges van slachtoffers zijn blijven stilstaan te 1.15 en 1.17 uur. De beide drenkelingen zijn Maandag in het ziekenhuis aan den Coolsingel in den loop van den dag bij kennis gekomen. Zij verkeeren buiten levensgevaar en hun toestand is naar omstandigheden goed. Hun is een kort verhoor afgenomen, waaruit bleek, dat in den auto, die gehuurd was bij de garage Van Hoorn te Gouda, aanvankelijk vijf personen hadden gezeten. Zij hadden den wedstrijd FeijenoordP. S. V. bijgewoond en waren daarna de stad in gegaan. Op de terug reis ontmoetten zij op den Oostzeedijk den 33- jarigen Kasbergen, aannemer te Gouderak en den 27-jarigen Blonk, zand- en grinthandelaar te Ouderkerk aan den IJssel, die zij uitnoodig- den mee naar huis te rijden. Toen het ongeluk gebeurde, had de auto een vaart van ongeveer tachtig kilometer, dit is de maximum-snelheid, die het voertuig kon behalen. De auto was in het water nog tien meter voorbij de brug door geschoten. Het was ter plaatse niet diep, na melijk 1.20 meter, zoodat de wagen nog een stuk boven de oppervlakte uitstak. Hij was echter gekanteld, zoodat de inzittenden allen onder water kwamen te liggen. Zii konden zich echter niet bevrijden uit den kleinen wagen, waarin men als een kluwen opeen zat Blijkens de verantwoording van de vrijwillige bijdragen voor de versterking van de defensie is tot en met de afrekening van heden f 105.417.55 ontvangen. Ter gelegenheid van Hitler's bezoek aan Rome zal op het Forum de opera „Lohengrin" worden opgevoerd. Het ontworpen décor; de toren zal een hoogte krijgen van ongeveer veertig Meter SARAGOSSA, 19 April. (Havas.) Tortosa wordt van drie zijden bedreigd: in het Noor den door de artillerie en troepen infanterie; in het Westen door afdeelingen Legioensol daten, die uit Alfara zijn gekomen, en door troepen van Valino, die uit Mas de Bar- berans kwamen; en in het Zuiden door den rechtervleugel van het leger van generaal Valino, die van Masden Verge oprukt langs de Ebro. De rechtsche troepen hebben de buitenwijken van Tortosa bezet. Het aan den linkeroever van de Ebro gelegen stadsdeel, dat zich nog steeds in handen der regeeringstroepen bevindt, wordt hevig gebombardeerd door de rechtsche artil lerie. Ter hoogte van Benicarlo, ten Noorden van Vinaroz, kruisen voor de kust verscheidene recht sche oorlogsschepen. Na de overwinningen der rechtschen in Ara- gon en Catalonië bedraagt de oppervlakte Spaansch gebied, dat thans in handen van Franco is, 325.000 vierk. K.M., tegen 180.000 vierk. K.M. onder controle der regeering. Daal de geheele oppervlakte van Spanje 504.500 vierk. K.M. bedraagt, beheerscht Franco thans onge veer 65 procent van het Spaansche grondgebied. De bevolking van Val Aran heeft haar uit tocht voortgezet. 1500 vluchtelingen, o. w. een klein aantal mili ciens, zijn Maandag de Fransche grens over gekomen. Zij werden direct naar het kamp van Marignac overgebracht. Zondag zijn 375 Spaansche vluchtelingen, waarvan een honderdtal kinderen, te Lavalaan- gekomen. Uit Madrid wordt gemeld: de breuk der be trekkingen met Catalonië schijnt geen aanlei ding te geven tot bezorgdheid. Alle politieke par tijen hebben goedkeuring verleend aan het be sluit generaal Miaja volmachten te geven. Ma drid blijft de hoofdstad van het gebied, dat thans nog twee vijfden van Spanje uitmaakt. De voed selvoorziening is niet merkbaar gewijzigd. Doch de producten uit het buitenland, die tot nu toe via Catalonië werden aangevoerd, komen met vertraging binnen. Het betreft bevroren vleesch. gecondenseerde melk, suiker en koffie. Deze producten komen in kleiner hoeveelheden via de Levant-havens en Andulusië binnen. De capa citeit der oorlogsindustrie zal niet worden ver minderd. Er zijn voldoende grondstoffen om nog gedurende eenigen tijd voort te gaan met het vervaardigen van tanks en vliegtuigen. Generaal Franco heeft ter gelegenheid van de heiligverklaring van den Spaanschen missio naris Salvator de Horta een telegram gezonden aan Z. H. den Paus, waarin hij verzekert „dat Spanje en hij toegewijd zijn aan den H. Stoel". Z. H. de Paus heeft Zijn antwoord besloten met het geven van den Apostolischen Zegen. Franco heeft een decreet geteekend, waarbij de 19e April, de dag waarop het vorige jaar de vereeniging van de Spaansche Phalanx en de Traditionalistische partijtot stand kwam, tot nationalen feestdag verklaard wordt. De Italiaansche bladen publiceeren de twaalfde lijst van leden van het Italiaansche legioen, die in Spanje zijn gesneuveld. Het betreft 240 man die sedert 9 Maart aan de Ebro zijn gevallen, en er met militaire eer zijn ter aarde besteld. De onderteekening te Rome van het BritschItaliaansche pact, dat de vriendschap op hechte basis herstelt BOEKAREST, 17 April. (Havas.) De Roe- meensche politie heeft Zaterdag kapitein Codreanoe en 200 leiders van de „IJzeren Garde" gearresteerd. Allerlei inlichtingen hebben de autoriteiten doen besluiten op nieuw tegen de beweging der voormalige „IJzeren Garde" op te treden. De aankondiging van de ontbinding der partij, door den leider, kapitein Codreanoe, was niet meer dan een manoeuvre, zooals de politie ver nam uit een brief van Codreanoe aan zijn luite nants, waarin hij uiteenzette, dat de ontbinding zijner partij slechts fictief was, en dat de acti viteit van het „legioen" werd voortgezet. De politie vernam bovendien, dat de partij een marsch naar Boekarest voorbereidde. Bij tal rijke huiszoekingen werden wapens, munitie en strooibiljetten ontdekt. Het Groene Huis in een voorstad van Boekarest is door de politie bezet, evenals verscheidene vergaderlokalen der gar disten. De Curentul, het uiterst rechtsche orgaan, dat nauwe betrekkingen met de IJzeren Garde on derhield, is verboden. De autoriteiten hebben geen enkele verklaring afgelegd naar aanleiding van de genomen maat regelen. In het geheel zijn 250 personen gearresteerd. Honderd personen zullen vervolgd worden we gens het bezit van vuurwapenen. De overige 150 zullen zich moeten verantwoorden wegens het bezit van revolutionnaire geschriften. KOPENHAGEN, 16 April. (Havas) Zooals men zich zal herinneren, heeft op 13 April j.l. de nationaal-socialist Westergaard uit Deensch Sleeswijk in het Deensche parlement twee losse patronen afgeschoten in de richting van minis ter Steincke, terwijl terzelfdertijd een regen van nationaal-socialistische pamfletten van de tri bune neerdaalde. De „Social-demokraten" heeft bericht, dat Westergaard bij zijn arrestatie heeft gezegd, dat 't den volgenden keer ernst zou zijn Uit het onderzoek is gebleken, dat hier sprake is van een complot tegen de veiligheid van den staat, dat vertakkingen heeft in Denemarken en Sleeswijk. Vier personen zijn gearresteerd, o.a. Peter Petersen, een ingenieur uit Deensch Slees wijk, die in den oorlog aan Duitsche zijde 'heeft gestreden, Back Petersen, en de secretaris van de nationaal-socialistische partij in Denemarken, Fritz Clausen. Deze laatste zeide in een lang durig verhoor, dat hem van de zaak niets be kend was; de huiszoeking in zijn woning le verde niets op. Andere nationaal-socialisten, o.a. graaf Knuss, zullen worden vervolgd wegens bedreiging tegen de regeering. BERLIJN, 16 April. (Havas) Uit Saarbruecken wordt gemeld, dat daar de predikant Reichert is gearresteerd, die aan de leden zijner gemeente uiteen had gezet, dat hij weigerde den dienst te leiden bij begrafenissen met het hakenkruis, volgens den nationaal-socialistischen ritus, het geen een „politieke manifestatie" vormde. Eveneens is gearresteerd de predikant Weiser, die op den kansel tegen de arrestatie van zijn ambtgenoot had geprotesteerd. LONDEN, 17 April (Reuter). Vier Italiaan sche vliegers, die Zondag van Croydon waren yertrokken met een tweemotorige Caproni-een dekker om het record Croydon—Kaapstad te verbeteren, zijn bij Tripoli verongelukt. De poolvorscher Albertini, die meevloog, en zijn metgezellen zijn gewond. Albertini schijnt ernstiger gewond dan zijn metgezellen. Het toestel is zwaar beschadigd, Codreanoe, de leider van de „IJzeren Garde" PARIJS, 19 April. (Havas) In den nacht van Zaterdag op Zondag is de sneltrein AlgiersOran, welke te 22 uur uit Algiers was vertrokken, te half twee nabij Orleans- ville tot ontsporing gebracht. Verscheidene wagons werden vernield. Vijf personen wer den gedood en twaalf gewond, o.w. drie ernstig. Onder de dooden bevindt zich de directeur van het gouvernement Algiers, Rozier, met zijn echt- genoote en kinderen. Het onderzoek naar het spoorwegongeluk leidde tot de arrestatie van een onevenwichtig persoon, een zekeren Cavert. Deze had in het pension, waar hij logeerde, om een schroeven draaier verzocht, welken hij zorgvuldig in een krant wikkelde. Deze werd, geheel met olie besmeurd, op hem gevonden, en uit zijn ver klaringen valt op te maken, dat hij de bouten van den wissel heeft losgemaakt. BOMBAY, 19 April, (Reuter) Bij gevechten tusschen Hindoes en Mohammedanen te Bom bay zijn twaalf personen gewond. Ook elders is het tot botsingen gekomen. Er zijn in het geheel vier dooden en 68 gewonden te betreuren. Britsche troepen hebben bevel gekregen de politie bij te staan. Deze heeft twee malen vuur gegeven, om de ordeverstoorders te verspreiden; er zijn evenwel door dit optreden geen dooden of gewonden te betreuren. Tegen middernacht waren de autoriteiten den toestand meester. Tot de gewonden behoort een Hindoesche filmactrice. TUNIS, 19 April. (Havas). In een officieele mededeeling wordt gezegd, dat, nu de algemee- ne toestand in Tunis rustig is, men besloten heeft met ingang van heden het verkeer voor dag en nacht weer vrij te geven. Samenscholin gen van meer dan zes personen blijven evenwel verboden. De krijgsraad heeft 18 personen berecht, die werden beschuldigd van het dragen van wapens gedurende den staat van beleg, welke was af gekondigd na de ongeregeldheden op 9 April. 12 Tunisiërs en 4 Italianen werden veroordeeld tot straffen, varieerende van een dag opsluiting en 50 francs boete tot een jaar gevangenisstraf en 5000 francs boete. GEGARANDEERD TOTALE UITROEIING MARNIXSTRAAT no. 116 - HAARLEM Zuiveraars v. Rijks- en Gemeentegebouwen In Algiers werd een aanslag gepleegd op een trein; vijf personen vonden den dood en twaalf werden gewond. Bü gevechten tusschen Hindoes en Mohamme danen in Britsch-Indië vielen 4 dooden en 68 gewonden. Bij een gevecht in Palestina werd een 40-tal terroristen door Britsche troepen gedood. De Roemeensche autoriteiten zijn streng op getreden tegen de IJzeren Garde, die nist ont bonden bleek te zijn. De Fransche regeering zou haar verplichtingen ten aanzien van Tsjecho-Slowakije onverzwakt handhaven. Bevestigd wordt dat Parijs met Rome wil onder handelen over de benoeming van een ambassa deur bij het Quirinaal. Na de drie canonisaties te Rome heeft Z. H. de Paus den zegen „Urbi et Orbi" gegeven. De Japansche premier heeft besloten niet af te treden. Tortosa is aan drie zijden ingesloten door de rechtschen. Verschrikkelijk auto-ongeval te Capelle a. d. IJssel. Vijf jonge mannen verdronken. Twee geredden. Ondanks het gure weer viel het bezoek aan de bollenvelden toch nog mee. De boerderijbranden op de Veluwe. Aangehou dene bekent ze te hebben gesticht. VATICAANSTAD, 19 April. (Havas). Zon dagochtend is in de basiliek van St. Pieter de plechtige heiligverklaring geschied van den Poolschen martelaar Andreas Bobola S.J„ den Italiaanschen pater Giovanni Leonardi en den Spaanschen Franciscaner Salvator da Horta. De plechtigheid werd bijgewoond door 50.000 personen, afkomstig uit Polen, Frankrijk, Tu nis, Tsjecho-Slowakije en alle deelen van Italië. Ook het diplomatieke corps was tegenwoordig. Na de plechtige heiligverklaring, welke eindigde met een pontificale H. Mis, begaf de Vader zich naar de loggia van den Sint Pieter, waarbij Hij den zegen „Urbi et Orbi" gaf. Maandagmorgen is op den verkeersweg Zwolle-Amersfoort een personenauto, bestuurd door den heer ten Broeke uit Dedemsvaart, door de gladheid van den weg geslipt en tegen een boom gereden. De bestuurder werd zwaar gewond en is in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis Salem te Ermelo vervoerd. Hij is van de H.H. Sacramenten der stervenden voorzien. Behalve de heer ten Broeke zaten ook nog diens vrouw en moeder in den wagen. Eerst genoemde dame werd licht in het gelaat ge wond en is ter plaatse verbonden. De moeder van den heer ten B. kwam met den schrik vrij. De auto werd totaal vernield. iNo I MIVIUMUIIIIIJMI tilt) 1 t I j éJ/y Stand op Dinsdag 1 uur n.m.: 764.0 Vorige stand: 764.3

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1