DE OCEAAN POST Paaschhazen met velerlei verrassingen We luisteren naar FINANCIEN „BREAK-DOWN" VAN ARSENAL Dagfilm „RADIO-HOLLAND" WOENSDAG 20 APRIL 1938 Chr. Historische Unie Jhr. mr. D. J. de Geer geeft zijn kijk op het wereldgebeuren DE WEG 1938 De stranding van de Van Heutsz RUILVERKAVELINGSWET EEN SCHEEPSKRANT! M.V. „ROTTERD. LLOYD" N.V. STOOMVAART MIJ. „HEDERLAND" VOETBAL IN ENGELAND Aston Villa stelde teleur Little man, you had a busy day! Donderdag 21 April Het programma voor a.s. Zaterdag VOETBAL De Missiewedstrijd UtrechtHaarlem SOCIALE STUDIEWEEK TE ROLDUC Heden is in Krasnapolsky te Amsterdam de Christelijk-Historische Unie in algemeene ver gadering bijeengekomen. De voorzitter, jhr. mr. D. J. de Geer, herin nerde in zijn openingsrede allereerst aan de voor de Christelijk-Historischen minder gun- stigen verkiezingsuitslag. Dat aan de beide extremistische partijen een krachtig halt werd toegeroepen gaf reden tot vreugde. De hoofdoorzaak hiervan is volgens spr.. dat de gevaren voor de geestelijke en bur gerlijke vrijheid, die natuurnoodwendig aan het nationaal-socialisme zijn verbonden, allengs ook tot het besef van menigen aanvankelijken mee- looper zijn doorgedrongen, terwijl bovendien de wijze, waarop in ieder geschil tusschen onze regeering (of onze publieke opinie) met die van een naburig land, stelselmatig de zijde van dit laatste gekozen wordt, veler sympathie blijk baar op een te zware proef heeft gesteld. Het is vooral uit dit laatste gezichtspunt, dat de duidelijke afwijzing door ons volk van het nationaal-socialisme misschien nog de meeste toejuiching verdient. Ook is het goed, dat het buitenland nu weet, dat hier te lande van een burgeroorlog en dus ook van hulpvaardige „voorkoming" daar van nooit sprake kan zijn, omdat hier te lande slechts invloed geoefend wordt door par tijen, die hun geschillen parlementair uitvech ten, niet door partijen, die uit de school komen van het geweld. Wat het nieuwe kabinet betreft, verkeeren wij in menig opzicht nog in de positie van af wachten. En wij verheugen ons, dat zoowel de samenstelling van het kabinet als zijn program en zijn aanvankelijk optreden het een ver trouwend afwachten kunnen doen zijn, al zijn wij op enkele punten teleurgesteld en al be houden wij ons uiteraard volle recht van cri- tiek voor. Defensie en internationale toestand Aangaande de nieuwe defensie-uitgaven wees spr. op het verschil met 1914. Ook toeft werden zware eischen aan de schatkist gesteld. Maar jaren van groote welvaart waren daaraan voor afgegaan. In het volle harnas kon de strijd met de ongunst van den tijd worden aangebonden. Thans hebben wij zeven jaren achter den rug, waarin de belastingen reeds voortdurenc verhoogd en de uitgaven reeds voortdurend be snoeid zijn, terwijl er nog geen sluitend budget is. Bovendien is door boeking van gewone uitgaven op den kapitaalsdienst leeninggeld opgenomen tot dekking van iederen-dagsbehoef- ten. Ten slotte zijn zelfs rekeningen onbetaald gebleven, o.a. een rekening van dertig millioen 'sjaars, die wij hebben bij de sociale verzeke ringsfondsen. In deze zwakke situatie overval len ons nu de nieuwe groote defensie-uitgaven. Zij zijn even onvermijdelijk als die van 1914, maar grootere zorg barend aan de verantwoor delijke regeering. Wie van de defensieversterking spreekt, denkt ook aan den internationalen toestand, waarin zij haar grond vindt. De hier dreigende ge varen zijn in het afgeloopen jaar voortdureno pader gejcqmep, Hekjongs.te.I.ejt, «Jat het wan trouwen deed groeien, is de overweldiging van Oostenrijk. Het noodlottige hiervan ligt niet m de aansluiting op zichzelf, doch in de wijze waarop de aansluiting tot stand kwam. Dit is de hoofdzaak. Daar komt dan bij, dat wij pijnlijk getroffen zijn door de gevolgen, die het gebeurde voor een deel van de Oostenrijk* sche bevolking meebrengt. Een ander begeleidend verschijnsel, waar tegen ons hart in opstand komt, is het „eer herstel" voor de moordenaars van Dollfuss. Het ls een vreeselijk ding voor een volk, indien zijn overheid sluipmoord verheerlijkt. Als gif moet dit werken in de zielen van millioenen on derdanen. Een levensbeschouwing, die tot zóó iets afschuwelijks voert, ligt voor het christelijk geweten geoordeeld. Voor onze regeering is de gebeurtenis in Oostenrijk aanleiding geweest tot een ver vroegde invoering van den U-maandschen oefe- ningstijd. Het motief is geweest het weder toe genomen gevaar van een nieuwen wereld oorlog. Wanneer na Oostenrijk ook andere Oost-Europeesche staten aan de beurt mochten komen, zijn de gevolgen niet te overzien en kan dus een toestand intreden, waarin een stra tegische bezetting van ons land aan een vreem de mogendheid voordeelen biedt. Uit dat oog punt is de maatregel van onze regeering te be zien. De juistheid hiervan kan niet worden betwist. Als het „onderling overleg", waarvan de red ding van ons werelddeel (menschelijkerwijs ge sproken) afhankelijk is, in den Volkenbond niet mogelijk is, dan moet het daarbuiten ge schieden. Dit heeft de Engelsche premier goed Ingezien. Spr. vraagt: is het te verantwoorden, de fu riën los te laten in naam van de vredesge- dachte? Geen andere conclusie is mogelijk, dan dat het thans de roeping is van alle staatslieden ook en vooral van die uit de vredelievende lan den, om de handen ineen te slaan, eikaars be doelingen te verstaan, eikaars hebbelijkheden te ontzien, eikaars gedachten te peilen en ge meenschappelijk te werken aan oplossingen, waarbij tenslotte allen zich kunnen neerleggen. Een klein land als het onze kan ten dezen uiteraard slechts een bescheiden invloed oefe nen. Maar wij mogen hopen, dat onze regeering zal doen wat haar plicht is. Dit is nog noodi- ger dan de defensiemaatregelen. Overgaande tot de binnenlandsche politiek herinnerde spr. er aan, dat het morgen vijftig jaar geleden is, dat op 31 April 1888 het kabinet-Mackay optrad, waarmee een nieuwe aera in onze politiek werd geopend. Het kabinet Mackay was het eerste recht- sche ministerie en het bracht ons de eerste subsidiewet voor de bijzondere school. „Het christelijk bewustzijn", waarvan de troonrede van 1888 gewaagde en dat toen het voorwerp is geweest van veel spot en hoon, is de ruggegraat van ons volk gebleven, al deze vijftig jaren lang, en wordt heden ten dage ten onzent als kracht voor het openbare leven ge- eerd in breedere kringen dan voorheen. Tegen de booze geesten in de lucht, die thans de wereld en ook ons volk bedreigen, past toe nadering tusschen hen die elkaar in het hoog ste kunnen vinden. Ten slotte spoorde spr. aan tot een een drachtige, christelijke politiek. Belangrijke inzendingen voor deze tentoonstelling Voor de tentoonstelling „De Weg 1938", welke in Juni zal worden gehouden in de gebouwen en op de terreinen van „Houtrust" te Den Haag, ter gelegenheid van het achtste internationale wegencongres, zijn eenige ÖTzendingen in be werking, welke zeker in uitgebreiden kring be langstelling zullen trekken. De akademie van beeldende kunsten en tech nische wetenschappen te Rotterdam vervaar digt een drietal groote, decoratieve doeken, ge schilderd op grove jute. Twee daarvan beelden de ontwikkeling uit van het voertuig in den loop der beschavingsgeschiedenis en wel de ont wikkeling vóór en na de eerste toepassing van mechanische kracht. Het derde doek geeft een voorstelling, ontleend aan de ongevallensta tistiek. Ontwerpen en uitvoering staan onder leiding van de afdeeling toegepaste kunsten dei Rotterdamsche akademie. De doeken worden uitgevoerd door oud-leerlingen dier onderwijs instelling. Voorts vervaardigt de vakcursus voor werk- loozen te 's-Gravenhage een reliëfkaart van Nederland, ter grootte van circa zes bij zeven meter. De hoogteschaal is zoodanig gekozen, dat een duidelijk beeld van het Nederlandsche gebied verkregen wordt. De kaart geeft een beeld van de rijks- en provinciale wegen, ge reed of in uitvoering, alsmede van de toekomst plannen op wegengebied. Ook de rijwielpaden én natuurlijk eveneens de spoor- en de voor naamste waterwegen, met de bruggen en de Zuiderzeewerken zullen er op worden aangege ven. Verder biedt de kaart een overzicht van de vliegvelden en noodlandingsterreinen en de kust- en routelichten ten dienste der vliegtui gen. Gevaren van typhoon door gezag voerder onderschat BATAVIA, 20 April. (Aneta). De raad voor de scheepvaart heeft uitspraak gedaan inzake de stranding van het K.P.M.-motorschlp „Van Heutsz" op Green Island, nabij Honkong in den nacht van 1 op 2 September 1937 tijdens een zwaren typhoon. In de zeer uitvoerig en uiterst gedetailleer de uitspraak memoreert de raad alle feiten, o.a. ook de aanvaring van de „Van Heutsz" met het Deensche stoomschip „Gertrude Maersk" en later met het stoomschip „Hai Li". De raad kan niet ontkomen aan den indruk, dat het gevaar voortspruitend uit den reeds op 31 Augustus gesignaleerden typhoon, door den gezagvoerder van de „Van Heutsz" sterk is onderschat en dat de gevaren van den in de richting van Hongkong gaanden typhoon op 1 September 1937 onvoldoende ernstig zijn beoor deeld. Anderzijds erkent de raad echter, dat achteraf de beoordeeling van een zwaren ty phoon een ander aspect draagt dan op het oogenblik waarop deze wordt gerapporteerd. Uit het voorgevallene moge echter de leering wor den getrokken, dat men, bij het signaleeren van een typhoon, zoolang men niet beter weet, op het ergste voorbereid moet zijn. Eerste Kamer geeft haar meening te kennen Aan het Voorloopig Verslag der Eerste Ka mer over het ontwerp van wet, houdende nieu we bepalingen omtrent ruilverkaveling, is het volgende ontleend: Bij de overweging van dit ontwerp van wet in de afdeelingen meenden eenige leden, dat in de practijk slechts twee bezwaren tegen de bestaande wet zijn gebleken: Vooreerst, dat de tot stand koming van een ruilverkaveling te sterk wordt bemoeilijkt door het vereischte, dat daarvoor noodig is: een dub bele meerderheid, n.l., dat zoowel de meerder heid der betrokken grondeigenaren zich moet uitspreken voor een besluit tot ruilverkaveling, als dat die meerderheid nog in het bezit moet zijn van de meerderheid der daarbij betrokken gronden. Ten tweede, dat de kosten, aan de ruilver kaveling verbonden, te groot zijn; bovendien dat het bedrag daarvan ten tijde van het nemen van het besluit tot ruilverkaveling nog onze ker is. De minister is bij het onderhavige wetsont werp aan het eerste bezwaar op een bevredi gende wijze tegemoet gekomen, doch heeft dit ten aanzien van het tweede punt, tegen het algemeen verlangen der Tweede Kamer in, he laas slechts in zeer geringe mate gedaan. Naar het oordeel dezer leden is de opneming in de ruilverkavelingswet van de ruilverkaveling bij overeenkomst een verbetering. Zij konden er zich evenwel niet mede vereenigen, dat bij het wetsontwerp nu ook nog wordt voorgesteld een ruilverkaveling, die op grond van het algemeen belang „dringend" of „zeer dringend" zou wor den vereischt. Ook andere leden verklaarden het niet zon der bedenking te achten, dat het recht van den eigenaar, reeds ingekrompen door de vergemak kelijking der ruilverkaveling, wordt aangerand door de bepaling, dat in dringende gevallen reeds bij instemming van 'A der eigenaren door de overheid kan worden doorgezet. Het beginsel, aan de wet van 1924 ten grond slag liggend: „Geen ruilverkaveling wordt van hoogerhand opgedrongen", komt aldus in het gedrang. Nog eenigen betreurden, dat bij artikel 24 van het wetsontwerp geen recht van hoogev beroep op de Kroon is toegekend aan belang hebbenden, die zich bezwaard achten door de toewijzing van een aanvraag tot ruilverkaveling. Andere leden verklaarden gaarne met het wetsontwerp in te stemmen en de bezwaren der voornoemde leden niet te deelen. I WAARIN HET DAGELIJKSCHB NIEUWS, VERSCHIJNT TIJDENS DE REIS OP DE MATT .SCHEPEN VAN: EN MET ADVERTEEREN BEREIKT MEN ALLE VERLOFGANGERS, REPATRIEERENDEN EN TOERISTEN. Vraagt proefnummer en tarieven aan: Keiaersgracht 562 Amsterdam-O. Ook de Wolves en Preston N. E. weer favoriet voor het kampioenschap Aprilletje zoet, beweert het spreekwoord, geeft ook nog wel eens een witten hoed. En dat zulks geen hallucinatie ls, kunnen de Paaschhazen bevestigen. Er woei een wind over Engeland, die regelreeht uit de Noordpool kon geïmporteerd zijn. Maar er was nog meer, er was ook regen, en hagel en sneeuw, afgewisseld met zon, die, zoo hij scheen, het aardrijk be haaglijk warmde. Zoo werd Paaschfeest 1938 een festijn, dat voor alles geschikt was, be halve voor een verblijf in de open lucht. Dat desondanks duizenden en nog eens duizenden het thuis niet konden houden en den wannen haard verwisselden voor de voetbalarena, pleit voor de aantrekkelijkheid van Soccer. Verwon deren doet het overigens niet en wel om tweeër lei reden; ten eerste nu de spanning ten top stijgt en ook omdat het einde voor de deur staat. Nog drie, hoogstens vier wedstrijden, en het seizoen 1937-1938 is weer geschiedenis. Nu de Paaschhazen een driedaagschen dans uitvoerden, was dit een bij uitstek prachtige gelegenheid om naar hartelust te genieten, een voetbalfuif, die veel te genieten bood, doch nog meer desillusie heeft verwekt. In het bij zonder bij de kampioenspretendenten. Als één team in deze dagen teleurstelde, dan was het voorzeker Arsenal. Drie wedstrijden, die zegge en schrijven één punt opbrachten. Treuriger resultaat is haast ondenkbaar, doch Wol verhampton Wanderers in eerste instan tie, doch ook Preston North End zijn er de Londenaars erkentelijk voor. Beide ploegen snapten vier punten uit deze wedstrijden, waar door hun kansen prachtig kwamen te staan. Vooral van de Wolves, die theoretisch gespro ken haar lot in eigen hand heeft, natuurlijk tot groote voldoening van majoor Buckley een der beste voetbal-specialisten van het Veree- nigd Koninkrijk. Wat puntenwinst betreft wer den deze clubs echter overtroefd door de Bol ton Wanderers en Brentford, die er ieder vijf thuis haalden. Of deze winst nog veel baten zal, meenen wij thans te moeten betwijfelen, gezien haar 40 gespeelde wedstrijden met een puntental van 43. Wie zal de roode lantaarn te torsen krijgen? Is de spanning aan den top van de ranglijst ondraaglijk, gropt, niet rpindgr emotie beleven de vereenigingen aan het andere eind. Men zou dit kunnen vergelijken met een strijd ift een met zeep besmeerden mast! Den een na den ander ziet men omhoog klauteren, om in het volgend oogenblik weer neer te ploffen. Voor het begin van het Paasehtournooi stond Grimsby Town onderaan, na Goeden Vrijdag Portsmouth, Zaterdag Huddersfield Town en thans weer Grimsby Town. Dit Illustreert wel duidelijk, hoe fel er gestreden wordt. Welke teams uiteindelijk zullen afdalen, is een mysterie, dat waarschijnlijk tot den laat- sten wedstrijddag met den sluier der onwetend heid zal worden gedekt! Op Goeden Vrijdag leek Grimsby Town door haar 1—O-zege op Portsmouth op het goede pad, doch Maandag nam Pompey, de bijnaam voor Portsmouth, met 3—0 revanche, waardoor het verschil geheel genivelleerd was. Daarnaast dwong Portsmouth op Zaterdag' aan de Bolton een gelijk spel af, terwijl Grimsby verloor, zoo dat Pompey tenslotte een winst van een punt noteerde. Ook de drie andere candidaten, met name Manchester City, Huddersfield Town en West Bromwich Albion wisten leder een over winning te behalen, zoodat het „veld" uit stekend bijeen Weef. De middengroep geeft geen aanleiding tot commentaren, slechts willen wij Chelsea's ver richtingen nog even memoreeren, die beston den uit een overwinning (uitwedstrijd), een draw en een nederlaag. Alzoo een resultaat, dat geen aanleiding geeft om hoog van den toren te blazen, doch evenmin om ontevreden te zijn. Er zijn twee merkwaardige resultaten in deze drie dagen voetbal, die onmiddellijk uitsprin gen. De 101-zege van de Wblves en de 71 van Manchester City op West Bromwich Albion. Dat eerstgenoemde als energiek werker voor de leidende positie tot zulke exhorbitant hooge cijfers komt, verbaast minder, dan de zeven treffers van Manchester City, welk team intus- schen wel een contrast vormt met het vorig seikoen. Tot 2—0 liep het tijdens den strijd tegen West Brom zeer normaal, de City speelde met veel meer overtuiging, zoodat de goals vol komen gerechtvaardigd waren. Toen ineens kwam het onheil over de gasten, de rechtsback, de linkshalf en vervolgens de doelman raakten geblesseerd.. Er was een reorganisatie in ae West Brom-ploeg noodig, waardoor doelman Light met zijn gewonden arm naar den linker vleugel verhuisde en op de rechtsbuitenplaats de back Finch promeneerde met zijn hoofd in de zwachtels. In het doel was Sankey gekomen, een mannetje van drie turven hoog, die In Light's groene trui verdronk. Dit werd de komische noot, vooral daar hij er nog al vreemdsoortige doelmansmanieren op na hield. Hij holde meer zijn doel uit dan een echte doelman wel zou doen, doch de branding, waar- In de City-aanval hem plaatste, werkte bepaald irriteerend. Ondanks de vijf verdere doelpun ten kreeg hij na afloop een speciaal applausje en zongen enkele grappenmakers, hoewel niet te onpas: Little man, you had a busy day! De belangrijkste match bracht een draw Een der belangrijkste kampen van dezen driedaagschen veldtocht was de strijd op Moli- neux Ground, waar Wolverhampton Wanderers haar grooten tegenstander Preston North End ontving, den Beker-finalist. Züo wat 45.000 toe schouwers hadden zich van een ticket ver zekerd, doch nog ettelijke moesten worden te leurgesteld, omdat het veld nu eenmaal niet meer bergen kon. Zooals het echter meermalen gebeurt juist die strijd waarop aller aandacht ls geconcen treerd valt tegen! Zóo ook hier. Nu moet bet worden betreurd, dat men bij het vochtig ma ken van den grond tever was gegaan, waardoor het terrein niet nat, doch modderig was ge worden. Zelfs bleek dit zoo hinderlijk, dat de passes klem liepen in de brei-substantie. Bovendien pasten beide teams een voorzich tige tactiek toe. Beider achterhoeden genoten de grootste belangstelling. Voor de kenners viel aldra te bespeuren, dat de ontmoeting arm aan doelpunten zou worden, zoozeer leek men voor beider aanvallen bevreesd. Dit vermoeden werd bewaarheid. Men vreesde elkaar, en ook de positie op de ranglijst. Vooral de .supporters, die na de tien doelpunten op Leicester City nogal in een optimistische bui waren, werden bar teleurgesteld. Dit gold niet zoo zeer den eigen aanval, dan wel de verdedigende tactiek der tegenstanders, omdat met den kranigen keeper HOldcroft aan het hoofd geen kans werd weg gegeven. Bij de thuisclub schitterde de inter nationale spil, Cullis, doch ook de back Morris, evenals keeper Scott, vertolkten een schitteren de partij voetbal. Behoeft het nog afzonderlijke vermelding, dat Wolverhampton in een optimistische sfeer ver- ^cp<p<pcpip<p<f<ptpep ip cpepcpcpeptpc£<pcpcpcpcp(pcpcp!pc|3cpcpcpep<£c)=epcpcp tpcpcprpepipcpcpcpcpipcpipcficpcpcpcpcpcp HILVERSUM I, 1875 en 415.5 M. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00—12.00 NCRV 8.009.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Orkest. 2.00 Handwerkuurtje. 2.55 Gramofoonmuziek. 3.00 Voor de vrouw. 3.30 Gramofoonmuziek, 3.45 Bijbellezing. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.00 Handenarbeid. 5.30 Planokwartet. 6.30 Gramofoonmuziek. 6.50 Causerie over Verpleging. 7.00 Berichten. 7.15 Journalistiek weekoverzicht, 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. SOS-berichten. 8.15 Stafmuzlek 5c R. I, 9.30 Vervolg concert. 10.00 Berichten ANP. 10.05 Gramofoonmuziek. 10.45 Gymnastiekles. 11.00 Gramofoonmuziek. Ca. 11.5012.00 Schriftlezing. HILVERSUM n, 301,5 M. Algemeen Programma, verzorgd door de AVRO 8.80 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Omroeporkest. 11.00 Causerie. 11.30 Omroeporkest en soliste. 12.30 Ensemble Rentmeester. 2 00 Voor de vrouw. 2.30 Pianovoordracht. 3.00 Gramofoonmuziek. 4.00 Voor de zieken. 4.30 Gramofoonmuziek. 4.40 Voor de kinderen. 5.30 Aeolian-orkest en soliste. 6.30 Sportcauserie. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 AVRO-Dansorkest. 8.00 Berichten ANP. 8.10 Concertgebouworkest en solist. 9.15 Radiotooneel. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.00 Omroeporkest. 11.00 Berichten ANP. 11.10 AVRO-Dansorkest. 11.3012.00 Gramofoonmuziek. DROITWICH, 1500 M. 10.25 Gramofoonmuziek. 11.05 Continental Players. 12.20 Dansmuziek. 12.50 BBC-Northern Ireland-Orkest. 1.35 Gramofoonmuziek. 2.35 Sted. Orkest v. Bournemouth. 4.05 Gramofoonmuziek. 4.20 Michaeloff's orkest. 4.50 Gramofoonmuziek. 5.20 Berichten. 6.00 BBC-Northern-orkest. 6.50 Joe Kaye en zijn Band. 8.45 Boyd Neel-orkest. 9.40 Kwintet. 10.20 Dansorkest. 10.5011.20 Dansmuziek. RADIO-PARIS, 1648 M. 9.25 en 10.20 Gramofoonmuziek. 11.40 Cantrelle-orkest. 12.50 Zang. 2.05 Pianovoordracht 2.20 en 3.20 Zang. 3.35 VloolvoorcTaeht. 3.50 Zang. 6.20 Zang, 7.35 Pianóvoordracht. 7.50 Operette. KEULEN, 456 M. 11.20 Orkest. 1.30 Concert. 3.20 Orkest. 5.55 Planovoordracht. 6.30 Orkest. 7.20 Orkest en Koren. 9.35 Gramofoonmuziek. 9.50—11.20 Orkest, koor en solisten. mandoline-orkest, BRUSSEL, 322 on 484 M. 322 M. 11.20 Gramofoonmuziek. 11.50 en 12.30 Kleinorkcst. 12.501.20 Gramofoonmuziek. 4.20 Kleinorkest. 5.05 Gramofoonmuziek. 5.20 Zang. 6.20 Pianovoordracht. 7.20 „Das Rheingold", opera. Na afloop Gramofoonmuziek, 484 M. 11.20 Gramofoonmuziek. 11.50 en 12.30 Salonorkest. 12.501.20, 4.20 en 5.35 Gramofoonmuziek. 7.20 Salonorkest, dansorkest en solisten. 9.30-7-10.20 Belgisch planokwartet. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 6.30 Orkest en solisten. 7.20 Orkest en solist. 9.20 Berichten. 9.50 Planovoordracht. 10.05 Berichten. 10.20—11.20 Orkest. keert, nu de voetbal-representanten zoo dicht de gouden plaquette zijn genaderd, waarop men zoo zeer gesteld is! Aston Villa struikelt. Wat een deining is er in de Tweede Divisie. Ten koste van de leiders dit keer, en waarbij de oogenschijnlijke outsiders zijde sponnen. Manchester United bijv. moest drie punten af staan gedurende deze drie dagen voetbal, de Villa twee in twee wedstrijden, wat precies in de kaart van Coventry City was getrokken die door een puntenwinst van drie, en in wedstrijd tal en in punten met de Villa gelijk ligt. Zoowel voor Manchester als Birmingham be- teekent dit een groote teleurstelling, daar men in die steden met een groot zekerheidsgevoel over promotie pleegde te spreken. Thans zijn er nog verschillende mogelijkheden, alhoewei wij meenen te mogen aannemen, dat beide teams, Aston Villa en Manchester United, in de nu nog resteerende wedstrijden hun krachten der mate kunnen concentreeren, dat hun illusie tenslotte toch in vervulling gaat. In 't zicht van het seizoeneinde ontlokken de programma's meer cijfersommen, dan in welk deel van het jaar. Vooral ten aanzien van promotie- en degradatie-candidaten, waarbij de mogelijkheden wel grondig worden gewogen. Hier is het programma voor a.s. Zaterdag, dat ons waarschijnlijk weer een stapje nader brengt tot definitieve resultaten. BirminghamEverton. Charlton AthleticManchester City ChelseaDerby County Grimsby TownBlackpool. Leeds UnitedBrentford. LiverpoolBolton Wanderers. MiddlesbroughWolverhampton Wanderers PortsmouthSunderland. Preston North EndArsenal. Stoke CityLeicester City. West Bromwich AlbionHuddersfield Town En in de Tweede Divisie: BarnsleyNorwich City. BurnleyBlackburn Rovers. BurySheffield Wednesday. Coventry CityFulham. Luton TownSwansea Town. Manchester UnitedBradford. Newcastle UnitedChesterfield. Nottingham ForestPlymouth Argyle. Sheffield UnitedWest Ham United. Stockport CountyAston Villa. Tottenham HotspurSouthampton. Samenstelling der elftallen Voor den grooten Missie-wedstrijd, die op Zondag 24 April a.s. in het fraaie Gemeentelijke Sportpark te Hilversum gespeeld wordt tusschen de vertegenwoordigende elftallen van de Bis dommen Utrecht en Haarlem, bestaat aller wegen groote belangstelling. Dit blijkt wel uit het succes van den voorverkoop van plaatsbe wijzen, die in de verschillende Gooische ge meenten gehouden wordt. De spontaneïteit waarmede alle aangesloten vereenigingen deze zaak hebben aangepakt verdienen allen lof. Zoo men weet wordt deze wedstrijd voorafge gaan om 1 uur door een Junioren-wedstrijd van de vertegenwoordigende elftallen van de krin gen Amsterdam en Gooi- en Eemland. Op zichzelf kan dit al een bijzonder aardige en interessante wedstrijd worden, wijl men er van verzekerd kan zijn dat deze jeugdige spe lers hun beste beentje zullen voorzetten, om zich hun keuze waardig te toonen. Het Amsterdamsch Junioren-elftal is als volgt samengesteld: Doel: H. Ketel (DOSS). Achter: J. Genemans (Gez. Vier), Jan de Vlieger (DOSS). Midden: D. Plekker (The Unity), B. Ooster- wijk (The Victory), W. Hendriks (WA). Voor: A. Floore (The Victory), H. van Koo- ten (The Victory), G. v. d. Draay (DOSS), A. Vermorken (RKAV). F. Hosselet (Gez. Vier). Reserves zijn: J. Koenen (Oranje Zwart), C. Pouw (St. Pancratiufe). H. Ernsting (Gez. Vier) en J. Hennink (Constantius). Het Junioren-elftal van den kring Gooi- en Eemland is Maandagmiddag, na een proefwed- strijd op het SDO-terrein te Bussum, als volgt samengesteld: Doel: A. Prinsen (Olympia). Achter: G. de Wit (LVV), A. Lakeman (SD O). Midden: C. Sennef (Olympia), L. de Boer (SDO)M. Diepenbroek (Actif). Voor: Th. v. Eijden (SDO), A. Ebbing (SD O), J. Poort (EMM), B. Hom (EMM), A. van Kasbergen (EMM) Reserves zijn: L. Wortel (SDO), A. Rosmalen (SDO), J. v. d. Geest (SDO), Mol (EMM). Om half drie vangt daarna de wedstrijd UtrechtHaarlem aan, nadat eerst een officiee- le ontvangst zal hebben plaats gehad in hotel Aben, Stationstraat. Ook de samenstelling van deze elftallen is thans bekend. Deze is als volgt: Haarlem: Doel: W. Alsemgeest (DHL). Achter: A. Noom (GVO), A. Gigengack (D HL). Midden: H. Troost (Excelsior), Jac. Tuyp (Vo- lendam), W. Runderkamp (Volendam). Voor: N. Wijbenga (VVZ), J. Mol (RKAV), R van Lingen (Excelsior), C. Alsemgeest (DH L). A. Martin (HBC). Utrecht: Doel: C. Pot (HMS). Achter: G. Verhoeven (Huihuizen), H. Spij ker (Emos). Midden: M. Trentelman (Vosta), H. Pik (VD Z), L. v. d. Linden (Zw. Vooruit). Voor: A. Sinnige (HMS), G. te Riele (Altior), A. v. d. Berg (Vogldo), G. Koopman (Quick), A. de Hosson (HMS). Reserves zijn: J. Ellenbroek (Altior), Th. Smits (SDOUC)N. J. Hendriks (VDZ). Beide elftallen zijn met groote zorg samen gesteld en vormen leder op zich een zeer ster ke combinatie, welke een waarborg is, dat de wedstrijd op hoog peil zal staan en zeker niet zal onder doen voor den besten eerste-klasse wedstrijd van den neutralen sportbond. Verder is het vanzelfsprekend dat de Haarlemmers het zich tot een eer zullen rekenen den bekerhou ders den voet dwars te, zetten, zoodat het ook een uiterst spannende en emotievolle wedstrijd zal zijn. Vermelden wij nog dat de Leo-fanfare te Hilversum den wedstrijd met vroolijke muziek zal opluisteren. De veertiende Sociale Studieweek te Rolduc wordt gehouden van 7—9 Augustus, Op 21 April a.s. zullen ter Amsterdamsche beurze worden geïntroduceerd certificaten voor tien gewone aandeelen, zonder nomi nale waarden, der American Radiators and Standard Sanitary Corp. De eerste koers zou heden circa 93A per aandeel bedragen (Amsterdamsche usance). Op 22 April a.s. zullen ter Amsterdamsche beurze worden geïntroduceerd certificaten, vertegenwoordigende elk tien 5 pet. cum- pref. aandeelen van 3 100 nominaal, bene vens certificaten vertegenwoordigende elk tien gewone aandeelen zbnder nominale icaarde in The Pure Oil Company. De eerste koers zou heden voor de pref: aandeelen circa 55 bedragen en voor de gewone aan deelen 8(Amsterd. usance). Aan de obligatiehouders van de Mij. tot Exploitatie der Cultuur-ondernemingen van E. Moormann en Co. wordt toestemming ver zocht tot wijziging van de aflossing svoor- xcaarden. Zes maanden na eventueele divi dendbetalingen moet telkens ten minste f 100.000 worden afgelost, onder aftrek van ter beurze te voren ingekochte stukken. De Mij. boekte in 1937 een netto-winst van f 334.000 tegen een saldo-verlies van f 70.389 het vorig jaar. Op 22 April zullen ter Amsterdamsche beurze verhandeld worden certificaten van één en van 10 gewone aandeelen zonder no minale waarde der Allied Chemical and Dye Corporation. De eerste koers zou heden zijn 111 per aandeel. De Nederlandsche Bankinstelling voor waarden belast met vruchtgebruik en perio dieke uitkeeringen is voornemens, ook over het jaar 1937, het dividend te passeeren. De West-Borneo Cultuur Mij. behaalde in 1937 een winst van f 31.535, tegen f 18.228 het vorig jaar. Het bedrag zal worden be stemd tot delging van het saldo-verlies, in verband met den gedaalden rubberprip wordt thans reorganisatie niet mogelijk geacht. Krachtens de Amerikaansche katoenwet waren op 14 April j.l. 5.323.000 balen katoen beleend en waren ook op 40.879.000 bushel 'mais leeningen verstrekt. Douglas Aircraft boekte in het eerste kwartaal een netto-winst van 406.000, of 0.71 per aandeel, tegen 237.000, of 0.42 per aandeel in het eerste kwartaal 1937. De Du Pont de Nemours behaalde in het eerste kwartaal, naar raming, een netto winst van 0.65 per aandeel, tegen 1.3* p.a. in het eerste kwartaal 1937. De Buick-fabriek werd genoodzaakt, de productie te beperke7i, wegens een tekort aan carrosserieën. Dit in verband met het conflict, dat tusschen de fabriek van de Fisher Body Co. met de United American Workers is ontstaan. Men verwacht, dat de Buick spoedig haar geheele productie zal staken, waardoor 9000 arbeiders werkloos zullen worden, afgezien van de 3000 arbei ders, die bij de Fisher-fabrieken werkloos worden. Achttien Amerikaansche openbare nuts bedrijven zijn bij het Hoog Gerechtshof tl Washington in beroep gegaan, tegen de be slissing van een speciale rechtbank, welke' de grondwettigheid van de Tennessee Valley Authority bevestigde. De Amerikaansche minister van Finan ciën, Morgenthau, deelde mede, dat de schatkist overweegt, toekomstige goudzen dingen te steriliseeren. De niet actieve goudvoorraad van de schatkist, ten bedrage van 1.182.000.000, is in omloop gebracht- Voorts verklaarde Morgenthau, dat de ver dere goudpolitiek der regeering zal afhan gen van de reactie van de Europecsche wis selmarkten op de nieuwe uitgaven- en ere- diet-politiek der Vereen. Staten. Volgens berichten uit Amerika, doet Ro°' sevelt al het mogelijke, om een wijziginQ van de belasting op de onverdeelde winsten en de Capital Gain Tax te voorkomen en r.m hij niet toelaten, dat de Labour Relati ons Act. ten gunste van de werkgevers worden gewijzigd. Minister Morgenthau zal heden met den voorzitter van de Federal Reserve Board Eccles de goudsituatie en de monetaire P°~ litiek der regeering bespreken. Men geloop niet, dat eenig Europeesch kapitaal ult Amerika zal worden teruggetrokken als lo gisch gevolg van de positie van den dollM- Men verwacht niet, dat Europeesch goud naar Amerika zal worden gezonden. Mon meent, dat de desterilisatie van 't goud gee" sterke verbreeding van de credietbasis te1\' gevolge zal hebben en rekent er op, dat de middelen uit het goud-sterilisatiefonds ver kregen, zullen worden gebruikt voor het nd' komen der verplichtingen van de schatkist en om de uitgifte van nieuwe staatsleenïk' gen mogelijk te maken. De voorzitter van de Refico stelt leeningen voor ten bate van het economise^ leven; de een tot steunverleening aan particuliere banken en de tweede om /ah'1* kanten te steunen, die groote voorraden bezitten. De voorraden katoen en tarwe in AmeriW zijn zeer groot en men is op deze markten overwegend a la baisse gestemd. Het moeten blijken, of de regeering werkelijk staat is, de prijzen te beïnvloeden en hier door de economische bedrijvigheid te do* toenemen. De industrieele productie in de Veree^ Staten was in Februari 39.7 pet. onder nor maal, tegen 38.7 pet. onder normaal Januari. In Augustus j.l. was de product 9.7 pet. onder normaal. De Atchison Topeka boekte in Januari Februari te zamen een verlies van mill., tegen 468.000 in dezelfde periode t>a 1937. De Baltimore and Ohio leed in FcbriM'^ een netto-verlies van 3.24 mill., tede 469.000 in Februari 1937. De Southern Pacific leed in Februari eeJjj netto-verlies van 2.94 mill., tegen §31l-u in Februari 1937. De Chicago North Western leed een netto-verlies van 9 15.11 mill., teg 9.38 mill, in 1936. De U. S. Rubber zal vóór Juli a.s. 0ee1t besluit nemen omtrent het dividend. Het Pond Sterling bewoog zich hedenofy tend te Amsterdam op 8.978.97Va 8.Ó7V4), de Dollar op 1.79%1.79% (1-7J np de Frank op 5.665.68 (5.68), de BelO,,^ 30.25—30.30 (30.28) en de Zwitsersche *Tli op 41.35—41.40 (41.40),

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 6