Bezorgdheden in Roemenië y y y De Rijksmiddelen in Maart Nurks. Dit is Nathaniel EEN VERGETEN OORZAAK DE REGEERING CONTRA CODREANOE Dobbelmann lekker, man! Ook Uw steun! WOENSDAG 20 APRIL 1938 BUITENLANDSCH OVERZICHT Staatsgreep voor komen ST. LEBUINUSVEREEN1GING JUBILEERT De heer W. Wiltschat geridderd EVENREDIGE VRACHT- VERDEELING Voorloopig verslag der Eerste Kamer HetLuchtverdedigings- fonds stelt jongelui financieel in staat tot vlieger opgeleid të worden. Een versterking van de vlieger-reserve is ver sterking van onze Neu traliteit. Zendt Uw aan het bijdrage DE „NIEUW-AMSTERDAM' AFGELEVERD Nieuw vlaggeschip der H.A.L. op plaats van bestemming AANRIJDING TE ALKMAAR Autobestuurder reed met gedoofde lichten door VEREENIGING VAN HUIS EIGENAREN Stichting Noord-Nederland Vlaanderen Binnenscheepvaart- congres Openingsrede van den minister van Waterstaat Rede van minister van Buuren Een gunstige maand Een onaangenaam mensch in den Haarlem merhout. Mevrouw Eli sabeth Nurks heeft wat met hem te stellen! Dan is de soep te zout, dan is het vleesch niet malsch, dan zit Nathaniel te kla gen over zijn zaken en over het weer. Wanneer Nathaniel maar niet op houdt met mopperen pleegt zijne Elisabeth te zeggen: „Stop maar 'n pijpje IBIS, dan zie ik tenminste een vroolijk gezicht." De weinige oogenblikken, dat Elisa beth Nurks een opge ruimd gelaat tegenover zich ziet, dankt zij aan IBIS. HOE EX-VERLOOFDEN SAMENWERKTEN K.R.O. WERELDAPOSTOLAAT Zondag 26 Juni speldjesdag P. H. L. Jamin overleden De vlaggen uit De binnenlandsche situatie van Boemenië vraagt weer eens de aandacht. Te Boe karest en in de provincie hebben talrijke Srrestaties plaats gehad. Niet minder dan een Paar honderd leiders van de vroegere IJzeren Garde, die aan de laatste verkiezingen deelnam als de partij „Alles voor het vaderland," werden gevangen genomen. Op de eerste plaats „kapi tein" Codreanoe, de hoofdleider. De arrestaties Werden door de regeering gemotiveerd door het feit, dat men een complot van Codreanoe tegen het bestaande régime op het spoor was geko men. De politie heeft bij gelegenheid van huis zoekingen talrijke wapendepots ontdekt, die klaarblijkelijk voor een Putsch moesten dienen. Terzelfder tijd w^erd de courant Curentul, or gaan van de uiterste rechterzijde met germa- hophiele tendenzen, dat nauwe betrekkingen onderhield met de oude IJzeren Garde, verbo den op grond van de nieuwe wetten ter bescher ming van den staat. Het meest opvallende in deze zaak is, dat Codreanoe, die, na het dicta toriaal optreden van Koning Carol zelf, op eigen initiatief zijn partij had ontbonden, in werke lijkheid zijn politieke activiteit voortzette en zelfs de publieke orde bedreigde. Kort geleden dog had hij zelfs zijn besluit kenbaar gemaakt, Roemenië te verlaten en zich in het buitenland te vestigen. Maar Codreanoe verliet het konink lijk niet en de gevonden documenten schijnen gemakkelijk het bewijs te kunnen leveren, dat de ontbinding van zijn partij meer schijn dan Werkelijkheid was en dat hij, na zijn volgelin gen van hun eersten eed van trouw te hebben ontbonden, hun een tweeden heeft afgenomen, Waardoor zij zich verplichtten, den leider tot het einde toe te volgen, ook bij een gewapend oonflict met den staat. Hij had hun geheime be llen en instructies doen toekomen in verband met verhoogde politieke activiteit en het schijnt, dat alle disposities, noodig voor een „marsch haar Boekarest", waren genomen. Op grond van deze feiten heeft de regeering van Koning Carol °P voor Roemeensche omstandigheden zeer energieke wijze ingegrepen en Codreanoe met ®Jn voornaamste helpers, die, naar men be weert, als leden van de vroegere partij „Alles Voor het vaderland" als professioneele agitators t°t ieder avontuur bereid zijn, laten arresteeren. Het was van te voren te verwachten, dat de activiteit van de IJzeren Garde niet zou ophouden, toen het nieuwe régime ld Roemenië een feit was geworden en dat deze diettegenstaande de strenge maatregelen, die het gouvernement van den patriarch Miron Cristea op grond van het zoo „verrassende" Plebisciet had genomen, zich met illegale midde- 'en zou handhaven. Codreanoe en zijn partij gangers konden natuurlijk niets meer verwach ten van een openbare politieke oppositie, zooals Zij deze voerden tegenover het vroegere bewind, eh meenden blijkbaar hun doeleinden beter en sneller te kunnen bereiken met behulp van clandestiene methodes, wel bekend uit de natio- daal-socialistische praktijken, methodes, die hen in staat stelden, verwarringen te scheppen eh te doen voortduren door de politieke malaise te exploiteeren en door alle ontevrede nen en verbitterden bijeen te brengen, om zoo doende het land, op een gunstig moment, te hunnen plaatsen voor een voldongen feit. Op deze wijze worden trouwens alle dictaturen Voorbereid. De beweging der IJzeren Garde is altijd meer doorspekt geweest met leerstel- hngen en methodes van het Duitsche nationaal- socialisme, dan met die van het Italiaansche •foscisme. Deze germanophiele tendenzen der •.ontbonden" partij zijn open en klaar en wer den ook nimmer veranderd bij de verschillende h'ansformaties der partij ten behoeve van haar strijd op nationaal terrein. Er is weinig twijfel °Ver, dat heel de activiteit van de IJzeren Garde in werkelijkheid er naar streefde, niet alleen te Boekarest een bewind te stichten naar het voorbeeld van het Hitleriaansche Derde Rijk, maar ook de Kleine 'Entente en den Bal- hanbond te ontwrichten, de bestaande allianties en overeenkomsten te verbreken en Roemenië het sleeptouw van Duitschland te brengen. Gaarom waren ook de resultaten der laatste Vrije verkiezingen, die het kabinet-Tatarescoe f°t heengaan noopten en die bewezen, hoe kroot de aanhang van Codreanoe in het land was geworden, zoo onrustbarend. Het was duidelijk, dat een eindoverwinning van de partij Van Codreanoe groote gevaren zou medebren gen voor het evenwicht in Zuid-Oost-Europa en vooral voor den binnenlandschen toestand en he traditioneele buitenlandsche politiek van Roemenië. Er zijn dan ook vele politici, die van keening zijn, dat het succes van Codreanoe de Aanleiding voor Koning Carol is geweest, om een politiek van de sterke hand te inaugureeren en den invloed van alle partijen op te heffen ten gunste van een soort nationale eenheid, die het land in staat zou stellen, de orde te hand haven en den Roemeenschen staat, zooals hij ha den wereldoorlog nieuw ontstond, te con- tolideeren op den grondslag van een nieuwe c°nstitutioneele grondwet. In ieder geval be wijzen de maatregelen, die thans tegen Co dreanoe en zijn voornaamste partijgangers zijn Gnomen, dat het gouvernement van Boekarest hijzonder op zijn hoede is voor de activiteit van de „vroegere" IJzeren Garde en dat het niet cverrompeld wenscht te worden door een revo lutie van uiterst rechtsch, die, mocht zij succes hebben, over het Roemeensche land zou bren gen de tragische bedreiging van een burger oorlog en van een enorme verwarring in Cen teaal-Europa en op den Balkan. Ret proces, dat op het moment tegen Co dreanoe te Boekarest wordt gevoerd wegens be lediging van den vroegeren minister-president Prof. Jorga, staat niet in onmiddellijk verband met de arrestatie van Codreanoe. Het geding, dat anders niet meer dan stof voor een kort bericht zou hebben opgeleverd, is juist en alléén door de arrestatie van den hoofdman der IJzeren Garde van eenig belang geworden. Hedenmorgen is te Utrecht een feestvergade- ring gehouden ter gelegenheid van het veertig jarig bestaan der St. Lebuinusvereeniging, de organisatie van de katholieke onderwijzers in het Aartsbisdom. Aan deze bijeenkomst werd veel luister gegeven door de tegenwoordigheid van Z.H. Exc. Mgr. dr. J. de Jong en den mi nister van Onderwijs, K. en W. prof. dr. Slote- maker de Bruine. De minister deelde in een rede, waarbij hij de St. Lebuinusvereeniging met haar jubileum gelukwenschte, mede, dat het H.M. de Koningin heeft behaagd den voorzitter, den heer W. Wilt- schut, te benoemen tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Volgens het Verslag der Eerste Kamer over het ontwierp van wet tot wijziging van de wet van 5 Mei 1933, houdende tijdelijke maatregelen ter bevordering van een zooveel mogelijk even redige vrachtverdeeling in de binnenscheepvaart, verklaarden eenige leden zich met de voorge stelde verlenging van den in artikel 13 der wet van 5 Mei 1933 gestelden termijn tot 1 Juli 1938 zeer wel te kunnen vereenigen. Van veel belang scheen hun voorts de wij ziging, die in art. 13 der wet de woorden „zoo mede de overgang tot den normalen toestand" doet vervallen. De verhoudingen in de binnen scheepvaart zijn, door welke oorzaken dan ook. nog verre van normaal. Hetgeen de minister in de Tweede Kamer te dezer zake heeft op gemerkt, had de volledige instemming dezer leden. Zij zagen met veel belangstelling uit naar het ontwerp van wet, dat thans in voorbereiding is. Naar hun meening is afgezien van de uitvoe ring der wet van 5 Mei 1933 de groote fout geweest, dat wel de binnenscheepvaart aar. banden werd gelegd en dan nog in hoofdzaak de particuliere binnenscheepvaart, inclusief de kleinere reeaers, terwijl de groote binnenreede- rijen door allerlei ontheffingen vrijstellingen verkregen, doch de andere vervoermiddelen, zoo als beurtvaartautovervoer en spoorwegen vrij bleven of althans een veel grootere mate van vrijheid behielden. Dinsdagavond is de „Nieuw Amsterdam", het vlaggeschip van de H.A.L. na een vlotte reis van de werf der R.D.M. afgeleverd op de plaats van bestemming. De opleveringsdatum was feitelijk gesteld op 15 April, doch daar de steigers der H.A.L. nog niet geheel klaar waren om er het trotsche zeekasteel aan te meren, was enkele dagen uit stel verzocht. Dinsdagavond tegen middernacht, toen de laatste bezoekers van het café van den heer D. aan den Kennemerweg te Alkmaar huiswaarts keerden, wilde ook een van hen, een inwoner van Heilo, met een rijwiel aan de hand den rijweg oversteken, juist op het oogenblik toen uit de richting van de stad een personenauto naderde. De man, die geen kans zag, zoo vlug den weg over te steken, werd door den auto ge grepen en moest met een gebroken enkel en enkele verwondingen naar Jiet St. Elisabeth- Ziekenhuis te Alkmaar worden vervoerd. De bestuurder van den auto, die deze aanrij ding veroorzaakte, doofde de lichten van zijn wagen en reed in de richting Heilo verder zon der zich om zijn slachtoffer te bekommeren. De afdeeling Haarlem van den Nederland- schen Bond van Huis- en Grondeigenaren „Het Eigendom" heeft onder voorzitterschap van den heer J. G. Hoffmann hare jaarverga dering gehouden. De aftredende bestuursleden, de heeren Bienefelt en de Jong werden herkozen. Het verslag van den secretaris mr. L. G. van Dam maakte melding van een krachtige stijging van het ledental. Ook sloten vele leden zich aan bij 't Weerstandsfonds, waarbij men zich voor f 0.50 per jaar per woning verzekert tegen de risico's eener ontruimingsprocedure. Het Weer standsfonds, dat in de eerste vijf jaren van zijn bestaan f 41.000,— heeft uitgekeerd en over een reserve van omstreeks 30.000.be schikt, vrijwaart den aangeslotene tegen de hooge kostenrisico van het ontruimingsgeding ingeval van wanbetaling der huurders. De afdeeling belegt op 3 Mei in Café Brink- mann, Groote Markt, een bijeenkomst, waar Mr. L. G. van Dam, Belastingconsulent te Haarlem, zal spreken over: De Huiseigenaar en de Belastingen. Postgiro 287177 Den Haag, ten name van de Vereeniging voor Nationale Veiligheid. Naast de reeds bestaande afdeelingen van de Stichting „Noord-Nederland-Vlaanderen", worden thans de noodige maatregelen getroffen om ook te Haarlem een afdeeling op te rich ten.. De Stichting stelt zich ten doel de cultureele toenadering van Noord-Nederland en Vlaan deren. Zij tracht door het inrichten van lezin gen, muziek-, tooneel- en filmavonden, ten toonstellingen, reizen naar Vlaanderen en het uitgeven van Maandberichten, Vlaanderen in Noord-Nederland beter bekend te maken. Het voorloopige secretariaat is gevestigd bij den heer J. W. Schutte, Huize „De Blauwvoet", Joh. Bosboomlaan 8, Heemstede, alwaar men zich als lid kan laten inschrijven en gaarne alle gewenschte inlichtingen omtrent „Noord- Nederland-Vlaanderen" worden verstrekt. Onder voorzitterschap van den oud-minister van Waterstaat, jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude, wordt vandaag en morgen te Nijmegen heft twaalfde Nederlandsche binnenscheepvaart- congres gehouden. De openingszitting van het congres werd o.a. bijgewoond door de eere-voorzitters, mr. dr. ir. J. A. M. van Buuren, minister van Waterstaat, en mr. S. baron van Heemstra, Commissaris van de Koningin in de provincie Gelderland. De heer J. H. A. Steinweg, burgemeester van Nijmegen, was door familie-omstandigheden verhinderd de openingszitting bij te wonen. De ministers van Algemeene Zaken, van Jus titie, Defensie, Sociale Zaken en Binnenland sche Zaken hadden zich doen vertegenwoor digen. Ter inleiding van het congres sprak de oud minister van Waterstaat, jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude, een begroetingsrede uit. Daarna was het woord aan den minister van Waterstaat ter opening van het congres. Mr. dr. ir. J. A. M. van Buuren zeide als eere-voorzitter van het twaalfde binnenscheep- vaartcongres gaarne de uitnoodiging te hebben aanvaard om op dit congres het openingswoord uit te spreken. Er zijn verschillende omstan digheden, die hem dit congres met ingenomen heid doen begroeten. Vooreerst is daar de belangrijke rol, welke de binnenscheepvaart, waaronder spr. ook verstaat de Rijnvaart en de overige internationale bin nenvaart, van oudsher in het economisch be stel van ons land speelt. Een rol, waarvoor de uitgestrektheid en de capaciteit van ons water wegennet de binnenscheepvaart als het ware voorbestemd hebben. In dit opzicht neemt ons land ongetwijfeld een zeer bijzondere plaats in. Wij bezitten een net van waterwegen van een veel groo tere dichtheid dan in eenig ander land, ter wijl aan de verbétering der bestaande ver bindingen nog steeds wordt gewerkt. Spr. wees er op, hoe er van regeeringswege naar gestreefd is en nog wordt om onze voor naamste productiegebieden en onze havens in het net van bestaande waterwegen in steeds betere verbinding te brengen. Het is ongetwij feld voor ons land, dat in zoo hooge mate af hankelijk is van het wereldverkeer en den wereldhandel, meer dan voor vele andere lan den een eerste vereischte, dat het over goede en doelmatige verkeerswegen beschikt. Van groot belang is hierbij, dat het vervoer over deze verkeerswegen wordt verzorgd door een groep van nijvere, bekwame ondernemers. Spr. meent, dat Nederland ook in dit opzicht r,iet is misdeeld. De binnenvaart wordt van vader op zoon uitgeoefend. De Nederlandsche schipper is schipper „par droit de naissance". Zoo is het alleszins verklaarbaar, dat in weerwil van de opkomst van andere vervoer middelen, nog steeds het leeuwenaandeel van het goederenvervoer binnen onze grenzen den waterweg kiest. Zoo is het eveneens verklaar baar, dat de Nederlandsche schipper ook in het internationale verkeer een belangrijke plaats inneemt. Zouden deze feiten ongetwijfeld aanleiding kunnen geven tot verheugenis, deze vreugde wordt wel zeer getemperd door het feit, dat de sterke ontwikkeling op het gebied van de verkeerswegen en de verkeersmiddelen samen gaand met een inkrimping van het vervoers volume door allerlei factoren, welke te zamen de conjunctuur van thans bepalen, geleid heeft tot een ongezonden toestand van het ver voerwezen, waarvan de gevolgen niet het minst in de binnenvaart worden ondervonden. Verbetering te brengen in dien toestand be schouwt de minister als een zeer belangrijk onderdeel van zijn taak, welke echter slechts kan worden uitgevoerd met medewerking van de rechtstreeks betrokkenen. Het is met het oog hierop zoo nuttig, dat meer en meer het inzicht baan breekt, dat een te eenzijdige ontwikkeling van onze schippers- bevolking, met hare overigens zoo bijzondere, Als een vriendelijke lentebode komt de Maart-staat der Rijksmiddelen de som berte der beide vorige maanden verdrij ven. Immers het deficit ten opzichte der ra ming, dat in de maanden Januari-Februari reeds tot 4.8 millioen was opgeloopen, is door het Maart-overschot van VA millioen tot wat bescheidener omvang teruggebracht. In het eerste kwartaal 1938 is nu ontvangen 10.1 mil lioen gulden tegen 99.2 millioen in dezelfde pe riode van 1937. Tot dit kwartaals-accres hebben zoo goed als alle middelen bijgedragen tot een gezamenlijk bedrag van 8% millioen. De eenige boosdoener, die dit mooie bedrag weer omlaag haalt, is het middel Zegelrechten, dat in deze korte tijds spanne maar liefst VA millioen minder in het laatje bracht. Dit cijfer demonstreert wel heel sterk, hoe in vergelijking met vorig jaar de bedrijvigheid op de beurs verslapt is. Overigens kunnen wij met blijdschap constateeren, dat het pessimisme van de eerste maanden moet plaats maken voor een ietwat opgewekter toon aard, nu de middelen, waar het voor de schat kist op aan komt, blijk geven vrijwel te be antwoorden aan de verwachtingen, welke ervan gekoesterd waren. De Dvidend- en Tantièmebelasting begint haar „Schuldigkeit" te doen. Weliswaar be droeg de Maart-opbrengst nog niet de helft van de raming, maar dat is in de eerste maan den van het jaar niets ongewoons. De groote posten op dit middel komen pas omstreeks den zomer los. Verheugend is het, dat in dit kwar taal bijna een millioen accres op deze heffing valt te constateeren. Het moge waar zijn, dat vooral de tweede helft van 1937 niet den groo- ten opbloei van het zakenleven heeft gebracht, welken optimisten toen meenden te mogen voorspellen, in 't algemeen meenen wij wel te mogen aannemen, dat de rentabiliteit boven die van 1936 zal stijgen, waardoor de mogelijkheid, dat de met maar even 7.2 millioen verhoogde raming gehaald wordt, niet bij voorbaat is uit gesloten. In vorige overzichten hebben wij er wel eens aan getwijfeld, of dit zelfde gezegd kon wor den van de Invoerrechten. Ook hier heeft Mi nister de Wilde bij het samenstellen van zijn begrooting gerekend op een belangrijke verhoo ging van niet minder dan 6% millioen. Januari- Februari bleven ver bij die verwachting ten achter, samen 2.600.000. Maart echter is ruim V* millioen boven 1/12 der raming geko men. Dat geeft weer wat hoop, al blijven wij een geraamd maandgemiddelde van 8.166.000 aan den hoogen kant vinden. Vrijwel overeenkomstig de raming is het ver loop bij de opbrengst der Accijnzen. De heffing op Zout heeft zich na den schrikbarenden ach teruitgang van eind vorig jaar weer geheel her steld. Er is over het kwartaal zelfs een over schot van l'/i ton. De periode van „flauwheid" is hier blijkbaar dus voorbij. Geslacht en Wij a geven een klein overschot te zien, maar iets minder goed deden het Gedistilleerd, Bier en Suiker, welke gedrieën ƒ635.000 minder op brachten dan het vierde deel der raming. Deze schade wordt echter voor een deel weer goed gemaakt door den Tabaksaccijns, die een accres van ruim 4 ton vertoont. Dat de accijns op Gedistilleerd en op Suiker niet geheel aan de verwachtingen beantwoordt, ligt voor de hand. Wij hebben hier al zoo vaak betoogd, dat deze artikelen overbelast zjjn en mogen ons daarom ontslagen achten van den plicht dit nader uiteen te zetten. Het is toch werkelijk te hopen, dat de Minister nu spoedig met zijn plannen betreffende den gedistilleerd- accijns voor den dag komt. De langdurige on zekerheid verlamt den handel. Wat de suiker betreft, misschien, dat de verlaging der crisis- opeenten wat verlichting brengt. Heel veel zal het echter ook niet helpen, daar de belasting op dit volksvoedsel bij uitnemendheid nog zoo zeer aan den hoogen kant is, dat de kleine ver laging het verbruik nog weinig zal stimuleeren. Met de cijfers van den tabaksaccijns blijkt wel, dat nicotine-lievend Nederland er ondanks de crisis of misschien wel juist daardoor, om de zorgen te doen vergeten weer dap per op los puft. In de eerste drie maanden van 1938 is reeds een millioen meer op dit middel ontvangen dan in dezelfde periode van 1937. wat beteekent, dat zeker 6 a 8 millioen meer in rook is opgegaan. Evenals in Maart van vorig jaar, deed de omzetbelasting het uitstekend. Er werd ruim 7.4 millioen op geïncasseerd. Een mooi bedrag, dat wel te danken zal zijn aan het binnenko men van een aantal groote kwartaalaanslagen. De Zegelrechten kwamen met 2.8 millioen nog goed voor den dag 6V4 ton boven de ra ming al valt de vergelijking met Maart 1937, toen hierop 4.1 millioen werd ontvangen, niet ten gunste van het nieuwe jaar uit. Trouwens, wie zou anders verwacht hebben. De Beurs is lang niet meer, wat zij toen was, en ook de stroom van nieuwe emissies is door de onze kere buitenlandsche toestanden wat ingedamd. De Registratierechten bleven voor het eerst weer eens beneden de raming, al was het nog niet veel. Het kan hier echter iets lijden, daar er nog een accres is op de raming van bijna 3 ton. Het wonderlijke middel, dat Successierecht heet, bracht deze maand weer eens een pret tige verrassing, doordat de 4 millioen werden overschreden. Per saldo is in het kwartaal reeds 1 millioen meer ontvangen dan de ra ming en bijna 3 millioen meer dan vorig jaar. Het was te verwachten, dat de verbeterde ver mogenspositie zich 9 maanden na de devalua tie langzamerhand ook in dit middel zou open baren. De op cohier gebrachte bedragen der directe belastingen vertoonen alle een kleine stijging; het meest de Inkomstenbelasting (2.4 millioen) en Verdedigingsbelasting I (1 millioen). In totaal is het voordeelig verschil met vorig jaar bijna 5 millioen. van geslacht op geslacht overgeleverde hoeda nigheden, hare aanpassing aan gewijzigde omstandigheden in den weg zou staan. Spr. zeide verder het houden van dit congres met zooveel instemming te hebben begroet, wijl zoo belangrijke actueele vraagstukken op de agenda zijn gebracht. De minister besloot met het uitspreken van de hoop, dat het congres aan de hand van de uitgebrachte prae-adviezen moge medewerken tot verheldering van het inzicht in deze vraag stukken en in de andere onderwerpen, welke op de agenda staan. Hiermede verklaarde spr. het congres voor geopend. Na de officieele opening werd onmiddellijk met de behandeling der prae-adviezen aange vangen. Allereerst werden aan de orde gesteld het rapport van de commissie-Van Dijk, welke tot taak had een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid tot vergrooting van de gebruiks mogelijkheid van de binnenvloot en eventueele beperking van de tonnage, en de beide onder dit rapport uitgebrachte prae-adviezen. De prae-adviseurs, de heeren T. P. Keijzer, Santpoort en T. L. Mellema uit Groningen gaven een korte toelichting. Bij de debatten oefende de heer De Bruin (Amsterdam) ernstige critiek op het rapport en op de prae-adviezen. Spreker en na hem mr. Nieuwkerken uit Amsterdam waarschuwden tegen het opruimen van tonnage. De heer C. A. M. C. van Kasteel (Rotterdam) gaf als zijn meening te kennen, dat verlaging der scheepvaartheffing direct verlaging der vrachtprijzen tengevolge zal hebben. De beide prae-adviseurs, de heeren T. P. Keizer en T. L. Mellema, beantwoordden de sprekers, waarbij laatstgenoemde een sterk pleidooi hield voor de saneering, zooals de commisie-Van Dijk heeft voorgesteld. De voorzitter besloot de gedachtenwisseling met de mededeeling, dat het congresbestuur een conclusie zal ontwerpen en morgen aan het congres zal voorleggen. Daarna werd gepauzeerd. De Rotterdamsche politie heeft een 29-jari- gen man M. C. aangehouden, die ten huize van zijn verloofde een spaarbankboekje had gestolen en door middel van een valsche hand- teekening een bedrag van honderd gulden er op had geïnd. Het meisje had dit spaarbankboekje in be waring gekregen van een 31-jarigen expeditie knecht A. R„ met wien ze vroeger verloofd was geweest. Ze waren echter als goede vrien den gescheiden. Het kan vreemd gaan in de wereld! Beiden hadden opnieuw verkeering gekregen. Het meisje met den thans aangehouden koop man; de man met een veel jonger meisje, voor wie hjj zijn werkelijken leeftijd geheim wilde houden. Er bestond echter gevaar, dat het jonge meisje zijn spaarbankboekje zou zien en dan zou ontdekken, hoe oud haar adspirant-echt- genoot in werkelijkheid was. Zijn vroeger meisje wist wel raad en zou het boekje voor hem bewaren. De verhoudingen waren intusschen nog in gewikkelder geworden, want de koopman, die dringend geld behoefde, had aan den vroege ren verloofde van zijn meisje honderd gulden te leen gevraagd en gekregen. Het vlotte echter niet al te best met de af betaling. Toen R. bleef aanhouden, verzon C. een list. Hij stuurde zijn meisje uit om eenige boodschappen te doen en maakte van deze ge legenheid gebruik het weggeborgen spaar bankboekje te bemachtigen. Direct toog hij naar het postkantoor om een bedrag van hon derd gulden te innen. Zooals boven gemeld, gelukte dit door middel van een valsche hand- teekening. Toen het meisje thuis kwam, ontdekte zij terstond, wat er gebeurd was. Snikkend kwam ze het verlies bij haar vroegeren verloofde be kennen. Eensgezind trokken beiden er toen op uit bm C. te ontmaskeren en te doen aan houden. 's Avonds zou C. het geleende bedrag op een aangegeven plaats aan R. terugbetalen, natuur lijk met het gestolen geld. Toen de dief echter ook het meisje zag aan komen, wist hij, dat zijn diefstal bekend was geworden en koos hij het hazenpad. Hij werd spoedig gegrepen en aan de politie overgeleverd. Het nationaal-socialisme in Duitsch land heeft de hebbelijkheid alles, wat er te prijzen valt, op zijn cre- ditrekening te boeken en alles wat er te laken valt, te schrijven op de debet nota van anderen. Propagandistisch moge deze methode succes hebben bij de gemakkelijk generaliseerende massa, die niet veel onderscheidingsvermogen bezit en wie men stelselmatig zoowel de kans als-het materiaal onthoudt om haar on derscheidingsvermogen te scherpen, heel erg eerlijk en rechtvaardig is zij in ieder geval niet. Zoo heeft het Duitsche na tionaal-socialisme het steeds beneden zijn „waardigheid" geacht te erkennen, dat het systeem van Weimar met figuren als Stresemann en vooral Dr. Brüning begonnen zijn met een geleidelijke liqui datie van het Verdrag van Versailles, welke door Hitier gewelddadig voltooid werd. Voor de waardigheid van het na tionaal-socialisme pleit dit niet-erkennen van verdiensten van anderen niet. Het na tionaal-socialisme in Duitschland gaat er ook meer dan levensgroot op, dat het de werkloosheid radicaal heeft overwon nen. En inderdaad, wanneer men genoe gen neemt met de wijze waarop, moet men erkennen, dat het op dit gebied een geweldige prestatie heeft gedaan. De zoo hoog mogelijk opgeschroefde herbewa pening, de verplichte arbeidsdienst, de noodzakelijke uitbreiding van het amb tenarencorps, het opvoeren van de leger- sterkte, de aanleg van autostrada's enz. hebben honderdduizenden weer werk verschaft, zij het dan ook soms tegen loonen, die na aftrek van de verplichte bijdragen aan de partij lager liggen dan de steungelden, welke verschillende werk- loozengezinnen ten onzent ontvangen. Hitier heeft inderdaad handen vol werk gegeven aan het volk, d.wz. niet aan die volksdeelen, welke hij niet als zoodanig wenschte te erkennen, want aan die dee- len is vaak het werk ontnomen. Behalve het eigen land heeft hij heel Europa, ja heel de wereld nieuw en groot werk ge geven, omdat de mogendheden uit wel begrepen eigenbelang en zucht tot zelf behoud Duitschland hebben moeten vol gen op den weg naar de smidse van Vul- canus, waar Herculeswapenrustingen worden gesmeed. Eén oorzaak is er ech ter, die het werkloozencijfer in Duitsch land aanzienlijk heeft doen terugloopen geheel buiten het nationaal-socialisme om, een oorzaak, welke doorgaans ver geten of verzwegen wordt. Gedurende de oorlogsjaren is in Duitschland het geboortecijfer ern stig gedaald. Millioenen mannen lagen in de bloedgrachten aan het front en ontelbare jonge mannen verloren het leven, vóórdat het in een huwelijk zijn volheid had kunnen bereiken. Ontelba- ren ook durfden onder de schrikwekken de omstandigheden geen huwelijk aan of stelden het uit tot meer bemoedigen de tijden. Welken invloed deze periode van nameloos leed en ellende op de hui dige arbeidsmarkt in Duitschland uit oefent, moge blijken uit de cijfers, welke in de „Soc. Gids" als betrouwbaar wor den gegeven. In 1930 bereikten in Duitschland 630.000 mannen den twintig jarigen leeftijd, in 1937 bedroeg dit getal slechts 313.700. Een verschil dus van méér dan 300.000. Wat 300.000 nieuwe arbeidskrachten minder op de arbeids markt be teekenen, is ieder duidelijk. Het spreekt van zelf, dat in de komende jaren het peil van 1930 geleidelijk weer zal worden bereikt en zelfs zal worden overschreden, en dit is te zekerder, nu de overheid in Duitschland alle mogelijke middelen als het verleenen van premies, toelagen, faciliteiten, e.d. aanwendt om het bevolkingscijfer zoo hoog mogelijk op te voeren. Vermoedelijk zal echter eerst in 1940 in de Duitsche werkloosheidscijfers het „voordeel", tengevolge van de oor logsjaren, geheel zijn geliquideerd, en een zuiverder beeld van de verdienste van het nationaal-socialisme op het gebied der werkloosheidsbestrijding tot uitdruk king komen dan thans, nu het aanzien lijk daalde mede tengevolge van een oorzaak, waaraan het nationaal-socialis- tisch régime part noch deel heeft gehad en ook niet hebben kon. Voor een objectieve beoordeeling van de zegeningen van het Nazi-bewind zijn de hierboven vermelde cijfers niet zonder belang. De K. R. O. zal met goedkeuring van het Hoogwaardig Episcopaat Zondag 26 Juni zijn jaarlijkschen speldjesverkoop organiseeren aan alle kerken in Nederland, ten bate van het K. R. O.-wereld-apostolaat. Evenals vorige jaren zal voor de microfoon een wedstrijd worden ge houden, waarbij het gekochte speldje een rol zal spelen. In den ouderdom van 59 jaar is te Rotterdam overleden de heer P. H. L. Jamin, oudste fir mant van de firma C. Jamin, de bekende fa briek van koek-, chocolade- en suikerwerken. De heer Jamin was ridder in de orde van den H GTegorius den Grooten en ridder in de orde van Oranje Nassau. De groep Nederland van het Algemeen Neder- landsch Verbond verzoekt alle Nederlanders op 24 April de vlag uit te steken, ter herdenking van den geboortedag van Willem van Oranje, den vader des vaderlands.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 9