Het vertrek van den Paus naar Castel Gandolfo China vormt nieuwe troepen Franco bezet het Val d'Aran Het nieuws van heden „DE BOHEEMSCHE LEEUW BRULT NIET MEER" De aardbeving in Anatolië Ciano naar Londen? ONAFHANKELIJK VAN HITLER'S BEZOEK GROOTE ACTIVITEIT DER CHINEEZEN Londen wacht de Fransche ministers DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DONDERDAG 21 APRIL 1938 - OCHTENDBLAD bureaux voor redactie EN ADMINISTRATIEi NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per weekper kwartaal 13.25. Bij onze Agenten 27H ct. per week, per kwartaal f3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21132 De rechtsche troepen treden in contact met de Fransche grenswacht Verzet der linkschen bij Andorra Het Schwarze Korpsover T sjecho-Slowakije Aanval op „neen"-stemmers Poolsche geestelijken naar Rome Om de relieken in ontvangst te nemen van den H. Andreas Bobdia S.J. deelnemen. Aan de FranschSpaansche grens komen de Fransche autoriteiten in voortdurend vluchtelingen aan, die door kampen worden ondergebracht Het aantal slachtoffers reeds tot 250 gestegen Toenemende spionnage in Engeland In Whitehall zouden cafe's en tearooms vol spionnen zitten Het einde der Fransche stakingen Onderhandelingen tusschen werk gevers en werknemers T s jecho-Slo waaksche legioenen in Italië Oprichting in een dagorder van Benesj herdacht Het Weer De H. Vader zou zeker niet wei geren Hitler in audiëntie te ontvangen Kard. Faulhaber's bezoek „ad limina" Te Deum ging niet door Met groote praal is het Egyptische parlement geopend. verlaat de openingszitting Koning Faroek Bloedige straatgevechten worden geleverd bij de poorten van Lini Lingji door Japanners heroverd Een kjéin Japansche detachement trok daarop Amerika en Japan Voorbereidingen voor de Fransch- Britsche besprekingen De passen van Otto von Habsburg BULGAARSCH-JOEGO- SLAVISCH GRENSVERDRAG Stil leven Een stil leven en een ledig leven zijn twee verschillende zaken. Een stil leven kan vol wezen van arbeid en geluk, althans van levensvoldoening. Een leeg levevfis vaak juist een dave rend bestaan van veel uiterlijkheid en bombarie, maar zonder geestelijke diepte'. Een stil leven vraagt niet al leen wat mag, maar bovenal wat moet. En stilaan wordt de ijzeren plicht volbracht. De leuze is dan daarbij: Goed willen is goed kunnen. Vreest de stilte niet. Alleen zijn is eens zoo wel, als een leven met een kwaad gezel" zegt een oud spreek woord. We moeten ons leven vullen niet met het lawaai der verstrooiing, maar met <Le vervulling van onze le venstaak. „De Kerk zal niet marchandeeren" Preek van Z. EmKard. Seredi Britsche commissie naar New York Voor den aankoop van militaire vliegtuigen NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct., fngez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek PONT DU ROI, 20 April. Volgens een bericht van Havas van de Fransche grens, bevindt het Val d'Aran zich thans geheel in handen van de rechtschen. Reeds in den nacht had een rechtsche verkennings- patrouille den Portillon-pas bezet. Omstreeks tien uur vanochtend traden de rechtsche troepen in contact met de Fransche grenswacht. Om 1 uur vanmiddag verscheen een auto met de Spaansche nationalistische vlag op den Pont du Roi (de Koningsbrug) en bleef mid denin staan, vijftien soldaten stapten uit en begaven zich onder leiding van een jongen luitenant naar den Franschen grenspost. „In naam der regeering-Franco nemen wij bezit van den Spaanschen grenspost van Val d'Aran. Onze leider heeft drie bataljons van totaal duizend man gezonden om Val d'Aran te Veroveren. Wij hebben geen verzet ontmoet, hadat wij den Col.de la Bonaigue hadden be zet, maar met onze wapens hadden wy eiken Verdediger kunnen terugdreven". Nadat de luitenant deze woorden had uitgesproken, had bij een kort onderhoud met de Fransche auto riteiten en werd de nationalistische vlag aan de grens geheschen. Uit Barcelona meldt Havas, dat de repu blikeinen thans meer verzet bieden bij Tor- tosa,, ten Zuiden van de Ebro, ten Noorden van Lerida bij Balaguer en in het Noorden bij de Pyreneeën. In den sector van Sort, waar de nationalis ten langs den rechteroever van de Fallaresa Waren opgerukt, waren zij tot vlak bij Andorra gekomen, doch door tegenaanvallen kon het onlangs verloren terrein weer veroverd worden. Van Seo de Urgel zijn troepen naar het ge bergte ten Noorden daarvan gezonden endaar- door kon voorkomen worden, dat de nationa- bsten ook daar de grens bereikten. BERLIJN, 20 April. (Havas.) Het orgaan Van de S. S., het „Schwarze Korps", pu bliceert een kaart van Duitschland, waar bij Tsjecho-Slowakije is geteekend als de kop van een leeuw, waarvan de hals ge klemd ligt tusschen Oostenrijk en Silezië. Hieronder staat het volgende opschrift: „De Boheemsche Leeuw misschien heeft hij keelpijn, want sedert 10 April brult hij Diet meer zoo kwaadaardig." Het blad publiceert verder de foto's van een kantal gearresteerde Oostenrijkers, leden van bet Vaderlandsche Front. Zij zijn in gevange- hiskleedij met een baard van enkele dagen. Het kijn Ludwig, de chef van den regeeringspers- dienst, Traeger, chef van de staatspolitie te ^i'az, Franz Mayer, uitgever van de Wiener ®tadtstimmen, Eckert, secretaris van het Va derlandsche Front, Alexander, commandant van de stormtroepen van het Vaderlandsche ^font en Stepan, de eerste secretaris van het Vaderlandsche Front. Het blad ontkent, dat zy gedood zouden zijn. Het „Schwarze Korps" Werpt hun verschillende beleedigingen naar het hoofd. Alexander o. a. wordt een gangster eer- 6te klas genoemd „Al Capone waardig". Het orgaan toont zich verder zeer ontevreden dVer groothertogin Feodora van Saxen Weimar, die geweigerd zou hebben 25.000 Mark beschik baar te stellen voor de verkiezingspropaganda. Verder verwijt het blad 358 priesters te Rome, dat zij aan boord van het Duitsche schip Gaete tegen den Fuhrer zouden hebben gestemd. Het hlad noemt het Duitschers naar den vorm, doch het beschouwt hen niet meer als zoodanig. Warschau, 20 April. (Stefani). Binnenkort ^1 een Poolsche delegatie, waaronder verschei dene geesteiyken, zich naar Rome begeven ten ehide de relieken van den op Paaschdag heilig- y®rklaarden Andreas Boböla S. J., die zich op bet oogenblik in de groote kerk der Jezuïeten ï6 Rome, de Gesü, bevinden, in ontvangst te heiden. He relieken zullen naar Warschau overge bracht worden en bewaard in een groote ba- hiek, gewijd aan. den heilige, met den bouw Waarvan men op het oogenblik bezig is. By jkhkomst der relieken zullen te Warschau bisterrijke feesten worden gehouden. O.a. staat ,®b processie op het programma, waaraan de .arcünaai €n ane bisschoppen van Polen zul- ISTANBOEL, 20 April. (Reuter.) Naar tot nu toe vernomen werd zijn bij de aard beving in Anatolië 250 personen om het leven gekomen. Men vreest evenwel, dat het aantal doo- den nog grooter is, aangezien men nog niet over volledige inlichtingen beschikt. LONDEN, 20 April. (Havas). Het EngeL sche blad de Star meent té weten, dat de aanzienhjke toeneming van het aantal spionnen, dat naar Engeland gekomen is sedert het bewapeningsprogramma wordt uitgevoerd, levendige ongerustheid wekt bij het ministerie van Oorlog. Te Aldershot, aldus het blad, worden als huisbedienden in de officierswoningen een zeer groot aantal vreemdelingen gebruikt. Bijgevolg zou het ministerie van Oorlog den gehuwden officieren instructies hebben gegeven thuis zich te onthouden van bespreking van kwesties van militairen aard. Gelijke stappen zouden zijn gedaan bij de functionarissen van de admi raliteit en het ministerie van Luchtvaart. Het blad voegt hieraan toe, dat in Whitehall, het centrum der ministeries, de hotels, restau rants en tearooms dagelijks vol spionnen zit ten, amateurs zoowel als beroepsspionnen, die hopen inlichtingen te vernemen, die een in discreet ambtenaar zich zou kunnen laten ont snappen. PARIJS, 20 April. (Havas). In geheel Frank rijk is het werk in de metaalnijverheid hervat. De gedelegeerden van werknemers en werkge vers in de metaalindustrie, die gisteren door den minister bijeengeroepen zijn ter bestudee ring van de aanbevelingen van den hoogsten arbiter tot vaststelling van nieuwe collectieve arbeidsovereenkomsten, zijn heden bijeengeko men in het ministerie van Arbeid. Men ver. wacht, dat de onderhandelingen verscheidene dagen zullen duren. PRAAG, 20 April. (Ceteka.) Ter gelegen heid van den twintigsten verjaardag van de vorming van Tsjecho-Slowaaksche le gioenen in Italië heeft president Benesj een dagorder gepubliceerd, die in alle garnizoe nen aan de troepen zal worden voorgelezen. Vandaag, zoo wordt in de dagorder gezegd, herdenken wij de vorming van het Tsjecho- Slowaaksche leger in Italië, die werkeiykheid werd door de conventie tusschen de Italia'an- sche regeering en den nationalen Tsjecho-Slo- waakschen raad, die 21 April 1918 te Rome werd geteekend. Wy vergeten geen der politici van toen, die in den geest van den Italiaanschen „risorgi- mento" tot den onzen hebben bijgedragen. De tegenwoordige minister-president van Italië. Mussolini, behoort tot hen. Wij zy'n nog er kentelijk jegens Italië, voor de opoffering, waar mede het ons vervolgens geholpen heeft, naar onze haardsteden terug te keeren en ons in 1919 tegen de buitenlandsche aanvallen te ver dedigen. Ik spreek den wensch uit, dat de traditie van deze historische samenwerking der Italiaansche natie met Tsjecho-Slowakije, en de traditie van onzen gemeenschappelijken stryd voor de vry- heid voor altijd een eereplaats in het Tsjecho- v Laiowaatoche leger..zullen innemen. H VERWACHTING: In het Noorden zwak- ke, veranderlijke wind, in het Zuiden zwakke tot matigen wind uit Noordelijke tot Oostelijke richtingen, meest half be- l| wolkt, droog weer, lichte vorst des och- EE tends, overdag zelfde temperatuur. M VERDERE VOORUITZICHTEN: Weinig verandering. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii ROME, 20 April. (Reuter). Op voorzichtige wijze wordt in gezaghebbende kringen te Rome gewag gemaakt van de mogelijkheid van een bezoek van Ciano aan Londen, wanneer de Britsch-Italiaansche overeenkomst van kracht zal zijn geworden. Onze Rbmeinsche correspondent seint ons d. 20 April; Wij dementeerden reeds het bericht, dat de H. Vader voornemens zou zyn, op 30 April naar Castel Gandolfo te vertrekken. Aanvan kelijk was het voornemen van den H. Vader, zoóals wij reeds eenigen tijd geleden bericht ten, aanstonds na Paschen naar Zijn zo merverblijf te vertrekken. Het weer is echter zeer guur. Het zal dan ook van de weersom standigheden afhangen, wanneer de H. Vader vertrekt. Het kan zijn, dat dit zeer binnen, kort is, In geen geval houdt de datum van ver trek echter verband met de komst van Hitier naar Rome. Berichten, die hierom trent gepubliceerd zijn, berusten geheel op fantasie. Er bestaat immers voor den H. Vader geen enkele reden om voor Hitier Rome te verlaten. Men heeft gezegd dat de H. Vader zulks zou doen om te voorkomen, dat Hitier den H. Vader een bezoek brengt. Onze zeer gezaghebbende zegsman zeide echter, dat, indien Hitier een verzoek tot den H. Vader richtte om door Hem te worden ontvangen, de H. Vader dit zeer zeker niet zou afwijzen. Het vertrek naar Castel Gandolfo zou inte gendeel het bezoek van Hitier zeer vergemak, kelijken, daar het ceremonieel op Castel Gan dolfo veel eenvoudiger is. Er bestaat echter geen verband tusschen den vertrekdatum naar Castel Gandolfo en het bezoek van Hitier aan Rome, noch in den zin dat de H. Vader Hitler's bezoek zou ontwijken, noch in den zin dat de H. Vader een bespreking met Hitier zoekt Niettemin zou een bezoek van Hitier aan den H. Vader zeer verhelderend kunnen zijn voor den huidigen godsdienstigen toestand in Duitschland. Zooals men weet bevindt Kardinaal Faui. haber zich op het oogenblik te Rome. Wy maakten reeds melding van het be richt, dat de Kardinaal door den H. Vader in audiëntie is ontvangen. Het bezoek van Kardinaal Faulhaber aan Rome draagt geen byzonder karakter. Het is, zooals wij reeds meldden, een gewoon bezoek „ad limina", dat reeds in Februari zou ge bracht worden. Van een zekere betrekking, die zou bestaan tusschen het bezoek van Kardinaal Faulhaber aan Rome en besprekingen, die onlangs te Beriyn met verschillende autoriteiten zouden gehouden zijn, is in Romeinsche, welingelichte kringen niets bekend. Tevens maant men tot de grootste voorzichtigheid omtrent eenige be richtgeving over een te verwachten nieuwe godsdienstvervolging. Karakteristiek voor den huidigen toestand is het volgende: Op den avond van Paschen zou in de Anima alhier een Te Deum gezongen worden in ver band met den Anschluss. Mgr. Hudal had de Duitsche geestelijken hiervoor uitgenoodigd met een schrijven, waarin de stemming te Gaeta ter sprake komt, die naar gemeld is, wei de slechtste uitslag is geweest van de geheele stem ming. Men heeft dit in Duitschland geweten aan agitatie, door emigranten gevoerd. Mgr. Hudal meende nu, dat de voorgenomen plech tigheid gelegenheid bood om den slechten in druk weg te nemen. Het schrijven vond weinig instemming by de Duitsche geestelijken. Men vond het niet noo. dig zich te verontschuldigen voor een daad, die men gesteld had volgens den wensch van Hitier, n.l. om volgens het geweten een uitspraak te doen. De plechtigheid met Te Deum is naar wy vernamen niet doorgegaan op een wenk van hoogerhand. SJANGHAI, 20 April (Reuter) China is bezig met het opleiden van duizenden nieuwe soldaten. Een buitenlandsch waar nemer verklaart, dat de geheele mannelijke bevolking van de provincies Hoenan, Kwangsi en Kweitsjau een militaire oplei ding schijnt te krijgen. Er schijnt een overvloed van munitie te zijn. Duizenden kisten geweren en andere wapens worden vervoerd naar afgelegen opslagplaatsen, die in heuvelen verborgen liggen. Overal wijzen teekenen op weloverwogen activiteit: vliegvel den worden aangelegd, wegen gebaand, stalen bruggen gebouwd, spoorwegen uitgebreid. In den sector van Lini wordt, naar het Chineesche Persbureau meldt, reeds dagen lang verwoed gevochten. De Westeiyke en Noordelijke poorten van Lini zyn gisteren hevig door de Tapansche artillerie gebom bardeerd. de stad binnen, doch werd spoedig door de Chineezen ingesloten. By de Westeiyke poorten worden thans bloedige straatgevechten gele verd. In den sector van Jihsien hebben de Japan- sche troepen hedenochtend vroeg een aanval ondernomen, doch zy werden teruggeworpen. Gebruik makend van de verplaatsing van een groot aantal Japansche troepen uit Zuid- Sjansi en Noord-Honan naar Zuid-Sjantoeng, zenden de Chineezen krachtige versterkingen naar Zuid-Sjansi en Noord-Honan om te trachten de Japanners in te sluiten. In Oost-Sjansi hebben de Chineezen ongeveer drie- tot vierduizend Japanners gedood en hon derd transportauto's buitgemaakt. Acht dis tricten in West-Sjansi zün thans van Japan sche troepen gezuiverd. Hoewel voortdurend aangedrongen wordt op het zenden van versterkingen uit Japan, zyn gisteren niettemin uit Tientsin 1500 man Ja pansche troepen per trein naar Mandsjoekwo gezonden. Dit wettigt het vermoeden, dat zich in Mandsjoekwo een incident heeft voorge daan. In Chineesche berichten wordt toegegeven, dat Lingji in Japansche handen is gevallen. In de straten wordt nog gevochten en Chineesche afdeelingen, welke buiten de stad lagen, zyn naar de stad getrokken om te pogen de Japanners te verdreven. Vanochtend is ook een felle stryd ontbrand om het bezit van Hantsjwang. De Amerikaansche ambassade te Tokio deelde gisteren mede, dat het bedrag van 10.730 dollar, dat in Japan is büeengetracht voor de slacht offers van de „Penay", gebruikt zal worden om een vereeniging op te richten ter bevordering van de Japansch-Amerikaansche vriendschap, 1 LONDEN, 20 April. (Havas). De Britsche minister van Buitenlandsche Zaken, Hali fax, zal aan het einde van deze week te Londen terugkeeren en terstond een aan vang maken met de voorbereiding der Fransch-Britsche besprekingen op 29 en 30 April. Diplomatieke Engelsche kringen verwachten, dat de Fransche en Britsche staatslieden geen moeite zullen hebben het geheel eens te wor den over de problemen der buitenlandsche po litiek en der defensie, die zullen worden aan gesneden. Het Britsch-Italiaansche accoord zal worden besproken, terwijl tegelijkertijd de Fransch. Italiaansche betrekkingen behandeld zullen worden, evenals de punten, waarover Frankrijk met Italië wil onderhandelen. Uiteraard zullen verder de Spaansche en Midden-Europeesche problemen op den voor grond der besprekingen staan. Ten aanzien van Spanje verwacht men geen wy'ziging der Brit sche houding. Ten opzichte van Midden-Europa ligt het voor de hand, dat de Britsche regee ring overleg wil plegen met de Fransche mi nisters over de diplomatieke actie, die onder, nomen zou kunnen worden, of het standpunt, dat zou moeten worden aangenomen ter con solideering van de positie der staten, die zich onder Duitschen druk bevinden. Ten slotte zal het algemeene defensievraagstuk onder oogen worden gezien. Daarbij zou ook het vraagstuk der le vensmiddelen voorziening in tijden van oorlog ter sprake kunnen komen. Otto von Habsburg, tegen wien de Duitsche autoriteiten een aanklacht wegens hoogverraad aanhangig hebben gemaakt, zal zijn Oosten- rijkschen pas, welke op naam stond van den hertog de Bar, moeten inleveren, om een nieuwen pas van de Belgische regeering ie kunnen krijgen. Overigens is dit niet de eer ste keer, dat de pretendent van den troon der Habsburgers van pas verandert. Sinds Otto met zijn vader keizer Karei en zijn moeder keizerin Zita na den oorlog uit Weenen moest vluchten, heeft hij onder verschillende namen gereisd en heeft paspoorten van talrijke lan den gehad, o.a. Hongarije, Portugal, Frankrijk en Spanje. BELGRADO, 20 April. (D.N.B.) De Joego slavische minister-president Stoyadinowitsj en de Bulgaarsche gezant Popof hebben heden een op den negenden November 1935 te Sofia ge sloten verdrag onderteekend, dat de bewaking en het onderhoud van de toenmaals definitief vastgestelde 536.1 K.M. lange Bulgaarsch-Joe- go-Slavische grens regelt. Het Val d'Aran door de troepen van Franco bezet. China werkt hard aan de vorming van een nieuw leger. Naar verluidt zou een bezoek van Ciano aan Londen worden overwogen. Sir Hubert Montgomery, de Engelsche gezant bij het Nederlandsche Hof, zal over eenige maanden ons land verlaten. Vorstschade in de steenindustrie. De R. K. Tabaksbewerkersband aanvaardt de patroons voorstellen. Het wetsontwerp tot voorlichting over Neder land in het buitenland is thans ingetrokken. Jubileum der St. Lebuïnus-vereeniging. Geslaagde proefneming met pantserglas. New-Yorksche beta's: stemming onregelmatig. O BOEDAPEST, 20 April. (Havas). Zijne Em. Kardinaal Seredi, primaat van Hongarije, heeft onder de Pontificale H. Mis, welke hy den eer sten Paaschdag in de kathedraal van Esztergom heeft opgedragen, een predikatie gehouden, waarin hy o.a. zeide: „De Kerk zal niet mar chandeeren en heeft nooit gemarchandeerd, om schijnbaar gunstige resultaten te verkregen. zy heeft geen oogenblik gemarchandeerd op het moment, dat geheele naties haar verlieten. En thans zal zy evenmin marchandeeren met de valsche sociale en economische leerstellingen, welke zich meester maken van de menschen, de klassen en zelfs van de staten, om ze tegenover de Kerk te plaatsen." LONDEN, 20 April. (Reuter). Eenige deskun digen van het Britsche ministerie van Buiten landsche Zaken hebben zich vandaag naar New York begeven om er de mogelijkheid na te gaan direct vliegtuigmateriaal aan te schaffen, totdat de Britsche fabrieken, die reeds op volle capa citeit werken, hun productie zullen kunnen uit breiden. Het verluidt, dat indien de missie in de Ver- eenigde Staten niet ten volle zal slagen, zy den toestand in Canada zal nagaan. Naar verluidt zal de Amerikaansche regee ring geen hinderpalen in den weg leggen aan de Britsche aankoopen van luchtvaart materiaal. De regeering is sterk genoeg om de protesten af te wijzen, die ongetwyfeld zullen komen van den kant van militante groepen in het Congres. D^ verkoop van een groot aantal militaire vliegtuigen aan Engeland zou zeker door de isolationisten aangegrepen worden als voortreffelijk materiaal voor hun cam pagne. Het isolationistische blok is nog mach tig, vooral in den Senaat. INj t k utunmiiinniinnm;; t Stand op Donderdag 1 uur v.m.: 7763 Vorige stand: 769J

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1