Jubileum van „St. Lebuinus" New-Yorksche Beurs DANKBARE VREUGDE Kerhelijk leven Sport en spel DONDERDAG 21 APRIL 1938 De feestvergadering te Utrecht werd bijgewoond door den Aartsbisschop en den Minister van Onderwijs Bewogen doch schoone periode Toespraak van Mgr. dr. J. de Jong De gelukwenschen van den minister Vele gelukwenschen Feestrede van Mgr. J. G. van Schaik Hoe Nauta zijn zweef- vliegrecord haalde Zonder averijdoch geheel ver kleumd, daalde hij te Namen Eucharistische Zondag te Den Haag De Internuntius zal een plechtig Lof celebreeren OVEREENKOMSTEN MET ZELFBESTUURDERS Onderteekening plotseling uitgesteld Nieuwe studio's van de N.I.R.O.M. PAARDENSPORT LUIT. DE BRUINE TE NICE Winnaar van den prijs van Monaco Onregelmatige stemming WISSELKOERSEN - SCHAKEN HET TOURNOOI TE MARGATE De wedstrijden aangevangen AMERIK GOEDERENMARKT VERKORTE BALANS Van De Nederlandsche Bank N.V. AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 20 April STOOMVAARTLIJNEN Clearingkoersen FAILLISSEMENT EN Machinisten-examen Nijverheidsonderwijs Woensdag hebben de katholieke onder wijzers van het Aartsbisdom op feestelijke wijze het 40-jarig bestaan van hun organi satie, de St. Lebuinus-vereeniging, gevierd. In de stad Utrecht, waar daags te vtjren de werkvergadering was gehouden, waren met de leden vele eminente gasten te zamen gekomen, om in dankbaarheid en vreugde het jubileum te herdenken. Om half tien droeg de moderator, Mgr. J. G. van Schaik in de St. Martinuskerk een plechtige H. Mis van dankbaarheid op met assistentie van Pastoor Oostveen en Rector de Jong, waarna om 11 uur in Hotel Noord-Bra bant de feestvergadering geopend werd. De heer Willem Wiltschut, voorzitter, richt te zich allereerst tot de leden, zijn waardeering uitsprekend voor den moed, die in sommige tijden noodig is geweest om R. K. georgani seerd te zijn. Gij vertegenwoordigt, aldus spr„ een corps, dat er zijn mag. Dank voor Uw medewerking en het vertrouwen in het hoofdbestuur. We gaan een interessante toekomst tegemoet, waarbij we fier en onvervaard zullen blijven. Vandaag op onzen feestdag beloven we te zullen blijven streven voor werkverruiming, wat moed zal geven aan de jongeren. Vervolgens verwelkomde spr. eenige hooge gasten. Allereerst Z. H. Exc. den Aartsbisschop, Mgr. dr. J. de Jong en den Minister van Onderwijs, Z. Exc. Prof. dr. Slotemaker de Bruine, die plaats hadden genomen aan de bestuurstafel, waarvoor eenige schitterende bloemstukken prijkten. Spr. dankte den Aartsbisschop voor hetgeen deze voor de katholieke onderwijzers heeft ge daan en beloofde, dat de leden van „St. Le buinus" steeds allereerst hun taak op de school zullen blijven zien. Daarna werden begroet de wethouder van onderwijs te Utrecht, mr. B. Waslander, de hoofdinspecteurs van de Rijksinspectie, de hee. ren Van Nes en Verbeeten e.a. Ten slotte dankte de voorzitter de leden van het hoofdbestuur voor hun grooten ijver en werklust. Dank bracht spr. ook aan Mgr. Van Schaik voor de wijze, waarop deze zijn taak als moderator heeft opgevat. Onmiddellijk na de rede van den voorzitter sprak Z. H. Exc. de Aartsbisschop, Mgr. dr. J. de Jong. Mgr. was op de eerste plaats gaarne hier om in het openbaar dank te brengen vttor wat de St. Lebuinus-vereeniging in het verleden tot stand heeft gebracht en op de tweede plaats om gaarne Zijn zegen voor de toekomst te geven. In de afgeloopen 40 jaar is de St. Lebuinus-vereeniging getuige geweest van een groote uitbreiding van het katholieke onderwijs. Niet alleen als toeschouwster, maar zij heeft daaraan ook meegewerkt. Zij heeft den katho lieken geest op de scholen helpen bevorderen en dat is van groote beteekenis. Vooral in deze tijden, nu de Kerk van aile kanten wordt aan gevallen, waarbij men het op de eerste plaats op de school gemunt heeft. Daarom mijn dank, aldus Mgr., aan alle katholieke onderwijzers. Gij hebt zegen voor de toekomst noodig. Over die toekomst behoeven wij ons geen il lusies te maken. Wij leven in een periode, dat meer dan ooit de vijanden Gods Kerk belagen, maar wij weten, dat Christus tot aan het ein de der tijden met Zijn Kerk zal zijn en niets haar zal overweldigen. Mgr. vertrouwt er op, dat de katholieke on. derwijzers pal zullen blijven staan en het erf deel onzer vaderen handhaven. Nadat de voorzitter Mgr de Jong voor zijn rede had dank gezegd, was het woord aan den minister van Onderwijs. Ti. Exc. wilde hier gaarne zijn gelukwenschen uitspreken, omdat in het organiseeren op con- fessioneelen grondslag een groot stuk volks kracht is gelegen. Spr. zei het heel niet buiten de orde ge vonden te hebben, dat de voorzitter zoo even een bepaald punt (werkverruiming) speciaal besprak, omdat de minister aanwezig was. Het is van veel belang, datopenhartig tot de overheid gesproken kan worden. Verder getuigt spr. hier aanwezig te zijn om opnieuw te bewijzen, hoe hoog hij een per soonlijk contact met de onderwijzers altijd aanslaat. Een luid applaus steeg bp, dat lang aanhield, toen de minister mededeelde, dat het H. M. de Koningin behaagd heeft den heer Willem Wiltschut te benoemen tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Spontaan zong de vergadering daarop het Wilhelmus. De minister vervolgde zijn rede, met de on bekendheid der toekomst onder de oogen te brengen, waarvan evenwel vast staat, dat het jonge geslacht met veel moeilijkheden op gees, telijk gebied te worstelen krijgt. Naarmate het onderwijs beter gefundeerd is, zal de strijd gemakkelijker zijn. Naast vorming van het verstand is bü het kind ook noodig het aankweeken van een goed hart. Misschien onbewust, aldus Zijn Exc., maar ge doet als katholieke onderwijzers mee aan een groot nationaal werk. Met den wensch, dat God het werk der on derwijzers zal zegenen, die hun belooning zeker zullen ontvangen, omdat zij hebben bijgedra gen tot de opvoeding van het kind, besloot de Minister zijn met zooveel aandacht gevolgde rede. Woorden van gelukwensch werden hierna gesproken door den wethouder van Onderwijs te Utrecht, mr, B, Waslander, Spr. dankte de St. Lebuinus-vereeniging voor het deelnemen aan een actie, waardoor het onderwijs op de plaats is gekomen, die het thans inneemt. Namens den R. K. Schoolraad sprak de Z. Eerw. heer Rector W. R. de Jong, namens de St. Augustinus-vereeniging, zusterorganisatie in het bisdom Haarlem, de heer H. G. de Boer. Nog werden felicitaties uitgesproken door de heeren Van Delft, voorzitter van den Bosschen bond; Piasmans, voorzitter van den Bredaschen bond; Blokker, namens den Roermondschen bond; Derksen uit Amsterdam, bestuurslid van het Katholiek Onderwijzers Verbond; Smits, vertegenwoordiger van de Katholieke Onder wijzersorganisatie in Nederlandsch Oost-Indië; den heer Swüste, bestuurslid van de R.K. Mulo- vereeniging; den heer Kortooms, voorzitter van de Vereeniging van Hoofden van R.K. Scholen „St. Gregorius" en door den heer Wegman uit Soesterberg namens alle leden en als voorzit ter van Amersfoort, een der oudste afdeelingen. De laatste spreker was de vice-voorzitter, de heer Flapper, die namens de overige hoofdbe stuursleden den voorzitter het hem toekomende eeremetaal aanbood. Aan een feestmaaltijd werd speciaal hulde gebracht aan den heer Van Lent, uit Bever wijk, een der grondleggers van de St. Lebui- nusvereeniging. Velen kwamen complimenteeren op de re ceptie. Om vier uur werd de feestvergadering ge opend om aan den secretaris, den heer E. J. Luyf, gelegenheid te geven tot het houden van een herdenkingsrede, die een overzicht gaf van de historie der vereeniging. 24 April 1889 werd te Utrecht opgericht de vereeniging voor Hoofden van R.K. Bijzondere Scholen in het Aartsbisdom Utrecht. Reeds bij de voorbereiding van de stichting dezer ver eeniging werd door velen de wensch te kennen gegeven om mèt de hoofden ook de onderwij zers in één groote corporatie te vereenigen. De geestelijke overheid achtte het echter raad zaam eerst een vereeniging voor hoofden alleen te helpen vestigen. Aan den moderator der St. Gregoriusvereeni- ging, Mgr. dr. Andreas Jansen, werd opgedra gen de stichting van een diocesaan-vereeniging voor hoofden en onderwijzers voor te bereiden. In een vergadering op 31 Mei 1898 te Utrecht, waar een zeventigtal hoofdèn en onderwijzers aanwezig waren, werd de St Lebuinus-vereeni ging opgericht. Het aantal afdeelingen bedroeg bij de op richting 6 met een totaal aantal leden van 137. In 1923 bij het 25-jarig bestaan der vereeni ging was dit gestegen tot 23 afdeelingen met ruim 1000 leden, thans zijn deze getallen 32 afdeelingen met 2550 leden. 29 Juli 1920 kwam de Federatie van Alge- meene Diocesane Vereenigingen van R.K. Bij zondere Onderwijzers in Nederland, later meer bekend als de St. Willibrordus-federatie, tot stand. 10 December 1933 werd te Utrecht gesticht het Katholieke Onderwijzers Verbond. Na deze rede bracht de voorzitter hulde aan Mgr. J. G. van Schaik voor het vervullen van zijn functie als moderator gedurende 26 jaren. De heer Van Lent, oud-voorzitter, die dezen dag zoo vaak reeds met eere was genoemd, sprak dan de vergadering toe. Tenslotte hield de moderator, Mgr. J. G. van Schaik. een feestrede. De hoogeerw. spreker wenschte slechts en kele looze opmerkingen te maken, waarbij bij gelegenheid vond de leden van het hoofdbe stuur te prijzen, die eigen verantwoordelijkheid durfden te dragen. Spr. noemde dit een prin cipieel punt in het katholieke organisatie leven. Humoristisch schetste de Moderator, hoe de eerste bestuursvergaderingen werden gehou den. Tot den ernst van de zaak terugkeerend, werd even de moeilijke toestand toendertijd voor de katholieke onderwijzers in herinnering gebracht, die een karig bestaan leidden, maar er toch nog voor voelden voor de organisatie te werken. Namen werden genoemd van figuren alsCort van der Linden en Loeff, aan welke beiden spr. oprecht hulde bracht. Tenslotte spoorde de hoogeerw. spr. aan een groot Godsvertrouwen te hebben, want er is toch een Voorzienigheid, die alles leidt. Uw verleden, aldus Mgr. van Schaik, was eervol, de toekomst zal het onder Gods zegen ook zijn. Met intense aandacht werd naar deze woor den geluisterd, waaruit zoo duidelijk een be zieling sprak. Nadat de voorzitter een slotwoord gesproken had, waarbij nog medegedeeld werd, dat van alle religieuze congregaties, die zich met het onderwijs bezig houden, een telegram was ont vangen, behoorde de goedgeslaagde herden king van het 40-jarig jubileum der St. Le buinus-vereeniging tot het verleden. Het verhaal van het jongste Nederlandsche record voor zweefvliegen is een zeer eenvoudig verhaal, althans wanneer men af moet gaan op den indruk dien een praatje met den hou der er van, den 20-jarigen Haagschen zweef vlieger F. R. Nauta, bij den interviewer achter laat. Niet ten onrechte als een voor de Neder landsche zweefvliegsport zeer belangrijke ge beurtenis heeft het bericht in de pers gecircu leerd, dat de heer Nauta Pp den winderigen en kouden Tweeden Paaschdag den afstand Ypenburg—Namen zonder onderbreking in een Grunau-zweefvliegtuig van het Ned. Instituut voor Zweefvliegen had afgelegd. Dat was een prestatie, die na de recordvlucht van Hoekstra van 120 K.M. eens te meer bewees, hoezeer de genen het mis hadden, die beweerden dat onze lage landen en de aangrenzende gebieden voor de zweefvliegerij te eenenmale ongeschikt waren. Nauta vertelde ons een en ander over zijn wedervaren na het moment dat hij op een hoogte van duizend M. btoven Voorburg werd losgekoppeld van het motorvliegtuig dat hem had opgesleept. Het eerste bewijs dat bovengenoemde be- weerders het niet bij het rechte eind hadden leverde de betrekkelijk korte afstand tot Rot terdam. Het was uitsluitend thermiek, waarop hij tot zoover had gevlogen. Boven het water rijke land van de Zuidhollandsche Eilanden verloor hij zijn „aansluiting" echter en daal de hü tot op de bedenkelijke hoogte van 250 M. Bijna was de recordpoging, die Nauta eigen, lijk heelemaal als zoodanig had bedoeld, in duigen gevallen, toen hij bü zijn pogingen een landizigsveld te Yinden werd verrast door krach- Naar het Comité „Katholiek 's Gravenhage" ons meedeelt, zal aldaar op Zondag 29 Mei, ter gelegenheid van de sluiting van het Eucharis tisch Congres te Boedapest, op het terrein „Houtrust" een Eucharistische Zondag worden gehouden. Reeds is vastgesteld, dat de medewerking van de verschillende R.K. Jeugdorganisaties verzekerd is, terwül pater Peters O.E.S.A. de predikatie zal houden. De Internuntius, Z1. Exc. Mgr. Paolo Giobbe, zal een plechtig Lof op dragen. tige thermiek-stroomen die hem tot boven de 1600 M. brachten. Dit was de grootste hoogte, die Nauta op zijn vlucht had bereikt en onder deze omstandig heden, geconcentreerd op het zoeken naar de juiste wolkenvormen bereikte hij Maastricht, waar hem hetzelfde overkwam als bij Rotter dam. Het boschryke heuvelland, dat Nauta daarna overvloog maakte de vlucht echter moeilijker, er waren felle vlagen sneeuw en ha gel en er was een onstuimig remous, zoodat hij het omstreeks zes uur in den avond, toen hij nog over voldoende hoogte en goeden moed be schikte, raadzaam vond naar een landings plaats uit te zien. Zonder eenigerlei averü, maar door en door verkleumd, zette hij zijn ranke tuigje neer op een klein weiland in de nabijheid van het militaire vliegveld van Namen. De noodige assistentie was spoedig met veel belangstelling aanwezig en met behulp van een landbouwer heeft Nauta het toestel daarop ge- dembnteerd. „Die boer was nogal hardhandig", zei hij, „maar 't ging zonder ongelukken". Dinsdag vertrok hü te half drie per auto uit Namen met het zweeftuig in een aanhang wagen op sleeptouw en aan de grens was er een zeer lang oponthoud, dat dank zij de be middeling van den heer Nienhuis, instructeur van het Ned. Instituut voor Zweefvliegen, in der minne werd beëindigd. Een zweefvliegtuig is immers een zeldzaam invoerartikels „Dit was mün eerste overlandvlucht", be sloot Nauta, „en het werd een recordvlucht. Dat had ik zelf niet gedacht". De zweefvlieger Nauta, die den afstand van Ypenburg naar Namen (België) in een zweef vliegtuig had afgelegd, is Woensdagochtend vroeg in zijn woonplaats 's-Gravenhage terug gekeerd. Het toestel is Dinsdagavond gedemonteerd en per auto naar Ypenburg gebracht, waar het Woensdagochtend in de vroegte is aangekomen. MEDAN, 20 April. (Aneta). De onderteekening van de nieuwe lange politieke contracten met de zelfbestuurders ter Oostkust van Sumatra, welke onderteekening heden op plechtige wijze zou ge schieden, is om onbekende redenen plotseling voor onbepaalden tijd uitgesteld. De „Deli-Courant" verneemt, dat ook de reis naar Nederland van de sultans van Deli en Langkat (voorgenomen in verband met het aan staande regeeringsjubileum van HM. de Konin gin) voorloopig is uitgesteld. Bevoegde autoriteiten weigeren commentaar te geven. BATAVIA, 20 April. (Aneta). Bü informatie vernam Aneta, dat thans geen nadere inlichtin gen over deze kwestie beschikbaar zün. BATAVIA, 20 April. (Aneta). Gisteravond had onder zeer groote belangstelling de feeste- lüke opening van de nieuwe studio's van de N. I. R. O. M. te Batavia plaats. Het internationaal concours-hippique te Nice is Woensdag onder groote belangstelling voortgezet met de wedstrüden om den prijs van Monaco en om den prijs van het Belgische leger. De Nederlandsche ruiter, luit. J. A. de Bruine, heeft met zijn eigen paard „Mylord" een uitstekende prestatie verricht, door in den zwaren strüd om den prijs van Monaco, waar bij zes dubbelsprongen tot een hoogte van 1.60 meter moesten worden genomen, slechts drie fouten te maken en daarmede de overwinning te behalen. Op de tweede plaats kwam de Portugeesche luit. Beltrao, die op „Biscuit" 4 fouten maakte. Derde werd de Roemeensche luit. Tudoran. Luit. Gruppelaar maakte op „Peter Pan" 8 fouter, en plaatste zich hierdoor als negende, terwijl ritmeester baron Sirtema van Grove- stins op „Godard" met 16 fouten en luit. Gre- ter op „Juno" met 22 fouten buiten de prijzen vielen. Vervolgens werd er om den prijs van het Bel gische leger gereden. Individueel winnaar werd de Roemeen luit. Tudoran, die een foutloos parcours reed in den snellen tijd van 1 min. 5 sec. De beste Nederlandsche ruiter in dit num mer was luit. Greter, die op „Carina" vier fou ten maakte en een tüd van 1 min. 10 sec. no teerde, waardoor hü zich negende plaatste. In het klassement voor de equipes plaatste de Portugeesche ploeg zich met 16 fouten aan den kop. De Turksche equipe werd met slechts fout verschil tweede, de sterke Iersche equipe bezette met 19 fouten de derde plaats, terwül onze iandgenooten met 20 fouten een eervolle vierde plaats innamen. Achter de Ne derlandsche equipe volgden dan de Polen met 28 fouten, de Roemenen met eveneens 28 fou ten en de Franschen met niét minder dan 79 fouten. NEW-YORK, 20 April. (Part.) Opnieuw heeft de effectenbeurs heden een gedrukt voorkomen gehad als gevolg van het gebrek aan stimulee- rend nieuws, waardoor de markt wederom aan, weliswaar niet omvangrijk, doch toch aanhou dend aanbod te lijden had, waaraan de geringe vraag niet in voldoende mate het hoofd kon bieden. De openingskoersen waren heden reeds over de geheele linie opnieuw lager, waarbü de verliezen varieerden van 1/8 tot 1 dollar. De grootste verliezen gaven de koper- en staal- fondsen te zien. Het aanbod duurde echter na de opening zonder onderbreking voort, zoodat de koersen geleidelijk aan nog verder terug liepen en de verliezen zich tot A a IA dollar uitbreidden. De handel bleef daarbü echter kalm, al ging er iets meer om dan gisteren. In het eerste uur werden 220.00 shares afgedaan. In het tweede uur had de daling verderen voort gang. De eenige uitzondering vormden de vlieg tuigfondsen, die zelfs vast gestemd waren, na dat zü ds laatste dagen reeds goed weerstand hadden geboden. Wellicht hebben hier de ge ruchten omtrent groote orders van het Brit- sche Ministerie van Luchtvaart stimuleerend gewerkt. Daarnaast waren ook goudaandeelen yast in verband met de weer toenemende ham sterbeweging in Europa. Bij kalmen handel gaf de stemming in de middaguren een verbetering te zien, waardoor de nadeelige verschillen, die voordien vielen te registreeren èf büna öf geheel te niet konden worden gedaan. Tegen het einde van den beurs handel kwamen de noteeringen meerendeels op eenigszins onregelmatige wijze tot stand, waar bij het slot voor vele fondsen slechts kleine voor- of nadeelige verschillen te zien gaven. De bedrijvigheid in de staalindustrie wordt op het oogenblik door Iron Age getaxeerd op 32 pet. (v. w. 32A pet.). De binnenkomende orders zijn niet zoo groot als nog korten tijd geleden en duiden op een bedrijvigheid in April van pl.m. 25 pet., ook al zou bü het aannemen van uitgavenprogram van andere zijden orders worden geplaatst. Op het verlaagde niveau ont moetten de betreffende waarden goede vraag, die tot het slot aanhield, zoodat de slotprijzen weinig afweken van die van gisteren. National Steels, die zich gisteren tamelük goed konden handhaven, verloren heden 1 punt. Spoorweg waarden, oliefondsen, automobielaandeelen, ko- pershares, public-utilities, rubbers en kunstzij- de-aandeelen liepen eveneens op, zoodat het slot niet veel afweek van het vorige, dus met kleine voor- of nadeelige verschillen. Waren huisfondsen waren eveneens onregelmatig; Sears Roebuck moesten 1 punt afstaan. De grootste verschillen toonden ook nu weer che mische fondsen; Allied Chemical zakten 4 dol lar in. Ook Amer. Smelting, American Can en Amer. Tobacco hadden van eenig aanbod te lijden, hoewel het slot hier niet op het laagste punt van den dag terecht kwam. Verliezen van 1 a 1;( punt moesten voor deze waarden wor den opgeteekend. Goed gedisponeerd waren van de aandeelen in telegraafmaatschappijen Amer. Tel. Tel., die langzaam aan verbeterden en een winst van ruim 1 dollar boekten. Lucht vaartwaarden konden de in de ochtenduren in gezette rijzing voortzetten; Douglas Aircraft verbeterden bijna 2 A punt. De omzetten be droegen in totaal 780.000 shares. NEW YORK, 20 'April Slotkoersen April 20 19 18 Brussel 16.87 16.87% 16 92 Rome 5.26 5.26% 5.26% Madrid Bern 23 01 23.04% 23.13 Weenen Oslo 25.05 25.10 25.20 A'dam 55.64 55.68 55.85% Londen 4.98% 4.99% 5.01% Parüs 3.147/g 3.15% 3.167/g Berlün 40.25 40.31% 40.37 Slotkoersen April 20 19 18 Allied Chemical 141 145 149 American Can Col 83% 85 87% Am. Car. F.dry 18 18 18% Amer. Rolling Mills 17 17% 18 Am. Smelt. Ref. 37% 383/4 30% Am. Tel. Tel 126% 125% 128% Am. Tobacco B. 69 70 72% Am. Waterworks 7% 7% 7% Anaconda Copper 28% 287/a 30 Atchison Topeka 26Vs •25% 26% Baltimore Sr Ohio 5% 57/s 6% Bethlehem Steei 48% 48% 50% Canadian Pacific 6% 6 63/g Case Treshing 73% 76 77% Chase National B. 29% 29 40 Ches. 6r Ohio 26% 27% 27% Chicago Rock Isl. 3/4 Crysler Motor 451/s 45 45% Cities Service 1% 1% 1% Consoi Gas N.Yi 19% 197/g 20% Continental Oil 28 28 28% 7 DawesL 32% 32% 5% V, Young 26% 26% 26 Deleware 6r Hudsl 9 8% 9% Douglas Aircraft 43% 41 41% Dupont de Nem. 102% 103% 1063/8 Eastman Kodak 148% 150 152% El. Bond 6r Sh. 6% 6% 63/s General Electric 337/8 34 35 General Motors 32% 32% 33% Good Year 19% 19% 20 Hudson Motor 6% 7% 7% Illinois Centra] 7% 8% 8% Intern. Harvester 59 61% 63 Intern. Nickel 46 47% 48% Intern. Tel. Tel. 8% 8 8% Kennecott Copper 333/4 333/1 35% Missouri Pacific Idem pref. 1% 1% 1% Montgomery Ward 323/4 32% 33% Nat. City Bank 24% 24% 24 Vi Nat. Dairy Prod. 13 133/1 133/4 New York Central 12% 12% 12 Vs North. Amer. Co. 16% 16% 17 Norfolk Western 147'A 146 146 Pennsylvania 16 16 163/4 Phillips Oil 34% 35 36 Proctor Gamble 481/8 48 48 Publ. Serv. N. J. 27 273/s 29% Radio Corporation 6 6 6% Sears Roebuck 57% 58% bOVi Sheli Union Oil 14 14% 14% Socony Vacuum 13% 14 14% Southern Pacific 107/g 11% 113/8 Southern Railway 6% 7% 7% Standard Brands 73A 73/4 8 Stand. Oil of N.-J. 473/4 47% 497/g Tidewater Ass. Oil 131/s 13% 137/s Union Pacific 60% 6lVs 63 United Aircraft 27% 25% 253/4 United Corp A. 2% 2 Vs 2% U. -• Leather 41/4 5 5 U. S. Rubber 26% 26% 27 U. 5. Steel 46 46% 47% Western Union 23 23 23% Westingh. Electr. 74% 75 76% Woolworth Building 42 42% 43 ex dividend. ex coupon. Gisteren is het jaarlüksche internationale Paasch-schaaktournooi te Margate begonnen. De uitslagen van de partüen, welke in deze eerste ronde gespeeld zü'n, luiden als volgt: HoofdtournooiSpielmann—mrs. Stevenson Menchik 1—0; Book—Alexander 1—0; Aljechin Milner Barry afgebroken in betere stelling voor Aljechin; Sergeantsir G. A. Thomas PetrovGolombek 10. Premier reserve tournooi a: Rossolimo (Grie kenland)van Seters 10. Premier reserve tournooi b: Dewing (Enge land)—Landau 0—1; Prins—Collins (Engeland) 10. Premier reserve tournooi c: van Doesburgh Solmanis (Letland) 1—0; Meyer (Engeland)— jSchelfhout afgebroken. NEW YORK, 20 April 20 Apr. 19 Apr. 20 Apr. 19 Apr. Rubber Standaard Mel 12.42-f 12.44- - Dec. 12.95 12.93-- Juli. 12.60- f 12.60 Jan. 13 01 - - 12.98- - Sept 12.73 12.79 Mrt. 13 13- f 13,08- - Oct. 12.80 12.84 Suiker Mei 1.98-99 1.97- 8 Oct. 2 06- 2.05- - Juli 2.02-03 2.01-02 Jan. 2.05-07 2 04-05 Sept i.04-06 2 03-04 Mrt. 2.08-09 2.07-08 Koffie (Rio - Nieuw contract) (Santos) Dec Dec. mmmm Mei 4.11 4',25 Mei 5.8 5*87 Juli 4.06- 4.15 Juli 5.79 5.88 Sept 3 93 4.00-- Sept 5.8O 5 88-- Dec 3 93-- 4.00 Dec. 5 83 5.91 Mrt. 3. 3 4.00-- Mrt. 5 86- 5 95-- Katoen Mrt. 8 78-80 8,82 Oct. 8.5 7-98 9,00 - Mei 8.85-87 8.89-90 Dec. 9.00 9.01 - Juli 8,95-96 8.58- - Jan. 9.05-06 9.08 Tin Loco 38 60 39.00 Termün 38.60 39.00 CHICAGO, 20 April 20 Apr. 19 Apr. 20 Apr. 19 Apr. Tarwe Haver Mei 84 -1/4 83% Mel 29% 29% -- Juli 82V4 -% 82%-% Juli 273/4 27% -- Sept. 827/g -83 82%-% Sept 27% 277/g -- Mais Rogge Mei 59S/4 -- 59% Mei 633/4 - 62% Juli 61 Va 61% - Juli 607/g 60% Sept 6/3/g 623/g Sept 58 58 Reuzel Mei 8.30 8,30 Oct. 8.80 8.82% Juli 8,50 8,50 Jan. Sept, 8.72% 8,72 Mrt. - WINNIPEG, 20 April 20 Apr. 19 Apr. 20 Apr. 19 Apr. Tarwe Gerst Mei 125% 126% Mei 56% 56% Juli 115%-- 115 Juli 55%- - 55%-- Oct. 90% 90% Oct. 517/8 51 Vs Rogge Lijnzaad Mei 657/8 - 647/g Mel. 154% 1543/g-- Juli 66 V4 -- Oct. 653/g Juli 1557/g Oct. 155%-- Haver Mei 47% 47% Oct. 38 37% Juli 42% 42% gedaan en laten t sbieden nominaal Activa Binnenlandsche Wis sels, Promessen enz.: Hoofdbank Bijbank Agentschappen Totaal... Pap. o.h. buit. 1, disc, Idem Eig. Portel Af: Verkocht, maar voor de Bank nog niet afgeloopen Totaal.. Beleen, (incl. Voors. in Reken.-Cour. op Onderpand) Hoofdbank Bijbank Agentschappen Totaal Op Effecten Op Goederen en Ceelen Totaal Voorsch. a. h. Rük (Art. 16 d. Bankwet K.B. v. 1 Maart '37 Stbl. no. 401) Munt en Materiaal: Munt. Goud Muntmat. Goud Totaal Munt, Zilv. enz Muntmat. Zilver Totaal Belegg. van Kap. Res. en Pensioenf.. Gebouwen en Meub. der Bank Div. Rekeningen Staat d. Nederlanden (Wet v. 27 Mei 1932 Stbl. No. 221) Totaal Passiva Kapitaal Reservefonds Bijzondere Reserve Pensioenfonds Bankb. in omloop Bankass. in omloop Rek.-Cour. Saldo's: Van het Rijk Van anderen Div. Reken. Totaal W.v. a. Ned.-Indië t) W.v. ifr. buitenl. Besch. Metaalsaldo (K.B. v. 4 Jan. 1929 Stbl. No. 3) Schatkistp. rechtst. b. d. Bank ond.gebr. RENTESTAND Wissel-disconto Promessen-disc. Beleen, van Eff. Beleen, van Goed. Voorsch. in Rek.-C. 19 April '38 11 April '38 8.625.690 133.205 370.495 8.618.762 140.444 375.617 9.129.391 9.134.823 5.400.000 5.400.000 5.400.000 5.400.000 290.046.871* 3.633.847 27.401.349 284.952.686* 2.081.346 26.898.139 321.083.067 320.133.628* 948.438 313.932.172* 312.932.288* 999.883 321.082.067* 313.932.172 113.537.485 1.366.744.778 113.537.485 1.356.933.475 1.480.282.263 1.470.470.960 14.326.390 15.423.061 1.494.608.653? 1.485.894.021? 42.069.334 42.070.438 4.600.000 10.295.506 4.600.000 9.819.554 10.193.915 10.193.915 1.897.378.869 1.881.044.925 20.000.000 4.338.707 6.600.000 11.361.452 908.296.350 70.262 20.000.000 4.338.707 6.600.000 11.360.072 915.199.730 82.808 101.316.240 839.532.343 5.363.512 84.056.518 833.581.389 5.825.698 1.897.378.869 65.883.125 93.838.394 1.881.044.925 65.883.125 82.840.371 755.416.629 753.177.385 (Medegedeeld door Simoons en Co., A. van Vliet en Zn. en L. Slüper) Van 3.304.30 uur Kon. Olie Philips Unliever Anaconda Beth. Steel Rep. Steel 332 278 151 20 7/820 7/16 35 10 9/16—10K Van 4.305.00 uur Anaconda U. S. Steel 20 5/820% 33 2 pet. sedert 3 Dec. 1936 2 pet. sedert 3 Dec. 1936 2V4 pet. sedert 3 Dec. 1936 2% pet. sedert 3 Dec. 1936 2% pet. sedert 3 Dec. 1936 BINNENLANDSCHE HAVENS IJMUIDEN, aangekomen 19 April: Euterpe, a. Bordeaux; 20 April: Kongsgaard, s., Houston, Madjoe, mx, Danzig; Tarakan, s., Java; Bode graven, s., Antwerpen. Vertrokken, 19 April: Gapern, s., Blyth; Pro ses, m.s„ Huil; Mangan, s., Kingslynn; 20 April Langanger, s., Fayal, v.o.; Jenny, s., Aruba; IJ" stroom, m.s., Leith; Johan van Oldenbarnevelt, m.s., Batavia; Venus, s„ Hamburg; Trito, s., Bel fast via R'dam; Perseus, s., Kopenhagen; Rhein, s.. Hamburg; Waterland, s., idem; Jargoon, s- Glasgow. AMSTERDAM, aangekomen 2o April; H.A.W-; 405, sleepboot, Sliedrecht, De Ruyterkade, Bodegraven, Antwerpen, stukgoed, Suriname- kade, Vrachtmail; Euterpe, Bordeaux, stukgoed, Surinam'ekade, Nw. Rijnv. Mij.; Kongsgaard. Houston, gasolie, Petroleumhaven. Ruys Co-, Madjoe, Danzig, hout, Steiger, H.A.L., Wagen borg; Tarakan, Java, stukgoed, Sumatrakade, MO' Nederland. HALCYON LIJN ROZENBURG, 19 April van Bilbao n. STAD VLAARDINGEN, 19 April Van Vlaardinge» te Narvik. STAD SCHIEDAM, 19 April van Narvik n. STAD MAASSLUIS, 22 April van Narvik Vlaardingen verwacht. MAASBRUG. 20 April van Vlaardingen n. Nar vik. VER. NEDERL. SCHEEPV. MIJ. HOLLAND—AUSTRALIË LIJN MARKEN, uitreis, 20 April van Karachi. HOLLAND—AFRIKA LIJN JAGERSFONTEIN, vertrekt 21 April n.m. van Kaapstad n. Mosselbaai. RANDFONTEIN, vertrekt 23 April v.m. va» Beira n. Lorenzo Marques. HOLLAND—O. AZIE LIJN ZUIDERKERK thuisreis, 20 April te Manilla. HOLLANDAFRIKA LIJN SPRINGFONTEIN, 19 April n.m'. van Gibraltar n. Antwerpen. BOSCHFONTEIN, 19 April v.m. 10 U. Van D»* kar n. Southampton. BLOEMFONTEIN, uitreis, 20 April v.m. 5 u. te Antwerpen; vertrekt 23 April n.m. naar Hamburg- JAGERSFONTEIN, uitreis, 19 April te Kaapstad- RANDFONTEIN, uitreis, 19 April te Beira. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN REGGESTROOM, 18 April van Cassandra Freetown. MAASKEEKK, thuisreis, 19 April te Havre; zj£ 20 April de reis voortzetten en wordt 21 April w R'dam verwacht. ROTT. LLOYD BLTTAR, thuisreis, 20 April van Padang. KOTA GEIDE, uitreis, 20 April v.m. 3 U. va» Londen. SIBAJAK, uitreis, 2o April van Suez. KEDOE, thuisreis, pass. 20 April Sagres. KOTA, GEDE, uitreis, pass. 20 April Dover. HOLLAND—AMERIKA LUN BfflNNENDIJK, 19 April van R'daml te New Orleans. MIJ. NEDERLAND MARNIX VAN ST. ALDEGONDE, 20 April va» Batavia n. Amst. JOHAN VAN OLDENBARNEVELT, 20 April van Amst. n. Batavia. SALEIER, 19 April van Singapore n. Palem* bang. POELAU LAUT, uitreis, pass. 19 April Gibraltar- TARAKAN, 20 April van Java te Amst. MADOERA, 19 April van Amst. te Calcutta. JOHAN DE WITT, thuisreis, 20 April van Genu»- POELAU ROEBIAH, uitreis, 20 April te Sahang- SALAWATI, 20 April van Calcutta in ballad n. Singapore. KON. NED. STOOMB. MIJ. BOSKOOP, uitreis, 18 April van Caiiao. BREDA, 16 April van Talcahuano n. San An tonio. BARNEVELD. thuisreis, 18 April te Bilbao. ALKMAAR, 16 April van Curacao te Cristobal- ACHILLES. 19 April van Villa Real n. Genua- BODEGRAVEN, 20 April v.m. 5 u. van An1" werpen n. Amst. DEUCALION, 19 April van Algiers n. Piraeus. ORION, naar Amst., pass. 20 April v.m. 4 Lydd. TIBERIUS, 19 April van Tunis n. Alexandria- TITUS, 19 April van Duhrovnik n. Bari. TRITON, 19 April van Algiers n. Amst. EUTERPE, 20 April van Bordeaux te Amst. VENUS. 20 April van Amst. n. Hamburg. PERSEUS, 20 April van Amst. n. Kopenhagen- BODEGRAVEN, 20 April van Antwerpen w Amsterdam. OBERON, 20 April van Piraeus te Calamata. COTTICA, 20 April van Paramaribo n. Ams ACHILLES, 20 April van Gibraltar n. Genua- KON. HOLL. LLOYD WATERLAND, 2o April van Amst. n. Hamburg- MIJ. OCEAAN CLYTONEUS, Java n. Amst., 19 April te Bel»" wan. JAVA—NEW YORK LIJN SINGKEP, Java n New York, 18 April te Si»* gapore. KOTA TJANDI, 19 April van New York te Fe nang. KON. PAKETV. MIJ. BONTEKOE, 19 April van Zanzibar te MO"» bassa. BARENTSZ, 17 April van Durban n. London. BANTAM. 19 April van Bangkok te Mauri»"*' BOISSEVAIN, 19 April van Singapore n. Man J Nieuw Zeeland, 19 April van Singapore n. Aa 'ftids HOUTMAN, 18 April van Hongkong te Batavia- JAVA—CHINA—JAPAN LI,IN TJINEGARA, 17 April van Shanghae te Hong kong. afd. Handelsinformaties Opgegeven door v. d. Graaf Co. N.V. Uitgesproken: n, 19 April: D. Baarda, meubelhandelaar, Za8P dam, Zuiddijk 161. R.c. Mr. J. H. P. E. MijnSS8' Cur. Mr. K. van Giffen, Haarlem. H. J. Vastenhout, pensionhouder, Haarle" Koninginneweg- 67, doch thans zonder beke» woonplaats in Europa. R.e. Mr. J. H. P. E. MUn sen. Cur. Mevr. Mr. L. M. I. L. van TaalinS Dols, Haarlem. Opgeheven wegens gebrek aan actief: 14 April: B. Erades te Leiden. Koersen voor stortingen op 21 April 1938 tegen verplichtingen, luidende in: Rsichsmar- ken jr 72.35, lires 9.50, peseta's 10,50, 's-GRAVENHAGE. Geslaagd voor het eersjjjj gedeelte van diploma B: A. J. van LeersiW1 Zonnemaire, J. H. Richard te Amstelveen C. Krüger te Utrecht. 's-GRAVENHAGE. Paedagogisch schrift, bedoeld in art. 38 eerste lid der verheidsonderwijswet, behoorende bü de NT (natuurkunde en mechanica): geslaagd J. Haak, Amsterdam, P. L. Hubbeling, Zutp en J. E. R. Sol, Steenwijk. -t, Paedagogisch getuigschrift, bedoeld in 38, eerste lid der Nyverheidsonderwijswet, hoorende bij de akte N b (timmeren), geslaa^ J. C. A. Bunnik, Amersfoort en H. J. Ch- der Duss,en, Rotterdam. Paedagogisch getuigschrift, bedoeld in 38, eerste lid der Nijverheidsonderwijswet, hoorende bü de akte N III (bouwkunde), slaagd: K. M. van der Velde, Groning®11 J. A. G. Warmer. Soest.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 2