Loerakker, volwaardig bestuurder HET FRONT JE VAN DEN „ROOJEN-JAKKER" HET GEHEIMZINNIGE DOCUMENT DONDERDAG 21 APRIL 1938 Dat prijzen we zoo in je, dat je de eenvoudige bloemist arbeider, ondanks je roem, gebleven bent" Wacht U voor de demagogie Parochiaan hem opeens aangeboden, voorja, voor ,lk heb 't gedaan" Vorst schade in de steenindustrie Millioenen steenen waardeloos geworden VOORLICHTING OVER NEDERLAND Het wetsontwerp is thans ingetrokken STAKING TE TEGELEN Arbeiders waren lid van diverse organisaties Sir Hubert Montgomery De Engelsche gezant zal over eenige maanden ons land verlaten SIGNALEEREN VAN HEIDE BRANDEN Oefeningen van de V.O.S. in samenwerking met de Ned. Heidemaatschappij LANDBOUWER OVERVALLEN EN MISHANDELD Drie verdachten zware straffen opgelegd Pantserglas trotseerde de kogels Proefneming slaagde volkomen CHR.-HISTORISCHE UNIE Zelfbeschikkingsrecht van de gemeente R.K. Sigarenmakers Patroonsvoor stellen aanvaard TWEE MARINEVAARTUIGEN BOTSTEN Onderzoek voor den Marineraad ZWEEFVLIEGER MAAKT NOODLANDING In prikkeldraad terecht gekomen POGING TOT DOODSLAG Vrouw in arrest gesteld TRANSMIGRATIE VAN CHRISTEN-BALIËRS Vervanging van den stempelplicht De Bredasche proefneming niets nieuws? AMBULANCE NAAR CHINA UIT DE STAATSCOURANT B urgemeesters Onderscheiding Ontslag Nadat Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers de hul digingsvergadering van den heer A. J. Loerakker in Gebouw St. Bavo te Haarlem had verlaten, kwamen nog verschillende sprekers aan het Woord. De heer de Bruin, voorzitter van het R.K. Werkliedenverbond, wees er op, dat hij 23 54 jaar Riet den jubilaris voor de arbeidersbeweging Werkte. De Landarbeidersbond is een der groot ste vakbonden en de heer Loerakker heeft een Pracht staat van dienst en hij behaalde dien in «n met zijn gezin. Hij was een volwaardig be stuurder Deze erkenning .is van zeer groote beteekenis. Wat wordt er al niet gevraagd van een bestuur der en wat wordt er al niet van hem verwacht! Loerakker was een volwaardig leider van de Ka tholieke Arbeidersbeweging, bouwer van de •baatschappij, ziel van een Katholieken vakbond. Het kerkelijke gezag stond in het middelpunt Van zijn actie; waar geworsteld moest worden °leeft ge de gezagsdragers van onze Kerk volgen eh daarom zijt ge gezegend en geslaagd. Er wordt momenteel een ongekende anti papistische actie gevoerd. nu hebt gij de voldoening, Loerakker, dat deze storm ons, hie.de door uw zwoegen, niet zal deren. Integendeel, onze tienduizenden katholieke arbeiders zullen straks op deze actie reagee- ren, waarvan de tegenstanders zullen staan te kijken. Onze arbeiders staan in dichte rijen achter Paus en Bisschoppen, achter het Wereldlijke gezag. Spr. wenschte zijn vriend van harte geluk met üin jubileum en zijn onderscheiding. Wat zoo mooi in jou is, aldus spr., dat is, dat i'j ondanks je roem, de eenvoudige bloemist- arbeider bent gebleven. Al had men je als mi- bister geroepen, dan nog zou je de eenvoudige Vriend A. J. gebleven zijn. Namens alle instanties bracht spr. de geluk- Wenschen over. De beste feestgave, die we je hunnen geven is de voortdurende vriendschap van de centrale leiding en van alle geledingen Van de R.K. Arbeidersbeweging. Mr. v. Haestert sprak vervolgens namens den H.K. Boerenbond. Er is een tijd geweest, aldus sPr., dat er alleen in theorie een samenwerking Was tusschen boeren en landarbeiders. Die tijd k voorbij, de samenwerking is er ook in de prak tik. Aan wie hebben we dat te danken? Aan heide organisaties, aan velen, maar voor het 'eeuwenaandeel aan den jubileerenden voorzit ter, een man met groot inzicht, rechtvaardig heidsbesef, tactiek. Boerenbond en Landarbeidersbond gaan thans hand in hand, vertrouwen elkaar, hebben elkan der lief. Een blijvende vrede is gesloten en daar- °P kan Loerakker met groote voldoening terug gen. Als den beste der besten bracht spr. hulde aan den leider. Den bloemist-arbeider wenschte mr. Van Haestert daarbij in de bloemetjes te zetten. De hervormer der Maatschappij in Christelij- hen zin werke, ondanks zijn ruim 60 jaren, nog 'ang voor den Boerenstand! De pastoor der parochie van de familie Loer- akker, de zeereerw. heer Schalke, bracht den jubilaris naar voren als pionier van het Christe- hjk parochieleven, als parochiaan, waaraan ieder kjch stichten mag, als belever van de idee der katholieke Actie, waarvoor hl) kracht zoekt in de dagelijksche H. Communie. De vertegenwoordiger van den Christelijken Landarbeidersbond sprak namens zijn hoofdbe stuur over „onzen besten vriend Loerakker, een kerel uit één stuk, een man van trouw en prin- Hater u-'. Borret, voorzitter van den Alg. R.K. handbouwbedrijfsraad, wees er op, hoe hij als h!an van de theorie prachtige medewerking on dervond van Loerakker, den grooten man van de praktijk, die zoo'n juist en fijn inzicht bleek hebben in sociale kwesties. De samenwerking dioge nog lang duren. Deken Borsboom, oud-bondsadviseur, sprak harnens de adviseurs. Spr. is na zijn vertrek ge- thteresseerd gebleven bij zijn R.K. landarbeiders fh hij leest nog trouw het bondsorgaan. De de- ken ging terug naar het verleden en haalde venige humoristische staaltjes op uit de dagen Van wording. „Het frontje van den voorzitter," V'eP spr. onder groote hilariteit uit, „zal ik nooit Vergeten. En een van de mooiste bijnamen van ®h jubilaris heb ik altijd „Rooien-jakker" ge vonden." Door CHRISTIAN HAUGEN 10 .Tien duizend pond! Een beduidend vermogen "'ets! Hij behoefde slechts de handen uit te hekken. Maar vanzelfsprekend moest daar iets "hter zitten. Hij schudde het hoofd. >.Neen", zei hij, „deze historie komt me te dol te belachelijk voor." ■■Het is volle ernst," verklaarde Hunter. "U ontvangt een grooter bedrag, dan u anders meerdere jaren aan salaris verdient. Bovendien krijgt u al uw kostbaarheden terug natuurlijk ook uw waardepapieren en uw "ankboek. Sla toe. Tien duizend pond! U ont- ahgt meer dan twintig maal de waarde van vtgeen u daarvoor moet afstaan." Hodney dacht na. Met tien duizend pond kon 'j Weer de levenswijze volgen, waarnaar hij zoo JT'angde en zich bewegen onder zijns gelijken, ijh met de opgedane ervaring in beurszaken, zou hem niet moeilijk vallen, om binnen enkele 'aren dat kapitaal te verdubbelen. Maar wat. °°r den drommel, beteekende dit waanzinnige De deken besloot zijn geestige toespraak met het uitspreken van de beste wenschen voor de toekomst van den bond, zijn voorzitter en diens gezin. Dan besteeg de feesteling onder luid applaus het spreekgestoelte. „Het gaat toch eigenaardig in het leven," aldus spr., „thuis kan er niets verkeerd gaan, of ik heb 't gedaan en nu van daag blijk ik alles in den bond ie hebben ge daan, al is 't dan dat men er niets verkeerds in ziet." Spr. dankte allen, die aan de huldiging mede werkten, aan het bestuur, aan de afgevaardig den etc. Het had spr. zeer getroffen, dat des morgens in alle plaatsen waar een afdeeling is, een H. Mis werd opgedragen, om Gods zegen over zijn verdere werk af te smeeken. De feestgave: 2000 nieuwe leden herbergt een zee van arbeid. Alle eer bracht spr. aan de stille werkers, aan de vrienden, die nooit geen eer krijgen, maar als schakels in de beweging on misbaar zijn. Het vertrouwen in Gods leiding, vertrouwen in elkaar, vertrouwen in de overwinning, moge vaardig blijven. De Katholieke Arbeidersbewe ging heeft tot doel om de maatschappelijke ver houdingen dusdanig om te buigen, dat de arbei der voor zijn gezin kan zorgen en dat de recht vaardigheid en liefde in acht zullen worden ge nomen. De sociaal-godsdienstige zijde is de voor naamste. Waar rechtvaardigheid en liefde in het ge drang komen, daar wordt God verdrongen. Het zou in Mexico en Spanje nooit zoover gekomen zijn, als werkgevers en werknemers elkaar daar hadden gevonden. In Duitschland zou de Katholieke Arbeiders beweging nooit verdrongen zijn als Katholieken en Christelijken hand in hand op één front had den gestreden. „Weest waakzaam!" riep spr. uit, „wacht u voor hen, die u valsch inlichten, voor de dema gogie. De Ossche kwestie is er een om nooit te vergeten, het heeft weer eens alle katholieken in het geweer geroepen en dat is een geweldig voordeel, waarvan de tegenstanders kunnen lus ten." Et worden fouten gemaakt, er zal wel eens reden zijn tot kritiek, maar wij mogen God vurig danken, dat Hij ons in Nederland een Christelijke Regeering heeft geschonken! Ver trouwen zij de leuze, vertrouwen in dat men- schenwerk, ook in ons werk. Tot slot zongen de vergaderden „Roomsche Blijdschap". De familie Loerakker recipieerde dan kort in een der andere zalen van gebouw St. Bavo. Zeer velen maakten hun opwachting: hoofdbesturen der verschillende vakbonden van het R.K. Werk liedenverbond, vertegenwoordigers der R.K. Staatspartij, vrienden en kennissen etc. Om zes uur begon de Schouwburg-avond, die zich be paalde tot tooneel en muziek! En vandaag heeft de jubilaris gelegenheid om zich'te werken door de stapels brieven en tele grammen, die hem uit alle deelen van het land en der gemeenschap bereikten. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, heeft de vorst van de laatste nachten groote schade aangericht in de steenindustrie langs Rijn en Waal. Millioenen steenen, die in de maand April waren gevormd, zijn door de vorst zoo goed als waardeloos geworden, wat een groote schadepost beteekent. De ministers van Financiën en Algemeene Zaken deelen thans officieel mede, dat het wetsontwerp tot wijziging en verhooging van het tweede hoofdstuk A der Rijksbegrooting voor het dienstjaar 1938 (voorlichting over Nederland in het buitenland) wordt ingetrok ken. (De vorige week hebben wij er reeds melding van gemaakt, dat het wetsontwerp ingetrokken zou worden. Red.). Bij de firma Egidius Janssen te Tegelen, die o.a. briefhouders en metaalwaren vervaar digt, is Woensdagmorgen een staking uitgebro ken. Op de fabriek werken arbeiders in het voorstel toch? Stenton was er waarachtig niet de man naar om hem een weldaad te bewijzen Wat kon dan zulk 'n enorme waarde voor hem hebben? Natuurlijk niets anders dan het ge heime document, dat hij in zijn bezit waande. Hunter trommelde ongeduldig met zijn vingers op het rooktafeltje. „Ik kan u geen bedenktijd geven," verklaarde hij uitdrukkelijk. „U moet nu op staanden voet antwoorden: ja of neen." De telefoon ging weer en Algy zag, Hoe Hun- ter bij dit onverwachte geluid opsprong als een getergd dier, dat zich gereed maakt voor een aanval. Dan bleef hij eenige oogenblikken ver bitterd voor zich uitstaren. Algy stond op om te luisteren. „Hallo. Algy Rodney!" Toen hij de stem herkende, kon hij onmogelijk zijn groote verbazing verbergen. Eerst meende hij zich vergist te hebben, doch hij kende dien klank maar al te goed. Het was Cynthia, die hij nog steeds in de af gesloten slaapkamer dacht. Haar woorden klonken hem toe als in een droom en hij was blij, dat hij Hunter den rug kon toekeeren, zoodat deze niets van zijn ont steltenis merkte. XI. U LIEGT „Ik heb t begin van uw onderhoud met Hun- ter gehoord," zeide Cynthia. „En om nu maar niet de minste aanleiding tot argwaan te geven, moest ik zorgen voor hem thuis te zijn. Daarom cartonnagebedrijf en metaalbewerkers. De eerstgenoemden zijn voor een deel lid van den Ned. R. K. Grafischen Bond, tot welke argani- satie ook verscheidene arbeiders der laatste categorie behoorden. De firma stelde zich op het standpunt, dat bij de splitsing van het be drijf in twee fabrieken de metaalbewerkers niet in den Grafischen Bond, doch in den Me- taalbewerkersbond thuishooren. Toen bij de dezer dagen tot stand gekomen splitsing de cartonnage-arbeiders overeenkomstig de ar beidsregeling voor het grafisch bedrijf een loonsverhooging kregen, die niet op de metaal bewerkers werd toegepast, besloten de arbei ders na overleg met hun organisatie gezamen lijk het werk neer te leggen. De staking omvat 40 man. Sir Hubert Montgomery, Buitengewoon ge zant en gevolmachtigd minister van Groot- Brittannië te 's-Gravenhage, zal over eenige maanden zijn functie neerleggen en ons land verlaten. Dit houdt verband met den termijn, welke in Engeland voor de vertegenwoordigers aan buitenlandsche hoven is gesteld en die ge woonlijk vijf jaar bedraagt. Sir Hubert Montgomery, die thans 62 jaar oud is, aanvaardde zijn functie hier te lande in Augustus 1933. Voordien was hij werkzaam als „chief-clerk" bij het Foreign Office, een benaming, die men thans niet meer kent, doch die men het best zou kunnen aanduiden met hoofd van de administratie van het ministerie van Buitenlandsche Zaken. De geheele loop baan van Sir Hubert Montgomery is trouwens nauw verbonden met dit ministerie. Zoo be kleedde hij o.m. ook de functie van vice- marshal van het corps diplomatique te Londen, een ambt, dat een intermediair beteekent tus schen het hof en de diplomatie. De Engelsche gezant is Knight-commander of the Victorian order, Knight-Commander of the order St. Michael and St. George, Com mander of the Bath-order en is voorts begif tigd met verscheidene buitenlandsche orde- teekenen. Donderdagmiddag zullen drie vliegtuigen, bemand met leden van de vrijwillige organisa tie van sportvliegers, van het vliegveld Ypen- burg opstijgen en zich naar de Veluwe begeven, om daar in samenwerking met de Nederland- sche Heidemaatschappij proeven te nemen be treffende het signaleeren van heidebranden. Tot nu toe worden heidebranden door uit kijkposten op hooge torens gesignaleerd, maar het is duidelijk, dat men van uit een vliegtuig een veel grooter gebied kan beslaan. Boven dien kan men het verloop van den brand be ter blijven volgen. Er zal nu gecontroleerd worden of inderdaad de vliegtuigen eerder de branden opmerken dan de uitkijkposten. Daartoe wordt een stuk heide-ontginning tusschen Apeldoorn en Arn hem in brand gestoken en de drie vliegtuigen zullen dezen brand melden aan het hoofdkwar tier van de Nederlandsche Heidemaatschappij. De vliegers zullen dan boven het terrein van den brand blijven cirkelen, om eventueel na dere berichten te geven. Deze oefeningen vangen te ongeveer één uur 's middags aan. De drie toestellen starten om twaalf uur- van Ypenburg. De rechtbank te Leeuwarden deed Woensdag uitspraak in de zaak tegen den 24-jarigen land arbeider W. van der Z. te Wierum, den 21- jarigen varensgezel U. K. en den 18-jarigen arbeider J. S., beiden uit Holwerd. Allen zijn gedetineerd wegens poging tot diefstal met ge weldpleging, subsidiair poging tot afpersing en het wederrechtelijk binnendringen op een be sloten erf. In den avond van 12 Januari drongen de verdachten de schuur van den landbouwer G. van der Kooi te Wier (Westdongeradeel) bin nen met het doel v. d. Kooi te berooven. Toen de boer bezig was zijn vee te voeren, werd hij door de verdachten overvallen en mishan deld. De mishandeling werd eerst gestaakt, toen Van der K. aanbood, geld te zullen halen. Toen hij echter met een geweer in de schuur terugkwam, kozen de verdachten het hazen pad. De officier van justitie had tegen ieder vier jaar gevangenisstraf geëischt. De rechtbank veroordeelde W. van Z. en U. K. ieder tot vier jaar gevangenisstraf en J. S. tot twee-én-een-half jaar gevangenisstraf, door te brengen in de jeugdgevangenis. heb ik de deur van een nevenvertrek, hetwelk misschien wel door 'n ander gehuurd wordt, opengebroken en sta nu aan de telefoon. Ik moet u namelijk ten sterkste afraden, op het voorstel van Hunter in te gaan. Zeg onder alle omstandigheden „neen." „Ja," antwoordde Algy, enkel om maar iets te zeggen. Hunter echter keek hem wantrouwend aan. „Stenton weet natuurlijk wel, waarom hij u zoo'n groot bedrag biedt," ging Cynthia ver der. „En ik geloof, dat ik 't ook weet. Maar daarover later. Over 'n paar uur bel ik weer op. Nu moet ik gaan. Doet u, alsof een vriend een praatje met u kwam maken.' „Ik heb er geen," antwoordde Algy met groote beslistheid. Cynthia antwoordde niet meer. Zij hing den hoorn op den haak en Mrs. Jones keek niet weinig verbaasd, toen zij de elegante jonge dame uit de kamer van den ouden Perkin zag komen. En haar verbazing nam nog toe, toen zij zich herinnerde, dat zij diezelfde jonge dame in Rodney's kamer gelaten had en Perkin heele- maal niet thuis was. Intusschen fingeerde Rodney een gesprek aan de telefoon en vertelde onder andere, dat hij morgen geen tijd had om te komen, want dat hij nog denzelfden avond vertrok naar Rams- gate, om daar z'n vacantie door te brengen. Toen hij afgebeld had en weer ging zitten, vroeg Hunter: „Bent u werkelijk van plan, om naar Rams- gata te gaan? Het komt me erg zonderling voor, dat u dit in mijn bijzijn vertelt." Woensdagochtend werden op de schietbaan van het kamp Waalsdorp proeven genomen met pantserglas, in het bijzonder met het doel dit glas voor luchtbeschermingsdoeleinden te ge bruiken. Dipl. ing. Verduin, leider der luchtbescher- mings mij. tot het vervaardigen van luchtbe- schermingsbenoodigdhsden te Den Haag, die het pantserglas heeft samengesteld, had een proefglas ter beschikking gesteld, waarmede, onder leiding van majoor Weeda, verschillen de schietproeven genomen werden. Het pantserglas ziet er uit als gewoon glas en is volkomen doorzichtig, zoodat het voor alle gewenschte doeleinden gebezigd kan worden. Het proefglas, hetwelk in een „u"-vormig ijzeren raam gevat was, werd tusschen een rij van zandzakken geplaatst, waarop een zware stalen frlaat gelegd werd, ten einde het even tueel terugslaan van kogels te voorkomen. Het eerste schot werd gelost op een afstand van tien meter, met een legerpistool van 9 m.M., hetwelk slechts weinig schade aan het proefglas toebracht. Het tweede schot werd gelost op een afstand van 5 meter met een Mauserpistool van 7.65 m.M. Ook dezen kogel werd met succes weerstand geboden. Ten slotte werd nog een derde kogel met een Mauserpistool van 7.65 m.M. op de pantser plaat afgevuurd eveneens op vijf meter af stand, welke evenmin door het pantserglas heendrong. De proefneming slaagde volkomen, hetgeen vooral met het oog op luchtbeschermingsmoge lijkheden, zooals voor bedrijven, waar in oor logstijden het werk voortgezet moet worden, evenals voor automobielen, enz., van groote waarde kan blijken te zijn. In de te Amsterdam voortgezette algemeene vergadering der Christelijk-Historische Unie is op voorstel van het hoofdbestuur besloten, in het beginselprogram het volgend artikel op te nemen: „Het zelfbeschikkingsrecht der gemeente wor de gehandhaafd in overeenstemming met de taak, welke de gemeente naar historie en Grondwet in ons staatsbestel vervult. De financieele verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten en het toezicht op door de wet aangewezen handelingen der gemeentebesturen, alsmede de gezagsoefening der hoogere organen, zijn zoodanig, dat het bewustzijn van zelfstan digheid en eigen verantwoordelijkheid van die besturen worde versterkt." De afgevaardigde van de afdeeling Elim ver dedigde vervolgens een voorstel, waarbij de ver gadering de noodzakelijkheid uitspreekt om de steunnormen, werkverschaffingsloonen en den steun aan de kleine boeren te verhoogen. De afgevaardigden van Hoogeveen en Ilpen- dam pleitten eveneens voor een verbetering van den steun aan de arbeidersbevolking ten plat- telande. Zij ondersteunden het voorstel-Elim. Na de middagpauze werd het afwijzend prae- advies van het hoofdbestuur nader toegelicht en werd besloten deze kwestie te laten rusten tot de zomerconferentie. Bij het begin vn de middagzitting, die werd bijgewoond door den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, werd het resultaat van de stemming ter verkiezing van drie leden van het hoofdbestuur der Christelijk Historische Unie medegedeeld. De periodiek aftredende le den, prof. dr. Th. L. Haitjema en mr. dr. A. A. van Rhijn werden herkozen, terwijl in de vaca ture ds. J. Hoekstra, die niet herkiesbaar was, werd benoemd ds. H. Bogers te Achlum. De afdeeling 's Gravenhage II diende de al gemeene vergadering een motie in, waarin men zich bij vernieuwing en met volle overtuiging uitspreekt vóór krachtigen steun aan elke daad, welke de politiek van internationaal recht en van trouw aan gesloten verdragen zal kunnen bevorderen. De heer Snoeck Henkemans lichtte deze motie nader toe. Hij merkte o.m. op hoe in den laatsten tijd ten aanzien der internationale verhoudingen weder de politiek van het recht wordt teruggedrongen door een politiek van be lang en geweld. Op voorstel van den voorzitter ging de ver gadering met de uitspraak, welke in de motie is neergelegd, mee. De afgevaardigde van Hoog-Soeren ontwik kelde bezwaren tegen de bepaling, dat men maximum 200 mag bezitten alvorens voor steunuitkeering in aanmerking te komen. Spr. verzocht het hoofdbestuur te bewerken, dat deze bepaling wordt ingetrokken. Namens het hoofdbestuur werd betoogd, dat de Unie in deze generlei zeggenschap heeft. Het hoofdbestuur zal het verzoek van Hoog- Soeren echter aan de Kamerfracties overbren gen. Het resultaat van de discussies was tenslotte, dat de vergadering uiting gaf aan den wensch, dat wijziging wordt gebracht in de bepaling van het maximum-bezit, alvorens voor steun in aan merking te komen. De afdeèling Ouder-Amstel had ten slotte een voorstel ingediend, waarin de vergadering als haar meening uitspreekt, dat alle crisis maatregelen zoo spoedig mogelijk dienen te worden opgeheven. Na een korte discussie ging de vergadering ac- Algy haalde de schouders op en lachte. „Ik geef de zaak volkomen op," zeide hij. „En wat 't zonderlinge betreft; Mr. Stenton heeft daarin toch zeker een schitterend record ge slagen. 'n Onverklaarbare moordaanslag, 'n on verklaarbare ontvoering, 'n onverklaarbare spi- onnage, en tot slot een onverklaarbaar bod; wat zegt u daarvan?" Hunter glimlachte. „Voortreffelijk in scène gezet," antwoordde hij. ,Maar ik kan u de verzekering geven, dat 't u niet zal gelukken, mij uit te hooren. Zóó groen ben ik niet meer in m'n vak. Ik heb u al meer gezegd, dat 't gevaarlijk is, Stenton te weer streven. Overigens wil ik u wel bekennen, dat uw comedie eenvoudig belachelijk is. Wij zijn er vast van overtuigd, dat u drommels goed op de hoogte bent. Daarom begrijp ik niet, dat u maar blijft aandringen. Geef u verder geen moeite, om iets van ons omtrent Stenton's plannen te weten te komen. Maar genoeg daarover. Gaat u op ons voorstel in?" „Neen." Hunter verloor 'n oogenblik zijn zelfbeheer- sching. „Welnu, beken dan liever direct dat u 't ge vonden hebt en noem 'n prijs," zeide hij ge- ergerd. „Wat gevonden?" vroeg Algy. Hij begreep ech ter reeds lang, wat Hunter bedoelde. Doch hij wilde zekerheid hebben. Hunter antwoordde niet doch keek hem vol minachting aan en stond op. Bij de deur geko men waagde hij nog 'n laatste kans. „Ik wil u nog 'n goeden raad geven," zeide coord met het prae-advies van het hoofdbe stuur, waarin wordt gezegd, dat, indien met „zoo spoedig mogelijk" bedoeld wordt, dat elk geval afzonderlijk moet worden beoordeeld en een crisismaatregel steeds zal moeten worden opgeheven, zoodra hij niet meer „absoluut nood zakelijk" of „dringend gewenscht is", de uit spraak in zooverre overbodig is, dat dan ieder haar onderschrijft. Jhr. mr. de Geer heeft de bijeenkomst hier na op de gebruikelijke wijze gesloten. De R. K. Tabaksbewerkersbond heeft te Nij megen onder leiding van den heer Jac. Gemen een buitengewone algemeene vergadering ge houden, ten einde een standpunt te bepalen ten opzichte van de Vrijdag 8 April door de werkgevers gedane uiteindelijke voorstellen. Deze bondsvergadering werd vanwege het R. K, Werkliedenverbond bijgewoond door Jos. Veld. man en namens den Belgischen Christelijken Tabaksbewerkersbond door Louis Schrijvers. Ook pastoor Van Dijk, die als tondsadviseur met onverflauwde belangstelling de actie heeft gevolgd, was aanwezig. De vergadering hechtte, naar de Volkskrant meedeelt, zonder hoofdelijke stemming haar goedkeuring aan de patroonsvOorstellen, het hoofdbestuur opdragend, te trachten te ver krijgen wat nog mogelijk is. 30 December van het vorig jaar zouden de marine-vaartuigen de Abraham van der Hulst en de Pieter Flores in onderling verband een oefening houden buitengaats bij Vlissingen, waarvan de leiding berustte bij den comman dant van de Van der Hulst. Deze oefening is echter niet beëindigd kunnen worden ten ge volge van een aanvaring tusschen beide schepen. Naar de oorzaak van deze aanvaring heeft de marineraad in een openbare vergadering een onderzoek ingesteld, waarbij beide commandan ten aan een verhoor werden onderworpen. Het bleek, dat beiden de gegeven signalen en bevelen anders hadden verstaan. De marineraad zal later uitspraak doen. Woensdagochtend omstreeks kwart over. tien heeft op een weiland in de buurtschap de An kelaar, gem. Apeldoorn, een zweefvliegtuig van de zweefvliegschool te Teuge een noodlanding gemaakt. De bestuurder van het toestel, de heer Bau- ling uit Deventer, voorzitter van de zweefvlieg- club Teuge, die Woensdagochtend voor 't maken van een overlandvlucht te Teuge was opgeste gen, was door gebrek aan thermische lucht- stroomingen gedwongen te dalen. Bij den uitloop is het toestel in een prikkel- draadraster terecht gekomen. De heer Bauling werd aan het hoofd gewond en is per ziekenauto naar het Julianaziekenhuis te Apeldoor ovnergebracht. Het toestel, dat niet ernstig werd beschadigd, zal gedemonteerd worden en naar het vliegveld Teuge worden getransporteerd. De marechaussee te Stadskanaal heeft voor den Officier van Justitie te Assen geleid E. B., vrouw van A. S. te Gasselternijveenschemond, wegens poging tot doodslag op haar man. Met vork en mes zou zij haar man by een huiselijke twist te lijf zijn gegaan. Na verhoor is de vrouw in arrest gesteld. Naar het N. v. d. D. v. N. I. verneemt, over weegt het Binnenlandsch Bestuur van Bali de transmigratie van een groep Christen-Baliërs naar een voor landbouw geschikt terrein op Tjandikoesoema in West-Bali. Voorloopig zal hiervoor een zestigtal gezinnen worden aan gewezen. Deze Christen-Baliërs, die vrijwel allen tot de bezitlooze klasse behooren, hebben indertijd het verzoek gedaan tot verkrijging van onont gonnen terreinen, welke zij in een soort van gemeenschap zouden ontginnen. Tegen een dergelijke kolonisatie werd van bestuurswege geen enkel bezwaar geopperd, doch de moei lijkheid is de aanpassing eener Inlandsch Christen-gemeenschap in een Balisch zelfbe stuur, gezien het groote verschil in godsdien stige opvattingen. Wat betreft de uitoefening hunner gods dienst zal geen enkele beperkende bepaling ge maakt worden. hij. „Neem de tienduizend pond en verlaat on middellijk uw kamers. Het is uw eenige uitweg. Verzet u zich toch niet tegen Stenton." Algy keek hem lang aan. t „Ik kan niet," zei hij dan. Hunter greep hem bij den arm en schudde hem onstuimig heen en weer. „Mensch, begrijp u dan niet, dat uw leven op het spel staat!" roep hij uit en zijn stem klonk deigend en overredend tegelijk. Rodney wrong in vertwijfeling de handen. „Zoo waar als ik hier sta, ik kan niet," ant woordde hij. „U moogt ervan denken wat u wilt, maar 't is de zuivere waarheid. Ik begrijp er niets van. Geef dan toch eens een verklaring." Hunter liet zijn arm los en keek hem aan, alsof hij wilde zeggen: u liegt! Doch hij preste de lippen op elkaar en sprak geen woord. Algy Rodney was weer alleen. Mrs. Jones was totaal overstuur, toen om acht uur dezelfde jonge dame weer aanbelde. Doch Algy ontving zijn bondgenoote met overgroote blijdschap. „Ik heb met smart op u zitten wachten," zeide hij. „U bent de eenige mensch, met wiens hulp ik misschien ooit iets zal begrijpen van al de geheimen, die mij omgeven. Ik heb de beide broeders Hunter gevraagd mij toch te zeggen, waarom ik achtervolgd word en waarom Sten ton mijn vijand is. Maar beiden denken, dat ik comedie speel. Zij willen me eenvoudig niet ge- looven." Cynthia antwoordde niet. (Van onzen parlementairen redacteur) In de „Nieuwe Rott. Crt." van Zaterdag avond schrijft „men" uit Twente, dat de po gingen, welke thans te Breda worden onder nomen om een einde te maken aan het stem pelen der werkloozen, in de pers wel op tame lijk opvallende wijze als iets nieuws voor Ne derland zijn aangekondigd, doch dat maat regelen van denzelfden aard reeds jaren ge leden in Twente genomen werden; daar zijn reeds sinds 1932, onder leiding van een te Enschede opgerichte en zetelende centrale commissie, groepen werkloozen gevormd, welke werkzaam zijn in volkstuintjes,. Er zijn vakcursussen gevormd, er zijn voetbalwedstrij den georganiseerd, men heeft er zich toege legd op zwemsport en athletiek, er zijn excur sies gehouden, men vormde er tooneelgroepen, een zangkoor, een orkest, enz. Zij, die deel uitmaakten van deze groepen, behoefden niet te stempelen. Inderdaad vertoont het hier opgesomde een zekere overeenkomst met wat te Breda onder nomen wordt, maar niettemin zijn de beide gevallen geheel verschillend en wèl in uit gangspunt en doelstelling, alsook in hoe groot heid van den opzet. In Twente is men er van uitgegaan, dat het nuttig is, stukjes cultureel werk te doen ver richten (vakcursussen zijn overigens vrij al gemeen) en met het oog op het cultureele streven kon men dan ook profiteeren van eenigen steun uit 's Rijks kas; als bijkomstige omstandigheid gold, dat de deelnemers niet behoefden te komen stempelen. Te Breda stelt men echter voorop, dat er een einde moet komen aan het stempelen en dat alle bruikbare methoden tot dit doel moe ten worden aangewend. In het Bredaasche systeem zal men dus een veel grootere vrij heid genieten en veel méér kunnen aanpakken Hier zal aan leiders 20 pet. boven hun steun bedrag iets heel nieuws worden toege kend. Hier neemt het Rijk de kosten voor be- noodigd arbeidsmateriaal op zich. Van het Departement van Sociale Zaken uit wordt thans op groote schaal de opheffing, al thans de vervanging van den stempelplicht ter hand genomen. Op groote schaal; wat er in Twente (waar voor natuurlijk niets dan lof!) geschiedde, was slechts in zeer beperkten kring bekend. Het is voor de eerste maal, dat op aeze wijze getracht wordt, den stempelplicht te doen verdwijnen voor een zoo groot mogelijk aan tal wefkloozen, en daarin is het nieuwe van minister Romme's initiatief gelegen. De Twentsehe medewerker van de „Nieuwe Rott Crt." schrijft: „Hoe gaarne het Oosten aan het Zuiden ook een primeur gunt, het is niet meer dan billijk, dat ook hier het „Eere wien cere toekomt" geldt." Het mt>ge waar zijn, dat het Oosten het Zui den een primeur gunt, maar de vraag rijst, of men in zekere kringen zulk een primeur ook gunt aan een bepaalden minister. Naar de „Deli-Crt." meldt, zijn van Sumatra's Oostkust negentien Chineesche chauffeurs °n monteurs met twee ambidance-auto's en een personen-auto scheep gegaan op de „Van Heutsz" om naar Honkong te reizen. Zij zullen zich ter beschikking stellen van het Roode Kruis in China om hulp te verleenen aan de slacht offers van den oorlog. Deze expeditie wordt uitgezonden door de Ambulance-vereeniging van Chineesche auto handelaren en mecaniciens op Sumatra. Tegelijkertijd wordt ook een hoeveelheid ver band- en geneesmiddelen tot een totaalgewicht van ongeveer vier duizend kilo, gezonden. De K. P. M. zal de auto's gratis van Balawan naar Honkong brengen. Opnieuw benoemd tot burgemeester van Ros- sum A. F. van Goelst Meyer; van Abbenbroek G. van Andel; van Heenvliet C. von Lindern; van Schoonhoven A. M. Nieuwenhuizen: van Beemster P. Kikkert; van Koedijk W. C. Nina- ber; van Oostzaan J. W. Zigeler; van Oud- Karspel A. J. Wijnveldt; van Schellinkhout J. Palenstjjn; van Aagtekerke J. Bosselaar; van Westkapelle jhr. mr. A. F. C. de Casembroot; van Scheemda H. K. Veneman; van Heerlen M. F. G. M, van Crunsven en van Thorn J. H. C. Noers. Aan K. Kooiman is op verzoek met 1 Mei 1938 eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeenten Bergambacht en Ammerstol. Toegekend de aan de orde van Oranje-Nassau verbonden eere-medaille, in brons, aan J. W. van den Boogaerdt, machinedrijver bij „Hol- landia", Hollandsche fabriek van melkproduc ten en voedingsmiddelen N.V., te Vlaardingen. Met 1 Sept. 1938 is aan mr. dr. H. S. Veldman op verzoek eervol ontslag verleend als voorzitter van den raad van arbeid te Apeldoorn, onder dankbetuiging. „U gelooft mij misschien ook niet?", voegde Algy er verbitterd aan toe. Zij keek hem geruimen tijd onderzoekend aan. Het zwijgen werd bijna pijnlijk. „Ik geloof u," zeide zij eindelijk. „Maar nu begrijp ik ook van de heele zaak geen steek meer." „En daarom kan ik u dan ook tot mijn spijt niet verklaren, waarom Stenton u zoo vijandig gezind is. Misschien heeft hij een wrok tegen uw familie, nog van uit den tijd, dat uw ouders leefden. In ieder geval heeft 't geen doel. er steeds over na te denken, waarom hij een aan slag op uw leven deed. De rest laat zich ge makkelijk begrijpen. Ik weet, dat Stenton reeds geruimen tijd naar een document zoekt en al zijn spionnen met de opsporing daarvan belast heeft. In den nacht, toen hij u trachtte te doo- den, kwamen er weer berichten binnen en hij meende, dat 't hem nu eindelijk zou gelukken de schuilplaats van het document te achterha len. Hij hield 't voor zeker, dat in uw bezit moest zijn en in uw bureau opgeborgen lag. Toen zette hij een nieuw plan in elkaar. Doch daarover later. Nu heb ik iets met u te bespre ken van zeer veel gewicht en wel 't volgende: Stenton vond het document niet. Het ligt dus voor de hand, dat hij 't verkeerde bureau heeft laten halen. Ik ben op deze gedachte gekomen, toen ik in uw slaapkamer een ander bureau zag staan. Misschien kunnen wij het document wel vin den." (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 3