M LAATSTE NIEUWS I Zoekt gij betrouwbaar j Personeel? Plaats dan een „Omroeper" j voor 80.000 gezinnen „Na ÏOO jaar" Uit Vaticaanstad DONDERDAG 21 APRIL 1938 Het H.O.V.-jubileum Met verschillende feestconcerten zal het gevierd worden ONTHEFFING WINKEL SLUITING In verband met de bollenvelden Schietvereeniging Gen. Cronjé Pieterse en Pietersen HET VERKEERSKNOOPPUNT VERSPRONCKWEG Nadere bijzonderheden BLOEMEND AAL HEEMSTEDE Max de Haas over zijn Spoorwegfilm VERSCHOONINGSRECHT VAN DEN JOURNALIST 's Pausen vertrek naar Castel Gandolfo Nog geen datum vastgesteld Kard. Faulhaber by den H. Vader De K.R.O.-studio De eerste repetitie in het nieuwe gebouw ENGELSCH BEZOEK AAN ONS LAND De bloemen trekken PERSBREIDEL IN INDIË Nieuwe ordonnantie voor het eerst toegepast VACANTIETRIP OP EEN ZANDTREIN Benauwde oogenblikken voor Amsterdammertje Poolsche pelgrims op audiëntie bij den H. Vader Het vierjarenplan in Oostenrijk Roosevelt's kleinzoon ging spijbelen Een aschregen over Tokio Uitbarsting van de Asama Visch voor het Tsanameer Splitsing in het „Kamp der nationale unie" Codreanoe naar de gevangenis ERNSTIG MIJNONGELUK Ex-leider der Indische N.S.B. vervolgd Openingsrede op den Landdag gewraakt Kaderdag te Amsterdam* Mr. T. J. Verschuur zal spreken over het werkloozenvraagstuk Prof. Berger naar Genève Invoer van Java en Madoera Qniiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiii!iiii!iniiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiin!i!i!iiiii!iiiiiiiiii!iiniiiiiiiiiiiiiiiniiiiniiiiiiiininiiiiiiiiiii| gilllll!lllllllllllllIIII!ll!lllIlllll!lllllll!llllllllllllUllllllllllIlllllillllllllllllllllllllli!llll!llllillIllllllllllllllIllllHlilliiS NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT aniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiniiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiHffliiiiiii'g iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii»^ STAD Dit jaar herdenkt de Haarlemsche Orkest- Vereeniging het feit, dat zij 25 jaar geleden onder den naam van Concertvereeniging „Haar lems Muziekcorps" koninklijk werd goedge keurd. Het corps, waaruit de H. O. V. gegroeid is, bestaat reeds veel langer. Het werd in 1813, een en een kwart eeuw geleden dus, opgericht. Tevens is het thans 50 jaar geleden, dat de toenmalige dirigent C. P. W. Kriens naast de harmonie-bezetting de symphonie-bezetting in voerde. In wezen brengt 1938 de Haarlemsche Orkest Vereeniging dus drie jubilea, die ieder afzon derlijk een feestelijke viering waard zouden zijn. Benige weken geleden wijdden wij reeds uitvoerige artikelen aan de geschiedenis van de wijd en zijd bekende H. O. V., zoodat wij nu kunnen volstaan met het voorloopig opgestelde programma. Het jubileum zal niet onopgemerkt voorbij gaan. Door feestelijke viering denkt men de nog immer toenemende belangstelling voor het orkest te kunnen stimuleeren. Zooals men weet is de toestand van het orkest niet zeer roos kleurig. De leden hebben gedurende 5 maanden van het jaar een gedwongen vacantie te ne men, terwijl zij bovendien de 7 maanden, dat zij aan de vereeniging zijn verbonden, niet het volle salaris incasseeren. Het grootste jubileumgeschenk, dat de burgerij haar stedelijke orkest-vereeniging: zou kunnen aanbieden, is wel een dermate groote belangstelling, dat het mogelijk zou zijn het geheele jaar door te concerteeren. Er zal dan in het begin van het seizoen, waarschijnlijk eind October, een 3-tal speciale feestconcerten gegeven worden. Daarnaast wordt het jubileumjaar geaccentueerd door den ge wonen concerten een feestelijk tintje te geven. Op het eerste der drie feestconcerten zal muziek worden gespeeld, geschreven in of vóór het stichtingsjaar van de vereeniging 1813. Uit den aard der zaak zal dit uitsluitend blaas muziek zijn. De musici zullen zich dan in klee ding uit die dagen hullen. Deze muziek vult het eerste deel van dit concert. Nadat in de pauze het publiek in de gelegenheid is gesteld het bestuur met het jubileum geluk te wenschen. wordt een muziekstuk uit het jaar 1838 uitge voerd. Het was in dat jaar, dat Nicolaas Beets zijn Camera Obscura schreef. En trouw zal worden nagevolgd, wat Hildebrand schreef over ,,"n Concert" in het hoofdstuk „De familie Kegge". Gezien de wijze waarop Hildebrand over zoo'n concert schreef, belooft dit een zeer uitzonder lijke uitvoering te worden. Het tweede concert wordt gedirigeerd door de vroegere dirigenten der H. O. V. C. Walter Boer en E. van Beinum, terwijl het derde feest- concert door Frits Schuurman, den huidigen di rigent, geleid wordt. Verder wordt een jubileum-serie van 11 con certen gegeven; door musici van internationale vermaardheid zijn in verband hiermede reeds toezeggingen gedaan. Het bestuur hoopt een eere-commissie bereid te vinden zijn streven te ondersteunen. Ook zal men trachten den burgemeester, den heer dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk, als bescherm heer of als eere-voorzitter aan de H. O. V. te verbinden. Tenslotte verwacht het bestuur, dat naast dit eere-comité een comité van dames kan worden gevormd, die patronessen der ver eeniging zullen heeten, om het feest te helpen slagen. Burgemeester en wethouders van Haarlem besluiten, met het oog op den stand der bloe menvelden, op Zondag 24 April 1938, op welken dag alhier een tamelijk bezoek van elders te verwachten is, algemeene ontheffing te verlee- nen van winkelsluiting tot des namiddags 8 uur. Dinsdagavond is een aanvang gemaakt met de onderlinge competitie. De hoogste schutters waren: Joh. Hompa met 9095; P. Deijzen met 8983; G. Th. v. d. Stoop met 8482; W. Spijker met 8482; W. G. L. de Nobel met 78—62. Men hoeft geen aartsmisdadiger te zijn om met de politie in aanraking te komen. Het kan den meest eerlijken, braven, rechtschapen bur ger overkomen, dat hü in conflict raakt met een van de zeer en zeer vele wetten en ver ordeningen, die in ons land zijn uitgevaardigd. Nu wil echter het geval dat velen van die eerlijke, brave en rechtschapen burgers ver stand noch kennis hebben van de rechtsforma- liteiten. Zij denken, dat, indien de bekeurende agent hun naam fout spelt, verder geen ver volging tegen hen kan ingesteld worden. In de ambtenarij gaat het volgens hen zoo, dat Pieterse, al woont hij in dezelfde straat en op hetzelfde nummer, nooit identiek kan zijn met Pietersen en leelijk kijken ze op hun neus als voor den kantonrechter, dien zij triomphante- lijk de ambtelijke fout voorhouden, moeten er varen, dat zooiets dan rustig veranderd wordt. Bovendien kan het voorkomen dat zulks niet eens een fout is van de dagvaarding maar een vergissing van den ambtenaar van het O.M., zooals gisteren gebeurde. „Deze man heeft zonder bel gereden", las de ambtenaar ernstig voor. „Zonder bel? Dat ontken ik. Dat ben ik niet geweest", riposteerde de verdachte, denkende aan een typefout in de dagvaarding. Maar het bleek, dat de oogen van den ambtenaar eenigs- zins vermoeid waren van het gedurige oplezen van den ambtelijken stijl, en dat er naar waar heid vermeld stond, dat de eerzame burgerzon- der licht had gereden. „Dat is zoo", gaf deze spijtig toe. „Maar vlak voor ik bij den agent was, brak de dynamo af." Hij had dit voorwerp achterop gebonden, waar het wel weinig lichtstroom ontwikkeld zal hebben! De kantonrechter gaf hem 2 of 1 dag hechtenis. Wij hebben gisteren reeds melding gemaakt van het voorstel van B. en W. om het verkeers knooppunt Verspronckweg te verbeteren. Wij ontleenen nog het volgende aan de motiveering; De zeer slechte verkeerstoestand bij de Scho- terbrug en omgeving dient noodzakelijk ver betering te ondergaan. Zooals uit een bijge voegde kaart blijkt, wordt dit knooppunt ge- gepasseerd door het verkeer van en naar het westelijk gedeelte van Haarlem-Noord en Bloe- mendaal, naar en van het stadscentrum, Haar lem-Zuid en Heemstede. Zoodra de op de kaart met een blauwe streeplijn aangegeven verbin ding tusschen het tegenwoordige einde van de Delftlaan bij de Jan Gijzenvaart en den Rijks straatweg tot stand is gekomen, zal een be langrijk deel van het doorgaande verkeer den Rijksstraatweg met zijn vele dwarswegen mij den en de nieuwe route langs de Delftlaan kie zen, waardoor het knooppunt Verspronckweg- Kenaupark, de vrijwel eenige zwakke schakel in deze verkeersroute, nog veel meer verkeer te verwerken krijgt. Het is daarom noodzakelijk, zorg te dragen, dat dit knooppunt verbeterd is, alvorens het door dat doorgaand verkeer extra wordt belast. In de toekomst zal het doorgaand verkeer het stadscentrum kunnen mijden door gebruik te maken van de geprojecteerde verbinding, welke op de kaart met een blauwe stippellijn is aangegeven. Voor de uitvoering van deze route zullen echter vele onteigeningen noodig zijn, alsmede een ondertunneling van de spoor baan Haarlem—Velsen in de Kleverlaan. De aan een en ander verbonden hooge kosten zul len derhalve de uitvoering binnen afzienbaren tijd niet mogelijk maken. Uit het vorenstaande volgt, dat het onder havige verkeersknooppunt voor het locale ver keer van primair belang is en voor het inter local verkeer binnenkort van zeer veel belang zal worden. Het behoeft nauwelijks betoog, dat de tegen woordige toestand voor het verkeer langzamer hand onhoudbaar geworden is. Het verkeer van het Kenaupark moet, komende uit de laag ge legen viaduct-onderdoorgang, een sterke helling bestijgen en een zeer scherpe bocht maken, om op de hooggelegen Schoterbrug te komen. Het verkeer van den Verspronckweg naar de via duct Kenaupark moet drie maal achter elkaar een haaksche bocht beschrijven. In het nieuwe plan zijn de beide viaduct onderdoorgangen samengevoegd tot één bree- den weg met twee afzonderlijke verkeersbanen, voor iedere richting één. De bestaande Schoter brug verdwijnt; ten noorden en ten zuiden van de viaduct komen nieuwe, lager gelegen, brug gen. De Verspronckweg wordt in rechte lijn naar het Statenbolwerk doorgetrokken. Op die wijze is een vlotte verkeersafwikkeling moge lijk. Aan de viaduct zijn geen veranderingen noodig. Langs de huizen van den Schotersingel tusschen den Verspronckweg en de spoorbaan is een ventweg gedacht. Het daar stilstaand verkeer hindert op die wijze het doorgaand ver keer niet. Door het aan de waterzijde gelegen trottoir van den Kinderhuissingel achter de boomen te leggen, wordt een rijweg van vol doende breedte verkregen. Het kruispunt in den noord-westelijken hoek van het Kenau park, thans nog 'n gevaarlijkpunt, wordt verbe terd door den aanleg van een cirkelvormig plantsoen met trottoir, waaromheen het verkeer vloeit. De weg over het Bolwerk en die over de Pieter Kiesbrug zijn overbodig geworden en kunnen dus, ter besparing van de onderhouds kosten en tevens ter vermijding van extra kruispunten, beter worden opgeruimd; de schoonheid van het op die wijze in zijn ouden staat herstelde Bolwerk met de erlangs loopen- de singelgracht zal daarmede tevens worden ge diend- -ui- Bij uitvoering van het werk zullen slechts zeer weinig boomen behoeven te worden ge rooid. Het voornaamste houtbestand blijft on geschonden. De kosten van uitvoering van dit plan met inbegrip van de kosten van rioleering en bij komende kosten zijn geraamd op ƒ147.500. Het Werkfonds is om medewerking verzocht om de gemeente in staat te stellen met behulp van dat fonds, dit plan tot uitvoering te bren- gen. Van den minister van Financiën ontvingen B. en W. bericht, dat de Regeering haar goed keuring heeft gehecht aan het haar door het bestuur van het Werkfonds gedaan voorstel tot het verstrekken van een voorschot aan de ge meente voor dit werk van ten hoogste 147.500. Burgerlijke stajid. Geboren; C. M. Balm van Schagen, z. Getrouwd; J. H. W. Habermehl en M. E. A. Raadersma; A. L. Brink en A. D. Blankevoort, F. J. D. van Sitteren en D. G. Pleiter. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: J. S. Koo en S. W. J. Koppelman; K. de Rooy en J. i". v. Kampen. Getrouwd; D. F, N, Voerman en M. P. Wijk- huisen. Geboren; J. J. M. Paternostre—Keuss, d.; C. v. BakelWesterveld, d.; T. van 't Hul Humer, zoon. Overleden: R. van Strien, 76 j., geh.; J. En schedé, 59 j., ongeh. GOedE GEBRUIKTE KTKEREN HEB BEN WIJ STEEDS ZEER NOODIG. NIEUWE GROENMARKT No. 22 OF TELEFOON 1»1S Rechts Max de Haas, die opdracht kreeg een film van de Ned. Spoorwegen te vervaardigen Het wil mij zoowel belangwekkend als nuttig voorkomen, om te dezer 'plaatse eenige mede- deelingen te doen over de documentaire film der Spoorwegen in Nederland, welke thans in overleg met de Nederlandsche Vereeniging voor Cultureele Films wordt vervaardigd, aldus Max de Haas in Lichtbeeldencultuur. Deze film zal, met inachtneming van de do cumentaire hoofdlijnen, geheel naar het inzicnt van de cineasten worden vervaardigd. In deze film is niet alleen gebroken met ieder hinder lijk particularisme, waarop de Voorzitter der Cultuurfilm-Centrale in vroegere artikelen vaak den vinger heeft gelegd, doch ook het aan deel en de plaats der verschillende takken van het zoo gecompliceerde spoorwegbedrijf zal in deze film uitsluitend door de makers worden bepaald. Dit heeft het aannemelijke voordeel, dat een harmonisch geheel ontstaat, waarbij de verschillende fragmenten logisch en zuiver op elkaar zijn afgestemd, waarmee dan reeds voldaan is aan de eerste voorwaarde om de do cumentaire film ook voor het publiek belang wekkend, ja zelfs spannend te maken. Hoezeer men bij de Spoorwegen zelf van de beteekenis dezer omstandigheden overtuigd is, zal blijken uit een circulaire, welke onlangs aan het geheele personeel werd gezonden. „In verband met de vervaardiging van een documentaire spoorwegfilm zal de heer Max de Haas van de Ned. Filmassociatie „Visie" over het geheele net moeten reizen, om tot het ont werp te komen. Aan ieder van ons personeel wordt opgedragen den heer De Haas alle me dewerking te geven en desgevraagd van voor lichting te dienen en (waar de belangen van den dienst zich daar niet tegen verzetten) straks daadwerkelijk mede te werken, zooals de heer De Haas dat wenscht. Waar noodig zal steeds vooraf kennis gegeven worden, als er bijzondere voorzieningen moeten worden ge troffen." Een dergelijke medewerking is voor Holland waarlijk ongekend. Dat deze tot stand kwam is niet alleen aan het voortreffelijke inzicht van den leidenden staf van de Ned. Spoorwe gen te danken, maar eveneens aan den heer Van Staveren, die voortdurend voor een der gelijke opvatting geijverd heeft. De film zelf, die in het jubileumjaar van de Spoorwegen 1939 zal uitkomen, plaatst zich uitsluitend op het terrein der cultureel-docu mentaire film. Zij zal aantoonen, wat het Spoorwegwezen in Nederland historisch, eco nomisch, technisch en cultureel voor ons volk beteekent. De inleiding wordt gevormd door de geboorte van „het ijzeren paard" in ons land in het jaar 1839. Voor dit doel is men thans overgegaan tot de reconstructie van den eersten trein, zoowel locomotief als wagens, welke op 20 September 1839 van Amsterdam naar Haarlem heeft gere den. Spoorwegspecialisten en historici zullen bij deze inleiding van advies dienen, zoodat een precieze reconstructie ontstaat van deze ge denkwaardige en voor ons zoo belangrijke gebeurtenis. Uiteraard zal de film zich bezighouden met een filmisch populairen uitleg van het sein- stelsel, terwijl zij daarnaast in beeld zal bren gen hoe de voeding en het comfort van onze moderne steden en ook van het platteland thans mogelijk zijn geworden door het volmaak te spoorwegbedrijf. De evolutie op spoorweggebied zal op typisch filmische wijze worden geaccentueerd. Het manuscript is zoo geschreven, dat de veel heid der onderwerpen den toeschouwer niet overstelpt, terwijl door het inlasschen van het persoonlijk element met den overigens reeds verouderden vorm van cültuurfilm geheel ge broken is. En al zal dit niet zoover doorge voerd worden als in het overigens uitmunten de Metro-filmpje over het krantenbedrijf, dat tot een complete sensatiefilm werd uitge bouwd, toch zal voor het menschelijk en per soonlijk element een grootere plaats worden ingeruimd, dan in den regel bü de cultuurfilm het geval is. Uit het bovenstaande blijkt voldoende, welk een filmwerk van beteekenis „Na 100 jaar" worden kan. We hebben hier te doen met een opdracht van een groot en semi-officieel lichaam, dat de goede gedachte had, de op dracht aan een kundig filmer te geven. Visie heeft reeds vele malen blijk gegeven van uitne mend vakmanschap en zeer goed begrip van het documentaire karakter der cultuurfilms. De spoorwegfilm kan men beschouwen als een cultuurfilm in den besten zin en we hopen van harte, dat Max de Haas en zijn medewer kers de vrijheid van werken mogen ontmoe ten, welke hun werd beloofd en voor een goeden gang van zaken noodzakelijk is. (Berichten reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplaag) Aan het vonnis, dat de Haagsche rechtbank inzake de strafvervolging ingesteld tegen den journalist, O. L. Hansen, heeft gewezen, en waarbij deze, zooals gemeld, is veroordeeld tot. 100 boete subs. 50 dagen hechtenis, is het volgende ontleend: Overwegende, dat een geheimhoudingsplicht, 'welke een beroep op het verschooningsrecht •wettigt, vooreerst geldt voor die groep van per$. sonen, die een beroep of ambt uitoefenen, waar in zij krachtens eenig bijzonder wettelijk voor schrift tot geheimhouding van bepaalde zaken zijn gehouden, en daarenboven moet worden erkend voor een andere groep van personen, Wier functie in zekeren stand of wier beroep en ambt het noodzakelijk maakt, dat hun gehei men worden toevertrouwd, terwijl het openbaar belang vordert, dat niemand wordt weerhouden van hunne diensten gebruik te maken uit vrees, dat zij hun in hunne hoedanigheid noodzakelij kerwijs toevertrouwde geheimen te eeniger tijd zullen moeten openbaren; overwegende, dat een journalist als zoodanig niet behoort tot één der boven aangegeven groe pen van personen, zoodat het in artikel 218 Wetboek van Strafvordering neergelegde ver schooningsrecht hem niet toekomt. i Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 20 April: Sommige bladen meldden dezer dagen, dat Z. H. de Paus zich op 30 April a.s. naar Castel Gandolfo zal begeven. Naar onze Romeinsche correspondent echter verneemt, is de datum van het vertrek van Z. H. den Paus naar Zijn buitenverblijf nog niet vast gesteld. VATICAANSTAD, 20 April (Havas) De Heilige Vader heeft heden den Aartsbisschop van München, Kardinaal Faulhaber, in audiën tie ontvangen. Voor de K.R.O.-studio was 't Woensdag 'n merkwaardige dag, want in het nieuwe ge bouwen-complex aan de Emmastraat te Hil versum had de eerste repetitie plaats. Deze geschiedde m de groote concert zaal en betrof het K. R. O.-orkest onder lei ding van Pierre Reinards. Verder is men Woensdag begonnen met de overbrenging van de bibliotheek en de dis cotheek. In deze laatste is berggelegenheid voor 22.000 gramofoonplaten. Geleidelijk wordt het heele bedrijf uit de zalen van het Hof van Holland overgebracht. Echter zal het nog wel even duren, alvorens de proef-uitzendingen beginnen. Voorloopig wordt alleen binnenshuis geëxperimenteerd. De leden van het Engelsche „Institute of Park Administration" brengen een driedaagsch be zoek aan ons land. Dinsdag zijn zij van Gent, waar zij de Floraliën bezichtigd hebben, te Den Haag gearriveerd. De reis is georganiseerd op uitnoodiging van den heer Henri Bourgeois, directeur der ge meenteplantsoenen te Gent en van den heer S. G. A. Doorenbos, directeur der gemeenteplant soenen in Den Haag. Woensdag heeft het gezelschap een bezoek gebracht aan de aHagsche parken, duinen en kinderspeeltuinen, welke trip is voortge zet na een Hollandsche koffietafel, welke door het gemeentebestuur is aangeboden. De Engelsche gezant Sir Hubert Montgomery zat aan dezen maaltijd aan. Naar Aneta verneemt, is met ingang van 7 April de zoogenaamde eerste phase der Pers- breidelordonnantie toepasselijk verklaard op het te Soerabaja verschijnende Chineesche dag blad „Sin Tit Po." Dit is geschied naar aanleiding van een in dit blad verschenen artikel „China's strijd voor den werelvrede en de beschaving." Deze eerste phase wil zeggen, dat, indien het blad daartoe weder aanleiding geeft, de ver schijning van de „Sin Tit Po" zonder eenige waarschuwing voor een bepaalden tijd kan worden verboden. Een der zandtreinen, die dagelijks het station Weesp voorbijrollen, om hun bestemming, de spoorwegwerken bij het in aanbouw zijnd sta tion Amsterdam-Muiderpoort te bereiken, heeft Dinsdag te Weesp gestopt. Er moest n.l. eenjeugdige passagier worden uitgeladen. Deze 11-jarige knaap, in Amsterdam woonachtig, was met eenige kameraadjes aan het spelen op en om de zandwagens bij het eer dan ooit eischt de tijd van ons edelmoedigheid. Bedenk, dat God zich in edelmoedigheid niet laat overtreffen. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d 20 April: In de gewone audiëntie van heden heeft Z. H. de Paus 600 jong gehuwde paren, eenige hon derden leerlingen en oud-leerlingen van Chris telijke scholen in Frankrijk en 1300 Poolsche pelgrims ontvangen. De pelgrims waren over twee zalen verdeeld. Een vertegenwoordiger van de Poolsche jeugd der Katholieke Actie bood den H. Vader een exvoto van de H. Maagd van Czestochowa en een perkamenten album aan. De H. Vader sprak tot ieder der drie groepen af zonderlijk. Sprekend tot de Polen gaf de H Vader een korte uiteenzetting over de Katho lieke Actie. De Paaschwensch van den H. Vader luidde voor hen, dat zij hun geloof ernstig mochten beleven in hun gebruiken en in het oagelijksche leven en dat zij dit nimmer moch ten verliezen. Tot de Fransche jeugd zeide de H. Vader dat zij geen grooter geschenk van God hadden kun nen ontvangen dan een Christelijke opvoeding. BERLIJN, 20 April. (Havas). In het nieuwe nummer van het „Vierjarenplan" heeft Goe- ring een uiteenzetting gegeven van de grond slagen van het voor Oostenrijk ontworpen eco nomische werk. Hij verklaart, dat naar de mate van het mo gelijke de Oostenrijkers zelf de economische reorganisatie van hun land ter hand moeten nemen. „Wij willen geen centralisatie. Wij heb ben niet het voornemen al het werk te doen in plaats van de Oostenrijkers". In een ander artikel in hetzelfde orgaan verklaart Schacht, dat dezelfde beginselen, die de laatste vijf jaar gegolden hebben bij de financiering van de groote economische vlucht in Duitschland, toe gepast zullen worden in het nieuwe „Groot- Duitschland". Ten slotte schrijft de Rijksstad- houder, Seyss Inquart, dat hij Goering de energieke medewerking belooft van de Oosten rijkers voor de opheffing van den Ostmark. Dirck, de 13-jarige kleinzoon van president Roosevelt, de zoon van Kermit Roosevelt, heeft het op zijn jeugdig geweten gehad, dat Vrijdag de politie van acht staten gealarmeerd werd. Met een even ouden schoolkameraad, Henry Distier, aldus lezen wij in het Handelsblad, was hij om onbekende redenen weggeloopen van een school in Massachusetts. Zijnvader be vindt zich op een wetenschappelijke expeditie ver weg. De jongens gingen naar een hotel in Spring field, doch vonden het daar nogal saai, waarop zij den volgenden morgen vroeg naar Distler's ouderlijke woning te Baltimore, in Maryland, trokken. Daar hoorden zij, dat Distler's vader al op weg was naar New York om het gevai met mevrouw Kermit Roosevelt te bespreken. Onder de hoede van een chauffeur werden zij hem nagezonden. Aan het station te New York stond de chauf feur van de Roosevelts hen op te wachten. Dirck ziende sloeg hü zijn armen om den knaap heen ten einde te voorkomen, dat fotografen den spijbelenden knaap kiekten. De chauffeur van de Distiers kende echter den chauffeur van de Roosevelts niet en, diens handeling ver keerd uitleggend, gaf hij hem een stomp tegen zijn neus. Bij het volgende gevecht viel Henry flauw en wond Dirck zich erg op. Reporters scheidden de chauffeurs en legden de zaak uit Daarop zetten de chauffeurs de jongens in den dichtstbijzijnden trein, om aan de menigte te ontkomen. Een oogenblik later reed de trein weg; eerst een 50 a 60 K.M. verder, bij Stam ford in Connecticut, stopte de trein en stapten zij uit. Toen de jongens eindelijk bij hun ongeruste ouders waren teruggekeerd, waren zij hongerig, moe en terneergeslagen. TOKIO, 20 April. (D.N.B.) De vulkaan Asa ma, ten Noordwesten van Tokio, is heden in werking getreden. De uitbarsting is krachti ger dan men de laatste vijf jaar gekend heeft. De aardschokken, welke de uitbarsting bege leidden, duurden een half uur. Een dichte aschregen daalde op de omgeving neer en stak een groot bosch in brand. BENGHAZI, 20 April. (Stefani). Met een vliegtuig zijn te Benghazi ongeveer 300.000 jonge snoeken aangekomen, die in Italië in het Vicomeer zijn gekweekt en doorgezonden zullen worden naar het Tsanameer. De vischjes worden vervoerd in vier meta len bakken en het zich daarin bevindende wa ter wordt voortdurend op de juiste tempera tuur gehouden. Het Tsanameér is weliswaar rijk aan visch, doch daaronder bevinden zich over het algemeen weinig eetbare soorten. WARSCHAU, 20 April. (Havas). Onder lei ding van Jerzy Rutkowski is een scheuring ontstaan in het Poolsche kamp der nationale unie. Veertigduizend leden van den bond „Jong Polen" hebben den jeugddienst, welke deel uit maakt van het kamp der nationale unie, ver laten. Rutkowski heeft verklaard, dat hij trouw zal blijven aan het denkbeeld van maarschalk Smigly Rydz, doch hij wil zich alle vrijheid van handelen voorbehouden. BOEKAREST, 20 April. (D.N.B.) Codreanoe heeft men na zijn veroordeeling tot zes maan den gevangenisstraf niet, zooals aanvankelijk scheen, op vrije voeten gelaten, doch hij is naar een gevangenis overgebracht. Hij zou niet in hooger beroep gaan. Daarentegen heeft Co dreanoe wel een aanklacht ingediend tegen pro fessor Jorga, daar deze in een brief aan de rechtbank beweerd heeft, dat bü Codreanoe een brief gevonden is, waaruit blijkt dat hij schul dig is aan hoogverraad. LONDEN, 20 April. (D.N.B.) In een mijn t® Craigbank (Zuid-West Schotland) is vanmid dag het verbindingstouw van zes transportwa gentjes gebroken, waardoor deze in de diePte stortten en een aantal mijnwerkers troffen. Vier van hen waren op slag dood, terwijl twee-en- twintig gedeeltelijk zwaar gewond werden. Muiderpoort-station, toen eensklaps de geledig de trein weer terug zou rijden. De jongens sprongen ijlings van den wagen, waarop zij ge klommen waren, maar één hunner gelukte dit niet en inmiddels had de zandtrein reeds een té groote vaart gekregen, om den sprong nog te wagen. Zijn vriendjes zagen tot hun grooten schrik, hoe de 11-jarige knaap snel in de rich ting Weesp verdween, terwijl hij zich op eer. der buffers zoo goed mogelijk in evenwicht hield. De jongens waarschuwden het station- personeel aan het station Amsterdam-Muider poort en vandaar stelde men het station Weesp in kennis met de komst van den zandreiziger. Het signaal werd niet veilig getrokken en spoedig was de Amsterdamsche vacantiegast toevertrouwd aan de zorgen der politie, die hem naar zijne ouders terugbracht. BATAVIA, 20 April (Aneta) De president van het Hooggerechtshof heeft gisteren een arrest geteekend, waarbij met vernietiging van de desbetreffende afwijkende beschikking van den president van de strafkamer van den Raad van Justitie te Batavia rechtsingang met verwijzing naar de terechtzitting wordt verleend tegen den gewezen leider der NSB in Indië, ir. A. L. van der L., terzake van het misdrijf, bedoeld in art. 153bis van het Indische Wetboek van Strafrecht, in verband met de openingsrede, die ir. van der L. heeft gehouden op den jongsten NSB-Landdag te Batavia. Art. 153bis van het Indisch Wetboek van Strafrecht luidt als volgt: Hü, die zich opzettelijk uit in woord, geschrift of afbeelding, waarin, zq het ook zijdelings, voorwaardelijk of in bedekte termen, verstoring der openbare orde of omverwerping dan wel aanranding van het in Nederland of in Ned.- Indië gevestigd gezag wordt aangeprezen, of daarvoor stemming wordt gemaakt, wordt ge straft met gevangenisstraf van ten hoogste zes jaar of geldboete van ten hoogste-driehonderd gulden. Naar wij vernemen zal op Woensdag 4 Mei in het Parkhotel te Amsterdam een kader dag worden gehouden dbor de R.K. Staats party Öp dezen kaderdag zal de nieuwe voorzitter van de R.K.S.P., Mr. T. J. Ver schuur, een inleiding houden over het werkloozen-vraagstuk. Deze buitengewoon belangrijke bijeenkom^ zal toegankelijk zijn voor de afgevaardi?Q naar de kringvergadering, de bestuursleden va de afdeelingen en de politieke en propaganda commissarissen van den propaganda-raad R.K. Staatspartij. Ongetwijfeld zal er groote belangstelling p® staan voor de behandeling van dit vraagstn door Mr. Verschuur. De secretaris-generaal van den Volkenbond heeft prof. dr. Berger, veterinair hoofdinspe teur van de volksgezondheid, tevens directe van het veeartsenij kundig staatstoezicht, ui_®. noodigd naar Genève te komen, om als „r kundige deel te nemen aan een bespreking °v een ontwerp van een veterinair-hygiënisc conventie met betrekking tot den intemation len handel in vleesch en vleeschWaren. Prof. Berger heeft de uitnoodiging aangek men, en zal zich eerstdaags naar Genève geven. Volgens opgave van het Centraal Kanto^ voor de Statistiek bedroeg de invoer van J .0 en Madoera over Maart 75.900 tons, ter «a^r van ƒ25.800.000 en over de eerste drie ma den van dit jaar 276.400 tons ter waarde ƒ77.100.000. 500 Over 1937 bedroeg de invoer van Maart peT. tons ter waarde van ƒ20.700.000 en over de ste drie maanden van dat jaar 247,900 tons .waarde van 63.800.000.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 4