I Haarlem, 21 April Kort en volledig DONDERDAG 21 APRIL 1938 Meer werk ALTIJD HETZELFDE VERHAAL ^eer diverse warenhuisdieveggen veroordeeld Nationale Reclasseeringsdag Francois Mes O.S.B. Zijn tentoonstelling te Amsterdam HET JAARLIJKSCHE VERKENNERSFEEST A.s. Zaterdagmorgen H. Mis in de Kathedraal Stille Omgang Alkmaar - M Het Wonder van St. Honorat, een van de fraaie schilderijen van Frère Frangois Mes O. S. B. op de tentoonstelling van zijn werken in de Galerie Robert te Amsterdam HAARLEMSCHE RECHTBANK Cichorei en witlof Voetganger aangereden Vechtpartij Programma Radio-Centrale émÊÊÊ m| Teekening voor het Leven van St. Elisabeth, van Frère Francois Mes O. S. B. R. K. Reisvereeniging AGENDA Bioscopen 22 April Bioscopen STAD De kreet om meer werk wordt luider. De af deling Haarlem van de R.K. Staatspartij zal Zorgen, dat deze kwestie deze week op den Kaderdag van de Staatspartij ter sprake komt 611 zoo zal de drang op de Regeering steeds Srooter worden. Het was een onmiskenbaar ontevreden stem ming, welke Maandag in de vergadering van det Centraal Bestuur der Haarlemsche R. K. Kiesvereeniging heerschte. Dit bestuur is samen, gesteld uit drie bestuurders van de kiesveree- 'gingen A, B. C. en D. en men kan aannemen, Öat de daar gehoorde meening vrijwel die is van de katholieke kiezers in Haarlem. Welnu, alge meen was men ontevreden over wat de Re geering voor het oplossen van het werkloos heidsvraagstuk doet. Slechts schuchter werd een ^oord ter verontschuldiging gesproken. Het eonservatieve beleid van Minister Colijn, zoo- het genoemd werd, vond maar matig waar dering en men vreesde, dat Z. Exc. ook nu, denals dat vóór de devaluatie van den gulden het geval is geweest, vergist. Daar stelde men het frissche geluid tegen- der, dat in verschillende landen wordt verno men, waar groote bedragen voor het uitvoeren van openbare werken beschikbaar worden ge steld. Straks gaat wellicht weer de dollar of het hond sterling omlaag, zoo redeneerde men, en ^'orden nutteloos millioenen guldens in ons land verloren, die een betere emplooi kunnen v'nden in het lenigen van de werkloosheid. Ket moet voor de regeering niet zoo moeilijk S'in het ongebruikt liggend kapitaal te mobil'- Seeren en het tegen lage rente ter beschikking te stellen van de gemeentebesturen voor het uit roeren van groote werken. Een Nederlandsche Schacht zal wel in staat zijn de rentebetaling eh aflossing te regelen, want door het „méér werk" zullen er ook meer, yeel meer belasting eden in de openbare kassen vloeien. En nu e niemand willen beweren, dat Nederland door het geld op die manier uit te geven, rijker trordt, maar wij moeten per slot van rekening toch leven. Al zou het nationaal vermogen door hie politiek verminderen, dan zou dat nog zoo erS niet zijn. En Nederland wordt door de hit te voeren werken beter toegerust om straks öen industrieëelen strijd om het bestaan met Zbdere landen aan te binden. Een typisch staaltje van de mentaliteit der Kegeering vond men in het feit, dat aan de Gemeente Haarlem voor de verbetering van het hbooppunt Verspronckweg-Schotersingel geld ftordt gegeven tegen een rente van 4 pCt., ter wijl iedereen weet, dat het Rijk thans tegen 3. hoogstens 3% pCt. heeft geleend en als het wil 'egen lager rente kan leenen. Dat het Rijk aan de gemeenten tracht te ver benen is kruidenierspolitiek van de slechtste 8oort, De economische opleving van verleden jaar ®®t niet door en wij geraken weer in dezelfde öeprimeerende stemming. Er moet wat gedaan borden. Laten wij werken. Als wij niet voor den exPort kunnen arbeiden, laten wij het dan voor °bs zelf doen. Eéns zal de wereld-economie zich '■'oer internationaal moeten oriënteeren. Autar kie» is op den duur onbestaanbaar. Zij was niet V°1 te houden voor een zoo ontzaglijk Rijk als Rusland; zij zal het ook niet zijn voor Duitsch- 'and, Italië en Amerika. Binnen tien jaar zal het duidelijk worden. Dan zal ook de toestand 1,1 ons land beter worden. Den tijd, welke ons h°g rest moeten wij trachten door te komen. Er zou een heel boek te schrijven zijn over ?e psychologie van de warenhuisdievegge. Wat °®2ielt een eerzame vrouw van een keurig net ®ezin, wier man een ruim inkomen heeft, om h een warenhuis enkele onbenulligheden weg nemen, welke ze gemakkelijk had kunnen Stalen? Dat is een van die raadsels, waarvoor de politierechter komt te staan bij de vele ge- vig, dat ze zoo'n ongeluksgetal aan zakdoeken koos! „Maar" twee keer had ze een winkeldiefstal gepleegd en alsof dit bovendien een excuus was, voegde ze eraan toe, dat haar man veertig gul den in de week verdient. Er zullen heel wat menschen een lager inkomen hebben! Een maand gevangenisstraf was opnieuw de eisch van den Officier. Verdachte: „Kan ik voorwaardelijk krijgen?" Politierechter: „Dat vragen ze allemaal!' Niettemin liet de rechter toch een reclassee- ringsrapport inwinnen en stelde de zaak dus uit. De volgende vrouw had onlangs een voor waardelijke straf wegens een winkeldiefstal ge kregen. De waarschuwing was niet krachtig ge noeg geweest, want opnieuw had ze 6 paar kou sen uit een winkel in de Barteljorisstraat ge stolen. Verdachte: „Ik heb er zoo'n spijt van, kan ik geen voorwaardelijk krijgen?" Rechter: ,,'t Wordt bespottelijk met dat voor waardelijk." En hij legde een week gevangenis straf op. Om voor deze zitting te verschijnen moest 'n vrouw heelemaal uit Geertruidenberg komen om aan den Haarlemschen politierechter te beken nen, dat zij op 24 December den dag voor Kerstmis! een potje crème, een nagelmani- cuurtje, ter totale waarde van een paar dub beltjes, in een warenhuis in Haarlem had ont vreemd. Ook zij lispelde: „voorwaardelijk". De Officier vroeg steevast een maand gevangenis straf. De rechter veroordeelde haar tot 25 boete. Wie volgt? Wij ontvingen bericht, dat de „Nationale Re classeeringsdag" dit jaar op 7 Mei gesteld is. Evenals vorige jaren hebben zich wederom vele voraanstaande personen uit den lande bereid verklaard zitting te nemen in het Comité van Aanbeveling, d.w.z. dat deze personen met hun naam en waardigheid borg staan, dat de gel den, die op de Collecte van dien dag ingezameld worden, een bestemming vinden ten bate van het belangrijke en nuttige reclasseeringswerk, dat voorziet in een der meest belangrijke sociale behoeften onzer maatschappij en waaraan vele particulieren belangeloos hun krachten geven. Ook hier in Haarlem hebben zich dit jaar we derom Comité's gevormd om dezen Nationalen Reclasseeringsdag te doen slagen. Behalve een Comité van Uitvoering, waarin verscheidene dames en heeren van alle reclas- seerfngsinstellingen zitting namen, vormde zich ook het navolgende Comité van Aanbeveling: Dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk, burge meester. Prof. mr. A. Anema, hoogleeraar Vrije Univ. Mr. P. E. Barbas, secretaris Armenraad. K. Brants, hoofd-inspecteur Chr. Ond.; voor zitter afd. Haarlem, Prot. Chr. Reel. Ver. J. Ph. H. Castricum, voorz. R. K. Volksbond. Ds. G. J. Duyvendak, Ev. Luth. Predikant. Ds. P. W. Foeken, Ned. Herv. Predikant. S .C. de Haas van Dosser, dir. Maatschap pelijk Hulpbetoon. Dr. A. H. Haentjens, Rem. Predikant. Mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, voorzitter Reel. Raad, voorzitter Ned. Gen. Zed. Verb. H. J. Klein Schiphorst, voorzftter R.K. Bond van Bouwpatroons. Prof. dr. H. H. Kuiper, Oud Hoogleeraar Vrije Universiteit. M. A. M. Langemeyer, voorz. R.K. Reel. Ver. Ds. J. M. Leendertz, Doopsgezind Predikant. Mr. L. H. Roeters van Lennep, Off. van Just. Mr. T. A. M. A. van Löben Seis, voorzitter Voogdijraad. A. W. Michels, lid Ged. Staten van Nrd.-Holl. Mgr. M. P. J. Möllmann, Oud-Vicaris-Gene- raal Bisdom Haarlem. Mr. Th. F. Raedt, kantonrechter. Redactie Nieuwe Haarlemsche Courant. Redactie Haarlems Dagblad. Redactie Stads Editie, Oprechte Haarlemsche Courant. Redactie Dagblad het Volk. Mr. G. Sluis, President Arr. Rechtbank. H. C. J. Sondaal, Deken van Haarlem. Mr. Dr. W. P. Vis, Voorzitter Armenraad. Mgr. H. T. G. van Vlijmen, Bisschop Oud- Katholieke Kerk. S. Ph. de Vries, Rabbijn. Het intensieve en buitengewoon nuttige re classeeringswerk verdient zeer zeker de sym- allen, welke hij moet berechten. En het is altijd hetzelfde lied, dat uit de ver- jpchtenbank opstijgt. Ze weten niet waarom ze j kleinigheden stalen en daarmede groote be- aógen op het spel zetten. De eenige reden is Vallicht, dat in een warenhuis alles zoo uitnoo- ^'gend ligt uitgestald, als het ware erom vra- °ehd om meegenomen te worden. Dat laatste is ptuurlijk ook de bedoeling, mits prompte be ding aan de kassa volgt! 'Haar onophoudelijk komt bet voor, dat dit a<:hterwege blijft. De warenhuizen hebben ech ter scherp-ziende controleurs, aan wier oog wei- diefstallen ontsnappen. En dan is het klei- 6 kantoortje de plaats, waar de dievegge haar abuid moet bekennen en afgeven, hetgeen ze I 0 juist heeft weggenomen. Het eenig resul- ®®t van al haar moeite is dus een uitnoodiging ,'ias een dagvaarding om voor den politierech- r te verschijnen. Daar hebben ze allen als bij afspraak één °ord in den mond: .^voorwaardelijk!" Zélfs ®6tl werkster, die vroeger in Duitschland was J^roordeeld én daarna in Nederland een jaar rvangenisstraf terzake van diefstal had gekre- vroeg heel gemoedelijk om een voorwaar- j 'Üke straf. De vrouw had geprobeerd den con- foleur, die haar op heeterdaad betrapte, om i5 koopen en bij haar ondervraging in het jphtoortje stilletjes de gestolen kousen en sok- I h weggeworpen, om vervólgens met een sta- vetl gezicht te beweren, dat ze niets gestolen j|ad! Maar jammer voor haar was bij het weg- ^6rPen van de kousen en sokken ook haar ^bdschoen onder het bureau terechtgekomen 11 toen hielp ontkennen niet meer. Een maand gevangenisstraf eischte de Offi- J®1 van Justitie, zijn standaardtarief voor deze aken. herdachte„Kan ik niet voorwaardelijk ver beeld worden? E De rechter legde een week gevangenisstraf 0 Dan kwam een gehuwde vrouw in het ver- achtenbankje. Ze had sportkousen, handdoe- en niet minder dan 13 zakdoeken gestolen lt; warenhuizen. Ze is blijkbaar niet bijgeloo ooals wij gemeld hebben wordt Zaterdag- 7 avond in de Galerie Robert, Keizersgracht 527 te Amsterdam, geopend een tentoon stelling van Frère Francois Mes O.S.B. Vrijdag avond vindt reeds een bezichtiging van het tentoongestelde plaats voor genoodigden, waar bij Jan Engelman een inleiding zal houden. Wij vragen de bijzondere aandacht voor deze tentoonstelling, vooral van het katholieke pu bliek. De Benedictijnen-broeder Frangois Mes is immers een zeer begaafd en begenadigd kunstenaar, bij wien het zin heeft te gewagen van echt katholieke kunst, werk dat volkomen doortrokken is van den sensus catholicus en te vens staat op een hoog artistiek plan. Zij, die meer bekend zijn met het beeldende- kunst-leven, zullen zich zijn naam wel herin neren, al was het alleen maar van de kleine tentoonstelling, die 'n jaar of zeven geleden werd gehouden in den kunsthandel-Schelfhout te Amsterdam, toen daar zijn illustraties van het werk van De Montalembert over de H. Eli sabeth werden geëxposeerd. Nadien hebben wij nog eens berichten gegeven over zijn tentoon stelling in de Galerie Zak te Parijs, waar zijn werk bij tal van Fransche kunstkenners op rechte bewondering vond. Thans komt deze monnik-schilder te Amsterdam voor den dag met een ruime expositie, die een uitstekenden indruk geeft van zijn talent. Men zal zich misschien afvragen, of de kunst van dezen artist niet het veiligst bloeit tusschen de stille kloostermuren en of het wel goed is, er mee te treden in de openbaarheid, in het mondain rumoer dat in do wereldsteden zoo vaak om exposities heen is. We kunnen ech ter verzekeren, dat er in deze niets uitgaat van den schilder zelf, die de simpelheid en de een voud in persoon is. Dat zijn werk onder het publiek komt streelt niet in het minst zijn ij del- heid. Het is echter vervuld van zulk een inni- gen, vromen, contemplatieven geest, zonder ontkracht te zijn in zijn bloeiende vormen, dat er beslist een roeping mee wordt vervuld. Dit schilderwerk heeft den wereldling iets te zeg gen: het getuigt, zoo duidelijk en plastisch als bee-ldende kunst dat kan, van de kracht pathie van iedereen. Behalve dat het lot van gevangenen ter harte wordt genomen, zoodat zij dikwijls weer als bruikbare menschen aan de maatschappij terug gegeven worden, maken de reclasseerings-instellingen zich bovenal nut tig door velen nog buiten de gevangenis te houden en weer terecht te helpen, die anders zeker ten onder gegaan zouden zijn. Dat de maatschappij hierdoor een groote moreele, maar ook financieele winst te boeken heeft is zonder meer duidelijk. Gaarne geven wij gehoor aan het verzoek van het Dag. Bestuur van het Uitvoerend Comité iedereen op te wekken mede te helpen den Re classeeringsdag te doen slagen door zich als Collectrice of Collectant op te geven bij het secretariaat: Anna van Burenlaan 40 Haarlem, of bij het Gebouw van het Blauwe Kruis Oude Groenmarkt 20, tel. 14678. Er zijn plannen om voor de Collectrices en Collectanten een feestavondje te organiseeren, waarvan de kosten niet ten laste van de col lecte komen. Er is nauwelijks een feest in den kerkelijken jaarkalender aan te geven, dat zoo veelvuldig wordt gevierd als het feest van den Groot- Martelaar en Overwinningbrenger St. Joris op 23 April. Zelfs toen de juiste feiten en gegevens van zijn glorierijke martelie reeds lang onder 'n overvloed van volksche legenden waren begra ven, heeft men zijn feestdag in hooge eere ge houden, ook in kringen, waar men de meeste andere heiligenfeesten reeds lang vergeten heeft. Trots alle puriteinsche drijverij in de ze ventiende eeuw is „St. George's Day" een na tionaal monument voor alle rechtgeaarde En- gelschen gebleven, dat o.m. door de Ridders van den Kousenband van jaar tot jaar met veel zorg wordt onderhouden. En als de devotie tot de Veertien Noodhelpers ten onzent al in onbruik is geraakt, het vrome landvolk in Beieren en Tirol hecht aan de machtige voorspraak van St. Joris met den Draak nog dezelfde waarde als in den goeden ouden tijd, toen men nog in heusche draken geloofde. Sinds enkele jaren heeft St. Joris een nieuw patronaat aanvaard, het beschermheerschap over alle verkenners van de geheele wereld. Mogelijk komt de heiligheid van St. Joris door de vervaarlijkheid van den solferspuwenden draak hierbij wel eens in het gedrang. Maar de katholieke verkenners vereeren hem allereerst als den martelaar, wiens gedachtenis in de li turgie van de H. Kerk jaar op jaar feestelijk wordt gevierd. Zeker, bij het traditioneele St. Joris-kampvuur komt ook bij hen de vervaar lijke draak om een hoekje kijken; maar het hoogtepunt van den feestdag is toch de H. Mis, die in het bijzijn van alle welpen, verkenners en voortrekkers vroeg in den morgen ter eere van den heiligen martelaar wordt opgedragen. De jaarlijksche H. Mis voor alle Katholieke verkenners in het adjunctenaat Haarlem zal dezen keer in de Kathedraal worden opgedra gen. A.s. Zaterdagmorgen zullen zij om half zeven in de Kathedraal te zamen komen om daar te bidden, dat zij op het voorbeeld van St. Joris de kracht zullen vinden om de verkennerswet als oprechte Katholieken op alle punten na te leven. Na de H. Mis worden de St. Joris-bloemen gezegend, waarna vlaggenparade op het Kathe draalplein. Het spreekt vanzelf, dat ook alle oud-verken ners uit Haarlem en omgeving bij H. Mis en vlaggenparade van harte welkom zijn. De vereeniging Stille Omgang Alkmaar, afd. Haarlem, houdt morgenavond om half negen een vergadering in het gebouw St. Bavo aan de Smedestraat. Daar zal het woord gevoerd worden door den hoogeerw. heer Rengs, deken van Alkmaar. „Witlof en cichorei zijn hetzelfde, daar ver wed ik mijn hoofd onder had de landbouwer uit Haarlemermeer verklaard voor den kan tonrechter, die hem desondanks veroordeelde tot 30 boete wegens overtreding van de land- bouwcrisiswet. In hooger beroep eischte de Officier van Justitie bevestiging van het vonnis. De rechtbank deed nog geen uitspraak. Over 14 dagen zal het onderzoek worden voortgezet; een deskundige uit Wageningen zal dan zijn meening over deze kwestie geven. Een timmerman, die op 26 Januari te Pur- merend met een 24 K.M. vaart fietste en een voetganger omver reed, die daardoor een lichte hersenschudding bekwam, werd veroordeeld tot 20.boete. De eisch was 40. Op den 13en December kregen twee jonge mannen op den Ringvaartdijk te Haarlemer meer hoogloopende ruzie. Er werd met fiets- sleutels gewerkt en zelfs met een mes. Wegens mishandeling werd tegen den messensteker 15.boete geëischt. De rechtbank veroordeel de hem tot ƒ5. Vrijdag 22 April Programma 1: Hilversum I Programma 2: Hilversum II Programma 3: 8.00 Keulen, 9.20 Parijs Radio, 10.20 Droitwich, 11.05 Radio PTT Nord, 11.20 Keulen, 12.20 Brussel Ned., 12.35 Keulen, 2.20 Droitwich, 2.50 Diversen, 3.20 Keulen, 4.20 Brus sel Fr., 5.20 Brussel Ned., 6.20 Keulen, 7.50 van het beschouwende leven, van de verheven heid van den evangelischen geest. Het is een stil en innig, soms ook een jubelend getuigenis van het geluk dat de ziel vindt in de gods beschouwing. Daarbij zijn de zwakheden, die de religieuze kunst zoo veel en zoo lang heb- bij bedreigd, afwezig. De tentoonstelling geeft, niet in de laatste plaats, goede schilder kunst. Vroomheid en kunstvermogen gaan hier samen op een zeer gelukkige wijze. Jaap Mes zooals hij in de wereld heette, is in 1892 teHaarlem geboren, uit eenvoudige, streng geloovige protestantsche ouders, die van de Zuiderzeekust kwamen, van Harderwijk. Reeds als kind verzamelde hij afbeeldingen van vroeg-christelijke kunst en toen hij als jong artist kennis maakte met de meest-verscheiden uitingen, ging zijn voorkeur toch altijd uit naar de religieuze naturen. Na in de grafische vak ken gewerkt te hebben, kwam hij op de Rijks- akadefhie te Amsterdam en vervolgens werd hij opgenomen in den kring van geestdriftige onderzoekers, moderne schilders die zich in de jaren vóór en tijdens den Europeeschen oorlog in de duinstreek van Noord-Holland hebben gevestigd. Vooral met Matthieu Wiegman raakte hij bevriend. In geestdriftige bewondering voor Van Gogh en Cézanne, trachtte hij de visie van deze grooten te vereenigen met zijn meer en meer zich vormende godsdienstige opvatting van het leven. Dit leidde tot een geestelijke cri sis, waaruit hij te voorschijn kwam als over tuigd katholiek. Na zijn militairen dienstplicht vervuld te hebben (in dien tijd kreeg hij reeds gelegenheid om wandschilderingen te maken in het Doofstommeninstituut te Sint Michiels Gestel) trad hij als leekebroeder in het klooster der Benedictijnen te Oosterhout. De abt gaf hem ruimschoots gelegenheid zich als kunste naar te ontwikkelen, en liet hem muurschilde ringen maken in de kapel. In 1924 werd nij overgeplaatst naar het klooster „Saint Paul de Wisques" in Noord-Frankrijk (Pas de Calais) en ook daar vond hij volle gelegenheid zich aan de schilderkunst te wijden. Frangois Mes maakt in het klooster al de geestelijke oefeningen mede, behartigt er de „plichten van zijn staat", al wat de regel van Sint Benedictus voorschrijft. Tot die plichten behoort nu, te woekeren met het talent dat God hem heeft gegeven. Hij schildert, in zijn eigen werkplaats. Zijn werk is het levend be wijs voor de groote inspireerende kracht van het katholicisme in den mensch die „met kunst is aangedaan". Wij hebben den monnik-schilder dezer dagen opgezocht in het huis van den man, die vooral deze tentoonstelling te Amsterdam met kracht bevorderd heeft, in de atelierwoning aan de Zomerdijkstraat van Matthieu Wiegman, zijn jeugdvriend en confrère, die zelf zulk een aparte plaats inneemt in den opbloei van de moderne religieuze kunst. Mes is heelemaal niet iemand van veel woor den, integendeel, hij is een stille, ingekeerde en dood-simpele verschijning. Hij kan zijn werk niet „uitleggen", hij is de ware werkman, de werkman met het penseel en met de stift. Maar men bemerkt direct, dat er een dien geestelijk leven in hem schuilt, en in zijn bijna stamelend gesproken woorden komt dat telkens door. Verder spreken zijn schilderijen en zijn graphisch werk voor hem. Dit werk doet volstrekt niet denken aan de St. Lydwina van Schiedam, een schil derij van Frère Frangois Mes O. S. B. in de afdeeling voor moderne religieuze kunst van het Aartsbisschoppelijk Mu seum te Utrecht Oslo, 8.50 Weenen of Stuttgart, 9.20 Brussel Ned., 10.20 Parijs Radio. Programma 4: 8.00 Brussel Ned., 8.20 Diver sen, 9.35 Londen Reg., 11.50 Droitwich, 12.35 Londen Reg., 4.20 Droitwich, 5.40 Londen R., 6.20 Droitwich, 6.50 Londen R., 7.15 Pauze, 7.20 Droitwich, 8.40 Diversen of gram.muziek, 9.35 Droitwich, 11.20 Danmarks Radio. Programma 5: 8.007.00 Diversen. 7.00 Eigen gramofoonplatenconcert: 1. Estudiantina, 2. Geschichten aus dem Wiener Wald, 3. Two hearts in Waltztime, 4. Klange um Johann Strausz, 5. Hofballtanze, 6. Mattinata, 7. Des tiny Waltz, 8. He pa dej du, 9. Donausagen, 10 Espana, 11. Irela, 12. Johann Strausz Medley, 13. Poranek, 14. Alpvalsen, 15. Traum Walzer. 8.0012.00 Diversen. De leden van de afdeeling Haarlem der R. K. Reisvereeniging worden herinnerd aan de al- gemeene vergadering, welke hedenavond in hotel de Leeuwerik wordt gehouden. streng-gestyleerde, en wel ietwat dood-gesty- leerde kunst der Benedictijnen die door Beu- ron verspreid is. Het is spontaan en levend werk, niet vrèemd aan effecten die men ook elders in de moderne kunst zal aantreffen ((herinneringen aan Cézanne, aan de cubisten zelfs), het is rijk en bloeiend van coloriet. Maar het is bovenal persoonlijk, origineel. Deze mon nik zingt zijn eigen lied in het koor der mo derne schilderkunst en wie zijn bijbelsche voorstellingen, zijn heiligenlegenden en land schappen eens gezien heeft, zal ze niet meer vergeten en tusschen tal van andere uitingen direct herkennen. Van de pracht-uitgave van het leven van de H Elisabeth is helaas niets gekomen, zoo ver telde broeder Mes ons. De tijdsomstandigheden traden remmend op. Het plan tot deze uitgave was gemaakt door Gravin de Montalembert en door Baron de Meaux, de kleindochter en den kleinzoon van De Montalembert. Hun groot vader was gehuwd met Marie Anne Comtesse de Mérode, een afstammeling van de H. Elisa beth die een groote devotie had voor de hei lige. 'in 1930 heeft broeder Mes voor de geplande uitgave van De Montalembert's tekst een groot aantal fraaie aquarellen gemaakt en het is wel erg jammer, dat het boek niet is verschenen. De aquarellen zijn lang in portefeuille geble ven, maar raken thans verspreid. Op de tentoonstelling zijn de overgebleven aquarellen te bezichtigen. Verder is er een keuze uit het graphisch werk van broeder Mes, hout sneden, droge-naalden, lavis-teekeningen van een bijzonder procédé. En dan de hoofdzaak: de schilderijen, met hun warm en fonkelend coloriet, hel soms, tegen het bonte aan, maar altijd toch gebonden door een delicaat gevoel, met een opmerkelijk gebruik van zacht blauw Er zijn voortreffelijke doeken bij. Wij noemen in 't bijzonder het Wonder van St. Honorat, de geschiedenis van de wonderbare visch (dat wij hierbij afbeelden), Tobias en de Engel, St Lucia, St. Christophorus, De Barmhartige Sa maritaan, de Ontmoeting van Maria en Eliza beth. Een rijk verbeeldingsleven, een bloei van sterk en zuiver gevoel en een gerijpt technisch ver mogen treft men hier aan. En wat bovenal verheugt is de spontane samenhang, zonder remmen, maar ook met een fijnzinnig maat gevoel, van godsdienstige bezieling en kunst vermogen. De tentoonstelling van broeder Mes is een evenement van beteekenis, dat wij met aan drang aanbevelen in de aandacht van allen die in beeldende kunst belang stellen en iets moois en bijzonders willen zien. Gebouw St. Bavo .Prinses Juliana" 8 uur; Smedenpatroons, 8 uur; Federatie Gr. en Fruit handel, 8 uur; R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur; Rechtskundig advies van 7 tot 8 uur. Stadsschouwburg Jubileumuitvoering R.K. Vrouwenbond, met „Amor in de Pastorie", 8 uur. „De Leeuwerik", Kruisstraat Ned. Reis vereeniging voor Katholieken, 8 uur. Stoop's Bad, Overveen HVGB, kwart over acht. Brinkmann, Gr. Markt Dr. Anton van Duinkerken voor de KJMV. De Kerkuil, N. Gracht Expositie van 10 tot 12 en van 2 tot 5 uur. Kunstzaal De Bois Expositie van 9 tot 5 uur. Rembrandt-Theater „Concert in Tyrol". 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace Filmac van 11 tot 5 uur; „Heidi", 7 en 9.15 uur. Luxor-Theater „Stad op stelten", 2:30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals-Theater „100 mannen en een meisje", 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw St. Bavo: Herw. Levenskracht, 8 uur; H.G.K., 8 uur; R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur; Spoorwegpers, 8 uur; V.Z.O.D., 8 uur. Gem. Concertzaal: Concert Steenman's or kest, kwart over 8. De Kerkuil, N. Gracht: Expositie van 1012 en van 25 uur. Kunstzaal De Bois: Expositie 95 uur. Stadsschouwburg: Leerlingenuitvoering Annie Bonarius, kwart over 8. Rembrandt-theater: „Stervende Zwaan", 2-30, 7 en 9.15 uflr. Cinema Palace: Filmac 115 uur. Euxor-theater: „Stad op stelten" (geprolon geerd), 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals-theater: „100 mannen en een meisje" (geprolongeerd), 2.30, 7 en 9.15 uur. In de Woensdag gehouden algemeene verga dering van aandeelhouders der Nassau-Bank N.V. te Haarlem werden de balans en winst en verliesrekening over het boekjaar 1937 goedgekeurd en het dividend bepaald op 4 pCt. (Betaalbaar 4 Mei 1938). Als commissaris werden herkozen de heeren J. van Eek te Bussum en J. J. de Waal Male- fijt te Overveen en werd gekozen de heer ir. P. C. van Steenwijk te Heemstede. Bij de op 20 April j.l. te Amsterdam gehou den examens van de Federatie voor Stenogra fie „Groote" slaagden de volgende leerlingen van mevr. B. Elling—Beeldman, Sparenberg straat 37 te Haarlem: Steno Nederl., 30 lg.r de dames S. Lemmens, E. Klos, M. Wiskerke. T. F. Huizinga, A. Weller en de heer J. G. J. Plas te Haarlem. Steno Engelsch, 100 lg.: de dames A. M. Oos- terveld, E. Klos, S. Lemmens te Haarlem en mej. C. P. Esselman te Hillegom. Steno Duitsch, 100 lg.: mej. W. M. Spronk te Haarlem. Machineschrijven: de dames H. Blijker, S. Lemmens, E. Wijdooge, H. E. Uithoven, W. Hopman, G. Muntinga en de heer G. J. End- lich te Haarlem. Een aardig klokje, uitgeloofd door de CMym- pia Schrijfmachines N.V., voor de beste presta tie op de Olympia, viel ten deel aan mej. S. Lemmens te Haarlem. De uitslag van de prijsvraag voor het ont werpen van een papegaai op een van de nieuwe autobussen, uitgeschreven door de Brockway- maatschappij, is als volgt: le pr.. A J. Molhoek, Frans Halsstraat 47; 2e pr. A. v. d. Vloot, Wes terstraat 37, 3e prijs H. R. Mulder, Korteweg 15. Het weekblad Handelsbelangen neemt osn. op de crediteurenlij st in het faillissement van wijlen P J. Kraayeveld, aannemer te Heem stede Deze lüst telt 14 crediteuren met een totaal passief van f 55.635.08, waarvan prefe rent f 354.39. De baten zijn nog niet volledig bekend. De voornaamste crediteuren zijn: mr. S. J. van Royen qq. en acte van schuldregeling, kosten gedeeltelijk preferent f 20.424.79. N.V. Noord Nederl. Landbouwerediet in bq. saldo rek. courant f 2<KK>0.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 5