9 Opstand in een gevangenis te Barcelona Zeven panden in brand OPHEFFINGSUITVERKOOP GELD Hevige strijd bij T aierts j wang GHTHO De huiszoekingen in Roemenië WANHOOPSPOGING DER VIJFDE BRIGADE"? 1 De inmenging in Spanje Het nieuws van heden Geen helium naar Duitschland VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per weekper kwartaal f3.25. Bij onze Agenten 27Y2 ct. per week, per kwartaal f3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD HAARLEM VRIJDAG 22 APRIL 1938 - AVONDBLAD VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21135 Twee houten pakhuizen te Steen- wijk geheel, een slagerij en twee woonhuizen gedeel telijk in de asch gelegd Zeer groote schade Groote verwarring Chineezen zeggen stand te houden tegen geconcentreerden aanval Kameraden-recht banken in Rusland De twintigste sterfdag van den Duitschen luchtheld Manfred von Richthof en is met veel eerbetoon herdacht. Generaal-veld maarschalk Goering eert den doode Nog meer bezwarende documenten van de IJzeren Garde gevonden Maatregelen Het Weer iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiini^ Stakingen te Detroit 2S00 arbeiders legden het werk neer BEHANGSELS BEHANGSELS N.V. KROON BEHANGSELS Alle behangsels, de bekende prachtdessins, worden voor spot- en spot prijzen uitverkocht. - Alléén eigen voorraden, geen bij gebrachte goederen Koopt nu, ook al wilt U niet direct behangen, zulke prijzen komen nooit meer GROOTE HOUTSTRAAT 179 bij de Houtbrug Tijdens een inspectietocht zeide Miaja te vertrouwen op de uiteindelijke zege der regeering Linkschen ingesloten te Malpas Per mailcoach maakten genoodigden een tocht door Noordwijk ter gelegenheid van het bloemenfeest dat daar Donderdag is geopend Alvorens naar Indië te vertrekken,, werd Hr. Ms. kruiser „Java" Donderdag in de Amsterdamsche haven in het dok opgenomen, om een laatste revisie te ondergaan Vliegtuigofferte aan Engeland Ook het „Vliegende Fort" voor export uit Amerika beschikbaar DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN WETTELIJKE TARIEVEN Uitvoervergunning door minister Ickes geweigerd Dak van koffiehuis ingestort Tien dooden en twintig gewonden geborgen Een Russische Maginot- linie Plannen voor den aanleg van een enorm mijnenveld Ook Duitschland breekt ijzeren hekken af NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Vannacht te omstreeks kwart voor een ontdekte een voorbijganger, dat een zeer hevige uitslaande brand woedde in een der pakhuizen aan de haven te Steenwijk. Hij waarschuwde direct politie en brandweer. Het bleek, dat het vuur woedde in een der houten pakhuizen, staande achter de woning, bewoond door den heer E. de Leeuw, welk pakhuis eigendom is van de heeren H. Wagter en A. Kuiper. Weldra deelden de vlammen zich vandaar mede aan het pakhuis gelegen achter de grossierderij in koloniale waren en koffie branderij van de Wed. ten Kate. Zoowel dit laatste pakhuis, dat eigendom is van de Wed. ten Kate, als het eerste, dat tot de nok ge vuld was met rollen asphalt en mastiek, ston den weldra in lichter laaie. De hitte was zoo hevig, dat men onmogelijk dichtbij kon komen. Intusschen waren de omwonenden, voor zoover zij niet reeds door het knetteren van de fel brandende pakhuizen waren gewekt, ge alarmeerd. In allerijl verlieten menschen en kinderen in nachtgewaad hun woningen. De kleinen liepen schreiende rond en onderwijl trachtten de volwassenen zooveel mogelijk van hun have en goed in veiligheid te brengen.. De veehouder Aalderson gaf zijn koeien en klein vee de vrijheid, opdat zij een goed heenkomen zouden kunnen vinden. Dit vee liep los op straat rond, hetgeen de verwarring nog vergrootte. Inmiddels was de brandweer van Steenwijk gekomen en weldra werd met eenige stralen water gegeven. Het was echter duidelijk, dat zij alleen maar weinig zou kunnen beginnen. De beide pakhuizen waren reeds zoo goed als geheel verbrand en de vlammen hadden zich inmiddels nog medegedeeld aan de huizen bewoond door E. de Leeuw, R. de Jong en de slagerij van den heer W. Visser. Van dit laatste huis sloegen de vlammen weer over naar de schuren en stallen van den veehouder Aal derson en naar de schuur van den heer Vol- kere en de arbeiderswoning van den heer Jong bloed. Op een gegeven oogenblik stonden zeven panden in brand. De motorspuit van Steen- wijkerwold was intusschen eveneens ter hulp gekomen. In de haven vond zij volop water en met vereende krachten kon men toen het vuur bestrijden. Weldra begon het te minderen en na eenigen tijd hard werken was de brandweer het vuur meester. De beide houten pakhuizen zijn geheel verloren gegaan. Bovendien verbrandden de slagerij van den heer Visser en de hui zen bewoond door E. de Leeuw en R. de Jong grootendeels. Van de schuren en stallen van den veehouder Aalderson is vrijwel niets behouden. Een geit, welke niet meer in vrijheid kon worden gesteld, is in de vlammen omgekomen.. De wo ning van den heer Jongbloed kreeg veel schade. Vanmorgen negen uur was de brandweer nog steeds met de nablussching bezig. De schade is zeer groot. Omtrent de oor zaak van den brand is niets bekend. Of alle gedupeerden verzekerd zijn was van morgen nog niet bekend. HANKAU, 22 April. (Reuter). Japansche strijdkrachten, afkomstig van Yih Sien en Lin Yi, hebben zich vereenigd. Zij hebben een geweldigen geconcentreerden aanval in gezet ten Zuiden van Taiertsjwang. Naar schatting hebben zij 200.000 man in het vuur gebracht. De Chineezen strijden verwoed. Vanochtend verklaarden zij stand te houden. Uit Tjsoenkin wordt gemeld, dat de Chinee- sche regeering op 1 Mei een nieuwe leening van 500 millioen dollar zal uitgeven tegen een rente van 6 procent. Deze leening is bestemd voor de landsverdediging. MOSKOU, 21 April (Havas) De „Krasnaya Zwiedza" bericht, dat maarschalk Worosjilof heeft gelast in de compagnieën, batterijen en escadrcns van het leger „kameraden-recht banken" in te stellen. Deze rechtbanken zullen hen, die van den rechten weg afwijken, door broederlijke vermaningen e# d. moeten opvoe- öen. BOEKAREST, 22 April. (Havas). Het agent schap Rador meldt, dat tijdens den op 20 April gehouden ministerraad de Roemeensche minis ters van Binnenlandsche Zaken en Justitie bij zonderheden hebben medegedeeld over den toe stand. Zij hebben herinnerd aan de bedoelingen van de .IJzeren Garde" in het verleden. Op merkende, dat ondanks de ontbinding van deze groep de leiders niet hebben opgehouden met samen te spannen, verklaarden de ministers, dat huiszoekingen waren bevolen bij alle verdach ten, met het doel aan de hand van documenten het nauwkeurige bewijs te leveren van den aard der tegen de regeeringsbesluiten gevoerde agita tie. De ministers verklaren in hun uiteenzetting verder nog, dat men bij de leiders der beweging een belangrijke hoeveelheid documenten heeft aangetroffen, die het bestaan aantoonden van een uitgebreide spionnage-organisatie, welke stelselmatig de activiteit der landsautoriteiten naging. Documenten, afkomstig van den leider der beweging, hebben het onweerlegbaar bewijs geleverd van het bestaan van inlich tingengevers bij de prefectuur van politie, den algemeenen veiligheidsdienst en den grooten legerstaf. Men is ook op het spoor gekomen van cre- dieten, die door den leider der beweging waren toegestaan tot een bedrag van 40 millioen lei, welke in betrekkelijk korten tijd konden worden aangewend. Vanwaar kon een dergelijk bedrag afkomstig zijn? was de vraag, die men zich daarbij stelde. Voorts heeft men een document ontdekt, dat het bewijs leverde, dat verbindingen waren tot stand gebracht met buitenlandsche organisaties. Men had daarbij het doel, voor het land een politiek vast te stellen over de regeering heen. In de nota wordt verder verklaard, dat tal van te goeder trouw zijnde burgers zich in deze misdadige actie hebben laten meesleepen. Tenslotte wordt gezegd, dat personen, die be zield waren met zuiver vaderlandslievende over wegingen, zich lieten opnemen in een groepee ring waarvan de leider met het buitenland sa menspande. Op grond van dezs uiteenzetting heeft de mi nisterraad met algemeene stemmen de volgende besluiten genomen: De partij „alles voor het vaderland" en de groepeeringen „Aartsengel Michael" en „IJze ren Garde" zijn en blijven verboden. De minister van Binnenlandsche Zaken zal personen, die een actie voorbereiden, welke op grond van de wet op de verdediging van de orde en binnenlandsche rust verboden is, een be paalde verblijfplaats kunnen aanwijzen. De ministers van Justitie en Binnenlandsche Zaken zijn gemachtigd tot vervolging der schul digen over te gaan. Hoogste barometerstand 772.7 te Valentia Laagste barometerstand 752.0 te Vardö 1 VERWACHTING: In het Westen zwak- 1 ke tot matigen, Noordwestelijke wind, ge- g H deeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, 1| mogelijk lichte nachtvorst, zachter over- H H dag; in het Oosten zwakke tot matigen, Zuidwestelijke tot Noordwestelijken wind, betrokken tot zwaar of half bewolkt, aan- vankelijk eenige regen, zachter des nachts, overdag zelfde temperatuur. H Zon op v.m. 4.50 onder n.m. 7.08 uur. H Licht op n.m. 7.38. Maan op v.m. 1.14 H onder v.m. 10.21. Laatste kwartier 8.34 n.m. |j iillllllllllllllllllllllllllillllllllllUllllllllillllilllllllllilillllllillillllllllll DETROIT, 22 April In 14 fabrieken in Michigan zijn stakingen uitgebroken, waardoor bijna 2500 arbeiders het werk neerlegden. Nieu we moeilijkheden dreigen, met name ook in het hotelbedrüf, te Detroit. De National Labor Relations Board heeft de Douglas Aircraft te Santa Monica in Californië schuldig bevonden aan overtreding van de wet- Wagner en haar gelast om 45 sit-down stakers, met uitbetaling van 't achterstallige loon, weer in dienst te nemen. LONDEN, 22 April. De „Daily Herald» meldt uit Barcelona, dat gisteren bijna 7000 krijgsgevangenen een wanhopige po ging hebben ondernomen uit te breken uit de moderne gevangenis van Barcelona. Zij waren van wapenen voorzien, die volgens het blad waren binnengesmokkeld door leden der z.g. „vijfde brigade." Met spoed ontboden troepen,.sloten een cor don om de gevangenis en traden op tegen de gevangenen, die naar hun cellen werden terug gedreven en na een hevig gevecht werden ont wapend. In vele cellen werden bergplaatsen ontdekt, waar dé wapens waren verborgen gehouden. Men verklaart, dat deze muiterij het. sein zou moeten zijn voor een opstand van de „vijf de brigade." De plannen waren evenwel ter kennis gébracht van de regeering. De muiterij was te vroeg uitgebroken; zij werd krachtig onderdrukt. Het groote hoofdkwartier van Franco deelt mede, dat de rechtsche troepen in Catalonié naar het Zuiden blijven oprukken en in de na bijheid van Alcala de Chivert zijn gekomen. Aan het Madrileensche front werd een stelling in de wijk Usera op de linkschen veroverd. Het ministerie van verdediging te Barce lona meldt, dat de regeeringstroepen in den NEW-YORK, 22 April (Reuter). Dertig ver schillende typen vliegtuigen, waaronder de bommenwerper bekend als het „Vliegende Fort", zullen als beschikbaar voor export aan de Britsche Luchtvaartmissie in Amerika wor den aangeboden. Behalve het „Vliegende Fort" kan Engeland een-persoons gevechtsvliegtuigen met een snel heid van 480 k.m. per uur koopen, doch nieu were typen zal het niet kunnen verkrijgen. Drie typen vliegbooten voor kustbombarde- menten zullen eveneens beschikbaar zijn. Het Amerikaansche leger bezit thans een vergroot type van het „Vliegende Fort" en bouwt substratosfeer-bommenwerpers, die zon der tusschenlanding heen en terug naar Europa kunnen vliegen. Deze worden voortbewogen door zes motoren en door middel van een ka tapultinstallatie in de lucht, geschoten. Volgens het Wallstreet Journal zou de Ame rikaansche vliegtuigindustrie voor een waarde van 75 millioen dollar aan Britsche vlieg. tuigbestellingen kunnen accepteeren voor levering binnen een jaar ongeveer. sector-Llavorsi de dorpen Alins en Malloris heroverd hebben en in den sector-Tremp de rechtschen hebben verdreven van eenige heu vels in de Sierra-Pesonada. Generaal Miaja en Hernandez, de politieke commissaris van het leger, hebben zich naar Castellon de la Plana begeven, waar zij giste ren in het begin van den namiddag aankwa men. Een enthousiaste menigte heeft hen toege juicht. Zij hebben een bezoek gebracht aan het Oostelijk front. In een toespraak tot de officieren en sol daten verklaarde Miaja zeker van de uit eindelijke zege te zijn, indien ieder oogen blik volkomen discipline wordt in acht ge nomen. Te Castellon de la Plana vereenigde Miaja de autoriteiten. Hij waarschuwde hen. dat hij gestrenge maatregelen zou nemen tegen den- gene, die eenige lauwheid aan den dag zou leggen bij de vervulling van zijn taak, of eenig bewijs van zwakheid zou leveren. Laat in den avond keerden Miaja en Her nandez te Madrid terug, nadat zij nog een bezoek aan Valencia hadden gebracht, waar zü instructies gaven, opdat op krachtige wijze eer. volkomen orde zal worden gehandhaafd. Miaja en Hernandez hebben tot het leger in het kustgebied een proclamatie gericht, waar in zij doen uitkomen, dat de soldaten geen stap achteruit moeten zetten. „Iedere duim gronds moet worden verdedigd gelijk de grond van Madrid werd verdedigd. Volgens mededeelingen van rechtsche zijde zijn de regeeringstroepen ingesloten binnen een gebied van 2600 vierk. K.M. dat in een straal van ongeveer 30 K.M. gelegen is rondom Malpas. De ministerraad te Burgos heeft verschei dene decreten goedgekeurd. De eene groep betreft het deviezenverkeer en den buitenland- schen handel. Op grond van andere decreten worden credieten toegestaan voor den „natio- nalen dienst" in Marokko en de koloniën, ter wijl weer andere besluiten betrekking hebben op de pers. Joaquin Benumea is benoemd tot leider der herstelwerkzaamheden in de verwoeste gebie den. De minister van Financiën heeft den raad voorts mededeeling gedaan van zijn voornemen binnenkort een wetsontwerp voor te leggen, dat beoogt de betaling van rente op de sedert 1936 niet betaalde openbare schuld. LONDEN, 22 April. De diplomatieke cor respondent van de „Daily Herald" geeft de „laatste, meest authentieke en, naar hij ge looft, de eenig juiste verklaring over de buitenlandsche strijdkrachten, die aan de zijde van Franco strijden". Deze krachten bestaan volgens hem uit: A. Landstrijdkrachten: Italianen, onder bevel van generaal Berti, met generaal Manzini als onderbevelhebber, vormen een le gioen van drie infanteriedivisies, drie artillerie regimenten, een groep tanks en de noodige hulp- afdeelingen. De infanteriedivisies zijn: „Littorio" (gene raal Bergonzoli); „Zwarte vlammen" en „23 Maart" (generaal Francisci), en „Pijlen" (ge neraal Roatta). Iedere divisie bestaat uit twee brigades, iedere brigade uit twee regimenten, ieder regiment uit drie bataljons. In het geheel bestaan de in- fanteriestrjjdkrachten dus uit 36 bataljons. In de beide „pijT'-brigades, de brigade der „zwarte pijlen" en die der „blauwe pijlen", zijn slechts weinig Spanjaarden opgenomen. De artillerieregimenten (generaal Manca) zijn het eerste, tweede en vijfde. Zij zijn uitge rust met geschut van 2% tot 12 duim. De tankgroep (kolonel Sabini) bestaat uit drie bataljons, twee bataljons tanks en een bataljon pantserwagens. Duitsche landstrijdkrachten bestaan als zoo danig niet. Er zijn verscheidene duizenden Duit sche „technici" (officieren, artilleristen e.d.), doch zij vormen het kader van Spaansche een heden. B. Luchtstrijdkrachten: Italiaansche (generaal Bernasconi, genaamo Garda, en op Majorca generaal Vellani, ge naamd Velarde) Acht eskaders (96 toestellen) zware bommen werpers van het type Savoia 81. Acht eskaders (80 toestellen) snelle bommen werpers van het type Savoia 79, een groep (tien toestellen) verkenners van het type Breda 61 en 35 eskaders (285 toestellen) jagers van de typen Fiat en Romeo. Duitsche: Condor-legioen (149 toestellen). Acht eskaders Messerschmidt jachtvliegtuigen. Twee eskaders bommenwerpers van het type Heinkel 51. Twee eskaders Domier jagers (type 17). Een patrouille Heinkel-toestellen (type 45) Voorts nog 100 toestellen, voor het meerendeel Junkers en Heinkel (111). Commandant var het Condor-legioen is generaal Veidt, van de zesde afdeeling der Duitsche luchtmacht. Aangezien de Italiaansche infanteristen ruw geschat 30.000 man tellen, moeten de buiten landsche troepen aan de zijde van Franco vol gens de „Daily Herald" minstens 60.000 man sterk zijn. Krijgsgevangenen pleegden een opstand in een gevangenis te Barcelona. De Japanners doen een geconcentreerden aanval bij Taiertsjwang. Vijftig personen werden te Phoenix City be dolven onder het puin van een instortend dak. Tien dooden en twintig gewonden werden uit de ruïnes te voorschijn gehaald. Huiszoekingen in Roemenië hebben nieuwe be zwarende documenten van de IJzeren Garde aan het licht gebracht. De Amerikaansche minister Ickes heeft de uit voervergunning voor helium naar Duitschland geweigerd. In Michigan legden 2500 arbeiders het werk neer. Sabotagegeval op het opleidingsschip „Soera- baja". Nationaal Veiligheidscongres te Amsterdam door minister Romme geopend. Hotel afgebrand te Diepenheim. Hevige brand te Steenwijk. O ter leen aangeb. door GEMEENTELIJK Goedge keurde bank. Bedragen van 50.— tot 500.—. Pers. met vaste betrekk. ook zonder borg Vr. prosp. (zegel v. antw.) Kant. te HAARLEM, Schneevoogtstraat 7, Kant. te A'DAM. Singel 49. N. V. Credietbank „AMSTERDAMHAARLEM" WASHINGTON, 22 April. (Havas). De Amerikaansche minister van Binnenlandsche Zaken, Ickes, president der commissie, welke de kwestie der helium behandelt, heeft ge weigerd een uitvoervergunning voor helium naar Duitschland te verstrekken. Tevoren had hij den departementen van Oor log en Marine gevraagd hem mededeelingen te willen doen over de hoeveelheden helium, welke door Duitschland worden gebruikt, alsmede ant woord te willen geven op de vraag, of helium nog een andere bestemming kan hebben dan voor de vulling van luchtschepen. NEW-YORK, 22 April (D.N.B.) Gisteren middag zijn in een koffiehuis te Phoenix City (Alabama) meer dan vijftig personen bedolven onder 't puin van 'n plotseling instortend dak. Tot nu toe werden tien dooden en twintig gewonden geborgen. RIGA, 22 April. (Reuter). Naar gemeld wordt, is maarschalk Worosjilof, de Russische volks commissaris voor de nationale verdediging uit de Krim naar Moskou teruggekeerd, om deel te nemen aan de militaire beraadslagingen, ter oe- spoediging van het werk aan een Sovjet-Rus sische „Maginot-linie", welke zou moeten oe- staan uit een 30 mijl breede oorlogszone, loopen- de van de Oostzee naar de Zwarte Zee. Dit ge- heele gebied zou met mijnen worden belegd, welke, zoo een inval wordt verricht, langs elec- trischen weg tot ontploffing kunnen worden ge bracht. BERLIJN, 22 April (Havas) In een circu laire van het Duitsche ministerie van Buiten landsche Zaken wordt ojn. gezegd, dat „de bouw van nieuwe fabrieken en de bewapening van het rijk groote hoeveelheden ijzer noodig maken". Maarschalk Goering heeft alle gemeenten doen uitnoodigen op zijn laatst 1 Augustus alle ijzeren hekken, welker behoud niet onontbeer lijk geacht zal zijn, af te breken. De afgebro ken hekken zullen aan ijzerkooplieden verkocht worden, die zich schriftelijk moeten verbinden het ijzer onmiddellijk te leveren aan voor de bewapening werkende fabrieken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1