I een h VIM De avonturen van een verkeersazentje ff AKKERTJE Matras slecht! oogstaande vrouw G. ELSNERUS ölleen bij KREYMBORG is een bril leelijk? WAAROM IS VERMAAT'S BROOD GOEDKOOPER VRIJDAG 22 APRIL 1938 Palace Filmac wordt opgeheven - Familie-theater met één avond voorstelling ERNSTIGE AANRIJDING BIJ SANTPOORT reinigt alles! Bewerkt naar het Fransch door CHRISTINE KAMP ZAK MET 900.— ONTVREEMD Dader onvindbaar TOLLE LEGE Het lyceumblad als litterair tijdschrift Het tegendeel waar., als II tenminste een bril van Keip neemt. Een bril van Keip flatteert. BILJARTEN Toumooi Zilveren Fruitmand ROEIEN DE VARSITY Dit jaar niet op Hemelvaartsdag E^AlLLE rAB»»*T'.ouZZ BRIDGE HAARLEMSCHE BRIDGE CLUB R. K. DAM- EN SCHAAKCLUB „ST. BAVO" boxesaJje^goedereti, Neem dadelijk 'n tegen dat afgematte gevoel. Verrassend snel verdrijft 'n Akkertje schele hoofdpijn, zenuwachtigheid, oververmoeidheid en lusteloosheid. Per koker van 12 stuks - 12 stuivers. Per doos van 2 stuks 2 stuivers. EUCHARISTISCH CONGRES TE BUDAPEST Kroon's Beddenmagazijn DAMMEN Persoonlijke kampioenschappen van Haarlem Omstreken VERMAAT'S MODERNE BAKKERIJEN STAD Na een niet al te rooskleurig bestaan van eenige jaren zal de Palace Filmac in de Groote Houtstraat Donderdag 28 April be graven worden. Op zichzelf is dat niet zoo hèèl belangrijk, maar er zit iets teekenends voor Haarlem in dit verdwijnen. Toen in de groote steden de Cineacs opgericht werden en de 50 minuten-programs, met als hoofdschotel nationaal en internationaal nieuws, zeer in den smaak van het publiek bleken te vallen, richtten ondernemende menschen ook het oog op onze stad. Verschillende malen be reikten onze redactie geruchten van grootsche plannen: dan zou dit pand in de Groote Hout straat voor een Cineac gekocht zijn, dan zou die bioscoop in zoo'n 50 minuten-theater ver anderd worden etc. In die dagen verschenen ook de Cineone-theatertjes en hoewel er later als hoofdnummer omgezette normaalfilms in smal film vertoond werden, was de oorspronkelijke opzet het geven van nieuws uit alle landen der aarde met als afwisseling een teekenfilm, een twee-acter of natuuropname. Er zat wat in deze geschiedenis, meende za kenlieden. De lijdensgeschiedenis met de Cineone op de Groote Markt (het pand staat daar troosteloos renteloos na een zeer kort nuttig ge bruik) kunnen we buiten beschouwing laten om dat hier andere factoren de hoofdrol speelden, maar door de opheffing van de Palace Filmac is duidelijk geworden, dat Haarlem te klein is voor dergelijke vertooningen. Eerlijkheidshalve moet daar worden bijgevoegd, dat de exploitatie van Filmac niet op dezelfde wijze geschiedde als bij de groote Cineacs en dat er meestal geen zorgvuldig samengestelde binnen- en buitenland- sche nieuwsschotel werd opgediend. Daar zullen ook wel weer interne oorzaken ter verontschul diging voor kunnen worden opgegeven. De Cinema Palace krijgt nu weer een ander karakter ni. van familie-theater. Daardoor wordt teruggegrepen naar het verleden, want in de dagen van de directie van den heer Daudey werd ook speciaal den nadruk op het woord familie gelegd. Van Vrijdag 29 April af wordt op werkdagen des middags om 2 uur een matinee en des avonds éér. voorstelling om 8.15 uur gegeven. Des Zon dags komt daar nog een voorstelling om 5 uur tusschen in. Het ligt in de bedoeling om steeds twee hoofdfilms te draaien, waarbij de gewone entree-prijzen, ondanks het extra gebodene, ge handhaafd worden. De directie heeft nu een middel uitgedacht om de gezelligheid in haar bioscoop te verhoo- gen en daarom zullen de lange rijen zitplaatsen in de zaal worden veranderd in drie korte rijen. Het voordeel daarvan is, dat de plaatsen ge makkelijk kunnen worden bereikt en dat er een huiselijke house-party sfeer geschapen wordt. Wij wenschen de directie met deze nieuwigheid veel succes! We wijzen er echter op, dat de heer Hartman, directeur van het Luxor Theater, na de invoering van twee avondvoorstellingen met eén hoofdfilm, nog geruimen tijd vasthield aan één voorstelling met twee hoofdfilms. Hij meen de, dat daardoor de foyer in de langere pauze meer gebruikt zou worden. Hij vergistte zich echter, want tenslotte moest hij de exploitatie ook aan de nieuwe eischen van het publiek aan passen. Toch is het lang niet onwaarschijnlijk, dat vele Haarlemmers het familie-karakter in de bioscoop terug wenschen. Een avondje uit bestaat dan niet in een avondje van 7 tot 9 of van 9 tot 11. En.... in een familie-theater draaien natuurlijk altijd goede films, die door de geheele familie gezien kunnen worden. Hoe zal Haarlem reageeren? Op 9 October vorig jaar is op den Rijksweg bij Santpoort een ernstige aanrijding gebeurd. Een zestienjarig meisje, dat met een bakfiets OP ELKE BUS EEN BON VOOR GESCHENKEN melk had rondgebracht, werd omstreeks zeven uur 's avonds aangereden door een vrachtauto, bestuurd door een vijfentwintigjarigen chauffeur uit Velsen. Het meisje brak beide beenen en een arm en kreeg bovendien een hersenschudding. Zij werd in een ziekenhuis te Velsen opgenomen, waar zij tot 26 Maart j.l. is verpleegd. Zij is thans nog niet geheel genezen. Bekl. had de bakfiets niet tijdig gezien, om dat hij met stadslichtjes had gereden. Volgens zijn verklaring deed hij dit, omdat tegenliggers hinder ondervonden van de groote lampen, zelfs al waren deze gedempt. Door het verhoor der getuigen kon niet met zekerheid worden vastgesteld, of het roode achterlichtje van de bakfiets al of niet had gebrand. De officier van justitie wilde als ver zachtende omstandigheid laten gelden, dat er een parallelweg was, zoodat bekl. wellicht op den hoofdweg geen bakfiets heeft verwacht. Het was echter een groote fout om met stadslichtjes te rijden, waarmee men nauwelijks een meter vooruit kan zien. De officier eischte f 25 boete subs, vijftien dagen hechtenis. De verdediger, mr. N. J. Polak uit Groningen, betoogde, dat, wanneer men zich aan de wet houdt, er vele plaatsen voor bakfietsen onbereik baar zijn, omdat zij feitelijk nergens mogen rijden. Pleiter zeide, dat verdachte zeker geen grove schuld aan het ongeluk verweten kan worden en vroeg vrijspraak. Op 5 Mei zal de rechtbank uitspraak doen. Voor 1 A 2 cent eet een kamerplant per jaar Bemest daarom met het beste plantenvoedsel 25 EN 40 Ct. BU BLOEM- EN ZAADWINKELS John was zwijgend verder gegaan en zijn metgezel volgde instinctmatig. Maar opeens zei de eerste: „Waarom trouw je niet met miss Mac-Rae?" James sidderde een oogenblik. Zij gingen juist voorbij een winkel, waar de lichten waren ont stoken en John bemerkte, dat het mannelijk, schoon gelaat van dokter Brice een sombere uitdrukking vertoonde, toen hij antwoordde: „Zij wil niet, JohnO hoe dikwijls heb ik het haar gevraagd, maar altijd wijst zij op haar armoede.... En ik kan haar slechts een beetje welstand bieden, niet den rijkdom, dien zij wenscht „O, zou die hoogstaande vrouw dan eerzuchtig en begeerig naar geld zijn zooals de gewone schepselen?" vroeg John ironisch. „Wat een idee! Zij wil vrij blijven in het domein van den geest, zonder de boeien te vree zen, die de zorgen voor het huishouden, de opvoeding der kinderen, de voortdurende be slommeringen zouden meebrengen, als zij mijn vrouw werd. Liever dap dit te wagen, wil zjü Donderdagmorgen deed de directeur van een wasscherij aan den Kampersingel aan gifte van vermissing van een zak, inhou dende 900 aan papier- en zilvergeld. De zak moet ontvreemd zijn tusschen half acht en acht uur des morgens uit het privé-kantoor van den directeur. Deze had het geld van huis meegenomen en het op de brandkast in zijn kantoor gezet. In de weinige minuten dat hij afwezig was, is het geld gestolen. Hoe dat mogelijk is geweest blijft vooralsnog een raadsel. Het privé-kan toor is slechts via het bedrijfskantoor te betre den, niemand werkte daar op dat uur, terwijl bovendien het geld altijd zorgvuldig wordt op geborgen. De recherche stelde onmiddellijk een onder zoek in, echter zonder resultaat tot nu toe. De redacteuren van de meeste tijdschriften worden doorgaans begraven onder de hoeveel heid copie, die zij dikwijls ongevraagd ter plaatsing toegezonden krijgen. Maar daarbij speelt het honorarium, dat de inzenders ont vangen althans verwachten een voorname rol. °Voor tijdschriften, die moeten steunen op belangelooze" inzendingen, is het vullen niet altijd zoo gemakkelijk. En vooral niet als der gelijke periodieken gelezen en geredigeerd wor den door en ten behoeve van een steeds wisse lenden lezerskring wisselend in stemming en in samenstelling zooals de leerlingen van een middelbare school bijvoorbeeld. Het verwonderde ons dan ook niets dat het eerste het beste nummer van „Tolle Lege" het leerlingen-tijdschrift van het R. K. Lyceum te Haarlem op de eerste pagina de ontstel tenis van de redactie weergeeft in een stukje dat den niet te miskennen titel draagt van „Gedaas in het Uilenkot." De ontsteltenis van de redactie spruit voort, naar zij zelf zegt, om „de bekrompen meeningen van een groep muffe kankeraars, die met „venijnigen" zwad der het groepje, dat niet „klieken" wilde, be spotten." „Ons raken jullie niet" juicht de redactie met drie uitroepteekens „Want de redactie gaat door omdat zij bouwt op het goe de percentage dat het Triniteitslyceum telt En na deze ontboezeming, waarachter de drie punten als minuten van stilte ter overdenking dienen, gaat op de volgende bladzijde Wim Le- maire met een placide, onverstoorbare rust verder met zijn verhaal-in-vervolgen over „De koekoek van den Herder." Bern. Kuinen is vervolgens in bewondering neergezegen voor Rembrandt's Nachtwacht. Het is van een typisch-eigentijdsche vereering doorhuiverd, doch de beste gedeelten vonden wij nog de stukjes beschrijvingen van de mede bewonderaars, al of niet in spé. Een artikel over Paganini, alsmede een wat gezwollen gedicht over Teruel, een verslag voor altijd van het huwelijk afzien, om ten minste haar geheele vrijheid te behouden." „En daaT doet zij goed aan," verklaarde dokter John Bretland. „Laat mij het je zeggen, beste vriend, Miss Mac-Rae volgens hetgeen je mij daar zegt en wat ik zelf heb kunnen con stateeren lijkt mij absoluut niet geschikt om echtgenoote en moeder te worden. Ik vrees, dat zij altijd de toewijding zal missen, die door die twee titels vereischt wordt, zij zal altijd zich zelf willen blijven en niets anders." „Och kom, zij is goed, zeer goed en zal een onvergelijkelijke echtgenoote worden. Je be grijpt haar niet, beste vriend!" „Neen, dat beken ik gulweg. Die vrouwelijke hoogstaande karakters boezemen mij slechts een zeer platonische bewondering in en ik be waar mijn sympathie voor de vrouw, die zich weet toe te wijden en zichzelf te vergeten, die niet altijd een geleerde is en meestal niet op gemerkt wordt, maar die alleen ons de heilige vreugden van den huiselijken haard weet te verschaffen." „Zooals Julia, bij voorbeeld?" zei James spottend. „Juist, zooals miss Julia," antwoordde John op beslisten toon. „Zij is een zeldzame parel en geloof mij maar, ik neem niets terug van het geen ik zooeven gezegd heb, toen ik meende, dat je over haar sprak." James trok even de schouders op. Julia een hoogstaande vrouw? Zij bezit kleine, bur gerlijke deugden, dat is allesNeen, John. je zult mij niet overtuigen en voor mij zal Marian altijd hoog verheven, zijn GROOTE HOUTSTR. 137 NAAST IUXOR van Cassiciaeum's laatste vergadering, alsmede de familierubriek „Streven en beleven" ccmple- teeren dit nummer. En de andere nummers, die wij ontvingen, zijn zoo in denzelfden trant. Een enkele prijkt bovendien op zijn saai omslag met een zeer goed geslaagde lino-snede. Uit den in houd blijkt dat de redactie haar best doet om „Tolle Lege" op een hoog peil te brengen en te houden, en het inderdaad haar naam waardig te doen zijn. En enkele stukjes toonen dat er goede krach ten schuilen onder de publicisten, al is natuur lijk lang niet alles rijp om eigenlijk reeds ge drukt te worden. De uitgestippelde weg leidt volgens een voor woord over „wat lyriek", wat nuchter proza, cynisch wellicht, enkele opposante artikelen, een Fransch humoristische short-story en vooral, hetgeen onze bijzondere aandacht had, een teekenende korte novelleEn het lijkt ons dat deze weg tot 'n goed doel kan leiden. En toch.... De „ontboezeming" in het begin van deze recensie hebben wij gememoreerd om te laten zien dat zelfs Lyceumleerlingen met litteraire aspiraties nu en dan eens als een veiligheidsklep hun hart in ronde Hollandsche woorden willen luchten! Het is de vraag of een schooltijdschrift nu uitsluitend een soort van litteraire periodiek moet zijn, zooals Tolle Lege thans is. Men wil er ook wel eens een neerslag in vinden van hetgeen Lyceïsten stuwt en in vlam zet, wat hun op allerlei gebied interesseeren kan. Dat zal toch wel niet een verhaaltje over „De koekoek van den Herder" of Rembrandt's Nachtwacht zijn, hoe verdienstelijk op zich zelf ook beschreven.... In café „Metz", aan de Barteljorisstraat, wer den Donderdagavond de wedstrijden voortge zet. Schmidt speelde tegen Damman een sublie me partij en liet zijn partner spoedig ver ach ter zich. Het resultaat werd: pnt. brt. h.s. gem. W. Damman 199 24 41 8.29 Ph. Schmidt 350 24 82 14.58 De match v. LeeuwardenSchmidt eindigde zeer spannend. Met een voorsprong van 80 ca ramboles was een zegen van den laatste vrijwel zeker. v. Leeuwarden vocht echter met den moed der wanhoop, produceerde een fraaie 74, doch bleef op 344 staan. Schmidt faalde echter na de 2e carambole, waarna v. Leeuwarden de 350 vol maakte. Zijn kans op een draw ver speelde Schmidt ng odoor zijn laatste beurt niet te benutten. De uitslag was: pnt. brt. h.s. gem. F. v. Leeuwarden 350 22 74 15.90 Ph. Schmidt 248 22 62 15.81 Door deze nederlaag van Schmidt behoudt G. Metz (B.C.H.) de leiding met vier gespeelde en gewonnen partijen. Het programma voor hedenavond luidt: 7.30 uur: W. Damman—F. v. Leeuwarden. 9.30 uur: G. de Bruyn—W. Damman. In afwijking van andere jaren zal de Var sity dit jaar niet plaats hebben op den Hemel vaartsdag, doch op Zondag 15 Mei, zulks in verband met het feit, dat de feestdagen dit jaar later in het seizoen vallen, zoodat, in dien de Varsity, die de andere wedstrijden in luidt, op den Hemelvaartsdag plaats zou vin den, de volgende wedstrijden te veel in elkaar gedrongen zouden worden. Wel zullen evenals verleden jaar de universiteitsroeiwedstrijden dit jaar weder gehouden worden op de Boschbaan. Terwijl ze zoo met elkaar spraken wat ze zouden doen, hoorden ze een hevig geritsel en tot hun grooten schrik zagen zij de reuzenspin naderen. „Maakt dat je wegkomt," riep het verkeersagentje, „de spin zit ons op de hielen." Nou, iedereen nam de beenen can aan het ongure dier te ontkomen. Helaas, het lieve prinsesje kon niet zoo snel loopen als de anderen. Misschien had de lange japon hieraan wel eenige schuld. Terwijl de kabouters, de professor en Keesie het op een loopen zetten, greep de spin met zijn haken het meisje beet. Ze slaakte een gil, die door merg en been drong. I/Mm* 't Is niet alléén om de prachtige Waarborg-Kleedlng, dat ei zooveel duizenden klanten steeds weer naar Kreymborg gaan, maar ook om de keurige bediening. GROOTE MARKT 5—7 Deze baan heeft sedert verleden jaar zeer aan aantrekkelijkheid gewonnen, doordat zoowel de begroeiing van de oevers als de bebossching meer zichtbaar is geworden, waardoor om de baan sfeer en intimiteit begint te ontstaan. De Haarlemsche Bridge-club hield j.l. Woens dag haar Paasch-drive uitsluitend voor de leden. Nadat de voorzitter, de heer Göransson, de bij eenkomst met een welkomstwoord had geopend, werd de drive, die onder leiding stond van den heer Kluit, begonnen. Gespeeld werd in twee groepen, volgens het verbeterd Howell-systeem. Prijswinnaars waren: Groep A: le prijs mej. Proper en de heer Culp met 38 m.p. 2e prijs mevr. Vogelpoel en de heer Keijzer met 35 m.p. 3e prijs de heer en mevr. Bakker met 29 m.p. Groep B: le prijs mevr. Hoogenboom en de heer Smits met 26 m.p. 2e prijs mevr. Beens en de heer de Vries met 24 m.p. 3e prijs mevr. van Hulzen en de heer Blankensteijn met 21 /2 m.p. Dezer dagen speelde het eerste damtjental een oefenwedstrijd tegen 'n zeer sterke bondscombi- natie, samengesteld uit de meest vooraanstaande spelers der diverse clubs. Het pleit voor de kracht van het kampioens tiental, dat 't er na spannenden strijd in slaagde met 11—9 te winnen. De gedetailleerde uitslag luidt: St. Bavo I B. StevensJac. Bosse J. DratjerH. Rump J. WarmerdamC. Heesakkers P. VeenP. Hollenberg L. v. d. VoortJac. v. d. Poel J. WeijersG. Meyssen J. StevensP. Balm J. v. d. ZwanJ. Speet A. MastelingB. v. d. Kroft F. BroekmanJ. Witteman Bondstiental 1—1 0—2 2—0 0—2 0—2 0—2 20 2—0 2—0 2—0 Totaal 11—9 Ook de schaakafdeeling boekte een mooi succes. Doordat zij de retummatch St. Bavo Gez. Samenzijn ook in een overwinning wist om te zetten, werd de door laatstgenoemde ver- eeniging beschikbaar gestelde medaille in de wacht gesleept. De uitslag1 was 5 y„4V&. Te IJiwuiden won St. Bavo met 6%3%. anderen, zoowel wat betreft de hoedanigheden van het verstand, als haar sterke deugden en haar onwrikbare principes." HOOFDSTUK 3 John Bretland was de oudste zoon van dominee Mark Bretland, Anglicaansch geeste lijke en belast met de zielzorg in de belangrijke parochie van Liestown, een stad van veel han del en industrie en daardoor, hoewel niet om vangrijk, toch welvarend en zelfs rijk. De jongeman was eerst opgeleid voor den geeste lijken stand, daarin gesteund door den invloed en het voorbeeld van zijn vader en verschillende leden van zijn familie, die eveneens tot dien stand behoorden. Maar een geheime tegenzin hield hem van dien weg terug, ondanks zijn geloof en godsdienstige principes. De dood van een broeder zijner moeder, die hem tot erfge naam had benoemd van een zeer groot fortuin, maakte een eind aan die onzekerheid. Die erfe nis bestond gedeeltelijk in vaste goederen en John hield zich sedert bezig met de admini stratie daarvan, tot geheime teleurstelling van zijn vader, die, gezien de capaciteiten van zijn zoon en den hoogen invloed, dien hij zelf bezat, hoopte hem eens bekleed te zien met een der hoogste waardigheden in de Anglicaansche Kerk. Toch deed hü rriets om het besluit van zijn zoon tegen te werken, zelfs niet, toen deze zich ging vestigen op een van zijn grootste land- gelegen in Sjaffpióstaisg. D,aar van Dartelen; J. B. Sluiter Jr. wint van Joh. Fabel. Eerste klasse: G. A. OttoliniJ. Kroon af gebroken; J. Dienske Jr.A. de Jong afge broken; K. Olij wint van H. J. van Berk; J. H. MeureN. Broertjes afgebroken; I. Risseeuw remise met P. L. Schrijnemakers; L. Kisch remise met A. Smit. Tweede klasse: Th. Tolenaars remise met D- Dijkhof; C. Vrolijk wint van C. Bouwens; A. Miedema wint van C. van Wageningen; L. Foots wint van G. Bakker; C. Bouwens wint van C. van Wageningen. Derde klasse: A. J. Verwoerdt wint van G. J- Steenkist; C. B. de Laat remise met A. Bron: J. J. Koren wint van H. J. Lensen; H. A. Hod- denbachRud. Antonisse afgebroken; J. Pielc wint van G. Hekelaar; O. T. Glaser wint van A. Vos. In St. Bavo heeft Z.H. Exc. Mgr. J. P. Huibers enkele bepalingen bekend gemaakt, opdat alle geestelijken en geloovigen van het diocees Haar lem zich in den geest kunnen aansluiten bij hen, die het Eucharistisch Congres te Budapest zullen bijwonen. le. In alle H.H. Missen zal van 22—29 Mei als Oratio imperata gebeden worden de oratie van het Allerh. Sacrament (pro re gravi, etiam in dupl. 1 cl.). 2e, Aan de kloosters wordt voor de communiteit en de inwonenden verlof gegeven in een der nachten tusschen 2229 Mei een aanbidding te houden voor het H. Sacrament, uitgesteld in den Monstrans. 3e. In alle kerken en kapellen, waarin het H- Sacrament bewaard wordt, mag op Donderdag 26 Mei en op Zondag 29 Mei in den namiddag of in de avonduren een aanbidding worden ge houden van het H. Sacrament, uitgesteld i» Monstrans, gedurende een tijd, door de plaat selijke geestelijke overheid te bepalen. Deze aan bidding zal telkens gesloten worden door een plechtig Lof, waaronder de acte van eerherstel aan het H. Hart gebeden wordt (Allerzoetste Jezus, Uw onmetelijke liefdeGebed op 't feest van het H. Hart). 4e. De geloovigen worden dringend uitgenoodigd om in de dagen van 26—29 Mei zooveel moge lijk het H. Misoffer bij te wonen en tot de H. Tafel te naderen. PRIMA SCHOUDERHAM 14 ct. per ons QUIST - Mr. Vleeschhouwer UW ADRES voor Feest- en Bruilóftsartikelen Bakkerstraat 53 - Rozenprieel Telefoon 16005 - Haarlem BOTERHAMMENWORST 10 ct. per ons QUIST - Mr. Vleeschhouwer PEKEL VLEESCH 14 ct. per ons QUIST - Mr. Vleeschhouwer BEL OP 1.5.7.7.7. GIERSTRAAT 73 GEK. GELD. ROOKWORST 40 ct. per pond QUIST - Mr. Vleeschhouwer Dinsdagavond j.l. werden in „Het Hof v. Hol land" te Haarlem de wedstrijden om de persoon lijke kampioenschappen van Haarlem en om streken voortgezet (tevens voorwedstrijden om de persoonlijke kampioenschappen van Noord holland) De uitslagen luiden als volgt: Hoofdklasse; J. B. Sluiter Jr. remise met p. G. van Engelen; P. J. van Dartelen wint van J. Poppen; A. de Jong remise met P. G. van Engelen; J. j. van Kesteren wint van J. W. hij een werkzaam leven, hield zich bezig met het welzijn van zijn ondergeschikten, waarbij hij zich edelmoedig toonde zonder verkwistend te zijn en vriendelijk voor eeni ieder. De natuur lijke neiging van zijn gemoed drong hem aan om liefdadig te zijn en weldra was hij voorzit ter en leider van verschillende phllantropische werken. Toen kwam er een dag, dat hij, gesteund door zijn familie alsmede door vrienden, die zijn hooge bewaamheden en zijn overtuigende wel sprekendheid waardeerden, zich met de politiek ging bezig houden. Hij deed het niet uit eer zucht, maar met een kalme welwillendheid, met een, onverzettelijke eerlijkheid, met den wensch wel te doen. Een district van Staffordshire had hem benoemd tot afgevaardigde in het Lager huis. Maar John was dezelfde eenvoudige vrien delijke en opgeruimde man gebleven. Ondanks zijn leeftijd, hij was toen vijf en dertig, bleef hij voor zijn vader een eerbiedige en opmerk zame zoon, die telkens weer ten voorbeeld werd gesteld aan de mannelijke jongelieden van Lies- town. Dikwijls kwam John eenige dagen in den schoot zijner familie doorbrengen, waar zijn komst altijd met vreugde werd tegemoet ge zien, zoowel door zijn ouders als door Anny, het dochterje van het echtpaar Bretland, het eenige kind, dat nog thuis was. Het was juist bij het begin van die kleine vacantie, dat John een be zoek was gaan brengen aan dokter Mac-Rae. zooals hij gewoonlijk deed wanneer hij in Lies town kwam. De twee families, die sedert lange daar woonachtig waren, had.den steeds. De bestel-auto van VERMAAT komt regelmatig en op bepaalde uren in bepaalde woonwijken. Maar niet op een bepaald uur bij Mevrouw A en op een ander bepaald uur bij Mevrouw B. Als Mevrouw A en Mevrouw B op deze buitengewoon dure wijze van distributie gesteld zijn, kan VERMAAT deze cliënten tot z'n spijt NIET bedienen, daar wij dan onzen broodprijs met 30% moeten verhoogen. VERMAAT'S BEST MELKBROOD KOST: afgehaald van de bakkerij 15 cent afgehaald van den bestel-auto16 cent VERMAAT'S BEST ZEEUWSCH TARWEBROOD KOST: afgehaald van de bakkerij 14 cent afgehaald van den bestel-auto 15 cent PAUL KRUGERKADE 31 TELEFOON 11496 FIJNE LEVERWORST 25 ct. per pond QUIST - Mr. Vleeschhouwer vriendschappelijke relaties met elkander onder houden, ook al door het feit, dat Julia aan Anny Duitsche lessen gaf en Marian belast was ge weest met de andere studies van miss Bretland. toen zij nog slechts een schoolmeisje was. Het was een vroolijk kind, die kleine Anny, een zangvogeltje, zooals haar broeder haar soms lachend noemde. En dien Dinsdagmiddag gaf zij zich van harte over aan het genoegen een groep harer liefste vriendinnen om zich heen te zien in het groote, smaakvol gemeubi leerde salon. Het was om den verjaardag te vieren van haar dochtertje, dat mevrouw Bretland dit feestje gaf. Op een geïmproviseerd tooneel hadden eenige jonge meisjes een aardig comediestukje gespeeld en Anny toonde zich de vroolijkste, de geestigste en de levendigste van allen. In het aangrenzende boudoir bevond zich mevrouw Bretland met eenige dames, waarbij ook Julia was, gekleed in haar donkere zijden japon, die sedert jaren haar uitgaanstoilet was. De les, die zij dien middag had moeten geven, was afgezegd en Lily, die beweerde, dat zij niet graag alleen uitging had ervan geprofiteerd om haar verzoek tot haar nicht om haar te vergezellen te herhalen: Julia had opnieuw ge weigerd, maar dokter Mac-Rae had opeens ge zegd: „Je kunt toch gaan, Julia, niets belet het je.... en zelfs is dat voor Lily beter." Toen had zij toegestemd en was blij, zonder dat het durfde bekennen, om dat kleine ge- BLOEDWORST met veel spek' 30 ct. per pond QUIST - Mr. Vleeschhouwer noegen in haar leven van onophoudelijke werk zaamheden, blij zich gedurende eenige uren bevinden in een familie, waarvan zij de ëoea~ hartigheid en kiesche sympathie had kunne» waardeeren. „Daar komt mijn zoon aan", zei opeens mev» Bretland, haar gesprek met een harer bezoek sters onderbrekend. De toon, waarop zij die woorden sprak, gaf innige liefde, den trots te kennen, dien zij S?e" voelde jegens dien zoon, die door iedereen be" mind en geacht werd. Men kon merken, da zij hem ten volle vertrouwde, dat zij een blind, bewondering voor hem koesterde, die nieman haar zou kunnen verwijten. Trouwens, 't karak ter van John trok onweerstaanbaar allen a® die met hem in aanraking kwamen. John groette de vriendinnen van zijn moede en toen hij Julia' zag, kon hij een gebaar v® verwondering niet onderdrukken. „Hoe, Julia, is u toch kunnen komen? Wat een aan^ gename verrassing hebt gij ons daardoor reid! Het is waarlijk wel iets zeldzaams om.t, een oogenblik te zien te krijgen, terwijl u U1 rust." en Zij vertelde hem, waarom zij had ^unn komen en hij antwoordde peinzend: „Jt*. n is om zijn dochter, dat hij u heeft doen 8®®"'^ ik geloof, dat hij zeer veel van ziin kinde houdt." CWordt vervoted'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 2