■fid Blijft „Sorghvliet" behouden? Zoekt gij betrouwbaar j Personeel? I Plaats dan een „Omroeper" g voor 80.000 gezinnen JiRiRM Sportsnippers RAADSMEERDERHEID ERVOOR VRIJDAG 22 APRIL 1938 HinmfimimmmmniiimniiHntimmiHiinfflmiitmtHiHiiiüniuHttHiiniiiitiiHiintiHftwitiHHwnimme R.K. Vrouwenbond in het zilver De bisschop van Haarlem, Mgr. Huibers, feliciteert het bestuur ter receptie VAN ONZE RECHTBANK Reiziger verduisterde geld van tante Uitspraken Engelsche Parkdirec teuren in Haarlem Officieele ontvangst ten stad huize Pater Wouters benoemd tot Visitator A. T. SPEELT „DE VIER MÜLLERS" BENNEBROEK ELECTRICITEITSVOOR- ZIENING IN NOORDHOLLAND Het P.E.N. en de gemeentelijke bedrijven HUISMOEDERS WÊÊÈÊm v De beide prinsessen Ministers laten voorlichten Over de IJ-tunnelplannen van Amsterdam Naar Soestdijk teruggekeerd De zaak-Oss Brochures te Den Haag in beslag genomen Negus zal te Genève vertegenwoordigd zijn Boternoteering GEMEENTERAAD BLOEMEN DAAL Aanzienlijk voordeel voor de gemeentekas van bebou wing der terreinen bij den watertoren te verwachten Weer een buslijn? Nieuwe straatnamen De volgende nieuwe straatnamen werden vastgesteld; Villa Sorghvliet Buslijn Aerdenhout Bloemendaal MOEILIJKHEDEN IN DE HARINGVISSCHERIJ voetbal NIEUWS VAN DE WERELD KAMPIOENSCHAPPEN WANDELSPORT^ WANDELEN IN R. K. VERBAND illllllllllllllllilillllllllllilltllllllllllllllllllilllllUllllllllllllllUllilllllllllllllllilllülllllllllllllillillllllllllllllllllllllG: NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT SlIllllillllllllllilllllllllllllllHIHIIIIIIIIIIIIHHIIIIIIIllllllillllllllllHIIIllllllllllllHIllllllilllllllllillllllllllllimttHttlffi STAD Gistermiddag recipieerde het bestuur van den R.K. Vrouwenbond, afdeeling Haarlem, dat zijn zilveren bestaansjubileum vierde met zijn geestelijken adviseur, kapelaan P. Poppen, in een der zalen van hotel „De Leeuwerik" aan den Kruisstraat. In de feestelijk met bloemen versierde zaal was het vaandel van den bond tusschen palmen opgesteld. Zeer vele leden van den jubileeren den bond en afgevaardigden van vereenigingen kwamen het bestuur met dezen mijlpaal geluk- wenschen. Een der eersten, die de zaal be trad was de bisschop van Haarlem, Mgr. J. P. Huibers, die zijn dankbaarheid betuigde voor hetgeen in de afgeloopen 25 jaar tot stand werd gebracht. Monseigneur achtte den Vrouwenbond van groot belang. Het zijn de vrouwen, die de mannen moeten vormen. En als de moeders goed zijn, dan worden hun zonen later ook goede menschen. Mgr. hoopte, dat in samenwerking met de Graal, nog veel door de afdeeling bereikt moge worden. De presidente, mej. Th. Teppema, dankte den bisschop voor zijn komst en betuigde de liefde, de gehoorzaamheid en de onderdanigheid van de leden aan het kerkelijk gezag. Ook pastoor P. Roovers, pastoor J. de Vlieger en de kapelaans A. J. v. d. Hoeven en F, Determeyer, districts-praeses en praeses van de St Joseph-Gezellenvereeniging, kwamen hun gelukwenschen aanbieden. Verder waren daar afgevaardigden van de af deelingen Heemstede en Amsterdam; mevr. T. Post en mevr. Koenen, voorzitster en secre taresse van het Hoofdbestuur van den Dioce- sanen R.K. Vrouwenbond; de heer J. Weustink, oud-inspecteur van het L. O.; mej. Van Noort, vertegenwoordigster van de Graal; de heer H. van Os, voorzitter van het St. Franciscus- Liefdewerk; mr. Tonino, namens het Comité van Kath. Actie; mevr M. v. d. Bilt en mevr. Schippers, namens de St. Elisabethvereeniging; mevr. Steger, mevr. M. KerkhoffBijmolt, na mens de R.K. Kinderuitzending, mevr. Jansen en mevr. Kordelaar namens den Naaikrans „Mo nica", mej. Krouwels, namens het liefdewerk Francisca-Romana; afgevaardigden van de Vereeniging voor Meisjesbescherming; de vice- voorzitter en de secretaris van den RK. Volks bond, afdeeling Haarlem, de heeren P. Dek ker en G. Scholte; de heer Th. S. Hooy, voor zitter der R.K. Middenstandsvereeniging; vele leden en oud-leden en vrienden. Telegrammen en brieven bleven tot het einde der receptie binnenstroomen. De afdeelingen Den Haag, Leiden, Rotterdam en Zaandam, o. a zonden hun telegrafische gelukwenschen, evenals het bestuur van de Graal, van de St. Vincentiusvereeniging, de St. Adelbertusver- eeniging, „Geloof en Wetenschap", van den Bond van Groote Gezinnen, en van de A. R. K. A. Bloemstukken waren binnengekomen o. a. van het bestuur der Marthavereeniging. van het hoofdbestuur van den Volksbond, van de R.K. Huishoudschool, van het Comité voor Katho lieke Actie, Werknemenden Middenstand, en van den RK. Vrouwenbond Heemstede. W. D., typograaf, wonende te Eeverwijk. Me deplichtigheid aan diefstal en heling. Drie maanden gevangenisstraf voorw. met een proef tijd van drie jaar en bijz. voorw. L. Th. J. M., reiziger, wonende te Amster dam. Appèl overtr. Motor- en Rijwielwet. 10 boete subs. 5 dagen hecht, met ontzegging van de bevoegdheid om motorrijtuigen te besturen voor den tijd van vier maanden o. v. J. A. M., afdeelingschef, wonende te Sant poort. Appèl overtr. Motor- en Rijwielwet. Von nis kantonrechter Haarlem bevestigd. E. E., kantoorbediende, wonende te Arnhem. Appèl overtr. Motor- en Rijwielwet. 20 boete suhs. 12 dagen hecht. o. v. C. v. d. L., chauffeur, wonende te Velsen- Noord. Vrijgesproken. Begin October 1937 had een inwoner uit As sendelft, ten nadeele van zijn patroon, voor wien hij vroeger als reiziger gewerkt had, verschil lende geldsbedragen verduisterd, nadat hij ont slagen was. Verschillende kwitanties bleven on der berusting van den ex-reiziger, die wel voor inning zou zorgen. Daar zorgde hij dan ook wel voor, doch gebruikte het geld f 18.ten eigen bate. De patroon verklaarde voor de rechtbank, dat verd. met hem gedurende eenigen tijd had sa mengewerkt en dus niet in dienstbetrekking tot hem stond. Als medefirmant was hij echter ont slagen. Volgens verd. had de patroon het goedgevon den, dat hij het geld eenige weken onder zijn berusting hield. De patroon ontkende dit. Het was nogal raar gegaan tusschen de twee firmanten. Verdachte, die toch niet de wezen lijke eigenaar was, had een auto van firma- geld, waar getuige niet mocht aankomen, een eigen giro-rekening enz. De vrouw van den patroon vertelde, dat een tante f 80.— aan de sigarenfabriek had ge leend. De helft had haar man terugbetaald, de andere helft zou de reiziger haar brengen. Haar man had dezen het geld overhandigd. Tante had het geld echter nooit gehad. Deze f 40 had hii dus ook verduisterd. Verd.: Dat geld is mij niet overhandigd. Ik ging over de ontvangsten en heb het geld niet gebracht, omdat toen geen f 40 m kas was. De vrouw van den patroon blijft echter bij haar verklaring. Ook haar man beweert dit. Hoewel verd. over de ontvangsten ging had hij deze f 40 uit an dere bronnen bijeengegaard. Zoo verdiende hij ook wat als taxi-ondernemer, terwijl hij ook we! sigeren verkocht. De Officier van Justitie achtte beide feiten wettig en overtuigend bewezen en eischte 3 maanden gevangenisstraf. De verdediger, Mr. H. O. Drilsma, concludeer de op formeele gronden tot niet-ontvankelijk- verklaring van de dagvaarding. Wat betreft het bedrag der kwitantie acht verdediger verduiste ring niet bewezen. Verd. immers was mede firmant. Inzake de f 40.— verzocht spr. een voorwaardelijke veroordeeling. Uitspraak 5 Mei. J. v. d. B., verlofhouder, wonende te Koog aan de Zaan. Appèl overtr. Drankwet. Vonnis kantonrechter Zaandam bevestigd. G. v. B., verlofhouder, wonende te Assen delft. Appèl overtr. Drankwet. Vonnis kanton rechter Zaandam bevestigd Een paartje, dat eerste klas trouwen gaat, brengt op de Groote Markt altijd wat belang stelling op de been, vooral van vrouwelijke zijde. Maar Donderdagmorgen stonden, zooals in het kort gemeld, de vele menschen, vooral de vacantiehoudende jongelui zich te ver gapen aan wat anders dan een „snoezig" bruid je in het wit of rose en een society-bruidegom. De Engelsche Vereeniging van Hoofden van parken en plantsoenen, „the Institute of Park Administration", bekijkt „officieel" de Hollandsche bloembollenvelden en de bloe menstad. Haarlem moest natuurlijk de deelnemers ook officieel ontvangen. Hun ter eer stonden de groene boomen weer aan den voet van de trappen, die belegd waren met loopers. In de zaal met de deuren wijd- uitnoodigend open, lag een groot fraai tapijt, de bodes waren op hun Paaschbest (in dubbelen zin thans in dezen Paaschtijd!) en toen de groep heeren waarom hebben de stijve Haar lemmers hen niet met een joviaal hoerageroep begroet? de oude hal waren binnengetreden, waar zich reeds enkele raadsleden bevonden, stak de burgemeester, dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk, temidden van de wethouders en den gemeente-secretaris in het Engelsch een geestige speech af, die eigenlijk het best in het Engelsch hier weergegeven had kunnen worden. Maar weshalve de meeste lezers Engelsch moei lijk verstaan, laten wij hier een korte Holland sche samenvatting volgen. De burgemeester dan heette de deelnemers welkom in deze stad, die er trotsch op is het centrum te zijn van een tuinbouwkundige streek van wereldreputatie. Spr. condoleerde hen vervolgens met het korte' lings overlijden van hun president, en hij ver ontschuldigde den directeur van Hout en Plantsoenen, die wegens ziekte verhinderd was aanwezig te zijn. Ik had graag in zijn tegen woordigheid, aldus spr., hier verteld wat wii dank zij hem hier hebben tot stand kunnen brengen. Spr. wijdde dan uit over den Haarlem- schen Hout, de kassen en de schooltuinen van onzen dienst, waarop wij een beetje trotsch zijn Des te meer, omdat we thans een sterken strijd hebben te voeren tegen de meeningen van hoogere autoriteiten, die dergelijke zaken on- noodige luxe vinden. Maar ik sta hier niet voor een financieele vereeniging en ik zal daarom niet dieper ingaan op deze moeilijkheden, die u wel evenzeer eigen zullen zijn en die mis schien uw goed humeur kunnen bederven. Spr. uitte zijn bewondering voor wat hij op ver schillende reizen in Engeland van publieke en openbare parken heeft gezien, vooral ook de afgewerkte en haast religieuze wijze waarop de eene tuineigenaar zijn klleinen tuin nog mooier wil maken dan die van zijn buurman Spr. hoopte dat de deelnemers wel eens meer naar Holland zullen komen, hetzij individueel hetzij gezamenlijk. Deze toespraak werd beantwoord door den heer J. Hay, uit Aberdeen, die dankte voor de vriendelijke ontvangst in Nederland en voor de hartelijke speech van den burgemeester. Als u een bezoek brengt aan Engeland, aldus spr., dan zouden we moeite hebben om een burge meester te vinden, die u in uw landstaal, het Nederlandsch zou kunnen toespreken. Spr. her innerde aan het roemvol verleden van Haarlem, zijn strijd in den tachtig jarigen oorlog. Sinds lang maakt Haarlfcm echter een vreedzaam tijdperk door, waarin Holland alleen te vechten heeft tegen zijn eeuwigen vijand: het water en de zee. In dit verband bracht spr. hulde aan het werk van onze waterbouwkundige inge nieurs. Daarna maakte de burgemeester met ieder der deelnemers afzonderlijk kennis en werden ververschingen aangeboden, waar na de bezoekers in ,3rinkmann" gingen lunchen. In den middag werd de tocht, die 's morgens over Noordwijk, Elswout, Bloe- mendaal enz. leidde, voortgezet naar Hille- gom en Lisse, waar het laboratorium voor Bloembollenonderzoek bezichtigd werd. (•Berichten reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplaag) Het bestuur van de R.K. Rederijkerskamer „Alberdingk Thijm" verzoekt ons er aan te her inneren, dat er a.s. Zaterdag van 3 tot 6 uur gelegenheid is tot plaatsbespreken in de Studio, Lange Wijngaardstraat 17, en wel van 3 tot 4 uur voor de diploma's C; van 4 tot 5 uur voor diploma's A, en van 5 tot 6 uur voor diploma's B. Voor elke groep wordt een gelijkwaardig ge deelte der plaatsen beschikbaar gehouden. Donateurs, die Zaterdagmiddag geen gelegen heid mochten hebben, kunnen alsnog hun plaatsen bespreken aan den Stadsschouwburg, echter uitsluitend op den speeldag (a.s. Dins dag 26 April) van 10 tot 3 umr. Zoowel bij het plaatsbespreken als op den speel-avond moeten de diploma's worden getoond. Precies 8.15 uur wordt het scherm gehaald voor „De vier Mül- lers". Men wordt dringend verzocht van de garderobe gebruik te maken. Nadrukkelijk zij nog vermeld, dat des avonds aan den schouwburg géén kaarten worden ver kocht. Niet-donateur (of donateurs, die extra plaatsen wenschen) moeten zich zoo spoedig mogelijk van kaarten voorzien bij den heer Leeflang, Nagtzaamstraat 36, of bij den heer Nielen, Hasselaersplein 35 (telef. 16704). Ook Zaterdagmiddag kunnen tijdens het plaatsbe spreken nog toegangsbewijzen worden verstrekt. Burgerlijke Stand. Geboren: dochter van J. G. WoutersRikkers. Bouwvergunningen. Door B. en W. is ver gunning verleend aan de N.V. Expl. Mij. van Onroerende Goederen v.h. Gebrs. J. en H. van de Pol te Heemstede, tot het bouwen van een viertal woningen aan de Abeelenlaan. Eveneens is vergunning verleend aan D. J. Smit te Santport tot het bouwen van een dub bele villa aan den Rijksstraatweg. Pater Math. Wouters uit Apeldoorn werd be noemd tot Visitator van de Goudkust, West- Afrika. Als zoodanig is hij de in de Missie ver blijvende plaatsvervanger van den Generaal Overste en Provinciaal van de Paters der Afri- kaansche Missiën (van Cadier en Keer). Gedu rende zijn 27-jarig verblijf in de missie, van 1905 tot 1932, was hij zeer succesvol werkzaam in Ni geria, eveneens aan de Westkust van Afrika. De post van Provinciaal Raadslid, die hij de laatste jaren bekleedde, het contact dat hij te gelijkertijd heeft gehad als geestelijke leider met de nieuwe missionarissen van de komende jaren, maken hem tot het vervullen van zijn nieuwe taak bijzonder geschikt. 31 Mei hoopt hij per s.s. „Amstelkerk" uit Amsterdam te vertrekken. In het Polmanshuis te Amsterdam is een ver gadering gehouden van het bestuur der Vereeni ging van stroomdistributiebedrijven te zamen met de besturen van een aantal Noord-Hol- landsche gemeenten, die nog een eigen electri- citeitsdistributiebedrijf exploiteeren. Zooals bekend, zal de gemeente Alkmaar een proces aangaan tegen het provinciaal bestuur van Noord-Holland inzake het begrip gegadig de, dat voorkomt in art. 4 der concessie, ver strekt aan dat bestuur. Het provinciaal bestuur van Noord-Holland legt dit begrip uit alsof ge lezen zou moeten worden: „Gegadigde tot verbruik" en de regeering onderschrijft dit standpunt. Met de aanvaarding daarvan verlie zen de gemeenten automatisch het recht tot distributie van electrische energie. De besturen van die gemeenten, die nog in het bezit van een eigen electriciteits-distributie- bedrijf zijn, hebben alle een schrijven van het Departement van Waterstaat ontvangen, waar in geëischt wordt vóór 1 Juni a.s. te beslissen of het bedrijf aan de provincie zal worden over gedaan overeenkomstig het voorstel van dat de partement, ofwel de vaststelling der overname som te doen geschieden door een arbitrage commissie, dan wel dat door rechtstreeksche on derhandelingen met het P.E.N. overneming tot stand zal komen. Het is uit het oogpunt van de gedwongen rechtelooze positie, waarin de gemeenten zich zien geplaatst, dat zij thans hebben besloten den uitslag van bovenvermeld proces af te wachten, alvorens een nadere beslissing op de voorstellen der regeering te nemen. Hun over weging is daarbij o.a., dat de uitlegging van 't begrip „gegadigde" door den minister een vóór beslissing inhoudt, die door de gemeenten niet kan worden aanvaard en volgens hun meening in strijd is met het recht, terwijl bovendien geen volledige schadeloosstelling in uitzicht wordt gesteld. Voorgesteld wordt, dat iedere gemeente een schrijven aan de regeering zal richten, waarin deze overwegingen zullen worden uiteengezet Blijkens een schrijven van het bestuur der Ver eeniging van Nederlandsche gemeenten aan den Raad van Ministers onderschrijft deze vereeni ging het standpunt der Noord-Hollandsche ge meenten, die bij deze zaak zijn betrokken, ten volle. U gebruikt in keuk. peer 25 krs. 19 c. U gebruikt in gang peer 15 krs. 19 c. U gebruikt in kr. kroonlampje 30 c. U gebruikt 75 kaars 50 c. U gebruikt 100 50 c. U gebruikt 200 50 c. Theo Rozenheek, Schagchelstr. 6666 Het onder leiding van den heer J. C. Copray uitgevoerde restauratiewerk aan den toren van Ransdorp nadert zijn voltooiing. Binnen enkele dagen zullen de steigers worden weggenomen Donderdag hebben de Ministers van Wa terstaat en van Sociale Zaken, dr. ir. J. A. M- van Buuren en prof. mr. C. P. M. Romme, het aangekondigde bezoek aan Amsterdam gebracht om kennis te nemen van de plannen voor het graven van twee tunnels onder het IJ, waar over een rapport is opgesteld dat aan den ge" meenteraad der hoofdstad zal worden voor- gelegd. De ontwerpplannen worden geëxposeerd in a® Militiezaal, waar de Ministers door het ge* meentebestuur werden ontvangen. De Minister van Sociale Zaken was vergezeld van ir. Fetter van het Werkfonds en de Minister van Water staat van dr. ir. L. R. Wentholt, hoofdingenieur directeur van deii Rijkswaterstaat. Ter ontvangst waren in de Militiezaal aan* wezig de burgemeester van Amsterdam, dr. de Vlugt en de wethouders S. R. de Miranda, F. van Meurs en J. Rustige. Een aantal hoofd ambtenaren was eveneens aanwezig om den Ministers een uiteenzetting van de plannen te geven, o.a. de directeur van Publieke Werken, ir. W. de Graaf en de stadsingenieur jhr. ir. J. E. van Heemskerck van Beest, die belast was met de samenstelling van het thans uitgebrachte rapport. De Ministers lieten zich uitvoerig inlichten omtrent de technische beteekenis van het werk, de economische mogelijkheden er van en de financieele problemen, die er aan vast zouden zitten. Na afloop van het bezoek bood het ge meentebestuur den gasten een lunch aan in het restaurant „Excelsior". Prinses Juliana en Prinses Beatrix zijn gister in den loop van de nmiddag per auto uit Den Haag vertrokken en naar het paleis Soestdijk teruggekeerd. De Haagsche politie heeft dezer dagen in een particuliere woning aan de Conradkade te Den Haag een duizendtal brochures, getiteld „De Oss-affaire" in beslag genomen. Deze brochures, welke beleedigende uitlatingen aan het adres van den Minister van Justitie bevatten, werden in bedoelde woning ter verspreiding in voor raad gehouden. Het is tot dusver niet bekend, wie deze schrifturen heeft gedrukt en uitgegeven, doch hiernaar wordt door de politie een grondig on derzoek ingesteld. GENèVE, 21 April. (Reuter) De Negus heeft aan den Secretaris-generaal van den Volken bond medegedeeld, dat hij op de zitting van den Raad, welke 9 Mei a.s. begint, vertegenwoordigd zal zijn. De commissienoteering voor Nederlandsche boter is vastgesteld op 89 ct. per kg. De officieele Deensche boternoteering bedroeg Donderdag 227 kronen is 91 ct. Onder voorzitterschap van burgemeester jhr. C. J. A. den Tex vergaderde gisteren de ge meenteraad van Bloemendaal in het raadhuis te Overveen. Aan den heer D. Bangert werd 2400 M2. grond verkocht aan den Hooge Duin en Daal- scheweg. De heer J. C. de Vries kreeg wegens het bereiken van den 60-jarigen leeftijd eervol ontslag als onderwijzer aan de Julianaschool. De algemeene politieverordening werd gewij zigd met de bepaling dat men geen lokalen voor feestvoorstellingen en dergelijke mag ver huren zonder dat bij die feestelijkheden een brandwacht aanwezig is. Het Reglement van Orde voor de raadsvergaderingen werd aange vuld met een bepaling, die het mogelijk maakt dat raadsleden blanco kunnen stemmen zon der dat ze de raadzaal behoeven te verlaten. Aan het verzoek van de Ver. tot instandhou ding van Chr. Scholen te Aerdenhout om gel den beschikbaar te stellen voor de aanschaffing van 10 nieuwe schoolbanken werd voldaan. Aan de Middenstandsvereenigingen te Overveen-Bloemendaal werd een subsidie van 200 verleend als bijdrage voor de uit gifte van een „Gids voor Bloemendaal." Een crediet van ƒ20.620 werd verleend voor het geheel afwerken van de sportvelden op „Bleek en Berg" aan de Brederodelaan. Aan de directie van de Twentsche Bank werd ontheffing van de bebouwingsvoorschriften ge geven voor den verbouw van de villa van dr. Bakker aan den Bloemendaalscheweg tot een nieuw bijkantoor. Monseigneur Borretlaan (Vogelenzangsche- weg-Graaf Florislaan). n Binnenpad (Van de Julianalaan achter de bebouwing van den Bloemendaalscheweg om naar den spoorwegovergang te Overveen).. Cearalaan (Bloemendaalscheweg-Julianalaan) Wildhoefplantsoen (het nieuwe plantsoen op den hoek van den Noorder Stationsweg en het Kerkplein). Braziliëlaan (Van het Joan Mauritsplein in Noordelijke richting vooralsnog doodloopend). Borskilaan (Van Valckenburchlaan-Van Wi- ckevoort Crommelinlaan). Laan van Boreel (Kennemerweg-Van Wicke- voort Crommelinlaan). Van Valckenburchlaan (Laan van Boreel- Noorder Stationsweg). Van Wickevoort Crommelinlaan (Laan van Boreel-Stationsplein)alle dus nieuwe straten op de vroegere weilanden van de boerderij, behoorend bij „Wildhoef." Bovenstaande voorstellen werden alle zonder discussie goedgekeurd maar de villa „Sorgh vliet" ging niet zonder meer onder den hamer door. Zooals men weet stelden B. en W. voor deze villa aan te koopen en te sloopen voor verbreeding van den Bloemendaalscheweg. De Busken Huetstichting wenscht echter de villa in bruikleen te krijgen voor twee proefjaren om er een Busken Huetmuseum in te richten. B. en W. nu gaven den raad in overweging om aan dat verzoek niet te voldoen omdat het per ceel aangekocht is voor wegverbreeding. De heer QUARLES VAN UFFORD (v.b.) merkte op, dat de Bloemendaalscheweg ver te worden afgebroken. Als men n.l.. het trot- breed kan worden zonder dat de villa behoeft toir onmiddellijk langs het huis legt, dus de voortuin laat verdwijnen, dan wordt de weg 2% M breeder. Bovendien kan de ombuiging naar den Parkweg verbeterd worden Het idee van de Busken Huetstichting is spr. sympathiek. In de twee jaar, dat de stichting het huis in huur heeft, kan men zien of het beslist moet worden afgebroken om den weg afdoende te kunnen verbéteren. Laat men het dus aan de stichting verhuren. De heer SCHULZ (s.da.p.) wilde evenzoo voldoen aan het verzoek van de stichting. Het verkeersbelang is hier in strijd niet het" cultu- reele belang, maar door het idee van den heer Quarles van Ufford kan wellicht aan beide worden voldaan. De heer Baron v. TILL (c.h.) voelde niet veel war een halve .oplossing, Is de weg niet te ver-. breeden als men het huis meer naar achteren verbouwt? De heer POSTHUMUS MEYJES (v.b.) sloot zich bij het voorstel van den heer Quarles 'van Ufford aan mits er in de villa ook een lokaal voor b.v. Kennemer oudheden, een leeszaaltje of dergelijke wordt ingericht. De heer v. RIESSEN (a.r.) merkte op, dat Busken Huet in meer huizen heeft gewoond. Een Busken Huetmuseum behoeft dus niet persé in de villa „Sorghvliet" ingericht tewor- TWEE den. Spr. was voor het voorstel van B. en W. De heer ENSCHEDÉ (v.d.) was het eens met de heeren Quarles van Ufford en Posthumus Meyjes. De VOORZITTER vond het gevaarlijk als de uitgang van het museum direct aan den rijweg komt. De villa is al door de gemeente aange kocht. De heer ENSCHEDÉ (v.b.) opperde het denk beeld om dan den uitgang aan den zijkant van de villa te maken. De heer NOORMAN (s.d.a.p.) deelde mede dat de Commissie van Openbare Wer ken voor afbraak is omdat het huis als een sta-in-den-weg wordt beschouwd. Maar het beste zal zijn als de zaak wordt aangehou den en eerst eens een teekening wordt ver vaardigd, zoodanig, dat de voortuin is ver dwenen en het trottoir onmiddellijk langs het huis ligt. Dan kan de raad zien of die oplossing voldoet. Overeenkomstig dót denkbeeld werd door den raad besloten. Een ander voorstel, dat een uitvoerige dis cussie uitlokte, was de voorgestelde wijziging van de bouwverordening, (eischen, waaraan de wegen moeten voldoen, waaraan gebouwd wordt) De heer mr. ROHLING (r.k.) had er be zwaar tegen omdat de verordening aan B. en W. niet voldoende dispensatiebevoegdheid geeft. Volgens de verordening moet ieder huis aan een openbaren weg liggen en B. en W. kunnen daarvan niet dispenseeren. De heer SCHULZ (s.d.a.p.) wilde die dispen satiebevoegdheid, die zeer verstrekkend is, al leen aan den raad geven. Wethouder PRINSENBERG (r.k.) zeide dat volgens de Woningwet alleen B. en W. onthef fing kunnen verleenen. Het bezwaar van den heer Rohling kan door een kleine toevoeging gemakkelijk opgelost worden. De zaak is zeer belangrijk omdat er thans verschillende parti culiere terreinen zijn, die misschien binnenkort in exploitatie worden gebracht. De VOORZITTER achtte het ook beter in het belang van de rechtszekerheid dat de dis pensatiebevoegdheid aan den raad komt. Op voorstel van den heer SCHULZ (s.d.a.p.) werd besloten dat B. en W. de zaak nog eens zullen bekijken opdat de raad of de com missie voor Ppephare Werken op de een of an dere wijze nog ingeschakeld kan worden. Ook de voorgestelde wijziging van de „Ver ordening regelende den afstand van grond voor openbare verkeerswegen en het voor bebouwing geschikt maken van gronden" werd toen aan gehouden. De heer POSTHUMUS MEYJES (V.b.) was tegen het voorstel om rooilijnen en bebouwings voorschriften vast te stellen voor de terreinen rondom de werf van Publieke Werken (bij den watertoren). Hij achtte lintbebouwing van den Zeeweg hoogst ongewenscht. Dee heer QUARLES VAN UFFORD (v.b.) merkte op, dat het hier maar om een zeer klein gedeelte van den Zeeweg gaat. En de Zeeweg is 4% K.M. lang! Bovendien is hier voordeel te behalen voor de gemeentekas en wordt de Watertoren door bebouwing met villa's rondom gemaskeerd. Wethouder PRINSENBERG (r.k.) zeide dat de verkoop van de betrokken terreinen mis schien wel ƒ40.000 voor de gemeentekas op brengt. Dat voordeel mogen we niet laten loo- pen. Voor schending van het natuurschoon be hoeft men niet bang te zijn. De adviseur voor de uitbreidingsplannen heeft geen bezwaren. Het voorstel werd tenslotte goedgekeurd. De heeren v. Riessen (a.r.) en Posthumus Meyjes (v.b.) waren tegen. Bij de rondvraag wees de heer v. Till (c.h.) op de gevaarlijke situatie bij de brug in de Zandvoortschelaan aan den grens Heemstede Bloemendaal. Wethouder PRINSENBERG (r.k.) deelde mede dat de onderhandelingen met Heemstede daarover nog niet afgeloopen zijn. De heer POSTHUMUS MEYJES (v.b.) deelde mede dat de fa. Backhuys gegadigde is voor een autobusverbi.nding Aerdenhout Bloemendaal. De VOORZITTER beloofde dat B. en W. de kwestie zullen onderzoeken. De heer v. RIESSEN (a.r.) opperde het denkbeeld om de autobuslijn van de N.Z.H., die thans haar eindpunt heeft aan het sta tion AerdenhoutBloemendaal, door te trekken via den Bentveldscheweg naar Bloemendaal ais een ceintuurbaan. De heer ENSCHEDÉ (v.d.) wees op de weinig florissanten toestand van de J. C. Laanbank en omgeving. De heer QUARLES VAN UFFORD (v.b.) merkte op, dat de terreinen van de vroegere boerderij van Gehrels tot een prachtige villa wijk zijn geworden. Wat zijn echter de finan cieele resultaten voor de gemeente? Wethouder PRINSENBERG (r.k.) deelde mede, dat die reeds in de begrooting voor 1938 gglieel en al verwerkt zijn. Op het departement van Sociale Zaken is een bespreking gehouden met den rijksbemiddelaar in het derde district, prof. mr. A. C. josephuS Jitta, over de moeilijkheden in de haringvis- scherij te Scheveningen, Katwijk en Vlaar- dingen. Deze bespreking heeft geen resultaat °P' geleverd. De voorbereiding voor de wereldkampioen schappen voetbal is thans in vollen gang. Voor dat het Roemeensche elftal naar. Toulouse ver trekt, zal dit een oefenwedstrijd spelen tegen Preston North End, de Engelsche club, die de finale van de Cup heeft bereikt. Deze wed strijd zal plaats vinden op 25 of 29 Mei a.Sj Reeds zijn 21 spelers gekozen, die onder de lel" ding van de Roemeensche keuzecommissie aa" een geregelde training zijn onderworpen. H® officieele elftal wordt begin Mei samengesteld- Ook in Noorwegen is de voorbereiding voor de wereldkamuioenschappen in vollen gang. spelers komen eiken Donderdag in Oslo tezam®11 om daar gezamenlijk te trainen. in Hongarije wordt de ploeg op 22 Mei ge' kozen. Dan zullen de spelers bij elkaar kom®" en zal een gezamenlijke strenge training be- ginnen onder leiding van den bondstrainer. De Italiaansche selectioneur is van plan 24 spelers in Stresa te laten bijeenkomen, waaru1 hij het officieele elftal zal kiezen. Waarschijnlijk zal de heer Pozzo uitsluitend Italiaansche spe' Iers in het elftal opnemen en geen plaats ra* ruimen voor Zuid-Amerikaansche spelers, di® pas eenige jaren Italiaan zijn geworden. Zooa» men weet, zaten in het Italiaansche elftal, da het wereldkampioenschap veroverde, drie Zuid- Amerikanen, namelijk Orsi, Monti en Guatta- De Zweedsche Voetbalbond heeft de voorbe reiding van de nationale ploeg toevertrouwd aa° den Hongaarschen trainer Joseph Nagy. Men schijft ons: Door de wandelsportvereeniging „Adclf ping" onderafdeeling der St. Josephs Gezcll®" vereeniging, Secretariaat Nieuwe Haven no. I" te Schiedam, wordt op Zondag 1 Mei a.s. groote marsch georganiseerd over 30 K.M. v0° dames, heeren en junioren. Wij bevelen dezen wandeltocht ten zeer5 aan, immers, wandelsport is heusch wel Pr°P-e ganda waard. Vooral voor degenen die ande takken van sport niet kunnen of mogen be oef nen is wandelsport de gezonde ontspanning v lichaam en geest, schouwend in, en geniet®" van Gods mooie natuur, waar men niet J'alcK,, rend of jagend langs vliegt. Wandelsport, die beoefenaars niet over het paardi tilt, maar de hè» ÜICO UVCI 11-Cl/ JJctö4.UJ UUl/, lil Cl tv a eerlijk en eenvoudig houdt, die wandelsport vb len de Gezellen propageeren, maar in Kathol' verband, omdat daar alle waarborg wordt S geven, dat niet te kort gedaan wordt aan Plic ten, welke men als katholiek heeft. Speciaal richten wij c-ns tot de Graal, M. V., Verkenners, Kruisvaarders, alsmede in vidueele R. K. wandelaarsters en wandelaars aan dezen tocht mee te doen. Komt in grooten getale naar Schiedam, daar hartelijk welkom. iS e» Op 24 April as. zal de Haagsche Zwem- Poloclub uitkomen in een tweekamp me j Koninklijke Antwerpsche Zwemclub inn„ge- nieuwe sportfondsenbad te Antwerpen, la veer 30 zwemmers en zwemsters van de en P.C. zullen aan de wedstrijden te Antwerp deelnemen. Bij den voetbalwedstrijd tusschen D.H.Cj; V.U.C., om het kampioenschap van Den speelde zich een eigenaardig voorval af De dat moeting eindigde in een gelijk spel, zVgI1i- strafschoppen moesten beslissen welke ver n(jef ging in de volgende ronde kwam. Niet rm dan 30 stuks moesten er worden genomen,^, V.U.C. zich van de overwinning wist te zekeren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 4