De Engelsch-Italiaansche vriendschap TRIOMFATOR IN SMAAK SCHUDT UW LEVER WAKKER ASPIRIN ROOKT We luisteren naar FINANCIEN TRIUMPH 1 CENT VIRGINIA ROME IS VOLDAAN Dagfilm VRIJDAG 22 APRIL 1938 Het Italiaansche volk voelt zich opgelucht, nu het leger op een meer normale sterkte terug gebracht kan worden Moreele overwinning voor Mussolini MR. W. L. BARON DE VOS VAN STEENWIJK Een kwarteeuw lid van de Eerste Kamer Een schrijven van Kard. Pizzardo De verhouding tusschen Kath. Actie en Standsorganisatie Handelsovereenkomst ItaliëZuid-Af rika De Kleine Entente komt bijeen OM DE VERZEKERINGSSOM Twee personen terzake brand stichting gearresteerd Geen conflict in de sigarenindustrie Overeenstemming op basis der laatste patroonsvoorstellen NIEUWE SALARISREGELING IN INDIË tabletten kosten cent Bij griep, verkoudheid, rheumatiek. Nationaal Veiligheids congres Openingsrede van minister C. P. M. Romme Zaterdag 23 April Bisschopswijding van Mgr. J. Reesinck Vastgesteld op 1 Mei te Mill-Hill SCHAKEN Aljechin-Flohr om den wereldtitel Keres secondant en trainer van Flohr SCHERMEN KONINKLIJKE OFFICIERS SCHERMBOND Wedstrijden voor adspiranten a bedrof0el[ (Van onzen Romeinschen correspondent) Men heeft in Rome tot aan het mo ment, dat de zaak in kannen en kruiken was, het grootste stilzwij gen over de onderhandelingen tusschen En geland en Italië bewaard. Wat de Italiaansche pers er over publiceerde, kwam van de Londensche cor respondenten. Het ministerie gaf op infor maties het stereotiepe antwoord: ^De on derhandelingen hebben een vlot verloop; voor het overige kunnen wij niets meedee- len." Het bleek weer eens, hoe moeilijk de taak van een correspondent in een autori- tairen staat kan zijn. Wanneer in zulk een staat het consigne .zwijgen" wordt uitge geven, dan wordt er ook gezwegen, tot ver driet der bui tenia ndsche persvertegenwoor digers. Op het oogenblik wordt er niet meer gezwe gen, integendeel de Italiaansche pers wijdt aan het resultaat der onderhandelingen pagina op pagina, doch, journalistiek gezien, is de room er reeds lang afgeschept. Wat uit Rome ln verband met het Engelsch-Italiaansch ac- coord voor nieuws gemeld kan worden, betreft dan ook enkel den indruk, welken 't accoord hier heeft gewekt. Om zich van dien indruk 'n idee te vormen kan men op de pers afgaan, maar ook op het volk, dat zeer gul en spon taan is in het weggeven van zijn opinie. Het kan dat zijn, want zijn opinie wijkt in niets af van de officieele. Overheid en volk zijn over de resultaten van de Engelsch-Italiaansche onderhandelingen voldaan. Wat niet wil zeg gen, dat de reden dier voldaanheid bij over heid en volk geheel dezelfde is. Het accent wordt eenigszins anders gelegd. Het volk is op de eerste plaats voldaan, om dat het door het accoord het vertrouwen ge schonken krijgt, dat er spoedig vrede zal zijn. Wij schreven laatst over de militaire opvoeding van het Italiaansche volk, welke bogen mag op een van militair standpunt bekeken zeer gun stig resultaat. De Italianen zijn gemaakt tot goede soldaten. Maar dat beteekent nog niet, dat zij den oorlog boven den vrede verkiezen. De toestand der laatste jaren, die zoo was, dat waren zij niet reeds in actieven militairen dienst, zij toch ieder oogenblik daartoe opge roepen konden worden, werd allerminst ideaal bevonden. Men schikte zich met een zekere heldhaftigheid in dat, wat men onvermijdelijk achtte; dat was alles. Nu door het Engelsch- Italiaansch accoord de horizon aanmerkelijk is opgeklaard, zoodat het leger op een meer nor male actieve sterkte teruggebracht kan worden, voelt het Italiaansche volk zich niet weinig op gelucht. Het heeft Mussolini misschien dan ook in de laatste jaren nooit zoo spontaan toege juicht als het Zaterdagavond deed. En ik zou niet durven zeggen, dat het gejuich en applaus, dat Lord Perth ten deel viel, in spontaneïteit en welgemeendheid overtroffen zal worden door dat, hetwelk Hitier te wachten staat. Bij de officieele instanties schijnt mij de voldoening op de eerste plaats verklaard, te moeten worden uit de moreele overwinning, welke het accoord voor de Italiaansche poli tiek na de verovering van Abessinië beteekent De sanctielanden zijn ten tweede male en nu definitief overwonnen. De eerste overwinning was, dat Italië ondanks de sancties rustig zijn eigen, imperialistischen weg kon blijven gaan, gevolg van een bewonderenswaardige activi teit, welke op zeer korten termijn de econo mie in hoofdzaak omschakelde op autarchie. Maar het bleef al met al een onzekere situatie. Men kan nu eenmaal moeilijk victorie roepen, zoo lang de vijand nog niet gecapituleerd heeft. Dat heeft hij thans gedaan. Hij heeft wel voorwaarden bedongen en verkregen, welke men bij een normale overwinning den over wonnene niet pleegt toe te staan, maar den inzet van den strijd heeft hij verloren, onher roepelijk. Wanneer men de bepalingen van het ac coord doorleest, bemerkt men, dat het tot stand is gekomen, omdat bei de partijen hebben weten te geven en te ne men. Op het moment echter, dat men aanving te onderhandelen, was het slechts Engeland dat gaf, slechts Italië dat nam- En Italië nam te gretiger wat Engeland gaf, n.l. de sanctie, ditmaal niet tegen, maar op de verovering van Abessinië, omdat het tevens zijn pro-Duitsche politiek rechtvaardigde. Nu weet ik zoo goed als Gayda, dat die politiek nimmer ten doel had de oude vrienden tot zich te trekken, dat zij om haar zelfs wil gevoerd werd en dat dus, om maar iets te noemen, de aansluiting van Oostenrijk niet beschouwd mocht worden als een prijs, op voorhand voor de vriendschap met Engeland betaald, maar aangezien er nu eenmaal een aantal menschen zijn, die dit halsstarrig bleven en blijven gelooven en men Het is heden een kwart eeuw geleden, dat mr. W. L. baron de Vos van Steenwijk voor het district Overijsel zitting nam in de Eer ste Kamer Geruimen tijd was baron De Vos van Steen- wijk voorzitter van de Christ.-Historische frac tie van dit college. Benoemd tot voorzitter van de Eerste Kamer in 1929, als opvolger van luitenant-generaal J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, werd baron De Vos van Steenwijk als fractie-voorzitter op gevolgd door prof. jhr. mr. B. C. de Savornin Lohman. Baron de Vos van Steenwijk was heden uitstedig. zelfs niet bij vergissing graag doorgaat voor be. kocht en bij den neus geleid, is het niettemin prettig, dat men thans met de Engelsche vriendschap kan pareeren. Om echter nogmaals den waren aard der as-politiek in het licht te stellen wordt in de Italiaansche pers nadrukkelijk verklaard, dat het Engelsch-Italiaansch accoord niet de min ste afbreuk aan die politiek kan doen. Stellen wij ons een oogenblik op het stand punt der argwanenden, die in de as-politiek slechts „politiek" zagen, dan nemen wij noch tans graag aan, dat de as.politiek intact zal blijven. Want ook van dat standpunt kan men geen reden ontwaren, waarom het voor Italië thans voordeelig zou zijn de vriendschap met Duitschland te verbreken. Oostenrijk is gean nexeerd en wat er nog verder voor gevaren aan die vriendschap verbonden mochten zijn, dat alles wordt dt>or de vriendschap met Enge land eerder gemitigeerd. Het is misschien juist, omdat de vriendschap met Engeland de vriendschap met Duitsch land niet schaadt, dat het vertrouwen van het Italiaansche volk in een nabije toekomst van rust en vrede niet beschaamd zal worden. Duitschland is thans indirect bij de onderhan delingen tusschen Engeland en Italië betrok ken geweest. Wanneer binnenkort ook Frankrijk het imperium zal erkennen dan is misschien de tijd gekomen, waarin de oude droom van Mussolini, een vier of vijf landen-pact, werkelijkheid wordt. Dan heeft de volke. renbond werkelijk definitief afgedaan, maar het lijkt waarschijnlijk, dat de landenbond, die er voor in de plaats gekomen zal zijn, den ouden volkerenbond in doelmatigheid zal overtreffen. Toekomstmuziek? Zeker, maar dat men die toekomstmuziek ten beste kan geven zonder dat men zich nu direct belachelijk maakt, en dat men die toekomstmuziek, althans hier in Italië, serieus ten beste geeft, is dat niet reeds veel in een wereld en een land, waar men tot vóór eenige dagen slechts krijgsmuziek hoorde? Onze Rom. correspondent schrijft ons: Z. E. Kardinaal Pizzardo heeft in zijn functie van leider van het Centrale Bureau der Ka tholieke Actie namens Z. H. den Paus een schrijven gericht aan Mej. Christine de Hemp- tinne, algemeen presidente van de Katholieke Actie der Belgische Vrouwelijke Jeugd. Het schrijven stelt de verhouding aan de orde tus schen Katholieke Actie en Standsorganisatie. Van den eenen kant, zoo betoogt het, is het noodig te specialiseeren, met het doel een for matie te krijgen, welke beantwoordt aan de noo- den en behoeften van iederen specialen stand en op die wijze gemakkelijker en met meer ef fect het apostolaat te beoefenen onder de ka meraden van eenzelfde beroep en omgeving. Bovenal echter, en dit ligt in de natuur zelf van de Katholieke Actie, is het noodzakelijk de eenheid van alle krachten en de coördinatie der veelvuldige activiteit rond den pastoor en den bisschop te bevorderen. Er is kwaad te be strijden en er zijn problemen op te lossen, die, aangezien zij een algemeen karakter hebben, de eenheid van alle krachten vergen. Men zal deze eenheid het eenvoudigst bereiken door een geschikte onderlinge verstandho'uding en veel vuldige bijeenkomsten van de leiders, die stap voor stap en rekening houdend met de om standigheden de meest practische wijzen moe ten bestudeeren om de krachten en de acti viteit te coördineeren, haar richtend op een gemeenzaam doel. ROME, 22 April. (Reuter). Omtrent den in houd van de handelsovereenkomst, welke mor gen door graaf Ciano, den Italiaanschen minis ter van Buitenlandsche Zaken, en dr. Heymans, den Zuid-Afrikaanschen gezant te Rome, tus schen beide landen zal worden geteekend, is de grootste geheimhouding in acht genomen. Naar vernomen wordt, is het verdrag gebaseerd op het clearingbeginsel, hoewel er geen clearingover- eenkomst tusschen beide landen bestaat. O.a. zouden in de haven van Genua speciale facili teiten verleend worden aan de Zuid-Afrikaan- sche fruitexporteurs voor den doorvoer naar Zwitserland en andere Centraal-Europeesche landen. BOEKAREST, 22 April. (D.N.B.) De confe rentie der Kleine Entente zal volgens de „Cu- rentul" van 4 tot 6 Mei te Sinaja worden ge houden. De drie ministers van Buitenlandsche Zaken zullen zich na deze conferentie tezamen naar Genève begeven. Ongeveer vier jaren geleden, in den nacht van 24 op 25 Mei 1934, brak brand uit in een destijds bestaande parapluiefabriek Pluvius aan aen Hoogewoerd te Leiden, waardoor dit per ceel grootendeels uitbrandde. De N.V Brandverzekering Maatschappij van 1859, gevestigd te Dordrecht, keerde aan den toenmaligen directeur, den thans 43-jarigen F. J. S., wonende in Den Haag, de somma van 32000.uit, wegens geleden brand- en water schade. Korten tijd geleden kreeg de politie te Lei den echter zoodanige aanwijzingen, dat zij dezer dagen is overgegaan tot de arrestatie van den 38-jarigen J. H. G., directeur van een garagebedrijf in Den Haag, die er van werd ver dacht dezen brand te hebben aangestoken. Tijdens het verhoor legde G., die zeer bevriend is met den directeur S., inderdaad een volledige bekentenis af. Voorts kwam vast te staan, dat G. gehandeld heeft met medeweten van S. en voor zijn vriendendienst betaling heeft ont vangen. De politie ging daarna ook over tot de aanhouding van den heer S. Beiden zullen morgen voor den officier van Justitie worden geleid. Het besluit van de katholieke sigarenmakers tot aanvaarding van de laatste voorstellen van patroonszijde gedaan, maakte het zeer waar schijnlijk, dat een staking nu van de baan zou zijn. Naar ons wordt meegedeeld, is het stakings- besluit, dat tot Zaterdag 23 April was opge schort, thans ingetrokken.. Dit besluit is gevallen in de Donderdag te Utrecht gehouden vergadering van patroons en werkgevers,, zoowel van het Noordelijk en Zui delijk verbond. De besprekingen zijn nog wel niet geheel ten einde, maar een conflict is in ieder geval voor komen. Zoo mogelijk zal op de nieuwe collectieve ar beidsovereenkomst de verbindendverklaring der regeering worden aangevraagd. BATAVIA, 22 April. (Aneta). Naar aanleiding van klachten, van verschillende zijden ontvan gen, over invoeging van verschillende functies in het bezoldigingsbesluit voor landsdienaren- 1938, in het bijzonder ten aanzien van die be trekkingen, welke bij de invoering der bezoldi gingsregeling in lagere zuiver-middelbare zijn gesplitst, heeft de bezoldigingscommissie 'n cir culaire uitgezonden aan de hoofden van depar tementen, met het verzoek om gegevens omtrent invoegingen welke reeds zijn geschied, ten ein de zich binnen den kortst mogelijken tijd een oordeel te kunnen vormen omtrent de al dan niet juiste toepassing der voorschriften, en om eventueel een redres tot stand te kunnen bren gen. ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en IJ zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Iederen dag moet Uw lever minstens een liter gal in Uw ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende is, verteert Uw voedsel niet, het bederft. U voelt U opgeblazen, U raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd en U bent humeurig, v»elt U ellendig en ziet alles somber in. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. U moet CARTER'S LEVERPILLETJES nemen om een liter gal vrij te doen stroomen en U zult weer geheel fit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de gal te doen stroomen. Eischt Carter's Leverpilletjes bij apothekers en drogisten, f. 0.75. Vanmorgen is in „Krasnapolsky" te Amster dam het zevende nationale veiligheidscongres begonnen. De algemeene voorzitter, dr. N. M. Josephus Jitta, verwelkomde de talrijke aanwezigen. Spr. stelde vervolgens de inleiders aan de vergadering voor en verzocht ten slotte den minister van Sociale Zaken het Congres te openen. Minister C. P. M. Romme, daarop het woord nemend, gaf uiting aan zijn overtuiging zoowel van het nut van veiligheidscongressen in het algemeen, als van het belang van dit congres in het bijzonder. Er bestaat reden tot voldoening, nu men het bedrijfsleven in zijn verschillende geledingen zich weer ziet opmaken om aan het econo- misch-sociale belangencomplex zijn bijzondere aandacht te wijden. Het agendum-van het congres is gesplitst in twee onderdeden: wat kunnen werkgevers en werknemers doen ter bevordering der veilig heid hunner onderneming in oorlogstijd, en wat kunnen zij doen voor datzelfde doel buiten oorlogstijd. Voor wat betreft het eerste onderwerp nog nader aangeduid met: bescherming tegen lucht aanvallen is het bekend, dat de overheids bemoeiingen op dat terrein ressorteeren onder het departement van 's ministers ambtgenoot van Binnenlandsche Zaken, die tot zijn leed wezen niet aanwezig kon zijn, doch die zich. heeft doen vèrtegëhwoordi'éeit' door generaal de Ridder, hoofd, van den luchtbeschermings dienst. Spr. moge, voor wat aangaat dit deel van den congresarbeid, den wensch uitspreken, dat het zelf-doen hier beperkt zal kunnen blijven tot, in zekeren zin, het potentieele, tot het paraat zijn voor een eventualiteit, welke nimmer worde tot werkelijkheid. Wat daarnaast morgen behandeld zal worden voorkoming van ongevallen, organisatie van veiligheidscommissiën beweegt zich op een gebied, waarop het departement van Sociale Zaken wei zijn bemoeienis heeft. Die bemoeie nis heeft het hare er toe bijgedragen, dat de gedachte van het zelf-doen in de nieuwe vei ligheids-wet 1934 zich heeft baan gebroken. De groote moeilijkheden, welke bij de voorberei ding van de verschillende uit deze wet voort vloeiende algemeene maatregelen van bestuur moesten worden overwonnen, zijn oorzaak, dat HILVERSUM I, 1875 en 415.5 M. KRO-Uitzending 8.009.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Melodisten en solist, 1.00 Gramofoonmuziek. 1.20 Vervolg concert. 2.00 Voor de rijpere Jeugd. 2.30 Gramofoonmuziek. 3 00 Kinderuur. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.15 KRO-Kamerorkest. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.00 Vervolg concert. 5.30 Gramofoonmuziek. 5.45 KRO-Nachtegaaltjès. 6.20 Journalistiek weekoverzicht. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie „De Maria-Vereering". 7.35 Actueele aetherflitsen. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Overpeinzing met muzikale omlijs ting. 8.30 KRO-Orkest en solisten. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Filmpraatje. 10.5512.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 301.5 M. VARA-Uitzending (8.0010.00; 10.20—7.30 en 8.0012.00) 8.00 Gramofoonmuziek. 10.20 Voor Arbeiders in Continubedrijven. 12.00 Orgelspel. 12.301.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Filmpraatje. 2.15 Solistenconcert. 2.45 Fantasia. 3.15 Schaakles. 3.30 Reslc'entie-Orkest. 4.50 Vervolg concert. 5.30 Gramofoonmuziek. 6.05 Orgelspel. 6.30 Groningsche uitz. 7.00 Filmland. 8.00 SOS-berichten 8.03 Berichten ANP. 8.15 Sylvia-Amusementsorkest en solist. 8.45 Gramofoonmuziek. 9.15 „En nu.... Oké". 10.30 Berichten ANP. 10.35 Community-Singing. 11.00 Solistenconcert. 11.3012.00 Gramofoonmuziek. DROITWICH, 1500 M. 10.20 Gramofoonmuziek. 10.50 Orgelspel. 11.20 Pianovoordracht. 11.50 Gramofoonmuziek. 12.20 R. King's orkest. 1.05 Orgelspel. 2.20 Tango-Oirkest. 4.05 Gramofoonmuziek. 4.20 Billy Cotton's Band. 6.05 BBC-Zangers en -Orkest. 7.20 Music-Hall Programma. 9.05 St. George's Dagprogramma. 10.20 Jack Harris' Band. 10.50 Orgelspel. RADIO-PARIS, 1648 M. 9.05 en 10.20 Gramofoonmuziek, 11.35 Giardino-Orkest 12.50 Zang. 1.20, 2.20 en 3.05 Zang. 6.20 Pianovoordracht 6.35 en 7.35 Zang. 8.30 Variété-programma. 9.25 Symphonieconcert m. m. v. soliste. 10.2012.20 Dansorkest. KEULEN, 456 M. 5.30 Gramofoonmuziek. 6.30 Sextet en -schrammelensemble. 11.20 Weensch Kamerorkest. 1.30 Gramofoonmuziek. 3.20 Orkest en solisten. 6.00 Zang en piano. 6.30 Orkest. 7.20 Orkest en solisten. 9.35 Gramofoonmuziek. 9-5012.20 Adalbert Lutter en Arthur Rink met hun orkesten. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M. 11.20 Gramofoonmuziek. 11.50 Salonorkest. 12.30 Dansorkest. 12.50 Gramofoanmuziek. 1.35 Buyse-Rolin-kwartet. 2.20 Orkest. 3.05 Gramofoonmuziek. 3.20 Orkest. 5.05 Salonorkest. 6.50 „Die Walküre", Gramofoonmuziek opera. Na afloop 484 M. 11.20 Gramofoonmuziek. 11.50 en 12.30 Ludo Langlois' orkest. 12.501.20 en 2.20 Gramofoonmuziek. 3.20 Jazz-pianoduetten. 3.35 Gramofoonmuziek. 3.50 Viool en piano. 4.35 en 5.00 Gramofoonmuziek, 5 35 en 6.05 Kamermuziek. 6.35 Gramofoonmuziek. 7.20 ,,o Yes Kitty", operette. 9.30 Gramofoonmuziek. 10.2011.20 Fud Candrix' orkest. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 6.30 Orkest, soliste en pianoCuo. 7.20 Dansorkest, Amusementsorkest, pin noduo Hans Bund en solisten. 9.50 Viool en piano. 10.05 Berichten. 10.20 Omroepkleinorkest en solisten. 11.2012.15 Dansorkest en solisten. de nieuwe wettelijke bepalingen nog niet van kracht zijn geworden. Het is spr. intusschen een genoegen te kunnen mededeelen,. dat hierin weldra verandering zal komen. Daarmee zal dan tevens het oogenblik zijn aangebroken, waarop artikel 20 der nieuwe wet, krachtens hetwelk veiligheidscommissiën in gesteld of erkend kunnen worden, zijn nut zal kunnen demonstreeren. Met het uitspreken van den wensch, dat Gods onmisbare zegen op den arbeid van het congres moge rusten, verklaarde de minister de bijeenkomst voor geopend. Vervolgens behandelde ir. A. J. Gerritse uit Amersfoort zeer uitvoerig de vraag: „Wat kun nen de werkgevers en werknemers doen ter be vordering der veiligheid van hun onderneming in oorlogstijd?" (bescherming tegen luchtaan vallen) Spr. kwam tot de vólgende samenvatting; Het invoeroverschot van den Nederland- schen buitenlandschen handel is in het eerste kwartaal ten opzichte van het over eenkomstige kwartaal van 1937 van f 90 millioen tot 104 mill, gestegen. De uitvoer van kunstzijden-gar ens is sterk verminderd. De invoer uit Duitschland is meer dan de 'uitvoer toegenomen. De Cultuur Mij. „Pasir Karet" keert een dividend uit van 7 pet., tegen 6 pet. het vorig jaar op de preferente aandeélen. Het dividend op de gewone aandeélen bedraagt 7 pet. tegen nihil over 1936. In de vergade ring deelde de voorzitter mede, dat de Havea-aanplant voor de jaren 1939/40 met 5 pet. van het beplante areaal zal worden uitgebreid. De Cultuur Mij. „Pagottan" boekte over 1937 een exploitatie-saldo van 169.341, te gen 67.145 het vorig jaar en is voornemens een dividend uit te keer en van 71/2 pet. tegen 6 pet. over 1936. De raad van bestuur der Lever Brothers and Unilever zal aan de vergadering van 13 Mei a.s. voorstéllen, op de gewone aan deélen een slotdividend van 4y2 pet. uit te keeren. Met het reeds uitgekeerde interim- dividend van 3 pet. bedraagt dan het totaal dividend over 1937 7/2 pet. Voorts zal wor den voorgesteld een slot-dividend van 6 pet- uit te keeren op de gewone aandeélen Uni lever Ltd. Hierop is reeds een interim- dividend van 4 pet. uitgekeerd, zoodat hef totaal dividend over 1937 10 pet. bedraagt- In het jaarverslag van de „Electrobel" vsordt er aan herinnerd, dat de mij. het restant van haar 6 pet. guldensleening ver vroegd heeft afgelost met de uitgifte van fr. 125 millioen 4V2 pet. obligaties, waardoor het saldo van het koersverschil dezer lep' ning, dat einde December 1936 fr. 23.36 mui len eerste. Een voorbeeldige organisatie be nevens een goed geoefend en uitgerust perso neel belast met de verschillende hulpdiensten is voor de bedrijfsluchtbescherming een eerste verelschte. Ten tweede. Het personeel kan beveiligd worden in bom- en scherfvrije schuilplaatsen. Ten derde. De beveiliging der productie is onmogelijk. Wel kunnen maatregelen getroffen worden om de productie zoo lang mogelijk te verzekeren of de storing zoo kort mogelijk te doen zijn door a. Het fabriceeren van de verschillende pro ducten in minstens twee werkplaatsen te doen geschieden. Bij vernietiging van een werkplaats kan het bedrijf, hoewel met kleiner capaciteit, doorwerken. b. Het doubleeren en zoo mogelijk bom- of scherfvrij opstellen van speciale machines, schakelinstallaties enz. c. Het doubleeren en naar elders overbren gen van archieven, constructieteekeningen, matrijzen enz. Des middags was er gelegenheid tot gedach ten wisseling. De pas benoemde apostolische vicaris van Oeganda Mgr. J. Reesinck van de St. Joseph- Missie-congregatie van Mill-Hill zal Zondag 1 Mei in de kapel van het Moederhuis dezer Con gregatie te Mill-Hill tot bisschop worden gewijd. Consecrator zal zijn Z.Em. kardinaal Hinsley, aartsbisschop van Westminster, oud-apostolisch delegaat der Oeganda-missie. &<&cfecfecfcck<£cfec|xfccbcbci3c|^cbck43Cpcbcbchc|3cb4^CbcJ^cM3^ Naar aanleiding van het feit, dat een match tusschen Aljechin en Capablanca om het wereld kampioenschap definitief geen doorgang zal vinden en dat de plannen voor een titelkamp tusschen Aljechin en Flohr reeds in een verge vorderd stadium verkeeren, heeft een speciale verslaggever van het A. N. P. een onderhoud ge had met den wereldkampioen, die op het oogen blik deelneemt aan het internationaal tournooi te Margate. Dr. Aljechin deelde ons mede een schrijven van Flohr te hebben ontvangen, waarin deze verklaart bereid te zijn reeds in 1939 een match om het wereldkampioenschap te spelen. Toen Flohr als officieel F.I.D.E.-candidaat dr. Aljechin, onmiddellijk na diens overwinning op dr. Euwe, uitdaagde, was het de bedoeling geweest den ti telstrijd eerst in 1940 te houden. Nu de match tegen Capablanca, aldus dr. Aljechin, definitief van de baan is, meen ik op het voorstel van Flohr in te mogen gaan. Wij vernemen nog van andere zijde, dat Flohr reeds pogingen heeft gedaan zich voor den strijd met Aljechin voor te bereiden. Hij heeft Keres aangezocht als zijn secondant en trainer te willen fungteeren. bedroeg, vermeerderd met fr. 1.56 mill, on kosten, onmiddellijk werd afgeschreven. De gang van zaken bij de onderhoorige onder nemingen is over het algemeen bevredigend geweest. De invoer van Duitschland bedroeg in Maart M. 462 mill., of M. 9 mill, meer dan in Februari. De uitvoer steeg van M. 438 mill, tot M. 478 mill. De handelsbalans over Maart sloot met een uitvoer over schot van ongeveer M. 16 mill., tegen M. 17 mill, over Februari j.l. Hoewel door de interventie van het mone tair accoord tusschen Engeland, Frankrijk en de Vereen. Staten, de dollar voor een verdere daling werd behoed, houdt men er te Londen rekening mede, dat de inflatio- nistische politiek van Roosevelt niet zal na laten, een stempel te drukken op den dollar-koers en den goudprijs. De BritscW instanties zijn er echter op Hit. den goudprijs zoo stabiel mogelijk te houden. De goudprijs te Londen boekte een her stel van >/2 d. tot 139.6 '/2 per ounce. 329-000 werd aan goud omgezet. De uiteenzetting van den financieelen j toestand door den Franséhen minister van I Financiën heeft voldoening gewekt, voor namelijk met betrekking tot de spoedmaat regelen, welke zullen worden genomen oin in den nood van de schatkist te voorzien- De weekstaat van de Bank van Frankrijk per 14 April toont aan, dat de staat in de aan genoemden datum voorafgaande week nog van zijn voorschot bij de instelling 0e' bruik heeft moeten maken. Er moet Se.' gronde reden bestaan, dat de inflatie m de week van 14 tot 21 April verderen voort' gnng heeft gemaakt. De netto-winst van 24 leidende petroleum' mij en in de Vereen. Staten bedroeg in 18/ 271.35 mill., tegen 208.49 mill, het vorul jaar. De Continental Oil, de Phillips PetrO' leum, de Texas Corporation en de TideWdte Assoc. Oil behaalden in dit jaar de hoogst winsten sedert de oprichting. De ne^°H winst van de Standard Oil of Indiana word per 31 December j.l. geraamd op 55.90 W1' of 3.66 per aandeel, tegen 46.88 milk 3.09 per aandeel het vorig jaar. De Amerikaansche Senaats-commiss'f heeft in een rapport voor de werkverschdr Er werd op den eersten dag van het jaar- bjksche wapenfeest van den Kon. Officiers Schermbond, dat Donderdagochtend om half tien op Marlot te 's-Gravenhage is begonnen, bijzonder vlot gewerkt, zoodat deze wedstrijd reeds kort na het middaguur afgewerkt 'was. Het zal voor den instructeur van de S.R.O.B.A., opper-wachtmeester Scherpenzeel, een groote voldoening zijn, dat zijn leerlingen, de reserve- wachtmeesters Van Oosten, Van Brucken Fock, Reuhl en Droogleever Fortuyn, ditmaal een zeer duidelijke overwinning hebben bevochten. De einduitslag luidde: 1. S.R.O.B.A. met 19 ge wonnen partjjen. 2. S.R.O.C. met 16. 3. S.R.O. 1 Breda met 14. 4. S.R.O.G. met 13. 5. S.R.O. 1 Kampen met 8, 10388. 6. S.R.O.O.A. met 8, 10387. 7. Motordienst met 6. fing aangedrongen op de opheffing van belasting op niet uitgekeerde winsten en wijziging in de kapitaal-winstbelasting- oP De Pennsylvania Rrd. boekte in Maart 1- 28 pet. lagere bruto-ontvangsten dan Maart 1937. De vrachtontvangsten waren s pet. en de ontvangsten van het passagio vervoer ivaren 12 pet. lager. De voorraden van Amerikaansche werkte producten in handen van de centen in 33 belangrijke industrieën wa> bij 17 hiervan aan het einde van FebrUd grooter dan aan het einde van Decern0 j.l. Deze voorraden betroffen de koper- e loodindustrieën, de kunstzijde-, de bande> en de textielindustrie. Het ministerie van de Amerikaanse^ schatkist moet voornemens zijn 1.306 t papier voor het drukken van bankbiljet jc te koópen voor het per Juli a.s. beginnen bélastingjaarIn het Huis van Afgendd digden werd voorspéld, dat de regeerinQ j ongedekte bankbiljetten-circulatie mst milliard wil vergrooten. De kopervoorraden in Amerika V/oensdag 4.06 mill. lb. tegen 2.2 miU- Dinsdag j.l. De staalproductie in het Young sto^f district is in het midden der week 3 pet. gestegen. fa"" Het Pond Sterling bewoog zich heden00 tend te Amsterdam op S.96%8.97 (V- 1 (8.963A),de Dollar op 1.79\'2—1.790p de Frank op 5.56—5.60 (5.6iy2), de BeWanc 30.27y230.32/2 (30.31) en de Zwitsers Frank, op 41.30—41.35 (41.34y2). De Stoomvaart Mij. Nederland is n mens over 1937 een dividend uit te ke van 6 pet. tegen nihil het vorig jaar- Boven het recht op eigendom gaat het recht op leven en beide rech ten liggen verankerd in de natuurv/e'-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 6