Het nut van allianties en vriendschappen Sabotage-geval op de „Soerabaja" HOE LANG NOG? PARIJS EN PRAAG OVER EN WEER HOTEL AFGEBRAND 0 VRIJDAG 22 APRIL 1938 BU1TENLANDSCH OVERZICHT Diplomatie naar ouden trant Het vertrek van den Tsjechischen gezant Dr. I. Kr no dankbaar voor onder vonden medewerking Hooge onderscheiding PAASCHVERVOER BIJ DE SPOORWEGEN Bevredigend verloopen WORDT HET WESTLAND ÉÉN GEMEENTE? Burgemeester Kampschöer acht er geen reden voor Vanwege het departement van marine is onmiddellijk een onderzoek ingesteld Niet op het verkeer gelet Doodelijk ongeval te Nieuwstadt VRACHTAUTO IN BERMSLOOT Drie inzittenden gewond SLAGERIJ UITGEBRAND De eigenaar en zijn gezin moesten in nachtgewaad een goed heenkomen zoeken Oude vrouw ver dronken JONGETJE VAN WAGEN GESPRONGEN Door auto gegrepen en gedood BINNENSCHEEPV AART CONGRES Een aantal aangenomen conclusies 10 JAAR LIJDEND AAN RHEUMATIEK Was niet in staat haar huishouden te doen KATHOLIEKE BOEREN- EN TUINDERSBOND De heer J. Th. Verheggen gaat heen als voorzitter WERKKAMP „VREDESTEYN" Jeugdige werkloozen kunnen zich weer melden FIETSRIJDER DOOR AUTO OVERREDEN Aan zijn verwondingen overleden LEVER BROTHERS EN UNILEVER N.V. <8 De onderhandelingen tusschen Frankrijk en Italië worden voortgezet. De Fransche zaakgelastigde te Rome Blondel legt er bij de besprekingen vooral den nadruk op, dat het er voor Frankrijk om gaat, eenSteccoord met Italië te sluiten, evenwijdig aan dat wat met Engeland tot stand is gekomen. Men schijnt in Parijs er zeer op gesteld te zijn, dat het accoord vóór de Raadszitting van den Volkenbond begin Mei en vóór het bezoek van Hitier aan Rome tot stand komt. Frankrijk wil met Engeland te Genève één lijn trekken en w*ii te Rome door een ambassadeur vertegenwoordigd zijn, wan neer de Leider van het Derde Rijk met Mus solini te Rome samenkomt. De vraag, of bij de onderhandelingen met Italië door het zenden Van een ambassadeur Frankrijk eerst den Ko ning van Italië als Keizer van Ethiopië zal er kennen of pas na de onderhandelingen, schijnt op deze wijze te zullen worden opgelost, dat er eerst een voorloopig accoord, een overeenkomst in groote trekken zal worden gesloten. Dan is de weg vrij voor den nieuwen ambassadeur. En deze zal dan de zaak technisch en grondig ver der behandelen. Zoo is wederzijds het pres tige gehandhaafd. De diplomatie viert in den laatsten tijd weer overwinningen naar ouden 'trant. Het kan bijna niet anders, of Frankrijk heeft de Praagsche regeering van advies gediend bij haar plotselinge erkenning Van het Italiaansch imperium. President Benesj heeft de erkenning op buitengewoon handige tvijze in de realiteit omgezet door deze te ver binden met den verjaardag van de vorming der Tsjecho-Slowaaksche legioenen in Italië tijdens den wereldoorlog in het jaar 1918. „Deze datum" Zegt Benesj in een proclamatie, „is voor ons historisch, wijl gezegde vorming ons in staat stelde aan de wereld onze militaire Waarde te toonen en het krachtige moreel, waarmee de Tsjecho-Slowaaksche natie bezield was. Terwijl Italië aldus de eenheid van ons leger in den Vreemde onder geallieerd oppercommando er kende, erkende het tevens politiek de ondeel baarheid van onze bevrijdingsactie. Ons legioen, dat levendige sympathie en bovenal toegewijde hulp van de zijde der Italiaansche natie onder- Vond, kon aldus in een minimum van tijd in actie treden. Wij vergeten geen der politici van toen, die in den geest van den Italiaansehen risorgimento tot den onze hebben bijgedragen. De tegenwoor dige minister-president van Italië, Mussolini, behoort tot hen. Wij zijn nog erkentelijk jegens Italië, voor de opoffering, waarmede het ons Vervolgens geholpen heeft, naar onze haardste den terug te keeren en ons in 1919 tegen de buitenlandsche aanvallen te verdedigen." Bui tengewoon handig is ook, dat Benesj in tegen stelling met de dictatoriale opvattingen, die hel Verleden volkomen negeeren, op echt-democra- tische wijze er van gewaagt, dat hij „geen der Politici van toen", die tot de vrijheid van Tsje cho-Slowakije hebben bijgedragen, vergeet. De slimme staatsman kon dit doen zonder aan dictatoriale gevoeligheden te raken, wijl hij er dan toe kon voegen: „Mussolini behoort tot hen". Berlijn is niet goed te spreken over de geste van Praag. Dit blijkt uit het feit, dat de Duitsche bladen geen melding maken van de Tsjechische manifestatie. In politieke kringen beschouwt men deze manifestatie als een „cap- tatio benevolentiae" ten opzichte van Italië, daarmede men nog ijlings op de proppen wilde komen, vóór Hitier te Rome arriveert. Men Vindt de manifestatie tè doorzichtig om succes te hebben in dien zin, dat Italië daardoor er tee zou kunnen wtorden gebracht om de ont wikkeling van Duitschlands politiek in Zuid- Oost-Europa belemmeringen in den weg te leg gen. Het doet te Berlijn natuurlijk onaangenaam dan, dat de Tsjecho-Slowaaksche pers bijna Eenstemmig tot dit oordeel komt: ..Niets scheidt ons va.n Italië. Er bestaan geen twistpunten tusschen ons, integendeel, wij heb ben gemeenschappelijke belangen. Voor het °ogenblik beperken wij ons er toe te constatee- ten, dat, nu Duitschland aan den Brenner staat, bet Italië onmogelijk koud kan laten, wie er •heester in het Boheemsche bekleen zal zijn". Men voelt zich te Berlijn klaarblijkelijk nog dl onbehaaglijk over al deze erkenningen van het italiaansche imperium. Daar komt nog bij, bat Praag er naar streeft, zich in deze dagen °P verre distantie van Rusland te houden: „Wij Weigeren," zeide Benesj in zijn laatste rede aan het adres van de Duitsche pers, die Praag al- tijd als half-bolsjewistisch voorstelt, „ons bij he een of andere ideologie te laten indeelen. Wij zijn en blijven ons zelf." De Russische sfinx zwijgt bij dit alles. Op grond van politieke teotieven? Of wijl de drukte van „verraders"- hPtmaskering en van „attentaten" op Stalin •teg steeds aanhoudt? Benesj heeft nog een verrassenden stap gedaan. En ook hier is geen twijfel mo gelijk, dat Frankrijk van advies heeft gediend. Praag heeft namelijk besloten een ver tegenwoordiger naar de regeering van Franco W Spanje te zenden. Diplomatieke en commer- cieele betrekkingen zullen worden aangeknoopt, teanco zal een vertegenwoordiger zijnerzijds baar Praag zenden. De niet-linksche Fransche Per.s is natuurlijk zeer ingenomen met het bieuwe standpunt van de Tsjecho-Slowaaksche tegeering. Zij verbindt de nieuwe houdingen tegenover Italië en Spanje met elkander en Wijst er op, dat Praag Europa een les in werke lijkheidszin geeft. Het wacht niet meer (ook wij hebben dit niet gedaan trouwens!) op plechtige goedkeuringen van Genève, in het besef, dat deze niets meer met de politieke werkelijkheid uitstaande hebben. De besluiten van Praag be wijzen, dat een democratie haar gehechtheid aan en haar wil tot vrede niet afhankelijk stelt van eenigerlei ideologie. De Ere Nouvelle ver zekert in dit verband: „Dit is de ware groote politiek, de vredespolitiek. Met de Fransch Italiaansche betrekkingen staat het precies zoo." Het valt niet te ontkennen, dat aan den duis teren politieken horizon weer eens de beroemde „Silberstreife" te ontdekken valt. Men make zich echter niet te gauw blij. Het getij is er niet naar. Gedurende vier jaar heeft dr. I. Krno de Tsjecho-Slowaaksche republiek als gtezant in ons land vertegenwoordigd. Van huis uit was hij geen diplomaat, maar advocaat, naar dr. Krno dezer dagen in een interview mededeelde. „Mijn vader en grootvader waren ook advo caat en mijn oom is thans president van het hoogste gerechtshof in Tsjecho-Slowakije." In 1919 trad dr. Krno in diplomatieken dienst. Hij woonde de vredesconferentie bij en was ach tereenvolgens verbonden aan de gezantschappen te Boedapest, Weenen en Parijs. Tijdens zijn verblijf in Parijs nam hij ook deel aan de werk zaamheden der commissie, ingesteld tot regeling van de oorlogsschulden. In 1923 pleitte hij voor het Permanente Hof van Internationale Justitie in een geschil tusschen zijn land en Polen over een grenskwestie. Zes jaren was dr. Krno aan het secretariaat van den Volkenbond werkzaam. In 1934 verwis selde hij zijn functie van chef van het kabinet van den secretaris-géneraal van den bond voor die van gezant in ons land. Aan de vertegenwoordiging van dr. Krno te 's Gravenhage is thans een einde gekomen. 1 Mei vertrekt hij per auto naar Praag om in de Tsjecho-Slowaaksche hoofdstad de leiding te aanvaarden van de politieke afdeeling van het departement van Buitenlandsche Zaken. Dat dr. Krno noode afscheid neemt van ons land bleek duidelijk uit de hartelijke woorden, die hij aan de omstandigheden wijdde, waarin hij in ons land gewerkt heeft. In de eerste plaats uitte hij zijn erkentelijkheid voor de wijze waarop de Nederlandsche regeering en alle Tsjechische vrienden in Nederland heb ben medegewerkt aan de restauratie van het graf van Comenius te Naarden. Ook op ander gebied heeft de gezant niets dan medewerking ondervonden en hij dankte de ver- eeniging Nederland-Tsjecho-Slowakije en de Ka mer van Koophandel voor beide landen voor den steun hem geboden. „Onze handelsbetrekkingen zijn gebaseerd op het verdrag van 1934. Sindsdien ontwikkelen deze betrekkingen zich in gunstigen zin trots de vele maatregelen van restrictieven aard, welke de beide regeeringen wel moesten uitvaardigen in verband met den internationalen toestand. De uitvoer van Nederland en zijn overzeesche ge westen naar Tsjecho-Slowakije steeg va" 286 mill, kronen in 1934 tot 624.5 mill, kronen in 1937. De overeenkomstige cijfers voor den uitvoer van Tsjecho-Slowakije naar Nederland zijn 285 mil- lioen en 546 millioen". Er is dus een zeer gunstige verbetering in de handelsbetrekkingen en de gezant is overtuigd, dat een verdere ontwikkeling op dit terrein'mo gelijk is. „Ook de cultureele betrekkingen tusschen beide landen zijn zeer verbeterd, mede dank zij het verdrag van 1937", aldus de gezant, die dit onderhoud besloot met hoffelijke woorden over ons land en zijn bewoners. H. M. de Koningin heeft hedenmiddag ten paleize Noordeinde te Den Haag den heer Ivan Krno, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van Tsjecho-Slowakije bij Hr. Ms. Hof in afscheidsgehoor ontvangen. Daarna hebben Z "Exc. en mevrouw Krno aan den disch van H. M. de Koningin aangezeten. De gezant is benoemd tot grootkruis in de Orde van Oranje Nassau. Ofschoon de weersgesteldheid niet van dien aard was, dat een druk vervoer kon worden verwacht, is het reizigersvervoer bij de N.S. toch bevredigend geweest. Vooral Donderdag en Vrij dag voor Paschen en op den avond van den tweeden Paaschdag kon bepaald van druk ver voer worden gesproken. Meer en meer verplaatst zich het uitgaan der vacantiegangers van den Zaterdag naar de beide voorafgaande dagen. Het aantal aan het Centraal Station te Utrecht aangekomen reizigers bedroeg van 16 tot en met 19 April 52856, tegen 47562 over het hiermede gelijk te stellen tijdvak van 1937. Het aantal vertrekkende reizigers was 25685 tegen 23202 in 1937. Er is dus een belangrijke vooruitgang te constateeren, waarbij echter gerekend moet worden met het feit, dat Paschen het vorig jaar bijzonder vroeg was, n.l. 28 en 29 Maart. In de gemeenteraadsvergadering van Naald wijk is zooals gemeld deze week de wenschelijk- heid uitgesproken, om alle Westlandsche ge meenten op te heffen, en één groote gemeente Westland te vormen. In dien zin werd aan Ged. Staten bericht met het verzoek de aangelegen heid in studie te willen nemen. De burgemeester van Monster, het oud-lid van de Tweede Kamer, de heer.G. W. Kamp schöer gaf ons als zijn oordeel te kennen, dat het Westland aan een dergelijke omvorming ze ker geen behoefte heeft, of er voordeel van zal trekken. Het moge waar zijn, dat de geheele streek de zelfde economische belangen heeft, doch het ge meentelijk beheer in de diverse dorpen geeft grootere voordeelen bij een plaatselijk bestuur, dan wanneer dit uit een centraal punt zou moe ten geschieden. Burgemeester Kampschöer betreurde het, dat een goede samenwerking tusschen de Westland sche gemeenten niet bestaat, waardoor anders gemeenschappelijke belangen op betere wijze ge diend konden Wrden, dan nu het geval is, ter wijl 't sanctionneeren door hoogerhand van den naijver verdere onaangenaamheden brengt. Zoo was dit ook het geval bij de inrichting van een slachthuis, waardoor het Westland nu drie slachthuizen bezit, terwijl met een kon worden volstaan. De geaardheid der bevolking in de diverse ge meenten zou het samenvoegen tot een totale gemeente eveneens minder gewenscht maken. Het is bovendien in het Westland niet zoo, dat de dorpen vrijwel ineen loopen, doch dat er vaak groote onderlinge afstanden zijn in be bouwde kommen. De heer Kampscöer achtte het dan ook zeer onwaarschijnlijk, dat het nog eens tot een op heffing der Westlandsche gemeenten komen zou, en daarvoor een totale gemeente Westland zou worden gesticht. BATAVIA, 22 April. In den vroegen ochtend van den Tweeden Paaschdag is aan boord van het opleidingsschip „Soerabaja", liggende aan het marine-etablissement te Soerabaja, een ge val van sabotage ontdekt, n.l. beschadiging van eenige sloeptakels. De „Soerabaja" kreeg toen dadelijk order om naar Tandjong-Priok te stoo- men, waar zij gisteren is gearriveerd. Hier is onmiddellijk het onderzoek vanwege het depar tement van marine begonnen. Evenals indertijd met het geval op de „De Ruyter" staat vast, dat men hier te doen heeft met de misdadige handeling van een enkeling, aangezien de geest aan boord goed is. Vanochtend te zeven uur stak op den rijks weg onder de gemeente Nieuwstadt de onge huwde arbeider M. Bex uit Nieuwstadt plotse ling per rijwiel den weg over om zich te be geven naar het café Beusmans, waar hij sedert enkele dagen werkzaamheden verrichtte. Daarbij lette hij niet op het verkeer achter hegi, met het gevolg, dat hij door den auto van B. uit Tegelen werd gegrepen en tegen den grond gesmakt. Bex, die ernstig gewond werd en veel bloed had verloren, werd dood opgenomen. Een direct ter plaatse zijnde geestelijke diende nog het H. Oliesel toe. Het stoffelijk overschot is naar het lijken huisje van het ziekenhuis te Sittard overge bracht. Het rijwiel werd slechts licht bescha digd. De gemeentepolitie en marechaussee stellen een onderzoek in. Donderdagmiddag is een greote met mijnhout beladen vrachtauto uit Neede, tengevolge van een defect aan de stuurinrichting, in de berm- sloot van den provincialen weg DeldenNeede gereden. De drie inzittenden werden allen gewond. Een moest naar een ziekenhuis worden vervoerd. De beide anderen zijn naar hun woning overge bracht. De auto werd zwaar gehavend. Hedennacht te ongeveer half een ontdekte men te Veenendaal brand in de slagerij van den heer E. Engelenburg aan den Parallelweg. Toen de brandweer arriveerde, stond het pand reeds in lichte laaie. Onmiddellijk werd 't uur be streden met twee stralen op de waterleiding, doch men kon niet verhinderen, dat het perceel geheel uitbrandde. De schade wordt gedeeltelijk door verzekering gedekt. De Chimpansee-baby „Jaqueline" in den Londenschen dierentuin heeft het beter dan menig menschenkihd. Voedsel wordt op tijd verstrekt, terwijl angstvallig wordt gewaakt, dat de baby geen kou kan vatten Donderdagavond is het hotel, café-res taurant Blok, gelegen aan den rijksweg Goor—Lochem te Diepenheim, geheel door brand verloren gegaan. De eigenaar met vrouw en drie kinderen lagen reeds te bed, toen te omstreeks elf uur een passeerende wielrijder ontdekte, dat brand woedde in het achterhuis, dat als woning in gebruik is. Hij wekte den eigenaar, die zich met zijn ge zin in allerijl in nachtgewaad naar buiten be gaf. Het duurde geruimen tijd alvorens de motor spuit van Diepenheim, welke spoedig aanwezig was, in staat was om water te geven. Daardoor kon het vuur zich onbelemmerd uitbreiden, waardoor het groote perceel dan ook geheel verloren is gegaan. Een groot woonhuis, naast het hotel gelegen, vatte eveneens vlam. Dank zij het flinke optreden van omstanders kon dit huis worden behouden. De vaandels, medailles, bekers en dergelijke, eigendom van een muziek- en een voetbalver - eeniging, welke in het hotel werden bewaard, zijn verloren gegaan. Omtrent de oorzaak van den brand is niets bekend. De schade wordt door verzekering gedekt. Toen hedenmorgen te 6 uur de tuinbouwer F. L. N. te Grootebroek zich met zijn zoontje per schuit naar zijn land wilde begeven, werd zijn aandacht getrokken door het openstaan der achterdeur van een huis aan de Marktstraat, waar de 83- jarige weduwe G. Ursem alleen woont. N. stelde een onderzoek in, doch vond niemand in huis, hoewel het bed beslapen was. De zoon van N. ontdekte tot zijn grooten schrik het ontzielde lichaam van de bewoonster drijvend in de sloot. Onmiddellijk werd hulp gehaald en het lichaam op het droge gebracht. Pastoor A. Ratte en Dr. Steenkamp te Boven- carspel waren spcedig ter plaatse. Medische hulp mocht niet meer baten, hoewel de dood eerst kort te voren moest zijn ingetreden. Men vermoedt, dat de oude vrouw is misgestapt en daardoor te water geraakt. Vanmorgen is op den nieuwen verkeersweg bij Nunspeet het negenjarig zoontje van den heer B. Niebeek door een auto overreden en vrijwel op slag gedood. Het jongetje zat achter op een met een paard bespannen vrachtwagen, welke uit de richting Nunspeet kwam. Midden op den weg sprong de knaap plotseling van den wagen af, juist op 't oogenblik dat een personenauto, bestuurd door den heer' B. uit Nieuwbuinen, vlak achter den wagen kwam aanrijden. De jongen werd door den auto gegrepen met bovenstaand droevig ge volg. Onder voorzitterschap van jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude werd Donderdag het twaalfde Nederlandsche Binnenscheepvaart- congres te Nijmegen voortgezet. Op dezen tweeden dag kwamen allereerst aan de orde de prae-adviezen van de heerer. C. A. M. C. van Kasteel uit Rotterdam en mr. D. B. W. Postma uit Amsterdam, die eenige belangrijke onderwerpen uit het wetsontwerp binnenvaartrecht behandelden. De heeren prof. W. E. Boerman uit Rotter dam en R. Buisman uit Zwartsluis gaven ver volgens een toelichting op de door hen uitge brachte prae-adviezen betreffende de uitmon ding van het Zwolsehe Diep in het IJselmeer in verband met de werken tot drooglegging van den Noord-Oostelijken polder. Hierbij deelde de heer Buisman mede, dat het zeer waar schijnlijk is, dat de bestaande plannen ten op zichte van het Zwolsehe Diep zullen worden gewijzigd in de richting, zooals in de prae- adviezen aangegeven. Als laatste onderwerp behandelde het con gres tenslotte het vraagstuk der registratie van binnenschippers, waaromtrent de heeren mr M. C. Bloemers uit Den Haag en K. Salomons uit Gasselternijeveen geprae-adviseerd hadden. Bij de uitvoerige discussies over dit onder werp betoogde de heer G. de Jong aan de hand van vele voorbeelden de groote nood zakelijkheid van een centrale registratie. De heer dr. Joh. Hanrath van het Centraal Bureau voor de Statistiek te Den Haag achtte de door den heer Salomons gegeven cijfers zeer aan vechtbaar. Tegenover een krachtige verdediging van den heer T. L. Mellema uit Groningen bestreed de heer T. P. Keyzer uit Santpoort de centrale registratie op grond van de banden, die de binnenschippers aan bepaalde gemeenten zou den binden. Nadat de voorzitter allen prae-adviseurs dank had gebracht voor hun medewerking aan het congres, werden enkele conclusies met alge- meene stemmen goedgekeurd. Het Congres dringt aan op beperking van de tonnage door afvloeiing van kleinere schepen en op afschaffing van de op de scheepvaart rustende heffingen. Het verzoekt de regeering te bepalen, dat door de met de goedkeuring der heffingen be laste instanties aan de georganiseerde binnen scheepvaart advies zal worden gevraagd over alle haar ter goedkeuring voorgelegde heffin gen, zulks met overlegging van de gegevens omtrent de opbrengst der heffingen en de te dekken lasten. Het meent, dat het welslagen van coördi natie van vervoer zal worden bevorderd door het eigen vervoer te regelen: 1. Door zorgvuldige omschrijving van het begrip eigen vervoer, registreering van dat ver voer en waarborgen, dat slechts bonafide eigen vervoer als zoodanig erkend en geregistreerd wordt! 2. Door zoodanige andere maatregelen als het algemeen belang in de praktijk zal blijken te vorderen. Het acht geen aanleiding aanwezig, om in het wetsontwerp binnenscheepvaartrecht de re geling der aansprakelijkheid van den vervoer der tot dwingend recht te verklaren. Betreffende de registratie van binnenschip pers verklaart het Congres, dat, indien de in stelling van een centraal register voor binnen schippers wordt overwogen, deze regeling in elk geval de schippers niet zal mogen beletten het hebben van banden met een gemeente naar hun keuze. (Ingezonden Mededeeling) „Ik was reeds 10 jaar lijdend aan rheumatiek en niet in staat mijn huishouden te doen. Niets hielp mij tot men mij de raad gaf Kruschen Salts eens te probeeren. Na het een jaar lang te heb ben gebruikt, was ik tot mijn groote blijdschap weer in staat zelf mijn huishouden te doen. Mijn oprechten dank voor de wonderbaarlijke wer king." Mevr. A. P. te R- De oorzaak van rheumatische pijnen ligt meestal in een onvoldoende werking Uwer afvoerorganen, waardoor zich allerlei schade lijke afvalstoffen, als o.a. het urinezuur, kun nen ophoopen. Kruschen Salts spoort Uw in wendige organen aan tot betere werking, waar door alle afvalstoffen geregeld worden verwij derd en Uw pijnen langzaam maar zeker voor goed zullen verdwijnen. Kruschen Salts is ver krijgbaar bij apothekers en erkende drogisten a 0.40, 0.75 en 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Mij., Amsterdam, voorkomt. Naar de „Limb. Koer." verneemt, heeft de heer J. Th. Verheggen te Buggenum, voorzitter van den Limburgschen Land- en Tuinbouwbond, zijn ontslag genomen als voorzitter van den Nederlandschen Katholieken Boeren- en Tuin- dersbond, terwijl hij tevens zijn mandaat o.a. in de Centrale Advies Commissies van de Land bouw" Crisiswet en in verschillende andere Com missies, welke verband hielden met zijn voor zitterschap van den landelijken bond, zal ter beschikking stellen. Voorts komt het blad ter oore, dat voor de verkiezing van een nieuwen voorzitter van den Nederlandschen Katholieken Boeren- en Tuin- öersbond zeer sterk in aanmerking zouden ko men ir. J. H. H. Bemeimans, directeur van den Limb. Land- en Tuinbouwbond te Roermond, en het Eerste Kamerlid burgemeester A. N. Fles- kens te Geldrop, voorzitter van de Centrale Boerenleenbank te Eindhoven, en thans lid van het hoofdbestuur van den Kath. Nederl. Boeren- en Tuindersbond. Op de hoofdbestuursvergadering van 2 Mei a.s. te Utrecht zal de benoeming van den nieu wen bondsvoorzitter plaats vinden. Maandag 9 Mei begint het volgende acht- weeksche kamp voor jeugdige werkloozen. Deelneming is geheel kosteloos; gegadigden moeten echter minstens 16, en ten hoogste 24 jaar zijn. Aanmelding bij de plaatselijke commissie voor jeugdWerkloozenzorg of de besturen der jeugd- standsorganisaties, welke instanties de can- didaten op de gebruikelijke formulieren kunnen opgeven aan de Diocesane Commissie voor jeugdwerkloozenzorg, Stadhouderskade 55 te Amsterdam. Donderdagmiddag is de 64-jarige heer J. Buk- kums, wonende in de Goorstraat te Eindhoven, toen hij over den Koudenhovenschenweg fietste, door een auto, bestuurd door J. B. uit Eind hoven, aangereden. De man bekwam een her senschudding en een gebroken arm en been. Hij is vanmorgen in het Binnenziekenhuis te Eindhoven, waar hij werd opgenomen, aan de bekomen verwondingen overleden. De politie heeft het lijk in beslag genomen. De Raad van Bestuur der Lever Brothers Unilever N. V. heeft besloten aan de Algemee- ne Vergadering van aandeelhouders, welke ge houden zal worden op 13 Mei a.s„ voor te stel len op de gewone aandeelen der vennootschap een slotdividend uit te keeren van 4% pCt., betaalbaar vanaf 17 Mei a.s. en makende, te zamen met het op 1 December 1937 uitgekeerd interimdividend van 3 pCt. in totaal 7 pCt. dividend over het jaar 1937. Voorts is door den Raad van Bestuur van Lever Brothers en Unilever Ltd. besloten aan de Algemeene Vergadering van Aandeelhou ders dier vennootschap, welke op denzelfden datum zal worden gehouden, voor te stellen over te gaan tot uitkeering van een daarmede overeenstemmend slotdividend van 6 pCt., eveneens betaalbaar op 17 Mei a.s. en maken de tezamen met het 1 December 1937 op de ge wone aandeelen van Unilever Ltd. uitgekeerd interimdividend van 4 pCt., in totaal 10 pCt. <aan gewoon dividend over het jaar 1937. Hoe lang nog zal ons democratisch stelsel zich laten beleedigen door het beoefenen van een lankmoedigheid, welke waarlijk de redelijke grenzen van zelfs christelijke verdraagzaamheid schijnt te overschrijden? Wij zijn principieele voor standers van een zoo groot mogelijke vrij heid, maar wij zijn even principieele tegen standers van het misbruiken der persoon lijke vrijheid op een wijze, welke eerder terroristisch dan democratisch moet heeten. Nu al weken te lang wordt er een hatelijke en anti-papistische perscampagne gevoerd naar aanleiding van de tegen de mare- chaussee.brigade te Oss genomen maat regelen, maatregelen, welke bescheiden mogen heeten, gezien het feit, dat de ver houdingen en bevoegdheden in geheel dat inderdaad verdienstelijke wapen dringend een grondige herziening behoeven. Het doel van deze matelooze campagne is de regee ring zoo mogelijk een beentje te lichten, de publieke opinie te verontrusten en op te jagen, zichzelf met een aureool van ge wetensvolle onkreukbaarheid te kronen, of schoon men zich niet ontziet personen, wien men geen wettelijk strafbaar feit kan aan wrijven, verdacht en onmogelijk te maken. Indien het getergde ministerieele geduld eindelijk verbruikt zou blijken en tegen de sensatie-pers maatregelen zouden worden genomen, strenger en ingrijpender dan die, welke de minister van Justitie tegen de Ossche marechaussee-brigade nam, dan zou er natuurlijk een storm van verontwaar diging opgaan over het knotten der pers vrijheid, maar zij, die dan het hardst zou den schreeuwen, zouden dan zelf de schuld en de verantwoordelijkheid moeten dragen voor zulke maatregelen. Meer dan ooit eischt het landsbelang orde en rust, rechtszeker heid en veiligheid, minder dan ooit kan en mag het land worden prijsgegeven aan een pers, die erop uit is met in schijn edele bedoelingen een hoogst bedenkelijke rol te spelen als politieke en anti-papistische agitator. Hoe ver het met onze al te groote de mocratische goedmoedigheid al is kunnen komen, blijkt nog duidelijker uit de vragen, welke het katholieke Eerste Kamerlid Bruineman aan de ministers van Algemeene Zaken en van Justitie beeft moeten stellen naar aanleiding van een te Amsterdam gehouden vergadering onder leiding van dr. E. van Rappard. Op deze vergadering van de nationaaLsocialistische Nederlandsche Arbeiderspartij, niet te ver warren met de Nationaal-Socialistische Be weging van ir. Mussert, zijn personen opge treden in de uniform der Duitsche S.A., ter wijl de meeste aanwezigen een hakenkruis speldje droegen. De heer van Rappard heeft in deze vergadering een toespraak gehouden, waarin hij een pleidooi hield voor de aan. sluiting van Nederland bij Duitschland. dus voor een opgeven van ons onafhankelijke nationale volksbestaan ten gunste van het germaansche Groot-Duitschland van Adolf Hitler. In deze ,in form atorischemaar in werkelijkheid propagandistische vergadering, werd het Horst Wessellied gezongen en de Duitsche groet: „Heil Hitier" gebracht. Jhr. de Savornin Lohman heeft de aandacht van de ministers moeten vestigen op een op roeping voor eenzelfde soort vergadering, welke in Tivoli te Utrecht zou worden ge houden. In deze publiek verspreide oproeping werd wederom voor een navolgen van het voorbeeld der „Oostenrijksche kameraden" gepleit. Terecht vroeg de heer De Savornin Lohman, of het niet hoog tijd werd de mo gelijkheid tot wettelijke vervolging, zoo die er nog niet is, te scheppen, opdat dergelijke vergaderingen en pamfletten in de toekomst worden verijdeld. Het is land- en hoogver raad, wanneer men binnenskamers complot, teert tegen het Nederlandsche staatsgezag en tegen de nationale onafhankelijkheid van ons land, maar is het wel geoorloofd buitens huis in vergaderingen een dergelijke land- verraderlijke taal te voeren als de heer van Rappard doet? Het wordt meer dan tijd, dat onze regeering dwingende maatregelen treft om dergelijken acties van het Nederlandsch staatsburgerschap niet waardige, mentaal totaal verduitschte elementen krachtig en af doende den kop in te drukken. Niet alleen ons nationale zelfrespect eischt dat, maar ook ons welbegrepen nationale eigenbelang. Het Indisch Wetboek van strafrecht bevat een artikel, dat strafbaar stelt een ieder, die opzettelijk in woord, geschrift of af beelding, zij het ook zijdelings, voorwaarde lijk of in bedekte termen, aanstuurt op ver storing der openbare orde, omverwerping of aanranding van het in Nederland of Ned. Indië gevestigd gezag of daarvoor stemming maakt. Waar de vroegere N.S.B .leider, ir. van der Laaken in Indië op grond van dit artikel vervolgd gaat worden, verdient de leider van de N.S.N.A.P. op grond van het vrijwel gelijkluidend art. 137 van het Neder landsch Wetboek van Strafrecht in ons land niet vrij uit te gaan. Een natie, die openlijk haar onafhankelijk bestaansrecht door eigen burgers in twijfel laat trekken of laat ont kennen, kan niet eischen, dat zij door vreemde mogendheden geëerbiedigd wordt. 1 arte lijk dank uit naam van alle „leden der groote „hondenfamilie „voor het trapje op „uw voet rem, zoodat „het leven van een „mijner, soms erg „roekelooze, neven „niet voortijdig „wordt afgesneden."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 9