Aan boord van het m.s. „Nieuw-Amsterdam" New-Yorksche Beurs PALEIS VAN DE ZEE faillissementen ZATERDAG 23 APIÜL 1938 Een prachtig grauw-somber haven beeld van boven op de commandobrug Officieele proeftocht is heden Burgemeesters trekken ontslagaanvraag in Veroordeeling van onruststokers in T unis Onrust in Eupen Bedreigingen aan het adres der loyale Belgen Avenol wordt Zondag te Londen verwacht De ramp met de Specht Oordeel van den Luchtvaartraad Zedeli jkheids vraagstuk in fabrieken De Arbeidsinspectie wijdt bijzon dere aandacht aan de zaak H. M. DE KONINGIN TE NOORDWIJK Belangstelling voor het bloemenfeest Clearingkoersen Stuurlieden-examens Nijverheidsonderwijs Flink herstel SCHERMEN KONINKLIJKE OFFICIERS SCHERMBOND LAWNTENNIS PolenDuitschland Machinisten-examens SCHAKEN Internationaal tournooi te Margate Aljechin en Spielmann winnen beiden - Goede prestaties van onze landgenooten Aljechin heeft de leiding v*—y, WISSELKOERSEN AMERIK. GOEDERENMARKT AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 22 April stoomvaartlijnen (Van onzen specialen verslaggever) ROTTERDAM Vrijdagmiddag Tegenover de Veerkade, aan de overzijde van het tegen de kade klot sende grauw-groene water ligt de „Nieuw Amsterdam" in imposante rust. Het vlaggeschip der Nederland- sche koopvaardijvloot. Over de dek ken bewegen zich eenige menschen als kleine, donkere stippen; hier en daar brandt achter de ramen boven de sloepen een rij salonlampen; uit een der machtig-breede schoorstee- nen, waar de torentjes van het ge bouw der HollandAmerika-Lijn heelemaal achter schuil gaan, wen telt zich een smalle, donkere rook- wervel naar buiten. Verder ademt alles rust tot de slanke statigheid van den vorm toe, die aristocratisch afsteekt tegen de véél vierkanter en veel minder harmonische „Veen- dam", die met zijn slungelig-lange pypen er naast ligt. Zóó ziet men de „Nieuw-Amsterdam" van 3e Veerkade af, van den steiger, waar de bootjes naar Katendrecht altijd juist vertrekken, als men hijgend aan komt hollen en waar men steeds den tijd kan nemen om rustig uit te kijken tot het volgend pontje door het sombere Maas-water aan komt schieten. Vaart men eenmaal óp dat pontje naai de overzijde, dan passeert men het indrukwek kend zee-kasteel vlak voorlangs. Opnieuw treft de sierlijkheid van zijn Hjn. Vlijmscherp steekt de punt van den neus uit het water op en in een omgekeerde gotische welving buigen zien de zwarte massieve wanden naar buiten, hóóg boven zich torsend het wit van de salon- en wandel-dekken en van de lange rij sloepen en nóg hooger staan de schoorsteenpijpen. De HollandAmerika-Lijn heeft voor de .Nieuw-Amsterdam" de kademuren en de toegangsruimten uitgebreid en ten deele ver nieuwd. Een fraai complex heldere hallen, trap pen, liften en gaanderijen voert naar de loop brug, waarop men nog een glimp van den romp kan zien en een streepje water. En dan staat men in het hart van het zee-paleis. Dan betreedt men die hallen, waar men zijn stap niet meer hoort, zooals Op den betonnen vloer buiten en de houten loopbrug, omdat men over tapijten gaat.; in die hallen, waar zacht licht tegen de lage plafonds kaatst en ijle melkwitte buislampen nissen in de fijn-houten of ver gulde wanden vullen; in die breede trap penhuizen, waar men de zware koperen leuning tot diep beneden in het schip kan zien wenden; in die salons, waar de heer lijkste zachtheid van clubs en canapé-kus- sens u lokken tot een luien zit om die zwaar gebeeldhouwde haarden, onder die plafonds, vanwaar zwierige, gesluierde gestalten in diep relief en in teere kleuren u aanzien en langs die wanden, waar grillige in koper gedreven vogels en uit zilver-metaal ge spaarde bizarre gestalten tegen aan staan. Een paleis! Nog is lang niet alles gereed. De blauwe ta pijten zijn nog belegd met zeildoek. De fau teuils en canapé's worden geschuierd. Aan en kele plafonds is men nog bezig met bladgoud, In de theaterzaal werkt het gordijn nog niet precies en bekijkt men nog de lichteffecten op de glanzende ruggen der zetels. In de„chil- dern play-room" is een pianostemmer bezig; 'n beetje verlegen haalt hij zijn eentonige tok- kelwijsjes uit het frêle instrument, waar de aapjes en de olifantjes en Trijntje van de in gebouwde poppenkast en Holle Bolle Gijs van den wand in starre verbazing op neerkijken. Kuiten op de dekken smijt het scheepsvolk met de emmers water, schrobt het de vloeren en zeemt het de ruiten. Het bedienend personeel kijkt toe nog niet gewend aan zijn omge ving. Het surveilleert zoo'n beetje door de za len en langs de hutten, de weelderige, waar men zich neer kan vlijen op canapé's en fauteuils en waar witgelakte telephoontoestellen u zelfs op volle zee met het vasteland kunnen ver binden en waar men schemeren kan in zijn litjumeaux en zich kappen en baden; en de eenvoudige hutten, die toch altijd nog comfor tabele woonruimte bieden voor een reis over den oceaan. Onder al die toebereidselen loopt men het schip dóór tot boven op de commandobrug. Boven op het hoogste punt van het schip het hoogst voor een normaal passagier ten minste, het want in de masten gaat nog véél hooger! Indrukwekkend beeld. De wolken hangen in zware pakken over het wijde, golvende water. Rook- en asch- grauw ligt de werkende havenstad er om heen. Ver kijkt men over dat donker-mono- tone complex van pakhuizen en kranen en grijpers en elevatoren heen. En diep bene den glijden platte Rijn-aken door het wa ter en klieven snelle dienstbootjes door die lichtstreep, die even door een gat in de wolken heen breekt, om zich aanstonds weer terug te trekken van dit Holiandsche havenbeeld, waar het nieuwe, glimmende wit van dit versche schip zoo strak tegen afteekent. Prachtig beeld op die hooge commandobrug. Weer naar binnen, langs nieuwe wenteltrap pen, nieuwe tapijtbelegde hallen, nieuwe gan gen en rook- en eet- en lees- en schrijf- en speel- en kinder- en honden-salons. Nieuwe impressies. En een oogenblik rust in de Ritz- Caxlton-zaal, waar thee wordt geserveerd met cake en sandwiches en 'n hartig hapje en waar men zich eindelijk gaat richten op den dag van morgen ais de „Nieuw-Amsterdam" zal uitvaren, vroeg in den ochtend met 700 genoo- digden, waaronder vrijwel alle ministers, ver schillende oud-ministers, de Kamervoorzitters en den Raad van State, de burgemeesters van de groote steden, de magnaten van alle Rotter- öamsche reederijen en tal van anderen! Morgen naar zee! En zoo praat men met de lichte salon-weelde om zich heen en met héél veel vriendelijke menschen Morgen naar zeel ALGIERS, 22 April (Havas). De Algerijnsche burgemeesters, die besloten hadden af te tre den uit protest tegen het wetsontwerp-Violette, hebben hun ontslagaanvraag ingetrokken naar aanleiding van het resultaat van het bezoek, dat de president der organisatie van burge meesters aan Parijs heeft gebracht. De militaire rechtbank te Tunis heeft vonnis gewezen tegen dertig personen, die gearresteerd waren gedurende of na de onlusten van 9 April. Er zijn vier Italianen bij. De veroordeelingen varieerden tusschen boete en vijf jaar gevange nisstraf. EUPEN, 22 April. (Havas). Ter gelegenheid van den verjaardag van Hitier heeft het „Hei- matstreue Pront" een protestvergadering ge organiseerd tegen het afzetten van drie sche penen, die van hun functie werden ontheven, omdat zij geweigerd hadden tegenwoordig te zijn bij de ontvangst van den minister van Binnenlandsche Zaken, toen deze het kanton bezocht. In tegenwoordigheid van ongeveer 500 per sonen zeide oud-schepen Rexroth, dat zij, die zich in het nieuwe België te veel pro-Belgisch toonen of door voor België stelling te nemen, hun „Heimat" verraden, op zullen moetèn pas sen. Zij zullen verpletterd worden. LONDEN, 22 April. De „News Chronicle" meldt, dat Joseph Avenol Zondag as. te Londen zal aankomen. Men verwacht, dat Avenol begin volgende week een bezoek zal brengen aan Lord Halifax, om met hem o. m. de Abessinische kwestie te bespreken. Het blad maakt melding van de ontevreden heid, die bij verscheiden leden van den Vol kenbondsraad bestaat over de door de Britsche regeering aanvaarde procedure. Naar hun mee ning zal deze procedure er toe leiden, dat op den raad de verantwoordelijkheid zou komen te rusten voor den maatregel, welke beoogt de overeenstemming tusschen twee rijken te ver gemakkelijken. Naar wij vernemen, heeft een commissie uit den Raad voor de Luchtvaart, als bedoeld in artikel 6, lid 4 van de Luchtvaart Rampenwet, na kennis te hebben genomen van de resulta ten van het vooronderzoek, vanwege de Indi sche autoriteiten ingesteld naar het ongeval, hetwelk op 6 October 1937 nabij bet vliegveld Palembang is overkomen aan het vliegtuig PH. A. L. S. (Specht) en van de aanvullende me- dedeelingen van den Nederlandschen voor onderzoeker, vastgesteld, dat geen aanleiding bestaat een nader onderzoek door den raad te doen instellen. De commissie heeft daarbij overwogen, dat de oorzaak van het ongeval, t.w. motorstoring op het meest kritieke oogen blik van den start, voldoende is komen vast te staan en dat een nader onderzoek door den raad niet zal kunnen leiden tot opheldering van hetgeen in dit stadium nog onbekend is, noch tot het nemen van verdere maatregelen dan na het ongeval door de betrokken instan ties reeds zijn getroffen. Het Tweede Kamerlid mevr. BakkerNort had de volgende vragen gesteld: 1. Heeft de minister kennis genomen van het bericht, dat eenige jaren geleden, n.l. in 1934, herhaaldelijk op groote vergaderingen van de Katholieke Jeugdvereeniging zeer ernstig is ge klaagd over misbruik van leidende mannen in inrichtingen van nijverheid ten opzichte van meisjes en vrouwen, werkzaam in hun bedrijf? 2. Kan de minister meedeelen, indien deze klachten omtrent zeer ernstige wantoestanden bekend waren, of er naar aanleiding daarvan een grondig onderzoek heeft plaats gehad, en zoo ja, welke resultaten dit heeft gehad? Minister Geseling heeft thans het volgende antwoord gegeven; 1. Deze vraag wordt bevestigend beantwoord. 2. Voor een justitieel ingrijpen, waarop naar ondergeteekende meent te mogen aannemen in de tweede tot hem gerichte vraag wordt ge doeld, zijn noodig zoodanige feiten of omstan digheden, dat daaruit een redelijk vermoeden van schuld aan eenig strafbaar feit voortvloeit. Bij de opsporing is men grootendeels aange wezen op hetgeen door aangifte en verklarin gen bekend wordt. Ook wanneer over gegevens als vorenbedoeld wordt beschikt, is het ver- eischte wettelijke bewijs niet zelden geenszins gemakkelijk te verkrijgen. Een justitieel ingrij pen in meer algemeenen zin ter zake van mis standen, als in de klachten bedoeld, zal dan ook in den regel hier geen uitkomst kunnen brengen. Wel is den ondergeteekende voor wat betreft een bepaald ressort gebleken van een kort geleden verkregen veroordeeling in een op zich zelf staand geval en daarnaast van een vóór eenige jaren ingesteld zeer uitvoerig on derzoek, dat geen positief resultaat heeft op geleverd. Overigens kan worden medegedeeld, dat de Arbeidsinspectie bijzondere aandacht wijdt aan het vraagstuk van de zedelijkheid in fabrieken en werkplaatsen en dat ten deze nog nadere opdrachten zijn verstrekt. Voor zoover dit ligt op het terrein zijner ambtswerkzaamheid, blijft ook de onderge teekende diligent. Vrijdagmiddag werd Noordwijk, dat in het teeken van het bloemenfeest staat, verrast door een bezoek van H. M. de Koningin. Bij de kweekerij „Ornata" aan den Heerenweg stopte de auto, om de Koningin gelegenheid te geven bloemen te koopen. Het dochtertje van den heer Steenvoorde bood hier H. M. een bouquet bloemen aan. De rit werd dan voort gezet vla Noordwijk-Binnen. Vervolgens werd de Voorstraat heen en terug gereden, om te ein digen op het Lindenplein, waar het fraaiste mozaïek was gelegd. Nadat H. M. dit bloemen- kleed had bezichtigd, keerde Zij naar de resi dentie terug. Koersen voor stortingen op 23 April 1938 te gen verplichtingen, luidende in Reichsmarken 72.29, lires f 9.50 en peseta's f 10.50. 's GRAVENHAGE. Geslaagd voor derden stuurman groote handelsvaart; G. Hoek, J. Co- blyn en C. Plomp. 's GRAVENHAGE. Behaald hebben paedago- gisch getuigschrift bedoeld in art. 38, eerste lid, der Nijverheidsonderwijswet, behoorend bij de akte N. III (bouwkunde)M. J. Bartelen, Amsterdam (O.), W. J. Candman, Overschie, W. CPmeyer, Oegstgeest, J. Stegeman, Gorin- chem en J. B. Visser, Nieuwendam. NEW-VORK, 22 April (Part.) Na het kleurlooze verloop van gisteren had de effecten beurs heden een wat levendiger voorkomen en viel over het algemeen een iets grooter belang stelling te constateeren. De opening was welis waar zeer kalm en in het algemeen niet meer dan prijshoudend, doch reeds spoedig daarna werd de stemming vaster en gaven de omzetten eenige uitbreiding te zien. Het kan wel als vast staand worden aangenomen, dat indien het standpunt van den Senaat zou zegevieren en dus de belasting op onverdeelde winsten en de kapitaalwinstbelasting verdwijnen (gesteld, dat de President niet zijn veto over een eventueele dergelijke wet uitspreekt) veel tot een verbete ring van het sentiment in het zakenleven zou kunnen bijdragen. Overigens was er ook heden weer geen stimuleerend nieuws, maar de markt scheen zich eenigszins aan den invloed van de ongunstige kwartaalcijfers onworsteld te heb ben. Vooral sporen legden vandaag een vaste houding aan den dag. Aan het einde van het eerste uur waren koerswinsten van tot 1 dollar tamelijk algemeen. Behalve sporen traden koperwaarden op den voorgrond, die vooral in het tweede uur sterk konden stijgen in verband met levendiger vraag van buitenlanüsche zijde voor het product. Ook warenhuisfondsen waren vast, terwijl vliegtuigaandeelen eveneens weer meer belangstelling trokken en hun koersstij ging hervatten. Staalwaarden bleven heden meer op den achtergrond, doch konden zich desondanks eveneens verheffen. Public Utilities gaven over het algemeen opnieuw kleine koers winsten te zien. In het eerste uur werden 240.000 shares afgedaan. De vaste stemming hield ook in het tweede uur aan, hoewel de handel iets kalmer werd. Nadat nog een lichte koersteruggang was te constateeren geweest, volgde een krachtig her stel op de verwachting, dat de belastingwet in een zoodanigen vorm aangenomen zou worden, dat het bedrijfsleven zich rustig zou kunnen ontwikkelen. In snel tempo liepen de koersen op; U.S. Steels o.a. monteerden tot 47%. Voor Chryslers kwam een noteering van 47 tot stand, terwijl Atchison tot bijna 29 opliepen. Later in den middag, en meer in het bijzonder in het laatste half uur kwam weer eenig aanbod los, waardoor het koersniveau eenige verlaging on derging. De handel had daarbij een flinke uit breiding ondergaan; in het laatste uur verwis selden 380.000 shares van eigenaar, waardoor Den tweeden dag van het wapenfeest van den Koninklijken Officiers Schermbond werd aangevangen met de voortzetting van den per- soneelen wedstrijd op sabel voor leerlingen van scholen voor reserve-officieren, tweede ronde, en met de voortzetting van den personeelen wedstrijd op floret voor adelborsten en cadet ten. Het eindresultaat luidde als volgt: 1 van Pelt met 4 gew. part. 12 ontv. en 19 geg. treffers, na barrage met 2 Matthus met 4-12-19. 3 Reep met 3-14-1. 4 de Iongh met 2-14-14. 5 Schar- roo met 1-18-10. 6 Hubert van Bleyenburgh met 1-18-91. Inmiddels was ook de tweede ronde van den personeelen wedstrijd sabel verwerkt en kon worden begonnen aan de halve beslissing van 4 maal 10. Uit elk daarvan plaatsten zich 5 schermers voor de finale. Deze finale wordt Zaterdagochtend verwerkt. Direct nadat Vrijdagmiddag de finale van den personeelen wedstrijd op floret voor adelborsten en cadetten beëindigd was, werd een aanvang gemaakt met den korpswedstrijd op degen voor adelborsten en cadetten. Het werd een vrij gemakkelijk bevochten zege voor de Academie, die met 12 tegen 4 gewonnen partijen met de eer ging strijken. Ondanks het vergevorderde uur werd toch doorgegaan met den korpswedstrijd op sabel, tusschen adelborsten en cadetten. Ook dit werd een gemakkelijke overwinning voor de de K.M.A. met 106 gewonnen par tijen. Vrijdag is te Warschau de tennislandenwed- strijd PolenDuitschland begonnen. De Polen leiden na den eersten dag met 20. Tloczynski (Polen) slaat Goepfert (Duitsch land) 9—7, 64, 6—1. Hebda (Polen) slaat Dettmer (Duitschland) 6—2, 6—3, 6—2. 's GRAVENHAGE. Geslaagd voor diploma C: A. C. Verwijs, D. K. Bottema en J. Drost, allen te Rotterdam. Voor het eerste gedeelte van diploma C- J. P. J. W. Runsink te Amsterdam. De tweede ronde bracht Aljechin samen met six J. A Thomas, met wien de wereldkampioen meestal moeilijk werk heeft. In Nottingham moest hij aan hem een belangrijk half punt afstaan. Ook ditmaal ging het hem niet ge makkelijk af. Aljechin ging op een Spaansche partij in, doch kon niet meer dan gelijk spel krijgen. Hij deed alle moeite om den Engelsch- man uit het evenwicht te brengen, maar deze wist door solide spel in het eindspel te komen, zonder eenig nadeel. De partij werd afgebroken en de algemeene opinie was, dat remise het eindresultaat zou zijn. Na de hervatting echter speelde sir Thomas zwak, met het gevolg, dat hij een pion verloor. Van dit oogenblik af kreeg hij geen kans meer. Hij rekte het nog tot den 50sten zet en gaf toen op. In dezelfde ronde wist Spielmann door mees terlijk en krachtig spel van Alexander te win nen. Het was een Fransche partij, waarin aan vankelijk de Ier goed. stond, doch geleidelijk werd zijn positie minder. Spielmann speelde het toreneindspel onberispelijk en deed eenige pro- bleemzetten. Doordat Milnar Barry zijn hangpartij met Aljechin opgaf, staan Spielmann met Aljechin met twee punten aan den kop. Petrov was zeer teleurgesteld, doordat hü van mrs. Menchik niet kon winnen. Na 64 zetten werd de partij remise. Böök, die zoo schitterend begonnen was, zal wel zijn eerste nederlaag boeken. In zijn af gebroken partij met Milnar Barry staat hij slecht. In de reserve-groepen ging 't levendiger toe. De Pool Najdorf, die als favoriet in de a-groep gedoodverfd was, heeft een nederlaag gele den tegen List, terwijl zijn concurrent Klein won. Landau kon tegen den zwakken Engelschman Illingworth niet meer dan remise maken. Drie maal liet hü hem ontsnappen. Prins, die blijk baar goed op dreef is, speelde een wilde partij tegen Koltanowski. Hü offerde de kwaliteit en later nog een stuk. Met de afwikkeling bleef hü echter de kwaliteit achter en men dacht reeds, dat hij verliezen zou. Hij volbracht ech ter de prestatie dit eindspel nog remise te ma ken. In deze groep leiden Landau, Prins, Koe- nig, Opoczenski en Wlnser met iy, uit 2. In groep C won van Doesburgh wederom op fraaie wijze van Scillicom. Hü leidt met 2 pun ten. Schelfhout heeft zijn tweede partij tegen Heath nog niet ten einde kunnen brengen. De partij Zal wel door hem gewonnen worden. Van Seters maakte remise met den Mexicaan Conde. Onderstaande partij werd m de tweede ronde gespeeld: Wit: sir G. A. Thomas Zwart: dr. A. Aljechin 1. e2e4, e7—e5; 2. Pgl—f3. Pb8—c6; 3. Lfl—b5, a7—a6; 4. Lb5—a4, Pg8—f6; 5. 0—0, Lf8—e7; 6 Ddle2, d7d6; 7. c2—c3, 0—0; 8. D2—d4, Iic8—d7; 9. La4—b3, Dd8—e8; 10. d4xe5, Pc6x e5; 11. Pf3xe5, d6xe5; 12. Lel—g5, Ld7—c6; 13. Pbld2, Pf6—d7; 14. Lg5xe7, De8xe7; 15. •m—dl, Pd7c5; 16. Lb3—d5, Lc6—a4; 17. Tde—el, La4—b5; 18. Ld5—c4, Tf8—d8; 19. Lc4xb5, a6xb520. Pd2—b3. Pc5—d3; 21. Tel—dl. Pd3—f4; 22. De2—f3, Td8xdlt; 23. Df3xdl, Ta8—d824. Ddl—fl, b5—b4; 25. Tal—dl, b4xc3; 26. b2xc3, c7c6; 27. g2g'3, Pf4h324. Kgl—g2, Ph3—g5; 29. Tdlxd8t, De7xd8;30. Pb3—c5, Dd8—e7; 31. Dfl—d3, h7—h6; 32. h2—h4, Pg5—h7; 33. Pc5—d7, b7—b5; 34. Pd7—b8, De7-c7; 35. Pb3—a6, Dc7—b6; 36. Pa6—b4, Ph7—f8; 37. Kg2—f3, h6h538. Dd3—e3, c6—c5; 39. Pb4—d3, Db6d6; 40. Kf3e2, Dd6—e6; 41. Ke2—el, De6xa2; 42. F2—f3, Da2—g2; 43. Pd3xc5, Dg2xg3t; 44. De3—f2, Dg3xh3; 45. Pc 5d3, f7—f6; 46. Df2—a7, Pf8—g6; 47. Da7—b7, Dh3—g3t; 48. Pd3—f2, Pg6—f4; 49. Db7xb5, Pf4h3t, opgegeven. Het internationaal schaaktournooi te Mar gate is Vrijdag voortgezet met de derde ronde. In het hoofdtournooi won Aljechin van Go- lombek, terwijl zijn grootste rivaal, Spielmann, het tegen Milner Barry niet verder dan tot remise kon brengen, zoodat de wereldkampioen thans met 3 punten de leiding heeft. De uitslagen luiden: Hoofdtournooi; SpielmannMilner Barry y Mrs. StevensonMenchikAlexander y„ BöökSir, G. A. Thomas 10 AljechinGolombek 10 Sergeant—Petrov 0—1 Premier reserve tournooi A; A. R. B. Thomas (Engeland)—v. Seters Premier reserve tournooi El: Opocenski (Tsjecho-Slowaküe)L a n d a u 6—1 PrinsKoenig (Joego-Slavië) 1o Premier reserve tournooi C: Reilly (Ierland)v. Doesburgh Vi Sonja Graf (Duitschland)S'chelfhout afgebroken in betere stelling voor Sönja Graf- De afgebroken party uit de tweede ronde in het hoofdtournooi tusschen Milner Barry en Book eindigde in remise. De stand luidt thans na die derde ronde 1 Aljechin 3 punten. 2, 3 en 4 Spielmann, Böök en Petrbv, ieder 2'A punt. 5, 6 en 7 Mrs. StevensonMenchik, Milner Barry en Sergeant, ieder 1 pnt. 8, 9 en 10 Alexander, Sir. G. A. Thomas en Golombek, ieder punt. het totaal op 1.120.000 shares kwam. Spoorweg waarden werden mede gunstig beïnvloed op de verwachting, dat tijdens de zitting van het Congres besloten zal worden tot 't fusionneeren van tal van spoorwegmaatschappijen. Ook het feit, dat de wagonverladingen met 15.607 stuks waren toegenomen, droeg tot den kooplust by. De grootste winst boekten Allied Chemical met een winst van 6 dollar. Vervolgens waren het Amer. Tel. Tel., met een winst van 3% punt en American met 3% dollar. Union Pacific stel den zich 4 punten hooger. Staal-, koper-, auto mobielwaarden, warenhuisfondsen, rubbers, .quipmentshares, kuntzijde-aandeelen, tabak ken, aandeelen in fabrieken van landbouwwerk tuigen en idem in fabrieken van electrische apparaten liepen tot 2% punt op. Oliewaarden, luchtvaartfondsen, public-utilities en amuse mentswaarden verlieten de markt in goed prys- houdende stemming. Slotkoersen April 22 21 20 Allied Chemical 146 140 141 American Can Co. 88 85 83% Am. Car. F.dry 19% 18% 18 Amer. Rolling Mills 18 171/8 17 Am. Smelt. Ref. 39% 38% 37% Am. Tel. Tel. 130 126% 126 3/, A n. Tobacco B. 71 69% 69 Am. Waterworks 87/s 8% 73/s Anaconda Conner 297/e 28% 28% Atchison Toneka 28 26% 26 Vg Baltimore Ohio 6% 53/4 5% Bethlehem Stee) 50 48% 48% Canadian Pacific 67/8 66/s 6% Case Treshing 78 73% 73% Chase National B. 30% 30 29% Ches. Ohio 27Vs 26'% 26% Chicago Rock lsl. 3/4 Crysler Motor 46 443/4 451/8 Cities Service 1% 1% 1% Con8o! Gas N.Y. 215/a 20% 19% Continental Oil 29 28'% 28 7 Dawesl. 30% 303/4 32% 5% Young 26% 26% 26 Va Deleware Huds. 9% 9 9 Douglas Aircraft 43% 43% 433/g Dunont de Nem. 103% 101% 102Vs Eastman Kodak 153 148% 148% El. Bond Sh. 73/a 67/s 6% General Electric 3SVs 34% 337/8 General Motors 33% 32% 32% Good Year 207/g 19% 19% Hudson Motor 7Vs 6% 6% Illinois Centra) 8% 77/8 7% Intern. Harvester 61 59% 59 Intern. Nickel 48% 46% 46% intern. Tel. Tel. 8% 8% 8% Kennecott Conner 35 34% 333/4 Missouri Pacific 1 1% Idem nref. 1% 1% 1% Montgomery Ward 336/s 32% 32% Nat. City Bank 243/4 243/4 24% Nut Dairy Prod. 13Vs 13% 13% New York Central 123/4 117/s 12% North. Amer. Co. 18Ve 17% 166/8 Norfolk Western ISO 150 147% Pennsylvania 16% 16 16 Phillips Oil 356/8 347/g 34% Proctor Gamble 49 49 48Vs Publ. Serv. N. J. 29 283/8 27 Radio Corporation 63/g 6V8 6 Sears Roebuck 59% 57% 57% Shell Union Oil 141/s 137/s 14 Socony Vacuum 133/4 13% 13% Southern Pacific 1» 11% 107/s Southern Railway 7% 7 67/g Standard Brands 73/4 8 7% Stand. Oil of N.-J. 487/e 48 473/4 Tidewater Ass. Oil 13% 13% 131/g Union Pacific 65% 61% 60% United Aircraft 27 266/g 27% United Corp A. 27/8 27/8 2% U. Leather 46/8 4% U. S. Rubber 28 V8 267/g 266/s U. 3. Steel 466/8 456/8 46 Western Union 24 23 23 Westingh. Electr. 78% 75% 74% Wool worth Building 43 43 42 Gedaan en laten. T bieden. ex dividend. ex coupon. NEW YORK, 22 April Slotkoersen April 22 21 20 Brussel 16.87 16.87% 16.87 Rome 5.26% 5.26% 5.26% Madrid Bern 22.99 23.01 23 01 Weenen Oslo 25.05 25.10 25.05 A'dam 55.65% 55.67 55.64 Londen 4.98% 4.99% 4.983/4 Parüs 3.03% 3.13% 3.147/8 Berlijn 40.25 40.z7 40.25 NEW YORK, 22 April 22 Apr. 21 Apr. 22 Apr. 21 Apr. Rubber Standaard Mei 12.77 12.52-- Dec. 13.32 13.01-- Juli. 12.95-- 12.69- f Jan. 13.35- f 13.07-- Sept 13.11 12.82 Mrt. 13.48 13,19-- Oct. 13.18 12.88 Suiker Mei 1.90-91 1.93-14 Oct. 2 03- 2.03-- Juli 1.98-99 1.99-200 Jan. 2.04-05 2.04-05 9ept/.01-02 2 02-03 Mrt. 2.06-07 2.07-08 Koffie (Rio - Nieuw contract) (Santos) Dec. Dec. Mei 4.09- 4.07 Mei 5.80-— 5.79 Juli 4.05- 4.03 Juli 5.76 5.75 Pept 3.93 3.91 - Sept 5 80 5.78-79 Dec. 393- 3.91 Dec. 5 84 5.81 Mrt. 3.- 3 3.91 Mrt. 5.88 5.85- - Katoen Mrt. 8.90-91 8,88 Oct. 9.11 9,05 - Mei 8.98-- 8.96 Dec. 9.13 9.08 - Juli 9,07-- 9 04- Jan. 9.18- 9.14 Tin Loco 38 37% 38.37% Termün 38.37% 38.40 CHICAGO, 22 April 22 Apr. 21 Apr. 22 Apr. 21 Apr. Tarwe Haver Mei 84-837/g 84 - Vs Mei 296/4 29% -- Juli 8 2 V8 GO ÏO co to Juli 277/g 27% - - Sept. 823/4-6/8 827/g - Sept 277/8 271/g Mais Rogge Mei 596/8 -- 59% -- Mei 62Vs 613/4 Juli 61% 61% Juli 60 60 Sept6.% - 62% Sept 58 57% Reuzel Mei 8.45 8,37% Oct. 8.97% 8.92 Juli 8,67% 8,62 Va Jan. Sept. 8.90 8,82 Mrt. WINNIPEG, 22 April 22 Apr. 21 Apr. 22 Apr. 21 Apr. Tarwe Gerst Mei 1231/s 124% Mei 57% 57% Juli ll2»/a 114 Juli 56% Só1/! Oct 89% 90% Oct. 52 - - 517/8 Rogge Mei 64 Juli 64% -- Oct- Haver Me: 46% Juk 42% Lijnzaad 65VsMei. 154 156%-- b5% Juli 155 Oct. 471/s Oct. 38 42% gedaan en laten 1 a bieden i nominaal 157 381/s- (Medegedeeld door Simoons en Co., A. van Vliet en Zn. en L. Slijper) Van 3.304.30 uur Philips Unilever Anaconda H. V.A. Java Ch. Jap. Lyn U. S. Steel Rep. Steel A'dam Rubber Kennecott Tidewater 279 153%—154 K 21 7/16—21 5/8 430—432 89%—91 34% 10 5/8—10-% 198 25% 10 5./16 Van 4.305.00 uur Kon. Olie- Aku Anaconda H. V. A. Ned. Scheepv. U. Kon. Boot Java Ch. Jap. Lijn U. S. Steel A'dam Rubber Kennecott Shell Union North Am. Av. 334—335% 39—39% 21 9/16—21 15/16 434 116% 109 91%—93 34% 200—200% 25% 10 5/16 7 1/8—7% binnenlandsche havens IJMUIDEN, aangekomen 21 April: Enid Mary. s„ Goole; Cabo, m.s„ Londen; Themis, s., Bre men; Agememnon, s„ Hamburg; 22 April: Borg" sten, s„ R'dam; Escaut, m.s., idem1: MaaskerK. s„ W. Afrika; Tabinta, s„ Java; Agility, s„ Lon den (voor Zaandam); Orion, s„ Pemis. Vertrokken. 21 Apri'.Greta, s., Esbjerg: Ex press, m.s., Yarmouth; 22 April: Keret, s., Dron»- heim, Kongsgaard, s„ Houston; Stuyvesant, W. Indië; Borgsten, s„ Frederikstad; Ask, s„ An'" werpen; Etecaut, m.s., Parijs; Ek, s., Oslo; 7n s„ Odense Rhea, m.s., Algiers via R'dam; Her mes, s., Lissabon via Rotterdam. AMSTERDAM, aangekomen 21 April; Enid Mary, Goole, stukgoed, Handelskade, Scheuer; 22 Aprili; Cabo. Londen, stukgoed. Steiger H.A.L., Kampman; Themis, Bremen, stuk goed en hout, Javakade, v. Es v. Ommeren. Agememnon, Hamburg, stukgoed, Sumatrakaoa Verg. Cargadoorskantoor; Borgsten, R'dam, stok" ged, Zeeburgerkade idem; Escaut, R'dam, stuk goed, Javakade, Wm. H. Muller Co.; Maaskerk. W. Afrika, cacao, Handelskade, Holl. Afr. LIju. Tabinta, Java, stukgoed, Sumatrakade, Mij. Ne derland; Klaziena, Danzlg. hout, Steiger H.A.P-» Wagenborg; OTion, Middl. Zee laatst R'dam. stuk goed, Surinamekade, Verg. Cargadoorskantoor.: Olga, Londen, stukgoed, Steiger H.A.L., Kamp man; Prinses Juliana, Wismar, repareeren', Hamer kanaal, Gruno. KOTT. LLOYD GAROET, thuisreis, pass. 21 April Kaap <Jel SITOEB'ONBO, uitreis, 22 April van Port Sal°* Armi. PALEMBANG. thuisreis, 21 April van Colombo- INDRAtPOERA, thuisreis, 22 April Van F°Th Said. KEDOE, thuisreis, pass. 21 April Flnisterre. KOTA GEDE, uitreis, pass. 22 April Flnisterre. KOTA INTEN, 22 April van R'dam te Hamburg- HOLLAND—AMERIKA LIJN BREEDIJK, uitreis, 22 April te Antwerpen- SPAARNDAM, 20 Apri van R'dam te New York- LEERDAM, thuisreis. 20 April van Tampico. DAMSTERDIJK, Pacific Kust n. R'dam. 21 April 11 u. 5 v.m. 600 mijlen Z.W. van Lana» End. DINTELDIJK, Pacific Kust n. R'damc, pass. Zl April Lizard. KON. NED. STOOMB. MEI. ARIADNE, 21 April van Kimasei n. IstanböUl- FAUNA, 22 April van Amst. te R'dam. JUNO, 21 April van Istanboul te Bourgas. ODYSSEUS, 21 April van Vlgo n. Amst. PERSETJS, Amst. n. Kopenhagen, pass. 22 Ap"11 Holtenau. STELLA, 21 April van Tel Aviv n. Messina- VENUS, 21 April n.m. 11 u. van Amst. te Ham- burg. VULCANUS, 21 April n.m. 7 u. van CadiX w Lissabon. STUYVESANT, 22 April van Amst. n. W. Indie- AGAMEMNON. 22 April van Hamburg te Affl®1" T1TUS. 22 April itn Bar! te Catania. OBERON, 22 April van Patras n. Malta. ORION, 22 April van R'dam' te Amst. MARS. R'dam n. Middl. Zee, pass. 21 n.m. Gibraltar. JUNO, 22 April van Bourgas n. Varna. IRIS. 22 April van Amst. n. Odense. RHEA, 22 April van Amst. via R'dam n. giers. HERMES, 22 April van Amst, via R'dam Lissabon. April Al- MIJ. OCEAAN PHRONTIS. 22 April van Fadang n. Batavia. POLYDORUS, Amst. n. Java, 21 April van Sue» MIJ. NEDERLAND POELAU BRAS, thuisreis, 22 April van P°r Said. JOHAN DE WITT, thuisreis, 22 April van giers. M* OKR. HUYGENS, uitreis, 21 April van Colornb0- POELAU LAUT, uitreis, 22 April te Genua. JOHAN VAN OLDENBARNEVELT, uitreis, April van Southampton. TABINTA, 22 April va nJava te Amst. POEILAU ROEBIAH, uitreis, 20 April van bang. KON. PAKETV. MIJ. BARENTAZ, 21 April van Shanghae te KafP" stad. NIEUW HOLLAND, 21 April van Sydney Singapore. RUYS, Amst. n. Batavia, pass. 21 April St. Be lena'. ROTTERDAM—Z. AMERIKA LIJN ALCYONE, 22' April van R'dam te Hamburg- Opgegeven door v. d. Graaf Co. N.Y. afd. Handelsinformaties Surséance van betaling: wta- 14 April 1938 definitief surséance van b« t0 ling verleend aan F. La Fontaine, koopman g Den Haag Copernlcusstr. 116, handel drijven onder de fa. benaming Fongo Metaalmeube1' r briek aan de Kockstraat 28, Den Haag, j. den tijd van l>/2 jaar. Bewindvoerder Mr. c- de Vries, Den Haag. Uitgesproken: lê- 20 April: S. G. Kooistra, exploitant van kerm D, attracties, verblijvende te Rotterdam, SalonwaS Stationsemplacem'ent D.P. R.c. Mr. J. C. BW gers. Cur. Mr. J. Coert Jr. te Rotterdam. Ag. 21 April:"F. Knepper, Nijm'egen, Vondelstr. R.c. Mr. H. R. de Zaayer. Cur. Mr. E. L. Kay bergh, Nijmegen. ,7. Joh. Verhoeven, Nijmegen, Hartogstr- R.c. Mr. H. R. de Zaayer. Cur. Mr. F. Visser, x y megent g. H. Wlttekamp, koopman, handelende °t,ei, naam Heerenmodemagazijn H. Wlttekamp, i,ur. Waterstraat 79. R.c. Mr. H. R. de Zaayer. u Jhr. Mr. E. J. J. van Lidth de Jeude, Tiel.. A. Minks, reiziger in agenturen. Huia",p. Gymnasiumstraat. R.c. Mr. H. W. A. SchipPe u Cur. Mr. J. Vis. Leeuwarden. bCi» Stichting Nederlandsche Bouw- en Men» e. spaarkas „Nebom'es" te Maastricht. R.c. Mr. tit. Cur. Mr. Rob. ran Oppen, Heerlen. Tl-h- Ja. Ma. Bremer, wed. A. W. Kuljpers, j_ tenvoorde. R.c. Mr. H. L. Wilkens. Cur. Mr- Voorlnk, Winterswijk. A-ve\efl Th.de Vrij. winkelier electrische artis pj, en rijwielonderdeelen, Zutphen. R.c. Mr. A'„ep. van der Giesen. Cur. Mr. H. E. Beunfce. ZUtp1 Opgeheven wegens gebrek aan actief: 13 April: L. A. Jacobs, Diemen. 20 April: Hartog Lisser, Almelo. -J. P. Sijlvester, Hengelo. S. Vromen, Amsterdam. A. de Swarte, Amsterdam. pe de Handelsvenn. o. d. Fa. Febr. Voorn. (.p Snelle Voorn" en hare leden Jacob Voorn Cornells Voorn, allen te Edam. M. Jacobs. Amsterdam. «et- R. Ch. P. H. Baron van der Borch tot j,t- wolde, eenig beheerend vennoot der C.V. Utre sche Commïssiebank, vroeger wonende te baden, thans te Brussel. W. F. Jasper, Baarn. r,se^°' Geëindigd door homologatie van het aan» den accoord„„aeP 14 April: de Venn. o. d. Fa. R. J. van b te Baarn. Ultk. 8%. R. J. van Hagen, Baarn. Uitk. 8%. J. G. van Hagen, Baarn. Ultk. 8<£.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 2