Arctische ontgoocheling René Clair's nieuwe film w; IhvascHHjllS }a ié De mislukking van Papanin Break the news Fa. SPKONK Co. ATJEHSTRAAT 50 JONGENS OF MEISJES m TRIMTEH SLYCEl M GEMEENTE HAARLEM INSCHRIJVING van LEERLINGEN BLOEIENDE BETUWE NAAR DE BOLLENVELDEN REISBUREAU J. TER WAL En toch... komt de Zomer TOONEEL, FILM EN MUZIEK ■lil DIE LUSTIGE WITWE TANDARTSEN KLINIEK KUNSTGEBITTEN Er is goed nieuws it! Familieberichten HERWONNEN LEVENSKRACHT GROOTE JÜBILEUW-ACTIE ZATERDAG 23 APRIL 1938 DAMMEN Persoonlijke kampioenschappen van Haarlem en Omstreken ff ff Een film over revoluties, revue's en reporters Haarl. Voetbalbond RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN JOHANNUS AARTMAN CORNELIA MARIA BUSCHMAN OVERGORDIJNEN T A PIJ T E N Stoornen Verven blijvend Motecht maken F. E. PAESI PRAKTIJK HERVAT F. A. J. VAN DER AA AFWEZIG SELIEN MOK AFWEZIG Tandheelkundige Inrichting K. ACKEMA KUNSTGEBITTEN GEOPEND: RUSTHUIS PARKLUST HAARLEMSCHE Ondergeteekenden deelen U beleefd mede, dat zij vanaf einde April hun zaak verplaatsen van Cronjéstraat 140 naar Tevens hopen zij het vertrouwen, dat zij gedurende deze periode hebben mogen ontvangen, in de toekomst steeds waardig te mogen blijven. Prachtcollectie Zomerstof- stalen is in ons bezit en wordt op aanvraag thuis gezonden. - Mooie coupe en beste kwalit. stoffen worden onder vakkundige leiding gemaakt. Hoogachtend, M. W. pronk C. Stokman OPROEPING Ver. Tandheelk. Praktijken Frans Halsplein 8 MOOIE HEERENHUIZEN met garage MIDDENSTANDSWONINGEN naar de in de advertenties vandaag. Laat dus ten spoedigste UW OUDE HOED VERVORMEN U krijgt hem weer als NIEUW terug en- het is NIET DUUR FRITZ HIRSCH OPERETTE STEUNT HET WERK VIN Dank zij 't vliegtuig, den modernen ijsbreker en de radio, is in onze dagen de eco- mische ontsluiting der poolstreken mo gelijk geworden op een wijze en een schaal als voor enkele tientallen jaren niemand had dur ven droomen. De Canadeezen zijn de eersten geweest, die het vliegtuig regelmatig gingen gebruiken bij hun exploratie en exploitatie van het arctische deel van hun land, dat een zoo reusachtige oppervlakte beslaat en zoo ontzaglijke moge- hjkheden biedt. De directeur van de maat schappij, die weldra ontstond om in dit gebied geregelde luchtlijnen te exploiteeren, is in Amsterdam geen onbekende. Wat zijn oorzaak ongetwijfeld vindt in het feit, dat de Cana deezen haast uitsluitend Fokkervliegtuigen gebruiken. De vliegtuigen op de noordelijke routen lan den des zomers op drijvers als echte water- Vliegtuigen. Soms hebben ze ook nog wielen, Zijn ze dus amphibievliegtuigen, zoodat ze dan ook op vasten bodem kunnen landen. Des Winters worden ze van zware ski's voorzien ®n landen ze op de sneeuw of het ijs. Alleen In het najaar, als er nog niet genoeg sneeuw gevallen en het ijs op de meren nog niet dik genoeg is, ondervindt de dienst stagnatie. Evenzoo in het voorjaar als er nog niet vol doende open water is om op drijvers te lan den en de toestand van het „rottende" ijs eii de smeltende sneeuw landing op ski's niet meer mogelijk maakt. Dank zij de radio staan de kolonisten in het Hooge Noorden vrijwel in onafgebroken verbinding met de cultuurcen tra, die hen uitzonden en kunnen de vliegtui gen ook veilig de verbindingen onderhouden. Het moet al heel raar weer zijn eer ze aan den grond blijven. Het Hooge Noorden, dat eeuwenlang alleen traan en pelterijen had geleverd, brengt nu tal van kostbare metalen voort. Een heele reeks mijnontginningen, die uitsluitend over luchtvaartverbindingen beschikken dikwijls hebben ze eigen lijnen is in exploitatie ge komen. Maar in aansluiting daarop levert het, spe ciaal- in Amerika, ook reeds zeer groote hoe- Veelheden bevroren rendiervleesch, geconser veerde vischproducten en hout. Hunnerzijds hebben de Russen getracht het Canadeesche voorbeeld te volgen en niet te loochenen valt, dat zij daarbij schitterende brestaiies geleverd hebben en ook heel wat 'hebben bereikt. Waaraan het fgit, dat hun tenslotte toch een bittere ontgoocheling ten deel is gevallen, weinig afdoet als men beoordeelt volgens den maatstaf, waarmee Tollens het Willem Barentsz deed: „En rekent d'uitslag niet, maar telt het doel alleen". De Russen meenden nog over een andere mogelijkheid te beschikken om de hand te kunnen leggen op de enorme rijkdommen van hun arctische gebieden dan de Canadeezen op de hunne en bovendien hadden zij er het grootste strategische belang bij om een ver binding langs den zeeweg om de Noord tot stand te brengen tusschen hun Europeesche «n Aziatische kusten, tusschen Archangel aan de Witte Zee en Wladiwostock aan de Japan- sche. Daarom vatten zij den droom van Willem Harentsz, dien van de Noord-Oostelijke door- Vaart, weer op. Noch de Canadeezen, noch de Amerikanen hebben den droom van de Noord westelijke doorvaart dié 'in de jaren 1845 1847, na twee overwinteringen, aan Franklin en zijn 126 man het leven kostte in onze dagen weer opgevat. De ontdekkers, die in Eranklin's kielzog, voeren pas in de jaren 1903—1906 forceerde de Noor Roald Amundsen de Noord-Westelijke doorvaart! en het gebied ten Noorden van Canada in kaart brachten, constateerden dat tusschen Amerika Groenland een archipel lag van talrijke en keer groote eilanden. De nauwe zeestraten daar- tusschen worden zelfs des zomers niet vol doende ijsvrij om eene geregelde scheepvaart mogelijk te maken. Zelfs niet in onze dagen, bu de techniek ter beschikking van de arctische Zeevaarders jjsbrekers heeft gesteld, die door Ijsmassa's van tien meter dikte heen kunnen breken en vliegtuigen, die dagen ver de ijs- Velden verkennen om den weg van den ge- tingsten weerstand naar open water te vinden. Wat vroeger alleen gebeurde uit het kraaien nest in de mast, dus met een zeer beperkten horizon. Wat door vliegtuigen gesteunde ijs- brekers kunnen presteeren, heeft voor kort de redding van de Papanin-expeditie nog weer bewezen die ongetwijfeld groote weten schappelijke resultaten van den tocht per drij vende ijsschots mee naar huis heeft gebracht, maar waarvan vermoedelijk geen economische resultaten het gevolg zullen zijn. Voor de Russische arctische scheepvaart zijn de verhoudingen veel gunstiger. Ten Noorden van hun arctische kusten ligt geen groote eilandengroep, noch een reusachtig eiland als Groenland. Het ijs wordt in de Poolzee dus niet door kusten vastgehouden al vormen Nova Zemlya, de Taymir-Archipel (Leninland), de Nieuw-Siberische eilanden en Wrangel Eiland vier steunpunten, waaraan het ijs zich gemak kelijk vast kan zetten om aldus een barrière te vormen; welke den schepen 'n halt toe moet roepen. Speciaal Leninland en Wrangel Eiland hebben de Russen dan ook uiteindelijk eene bittere ontgoocheling bereid. Als gunstigen factor hadden de Russen ook nog het feit, dat drie reusachtige rivieren Ob, Jenessei en Lena die hun bronnen diep in het woudgebied aan de grenzen van China hebben in het voorjaar en in den zomer onmetelijke massa's water die het ijs doen smelten in de Poolzee werpen en dat voor namelijk daardoor hun noordelijke kusten ijsvrij worden en langs den zeeweg te bereiken voor zoover geen „ijsprop" den schepen den weg verspert. Die rivieren zijn ook ideale trans portwegen. Archangel aan de Witte Zee is des zomers altijd te bereiken en voert dan enorme hoeveelheden hout en vlas uit. Al eeuwen lang. Zouden nu des zomers ook de mondingen van de drie genoemde rivieren te bereikeri zijn, dan konden de Siberische wou den op nooitgedachte wijze geëxploiteerd wor den en ook die mijnen, welke niet voor ont ginning in aanmerking komen, zoolang alleen het vliegtuig hun eenigste schakel met de buitenwereld zou zijn. Dus de mijnen, welke kwantiteitsdelfstoffen leveren en geen kwali- teits, als goud, zilver, platina, nikkel, radium, enz. De Russen schatten den steenkolenvoor- raad van hun arctische gebieden alleen al op zeshonderd milliard ton! Buitengewoon groote en rijke petroleumvelden zijn er aangeboord. Lood, nikkel en ijzererts is er in onmetelijke hoeveelheden voorhanden. Onder het bestuur van de tsaren is er reeds heel veel gedaan om de rijkdommen van het Noorden te ontginnen. Maar pas de Sowjet- regeering kreeg de beschikking over geheel nieuwe technische hulpmiddelen en met al den ijver, welken nieuwe menschen kunnen ontwik kelen, wierpen de bolsjewiki zich op het arcti sche probleem. Vooral materialisten als zij zijn op den economischen kant daarvan. Er werd een organisatie gesticht met den naam van „Hoofdbestuur van den Noordelijken Zee weg", die de leiding kreeg over alle onderzoek, vliegwezen en scheepvaart in al de Poolge bieden der Sovjet-Unie. Op grootsche wijze werd het probleem der Noord-Oostelijke doorvaart aangepakt. Heele smaldeelen koopvaardijschepen met ijsbrekers en verkenner-vliegtuigen werden naar het Noorden gedirigeerd. Maar een werkelijk practisch resultaat viel niet te bereiken al lukte het een enkel schip bijna. Dank zij het vliegtuig was het verlies aan menschenlevens echter minimaal er werden zelfs lieden gered door ze in pelzen gewikkeld onder aan de vleugels vast te sjorren en zoo te evacueeren! De ondernemingen kostten natuurlijk schatten aan geld en de resultaten leonden de moeite biet-,. - Vermoedelijk zullen de Russen hun pogingen om de Noord-Oostelijke doorvaart te gaan ge bruiken nu wel opgeven en zich bepalen tot vanuit de Witte Zee zoo ver mogelijk naar het Oosten te gaan varen en van de Japansche Zee uit, via de Beringstraat, zoo ver mogelijk naar het Westen. Dit plan biedt bij veel minder moeite en kosten zeker blijvende mogelijkheden. Hout, dat de Jenessei kwam afvlotten, werd de laatste jaren reeds in Zaandam en Amster dam aangevoerd. De schitterende poging, verleden jaar ge daan, is op een zeer ernstige en kost bare mislukking uitgeloopen. Bij die poging om de Noord-Oostelijke doorvaart ge durende den zomer van 1937 te forceeren zijn niet minder dan 26 schepen, waarvan ver scheidene ijsbrekers in diverse groepen ysmmmmmmamms René Clair, wiens jongste film. door onzen filmmedewerker te Londen hier- neven wordt besproken in het ijs blijven steken en hebben zij moeten overwinteren. Als bijzonder ernstig wordt op het oogenblik de toestand van de grootste dier expedities beschouwd, die uit acht schepen met te zamen 216 man aan boord bestaat. Nu hebben de Russen een prachtig middel tegen alle mislukkingen te weten arrestaties en fusillades. De Raad van Volkscommissaris sen heeft „misstanden in het hoofdbestuur van den Noordelijken Zeeweg" verantwoordelijk gesteld voor den ondervonden tegenslag. En dan weet men in en buiten Rusland wel hoe laat het is. Blijkbaar heeft men den volke toch niet durven bekennen, dat men zich verrekend had en dat altijd nog „bergen van ijs den weg versperren naar het Oosten en de rijke kust van China" zooals Milton zong. Papanin, de held van de ijsschots, is nu tot leider van het hoofdbestuur van den Noordelijken Zee weg benoemd en aan hem is als politiek dwarskijker toegevoegd Belatsjof, een tot nu toe onbekende grootheid. Begawinof en Jans- son, de vroegere titularissen, zijn blijkbaar den weg opgezonden van zoovele grootheden voor hen, volgens de opvatting „het werk blijft, de menschen gaan". Het is lang niet onmogelijk, dat Papanin nog wel eens naar „Eenzaamheids-Eiland" zoo noemde hij zijn ijsschots terug zal verlangen, waar hij zonder economische of politieke ver antwoording rustig zijn wetenschappelijk werk kon doen. Met hoogstens de kans dat een ijsbeer eens zou komen kijken hoe hij er mee opschoot. Wat alleen maar voor dien ijsbeer onaangename gevolgen kon hebben. Tenzij na tuurlijk ook Papanin te veel tegenslag ten laste wordt gelegd Ook een Papanin zal die eeuwige ijsproppen tusschen de vier groepen eilanden en de kust niet weg kunnen nemen. Met groot beleid en de uiterste voorzichtigheid zal eenige scheep vaart langs de kust, vanuit het Oosten en het Westen naar het midden, en vice-versa, wel mogelijk blijken. Het eene jaar wat meer, het andere wat minder want nooit zijn de ijstiestanden twee Jaren achter elkaar het zelfde en de ijskaart, opgemaakt volgens de gegevens der ijsloodsen, door de radio gemeld, ziet er elk jaar heel anders uit. De Russen zullen verstandig doen zich bij hun arctische ontgoocheling neer te leggen. Er blijft nog ge noeg werk over, al' zal men nooit 'n vervanging kunnen vinden voor het massatransport mid dels schepen. Maandagavond a.s. worden de wedstrijden om de persoonlijke kampioenschappen van Haarlem en omstreken in „Het Hof van Hol land" te Haarlem voortgezet. Het programma voor deze ronde luidt voor de hoofdklasse als volgt: J. PoppenJ. W. van Dartelen; J. B. Slui ter Jr.P. J. van Dartelen; P. G. van Engelen Joh. Label; W. van PeltA. de Jong. J. J. van Kesteren is vrij. (Van onzen filmcorrespondent te Londen.) Van de verschillende buitenlandsche filmregisseurs, die de groeiende En- gelsche filmindustrie de laatste ja ren heeft aangetrokken, zal het weinigen zoo moeilijk zijn gevallen, zich bij de En gelsche mentaliteit aan te passen, als René Clair. Want Clair is een typisch-Fransche kunstenaar met een typisch-Franschen hu mor (dat die soort humor in het buiten land dikwijls meer op prijs wordt gesteld dan in Frankrijk zelf, doet daarbij niet ter zake) en die is heel moeilijk met Engelsche acteurs te verwezenlijken. Gréville, die het als regisseur van dramatische films in dit opzicht gemakkelijker had, ondervond niet temin de handicap van het verschil in na tionale geaardheid dusdanig, dat zijn hier opgenomen films herhaaldelijk den indruk maakten, Fransche films te zijn, die bij ver gissing door Engelsche acteurs waren ge speeld. Bij de eerste film, die René Clair in Engeland heeft gemaakt, „The Ghost Goes West", slaagde hij er heel goed in, de moeilijkheid te omzeilen, door Schotten en Amerikanen tot de hoofdpersonen te maken en deze vrijmoedig te parodieeren; en daar het Engelsche publiek niets zoo graag ziet als parodieën op Schotten en Amerikanen, was alles dus best in orde. Maar zelfs Schotten en Amerikanen kan men niet b 1 ij v e n parodieeren en zoo zat er voor Clair dezen keer niets anders op dan het probleem bij den kop te grijpen en een rechtstreeksche worsteling met de Engel sche soort van humor te beginnen. Het product van deze worsteling heet „Break The News" en wordt deze maand voor het eerst vertoond. „Break The News" is vervaardigd naar een novelle van Loic Le Gouriadec, die een paar jaar geleden ook al tot onderwerp van een Fransche film, „Le Mort En Fuite", heeft gediend. Maar René Clair's scenario schrijver, Geoffrey Kerr, is bij de uitwer king van het thema sterk afgeweken van wat zijn Fransche collega er van heeft ge maakt. De Fransche film speelde in het mi lieu van de Parijsche voorstadtheatertjes waar de directies, de tooneelspelers, de dé cors en de kostuums allemaal even armoe dig zijn; de Engelsche film daarentegen speelt in en om een der groote Londensche „musical comedy"-theaters, waar een rij ke, door zichzelf en anderen verwende pri madonna de lakens en de salarissen uit deelt, zich meer dan ten volle bewust van haar aantrekkingskracht, die gestimuleerd wordt door talrijke reportages in de boule vardbladen over haar hondje, dat bijna was weggeloopen, of over haar nieuwste avondtoilet, dat een vermogen heeft ge kost. De hoofdpersonen zijn twee acteurs, de Engelschman Teddy Enton (Jack Bucha nan) en de Franschman Francois Verrier (Maurice Chevalier), die in de nieuwe re vue-operette samen een song ten beste wil len geven, maar van deze kans op succes worden beroofd door de primadonna, Grace Gatwick (June Knight), die vindt dat het stuk, tengevolge van de vele chansons die zii zélf zingt, al lang genoeg is. Teddy en Francois zien in, dat zij het nooit tot iets zullen brengen, als zij geen reclame voor zichzelf maken en de pers over zich laten spreken, zooals Grace Gatwick daar zoo uitstekend slag van heeft. Teddy, de ener giekste van de twee, krijgt een prachtig idee voor een geweldige „publicity". Fran cois moet hem vermoorden (natuurlijk al leen in schijn), uit jaloezie, omdat zij bei den (evenzeer in schijn) dol verliefd zijn op Grace Gatwick; Teddy zal dan verdwij nen, terwijl Francois zich zal kunnen koes teren in het licht der sensationeele publici ty, dat aan de galg vooraf pleegt te gaan, cm natuurlijk nog juist op tijd te worden gered door den nóg sensationeeleren terug keer van het zoogenaamde slachtoffer. Hun namen zullen door dat alles zóó algemeen bekend worden, dat de tooneeldirecties hen daarna zuilen bestormen met engagemen ten. Francois is niet zoo erg enthousiast over het plan, maar hij laat zich bepraten. Ted dy verdwijnt naar de Rivièra, waar hij zijn baard laat staan om niet te worden her kend, en Francois, die zijn uiterste best doet om een opvallend moordenaarsgezicht te trekken, blijft alleen achter. Maar, he laas! Niemand bekommert zich om het verdwijnen van Teddy; het schijnt geen sterveling iets te kunnen schelen, dat Fran cois rondloopt als een massamoordenaar vlak voor zijn terechtstelling. Maar erger is, wat Teddy overkomt. Met zijn nieuwen baard lijkt hij sprekend op 'n Verbannen generaal uit een vreemd land, ergens in het Zuid-Oosten, die een putsch aan het voorbereiden is. Een vrouwelijke spion van dat land houdt hem voor dien generaal, ontvoert hem en levert hem aan den krijgsraad over, die hem ter dood ver oordeelt! Intusschen heeft Francois de Engelsche justitie er juist van kunnen overtuigen, dat hij zijn vriend uit jaloezie heeft ver moord; met het resultaat dat noch hij, noch Teddy de vette opschriften in de kranten krijgt, maar.... Grace Gatwick. wier schouwburg ten gevolge van deze sen satie avond aan avond is uitverkocht! En Francois wacht tevergeefs op den terugkeer van zijn „vermoorden" vriend, terwijl de dag van zijn terechtstelling met verbijste rende snelheid nadert. Tot hun beider geluk maakt de verban nen generaal gebruik van het feit, dat de autoriteiten van zijn land in den waan ver- keeren hem in handen te hebben, om het sein te geven voor zijn revolutie. In de verwarring van die revolutie slaagt Teddy er in, te ontsnappen en na een wilde jacht door en over Europa komt hij nog juist op tijd om zijn vriend van de galg te redden. Deze wonderbaarlijke redding geeft hun tenslotte tóch de publicity, waarop zij zoo hebben geaasd. En hun loon is, dat zij ein delijk in Grace Gatwick's revue hun lied je mogen zingen s René Clair heeft de door dit scenario ge boden gelegenheid aangegrepen om den spot te drijven met Engelsche „musical co- medy"-diva's, met de eeuwige jacht naar onbenullige sensatienieuwtjes door de Lon densche boulevardpers, met krijgsraden in Balkanlanden en met de verwarringen van een revolutie. Vooral wat het laatste be treft, is hij uitmuntend geslaagd; de mU: taire putsch, waarbij niemand precies weet, wie vriend of vijand is, als hij geen uni formpet van deze of gene partij op heeft, is een kostelijke comedy of errors. Maar artistiek staat „Break The News" niet op hetzelfde hooge niveau als René Clair's vorige films. Men krijgt er het gevoel bij, dat de regisseur zijn persoonlijkheid niet zoo vrij heeft kunnen uiten als vroeger, dat er een afstand was tusschen hem en zijn materiaal. Waarschijnlijk moet dat worden toegeschreven aan de moeilijkheid, waarop ik -aan het begin van dit artikel wees. De strijd tusschen Clair's persoon lijkheid en de Engelsche mentaliteit is blijkbaar met remise geëindigd; geen van beiden heeft gewonnen en daardoor is de film een tweeslachtig werk geworden, dat voor geen van beide partijen kenmerkend is. Dat een groot deel van de handeling in een fantasie-staat, in een soort van „Niemandsland" speelt, draagt daar na tuurlijk nog toe bij; evenals het feit, dat Clair dezen keer geheel afstand heeft ge daan van de oorspronkelijke, vaak gedurfde invallen op regietechnisch gebied, waaraan men vele van zijn vroegere films vaak her kende.- „Break The News" is een genoeglijke, amusante en onderhoudende film voor het groote publiek. Maar den vrienden der filmkunst heeft René Clair dezen keer niets te zeggen gehad. Programma voor Zondag luidt: H.V.B.-beker: Spaamevogels— Hillinen. ProefwedstrüdR.C.H. 2voorl. H.V.B.-elftal. Promotie 3e klasse E.H.S. 3Ripperda 3, terrein Swastika. Competitie 1B Zandvoort 2E.D.O. 5. 2C Stormvogels 4D.I.O. 2. 2D Beslissing laatste plaats: Zandvoort 4- Zeemeeuwen. 3F R.C.H. 12—Brederode 4A DeCeO 3Zandvoort 7 4B V.V.H. 4V.O.G. 3 4D E.H5. 6—V.O.G. 2 E.T.O. 2Waterloo 2. IJMUIDEN, 23 April (Rijksvischafslag) Versche visch: Tarbot 0.94 tot 0.78 per kg., tong 1.16 tot 0.96 per kg., heilbot 104 tot 0.94 per kg., griet 35.tot 16.per 50 kg., middel schol 24.per 50 kg., zetschol 36.tot 31.per 50 kg., kleinschol 26.tot 5.60 per 50 kg., bot 6. per 50 kg., schar 8.tot 3.10 per 50 kg., tong schar 21.— tot 17.— per 50 kg., groote roode poontjes 4.60 tot 2.60 per 50 kg., kleine schel- visch 16.tot 7.50 per 50 kg., kleine gul 7. tot 6.90 per 50 kg., wijting 4.50 tot 1.per 50 kg., makreel 7.50 tot 7.per 50 kg., kabeljauw 50— tot 16.— per 125 kg., leng 2.17 tot 5.50 per stuk. Trawlers: Zeeleeuw IJm. 29 140 manden 1300—, KW 103 40 manden 740.—. Loggers met versche visch: RO 9 770.Sch. 15 1140.—, KW 107 260.—, KW 178 390.—, KW 70 360—, KW 48 300.—. WATERSTANDEN TE IJMUIDEN 24 April 25 April 26 April 10.04 5.28 10.48 6.04 11.24 6.48 7.24 0.04 8.04 12.33 8.33 at bete® kent het lijden in den tijd, vergeleken bij het geluk in de eeuwigheid? In plaats van kaarten. Huwelijksaankondiging. Op Woensdag 18 Mei 1938, te half 10 hopen CORNELIS ZWETSLOOT en NEL BERBcE ln de Kerk van St. Agatha te Lisse het H. Sacrament van het Huwelijk te ontvangen. Daarna zal 'n gezon gen H. Mis tot hunne Intentie wor den opgedragen, waaronder de Hu welijkszegen. Haarl.meer, 21 April 1938 Lisserweg 688 Lisserdijk 390 Receptie: Lisserdijk Zondag 1 Mei, v. 35 uur; Lisserweg Zondag 8 Mei van 35 uur. Toekomstig adres: Schoollaan 23, Bennebroek. Den 15en Mei a.s. hopen onze ge liefde Ouders WILLEM ANTONIUS JANSSEN STEENBERG en MECHELINA STRIK den da» te herdenken, waarop zij vóór 25 "jaar in den echt werden ver bonden. Dat God hen nog lang moge Sparen is de wensch van hun dank bare kinderen. TOOS en Verloofde Frater TARCISIUS WILLY PAULA Jaarlem, 24 April 1938 Regasusstraat 34 Receptie: Zondag 8 Mei a.s. 8-5 uur. van hen 18en Mei a.s. hopen onze ge liefde Ouders en JGn dag te herdenken van hun 25- J&rige echtvereeniging. Dat God hen fiog lang moge sparen is de wensch va.n hun dankbare kinderen. ^oordwykerhout, 22 April 1938. havenstraat 15. Tandarts Arts Waarneming praktijk: Doktoren v. d. Eist, PrinZj de Voogd en Ter- vooren (alleen partic.). Tandarts 78 VERSPRONCKWEG Maandag, Dinsdag, Woensdag Waarnemers: Collegae Blankevoort, Pereira en Petri. bekende lage tarieven spreekuren 23 dag. Maand. Dinsd. 's morgens, Dinsd. 's avonds Donderd. 910 Vrijd. 78 Zaterd. JORDENSSTR. 60 b. d. Wagenweg Parklaan 67, Tel. 18909, Haarlem Voor rust en hulpbehoevende patiënten Aanbevelend, Zr. J. A. v. d. LINDE GED. OUDE GRACHT 11 t.o. Postkantoor Telef. 15935 Morgenspreekuur Ma. Wo. Zat 9—10.30. Middagspreekuur Ma.. Dl.. Wo.. DO 45.30 Avondspreekuur Ma.. Wo.. Vr. 78.30 Flink huis gevraagd te Haarlem tegen 1 Juli, met garage, 3 kam. ben., minstens 4 slaapk. en zol- derk., omg. R.K. Scholen. Br. m. huurpr. No. 84605, bur. v. d. bl. Huis of pand te huur gevraagd met recht van koop, wat in ver val is, tegen lagen prijs. Br. onder No. 84429. bur. v. d. blad. Voor Kunstatelier gevraagd op de hoogte m. teekenen of schilderen. Br. No. 84591, bur, v. d. bl. Allen, die iets verschuldigd zijn aan, te vorderen hebben van, zaken onder hunne berusting hebben, behoorende tot, of in het bezit zijn van borgtochten als anderszins, ten laste van de nalatenschap van wijlen den Heer Mr. JOHANNES ENSCHEDé, in leven industriëel, laatst ge woond hebbende te Heemstede, huize „Ipenrode" en aldaar overleden op 7 April 1938, wor den verzocht daarvan betaling, opgave, afgifte of mededeeling te doen vóór 7 Mei 1938 ten kantore van Notaris Mr. J. A. de la Hayze, van Merlenlaan 19, Heemstede. Te koop gevr. MELKWIJK, pl.m. 400 L. p. w., liefst Haarlem. Br onder No. 84560, Bur. van dit blad. TEGEN ZIEKENFONDSTARIEVEN Spr.uur 10-3, Maand, en Dond.av. 7-8 Telefoon 15144 Te huur of te koop a d. Duindoornl. en Slangenkruidl. grenz. Aerdenhout; zeer billijke huur prijs of koopprijs. Te bevragen bij G. KAMM1NGA, Mercuriusstr. 1, Haar- lem-Nrd, Telef. 22656. Voordeelig te koop z. mooi gelegen bij de Delflaan en Orlonweg, prijs f 5300.vrij op naam. Te bevr. G. KAMMINGA, Mercuriusstraat 1, Haarlem-Nrd., Telefoon 22656. ZIJLWEG 203 Met afdelingen Gymnasium - H.B.S. B. en H.B.S. A. De INSCHRIJVING van nieuwe leerlingen zal plaats hebben vanaf MAANDAG 2 MEI tot en met ZATERDAG 7 MEI in de namiddaguren van 2—5 uur aan het School gebouw. De inschrijving geschiedt bij voorkeur door Ouders en Verzorgers persoonlijk. De data van het schriftelijk toelatingsexamen zijn gesteld op 20 en 21 Juni. DE RECTOR voor MIDDELBARE SCHOOL voor MEISJES met 5-jar. cursus, Directrice Mej. C. M. Burger, Tempeliersstr. 1; le HOOGERE BURGERSCHOOL B met 5-jarigen cursus, Directeur Dr. W. van den Berg, Zijlvest 27; 2e HOOGERE BURGERSCHOOL B met 5-jarigen cursus, Directeur Dr. J. Thie, Santpoorterplein 28; HOOGERE BURGERSCHOOL A met 5-jarigen cursus, Directeur Ir. M. Voorzanger, Zijlvest 25a; GYMNASIUM, Rector Dr. C. Spoelder, Prinsenhof 3. op ,s. van 24 uur aan de scholen DINSDAG 26 APRIL DONDERDAG 28 APRIL MAANDAG 2 MEI OP ZONDAG 24 APRIL a 1.75 per pers. DINSDAG en DONDERDAG a 1.25 p. pers. ELK UUR a 0.25 per persoon - ZONDAGS a 0.35 per persoon ROZENSTRAAT 24—26, bij het Station SPECIALE NIEUWE WAGENS MET RADIO NAAR DE 8Y FA.WH-LErt P. ALLEEN ..roax WILHE.LAMNA6TR:)6 haaölem TEL. IÖOÖ4 VERVORMEN - VERVEN - «TOOMt» ZONDAG 24 APRIL 8.15 UUR: FEESTVOORSTELLING TER GELEGENHEID VAN DE 300e VOORSTELLING DER Geheel nieuw geënsceneerd en gemonteerd De laatste opvoering in dit seizoen In de titelrol: HILDE HARMAT als gast. Verder: FRITZ HIRSCH, Hilde von Prix, Paul Harden, e.a. Prijzen exclusief bespreking: ƒ3.45 ƒ2.80 ƒ2.15 1.351.00 Plaatsbespreking dagelijks van 103 uur Telefoon 1018^ Behoort U al tot de 20.000 nieuwe stuiversleden? Ook donaties worden gaarne aanvaard! Geeft U nog heden op als medewerker stervoor onze groote Jubileum-actie. Inlichtingen Secretariaat: Zomervaart 134

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 7