Schoklands dagen zijn geteld a m vicToria voor COOPVAERT 10« ©ouwe €gbett$ r HET HELDENDICHT VAN EEN ARMZALIG EILAND ftnno tT53 J biscuit en chocola ZATERDAG 23 APRIL 1938 Emmeloord en Ens komen midden in den polder te liggen Bewogen historie wordt afgesloten „HET OUDE LAND IN DE GREEP VAN HET NIEUWE" CHTE „Katholiek Filmfront" Fusie tusschen „Het Witte Doek en }JFilmfront" OMZETBELASTING OP VLEESCH Vrijstelling bepleit VLIEGVELD WELSCHAP Een groote hangar zal er gebouwd worden BRAND IN WASSCHERIJ Bovenverdieping uitgebrand Het zevende nationale veiligheidscongres Samenwerking tusschen werkgever en werknemer VOOR ROOKERS VAN OUD -HOLL. PIJPTABAK PER Va ONS GIFTÈh VOOR DEFENSIE INBREKER NEERGESCHOTEN Na achtervolging door de politie gearresteerd OFFICIEELE CRISIS PUBLICATIE Restitutie aardappelheffing OFFICIEELE CRISIS PUBLICATIE Denaturatievergoeding erwten en veldboonen oogst 1937 Generaal-majoor A. van de Water overleden Twee winkelhuizen in vlammen Felle brand te Coevorden NATIONALE BEDEVAART NAAR LOURDES OVER EEN KEURING TE BEILEN Minister ontkent dat de arts belee- digend is opgetreden VLIEGVELD TE MEDAN Weder-ingebruikneming te verwachten Banaan-meloen Correspondentie voor Zuid-Afrika (Speciale reportage) Weer staan wij, dezen zonnigen voorjaarsmiddag, hoog op den vuur toren van ,,de kerk" en turen uit over een blauwe, even gerimpelde zee naar de kust van Overijssel, de torens van Kampen, den Ketelmond en het silhouet van Urk, flauw zichtbaar in het Westen. Of Noordwaarts met den blik over het lange, smalle eiland: Schokland met zijn terpen, dichtbij Zuidert, ginds de Middelbuurt en heel ver weg Emmeloord. En rondom het water, blinkend water overal, met zonneschittering en windvegen. Hoe vaak hebben wij hier gestaan en van dit uitzicht genoten. Onvergetelijke dagen komen in herinnering. Nu staan wij hier voor het laatst: kijk nog eens goed. Want als wij ooit op deze plek terugkomen, zal dit alles veranderd zijn. Geen water meer, geen schepen en geen eiland. Want ver binnen den N.O.-polder komt Schokland te liggen. Ja, die Zuidpunt van Schokland was een der beste plekjes van Nederland. Althans voör wie van ruimte hield, van eenzaamheid, van zee en van schepen. Daarboven, van dien vuurtoren, had men een uitzicht, zoo vol afwisseling, dat de uren er niet telden. Wat was er vooral op mooie zomerdagen, een vertier van zeilende tjalken en klippers, op weg naar of komende van dflh Ketel, van visschende botters uit bijkans alle havens der Zuiderzee, die langs het Kamperzand of op den „gouden bodem" bij Kraggenburg hun geluk beproefden. Nu staan overal in het water de roode en witte vlaggen, die het beloop aangeven van den dijk, welke van Urk beneden Schok land om reiken zal tot Kadoelen aan de Overijsselsche kust. En het zijn slechts baggermolens, bakken en sleepbooten, welke men ziet en die met hun gerucht de stilte verstoren. Maar het vreemdst van al voor den vertrouwden blik is het stuk dijk, dat reeds gereed kwam, op luttel afstand van Schoklands Zuidpunt, midden in zee. Aan den Oostelijken kop van dezen dijk draaien rusteloos de kranen, werken zuigers en grijpers. Als hun taak beëindigd is, zal het water, met Schokland ingesloten, zakken en wijken tot rondom de donkergrijze modder van het nieuwe land zichtbaar wordt. Dan houdt Schokland op een eiland te zijn. Zijn Schokland: de bovenste toto toont de Middelbuurt (Ens), in het midden ziet men hoe al op enkele plaatsen het eiland is. Men kijkt er met gemak overheen. De onderste foto geeft een stemmingsbeeld van de Schokker kust bij Emmeloord De Oudekerker vuurtoren op de Zuid punt van Schokland. Aan zijn voet zijn rietwerkers bezig de zware zinkstukken te vlechten voor den dijk van den N.O.-Polder contouren verdwijnen van de kaart en een stuk bewogen, typisch Nederlandsche ge schiedenis wordt voor altijd afgesloten. Zoo vonden wij ook. Schokland niet meer gaaf. Daar aan de Zuidpunt, onder den vuur toren van de Oude Kerk, was veel veranderd. De oude lichtwachterswoning op de terp bleek afgebroken. Er stonden nu langs de loopbrug woonkeeten voor een aantal rietwerkers, die bij de kleine aanlegplaats, waar wij vroeger zoo menigmaal ons schip hadden gemeerd, de zware zinkstukken vlochten, bestemd voor den nieuwen dijk. Groote voorraden teen en krag- gen, rondom opgeslagen, hadden het voor ons zoo vertrouwde beeld volkomen gewijzigd. Maar Noordwaarts, op Ens en Emmeloord, was alles nog bij het oude. Alleen de bijkans leege haven van Emmeloord, waar het vroeger zoo gezellig vol kon zijn met tjalken en visschersschepen, deed wat onwennig aan. 'Eenzaamheid was echter het laatste, waarover wij ons op Schok land zouden beklagen! (ui) Het was een geheimzinnige aantrekkings kracht, die ons telkens en telkens weer den weg heeft gewezen naar Schokland. En steeds opnieuw bleef de illusie volkomen. Misschien wel, omdat wij ons hadden verdiept in de héél merkwaardige historie van dit landje, voelden wij er altoos die vreemde, weemoe dige ontroering waarmee men een grond betreedt, welken men verbonden weet met lief en leed van lang verdwenen geslachten. De herinnering hieraan hulde voor ons dat armzalig strookje riet en gras in een waas van romantiek. Wie de atmosfeer van het oude Schokland wil waardeeren, moet iets weten van zijn be wogen historie. Ten dage van het Flevo der Romeinen lag Schokland nagenoeg aan het vaste land. Pas de groote stormvloeden der middeleeuwen, waarbij het naburig Nagele (ook Nakala genaamd, gelegen tusschen Schokland en Urk) onder ging, gaven het eiland zijn langwerpigen vorm, al was het toen nog be duidend grooter dan nu. Van oudsher onderscheidde men op Schok land twee deelen: het Noordelijke Emmelwerth, later Emelswaarde en eindelijk 'Emmeloord ge- beeten, het Zuidelijke Enedsae, verbasterd tot Nesse en eindelijk tot Ens. Elk deel heeft zijn eigen geschiedenis, waarvan Emmeloord wel de rumoerigste. Telkens verwisselde het van heer en vooral de buitgieri/J Hendric van Cuijnre maakte het, evenals Urk, tot een kapersnest, van waaruit hij de Zuiderzee af stroopte. In 1660 verkocht jonker van der Werve, de laatste heer van Emmeloord, het Noordelijk deel van het eiland aan Amsterdam. Er is nooit een epos gewijd aan de geschiedenis van Schokland. Maar als er één plek in Nederland is, die ver dient in een heldendicht te worden bezongen en verheerlijkt, is het wel dit armzalig, door paalrijen in den bodem der Zuiderzee vastgepende lapje grond. Want waar zal een dich ter schooner stof vinden, dan in de tragische heroiek van dit eenzame eilandvolk, dat in een diep gewor telde gehechtheid aan zijn armoedige aarde, een strijd van eeuwen heeft gestreden tegen de altoos dreigende zee. Een strijd, die noodgedwongen moest worden opgegeven, maar die tenslotte toch gewonnen is. Want de laatste nog levende Schokkers zullen vanuit hun ballingschap 't eens over machtige water voorgoed van hun eiland zien wijken. Ook al zullen zij het wellicht niet meer kunnen be grijpen. Voortdurend vermelden de kronieken stor men, vloeden en overstroomingen, welke het door geen dijken, maar slechts met wrak kist- paalwerk beschermde eiland teisterden. Bij eiken nieuwen stormvloed zagen de Schokkers hun eiland met groote brokken afslaan en wegspoelen, terwijl de overheid zich van het armlastige landje niet bijster veel aantrok en de bevolking in den strijd tegen de overmacht der elementen practisch aan haar lot overliet. Primitief en armzalig leefden de Schokkers op hun smalle eiland. Vischvangst en vrachtvaart vormden er de voornaamste middelen van bestaan. Men telde er drie dorpjes of buurtschappen: Ens of Middel- buurt, ongeveer in het midden gelegen, was het voornaamste, Emmeloord in het uiterste Noorden het grootst. Halverwege Ens en de Zuidpunt lag nog het kleine Zuidert of Zuiderbuurt. Op de Zuidpunt zelf stond heel eenzaam een vervallen middeleeuwsche kerk, die tot begraafplaats der dooden diende. Te Emmeloord, dat geheel katholiek was, stond een katholieke kerk; de Protes tanten, die in de Middel- en Zuiderbuurt de meerderheid vormden, hadden op Ens hun bedehuis. De huizen der Schokker buurten waren alle met den gevel naar het Oosten gekeerd en ge bouwd Op terpen of werven, zooals men die ook op Marken nog kent. Deze werven met hun dicht opeen geklonterde huisjes waren onge veer dertig meter breed en reikten gemiddeld twee meter boven dagelijksch water. Bij storm vloed joeg de zee er 'n halven meter overheen, waarbij een palenrij in het Westen den al te feilen golfslag moest breken. De eenige verbin ding tusschen de buurten vormde een hooge loopplank op palen, waarover de Schokkers zelfs bij vliegend weer heel handig manoeu vreerden. P;ij een ontmoeting tusschen twee eilanders op de plank, grepen deze elkaar bij de schouders vast en draaiden zoo om elkaar heen. De economische nood der Schokkers en het altoos dreigend overstroomingsgevaar, deden de regeering, ondanks den tegenstand der bevolking, welker gehechtheid aan haar grond, sterk en treffend was, besluiten, om het eiland te ontruimen. Vooral na den stormvloed van 1825', waarbij Schokland zwaar werd geteisterd en 14 menschen den dood'in de golven vonden, achtte men den toestand hopelbos. Toch viel pas op 10 Juli 1859 de beslissing. De laatste burge meester, G. J. Gillot, werd ontslagen, Schok land bij de gemeente Kampen gevoegd en den Schokkers aangezegd hun eiland te verlaten. In dat jaar telde Emmeloord nog 388 be woners, Ens ongeveer 200. De Zuiderbuurt was reeds enkele jaren tevoren ontruimd. De ka tholieke Schokkers trokken grootendeels naar Brunnepe bij Kampen, Volendam en Vollen- hove, de Protestanten naar Urk. Ook de Schokker visschersschepen gingen mee naar de nieuwe havens. Op het Schokland van heden herinnert nbg veel aan den ouden toestand. De vier terpen of werven zijn er nog. Nu de lichtwachterswoning op de Zuidpunt was afgebroken, konden wij bij ons laatste bezoek weer de zware funda menten herkennen van het oude middeleeuw sche Godshuis, waarnaar de visschers de Schok ker Zuidpunt nog altijd „de kerk" noemen. Noordwaarts langs riet- en grasveld, den la gen dijk volgend, wijst al spoedig een k.eine verheffing in den bodem, waar eens de huisjes van Zuidert „als een hoopje verkleumde kie kens" bijeen stonden. Dan nadert men Ens, als een benting, besloten binnen een sterke heining van paalwerk. Het voormalige Protes- tantsche kerkje staat er nog en heft zijn gees tig klokketorentje tusschen de kruinen der hooge olmen. Het is een heel merkwaardig plekje, dit beschut en schaduwrijk erf op het smalle eiland. De eenige familie, die de Middel- buurt bewoont, huist in de vroegere pastorie. Te Emmeloord in het uiterste Noorden wonen nog twee families, welker huizen uit zien over de mooie vluchthaven, waar heel wat botters en tjalken ligplaats konden vinden. Hier resideert ook Harmen Smit, directeur van 't post- en telegraafkantoor en den vroeger wel belangrijken vischafslag. Harmen Smit, zelf uit een Schbkker geslacht op het eiland geboren, is een der prominente figuren van de oude Zuiderzee, bij allen, die er voeren en ooit de Schokker haven aandeden, bekend en gewaar deerd. Het Centraal Bureau der Katholieke Filmactie deelt ons mede, dat na eenige onderhandelin gen besloten is een fusie tot stand te brengen tusschen het half-maandelijksch orgaan „Het Witte Doek" en het maandblad „Filmfront". Tot dusver was „Het Witte Doek" het offi- cieele orgaan der K. F. A., waarbij overigens ook het maandblad „Filmfront" was aangeslo ten. Van nu af zal het nieuwe orgaan, dat den naam „Katholiek Filmfront" zal dragen, het officieele orgaan der K. F. A. zijn. Het halfmaandelijksch orgaan „Katholiek Filmfront" zal worden geredigeerd door de hee- ren A. van Domburg, Leo Hanekroot, S. P. van 't Hoff, H. Baron van Lamsweerde en Ber nard Verhoeven. Het blad zal den eersten en den zestienden van de maand verschijnen. Het redactie-adres is Valeriusstraat 262, Amster dam Z. Tevens wordt medegedeeld, dat binnenkort zal worden opgericht het adviesbureau der Kath. Filmactie. Als secretaris van dit advies bureau zal optreden de heer S. P. van 't Hoff te 's-Gravenhage. De Nederlandsche slagershond en de Neder landsche Katholieke Hanzebond van slagerspa troons hebben een adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal gericht, waarin zij verzoe ken, bij de behandeling van het wetsontwerp tot wijziging van de omzetbelasting, het vleesch aan de lijst van vrijgestelde producten toe te voegen. Adressanten wijzen speciaal op den grooten teruggang van het vleeschverbruik, dat als volksvoedsel toch reeds zeer zwaar belast is door den accijns op het geslacht en de winsten ge maakt in verband met de uitvoering van de vleeschkeuringswet. De gemeenteraad van Eindhoven heeft in zijn Vrijdagavond gehouden vergadering een crediet gevoteerd van f 140.000 voor den bouw van een grooten hangar op het vliegveld Welschap. Wethouder Verhagen deelde bij de verdediging van het voorstel van B. en W. mede, dat de nieuwe hangar het mogelijk zal maken, dat de K. L. M. een winter- en zomerdienst op Wel schap onderhoudt, daar de groote verkeerstoe- stellen dan des nachts op het Eindhovensche vliegveld kunnen worden ondergebracht. Ook de Fokkerfabrieken hebben reeds het vorige jaar belangstelling getoond voor een grooten hangar op het vliegveld. Voorts heeft het gemeentebe stuur een verzoek van Soesterberg ontvangen, om opgave te verstrekken van de hangarruimte, die eventueel aan de luchtvaartafdeeling kan worden verhuurd. Ten slotte staat bet vast, dat Bata's vliegtui- genfabrieken te Zlin op Welschap een verkoops filiaal voor haar sportvliegtuigen zullen stichten. Vanochtend om zes uur is brand ontstaan in de wasscherij „De Oranjeboom" te Nigte- vecht. Toen de machinist, de heer De Groot, om zes uur in de machinekamer kwam, be merkte hij, dat uit een der droogkamers rook kwam. Hij begaf zich direct naar deze kamer en ontdekte, dat een partij vodden, welke te Den tweeden en laatsten dag van het zeven de nationale veiligheidscongres, dat in Kras- napolsky te Amsterdam is gehouden, heeft de vraag, wat werkgevers en werknemers kunnen doen ter bevordering der veiligheid in hun on derneming, een onderwerp van bespreking uit gemaakt. De eerste inleider, ir. A. H. Ingenhousz, di recteur van de N.V. Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken, wees er op, dat het veiligheidsprobleem niet in de eerste plaats betrekking heeft op het maken van technische inrichtingen, maar een zaak is van aanvaar den van verantwoordelijkheid. Het aanvaarden van deze verantwoordelijkheid en het zich be wust maken van mogelijke gevaren, is de taak zoowel van den werkgever als van den werk nemer. Daarbij hebben zij gezamenlijk tot taak door innige samenwerking de veiligheid te die nen. De tweede inleider, de heer J. G. van den Brink, voorzitter van den Nederl. R.K. Metaal- bewerkersbond, bepleitte, dat veiligheidsmaat regelen berekend moeten zijn om zoowel plot selinge als zich langzaam voltrekkende geeste lijke en lichamelijke verwoestingen te voorko men. In dit verband vestigde spr. de aandacht op het nog onafgebakende probleem der beroeps ziekten, dat tengevolge van de vervolmaking der techniek steeds uitdijt. Sommigen meenen, dat het minutieus opge voerde arbeidstempo de werknemers niet deert. Spr. nam tegen een dergelijke opvatting krach tig stelling en betoogde, dat de meest rationeele arbeidsmethode voor een onderneming voor de gemeenschap irrationeel kan zijn, vanwege de begeleidende gezondheidsstoringen der betref fende werknemers. Of en in welke mate dit het geval is, kan liefst spoedig onderzocht worden door den geneeskundigen dienst der arbeidsinspectie, waaraan de werkgevers en werknemers hun vol le medewerking dienen te verleenen. Met kennis van zaken kunnen daarna de re gelende normen worden vastgelegd ten aan zien van tempo, selectie, rustpoozen, lichamelij ke oefeningen, enz. Alhoewel spr. bepleitte, dat de bedrijfsgenoo- ten door middel van fabrieksveiligheidscom- missies dienen samen te werken, meende hij toch, dat de onderlinge concurrentiefactor de regelende en controleerende taak der arbeids inspectie blijvefid noodig maakt. Er blijft een groot terrein over, waarop werk gevers en werknemers kunnen samenwerken ter vergrooting van de veiligheid in fabriek en werkplaats, en wel door de kennis te vermeer deren van de arbeiders, die onoordeelkundig omgaan met vluchtige vloeistoffen, ondanks voorschrift geen masker, bril of handschoenen dragen, enz. Die fabrieks-veiligheidscommissies dienen vooral in te werken op de mentaliteit der be- drijfsgenooten. Er kan door samenwerking tusschen werkge ver en werknemer nog veel worden bereikt op het terrein van stofbestrijding, ventilatie, ver warming, zindelijkheid in de werkplaats, wasch- gelegenheden, e.d. Dat alles behoeft den on dernemingen geen of weinig geld te kosten en het schept, naast de meest beschavende sfeer in de fabriek, de voorwaarde tot een goede en hooge productie. Orde is het leidend beginsel van een goede rationalisatie. In één- of twee-mansbedrijven zal de over heid stimuleerend en leidinggevend dienen op te treden, evenals voor de initiatieflooze on dernemingen, wier veiligheidsstreven zich be perkt tot de verplichte ongevalspremie. Ook zonder dat artikel 24 der Veiligheids wet 1934 van kracht is, zouden de veiligheids commissies in bepaalde fabrieken hun medewer king kunnen verleenen, om arbeiders genees kundig te doen onderzoeken. De derde en laatste spreker, de heer C. H. J. Küthe, arts bij den gezondheidsdienst der Phi- lipsfabrieken te Eindhoven, behandelde de fac toren, welke ongevallen beïnvloeden. In 'een bedrijf aldus betoogde spr. dient propaganda gemaakt en op ruime schaal gele genheid gegeven te worden voor het organisee- ren en volgen van EH.B.O.-cursussen. Nog lang niet is overal het begrip van een goede wondbehandeling doorgedrongen. Spr. wees voorts op een goed contact tus schen een bedrijfsleiding en een deskundigen medischen dienst, waarbij van belang is, dat de afdeelingschefs eenigszins op de hoogte dienen te zijn met den graad van schadelijkheid van de op hun afdeeling in gebruik zijnde stoffen. Er bestaat bij sommigen de meening, dat tempo-verhooging gelijk staat met minder vei ligheid. Hierop zou spr. willen zeggen, dat in een fabriek, waar orde en regelmaat heerschen, en waar tevens voldaan is aan de gestelde eischen, verhooging van arbeidsprestatie moge lijk is zonder stijging van het aantal ongeval- len. In de namiddagzitting werden den inleiders vragen gesteld en werd omtrent het besproken onderwerp van gedachten gewisseld. drogen lag, vlam had gevat. De heer De Groot heeft nog geprobeerd den brand te blusscnen, waarbij hij verwondingen opliep. De bovenverdieping is uitgebrand, terwijl beneden aan machinerieën veel waterschade is toegebracht. De oorzaak is niet bekend. Verzekering dekt de schade. Sinds de vorige opgave is bij het Departe ment van Defensie een bedrag van f 1.808,30 binnengekomen aan vrijwillige giften voor de versterking der weermacht. Totaal is tot nu toe f 109.852,40 bijeengebracht. De Vereeniging voor Nationale Veiligheid heeft sinds de laatste opgave f 646 ontvangen. Het totaal der bijdragen, sinds het begin der inzameling ontvangen, bedraagt f 105.370,43. Het gironummer der vereeniging is 287177, Den Haag. Vrijdagmorgen werd de politie te Venlo door een bewoner van den Burgemeester van Rijnsin gel telefonisch gewaarschuwd, dat in zijn wo ning was ingebroken en de dader zich nog ver moedelijk in huis bevond. Onmiddellijk toog de politie naar het aange geven adres en zag bij haar komst een man wegvluchten uit den tuin der woning. De onbe kende sprong op een fiets en vluchtte in de richting van de binnenstad. Daar de man op het aanroepen van de politie geen gevolg gaf, begon men den vluchteling te achtervolgen en werden waarschuwingsschoten gelost. De onbekende wist echter te ontkomen. De politie zette toen onmiddellijk de omgeving af, met het gevolg, dat de vluchteling weer na enkele minuten .te voorschijn kwam en opnieuw trachtte te ontsnappen. Toen ook nu de man aan het haltgeroep van de politie geen gevolg gaf, maakte de politie gebruik van haar vuur wapenen en werd de vluchteling in het boven been getroffen. In gewonden toestand trachtte hij nog te ontkomen, doch werd hierin belem merd door een waker van den nachtveiligheids dienst, die hem in den weg kwam. Geen uitweg meer ziende, reed hij in den langs den singel loopende greppel, waarna de politie hem kon arresteeren. Na door dr. Poulissen verbonden te zijn, werd hij naar het bureau van politie getransporteerd. Het bleek te zijn de 27-jarige H. uit Blerick, die bekende bij den heer Van K. te hebben inge broken. Bij fouilleering werden nog enkele al daar ontvreemde voorwerpen gevonden. Uit het onmiddellijk ingestelde onderzoek is gebleken, dat vermoedelijk de hand is gelegd op den da der die meermalen laat in den avond dames handtaschjes ontrukte en zich eveneens aan een Zondagnacht op den Herungerweg gepleegde in braak schuldig maakte. Het onderzoek duurt voort. De Nederlandsche Groenten- en Fruitcen- trale brengt ter kennis van houders van een tuinbouwteeltvergunning voor vroege aardap pelen en/of Eigenheimers, dat aanvragen tot geheele of gedeeltelijke teruggave van betaalde aardappelheffing of tot geheele of gedeeltelijke ontheffing van een aangegane verplichting tot betaling van aardappelheffing op grond, dat de voor 1938 toegewezen vergunning niet geheel wordt benut, om in behandeling te kunnen worden genomen, vóór 1 Mei a.s. moete zijn in gediend bij de Landbouw-Crisis-Organisatie, afd. Tuinbouw, waartoe de vergunninghouder behoort. 's Gravenhage, 22 April 1938. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de denaturatievergoeding vooi erwten van oogst 1937, welke zijn gedenatureerd in het tijdvak van 19 tot en met 23 April 1938 1 per 100 kg. zal bedragen voor groene erw ten, door handelaren gedenatureerd en voldoen de aan het standaardmonster van kwaliteits klasse C, en ƒ0.50 per 100 kg. voor voeder erwten, door de telers gedenatureerd. De steunvergoeding voor veldboonen van den oogst 1937, welke aan de daartoe gestelde eischen voldoen en door telers of handelaren zijn gedenatureerd in genoemd tijdvak zal ƒ2.20 per 100 kg. bedragen. 's Gravenhage, 22 April 1938. In 58-jarigen ouderdom is te 's-Gravennage overleden de gep. generaal-majoor van het Ned. Indische leger A. van de Water. Generaal van de Water was drager van het eereteeken voor belangrijke krijgsbedrijven Ko- rintji 1903 en van den gesp MiddenJava 1903-07, en hij was ridder zoowel in de Oranje-Nassau- orde als in die van den Nederlandschen Leeuw. Vanochtend om vijf uur is door nog niet be kende oorzaak brand ontstaan in de rijwiel zaak van den heer H. Kiigel aan de Bentheim- straat te Coevorden. De heer Kügel, die alleen thuis was, waar schuwde onmiddellijk de brandweer. Het vuur greep echter zoo snel om zich heen. dat aan blusschen niet te denken viel en het vuur sloeg dan ook over naar het aangrenzende perceel, waarin een slagerij van den heer Vo6 was gevestigd. Niets kon worden gered. Beide winkelhuizen brandden geheel uit. Verzekering dekt de schade. De Nederlandsche Nationale Bedevaart zal dit jaar weer en dit voor de 45ste maal haar traditioneele bedevaart naar Lourdes hou den en wel van 27 Juli tot en met 5 Augustus. Het ligt in de bedoeling ook dit jaar met vier extra-treinen, waaronder een speciale ziekentrein, naar 't genade-oord te gaan. Een dezer treinen zal uit Nijmegen vertrekken en via MaastrichtLuikJeumontParijs loopen, terwijl de drie andere treinen hun beginpunt hebben in Roosendaal. Op een vraag van het Tweede Kamerlid Weitkamp of het waar is dat te Beilen, bij de aldaar gehouden keuring voor de militie, land bouwers door een of meer der met de bedoelde keuring belaste artsen zijn bejegend op een wijze, die niet alleen voor de betrokkenen doch voor het landbouwende deel der bevolking in het algemeen als beleedigend moet worden be schouwd, heeft minister Van Dijk ontkennend geantwoord. Vermoedelijk moet de aanleiding voor het stel len van de vraag worden gezocht in een drie tal bijzonderheden, die zich bij de te Beilen ge houden keuring hebben voorgedaan. Deze zijn de volgende: a. de keuringslokalen lieten veel te wenschen over; b. deze lokalen maakten deel uit van een hotel, waarin verkoop van alcoholische dranken plaats had; c. vele keuringsplichtigen gedroegen zich zeer onbehoorlijk. Wat de lokalen betreft, was voorts de kunst verlichting zoo slecht, dat de keuringsarts zich verplicht zag, zijn uiterste best te doen, de keu ring bij daglicht te doen afloopen. Hiertoe moest hij menigeen tot sneller handelen aan zetten. Dit stuitte evenwel op moeilijkheden, daar onderscheidene keuringsplichtigen te Beilen een aan onwelwillendheid grenzende traagheid aan den dag legden, ten deele nog verergerd door onhebbelijke gedragingen mede als gevolg van drankgebruik. Daar de aansporing tot sneller handelen gedurig zonder uitwerking bleef, was het noodig sommigen krachtig toe te spre ken. Dat hierbij uitdrukkingen gebezigd zouden zijn, welke „voor het landbouwende deel der bevolking in het algemeen als beleedigend moet (en) worden beschouwd", wordt zoowel door den keuringsarts als door den voorzit ter van den keuringsraad met de meeste be slistheid ontkend. De voorzitter heeft integen deel slechts woorden van lof voor het geduld van den geneeskundige. BANDOENG, 23 Aprü (Aneta). Het „AJD. de Preangerbode" meldt, dat ten spoedigste het weder-ingebruiknemen door de K.L.M. van het vliegveld te Medan kan worden verwacht. Bij de jongste besprekingen tusschen den chef van het bureau Luchtvaart, den heer Van Lent, en den chef van den vliegdienst der K.L.M., den heer Aler, is besloten tot de weder- indienstneming over te gaan zoodra de lan dingsbanen vrij van boomen zullen zijn. Een bezoek van den heer Aler aan het vliegveld ter controle werd overbodig geacht. De heer Aler vertrekt op 30 April as. naar Nederland, als lid van de bemanning van de „Nandoe". Er is Vrijdag in het Westland iets nieuws ver schenen, een product, dat den naam van „Ba- naam-meloen" heeft gekregen. De kweeker H. C. de Bruyn voerde deze nieu wigheid op de veiling-Honselersdijk aan. Er werd 42 cent per stuk voor betaald. Met ingang van 28 April vervalt de gelegen heid tot verzending van correspondentie voor de Unie van Zuid-Afrika tot Kaapstad per boot en vandaar met den luchtdienst Kaapstad-Dur ban.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 9