Het front der regeering bij Teruel doorbroken Benesj verdedigt de republiek Rust te Oss verstoord Drama op de heide Frankrijks kabinet is eensgezind Het heden „De grens moet worden gewijzigd" SCHILDERIJENDIEFSTAL IN ENGELAND NIEUW OFFENSIEF VAN FRANCO Mijnontploffing Virginia WEER BEEFT DE GROND IN TURKIJE Mahmoed Pasja treedt niet af Klagende vrouwen protesteeren nieuws van DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZONDAG 24 APRIL 1938 - OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling)voor Haarlem 25 cent per weekper kwartaal f3.25. Bij onze Agenten 27H ct. per week, per kwartaal f3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21138 Voor het Tsjecho-Slowaaksche volk is dit de beste staatsvorm n Elke volksgroep het hare" Optreden van Duitsche nazi's in Denemarken Dit jaar stellen wij onze eischen" Verklaring van Frank op het con gres der Sudeten-Duitschers Het Weer innin Aantal inwoners slaags met N.S.B.-ers, die wilden colporteeren O.a. werd Rembrandt's Saskia voor den spiegel" ontvreemd Op het Japansche eiland Kioesjioe heeft de jeugd zich in een groote organisatie een soort arbeidsdienst aaneengesloten om den nog braak liggenden grond te cultiveeren. Hierboven ziet men eenige jonge Japanners aan het werk De rechtsche troepen bevinden zich op 42 kilometer van Castellon Generaal Miaja op inspectie m. 'W' De bewapening van Engeland voltrekt zich in een snel tempo. luchtaf weer -geschut. Het nieuwste De pers in het rechtsche Spanje Grootgrondbezitter onder Koot wijk tijdens twist levensge vaarlijk gewond in Reeds twintig lijken gevonden De bevolking overnacht onder den blooten hemel Een verklaring van den Franschen minister-president Daladier ,Men late ons kalm en rustig werken' Magazijnen ontruimd De geschillen met 't paleis opgelost Zij willen vrijlating van te Akkro opgesloten Arabieren Mohammedaansche secten twisten Acht dooden en ruim tachtig ge wonden in Britsch-Indië CHOLERA-EPIDEMIE DiT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Ons portret Mijnongeluk bij Oberhausen Paets wordt president van Estland WAAROM NOG ELDERS ERGERNIS WANNEER DE ROEMER PRIMA IS? NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. rr.ededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek PRAAG, 23 April. (Havas) De president van de Tsjecho-Slowaaksche republiek, dr. Benesj, heeft voor den nationalen raad een redevoering gehouden. Hierin zeide hij o. a. Onze republiek is de meest geschikte staatsvorm voor het leven van ons Tsjecho- Slowaaksche volk, voor de toenadering zijner twee takken en van alle nationaliteiten, welke binnen haar grenzen wonen. Zij is de meest geschikte vorm om onze onafhanke lijkheid te verzekeren. Hiermede wil'ik niet andere landen en an dere staatsvormen kwetsen, elke staat stelt zich een bewind, dat met zijn toestanden en mogelijkheden overeenkomt. Onze staatsvorm en ons bewind zijn stellig niet de gemakke lijkste om te regeeren. Men kan zelfs zeggen, dat zij de moeilijkste zijn.' Zij leggen het volk en den partijleiders ontzag lijke verplichtingen op. Maar indien deze Staatsvorm en deze regeering soms zware offers van ons vragen, moeten wij ons altijd voorhou den, dat wij daarin toestemmen, om aan onze onafhankelijkheid een zoo goed mogelijken vorm te geven. De democratie vereischt op het oogenblik grootere offers dan ooit, want haar bestaan wordt bedreigd. In een democratie leidt het vrije spel der politieke krachten tot een strijd tusschen belangen en meeningen. Die strijd kan gevaar opleveren voor den staat, indien andere moreele krachten hem niet tem- men_ Ik zou wenschen, dat de nationale raad van Tsjecho-Slowakije in dien zin invloed aanwendt op onzen strijd van partijen, van pers, van onderwijs en van bureaucratie, ten einde de nationaliteiten te verzoenen en haar samenwerking te bevorderen. Dat zijn onze zwakste punten. De toestand dwingt ons om ons met de andere nationaliteiten der repu bliek te verstaan. Ik verzoek u u met deze kwestie volkomen objectief bezig te houden. Wat betreft de minderheden in onze Duit sche gebieden, moet gij streven naar een billijke oplossing. Voor ons en voor de Duit- sehers, voor de Slowaken en voor de Hon garen, voor de Tsjechen en voor de Polen. Ik geloof stellig, dat zij uit deze moeilijke positie ongeschokt en zonder ongelukken te voorschijn zullen komen. Een staat, die zoo rustig en gelukkig de 20 eerste jaren van zijn bestaan geleefd heeft, terwijl andere moeilijke crises doormaakten, berust stellig op gezonden grondslag. Met een hechte Tsjecho-Slowaaksche eenheid, zullen wy den anderen nationaliteiten kunnen geven, Waarop zij recht hebben. KOPENHAGEN, 23 April. (Havas). Het Deensche blad Social Demokraten meldt, dat 6isteren in het Deensche gedeelte van felees- Wyk Duitsche en Deensche nationaal-socialis- ten drie gemeenschappelijke politieke vergade ringen hebben gehouden. Te Bolderslev spraken de Duitsche na- tionaal-socialisten over „Groot Duitschland van het hakenkruis". Zij verklaarden, dat „de grens sterk ten gunste van het Rijk moet worden gewijzigd". Social Demokra ten besluit: „De Deensche Fuehrer Clausen en de zijnen hebben de Duitsche sprekers toegejuicht. Dat is een feit, dat Denemarken niet moet vergeten". PRAAG, 23 April. (Havas.) Te Karls bad is vandaag het congres der Sudeten- Duftschers geopend, waar vyfhonderd af gevaardigden aanwezig waren. Aan den ingang der zaal hingen de vlag van Tsjecho-Slowakije en van de Sudeten-Duitsche Martij. Henlein, de partijleider, werd bij zijn binnenkomst begroet met een „Sieg Heil". Hij Baf terstond het woord aan den afgevaardigde ■Brank, die vandaag en morgen het voorzitter schap zal voeren. Deze verzoekt het congres een Bclukwensch-telegram te sturen aan Hitier. Hy herinnert er aan, dat in dit jaar de 20e Verjaardag valt van de inlijving der Sudeten- Duitschers by Tsjecho-Slowakije, hetgeen geschiedde tegen hun wil. Daarom willen wij dit jaar, aldus Frank, Voor het front der wereld, aan het Tsjecho- Slowaaksche volk onze eischen stellen. Verwachting: Zwakke tot matigen, Noordelijke tot Noord-Oostelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, waarschijnlijk droog weer, koude ochtend, later zelfde tempe- jÊ ratuur. 2j Verdere vooruitzichten: Weinig ver- S EE andering. EE De gemeente Oss is Zaterdagmid dag in rep en roer gebracht, doordat te circa half drie een achttal auto's de gemeente binnenreed met als in zittenden een gezelschap N. S. B.-ers, dat de bedoeling had in Oss te col porteeren. Weinige oogenblikken, nadat de N. S. B.-ers uit de wagens waren ge stapt, werden zij omringd door een menigte personen, die een dreigen de houding aannam, zoodat de ge meentepolitie en de Koninklijke Ma rechaussee onder leiding van den burgemeester, den heer Ploegmakers, reeds direct beschermend moest op treden. In een oogenblik waren honderden Ossenaren bijeen. Zij omringden de auto's, waarin de col porteurs waren gekomen en maakten het den N. S. B.-ers onmogelijk, om hun bladen, waarin artikelen voorkwamen over de bekende Ossche kwestie, te verkoopen. Aangezien de menigte bleef opdringen en een steeds dreigender houding aannam, kostte het de politie zeer veel moeite de orde te handha ven. Meermalen moest krachtig worden inge grepen. Toch kwam het op bepaalde punten nog tot een ernstig handgemeen tusschen Os senaren en colporteurs. Rake klappen werden daarbij uitgedeeld, terwijl een der N.S.B.-ers, afkomstig uit Utrecht, dei-mate werd toegetakeld, dat hij in het R. K. ziekenhuis te Oss moest wor den opgenomen. Inmiddels hebben leden van de R. K. Staats partij gedemonstreerd en gecolporteerd met ka tholieke tijdschriften. Zij vormden een stoet, waarin borden werden meegevoerd met op schriften tegen de N. S. B. Eerst toen de N.S.B.-ers omstreeks vijf uur besloten Oss te verlaten, hetgeen onder be scherming van de politie gebeurde, keerde de rust in de gemeente terug. LONDEN, 23 April. (Reuter.) In den af- geloopen nacht hebben ongenoode gasten een brutaal bezoek gebracht aan het bij Canterbury gelegen Chilham Castle, het verblijf van Sir Edmund Davis. Zij hebben vijf schilderijen van oude meesters mede genomen. De doeken werden uit de lijsten gesneden en, naar men geconstateerd heeft, moet dat dooi deskundige schilderijendieven zijn gebeurd. Var, het huisraad werd niets geschonden. Vanoch tend vroeg werd de diefstal ontdekt. De vermiste schilderijen zyn „Man met hond" van Van Dijck, drie portretten van Gainsbo- •ough, n.l. Lady Clarges, Graaf Suffolk en Pitt. Verder werd het kostbare doek van Rem brandt „Saskia voor den spiegel" gestolen, dat een waarde vertegenwoordigt van 50.000 pond. De geheel? buit moet ongeveer 100.000 pond waard zijn. TERUEL, 23 April. (Havas). De rechtsche troepen hebben vanmorgen een nieuw tegenoffensief ten Noor den van Teruel ontketend, in den sector gelegen in het centrum van de groote bocht welke de linies tusschen Teruel en de Middelland- sche Zee vormen. Bij den eersten schok werd het regeeringsfront door broken. Het offensief duurt voort. Van het Noorden naar het Zuiden langs de kust der Middellandsche Zee optrekkend, be vonden de troepen van Franco zich hedenmor gen op 42 kilometer van Castellon. In het door de regeeringstroepen opgeworpen verdedigtngs- stelsel, dat diende om den rechtschen opmarsch langs de kust tegen te houden, is een bres ge slagen, waardoor de weg naar Castellon open ligt. Naar Havas uit Barcelona meldt, heeft de vanmiddag gehouden ministerraad zich bezig gehouden met verscheidene decreten inzake de militarisatie van sommige grensgebieden, de re organisatie der kustverdediging en de passieve verdediging. Minister Del Vayo deelde den raad mede, dat de kwestie van den buitenlandschen inval in Spanje op de agenda was geplaatst van den komenden Volkenbondsraad. Verscheidene doodstraffen wegens ongehoor zaamheid, desertie en hoogverraad werd goedgekeurd. De burgerl.ke gouverneur van Castellon en de militaire autoriteiten hebben een de creet uitgevaardigd, waarbij alle mannen van 18 tot 45 jaar worden opgeroepen ten einde speciale bataljons te vormen. Generaal Miaja is een inspectietocht begon nen door het bedreigde gebied. Gisteren bezocht Miaja het front aan de kust. In een gesprek met generaal Sarabia drong hij opnieuw aan op de absolute noodzaak den vyand niet te laten vorderen. Vervolgens keerde hij naar Valencia terug, waar hy met den plaatselijken militairen commandant con fereerde. Miaja zeide, dat hij de hem door de regeering opgedragen taak tot het einde toe zou vervullen, onder gebruikmaking van de krachtigste middelen. Al mijn krachten zal ik inspannen, zoo zeide hij, in dienst van de re publiek, om te verkrijgen, wat het doel moet zijn van alle mannen, alle partijen, en alle organisaties: de overwinning. Krachtens de heden in het rechtsche staats blad gepubliceerde perswet oefent de staat het oppertoezicht uit over de geheele pers in het rechtsche Spanje, die vertegenwoordigd zal zyn in een nationaal bureau voor de pers, ressor- teerende onder het ministerie van Binnenland- sche Zaken. Zaterdagochtend omstreeks kwart voor twaalf, heeft zich op de heide onder Koot wijk een drama afgespeeld, waarvan de bekende grootgrondbezitter, mr. Blaupot ten Cate, te Kootwijk, het slachtoffer is geworden. Niet ver van het punt, waar de wegen naar Assel en Kootwijk elkaar kruisen, ontmoette de reeds bejaarde mr. Blaupot ten Cate den land bouwer H. B., eveneens uit Kootwijk. Een oude veete over het al of niet openbaar zijn van een weg, was aanleiding tot een woor denwisseling tusschen beiden, toen zij elkaar op een zijweggetje in de heide ontmoetten. Tijdens deze woordenwisseling kwam de zoon van B. met een greep aangeloopen, welke zijn vader hem uit de handen nam, om er vervolgens mr. Blaupot ten Cate mee aan te vallen. Voordat deze er op bedacht was, werd hij door B. geattaqueerd en leelijk toegetakeld. De landbouwer ging na zyn daad naar huis en liet den zwaargewonden advocaat in deze stille verlaten omgeving aan zijn lot over. Een voorbijganger, die ongeveer een kwartier later passeerde, waarschuwde de rijksveldwacht te Nieuwmilligen. Per ziekenauto is mr. Blaupot ten Cate in levensgevaarlijken toestand, met zware verwon dingen' aan het hoofd, naar het R.K. zieken huis te Apeldoorn overgebracht. In den namiddag is de landbouwer B. ge arresteerd en in het Politiebureau te Apeldoorn ingesloten. NEW YORK, 23 April (Reuter). Na de ontploffing in de steenkolenmijn te Grundy in Virginia zijn thans twintig lijken gebor gen. Volgens een onbevestigd bericht be draagt het totale aantal dooden 45. Naar thans vast staat, zijn nog 19 mijnwer kers bedolven. Aangenomen kan worden, dat niemand hunner nog in leven is, daar het in de mijn nog steeds brandt, waardoor ook het bergingswerk zeer langzaam verloopt. ISTANBOEL, 23 April (Havas). Nog steeds worden lichte aardschokken waarge nomen in het Villajet Kirsjeir. Overigens heeft in de buurt van Tsjitsjak Dagh een hevige aardschok veertien dorpen geteisterd. In 70 plaatserf werd ernstige schade aange richt. De bevolking overnacht onder den blooten hemel. PARIJS, 23 April. (Havas.) Frankrijks eer ste minister, Daladier, heeft aan de pers het volgende verklaard: Ik heb thans de bestudee ring voltooid van het plan tot economische ver nieuwing en financieel herstel, dat het welzijn van ons land moet verzekeren. De ministerraad, die Maandag bijeenkomt, zal er de laatste hand aan leggen. De grondgedachte van het plan is de productie en het goederenverkeer te doen toenemen, waartoe het rhythme en de doel treffendheid van den Franschen arbeid moet worden aangewakkerd. Ik wil hieraan toevoegen, dat ondanks de valsche geruchten en mededeelingen, wel ke te Parijs en in het buitenland zijn ver spreid, de regeering door een eensgezinden wil is bezield en dezelfde denkbeelden hul digt. Nooit is eenig meeningsverschil tus schen de ministers ontstaan. De regeering is eenstemmig over de monetaire politiek en eenstemmig in de betuiging van haar trouw aan het drievoudig accoord. Is het veel gevraagd, ons kalm en rustig te laten werken? De regeering heeft een massale meerderheid van stemmen in het parlement verworven. Zij bezit het vertrouwen van het land. Door haar daden wil zij zich dit vertrouwen waardig toonen. Zij wil een regeering zyn van het totale en definitieve herstel zoo&ls het land dit wil. Zy zal het verwezenlijken door een vertrouwvolle samenwerking van alle Fransche krachten. Door tusschenkomst van de politie hebben veertig arbeiders, die eenige weken de magazij nen der firma Damoy te Ivry sür Seine hadden bezet gehouden, de gebouwen verlaten. De fabriek van Ferrand en Renaud te Ivry werd eveneens ontruimd. Er hadden zich geen incidenten voorgedaan. CAïRO, 23 April. (Reuter). Het kabinet Mahmoed Pasja zal niet aftreden. Wel was de eerste minister sterk voornemens dit te doen, maar hij heeft hiervan afgezien, aangezien de geschillen met het paleis op het laatste oogenblik zijn opgelost. HAïFA, 23 April (Reuter). Groepen kla gende vrouwen hebben zich vanochtend on der politiegeleide naar de bestuursgebouwen te Haifa begeven om er te protesteeren tegen de gevangenhouding van Arabieren in het interneeringskamp van Akkro. De demonstratie staat in verband met de al- gemeene staking der Arabieren, die tegen van ochtend was aangekondigd. Gisteren hadden vrouwen en jongens er bij de winkeliers op aan gedrongen, hun zaken te sluiten. Vanochtend was de staking vrij algemeen. De districtscommissaris heeft een delegatie der vrouwen ontvangen. De toestand is den geheelen ochtend gespan nen gebleven. Troepen zyn op strategische pun ten geposteerd, doch men gelooft, dat de be tooging nu wel als geëindigd kan worden be schouwd. De staking der Arabieren is niet van invloed geweest op de openbare diensten of op de Ara bische transportondernemingen. LUCKNOW, 23 April. (Reuter) Bij gevechten tuschen de Mohammedaansche secten der Sjias en Soennis in Britsch-Indië zyn acht perso nen gedood en meer dan tachtig gewond. De spanning duurt voort, maar de aanwezig heid van militairen, die in de buurt manoeuvres houden, heeft een kalmeerenden invloed uit geoefend. President Benesj verdedigde de republiek als den besten staatsvorm voor Tsjecho-Slowakije. Mahmoed Pasja treedt niet af; de geschillen met het paleis zijn opgelost. Daladier getuigt van de eensgezindheid van het Fransche kabinet. Duitsche nazi's werken samen met de nazi's in Denemarken. Bij Teruel hebben de troepen van Franco het regeeringsfront doorbroken. De Japansche opmarsch is door de Chineezen in een grooten veldslag ten Noorden van Soetsjau tot staan gebracht. In Engeland hebben schilderijendieven ver scheidene kostbare doeken gestolen. Opnieuw worden aardschokken waargenomen in Turkije. De „Nieuw-Amsterdam" is aan de Holland Amerika Lijn overgedragen. Te Oss is een aantal inwoners slaags geraakt met N.S.B.-ers, die er wilden colporteeren; één N. S. B.-er moest in het ziekenhuis worden op genomen. Bij een twist op de heide onder Kootwijk is een grootgrondbezitter levensgevaarlijk gewond. New-Yorksche beurs: stemming gemakkelijk. O In de vereenigde provincies van Britsch-Indië is een cholera-epidemie uitgebroken. Per dag zyn er meer dan honderd slachtoffers. Een portret gelijkt nooitals men den geportretteerde wil gelooven. Want we vinden ons zelf allemaal veel knapper dan de weergave door de technische lens.... een weergave, die notabene gewoonlijk nog door den fotograaf bijgewerkt is. Als we in een spiegel kijken zien we niet hoe lee lijk of we zijn. Ons eigen oog bedriegt ons. Onze inbeelding houdt ons voor het lapje. Het lijkt ook zoo moeilijk zicht zelf te kennen. Indien dit geldt voor het onmiddellijk controleerbare spiegelbeeld, hoe veel te meer klemt dit voor de kennis van ons innerlijk. We moeten er een betrouwbare gees telijke fotografie van maken, doch zijn nooit met de opname tevreden en retoucheeren naar hartelust. Doch wat we ons zélf voorhouden als ons wezen, heeft weinig meer met ons wezenlijk bestaan te maken. We heb ben het leelijke weggeretoucheerd. We zouden er volle vrede mee hebben, indien dit leelijke in de werkelijkheid ware weggeveegd, maar de retouchee ring bestaat alleen op de fotografie. We vermooien de weergave van ons zelf, we doen ons innerlijk in eigen en ander er oog en schooner schijnen: doch we laten het leelijke bestaan, dat is de fout. OBERHAUSEN, 23 April. (D.N.B.) In de mijn „Concordia 213" heeft zich vanmorgen een instorting voorgedaan. Tot dusver zijn 6 dooden, 4 zwaar- en 3 lichtgewonden geborgen. Over het lot van 8 man bestaat nog onzekerheid. TALLINN, 23 April. (D.N.B.) Het parlement van Estland heeft Paets aangewezen tot den eenigen candidaat voor het presidentschap der Republiek. In een gemeenschappelyke zitting van beide huizen van het parlement en van de afgevaardigden der gemeenten zal tot de ver kiezing worden overgegaan. Heiligeweg 39-45, A'dam. A. J. v. d. MADE OOK VOOR INDISCHE RIJSTTAFEL IN) i i i m u nu iiiiiiiiii li im;ii i i 4/7? Stand op Zondag I uur v.m.: 766.0 Vorige stand: 761.8

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1