De „Nieuw-Amsterdam" aan de reederij overgedragen N '1 Engelands meest populaire minister de gast van Mussolini m GENOOT U VAN GULBRANSSEN? GEJAAGD DOOR DE WIND GESLAAGDE PROEF TOCHT LESLIE HORE BELISHA EEN GULDEN ZONDAG 24 APRIL 1938 De minister-president heesch den standaard van de Holland- Amerika-lijn Een „wereld-op-zich" Het scheepsaltaar Het oogenblik der overdracht H. M. DE KONINGIN NAAR HET LOO Stuurlieden-examen i Niet alleen het verkeer heeft hij gereorganiseerd, ook het leger wordt onder zijn leiding grondig gewijzigd Man met een ijzeren wil Niet minder zult U genieten van MITCHELL'S TRILOGIE SCHAKEN Aljechin op dreef te Margate Ook onze landgenoot Prins is in goeden vorm Nederlanders weren zich goed VOETBAL IN ENGELAND De Wolves verbeteren hun kansen Ook Aston Villa boekt weer een overwinning MOTORSPORT Femihough doodelijk verongelukt Tijdens recordpoging nabij Boedct' pest tegen een boom gereden UIT DE STAATSCOURANT Nieuwe burgemeestet P.T.T.-dienst Notarial Kantongerechtef Eervol ontsl&Z Benoem irtg (Van onzen specialen verslaggever) Aan boord van de Nieuw Amsterdam, 23 April Verloren klanken van het strijkje in de Carlton-zaal dwarrelen één dek lager door de gangen de glazen deu ren van de schrijfzaal binnen. Langs de ramen schuiven de oevers van den Waterweg voorbij. Tal van illustre personen uit regeerings- en handels kringen wandelend pratend, kijkend en bewonderend langs de salons en buiten over het promenade-dek. Met zevenhonderd gasten aan boord vangt 't D. S. S. „Nieuw-Amsterdam" zijn officieelen proeftocht aan. Vanochtend tusschen acht en negen uur ver zamelde zich het gezelschap in de hal van het schip. Een merkwaardig, typisch Rotterdamsch gezelschap van mannelijke machtigen. Dames zijn er maar enkele. De autoriteiten hebben de gratie verdrongen. Heeren in het zwart en enkele in generaals-uniform begroeten elkan der met hartelijkheid of met vriendelijke non chalance. De directeuren-gastheeren van de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij en de Holland-Amerika-lijn stevenen af en toe door het afwachtend-pratende heerenkluwen heen om een héél bijzondere autoriteit te verwelko men. Minister Colijn bijvoorbeeld of de Engel- sche en Amerikaansche gezanten. Af en toe flitsen er bliksemlichten als er weer een paar ministers over de loopbrug binnenkomen of de Commissaris der Koningin, Mr. Dr. van Kame- beek, die heel sportief, met een photo-toestel gewapend, binnenwandelt. De ministers Gose- ling, Weiter en Patijn arriveeren op het laatste nippertje, als een van de loopbruggen al in getrokken is. Er wordt nog even gewacht eer een der ma trozen als een kat op de deur naar buiten klautert en haar dichthaalt. Een paar laat komers moeten beneden binnenkomen. En dan wordt de laatste verbinding met den wal verbroken. Het schip ligt los. Treilers op de kade sleepen de kabels, die het schip van den wal aftrekken. Over den vóórsteven slaat de dikke, zwarte rook van sleepbooten omhoog, de booten zelf kan men nauwelijks zien, zoo diep liggen zij onder den reus. Langzaam begint de Rotterdamsche haven weg te glijden. Op het voorschip werken de matrozen met de trossen en klossen de kabels, de reusachtige kettingen en met ankers, waarvan men nauwe lijks begrijpt hoe ze van hun plaats te krijgen zijn. Rotterdam glijdt weg. Aan den wal staan wuivende menschen. De booten, die passeeren, groeten af en toe met hun sirenes. Vliegtuigen cirkelen boven het schip. Een auto-girootje tracht luidruchtig de aandacht op zich te ves tigen en verdwijnt in de donkere wolkenlucht. Aan de steigers van den Rotterdamschen Lloyd ligt de „Dempo" ah, wat een klein ding! Op de droogdokken wuift het personeel, dat de „Nieuw-Amsterdam" mee-bouwde. De vlaggen steken uit op de hooge kraan-armen. Het tun- nelwerk gaat voorbij. En het leuke molentje en haventje met die allerliefste kleine scheep jes en kleine huisjes van Delfshaven. Alles is klein van hieruit. Schiedam met zijn heldere, nieuwe huizencomplexen. De „Nieuw-Amsterdam" vaart op eigen kracht voorbij, voorbij, voorbij.... De belangstelling van de opvarenden richt zich niet meer naar buiten. Het leven op den oceaanstoomer als in een wereldje-op-zich.is begonnen nauwe lijks een uur na de afvaart. Het vlakke land, dat voorbijtrekt, bekijkt men terloops achter een kop koffie uit den rook- of zit- salon. De blik is naar binnen gericht, op de weelde van deze omgeving met haar wandschilderingen, haar plastieken, haar kostbare fineer-houten bekleedingen, haar zachte licht-tinten, haar geraffineerd com fort. Te midden van dit alles is er één ding, dat bijzonder de aandacht van de mee-varende ka tholieken trekt: de scheepskapel, of eigenlijk het scheepsaltaar, ontworpen door architect Wijdeveld. In de speelzaal is het ondergebracht. Waarom juist daar? Waarom daar niet, antwoordde de heer Wijdeveld. Nergens is de mensch zoo onschul dig als hier, waar hij zich geeft aan een spel letje kaart, dat hem alle narigheden en alle schuldige dingen van het leven doet vergeten! Oók een opvatting! In ieder geval: de speelzaal kan door gordijnen geheel worden afgesloten van den corridor binnen en van het wandeldek buiten. En dan gaat er een fraaie eschdoom- en co- romandel-houten kast open. In haar deuren, hangen de paramenten, achter haar deuren staat het altaar. De binnenzijde is geheel met bladzilver bedekt, waarop aan de beide flan ken in wit een schildering van Maria Sterre der Zee en van St. Christoffel is aangebracht. De achterwand bestaat uit glas, waarop een kruis van breede balken, omgeven door reli gieuze motieven, is ingeslepen, waarachter de canon-borden staan en waarvóór het crucifix en de vaste kandelaars werden bevestigd, üit de kast komen de altaartrede en de offertafel naar voren. Terwijl wij dit schrijven, komt de Hoek in zicht met zijn kleine, lage huizen en zijn vuur toren en de zee. Ook hier: volk langs de kust; wuivende en met zakdoeken zwaaiende menschen. Aan den anderen kant de volkomen leege strandvlakte. Tusschen de lange haven hoofden dóór stevent de Nieuw-Amsterdam langzaam-aan zijn vaart vermeerderend, tegen den sterken Noord-Westenwind in, de volle zee tegemoet. Hoog boven op het achterschip ziet men de beide landhoofden uit elkander gaan en smal ler worden. Een zwerm meeuwen vliegt mee om den mast. De Hoek wordt een stukje, een héél klein stukje van de lange kustlijn, waar Scheveningen met zijn radiomasten en zijn Pier nog nét op te herkennen valt en die alsmaar vlakker wordt naarmate het schip zijn mijlental verhoogt en met een steeds breeder, donkere rookkolom uit zijn vóórpijp een steeds zwaarder golfspoor achterlaat. De kustlijn is al een smalle streep geworden als de tijd voor de lunch daar is. Binnen wordt men duidelijk gewaar, dat men zich op zee be vindt. Er zit deining in het schip. Zwakjes, maar toch duidelijk. Duidelijk genoeg dat op het gezicht en enkelen zich toch een lichte be nauwenis vertoont en anderen elkaar vast voor bereiden: „ik kan er best tegen; ik heb 't vreeselijk gauw te pakken." Het valt mee. De eetzaal ligt midden in het schip en men merkt er weinig van de deining. Men let er ook niet op. Deze reusachtige zaal met haar geheel ge capitonneerd welvend plaffcnd, dat het luid tafel-geroezemoes zooveel mogelijk dempt; met haar rijke wandversiering van beschilderd glas en van reliefs; met haar zware gulden kolom men en haar breede, lage nissen en haar mach tige lichtkronen, biedt plaats voor het groot ste deel der zevenhonderd opvarenden, die allen aan kleine tafels, in groepjes van acht of zes of vier of zelfs twee bij elkander zitten. De ministers Colijn, Weiter en Steenberghe hebben hun plaats tusschen de reeders gevon den; de directeur van de HollandAmerika Lijn zit met de ministers de Wilde en van Dijk aan één ronde disch; aan een andere tafel zijn de Excellenties Patijn, Goseling en van Karnebeek tusschen het Rotterdamsche zaken leven geplaatst; de Raad van State zit ge noeglijk bijeen. Meer dan honderd tafels en tafeltjes overziet men, wanneer men aan het einde van de groote eetzaal tot achter in de tweede doorkijkt. Een feestelijk schouwspel. Het bedienend personeel beweegt zich tusschen dat alles door met schalen en glazen en flesschen. Een beeld van levendigheid op zee zonder de zee. De eetzalen zijn de eenige ruimten in het schip, die van het uitzicht op de buiten wereld, op de zee volkomen verstoken zijn. Zoo komt het, dat, wanneer aan het eind van den maaltijd de minister-president Dr. Colijn zijn door de radio uitgezonden rede heeft uitgesproken, wanneer hij nadat de heeren Endert en de Monchy van de Droogdokmaat schappij en de Holland-Amerika Lijn den lof der bouwers hebben gestoken de instemming van de regeering uitspreekt met de herinnering aan de groote dagen en daden uit het koloni- seerend verleden van ons land, welke herinne ring ligt uitgedrukt in den naam van dit schip: „Nieuw- Amsterdam'zoo komt het, zeiden wij, dat, wanneer Dr. Colijn heeft uitgespro ken en zich naar buiten begeeft om de vlag te hijschen, ieder verbaasd staat, dat de dag is opgeklaard. De zware lucht van dezen morgen is verdwenen. Een verblindende lichtstreep ligt over de zee, recht onder de zon en daar snijdt het rechte, witte schuimspoor van het snel varende schip dwars doorheen. Het moment van de overdracht breekt aan. Dr. Colijn heeft zijn overjas aangetrokken en zijn bolhoed opgezet en treedt door de Carlton- zaal naar buiten op het achter-promenade- dek. De heeren van de reedery en van de Hol landAmerika-Lijn, de leden van het kabinet en vele andere autoriteiten gaan hem na. „Volgt Colijn!* renden. is het devies van de bpva- De muziek, die een dek hooger is opgesteld zet het „Wilhelmus in en terwijl allen de vaderlandsche hymne méézingen, vat de grijze mi- nister-president lachend het vlagge touw, om den standaard van de HollandAmerika-Lijn te hijschen ten teeken, dat het schip aan de Ree derij is overgedragen. De wind staat stevig en de vlag rukt krachtig aan het touw. Het hijschen kost inspan ning. Doch lachend om de aanvuren de woorden uit zijn omgeving zet dr. Colijn dóór, tot het doek den top van den mast heeft bereikt. Dan eerst geeft hij het touw met een kwinkslag aan den matroos, die ach ter hem staat. Een spontaan applaus valt den minister-president ten deel. Het schip is intusschen gekeerd en heeft den terugtocht aanvaard. Ongeveer tot de hoogte van Bergen is het de Noordzee opgevaren. Het leven aan boord gaat weer zijn gang. Men houdt siësta. Men zit in de salons en geniet van koffie of thee. Men wandelt over de promenadedekken, ten deele om het uitzicht Over de wijde zee, ten deele om de spijsvertering. Groepjes trekken nog het schip door naar het zwembad, dat nog leeg staat, naar de keukens, waar het perso neel druk bezig is, naar de machinekamers machinehallen zou men ze beter kunnen noe men waar olieglimmende roostertrappen, tusschen witte buizen met een halven meter doorsnee naar beneden voeren, waar men zich tusschen wentelende wielen, trillende mano meters, veiligheidskleppen, waar stoom-stooten uit ontsnappen, bevindt. Waar luide belsigna- len orders van het commandodek aankondigen en waar machinisten aan wijzerborden en han dels manipuleeren. Het einde van de reis nadert. Maassluis, Vlaardingen, Schiedam glijden voorbij. Rotterdam ontrolt zich alweer aan de blik ken der opvarenden. De sleepbooten komen weer aan en het logge schip verzet zich sterk tegen de omdraaiende beweging. De kabels naar de spartelende, uit alle macht trekkende, zwart uit de schoorsteenen walmen de sleepbooten staan strak gespannen alsof ze zullen breken. Langzaam, uiterst langzaam draait de „Nieuw-Amsterdam" om, met de punt naar zee voor de loodsen van de Holland—Amerika- Lijn. Klaar voor de maidentrip, die over en kele weken aanvangt. H.M. de Koningin is Zaterdagmiddag per auto van het paleis Noordeinde naar Het Loo vertrokken. 'sGRAVKNHAGE. Geslaagd voor len stuur man groote handelsvaart R. J. Datema. Voor 3en stuurman groote handelsvaart W. K. F. Vermeij. De Britsche minister van Oorlog, Hore Belisha, achter een machinegeweer. a de verdedigingswerken op Malta aan een uitvoerige inspectie te hebben on derworpen is de Engelsche minister van Oorlog Hore Belisha naar Rome vertrokken bm Mussolini een beleefdheidsbezoek te brengen. Zaterdagmiddag werd Hore Belisha door Mus solini ontvangen. Vermoedelijk zal de Engel sche minister via Parijs naar Londen terug- keeren. Wy laten hieronder eenige bijzonderheden vblgen over dezen jongen en energieken mi nister. Onder de leden van het kabinet Chamberlain behoort de minister van Oorlog, Leslie Hore Belisha ongetwijfeld tot degenen, die in het buitenland de meeste belangstelling opwekken, want onafhankelijk van de eigenaardige per- sooniykheid van dezen ruim veertig-jarige, behoort de functie, welke hy bekleedt in deze periode van koortsachtige bewapening tot de meest verantwoordelijke ambten ter wereld En juist in deze dagen, nu de onderhandelingen waarvan in Amerika reeds 2.000.000 exempl. werden verkocht. 3 Boekdeelen, in prachtige, banden met talrijke illustraties, waaronder in kleuren door ANTON PIECK 1 VUUR OVER LAND - 2. ALS EEN VLAM IN DE STORM Y 3. HET ZAAD ONTKIEMT De pers is enthousiast: „Voortreffelijke vertelkunst uit; stekende zedenschildering der ontredderde aristocratie (Boekenschouw). „Steeds heviger wordt de spanning van dit epos 'n levend en menschelijk boek (Residentiebode). Franco, exceptioneel en slechts TIJDELIJK 3.25 per geb. deel of 9.75 voor de geheeie trilogie, desgewenscht betaal baar in maandel. term. van MINSTENS bij rechtstreeksche bestelling aan N.V. Boek- en Kunst handel H. Nelisscn, Prinsengr. 627, A'dam, Fostrek. 60092. I T5 Ondergeteekende wenscht te ontvangen van MITCHELL, „Gejaagd door de Wind 1"^ de€len 2, 3 geb. a f3.25 per deel. Het verschuldigde ad f/de le maandel. termijn ad fis heden verzonden (doorhalen wat niet gewenscht wordt) 66 NAAMADRES Men schryft ons d.d. 22 dezer uit Margate: Op den derden dag kreeg het publiek slechts één mooie party te aanschouwen, n.l. die tus schen Aljechin en Golombek. De wereldkam pioen speelde voortreffeiyk. Aljechin, die tel kens opnieuw de openingen afwisselt, paste heden in de Nimzowitsch-verdedlging den minder gebruikelijken zet g2g3 toe. Aanvan kelijk scheen het, alsof de beslissing pas in het eindspel zou vallen, doch nadat Golombek ver zuimd had de beste voortzetting te kiezen, kwam hy er niet meer aan te pas. Aljechin leidde een zeer diep offer in, hetwelk hem na de afwikkeling twee pionnen opleverde. Hierbij is het echter niet gebleven, Aljechin gaf de voorkeur met een mataanval te winnen. In deze omstandigheden gaf de Engelschman op. Veel sensatie heeft dit tournooi nog niet opge leverd. De eenige in deze ronde was, dat Spiel- mann gelegenheid kreeg zün koningsgambiet te spelen en niet gewonnen heeft. Petrov had het gemakkeiyk tegen Sergeant. In een Siciliaansche partij offerde de Engelsch man op b5 een stuk met de bedoeling den zet b5, welke in de Siciliaansche party thuis hoort, te weerleggen. Weliswaar kreeg hy drie pionnen voor het stuk, maar dit bleek niet voldoende compensatie te bieden. Reeds in de eerste zit ting capituleerde hij. Sir George Thomas speelde ook heden zwak. De Fin Böok had niet veel moeite met hem. Na 20 zetten was hy reeds twee pionnen voor. Merkwaardig is het falen van Alexander, den held van Hastings. Het gelukte hem tegen mrs. Menchik remise te maken, maar hy mocht van geluk spreken. Op den dertigsten zet stond hy hopeloos, maar Menchik vond niet de juiste voortzetting. Böök heeft zün afgebroken partij tegen Mill- nar-Barry, welke ongunstig voor hem stond, nog remise weten te maken. Hierdoor staat hij gelijk met Spielmann en Petrov. In de reservegroepen leverden de Nederlan ders goede presaties in deze ronde. Landau versloeg met zwart Opoczensky in een partij welke 80 zetten duurde. Prins is geweldig op dreef. Met wit spelende overrompelde hij den sterken Yoegoslaaf Koe- nig. Het ééne offer na het andere volgde, tot dat Prins zyn tegenstander mat zette. Ook Van Doesburg vindt het niet noodig zich in te spannen. Heden echter moest hij met remise genoegen nemen, immers hy ver langde niet meer. Tegen een sterkeren tegen stander stelt hy zich met remise tevreden. Voor den Ier Reilly had hij blijkbaar te veel ontzag. In zyn groep heeft hü de leiding met Reilly, terwijl in de b-groep Landau, Prins en Koltanowsky aan den kop staan. De partijen van Schelfhout zyn lange slan gen, waaraan geen eind wil komen. Hij won in drie zittingen van Heath, terwijl hy er in de twee andere partijen minder goed voorstaat. Tegen Sonja Graf wilde hij winnen in een stelling, waar niets in zat. Hij schoof zoolang, totdat plotseling Sonja Graf winstkansen kreeg. Vermoedelijk zal zij ook winnen. Van Seters, die een zeer zware groep heeft, maakte remise tegen A. R. Thomas, die te Hastings in de hoofdgroep speelde. De volgende partij werd in de 3de ronde gespeeld: Wit: Aljechin; zwart: Golombek (Nimzo- witschverdediglng) 1. d2d4 Pg8—f6; 2. e2c4 e7—e6; 3. Pbl— c3 Lf8b4; 4. g2—g3 d7—d5; 5. Lfl—g2 0—0; 6. Pglf3 c7c5; 7. c4xd5 Pf6xd5; 8. Leld2 Pb8c6; 9. a2—a3 Pd5xc3; 10. b2xc3 Lb4—a5; 11. O—0 c5xd4; 12. c3xd4 La5xd2; 13. Ddlxd2 Dd8—e7; 14. Dd2—b2 Tf8—d8; 15. Tfl—cl De7d6; 16. e2—e3 Ta8—b8; 17. Pf3—g5! Lc8— d7; 18. Db2—c2 f7—f5 (op g6 volgt Pe4 bene vens Pc5); 19. d4—d5! Fc6—e7; 20. d5xe6 Ld7x e6; 21. Tel—dl Dd6—e5; 22. Lg2xb7 h7—h6; 23. Pg5xe6 De5xe6; 24. Dc2c7 Td8xdl 25. Talxdl Tb8—e8; 26. Lb7_f3 a7—a6; 27. Tdl— d6 De6e528. Dc7—c4 Kg8—h7; 29. Td6xa6 Te8c8; 30. Dc4—f7 Tc8—cl 31. Kgl—g2 opgegeven. Zaterdag is de vierde ronde van het inter nationaal schaaktournooi te Margate gespeeld. De uitslagen luiden: Hoofdtournooi: Sir G. A. ThomasSpielmann afgebroken in betere stelling voor Sir Thomas. Milner Barrymrs. StevensonMenchik af gebroken in geiyken stand. GolombekBöök afgebroken in betere stel ling voor Böök. SergeantAljechin 01. AlexanderPetrov afgebroken in betere stel ling voor Alexander. Premier reserve tournooi a; Van SetersNajdorf (Polen) 01. Premier reserve tournooi b; LandauEva (Engeland) 10. PrinsDewing (Engeland) 10. Premier reserve tournooi e: Jameson (Engeland)Van Doesburgh 0—1, Schelfhout—Skillicorn (Engeland) afgebroken in gelijken stand. De stand in het hoofdtournooi na de vierde ronde is: 1. Aljechin 4 punten; 2., en 4. Spielmann, Böök en Petrov, ieder 2punt, plus 1 afge broken party; 5. en 6. mrs. Stevenson—Menchik en Milner Barry, ieder 1 punt, plus 1 afgebro ken party; 7. Sergeant 1 punt; 8., 9. en 10. Sir G. A. Thomas, Alexander en Golombek, ieder punt, plus 1 afgebroken partij. tusschen Engeland en Italië zoo bevredigend verloopen zyn, en Hore Belisha, in zijn waar digheid van minister van oorlog, een bezoek aan Rome brengt, wordt des te meer de aan dacht van de wereld op zijn persoon gevestigd. Wat is hij voor een man en hoe komt het, dat hij ondanks zijn jeugdigen leeftijd zoo'n belangrijke positie bekleedt? Deze vraag is met een paar korte woorden te beantwoorden; Hore Belisha is een buitengewoon energiek en roerig man, die niets langs zyn kant laat gaan, maar zich persoonlijk met alles bemoeit, waarvoor hy in 's lands belang zorgen moet. Merkwaardig is het, dat Belisha zich aan vankelijk niet tot het leger of de politiek aan getrokken voelde. Voor den oorlog studeerde hy eenige jaren in Heidelberg, nadat hij in de rechten gestudeerd had, om zich algemeen we tenschappelijk te oriënteeren, hy deed wat aan journalistiek en werd algemeen als een zeer begaafde student beschouwd. Toen evenwel de oorlog begon, zette hij alle studie aan den kant en wijdde zich uitsluitend aan de belangen van zijn vaderland. Hij meldde zich bij het front aan, muntte zeer spoedig uit en aan het eind van den oorlog had hij het reeds tot ma joor gebracht. Nauwelyks 25 jaar, werd hij tot lid van het parlement gekozen, maar als jong liberaal, volgeling van Lloyd George, scheen hij weinig gelegenheid te hebben om ooit op den voorgrond te treden. In 1931, toen een nationale regeering in Engeland gevormd werd, greep hij zijn kans en werkte uit alle macht, om ook de medewerking der liberalen aan de regeering te verzekeren. De eerste stap op de ministerieele ladder zette hy, toen hij on der-minister van Handel werd. Zyn energie was zoo opvallend, dat hij spoedig een hoogere betrekking kreeg en nu financieel secretaris van de schatkist werd. Wanneer iemand deze betrekking vervuld heeft, kan hy er zeker van zijn, minister te worden en zoo ging het ook met Hore Eelisha. Hore Belisha werd nu minister van Ver keer en als zoodanig deed hy onmiddellyk van zich spreken. Hij begon de algemeene veilig heid belangrijk te verhoogen. Wielryders, mo torrijders en automobilisten werden bekogeld met een hagel van verordeningen, maatrege len en bepalingen, „want, discipline", verklaar de Belisha, „is het fundament van een geluk kig volk. Wij kunnen van niemand militaire gehoorzaamheid verlangen maar wel met het volste recht een beroep op zijn geweten doen, doordat wy hem op de gevaren opmerkzaam maken, waarin hij zijn medeburgers brengt, wanneer hij de grondstellingen van de disci pline niet in acht neemt. Daarom moet ieder een zich zoo veel mogelyk aan de regelen van het verkeer houden." Zoo heeft Belisha het o.a. gedaan gekregen dat heele straten voor het verkeer afgesloten werden, zoodat hier de kinderen zonder ge vaar kunnen spelen. Het gevolg van zijn streng optreden is dan ook, dat er in Londen in den laatsten tijd veel en veel minder kinderen dan vroeger overreden worden en indien het nog eens gebeurt, dan is hij de eerste, die het slachtoffertje bezoekt, terwyl de schuldige een zware straf ondergaan moet. Want in deze ge vallen kent Hore Belisha geen medelijden. Als minister van Verkeer leerde hy met fiets, mo torrijwiel, auto en vliegtuig bmgaan, opdat nie mand hem verwijten kon, geen verstand te hebben van dingen, waarover hy te beslissen had. In dezen tijd van algemeene bewapening werd Belisha echter tot een andere betrekking geroepen en wel tot die van minister van Oor log. Zijn voorganger, Duff Cooper, slaagde niet goed met de recruteering van het Engelsche leger en toen Chamberlain in April van het vorige jaar een nieuwe regeering vórmde, koos hij den energieken Belisha tot minister van Oorlog. Zijn verwachting, dat deze beter sla gen zou, is tot nu toe uitgekomen, want tij dens het jaar, dat Belisha nu minister van Oorlog is, is er al heel wat In het leger ver anderd. Zooals men dit reeds van hem gewend was, toen hij nog minister van het verkeerswezen was, bemóeit hij zich nu ook met allerlei za ken, het leger betreffende. De woorden onderdanigheid, dienstplichtige, of huurling bestaan niet voor hem; hij kent slechts het woord „kameraad" want in den wereldoorlog heeft hij geleerd, dat de geest van kameraadschap een der sterkste wapenen is om een oorlog te winnen. Dat juist in dezen tijd in het „conservatieve Engeland" een man met dergelyke revolution- naire denkbeelden aan het hóófd van het leger staat en dat zijn maatregelen zeer gewaar deerd worden, bewyst wel, welk een groote waarde men aan zyn capaciteiten hecht. Uit al zijn maatregelen spreekt zijn yzeren wil een Engelsch volksleger te willen scheppen Hij heeft verklaard, dat de soldaten met hun 21ste jaar recruut moeten worden en niet meer in kazernes behoeven te wonen. Het gevolg van zyn maatregelen is dan ook, dat het aantal inschry vingen van week tot week toeneemt. Onmiddellijk na het accoord tusschen Londen en Rome heeft Chamberlain den populairen minister naar Italië gestuurd, om Mussolini een vriendschappelijk bezoek te brengen. We derom verschijnt zijn breede glimlach in alle dagbladen en doet hij de geheeie wereld van zich spreken. Geen wonder, heeft hy immers niet zelf verklaard, dat hij het eens nog tot minister-president van Engeland wil brengen en een tweede Disraeli wil worden. Hóre Belisha Is een man, over wien men nog veel zal hooren. De uitslagen van de heden in de Engelsche League gespeelde wedstryden luiden: Eerste afdeeling: Birmingham—Everton 03 Charlton AthleticManchester City 60 ChelseaDerby County 3—° Grimsby Town—Blackpool 1"~~° Leeds UnitedBrentford 40 Liverpool—Bolton Wanderers 2 MiddlesbroughWolverhampton Wand. 0 2 Portsmouth—Sunderland 1"° Preston North EndArsenal 1 3 Stoke CityLeicester City "2 West Bromwich Albion—Huddersfield T. 5—1 De stand is nu: 69—46 7144 69—46 68—56 64—49 67—61 6154 60—58 54—55 65—68 63—61 65—84 58—65 52-71 71—82 56—56 73-72 56—63 47-67 52—60 51—66 74—74 0-0 3-1 2-0 0—1 5—1 3—1 3—1 1-0 3—1 1—3 5—1 Wolv. Wanderers 39 19 10 10 48 Arsenal 40 19 10 11 48 Preston North End 40 15 16 9 46 Brentford 41 18 9 14 45 Charlton Athletic 39 16 12 11 44 Middlesbrough 40 18 8 14 44 Bolton Wanderers 40 14 15 11 43 Leeds United 40 15 15 11 43 Sunderland 40 13 16 11 42 Liverpool 40 15 11 14 41 Chelsea 39 14 11 14 39 Derby County 40 15 9 16 39 Blackpool 41 15 8 18 38 Leicester City 40 13 11 16 37 West Bromw. Alb. 39 14 8 17 36 Stoke City 40 12 12 16 36 Everton 40 15 6 19 36 Portsmouth 40 12 12 16 36 Grimsby Town 40 11 12 17 36 Birmingham 40 8 19 13 35 Huddersfield T. 40 15 5 20 35 Manchester C. 40 13 8 19 34 Tweede afdeeling: Barnsley—Norwich City BurnleyBlackburn Rovers BurySheffield Wednesday Coventry City—Fulham Luton TownSwansea Town Manchester UnitedBradford New Castle United—Chesterfield Nottingham Forest—Plymouth Argyle Sheffield United—West Ham United Stockport CountyAston Villa Tottenham HotspurSouthampton De stand aan den kop is nu: Aston Villa 40 28 7 10 53 Sheffield United 41 22 9 10 53 Manch. United 40 21 9 10 51 Coventy City 40 20 11 9 51 69—3® 70—56 80—49 64—41 De befaamde Engelsche motorrenner, Eric Fernihough, is Zaterdag tydens re cordpogingen op de autostrada tusschen Gyon en Boedapest op tragische wyze om het leven gekomen. Toen zyn 1000 cc. Brough Superior een S®* middelde snelheid van ongeveer 270 K.M. Per uur had, begon de machine te slingeren en vloog tegen een boom. Fernihough liep ee° zware schedelbreuk op en overleed tijdens l>e' vervoer naar een ziekenhuis. Met ingang van 1 Mei 1938 is benoemd burgemeester der gemeente Vlaardingen: C. Siezen. Met ingang van 16 April 1938 zijn benoeri^1 tot commies by het hoofdbestuur der in vasten dienst mej. C. M. Reijdon en 8 adjunct-commies by het hoofdbestuur der P-T' J E. W. Kuyper, beiden thans werkzaam op beidsovereenkomst bij genoemd hoofdbestuur. Met ingang van 16 April 1938 is benoem tot adjunct-commies by het hoofdbestuur ae P.T.T. A. J. Barendregt, thans boekhouder. De minister van Justitie heeft herbenoert tot leden van de Kamer van Toezicht over notarissen en candidaat-notarissen te 's-He togenboschte Mr. B. I. A. A. ter Veer, kantonrechter Breda; mr. J. E. Poerink, vice-president v* de arrondissements-rechtbank te 's-Hertogen bosch. Tot kantonrechter-plaatsvervanger zyn bet' benoemd in de volgende kantons: Haarlem: mr. F. J. Gerritsen; Amsterdam mr. P. J. Witteman; Wageningen: mr. A. Mulder; Leiden: mr. M. B. Vos; Emmen:_m J. L. Bouma, mr. C. H. Lind; Assen: mr. H- Meijeringh; Middelburg; mr. J. J. Heyse; tard: M. W. J. Coenders, mr. J. J. van sem; Maastricht: mr. L. E. C. Haex; G°u r. dr. mr. J. Smit; Roermond: W. H. Deuss, P. F. G. A. Geradts; Amsterdam; mr. J- Asser; Groenloo; A. G. J. Tenbrink; Em«e mr. A. Jonker; Zaandam: mr. D. Aten. By beschikking van den minister van O, derwijs, Kunsten en Wetenschappen is 1 prof. H. J. Wolter, op zijn verzoek, eervol o verleend als lid en voorzitter van slag verieena ais nu en «uuimhci comité voor Nederlandsche kunsttentoonstel f gen in het buitenland, met dankbetuiging vals de vele en belangryke diensten, welke M zoodanig belangeloos heeft bewezen. .stuur Benoemd is tot tydelyk lid van het be1s - f van de Nederlandsche centrale organisatie K toegepast-natuurwetenschappelijk onder prof. ir. J. Klopper.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 6