Sudeten-Duitschers stellen hun eischen X Barcelona weert luchtaanval af De zaak-Oss op H. M. BAKKER „Onderschat China niet!" FIGUUR „SINT PETRUS" REDE VAN HENLEIN Delbos over de as Londen-Parijs Poolsche ballon omlaag geschoten Tegen het verdrag van Trianon m alt Het nieuws van heden VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS MAANDAG 25 APRIL 1938 - AVONDBLAD N.V. VERZEKERING MAATSCHAPPIJ Levensverzekering Studieverzekering Lijfrente Collectieve Pensioenverzekering DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21139 Zij willen zelfbestuur, volledige rechtsgelijkheid met de Tsje chen en herstel van het gepleegde onrecht Vrijheid van levens beschouwing Vrijheid voor het nationaal- socialisme Instemming te Berlijn Rechtsche vliegtuigen slagen er niet in boven de stad te komen Andorra neemt maat' regelen Vriendschap met Engeland nooit zoo krachtig als thans De twee ballonvaarders door de Tsjechen gearresteerd Het incident geregeld De financieele gelijk schakeling Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ Mr. Wendelaar vraagt een parlementaire enquête Een protest Na 15 Mei heeft Oostenrijk geen eigen bankbiljetten meer Britsch vrachtschip vergaan POPOLO Dl ROM A IN BESLAG GENOMEN Hongaarsche revisionisten betoogen 7. Gen. Cronjéstraat 135 - Telef. 11657 Autobus door trein gegrepen Generaal Matsoei spoort aan tot energie en discipline Japan hervat het offensief Japanners veroveren Tantsjeng DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN laat ons Uw Von Papen voor goed uit de diplomatie? Hij zou op zijn landgoed in het Saargebied blijven wonen VERKIEZINGEN IN RUSLAND MALIEBAAN 50 UTRECHT NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Be Engelsche minister van Oorlog, Leslie Hore Belisha, heeft een beleefdheidsbe zoek gebracht aan Mussolini. Engelands meest populaire minister inspecteert de eerewacht KARLSBAD, 24 April. (Havas). Op het congres van de Sudeten-Duit schers te Karlsbad heeft de leider Konrad Henlein in een achttal punten de eischen der Sudeten-Duitschers in Tsjecho-Slowakije geformuleerd. Deze eischen luidden: le. Volledige gelijkheid van rechten van de Duitsche volksgroep met de Tsjechen. 2e. Erkenning van de rechtspersoonlijkheid van de Sudeten-Duitsche groep. 3e. Afbakening en erkenning van het gebied der Sudeten-Duitschers. 4e. Zelfbestuur voor het geheele openbare le ven in het Duitsche gebied voor zoover dit de belangen van de Duitsche volksgroep betreft. 5e. Invoering van wettelijke beschermende bepalingen, voor de onderdanen, die buiten het eigen gebied van hun volk wonen. 6e. Herstel van de onrechtvaardigheden, Welke de Sudeten-Duitschers sedert 1918 te lij den hebben gehad en schadevergoeding voor het onrecht, dat hierdoor is geleden. 7e. Erkenning en toepassing van het begin sel: In het Duitsche gebied Duitsche ambte naren. 8e. Volledige vrijheid om de Duitsche na tionaliteit en de Duitsche wereldbeschouwing te belijden. In zijn rede zette Henlein uiteen, dat de po ging der Tsjechen om aan een principieele en eerlijke oplossing van het probleem der Su deten-Duitschers te ontkomen door de opstel ling van een z.g. minderhedenstatuut, is mis lukt. De aangekondigde codificeering van de tot nu toe bestaande z.g. minderhedenbepalingen kan niet anders beteekenen, dan de eeuwige voortzetting van het onrecht en geweld. De Tsjechen hebben in de twintig jaar, dat hun staat bestaat, niets gedaan om de Sudeten- Duitschers voor den staat te winnen, waarin Wij tegen onzen wil zijn opgenomen. Wy gevoelen ons thans onvrijer dan ooit en Weten, dat onze toekomst in gevaar is. Wanneer de Tsjechische staatslieden werkelijk met het Duitsche volk als bevriende buren willen leven, dan is het absoluut noodzakelijk, dat er een Wijziging komt in de ongelukkige opvatting, dat het de taak van het Tsjechische volk is een Slavisch bolwerk te vormen tegen den z.g. Duitschen drang naar het Oosten, alsmede een wyziging van het buitenlandsch-politieke stand- Punt, waardoor de Tsjecho-Slowaaksche staat zich schaarde aan de zyde der vijanden van het Duitsche volk. Tsjecho-Slowakije heeft twintig jaar tijd ge had een voor alle partijen bevredigenden toe stand te scheppen. In dezen tijd heeft de re- Stering haar beloften niet gehouden en is de Verplichting van het verdrag van Saint Ger main niet nagekomen en ook is zij de verplich tingen van de grondwet niet nagekomen. In Maats van een tweede Zwitserland is een Tsje- chische dictatuur ingesteld. Henlein beklaagt sich er verder over, dat de Sudeten-Duitschers Diet vrij zijn. De ware Tsjechische democraten ^grijpen de Sudeten-Duitschers. Na vervolgens de eischen der Sudeten uiteen gezet te hebben ging Henlein verder; De Sudeten-Duitschers eischen, op grond van de door de grondwet gewaarborgde vrijheid van meeningsuiting, zich evenals de Duitschers in de geheèle wereld te mogen uitspreken voor de principieele nationaal-socialistische opvatting van het leven. De Sudeten-Duitschers kunnen niet aanvaarden, dat onder den dekmantel van spitsvondige juridische formules vervolgingen plaats hebben, die in werkelijkheid niet gericht zijn tegen strafbare feiten, maar tegen een ge zindheid, welke thans zonder meer ais Duitsch moet worden beschouwd. Het zal van het inzicht en den wil der re geering van het Tsjechische volk afhangen, De- sloot Henlein, of op den dag, dat de staat twin tig jaar bestaat, de thans voor ons ondraaglijke toestanden nog voortduren, of dat ook de Tsje chen hun bijdrage tot den vrede van Europa hebben geleverd. Wij willen geen oorlog, noch in het binnenland, noch in het buitenland, maar wij kunnen niet langer een toestand dulden, die voor ons neerkomt op een oorlog in vredes- tyd. Het programma van Henlein Wordt in Duit sche politieke kringen onvoorwaardelijk goed gekeurd. Men zegt: „dit programma is logisch en redelijk. Het komt overeen met de denkbeel den, die gedurende den wereldoorlog door de stichters van den Tsjecho-Slowaakschen staat ontwikkeld werden. Het staat thans aan de regeering te Praag de noodige besluiten te ne men. Het is onvermijdelijk, dat in het kader van den Tsjecho-SloWaakschen staat, die in werkelijkheid een herstel van Groot-Bohemen zou moeten zijn, alle nationale groepen een groote vrijheid krijgen. In het gebied der Su deten-Duitschers moeten Sudeten-Duitsche ambtenaren in functie zijn." Het denkbeeld om van Tsjecho-Slowakije „een tweede Zwitserland" te maken, doet weer opgeld. Men verklaart, dat het een Europeesche kwestie is, die in het belang van den vrede geregeld moet worden. Paets, de eenige candidaat, die door 't parlement van Estland voor het presi dentschap der Republiek is aangewezen BERGERAC, 24 April. (Havas.) In de al- gemeene vergadering der radicaal-socialisten heeft de Fransche oud-minister van Buiten- landsche Zaken, Delhos, een rede uitgesproken, waarin hij in hoofdzaak zeide: In buitenlandsche politiek is Frankrijk niet geïsoleerd. Zijn vriendschapsbanden met Engeland zijn aangehaald en deze vriend schap is nooit zoo groot geweest als thans. Om gevreesd te worden moet men sterk zijn en dat zijn wij. Frankrijk en Engeland kunnen, volkomen aaneengesloten, één front vormen tegen wie ook. Het Fransche leger is het eerste ter wereld, zooals de Britsche vloot de sterkste ter wereld is. Wanneer wij een vredespolitiek voeren, wil dat niet zeggen een politiek van laten varen en van afstand doen. Wy biyven trouw aan de bondgenootschapsverdragen, aan het gegeyen woord. BARCELONA, 24 April. (Havas). Zon dagmiddag om kwart over twaalf werd te Barcelona het alarmsein gegeven we gens de nadering van rechtsche vliegtui gen. Onmiddellijk stegen jachtvliegtuigen op met het gevolg, dat de rechtsche toe stellen er niet in slaagden boven Barce lona te verschenen, zy wierpen hun bom- menlast neer op dorpjes in de omgeving. Om half een was alles te Barcelona weer normaal. Naar uit Alicante wordt gemeld, is generaal Miaja, die te zamen met den politieken commis saris van het leger, Jesus Hernandez, een in spectiereis maakt, te Alcoy enthousiast ontvan gen. Miaja heeft de vertegenwoordigers van de vakvereenigingen aangespoord de productie te versnellen om het hoofd te kunnen bieden aan de behoeften van een oorlog. Te Alicante heeft de generaal gezegd, dat op het oogenblik de eenige plicht is de strijders aan het front by te staan, het eenig ideaal is de strijd tegen het fascisme, de eenige wensch te overwinnen. In den avond is Miaja weer naar Madrid teruggekeerd. Volgens een bericht uit Perpignan heeft de prefect der Oostelijke Pyreneeën, Didkowski, die permanent gedelegeerde van Frankrijk voor Andorra is, vergezeld van kol. Baulard, buiten gewoon commissaris van Frankryk te Andorra, de Andorraansche dalen geïnspecteerd, waar hy de beschermingsmaatregelen bestudeerde, die de gebeurtenissen in Spanje eventueel noo- dig zouden kunnen maken. WARSCHAU, 25 April. (Havas.) Aan de Poolsch-Tsjecho-Slowaaksche grens heeft de Tsjécho-Slowaaksche grenswacht Zondagmor gen om halfvijf eenige schoten afgevuurd op den ballon „Mosciska", die tydens een nach telijke oefenvlucht de Tsjecho-Slowaaksche grens naderde. De ballon, die toebehoort aan de Poolsche liga voor verdediging tegen lucht aanvallen, werd getroffen en daalde op Tsje- cho-Slowaaksch grondgebied in de omgeving van Muszyna. De twee luchtvaarders, Lancuki en Kasprzak, werden gearresteerd en naar Li- piany vervoerd. Tijdens dezen tocht leidde men de arrestan ten langs de oevers van de Oppa (aan de Pool sche grens), waar de Polen aan den overkant hun grenswacht zagen en den soldaten toerie pen: „Wij zijn door de Tsjechen gearresteerd Zij hebben onzen ballon neergeschoten, wij zyn gisteravond van Mosciska vertrokken. Er stond een Noordenwind, doch wij zyn door een tegen wind in de tegenovergestelde richting gedreven en voordat wij het bemerkten, naderden we Tsjecho-Slowakije. Het was te laat om toen nog te dalen. Deelt dit mede aan de autoritei ten te Mosciska." Naar uit Warschau wordt vernomen is het grensincident by Muszyna geregeld, nadat de Staroste van Nowy Sacz zich tot de Tsjecho- Slowaaksche autoriteiten had gewend. De twee luchtvaarders van den ballon, die door de Tsjecho-Slowaaksche grenswacht tot dalen was gedwongen, zijn op vrye voeten gesteld. De ballon zal morgen door de Tsjecho-Slowaak sche autoriteiten naar Polen worden terugge zonden. 1 VERWACHTING: Zwakke tot matigen H wind uit Noordelijke richtingen, betrok- ken tot zwaar bewolkt, weinig of geen regen, weinig verandering in temperatuur. Hoogste barometerstand 772.0 te Valentia Laagste barometerstand 761.5 te Isafjord Zon op 4.44 - onder 7.13 - Licht op 7.43 Maan op v.m. 2.27 onder nam. 1.43 H 30 April N.M. illllllllllllllllilllllllilllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllillilllllljl Naar wy vernemen heeft het liberale Tweede Kamerlid mr. W. C. Wendelaar hedenochtend op de griffie van de Tweede Kamer het verzoek ingediend tot het hou den van een parlementaire enquête naar de gebeurtenissen, welke zich rondom de brigade der Koninklijke marechaussee in Oss en de maatregelen van minister Gose- ling hebben voorgedaan. Mr. Wendelaar had zich in de Tweede Kamer, na de interpellatie van den heer Drop, bevredigd verklaard door het antwoord van minister Gose- ling. Naar ons ter oore kwam hebben de publi caties welke daarna in de pers zijn verschenen, bij hem den indruk gewekt dat de zaak met de rede van den heer Goseling niet uit kan zijn. Ten einde klaarheid in de situatie te brengen, zooals hy het noemt, heeft de heer Wendelaar gemeend de eenige mogelijkheid welke voor de Tweede Kamer thans nog openstaat, om de zaak verder te onderzoeken, te moeten aangrijpen. Het voorstel-Wendelaar zal nu in de afdee- lingen moeten worden onderzocht waarna er een voorloopig verslag over uitgebracht zal worden. Nadat de voorsteller dan een memorie van ant woord heeft geschreven, volgt er een mondelinge beraadslaging en ten slotte neemt de Kamer een besluit. Vermelding verdient nog, dat het houden van een parlementaire enquête in onze staatkundige geschiedenis uiterst zeldzaam is voorgekomen. De laatste maal, dat de Tweede Kamer besloot, een dergelijk onderzoek te doen geschieden was in 1886 en betrof arbeidstoestanden op fabrieken en werkplaatsen. Later zyn er nog wel voorstel len voor een enquête geweest doch deze zijn niet aanvaard. De R. K. Staatsparty St. Teresia te Eind hoven heeft de volgende motie aangenomen: De R. K. S. P., St. Teresia te Eindhoven, in vergadering bijeen op Zondag 24 April 1938, kennis genomen hebbend van de agitatie, welke verwekt is tegen het Katholieke Zuiden, middels de Ossche aangelegenheid, door de z.g. neutrale en onpolitieke pers, spreekt zijn verontwaardiging uit over de onverantwoordeiyke suggesties, welke hierin worden gedebiteerd, protesteert met klem tegen de systematische verdachtmakingen van het Katholieke Volks deel en de Geestelijkheid, laakt de voorbewerking van de volksmentali teit, die den weg beeridt naar omwenteling en vervolging, benadrukt, dat juist door deze aangelegenheid het sterkste bewijs geleverd is, dat bovenge noemde pers buiten het Katholiek Gezin moet blijven, schenkt zijn volle vertrouwen in het Regee- ringsbeleid t.a.v. de Waarheid en het Recht, spreekt zijn eerbiedige achting uit voor de Geestelijke Overheid, en besluit, deze motie ter kennis te brengen van: den Minister-President; de Katholieke Tweede Kamerfractie; den H. E. Heer Deken van Oss en de Pers en gaat over tot de orde van den dag. BERLIJN, 24 April. (Havas.) By een heden in de Staatscourant verschenen wet is het emissierecht van de nationale bank van Oosten rijk opgeheven en de bank zelf gelikwideerd. Van af Maandag zullen de bankbiljetten van de Oostenrijksche bank geen wettigen koers meer hebben. Tot 15 Mei zullen zij echter nog door de openbare kassen in betaling aanvaard wor- dep. BOSTON, 24 April. Het Britsche vrachtschip City of Salisbury", dat aan de Amerikaansche kust aan den grond was geloopen, is gisteren in tweeën gebroken. Een groot deel van de la ding, welke deels bestond uit slangen en exoti sche vogels, bestemd voor een handelaar te New York, is in de golven verdwenen. ROME, 24 April (Havas). Hedenochtend is de „Popoio di Roma" in beslag genomen. De reden wordt niet opgegeven. BOEDAPEST, 25 April. (Havas.) Te Boedapest is Zondagochtend een groote, door de revisionistische Liga georganiseerde, be tooging tegen het verdrag van Trianon ge houden, waaraan door 50.000 menschen werd deelgenomen. In een zaal konden slechts de officieele ge delegeerden der verschillende vaderlandsche or ganisaties een plaats krijgen, zooodat een aan zienlijke menigte in de aangrenzende straten en op de pleinen vertoefde. In door luidsprekers verbreide redevoeringen eischten de sprekers in krachtige termen herziening van het vredesver drag. Er zal geen vrede in Europa zyn, zoolang de Hongaarsche revisionistische eischen ten opzichte van Tsjecho-Slowakije niet geheel zyn opgelost. Ondanks de pogingen van gematigde elemen ten, die de betooging een zuiver patriottisch karakter wilden doen behouden, kwamen de na tionaal-socialistische gevoelens van een deel der deelnemers tot uitdrukking in betoogingen te gen de joden in Tsjecho-Slowakije en het ver drag van Trianon. Aan het einde der betooging riep een stem: „Wie is onze leider?", waarop de menigte antwoordde. „Szalassy". Szalassy werd hierop luide toegejuicht. Een groep betoogers, die zich na afloop naar de Tsjecho-Slowaaksche legatie wilde begeven, werd door de politie verspreid. Twee zoons van dr. Simkov, 'n gewezen Russischen militairen arts te Parijs, worden vermist. Men vermoedde, dat zij door een instorting in een zandgroeve bedolven waren. Toen al het zand was verwijderd vond men echter van de jongens geen spoor. Thans veronderstelt men, dat zij zijn ontvoerd Behang van Bakker valt op in den gunstigen zin van het woord. Het is mooi en voornaam, rustig en modern, gezellig en aangenaam. Tochen dat is het mooie, zijn onze prijzen zéér laag. Lager dan bij ieder ander. In den staat Nevada Amerikais de transcontinentale sneltrein ontspoord. Een luchtopname van het ongeluk PARIJS, 25 April (Havas-A.N.P.). Om half drie vannacht is een autobus op een spoorwegover gang op de lijn Parijs—Saumur tegen een trein opgereden. Er zijn zes dooden en acht gewon den. De autobus werd geheel vernield. Het on geluk is toe te schry ven aan onoplettendheid van den baanwachter. TOKIO, 25 April (Havas) Generaal Mat soei heeft een oproep tot het Japansche volk gepubliceerd, waarin hy aanspoort tot disci pline en energie ,,voor den stryd tegen het communisme in China". Het doel van Japan is vierhonderd millioen menschen van hun on derdrukkers te bevrijden. Hy waarschuwt Japan tegen een te groot vertrouwen en tegen een verkoeling van het enthousiasme. Het zou een groote fout zyn den vijand te onderschatten na de eer ste overwinningen. De Kwomintang en buitenlandsche mogend heden wachten op een teeken van zwakheid van Japan. Namens de soldaten, die op het slagveld zijn gevallen doet Matsoei een beroep op het volk, opdat deze mannen niet voor niets hun leven hebben geofferd. Volgens te Hongkong ontvangen berichten, aldus meldt het Chineesche telegraafagent- schap, heeft het Japansche kabinet op aanbe veling van generaal Soegijama na diens terug keer van zijn inspectietocht besloten tot een spoedige hervatting van het militaire offensief in China. De laatste dagen is in Zuid Sjantoeng fel ge streden. Het Chineesche telegraafagentschap meent dat deze gevechten de inleiding vormen vcor een tweeden grooten slag in Zuid-Sjantoeng. Volgens betrouwbare inlichtingen zouden de Japansche versterkingen die naar Sjangtoeng zijn gezonden, niet grooter zyn dan 50.000 man. De Chineezen hebben Tsjoetsjen, ten Zuid westen van Lingji, heroverd. Het Japansche hoofdkwartier meldt uit Pei- ping, dat Tantsjeng is veroverd. De stad ligt 55 K.M. ten Zuiden van Lingji en 20 K.M. voor den Loénghai-spoorweg. De Japanners zyn he den Tantsjeng binnengetrokken. Op het congres te Karlsbad heeft Henlein de eischen der Sudeten-Duitschers geformuleerd Rechtsche luchtaanval op Barcelona afgeslagen. Delbos verklaart, dat de Fransch-Britsche vriendschap nooit zoo sterk was als thans. Hongaarsche revisionisten betoogen voor een herziening van het tractaat van Trianon. Generaal Matsoei waarschuwt de Japanners de macht van China niet te onderschatten. Sobriëtasdag te Utrecht. Benoemingen in het bisdom Haarlem. Passagier uit een Dieseltrein gevallen en op slag gedood. Kort bezoek van den Australischen onderkoning en zijn echtgenoote aan ons land. Dancing te Alkmaar in de asch gelegd. Het R.K. Haarlemsche elftal wint den Missie wedstrijd tegen Utrecht. H.B.C. klopt Brabantia voor den stryd om het R.K. kampioenschap van Nederland. een weinig mogen idealiseeren door U een costuum aan te meten dat kleine afwijkingen verbergt en het zal iedereen op vallen hoe goed U gekleed gaat N.V. GERARD A. v. d. STEUR'S KLEEDERMAKERIJ KRUISSTRAAT 7 - TEL. 10730 BERLIJN, 25 April (Havas) Men meent te weten, dat Von Papen, die gezant is geweest te Weenen en benoemd zou worden tot ambassa deur te Ankara, zich geheel uit de diplomatie zal terugtrekken en voortaan op zijn landgoed te Wallerfahgen (Saargebied) zal blyven wonen. Hij zou dit besluit hebben genomen 'naar aan leiding van het optreden der Gestapo tegen zijn particulieren secretaris te Weenen, baron Von Ketteler. Volgens sommige berichten zou Von Ketteler gearresteerd zijn; volgens andere be richten zou hy met Paschen dood zyn gevonden in een bosch naby Weenen. Het presidium van het Pan-Russische centrale executieve comité heeft besloten, dat de ver kiezingen voor den hoogsten Sovjet der U.S.S.R. zullen worden gehouden op 26 Juni.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1