AIILER Land- en Tuinbouwjongeren TYPE 10 <5Héén bij KREYMBORG Haarlem, 25 April GARAGE „DEN HO UT" - Wagenweg 164-168 - Telef. 12138 GESLAAGDE BONDSDAG TE HAARLEM Kort en volledig MAANDAG 25 APRIL 1938 Imp ANDRÉ J.H. CEURVORST. A'dam, Alb. Cuypstraat 264-276 AGENT VOOR HAARLEM: Ook de gemeentefonds belasting verhoogd 75 inplaats van 55 opcenten Bedevaart naar Heiloo ST. FRANCISCA ROMANA- LIEFDEWERK Het eerste Communiefeest He; KLEINSEMINARIE HAGEVELD Kapelaan van Rek te Santpoort tot leeraar benoemd P. J. van Paradijs f N.v. Alg. Noord-Holl. Mij. van Levensverzekering, gevestigd te Haarlem Programma Radio-Centrale R.K. SCHOOLVOETBAL- TOURNOOl 100 mannen en een meisie DONDERDAG „Ons aller stamvader was een boer; uit de boeren koos God zijn groote mannen" BURGERLIJKE STAND HEEMSTEDE K.J.M.V. en St. Josephs- gezellen Nieuwe organisatie Jongens en ouders STADSSCHOUWBURG 3000ste Fritz Hirsch operette v.t. Na 1V2 /aa»" De boer in de geschiedenis AGENDA Bioscopen 26 April R.K. DAMESHOCKEYCOMPE- TITIE SPORTRAAD VAN DE GRAAL Uitslag der wedstrijden op 24 April ■ü- De wogen voor de modem* auto banen Geheel berekend om uren achtereen op snelheden van 100 K.M. en meer te rijden... zorgvuldig getest stroomlijn model geeft maximum prestaties bij gering benzinever bruik... 4 onafhankelijk veerende wielen en laag zwaartepunt geven een weergalooze weg vastheid. Maakt een proefrit! Telefoon 28300 Service 93373 Onderdeelen 93221 STAD Thans heeft de Minister aan het gemeente bestuur van Haarlem medegedeeld, dat hij het Wenschelijk zou vinden als het aantal opcen ten, dat de gemeente heft op de gemeente fondsbelasting zou worden gebracht van 55 op ?5. Ook hiertegen zal het gemeentebestuur van Haarlem bij den Minister bezwaren indienen. Het is te hopen, dat het er in slaagt den Mi nister van het verkeerde van deze beslissingen te overtuigen. Wij komen nog op deze kwestie terug! De commissie voor de geestelijke belangen fan den R. K. Volksbond organiseert dit jaar üe bedevaart naar Heiloo op Zondag 29 Mei. De bedevaart zal grootsch en luisterrijk worden opgezet, en alle katholieken van Haarlem kun nen er aan deel nemen. Ook de commissie voor de geestelijke belangen van den Heemsteedsehen H. K. Volksbond zal zich bij deze bedevaart aansluiten. De tocht staat onder de geestelijke leiding fan kapelaan P. Poppen, geestelijk adviseur van den R. K. Volksbond, met eenige andere heeren geestelijken. De R. K. Mannenzangvereeniging „St. Caecilia" en het muziekcorps „Utile Dulci" ferleenen medewerking. In de processie zullen de vaandels van de onderafdeelingen meegedra gen worden, hetgeen ongetwijfeld een kleurrijk geheel zal vormen. De extra-trein vertrekt om 8.55 uit Haarlem, en om 7.12 uit Heiloo. De rijwielgroep vertrekt °m half acht vanaf het gebouw „St. Bavo" en om acht uur van de St. Catharinaschool aan den Hijksstraatw'eg. Spoorkaartjes en andere inlichtingen zijn te Verkrijgen aan het gebouw St. Bavo en bij de beeren B. Reijnders, Zomervaart 134, Th. Uyten- dijk, Rollandstraat 37, Fr. A. Puts, Ripperda- etraat 2, Jan Gortzak, Bantamstraat 54, M. G. Doek, Voorduinstraat 40, A. v. Rijn, Nachtegaal straat 52, L. G. Stevens, Merovingerstraat 64 en Voor Heemstede bij den heer L. Roest, Banka- straat 94. Zondagmorgen! Een gewijde en placide stilte hangt over onze oude Bavostad. De schier immer fUstelooze doch thans verlaten straten zijn hier en daar verfraait met armzalige restanten van de stereotiepe late Zaterdagavond-klanten. Plotseling wordt de rust verstoord door een groepje lachende joelende volkskinderen, elkaar duwende en stompende naar de breede gracht, V'aar zich reeds een groote schare meisjes heeft geposteerd voor een ouderwetsch heerenhuis: haar St. Francisca Romanahuis. Van alle kanten en steeds meer komen er aan gedraafd en aangeslenterd. Overal snappende, lachende, bitse en kijvende mondjes! Plots hoog °Plaaiende ruzietjes, welke even snel weer ge doofd worden, trekken aller belangstelling. Deze kleine menschenkinderen, gemerkte producten van haar mileu, behooren allen zonder uitzonde- Hng tot die bepaalde volksklasse, welke zoo bij zonderlijk recht heeft op onze hulp en bijstand. Daar wordt de deur geopend en alles dringt ®b rolt naar binnen. Door zorgende en hulpvaar dige handen opgevangen worden ze getrans porteerd naar de kapel, alwaar zij de H. Mis puilen bijwonen, het doel van deze Zondagoch- ^nd-bijeenkomst. In dit intieme stemmingsvolle kapelleke van hot St. Francisca Romanahuis herhaalt zich iedere lente een eenvoudige, maar immer weer diep ontroerende plechtigheid, met name: het perste Communiefeest der Romanameisjes. Ook bondag j.l. mochten dertien kleinen voor de ^rste maal ter H. Tafel naderen. Onder de H. Mis van 9 uur hield de Weleerw. heer S. Mol, directeur van het Liefdewerk een toespraak, waarin hij de kinderen wees op het Sfoote geluk, dat haar weldra te beurt zou val- eb. Eindelijk brak het lang verbeide moment dan. waarop de Goddelijke Kindervriend in de harten van Zijn onschuldige lievelingen wilde hederdalen. Mogen velen met ons bidden voor ®en blijvende vriendschap tusschen O.L. Heer 11 deze kindertjes, die meer nog dan an deren in haar leven zoovele en zoo zware Moeilijkheden zullen moeten overwinnen. s Middags 4 uur waren wederom allen ver- j®bigd in het plechtig danklof, waaronder een fiariale hulde. De directeur bracht een woord an dank aan de vele ouders, die mede aan wezig waren, voor hun medewerking met het efdewerk en vermaande hen tevens, ook in de bekomst, toch alle zorg te willen besteden aan et godsdienstig leven hunner kinderen. 2ulk een dag stemt het St. Francisca Roma- a-Liefdewerk immer weer tot groote dankbaar- ad jegens God en al degenen, die belang stel* len in het Liefdewerk. Moge het dank zij de interesse en sympathie van velen in staat gesteld worden, steeds meer Haarlemsche meis jes die daarvoor in aanmerking komen onder zijn hoede te nemen, opdat deze kinde ren met den steun van haar Romana mogen op groeien tot menschen met een vaste geloofsoven tuiging en een groot Godvertrouwen, die haar leven aandurven en aankunnen. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot leeraren aan het Klein Seminarie Hageveld te Heemstede de weleerw-. heeren J. J. M. A. M. van Rek, thans kapelaan te Sant poort en G. v. d. Poel, thans kapelaan te Lut- jebroek. De nieuwe leeraren zijn beiden in hetzelfde jaar, 1911, geboren, werden beiden in 1936 priester gewijd en in dat jaar nog tot kapelaan op hun tegenwoordige standplaats benoemd. Kapelaan v. d. Poel had in Lutjebroek de lei ding van de jongenscongregatie en het patro naat. Kapelaan v. Rek was te Santpoort direc teur van de H. Familie (mannen en jongens) de Mariaeongregatie, de K. J. C. en Pauselijke Missiegenootschappen. Vooral onder de jongens had hij aller achting. Hij was voor hen een vaderlijke vriend, die opging in zijn werk. Santpoort zal hem dan ook noode zien ver trekken. Dezer dagen is op 90-jarigen leeftijd overleden de bij de oude aannemers welbekende metse laarspatroon, de heer P. J. van Paradijs. Vele groote metselwerken en villa's te Haar lem en Omstreken zijn door hem uitgevoerd, als mede het stationsgebouw en de viaducten aan het Stationsplein. Doch zijn mooiste werk is ge weest: het metselen van de Kathedraal St Bavo. Daar vooral heeft hij getoond een bekwaam vakman te zijn. Tijdens het werk heeft hij1 ver schillende werklieden opgeleid, en hen volkomen in het vak bekwaamd, waardoor zij latei- als zelf standig patroon konden optreden. De begrafenis is vandaag onder veel belang stelling geschied. In de Kathedraal St. Bavo droeg kapelaan G. P. A. Alkamade de H. Mis van Requiem op. Op de R.K. Begraafplaats St. Bar bara verrichtte kapelaan E. B. J. A. M. Deter- meijer de absoute. Bovengenoemde Maatschappij hield 23 April haar jaarlijksche vergadering van aandeelhou ders. Aan het door directeuren uitgebrachte ver slag ontleenen wij het volgende: Het verzekerd kapitaal, vermeerderd met de verzekerde rente, steeg tot f 19.869.441. De rekening „Premiën en Koopsommen" wijst als saldo een bedrag aan van f 568.564.561a. De sterfte onder de verzekerden had een zeer gunstig verloop; de waargenomen sterfte be droeg 63.1 pet. van die, welke berekend was. De uitkeeringen, eigen risico, beliepen dit jaar f 202.387.78 De premie-reserve moest een verhooging on dergaan van f 151.231.25. Door deze verhooging komt de premie-reserve op dé Balans voor met een bedrag van f 4.005.733.29, onder welk bedrag niet begrepen is de premie-reserve voor posten, welke bij andere Maatschappijen in herverze kering werden gegeven en die voor rekening van de herverzekeraars komt. De rente-ontvangst bedroeg dit jaar f 189.266.09. De gemiddelde gekweekte rente in 1937 be droeg 4.25 pet., hetgeen nog aanmerkelijk hoo- ger is dan de voor de reserve-berekening aan genomen rentevoet van 3% pet. en 4 pet. De onkosten bedroegen totaal f 223.597.05%. De effectenportefeuille, gewaardeerd volgens den ultimo December koers, wees een winst aan van f 9.287.45. Op vaste goederen werd f 6.864.43 afgeschre ven. Door bijschrijving uit de winst van f 52.892.36 op de extra reserves, komen deze op de Ba lans voor met een bedrag van f 426.200. Aan het pensioenfonds voor personeel werd uit de winst f 10.000 toegevoegd, dat hierdoor tot f 120.000 klom. De vergadering hechtte, na prae-advies van Commissarissen, haar goedkeuring aan de over gelegde Balans en Winst- en Verliesrekening, de directie déchargeerend voor het gevoerde beheer. De verschillende voorstellen omtrent bij- en afschrijvingen en winstverdeeling werden aan genomen. Het dividend bleef gelijk aan dat van het vorige jaar. DINSDAG 26 APRIL Pro gr. 1: Hilversum 1. Progr. 2: Hilversum 2. Progjr. 3: 8.00 Keulen; 10.20 Parijs Radio; 11.05 Radio P. T. T. Nord; 11.20 Parijs Radio; 12.20 Ned. Brussel; 2.05 London Regional; 3.20 Keulen; 4.20 Parijs Radio; 5.20 London Regio nal; 6.20 Keulen; 7.35 Parijs Radio; 8 20 Rome. Progr. 4: 8.00 Ned. Brussel; 8.20 Diversen; 3.35 Droitwich; 11.05 London Regional; 12.05 Droitwich; 3.50 London Regional; 4.20 Droit wich; 7.00 London Regional; 8.20 Droitwich; 10.00 London Regional; 10.15 Droitwich; 11.20 Danmarks Radio. Progr. 5: 8.007.00 Diversen; 7.00 Eigen gra- mofoonplaten-eoncert: Hollandsch programma: 1. VoorwaartsMarsch; 2. Regendroppen; 3. Amoureuse; 4. Dichter en Boer; 5. Jarig Jetje; 6. Zilvervloot; 7. Populaire melodieën; 8. De Wilgen; 9. Moeder heeft een rijbewijs; 10. In Volendam; 11. Trüber Samstag; 12. Juffrouw heb ik U; 13. Vacantie-kinderfeest; 14. Restan ten; 15. Perfume of the post; 8.0012.00 Di versen. M.U.L.O. I. Driehuis 1St. Willibrordusschool Lyceum 1Lyceum 2 Henricussschool 1Ged. Oude Gr. 1 Lyceum 1 kampioen. M.U.L.O. II. Driehuis 2Ged. Oude Gr. 2 LuciaschoolHenricusschcol Noord I. St. Jozefsch. Velsen-N.St. Franc.sch. IJmuiden-O. St. Adelbertussch.St. Bavosch. Eemstr. St. Elisabethsch.Petr. Canisiussch. 8—0 9—3 2—2 1—5 6—0 3—2 0—4 2—3 Zuid I. St. Joannessch.St. Jozefsch. Vogelenzang 02 St. Franc.sch.St. Jozefsch. Nw. Gr. 120 St. Jozefsch. HillegomSt. Bavosch. Westergï. 50 St. Antoniussch.St. Jozefsch. Heemstede 15 Zuid II. St. Antoniussch. Aerdenh.St. Aloysiussch. Overveen 014 JaccbaschoolMariaschool Zandvoort 11 St. Canisiussch.St. Franc. Xav.sch. 2—1 VOOR HET LAATST Geboren: S. C. Mensinkde Steenwinkel, d. Chr. E. W. Ruwielde Graaf, d. J. C. A. Tourneijten Wolde, z. R. LeurBobeldijk, z. M. de LangeHessels, d. H. Wijnalda— Sieraad, z. P. A. Klastervan Raamsdonk, d. M. A. RoelfsEelman d. Ondertrouwd: 23 April: J. W. Donk en W. F. Zegers Veeckens. Overleden: A. Hekkema, 39 jaar, Hazepaters- laan M. Doornbosch—van der Linde, 36 jaar, Reigerstr. C. S. Kooman—van Sermond, 44 jaar, Hazepaterslaan Th. Dollé, 70 jaar, Mid denweg G. Leguit—Zwikker, 80 jaar, Stuyve- santplein. P. Cornet, 77 jaar, Brouwersstr. T. GaljartHuiiznga, 72 jaar, Jansweg. Motorrijder vliegt op auio. Zondagavond om circa zes uur reed op de Heemsteedsche Dreef een auto, bestuurd een Heemstedenaar met matige snelheid uit de richting Haarlem. Even voor den Zandvaartbrug wilde de bestuur der links uitwijken om de' Joh. Verhulstlaan in te rijden. Eveneens vanuit de richting Haarlem kwam een motorrijwiel, vermoedelijk met vrij groote snelheid. De bestuurder heeft blijkbaar niet ge zien, dat de auto van richting wilde veranderen, waardoor het motorrijwiel tegen de linkerzijde van den auto opvloog. De schok was zoo hevig, dat de metrrrijder over den kap sloeg en met ernstige vleeschwonden aan handen en beenen bleef liggen. Een juist passeerende dokter ver leende de eerste hulp, daarbij geassisteerd door leden van de E. H. B. O., waarna het slacht offer per luxe-auto naar een ziekenhuis te Haarlem werd vervoerd, waarna hij naar zijn woning aan het Wilhelminaplein kon worden overgebracht. Het motorrijwiel werd ernstig, de auto licht beschadigd. De Land- en Tuinbouwgroep in de K.J.M.V. van het bisdom Haarlem hield gisteren een eersten bondsdag in de bis schopsstad. De jonge boeren en tuinders gaven duidelijk te kennen, dat ze hun tijd begrepen, want ze waren in grooten getale opgekomen, zoodat ze de hoofdzaal van ge bouw St. Bavo geheel vulden. Des morgens om half elf droeg de bonds- moderator, rector L. J. Beune, een plechtige Hoogmis op in de St. Josephskerk te Haarlem. De moderator had voor zijn predicatie als tekst gekozen: „Alles wat uit God geboren is, over wint de wereld." De L.T.-ers zongen zelf de Misgezangen. In gebouw St. Bavo vereenigde men zich daarna aan een gezamenlijke koffietafel, waar na om ongeveer half twee de vergadering be gon. De voorzitter van den L.T.-Raad, de heer J. Geysel, heette allen welkom en speciaal rector J. Mol, directeur van het Mannelijk Jeugdwerk in het bisdom Haarlem, de beide technische adviseurs, C. P. Vergouwen en ir. Bünnemeyer, den heer F. Schilte, namens het bondsbestuur, hoofdbestuursleden van den L.T.B. etc. Nadat „Aan U, o Koning der Eeuwen" was gezongen, trad de afdeeling Lisse voor het voetlicht met enkele voordrachten. Gezamenlijk gezang, te beginnen met het bondslied, ver hoogde de gezellige sfeer. Rector Beune deelde daarop mede, dat er een belangrijke wijziging in de organisatie komt. De oude L. T.-Raad is ontbonden en wordt ver vangen door een Raad van 12 personen, be staande uit den Centraal Praeses der St. Jo- sephsgezellenvereeniging, den Bondsmoderator der K.J.M.V., twee Technische Adviseurs, twee leekenvertegenwoordigers van Gezellen en K.J. M.V. en nog zes jongeren uit alle onderdeelen van het land- en tuinbouwbedrijf. De K.J.M.V. heeft tot deze belangrijke uitbreiding en prach tige samenwerking met de Gezellen het initia tief genomen en dit is hartelijk aanvaard. De technische adviseur, de heer C. P. Vergou wen, sprak vervolgens over „De Arbeid der jon geren op het land van hun ouders". Groot zijn de omwentelingen, die de wereld de laatste jaren opschrikken. Wat er ook mag Een vraag van belang voor U: Waar zult ge uw nieuw costuum koopen? Dat kan voor geen vraag meer zijn, als U eerst bij Kreymborg de aparte Waarborg-Kleeding maar eens goed hebt bekeken. Een rijk gemonteerde „Lustige Witwe", de succes-operette van Franz Léhar (tekst: Victor Léon en Leo Stein). Nog steeds hengelt de vroolijke weduwe met 20 millioen baar in haar taschje naar een man, die haar om haarzelf en niet om haar geld bemint. En voor de zooveelste maal is zij daar in geslaagd enmaar wat geeft het, deze bekende historie nog andermaal te vertel len, want het is en blijft een der groote succes operettes van Franz Léhar, waarvan de bekoor lijke melodieën nog lang na dreunen. Toch moeten we eerlijk bekennen dezen keer misschien nog meer genoten te hebben van de zeer geraffineerde charmante aankleeding van dit zangspel dan van de muziek en den zang. Daarvan was buitengewoon veel werk gemaakt en we weten niet wat meer te bewonderen, de smaakvolle décors of de betooverende costu mes, welke een ware kleurenweelde ten toon spreidden. Hilde Harmat, die na een Europeesche tournee, als gast bij het haar zoo vertrouwde ensemble optrad, bleek nog volkomen over den zoo zeel gewaardeerden „Hirsch-toon" te beschikken en zong met denzelfden bravour van vroeger, Het was een oude bekende, die nog altijd in het kader paste en die dan ook allerhartelijkst werd be-applaudisseerd. Fritz Hirsch, die de rol van klerk bij het Pontevedrinische gezantschap bekleedde, ver gastte „zijn publiek" op een koddig Hollandsch liedeke, dat door zijn geestigen inhoud buiten gewoon in den smaak viel. Het is werkelijk opmerkelijk, hoe hij er in een handomdraai, zonder vragen of verzoeken, in slaagde den schouwburg mee te laten zingen Waar een andere humorist twintig verzoek schriften en veertig smeekbeden voor gebruikt, gelukte hem zonder de minste moeite wel een bewijs hoe hij zijn auditorium weet te boeien, door zijn zeer apart talent. Dit was trouwens ook z ij n glansavond, want hij her dacht thans zijn 3000ste opvoering. Dat de extra- hartelijke applauzer, hem gegeven, zeker op hun plaats waren, zal iedereen begrijpen, die de Fritz Hirsch-operette kent en die telkens weer aan met graagte verschijnt, om in een volle zaal van het exquis, en smakelijk toebe reide zang- dans- en spelgerecht te genieten dat onder zijn leiding telkenmale tot stand komt. Het is amusant met een artistieken in slag, zonder pretentie, maar altijd even aan trekkelijk en geslaagd. Er hapert nooit iets aan de voorstellingen zijn „af" en nimmer behoeft men bang te zijn voor goedkoope sma keloosheden of speculatieve vulgaire inlasschen. Het hooge peil, waarop zijn eerste operette stond, treft men ook nog in zijn 3000ste op voering aan en dat is waarschijnlijk ook een van de redenen voor zijn permanent en blijvend succes. Als jeune premier fungeerde nu Egon Kar- ter, die het voordeel had over een goede stem te beschikken, doch die nog niet het quasi- bescheiden, argeloos vrijmoedige optreden van een Paul Harden c.s. bezit, dien we slechts noode misten. Deze had echter de regie gevoerd en die was, gelijk we reeds zeiden, zoo goed, dat zijn afwezigheid daardoor verklaarbaar werd. Hilde von Prix, was wel „lustig", alhoewel nog geen witwe en dat demonstreerde zij op een zeer innemende wijze. Verder waren er alzoo de bekenden van vroeger, w.o. Walter Triebei, aangevuld met'eenige nieuwelingen, doch aan gezien alles en alles om het vroolijke weeuwtje draait kunnen we de rest gevoeglijk bij de al- gemeene waardeering insluiten. Een afzonderlijk woord van lof brengen we no.g gaarne aan Sophie Degenhardt, die de in derdaad zeer betooverende costuums ontwierp aan Gerard Vroom, die met zijn décoront werpen een extra goede beurt maakte en aan Otto Aurich, wiens dansvondsten weer alle aangenaamst aandeden. Alles bijeen: een up to date jubileumuitvoe ring, welke een streeling was voor oog en oor en die door volwassenen, bij een eventueele her opvoering zeker niet mag worden overgeslagen. Dat bloemen voor Fritz Hirsch niet vergeten waren, behoeft zeker wel niet vermeld. Hij kreeg ze en toe! gebeuren, de jongeren zullen hun apostolische roeping blijven vervullen, zij zullen bacillen zaaiers zijn van het goede om de omgeving te behoeden. Door een crisis laten de mannen van het platteland zich niet uit het evenwicht bren gen. Zij houden van het ouderlijk huis, van den grond, van de gewassen, van het vee; zij hebben wil en werkkracht, zij zien God in de natuur, in den wasdom, zij vragen Zijn zegen voor den oogst. In die verbondenheid schuilt de diepgeloovigheid van de menschen op het platteland, die van geslacht op geslacht over gaat. In de jeugd van vandaag is de hoop gesteld voor de toekomst en daarom strijden de organisaties voor een boterham voor de jeugd, opdat zij behouden zal blijven en ver trouwen zal blijven schenken is de onmisbaar heid van het platteland. Spr. wees op het gezinsleven in den boeren- en tuindersstand. De jongeren werken daar voor de ouders, maar hun bedrijf zal eens hun erfdeel worden. Er wordt niet geleefd van de eene week in de andere, als bij een arbeider, er wordt week aan week verder opgebouwd door het geheele gezin. Wat een schoone verbonden heid, wat een stimulans voor een prachtige toekomst. Doet uw werkzaamheden verantwoord, riep spr. uit. Zorgt er voor, dat ge volwaardig vak bekwaam wordt, opdat ge later tot maximale oogsten zult kunnen komen. Zijt ge onderge schikt, dan werkt ge alsof het voor U zelf was, omdat dit de eenigste manier is om gelukkig te zijn, door den arbeid. Het organisatie-ver band geeft kracht aan de zwakkeren. Spr. wilde een zwakke plek in vele gezinnen signaleeren. Maar al te veel blijven 4 a 5 groote zoons in vaders bedrijf, vooral bij de tuinders. Daardoor wordt het vormen van nieuwe gezin nen soms tegengehouden. Was er voor eenige van die jongens niet een andere tak van het bedrijf of een ander beroep te vinden? Is er niet te gemakkelijk tegen vader geleund? Dit kwaad, aldus spr. is door de crisis gegroeid, maar het moet verder worden voorkomen. Spr. wees dan op de verhouding tusschen vader en zoon in de bedrijven. De zoon moet geen revo lutie maken, inzicht hebben en den eerbied bewaren. De hervormingen en nieuwe ideeën moet de zoon zich eigen maken, hij moet met den tijd mee, opdat hij, wanneer hij het roer van het bedrijf in handen neemt, paraat zij. Spr. wees vervolgens op het vakonderwijs, dat geen jongere mag missen, wil hij vooraan blij ven staan. Vormt U zelf! Vormt U tot een persoonlijkheid! Zorgt, dat ge meetelt en dat ge voldoende ontwikkeld zijt, èn algemeen èn vaktechnisch. In de standsorganisatie, de L.T.B. zullen jullie door je lidmaatschap van de L. T.- groep, straks een belangrijke rol kunnen spe len. Spreker besloot zijn rede met een krachtige peroratie waarin hij vertrouwen in de toekomst afsmeekte en aandrong op een heerlijk leven, gefundeerd op de krachtgevende bronnen van het Katholicisme. Dan was het woord aan rector Mol, die zijn verbazing uitte over het zeer groote aantal ge organiseerde jonge boeren en tuinders in de K.J.M.V. Het resultaat is na l'A jaar organi satie bevredigend. Jammer, dat er bijna tien jaar moesten verloopen, vooraleer daadwerke lijk begonnen kon worden. De K.J.M.V. heeft hier een prachtig werk verricht en de L. T.-ers in de Katholieke Actie gebracht. Spr. vroeg aan de aanwezigen propagandist te zijn in bree- den kring, omdat er nog honderden vereenigd moeten worden. De zeereerw. heer Henri de Greeve hield de feestrede en had als onderwerp gekozen „De kracht van den Land- en Tuinbouwenden stand". Het eerste waartoe deze stand moet komen, is het inzicht in de rol, die het in Gods wereld en Gods verlossingswerk speelt. Ons aller stamvader is geen fabrieks-di- recteur of ambtenaar, maar een boer ge weest. En Eva waseen boerin. In de H. Schrift wemelt het van boeren en landbou wers. Een boerderij met omgeving is nóg paradijselijk. Kaïn en Abel waren boeren, zij zijn een voorbeeld van den goeden en den slechten boer. Kaïn en Abel blijven ook nu den boerenstand beheerschen. Abraham, Isaac, Jacob waren mannen van een groote belofte, uit hen zou na reeksen van jaren de Messias geboren wor den. De stand moet zich verdiepen in zijn groote voorvaderen, die 'n glorieuze geschiedenis heb ben gemaakt. Wie zal er zich aandienen om deze groote historie van den boerenstand te belichten en uit te werken in een werkelijk „Boerenboek"? Landbouw en boerderij vormen het eerste dagelijksche werk voor den mensch. Daar trilt de glorie van Gods scheppingsplan, daar ligt het behoud van het Christendom. In de oude Boeken lezen we, dat de groote gezinnen bij de landbouwers gevonden werden, dat bij dezen stand de vaderlandsliefde het in nigst was, vanwege zijn met zweet verworven grond-eigendom, dat hun vertrouwen in God onwankelbaar was, omdat alleen God den oogst kon zegenen. Jonge boeren, riep spr. uit, je rol is zoo ontzettend groot en schoon. Misken je roeping niet! Je loopt gevaar in het moderne leven. Pas op! Spr. ging op die gevaren nader in. De uittocht van het platteland naar de groote ste den, de snel-communicatie naar de stad etc. De boer, die op zijn land zoo sterk is, is zoo zwak buiten zijn omgeving. De krachtmensch laat zich in de stad van de wijs brengen door een rood lipje, door een poesje, dat zich tegen hem aanvlijt. De romantiek van het veld is niet te vervangen door de gewaagde romantiek van het asphalt. De parabel van „De Verloren Zoon" is zoo actueel als maar denkbaar is. Op zeer typische wijze paste spr. deze parabel aan den modernen tijd aan. Uit dezen opzet, deze flitsen besloot spr., zijn deze conclusies te trek ken: wees je roeping bewust, handhaaf je ge loof, zoek je belangstelling op gezond terrein, ver eenig je in de prachtige organisatie, de K.J.M. V. die den klop dezer tijden zoo juist aanvoelt en je alles geeft om een mooie en gelukkige toekomst tegemoet te gaan. De leden der afdeeling Noordwijkerhout voer den daarna op: „De duivel kocht een lapje grond". Het slotwoord werd gesproken door den bondsvoorzitter, Dr. W. Dysselbioem. Met het Wilhelmus werd de zeer geslaagde bijeenkomst beëindigd. Gebouw St. Bavo: V.Z.D.O., 8 uur; Gec. slagers, 8 uur; Jongeren R. K. Staatsparty, half 9; Haarlem's Zanggenot, 8 uur; R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur; Comité Winterhulp, 8 uur. De Kerkuil, N. Gracht: Expositie 1012 en 25 uur. Rembrandt-theater: „Stervende zwaan", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-theater: „Stad op stelten", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals-theater: „100 mannen en een meis je", 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw St. Bavo: Herwonnen Levenskracht, 8 uur; St. Caecilia, 8 uur; Zang en Vriendschap, 8 uur; Rechtskundig Bureau, 8 uur; Kappers, 9 uur; Jeugd Graf. Bond, 8 uur; Gr. en Fr. handel, 8 uur. Brinkmann, Gr. Markt: Tentoonstelling bak kerswerkstukken, 5half 11. Stadsschouwburg: „De vier Mullers", door Alberdingk Thijm", kwart over 8. Kamer van Koophandel: Vergadering Kamer van Koophandel, 8 uur. Hotel „Lion d'Or", Kruisweg: Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde, kwart over 8. Café Stals, Rijksstraatweg 360: R. K. Volks bond, kring Haarlem N„ 8 uur. De Kerkuil, N. Gracht; Expositie 1012 en 25 uur. Kunstzaal De Bois: Expositie 95 uur. Hedenwordt in de Gem. Concertzaal door mevr. A. C. 't HartHaussier een film ver toond over Denemarken. De byeenkomst wordt georganiseerd door het reisbureau Lissone Lindeman. Voor de vereeniging „Haerlem" houdt mevr. J. M. SterckProot een lezing met lichtbeelden over „De aesthetische groei van Haarlem", Vrijdagavond 9 April, om 8 uur in café-rest. Brinkmann. In de Concertzaal van „De Leeuwerik" wordt Woensdagavond 27 April, om 8 uur, het zesde bondsconcert van den Bond van Gemengde en Mannenkwartetten in Haarlem en Omstr. gehouden. Teneinde de collecte, welke Zaterdag 7 Mei ten bate van het reclasseeringswerk wordt ge houden, aan te bevelen, is er naast het lande lijk comité van aanbeveling een plaatseiyk comité gevormd, waarvan het secretariaat wordt waargenomen door mej. S. van Alphen. Collectanten kunnen zich voor 7 Mei by dit secretariaat, Emmalaan 7, aanmelden. Vrydagavond 29 April, om 8 uur, wordt in het gebouw van „Zang en Vriendschap" een al- gemeene vergadering gehouden van den Nat. Bond „Het Mobilisatiekruis", afd. Haarlem en Omstreken. Zondagmorgen heeft de afd. Haarlem van den Ned. Natuurhist. Vereeniging een uitste kend geslaagde vogel-excursie naar Buitenhui zen en Spaarndam, onder leiding van Dr. Deg- geller, gemaakt. Woensdag 29 April wordt om kwart over 8 in het Graalhuis aan het Spaarne een lezing met lichtbeelden over St. Bavo gehouden voor alle leden van den oudsten- en middengroep. 10 Mei a.s. zal het echtpaar VugtZomers, Pallastraat 3, zijn gouden huweiyksfeest vie ren. De bruidsdagen zullen 26 April ingaan. De collecte, Zondag in de parochiekerk van St. Johannes de Dooper gehouden, na de lief- dadigheidspredicaties van kapelaan J. Th. van Bemmelen uit Delft, heeft ƒ391.66 opgebracht. Een mooi resultaat! Het plaatseiyk comité van „Herwonnen Le venskracht" houdt morgenavond in Gebouw St. Bavo een vergadering. Verschillende belang- reiken punten staan op de agenda. Donderdag 28 April wordt in gebouw „St. Ba vo" een bestuursraadvergadering van den R. K. Volksbond gehouden. De agende is van veel beteekenis, zoodat de aanwezigheid van alle besturen gewenscht is. De Zonnestraalcollecte, die Zaterdag gehou den is, heeft niet minder dan f 3446.08 opge bracht tegen f 2609.58 verleden jaar. Onze stadgenooten, de dames Guus Kion en Truus Lucas, hebben resp. te Utrecht en te Am sterdam met goed gevolg examen gedaan voor Chemisch Analiste. Zondag was het voor de Kruisvaart, parochie St. Jan, een dag van beteekenis, want er wer den een aantal nieuwe St. Jansknapen in hun fleurige uniform geïnstalleerd. Onder de H. Mis van kwart voor 9 ontvingen alle geünifor meerden met hun leidsters de H. Communie en 's middags om 3 uur geschiedde in de kerk de plechtige installatie welke ook door vele ouders en genoodigden werd bijgewoond. Hierna gin gen allen door een eere-haag van Kruisvaar ders naar de gymnastiekzaal waar in woord en in beeld het doel en streven van de geïnstalleer- den tot utdrukking werd gebracht. Hurry op II (Overveen—Olypia (Leiden) A 71; Quick (Haarlem)Wilskracht I (A'dam) A 3—0; B 3—0.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 5