KUNSTGEBIT f We luisteren naar... FINANCIEN Sobriëtas en het gezin G.G. VAN AUSTRALIË IN ONS LAND Dagfilm HEBT U EEN Q MAANDAG 25 APRIL 1938 „Geheel overbodig zal het werk van de drankbestrijding nooit worden" Geslaagde dag te Utrecht De taak der ouders Nog niet uit den tijd Kokend water over zich heen getrokken Jan van Rees Lof voor K.L.M. en K.N.l.L.M. UITSLAANDE BRAND TE ROTTERDAM De „Urania" gedoopt Zeiljacht voor de marine opleiding MOTORRIJDER SLIPTE Zwaar gewond naar 't ziekenhuis MEISJE ONDER EEN TRAM DOODGEREDEN Geslaagde oefenvlucht van de V.O.S. Een noodlanding zonder ernstige gevolgen KUSTVISSCHERS KLAGEN De distributie laat nog veel te wenschen over Dinsdag 26 April Von Blomberg in Indië In een interview deelde hij mede op de huwelijksreis te zijn GEHEIME ZENDERS WEER AAN HET WOORD Politie en P.T.T.-ambtenaren doorkruisen Twente en Gelderland DRIEJARIG KIND GEWOND BIJ AANRIJDING De auto botste daarna tegen een boom met ernstig gevolg AUTO IN HET BOTERDIEP GEREDEN Bestuurder kon zich in veilig heid stellen Openluchtspelen Zondag is in het Jaarbeursrestaurant te Utrecht de Nationale Sobriëtasdag gehouden, waarop als algemeen onderwerp werd behan deld: „Sobriëtas en het Gezin". De voorzitter van de Federatie, de heer J. G. Suring drukte zijn voldoening uit over de goede opkomst en wees in het kort op het doel van de Sobriëtas-dagen. Het is goed, dat in het licht wordt gesteld, aldus spr., hoe de verhoudingen zijn van Sobriëtas tot andere bewegingen van 't katholieke leven, wat haar plaats is in de ka tholieke actie. Nadat het Sobriëtas-lied was gezongen, werd het woord verleend aan mej. Fé Haye, direc trice van de R.K. School voor Maatschappelijk Werk te Amsterdam. Vooral in dezen tijd, zoo begon spreekster on geveer, is een sterk geslacht noodig. Een nieuw geslacht moet opgekweekt worden, dat lichame lijk en moreel gezond is, karaktervast en goed godsdienstig. Daarom hebben we de oogen op de jeugd ge vestigd en is het noodig, dat we de taak van het gezin bezien. Spr. weidde dan uit over de bedoeling van 't huwelijk. Tot in de hoogere standen toe maken de ouders zich ten opzichte van de opvoeding dik wijls aan grove nalatigheid schuldig. Waar schijnlijk speelt de slechte financieele waardee ring van den arbeid der ouderen hier een rol. Er is echter ook een persoonlijke schuld, doordat er ouders zijn, die van de gedachte uitgaan, dat de kinderen vrij gelaten moeten worden. Vroeger werden de kinderen opgevoed in de veilige beschutting van het gezin, maar er zijn nu stormen van buiten, waartegen ze gewapend moeten worden. De kinderen moeten actief, zelfstandig en persoonlijk opgevoed worden. Sobriëtas is den ouders een goede steun. Op het ontwikkelend en opgroeiend organis me heeft de alcohol een verkeerden invloed. Al cohol stompt moreel af en kweekt zwakke ka rakters. Zaak is ook, dat alcoholische invloed geweerd wordt, wanneer het jonge leven opgroeit in den moederschoot. In den tijd van de zwangerschap en de natuurlijke voeding moet de moeder zich van alle alcoholgebruik onthouden. Het is van belang, dat de ouders tot de ge organiseerde drankbestrijding behooren en in 't bijzijn van de kinderen in ieder geval zeer matig zijn. Sobriëtas propageert ook matigheid in genot zucht, zooals het bezoeken van bioscopen en snoepen. Het voorbeeld van ouders, die sober zijn in eten en drinken, uitgaan enz. zal gunstig op het kind werken. Daarin moet een soort levenshou ding worden aangenomen. Het kind leere spoedig gehoorzaamheid. Zoo dra het verstand begint te spreken, moet ook het zedelijk geweten worden gevormd. Door de gehoorzaamheid en het zedelijk ge weten leert het kind zelftucht en zelfoverwin ning. Van tijd tot tijd moeten de ouders in goed vertrouwen iets aan de kinderen overlaten, waardoor zij verantwoordelijkheidsgevoel krijgen. Wanneer de opvoeding geschiedt in den geest, als boven bedoeld, wordt weer een christelijke maatschappij verkregen, een geslacht, dat licha melijk en moreel gezond en sterk is. Na eenige gedachtenwisseling ging de verga dering accoord met de vijf stellingen, waartoe mej. Fé Haye was gekomen en die zij in haar rede verwerkt had. Tenslotte hield de geestelijke adviseur, mgr. prof. dr. J. Hoogveld een toespraak. Spr. wees op de vooraanstaande rol, die de vrouw in de katholieke drankbestrijding heeft gespeeld. Mgr. Ariëns, aldus mgr. Hoogveld, was een te scherp psycholoog dan dat hij dit niet voorzien had. Door de drankbestrijding is de katholieke Vrouwenbeweging in Nederland in eerste in stantie mogelijk geworden. Vervolgens bracht mgr. Hoogveld naar voren, hoe mgr. Ariëns het meest vereerd kan worden door zijn levenswerk voort te zetten. De drank bestrijding was zijn liefste werk. Nu in het tiende jaar na zijn overlijden moeten we hem bijzondere eer geven door onze liefde voor de drankbestrijding te verwarmen. Er wordt beweerd, dat de drankbestrijding overbodig is geworden. Iets is er van waar en dat mag de drankbestrijdingsbeweging als een compliment beschouwen. Dank zij haar actie zijn er geheel andere toestanden gekomen. Ge heel overbodig zal haar taak echter nooit wor den of de configuratie van onze maatschappij moet radicaal veranderen. 0 Een Engelsch schrijver heeft gezegd, dat de wortel van alle kwaad is, dat de menschen zich door zinnelust laten overheerschen. Het is ech ter maar één wondeplek. De grootste schand vlek van onzen tijd, de levensvernietiging, heeft als ondergrond lafheid en zinnelust. Heeft dan een vereeniging als Sobriëtas in zoo'n tijd geen taak meer? Het zou allerdwaast zijn om by het constateeren van de genoemde kwaal dit te beweren. Sobriëtas staat er gelukkig nog als een licht baken en een geneesmiddel, waardoor onze ver worden tijd gezond kan worden. Een vurig ge loof en hartelijke liefde is echter noodig om in het werk te volharden. Na het zingen van „Aan U, o Koning der Eeuwen" ging het congres, waarvan het laatste gedeelte werd bijgewoond door den hoogeerw. Deken Kan. Th. J. M. Knuvelder, terwijl mej. Bak van de Federatie van R.K. Vrouwenbonden eveneens aanwezig was, uiteen. Het twee-jarig dochtertje van de familie Braat te Made, heeft Zaterdagmiddag esn emmer kokend water over zich heen getrokken. Het kind, dat ernstige brandwonden opliep, ls Zondagnacht aan de gevolgen overleden. De Centraal Tooneel N.V., Dir. Cees Laseur, deelt ons mede dat de heer Jan van Ees na zijn terugkeer uit Nederlandsch-Indië bij den aanvang van het komend seizoen weer deel uit zal maken van het Gezelschap. VOOR Gebruikt dan dagelijks „STERADENT"! 10.000tandartsen bevelen het aan als het ideale, volkomen onschadelijke middel voor het reuk- en smakeloos reinigen van Uw vuile en aan geslagen kunstgebit. Hoe gevlekt het ook is, Uw kunstgebit wordt weer als nieuw door dagelijksche behandeling met 50 en 90 ct. bij apothekers en drogisten. Met het Indië-vliegtuig Pelikaan der K.L.M., dat Zondagmiddag te ruim half vier, bestuurd door gezagvoerder van Balkom, op Schiphol is aangekomen, zijn in ons land gearriveerd de Gouverneur-Generaal van Australië en zijn echtgenoote, lord en lady Gowrie, die na hun bezoek aan Nederlandsch-Indië als gasten van de K.N.I.L.M. gedurende 24 uur in ons land zullen verblijven. Ter eere van den Australischen onderkoning wapperde op het terras van Schiphol de ge- sterde roode vlag met de Union Jack in den bovenhoek van Australië, terwijl ter begroeting 0.a. aanwezig waren de heer E. Enthoven, pre sident van den raad van bestuur van de K.N.I. L.M. en de heer Steenbeek, secretaris van den raad van bestuur, de heer A. Plesman, direc teur van de K.L.M. en de heer H. Martin, hoofd van de Indië-afdeeling, alsmede de Britsche consui-generaal te Amsterdam, de heer A. B Denton Thompson, en de heer Noordanus, ad ministrateur van de K.N.I.L.M. Nadat de Pelikaan geland was verliet lord Gowrie als eerste passagier het toestel, onmid dellijk gevolgd door lady Gowrie, wie mevrouw Steenbeek een ruiker kleurige Hollandsche tul pen aanbood. Na de begroeting op het platform begaf het gezelschap zich met de hooge gasten terstond naar de bovenzaal van het restaurant, zonder dat douane-formaliteiten noodig waren. Hier gebruikte men de thee en vond lord Gowrie gelegenheid, de aanwezige persvertegenwoordi gers even te woord te staan. Met groote welwillendheid verklaarde hij, weinig te vertellen te hebben, en op vragen van economischen en politieken aard niet te kun nen ingaan. Wel wilde hij zeggen dat hij en thousiast was over zijn reis door Nederlandsch- Indië en de gastvrije ontvangst, die zijn vrouw en hem daar was te beurt gevallen. Vol bewondering was lord Gowrie ook over de beide Nederlandsche luchtvaartmaatschap pijen, waarmee hij op deze reis kennis had ge maakt. Hedenmiddag te half drie vertrekken lord en lady Gowrie met het voor Londen bestemde K.L.M.-vliegtuig naar Engeland, waar het be jaarde echtpaar van een verlof van verscheide ne maanden gaat genieten. Hoe weinig de reis hun echter had vermoeid bleek wel, toen zij na de thee te hebben geno ten, inplaats van naar het Carltonhotel, waar zij hun intrek hebben genomen, te vertrekken, dankbaar gebruik maakten van het aanbod, eerst van Schiphol uit per auto een tocht door de bloeiende bollenvelden achter de duinstreek te maken. Zondagavond heeft de raad van bestuur van de K.N.l.L.M. den Gouverneur-Generaal van Australië en diens echtgenoote, lord en lady Gowrie, in het Carlton-hotel te Amsterdam een diner aangeboden. Aan dezen maaltijd, die een officieus en besloten karakter droeg, heeft o.a. deelgenomen de minister van Koloniën Ch. J. 1. M. Weiter. Tijdens het dessert heeft de president van den raad van bestuur van de K.N.I.L.M., de heer E. Enthoven, hartelijke begroetingswoor den gesproken. De K.N.I.L.M.-dienst tusschen Batavia en Sydney, die op 1 Juli wordt ingewijd, is, aldus zeide spr. o.m„ de verwezenlijking van een oud plan dat ons na aan het hart lag. Aanvanke lijk leek het, of de moeilijkheden onoverko melijk waren, doch het spreekwoord, dat waar een wil is ook eeh weg moet zijn, is juist ge bleken. Dezen dag beschouwt spr. dan ook als een mijlpaal in de geschiedenis van de betrek kingen tusschen Nederland en het gemeene- best van Australië. De heer Enthoven besloot zijn tafelrede met het uitbrengen van een dronk op lord en lady Gowrie en op de vriend schap tusschen de beide landen. Mede namens zijn echtgenoote dankte lord Gowrie voor de vriendelijke ontvangst, die hun hier ten deel was gevallen en voor de zeer vriendelijke woorden. Het verheugde hem zeer, dat de K.N.I.L.M. thans een vaste verbinding met Australië zal krijgen. Dit kan slechts bijdragen tot de ont wikkeling van het luchtverkeer in Australië, dat reeds op uitmuntende wijze wordt gediend door de Quantas Airlines, die het pionierswerk in Australië heeft verricht en door Imperial Airways. Eenige concurrentie kon slechts aan alle be langhebbenden ten goede komen, te meer omdat spreker ervan overtuigd was, dat deze op de meest vriendschappelijke wijze gevoerd zou worden. Hij sprak zijn beste wenschen uit voor de nieuw luchtlijn, die Nederlandsch-Indië met Australië zal verbinden, waardoor Austra lië dichter bij het centrum van het wereldver keer wordt gebracht, mede ook door de prach tige Indië-lijn van de K.L.M., en hi.; besloot zijn rede met het uitspreken van de hoop, dat hij bij zijn terugkeer naar Australië van den nieuwen K.N.I.L.M.-dienst gebruik zou kunnen maken. Zondagnacht omstreeks half één is door nog niet vastgestelde oorzaak brand uitgebroken in den dameskapsalon van den heer C. de Hooge aan de Havenstraat 137 (voormalig Delfsha- ven) te Rotterdam. In zeer korten tijd sloegen de vlammen ook over naar de eerste verdieping, bewoond door de familie De Wind. Aangezien beide families niet thuis waren, is de brand eerst ontdekt, toen het vuur naar buiten sloeg. De brandweer is direct onder leiding van hoofdman Ruys .met groot materiaal uitgerukt, doch de motorspuit behoefde geen dienst te doen. Met vier stralen op den slangenwagen slaagde men er in den brand te blüsschen. Het bovenhuis evenals de dameskapsalon zijn groo- tendeels uitgebrand. In 1908 ging de oude „Urania", waarop alleen nog maar de oudste en vlag-officieren van de Koninklijke Marine opleiding hebben gehad, naar den slooper. Sindsdien kregen de adel borsten geen practische opleiding in het zeilen. Doch thans heeft de marine weer zijn „Ura nia": het tweemast-zeiljacht, destijds eigen dom van den heer Nierstrasz te Wassenaar, dat dit jaar voor de marine-opleiding werd aange kocht. Binnenkort zullen de adelborsten van de tweede afdeeling zeedienst onder commando van overste J. H. Coolhaas er hun maidentrip mee maken. Zaterdagmiddag was aan de Mar- nixkade te Den Helder de doopplechtigheid, welke verricht werd door mevr. Coolhaas Koopmans, de echtgenoote van den comman dant. Vooraf hield de commandant van het Ko ninklijk Instituut voor de Marine, kolonel C. J. baron van Asbeck, een toespraak, waarin hij allereerst de genoodigden welkom heette. Veel van de oude' romantiek is verloren ge gaan bij den overgang van zeil naar stoom en motor en toch kunnen we die romantiek niet geheel missen, als we werkelijk van de zee wil len houden als ons element. Spr. stelde twee jaar geleden aan den mi nister van Defensie voor, om voor de opleiding van de adelborsten weer de beschikking te mo gen krijgen over een zeilschip, dat ook buiten gaats zou kunnen vertoeven. Nadat op de begrooting '38 een bedrag voor dit doel was uitgetrokken, is de uitvoering' van het plan met sneltreinvaart geschied, waarvoor spr. dank bracht aan vice-admiraal A. Vos, hoofd van de afd. materiaal aan het departe ment van Defensie. De keuze viel op een „jacht", niet in den zin van luxe-vaartuig, doch van snellen zeiler, met voldoende accommodatie, om een tiental adel borsten tegelijk met het zeilen vertrouwd te kunnen maken. Zoo'n schip ,werd gevonden in het schoener- jacht „Tromp", dat de heer Nierstrasz in 1929 liet bouwen, om er, als man van het vak, de zee mee te bezeilen. Spr. heette den heer Nierstrasz speciaal wel kom, hem dank brengende voor de schenking van een radio-toestel, noodig voor weerberich ten en contact met den wal. Het heeft H.M. onze geëerbiedigde Koningin behaagd, aldus vervolgde spr., het schip den naam te geven van „Urania", waarmede een traditie wordt voortgezet. Hierna verrichtte mevr. Coolhaas de doop plechtigheid. Kolonel Van Asbeck richtte zich dan tot den commandant en gaf den bodem, overeenkomstig de verordeningen der Koninklijke Marine, over. Alsdan deed de commandant, overste Cool haas, vlag-geus en wimpel hijschen, daarmede het schip in dienst stellende. De eerste commandant van de „Urania" hield ten slotte een korte toespraak. Nabij de Wittewijksbrug te Smilde is Zondag middag een motorfiets, bestuurd door den heer Smits uit Groningen, op de tramrails geslipt, zoodat de berijder over den grond geslingerd werd. Met een hersenschudding en hoofdwonden is de man naar het ziekenhuis te Assen overge bracht. Zondagmorgen is de 19-jarige mejuffrouw Vij gen, bij het oversteken van de rails der elec- trische tram te Rumpen, gemeente Brunssum. door een tram, rijdende in de richting Heerlen, overreden en op slag gedood. Doktershulp, die spoedig ter plaatse was mocht niet meer baten. Het slachtoffer is nog voorzien van het H. Oliesel. ZWANENBERG De oefenvlucht van de Vrijwillige Organisatie Sportvliegers (V.O.S.) heeft aan alle doel einden, waarvoor zij was georganiseerd, beant woord. Eenerzij ds hebben de vliegers getoond tot welke mogelijkheden de sportvliegerij in staat is, anderzijds is de tocht een prachtige propaganda voor de vliegsport in de noordelijke gedeelten van ons land geweest. Bij den start 's morgens te 9 uur op Ypenburg was nog geen enkele bezoeker aanwezig. Op het vliegveld Teuge bij Apeldoorn was de belang stelling matig. Op Eelde bij Groningen stonden eenige hon derden menschen de aankomst en het vertrek van de deelnemers af te wachten, maar de kroon spande toch Den Burg op Texel, waar de ge- heele bevolking uitgeloopen scheen om het evenement te aanschouwen. Jammer, dat deze dag niet zonder een klein incident is afgeloopen. Een der deelnemende vliegtuigen heeft nabij Groningen een noodlanding moeten maken. Het vliegtuig, de P. H.F.K.D., met als inzit tenden de heeren van 't Groenewtoudt en Nauta, die in escadrille met twee andere toestellen vloog, was plotseling gedwongen af te zwenken en een noodlanding te maken op een weiland nabij de electrische centrale aan het Winscho- terdiep te Groningen. Het toestel kwam in een sloot terecht en werd licht beschadigd. De heer Nauta kreeg een lich te verwonding boven het oog, terwijl de heer van 't Groenewoudt ongedeerd bleef. Het beschadigde sportvliegtuig is des namid dags gedeeltelijk gedemonteerd en per kraan wagen naar het vliegveld Eelde overgebracht. Vandaag zal worden beslist, wat er verder mee zal gebeuren. De Nederlandsche Visschersbond hield Za terdag te 's Gravenhage zijn vierde jaarverga dering onder voorzitterschap van den heer J. W. Stevenson uit Den Helder, die in zijn ope ningswoord in het bijzonder welkom heette den heer Groen, hoofd van de afd. visscherijen van het departement van Economische Zaken, als vertegenwoordiger van den minister en van den secretaris-generaal en mr. Kiewiet de Jon ge, voorzitter van de visscherij centrale. Spr. constateerde dat de toestand in het kustvisschersbedrijf nog steeds veel te wen schen overlaat. Vervolgens hield hij een inleiding over den toestand van het kustvisschersbedrijf en gaf een overzicht van de situatie in de verschillen de gewesten. Spr. bepleitte verlaging van lasten voor de kleine trawlvisschers, bijv. door vrijstellingen van omzetbelasting en vermindering van den olieprijs. De distributie van visch laat nog zeer veel te wenschen over en met name te Amsterdam geschiedt zij op erbarmelijke wijze. Ten slotte drong spr. aan op de instelling van een beroepsinstantie voor visschers, die zich door de visscherij-centrale gedupeerd ach ten. Mr. Kiewiet de Jonge, voorzitter van de Vis scherij-Centrale, merkte bij de discussies op dat de klachten over de moeilijkheden waarin het visschersbedrijf verkeert, helaas herhaalde malen worden vernomen. Spreker kan in zijn kwaliteit niet meer doen HILVERSUM I, 1875 en 415.5 M. KRO-Ultzending 8.009.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 11 30 Godsdienstig halfuur. 12 00 Berichten. - 12.15 KRO-Orkest. 2.00 Vrouwenuurtje. 3.00 Modecursus. 4.00 KRO-Kamer-orkest. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.00 KRO-Melodlsten en solist. 5.456.00 Felicitatlebezoek. 6.05 Vervolg concert. 6.40 Esperantocursus. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie „De taak der sportbewe- ging". 8.00 Berichten ANP. 7.35 Sporthalfuurtje. 8.15 Stedelijk Orkest van Maastricht, Maastrichtsche Oratorlumvereeniging en solisten. 10.00 Gramofoonmuziek. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Causerie „De organisatie der R.K. gemeenteraadsleden In Nederland". 10.50 Paul Godwin's orkest. 11.3012.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 301.5 M. AVRO-Uitzendlng (8.00—11.00; 11.306.30 en 7.00—12.00) 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Omroeporkest. 11.30 Omroeporkest en solist., 12.30 Gramofoonmuziek. 1.30 AVRO-Dansorkest. 2.00 AVRO-Strijkorkest. 2.45 Knipcursus 3.45 Lyra-Trio. 4.30 Kinderkoorzang. 5.00 Voor de kinceren. 5.30 Aeolian-orkest en solist 7.00 Voor de kinderen. 7.05 Zang en piano. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten ANP. 8.30 Bonte Dinsdagavondtrein. 10.15 Gramofoonmuziek. 11.00 Berichten ANP. 11.10 De Jumping Jacks. DROITWICH, 1500 M. 10.25 Orgelspel. 11.06 Gramofoonmuziek. 12.05 Frank Rea's orkest. 12.35 Gramofoonmuziek. 1.20 Aston Hippodrome orkest. 2.20 Carlton Hotel-orkest. 2.50 Schwiller Strijksextet. 3.50 Gramofoonmuziek. 4.20 Zang met gitaarbegeleiding. 4.50 Uit Praag: F .O.K.-orkest en TsjechO- Slowaaksch koor. 5.45 De BBC-Zangers. 6.20 Populair solistenconcert. 9.10 Pianovoordracht. 10.15 Grosvenor House dansorkest. 10.5011.20 Dansmuziek. RADIO-PARIS, 1648 M. 9.10 Gramofoonmuziek. 11.40 Cantrelle-orkest. 12.50 Zang. 2.05 Pianovoordracht. 2.20 Zang. 3.20 Ensemble voor Oude Muziek. 4.30 Locatelli-orkest. 7.35 Pro Arte-kwartet. KEULEN, 456 M. 11.20 Kleinorkest en Balalaika-kwintet. 1.30 Populair concert. 3.20 Omroeporkest. 4.20 Schollerenkoor. 6.35 Gramofoonmuziek. 7.5011.20 Leo Eysoldt's dansorkest en solisten. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M. 11.20 Gramofoonmuziek. 11.50 Omroeporkest. 12.501.20 Gramofoonmuziek. 4.20 PlanovoorcTacht. 4.50 Gramofoonmuziek. 6.20—10.35 „Siegfried", opera. 484 M. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.00 Salonorkest. 12.501.20 Gramofoonmuziek. 4.20 Orgelconcert. 5.35 Gramofoonmuziek. 7.20 Symphonie-orkest en soliste. 9.3010.20 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.20 Omroeporkest en soliste. 8.35 Omroeporkest. 9.20 Berichten. 9.50 Luit- en orgelmuziek. 10.05 Berichten. 10.20—11.20 Zie Keulen om 7.50. dan fungeeren als contact tusschen regee ring en visscherijbedrljf. De belangstelling van de regeering voor de kleine visscherij is vol ledig, wanneer men deze vergelijkt met de groote visscherij. Het is daarom te meer be droevend, dat niettemin de bedrijfsuitkomsten voor de kleine visschers zoo onbevredigend zijn. De export is grootendeels verloren ge gaan door omstandigheden van buitenland- schen aard. Het zoeken en vinden van nieuwe afzetgebieden is voor de kustvisschers uiterst moeilijk. Men kan hun artikel niet naar Rus land brengen, zooals dat met de haring is geschied. Sprekers vaste overtuiging is, dat een zoo sterk mogelijk vereenigingsleven een van de voornaamste factoren is om het bedrijf nieuw leven in te blazen. In tegengestelde belangen moeten de visschers elkander zoo goed mogelijk trachten te verstaan. Het begrip „Nederland sche visscherij" dient zoo sterk mogelijk naar buiten bekend te worden. Het moet evenwel worden bezien in verband met andere be drijfstakken, zooals landbouw en industrie. Een bedrijf, dat zoo sterk in de historie wortelt als de Nederlandsche visscherij, gaat, zoo eindigde spreker, nimmer verloren. (Ap plaus) In de namiddagvergadering werden eenige huishoudelijke aangelegenheden afgedaan. In het hoofdbestuur is in plaats van den heer R. van der Ley, burgemeester van Termunten, gekozen de heer W. H. Hartevelt, burgemeester van Ulrum. MEDAN, 25 April (Aneta) Aan boord van het Ms. „Huygens" van de maatschappij Neder land, kwam heden veldmaarschalk Von Blom berg, oud-minister van Oorlog van Duitschland, op doorreis naar Java te Belawan aan. Hij was vergezeld van zijn jeugdige echtgenoote. Veld maarschalk Von Blomberg is in Genua aan boord gegaan. Hij vertelde aan een verslaggever van een der Deli-bladen, dat hij thans op de huwelijksreis is en voornemens is, na een kort bezoek aan Java, wederom aan boord van de „Huygens" naar Europa terug te keeren. Geen Zondagmorgen gaat voorbij of nog steeds laten één of meer geheime zenders hun stem door den Twentschen en Gelderschen aether hooren. Het is een enerveerende sport, die zoowel de uitzenders als de luisteraars den geheelen morgen in spanning houdt. Politie en P.T.T.-ambtenaren doorkruisen met hun peilapparaten deze landstreken in wilde jacht naar de wetsovertreders en nade ren soms angstvallig den geheimen zender, doch men heeft eveneens zijn tegenmaatregelen ge nomen. Dan wordt plotseling de uitzending ge staakt, om deze geruimen tijd later, als de kust weer veilig wordt geacht, opnieuw te hervatten. De zender van Zondagmorgen kondigde zich aan als de amateurzender „Twente", corres pondentie-adres te Empe (gem. Voorst). De uit zending bestond weer uit een populair gramo- foonplatenprogramma, waar tusschendoor de omroeper zich tot enkele bekenden wendde, met de vraag, „of zij Donderdagavond lekker bier gedronken hadden". Ook werden mededeelingen over de ontvangst gevraagd aan een anderen geheimen zender, welke zich echter niet liet hooren. Na geruimen tijd onderbreking liet de zen der zich het laatst te half één hooren. cfc ïfec&cfc»cfccbcfc>cbcbc|3cb<$>cfcckcfc>4? Zondagmiddag is te Haalderen, gemeente Bemmel, het ruim drie-jarig zoontje van den gemeente-veldwachter Huisman, toen hjj voor de ouderlijke woning plotseling den weg over stak, door een personenauto, welke bestuurd werd door den landbouwer van O. uit Bemmel, aangereden en met een ernstige hersenschud ding opgenomen. De moeder van het kind stond voor de huisdeur, toen het ongeluk gebeurde. De autobestuurder had nog getracht door krachtig remmen de aanrijding te voorkomen. Hierdoor vloog de wagen evenwel tegen een boom en werd ernstig beschadigd. De heer van O. bleef ongedeerd, doch de twee inzitten de dames, beiden uit België afkomstig, resp. 35 en 36 jaar oud, kregen zware inwendige kneuzingen. Zij werden in hoogst ernstigen toe stand naar het St. Liduina-ziekenhuis te Bem mel vervoerd, nadat dokter Poell de eerste hulp had verleend. Het bewustzijn der beide vrouwen is in den loop van den avond weergekeerd. Hun toestand werd toen redelijk wel geacht. Het jongetje is niet in het ziekenhuis opgeno men, doch het wordt thuis verpleegd. Zondagochtend te zeven uur heeft de twintig jarige A. Schaap, wonende te Zeerijp (prov. Groningen), die pas in het bezit was van een rijbewijs, een auto gehuurd, waarmede hij ging toeren. De jongeman wilde o. a. een bezoek brengen aan een familie te Zuidwolde. Op een gegeven oogenblik bemerkte hij, dat hij te ver was door gereden. Hij draaide en bij deze wending is de auto op onverklaarbare wijze in het Boterdiep geraakt. De bestuurder is op het laatste oogen blik uit het portier gesprongen, waarna hij op den wal kroop. De auto is zwaar beschadigd en later gelicht. De Nivas verkocht 202 ton superieure sui ker voor consumptie en 4988 ton superieur voor export. De Handel Mij. R. S. Stokvis en Zonen sloot een gunstig jaar af. De omzetten zijn sterk gestegen. Na voorzieningen en af schrijvingen bedroeg de winst f 1.779.646, waaruit 7 pCt. dividend en f 5 op de restant- bewijzen worden uitgekeerd. Het vorig jaar bedroeg het winstsaldo f 244.455, welk be drag op de nieuive rekening overging. Een uitgave van aandeelen wordt overwogen met het oog op de bankschuld. •f Van Vollenhoven's Bierbrouwerij behaal de in 1937 een bedrijfswinst van f 247.276 tegen f 172.753 het vorig jaar. Na afschrij vingen van f 415.221 tegen f 505.589 het vo rig jaar, resteert een verlies van f 167.944 tegen f 332.845 het vorig jaar. De Zuider Hypotheekbank behaalde in 1937 een winst van f 215.960 tegen f 200.233 in 1936 en is voornemens, het dividend met f 4 per aandeel te hervatten. Over 1934 werd voor het laatst f 14 uitgekeerd. Te Londen schenkt men meer aandacht aan de geruchten omtrent oneenigheid in het Fransche kabinet over den koers van den Frank. Een ongunstige uitwerking gaat er echter van uit, dat de regeering-Daladier nog zeer weinig activiteit vertoont bij het formuleeren van haar nieuwe financieele politiek. Men is er van overtuigd, dat Bon net in deze week bij zijn bezoek aan Lon den belangrijke financieele vraagstukken zal bespreken. Engelsche officieele instanties achten het niet in overeenstemming met het monetair accoord, den frank verder te laten dalen, waarvan Fransche financieele deskundigen voorstanders zijn. Zij achten het besluit der Fransche regeering, tot ver hooging der invoerrechten, in strijd met den geest van het monetair accoord. In- tusschen heeft Daladier de geruchten te gengesproken. De rubberprijs te Londen steeg met 1/16 d. tot 6 9/32 d. per lb. De Nationale Mij. der Belgische Spoorwe gen boekte in Maart aan bedrijfsontvang- sien fr. 209.2 mïllioen tegen fr. 213.7 mïllioen in Maart 1937. De bedrijf suit gaven beliepen fr. 235.5 mïllioen tegen fr. 215.4 millioen Het saldo-tekort bedraagt ongeveer fr. 30.6 millioen tegen een overschot van fr. 2.9 millioen in Maart 1937. De Tidewater Associated Oil boekte in het eerste kwartaal aan omzetten 33.84 mil lioen tegen 32.80 millioen in het eerste kwartaal van 1937. De netto-winst bedroeg 3.25 mïllioen tegen 3.32 millioen. Het surplus bedroeg einde Maart S 29.41 mill- tegen 28.28 mill, per einde het vorig kwar taal. De commissie uit den Amerikaanschen Senaat en het Huis van Afgevaardigden be handelden talrijke detailkwesties betref fende de herziening der belastingvoorstel len. 29 April a.s. zullen waarschijnlijk de compromis-voorstellen zijn aangenomen en gereed zijn voor de bekrachtiging door pre sident Roosevelt. De Paramount Pictures behaalde in het eerste kwartaal een netto-winst van 830.000 tegen 2.010.000 in het eerste kwartaal 1937, overeenkomende met 0.23 tegen 0.72 per aandeel. Volgens mededeeling van de Housing Authority staat heden de inschrijving open- op de eerste tranche van de door deze Ame- rikaansche regeeringsinstelling voor den woningbouw uit te geven obligaties. Deze tranche zal waarschijnlijk $100 mïllioen bedragen. De Continental Can boekte in het jaar per 31 Maart j.l. een netto-winst van 12-36 millioen of 2.78 per aandeel tegen 13-69 millioen of 3.18 per aandeel het vorig jaar De president van Brazilië Vargas gaf in een nieuwe verklaring te kennen, bereid te zijn, aan de buitenlandsche schuldverplich tingen te voldoen. Hij maakte echter het voorbehoud, dat de handelsbalans een vol doende overschot zou moeten laten. Mocht dit niet het geval zijn dan bleef slechts de nationalisatie van de buitenlandsche schul den over, m.a.w. de conversie van de obU- gatiën in stukken in de Braziliaansche munteenheid luidende. Naar de Credit Commodity Corporation mededeelde werden op 21 April op 5.334.00u balen katoen in de Vereen. Staten voor schotten verleend. De ver-koopen van Amerikaansche au^?'n mobielen worden in het eerste kwartaal 50 pCt. lager geraamd dan in het eerste kwar taal van 1937. Het Pond Sterling bewoog zich heden ochtend te Amsterdam op 8.958.9614 sl. 8.96); de Dollar op 1.79%—1.79% (v. st' 1.79 11/16); de Frank op 5.37%5.42% <v' si. 5.40); de Belga op 30.3030.35 (vorig 30.33Vi) en de Zwitsersche Frank op 41.30-- 41.40 (vorig slot 41.31 /2). Wie dit bord voor zich ziet moet x t r a voorzichtig zijn, want bij nadert 'n voor- rwngsweg (óók het verkeer van Hnks laten vóórgaan!) Het Tooneelfonds „Ons Leekenspel" geeft een attractief boekje uit met inlichtingen ever openluchtspelen. ,,Het Tooneelfonds ons Lee' kenspel heeft wat u zoekt" is de leuze. zijn geen goede openluchtspelen" wordt vaa^ verzucht. Ook hier doet „Ons Leekenspel" baad' brekenden arbeid. Het alleraardigst geïllustreerde boekje geel dan een opsomming met uitvoerige inlichting®, van openluchtspelen voor jeugdgroepen volwassenen, voor kamp- en dankvuren, Mari& feest, priesterfeesten of „om de vreugde het spelen zelf". Men kan 't boekje aanvrage' Voor alle inlichtingen wende men zich tot het algem. corresp.-adres Nagtglaslaan 1. BuS' sum, telef. 3126.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 6