Een overwinning van H.B.C. op Brabantia Haarlem wint den Missiewedstrijd VOSTA BEGINT MET 'N NEDERLAAG MAANDAG 25 APRIL 1938 UIT HET KATHOLIEKE KAMP Hoopvolle start van Dongen en Graaf Willem Kranig herstel van D.O.S.S. Promotie-degradatie Competitie BELGIË WINT MET 3—1 VAN WALES Voorhoof de beste man bij de Belgen t? Verdiende zege van V.V.H. op Vosta Aardige ontmoeting in Heerlen tusschen de Limburgsche en Oostelijke kampioenen De Utrechtenaren absoluut de minderen van hun gasten De zege was verdiend De wedstrijd DuitschlandPortugal 11 Uitstekend voetbal op Berkenrode Heemstedenaren winnen na emotievollen strijd Marathonloop te Rotterdam Fraaie D.O.S.S.-zege op V.V.IJ. Aanvankelijk hadden de gasten de leiding Goede prestatie van Graaf Willem Hagenaars behalen een 32-zege op D.O.S. Zware nederlaag van De Meer V.V.Z. won tenslotte met 61 UIT DE SPORTWERELD OHMf Er is gisteren weer een uitgebreid pro gramma afgewerkt en de belangrijke of interessante uitslagen zijn dan ook waarlijk niet van de lucht. In de kampioenscompetitie betreft dit vooral de fraaie overwinning van H.B.C. op Brabantia, welke ontmoeting naast den Missiewedstrijd te Hilversum, het evenement van den dag was. H.B.C. is er dus inderdaad in geslaagd den zegetocht van de Brabantsche kampioenen te stuiten. De Eindhovenaren speelden in Heem stede uitstekend voetbal, maar doelpunten ma ken ging den gastheeren toch beter af en de 2O-zege van de Heemstedenaren was dan ook even verdiend als fraai. Door dit resultaat heb ben de kampioenen van West I voorloopig de leiding genomen. De nog komende, met span ning verwachte wedstrijden zullen moeten uit wijzen, of zij die ook weten te behouden. In ieder geval staan de zwart-witte papieren nu Uitstekend, al ligt er nog een programma- te Wachten, dat vol voetangels en klemmen zit! V.V.H. deed wat er van de Limburgers ver- Wacht werd. Met 31 bleven zij de meerderen van hun wel goed voetbal spelende, doch ten slotte toch zwichtende tegenstanders uit het Oosten. De eerste Heerlensche overwinning is nu binnen en het ziet er wel naar uit, dat dit niet tevens de laatste zal zijn. Met Brabantia is V.V.H. momenteel de felste belager van H.B.C.'s trotsche leiderspositie. H. B. C. Brabantia V. V. H. Volendam Vosta 3 2 3 1 3 1 2 0 1 0 11— 6 6— 4 8— 9 3— 7 1— 3 Het rijk gevarieerde promotie-degradatiepro gram bracht in Zuid allereerst een faaie over winning van Waubach, dat P.V.C. in eigen huis beide punten afsnoepte. Maar Be Quick liet zich door Almania de kaas niet van het brood snoepen. De club uit Berg en Terblijt scoorde het eenige doelpunt van den wedstrijd en zorgde daarmede de eerste overwinning in de wacht te sleepen. Waubach Be Quick Almania F. C. V. 1 1 0 0 4—2 2 110 0 1—0 2 10 0 1 0—1 0 10 0 1 2—4 0 In Zuid II zorgde Dongen voor een zeer hoop vol begin door Boxmeer, dat met een zege was gestart, in eigen huis een nederlaag toe te brengen. S.C.E. daarentegen wist het ook nu hist tot een overwinning te brengen en verloor met 41 van Zwaluw, dat daardoor de compe titie eveneens op fraaie wijze inzette. Dongen Zwaluw Boxmeer S. C. E. S. C. O. 0 0 2 1— 0 0 0 2 4— 1 0 1 2 3— 3 0 2 0 3— 7 In het Oosten leed B.W.O. in zekeren zin een échec, door met niet minder dan 40 van R.V.W. te verliezen. De omstandigheid, dat de Hengelooërs dezen wedstrijd op eigen bodem speelden, maakt het er al niet beter op. R. V. W. B. W. O. 4— 0 04 In West I heeft D.O.S.S. zich werkelijk bij- Zonder kranig hersteld van zijiy gevoelige ne derlaag tegen Fortitudo. Het bezoekende V.V. ÏJ. bleek den Amsterdammers niet baas te kunnen al was het verschil dan ook maar heel klein, de punten zijn binnen en de stand is hu weer in evenwicht. Met gelijke kansen als haar concurrenten ziet het er voor de hoofd stedelijke club weer hoopvol uit. V. V. IJ. 2 10 12 5— 3 Fortitudo 2 10 12 64 D. O. S. S. 2 1 0 1 2 2—6 In West II had Graaf Willem veel moeite met D.O.S., maar tenslotte zijn de punten toch in Den Haag gebleven. Zoo'n goed begin ver hoogt altijd de animo en het zou zeker geen Verwondering wekken als de Gravelijken na dit succes op D.O.S. ook het zwakkere V.V.P. kon den bedwingen. Graaf Wülem 1 1 0 0 2 3—2 D. O. S. 2 10 12 6—4 V. V. P. 1 0 0 1 0 1—4 De belangrijke competitiewedstrijd Chèvre- hiontKimbria werd gestaakt toen de stand 31 voor de bezoekers was, zoodat het resultaat hiervan nog in het onzekere ligt. De derde Het Belgische elftal won Zondag te Brussel hïet 3—1 van Wales, nadat de rust met 2—0 Was ingegaan. De beste man hij de Belgen was Voorhoof, die ditmaal linksbinnen speelde en Wee doelpunten maakte. Tsenborghs maakte in tweede helft het derde Belgische doelpunt. degradatiecandidaat R.K.N.A.C. won fraai en heeft weer goede kansen den dans te ontsprin gen. De blauw-witten zijn momenteel in goeden vorm en doen weinig onder voor hun plaatsge noot Kerkrade, dat den uitwedstrijd tegen R.K.V.V.L. in een gelijk spel wisbom te zetten. Valkenburg won niet onverwacht met 41 van R.K.O.N.S. V. V. H. 18 .15 4 3 26 50—34 Kerkrade 16 8 3 5 19 32—27 Valkenburg 16 8 1 7 17 39—43 R.K.O.N.S. 17 7 3 7 17 28—35 Laura 16 7 2 7 16 45—44 R.K.V.V.L. 17 6 4 7 16 34—30 Sitt. Boys 17 7 2 8 16 33—42 Chevremont 17 6 2 9 14 3842 R.K.N.A.C. 15 6 1 8 13 22—39 Kimbria 15 4 2 9 10 34—39 In Zuid II werd alleen SchijndelS.V.B. ge speeld, maar de uitslag was er dan ook een die er wezen mag. Met niet minder dan 91 bleven de bezoekers de baas over hun totaal overspeel de gastheeren. Brabantia 22 16 3 3 35 86—36 Kolping 22 16 2 4 34 98—50 Wilhelmina 22 14 4 4 32 79—35 De Treffers 22 9 6 7 24 49—38 R.K.T.V.V. 22 11 2 9 24 54—59 Schijndel 22 9 6 7 24 49—56 Venl. Boys 22 10 3 9 23 53—60 S. V. B. 22 7 7 8 21 52—56 Best Vooruit 22 6 4 12 16 39—55 Mulo 22 5 4 13 14 4346 Eendracht 22 3 3 16 9 31—81 Dongen 22 3 2 17 8 33—74 Ook in het Oosten slechts één wedstrijd en wel een onbelangrijke. Het tot degradeeren ge doemde V.V.G. was op bezoek bij V.D.Z. en verloor eervol met 42. Vosta S.D.O.U.C. Lob. Boys V. D. Z. Vogido Achilles Quick Huihuizen NEO EMOS V. V. G. 22 13 7 2 33 59—30 22 14 4 4 32 58—28 22 10 5 7 25 51—45 21 10 3 8 23 5549 20 10 2 8 22 50—46 22 10 1 11 21 46—55 22 9 2 11 20 47—52 22 8 3 11 19 47—64 21 6 6 9 18 40—43 21 7 3 11 17 3240 22 3 4 15 8 36—71 In West I trok De Meer vol goeden moed naar V.V.Z. maar de Amsterdammers kregen de kous op den kop. Met 61 hadden zij Voor de overmacht van hun gastheeren moeten zwichten. Volendam 18 13 3 28 71—29 V. V. A. 18 12 1 5 25 51—33 H.M.S. 17 8 5 4 21 47—28 V. V. z. 18 6 8 4 20 38—32 G. V. O. 18 7 5 6 19 33—30 E. M. M. 18 7 3 8 17 35—46 De Meer 17 5 3 9 13 29—43 Wilskracht 18 4 5 9 13 29—41 Nea 18 3 6 9 12 28—54 V. V. IJ. 18 3 4 11 10 24—45 De tweede thuiswedstrijd van VVH tegen VOSTA is in een verdiende overwinning van de Heerlenaren geëindigd. Het is een vrjj aardige wedstrijd geworden, waarin de bezoekers overigens niet veel voor de Zui delijke kampioenen onderdeden. De rust ging in met gelijken stand (1—1). Na de rust wist VVH twee doelpunten aan de score toe te voegen, waarbij de ach terhoede van Vosta niet geheel vrij uit ging. Vosta, dat geen slechten indruk in de mijn streek heeft achtergelaten, het een vrij be hoorlijk spel zien. De voorhoede, die heusch niet zoo veel minder in den aanval was dan VVH bouwde de aanvallen zeer goed op, doch de afwerking liet nog al een en ander te wen- schen over en daarbij bleken Bevers c.s. niet erg schotvaardig te zijn. De middenlinie van de Enschedeërs was nog het beste deel van het elftal. Vooral de blonde Gatz en de kleine Trentelman hebben uitstekend gespeeld en onderbraken vele Heer lensche aanvallen, terwijl zij hun steunende taak allerminst verwaarloosden. De achterhoe de, waarin keeper Beckers wegens ziekte door Van Egmond vervangen was had eenige zwakke oogenblikken, wat haar in de tweede helft op twee doelpunten kwam te staan. VVH heeft een vrij goeden wedstrijd ge speeld. De aanwezigheid van Harry van der Linden in de Heerlensche voorhoede mocht als een versterking worden genoemd, doch het Spelmoment voor het Brabantia-doel uit den wedstrijd H.B.S.Brabantia, welke in een 20-zege voor de Heemstedenaren eindigde De Zondag in het fraaie Gemeentelijke Sportpark te Hilversum gespeelde missie- wedstrijd UtrechtHaarlem is op een over winning der Haarlemmers uitgeloopen. Wij kunnen hier meteen bijschrijven, een ver diende overwinning, daar de Haarlemmers over alle liniën beter waren. Vooraf vond een alleraardigste wedstrijd plaats tusschen de vertegenwoordigende junio ren-elftallen van de kringen Amsterdam en Gooi- en Eemland, welke in gelijk spel (33) eindigde. De belangstelling voor den grooten wedstrijd was bevredigend) het aantal toeschouwers schatten we op pl.m. 3000. Onder dezen merk ten we o. m. op den hoogeerw. Deken Frank en bijna alle pastoors en kapelaans uit het De kenaat Hilversum. Voorts merkten we nog op den burgemeester van Hilversum, den heer J. M. J. H. Lambooy, de wethouders P. N. de Lange van Bussum en A. M. Kuyer van Naar- den, bestuursleden van R. K. U. V. B. en D. H. V. B., van de Federatie en de resp. elftal-com missies. Waar aanvankelijk Utrecht favoriet was en haar de beste kansen gegeven werden, is dit elftal bitter tegengevallen. Daarbij moet echter opgemekrt worden, dat ter elfder ure H. Pik (V. D. Z.) en A. v. d. Berg (Vogido) verstek lie ten gaan. Deze waren geremplaceerd door Wek king (Pathmos Boys) en Weykamp (S.D.O.U.C.) De Haarlemmers kwamen volledig uit. De Utrechtenaren vormden geen geheel. In dividueel werd soms zeer goed voetbal vertoond, doch elk verband, ook tusschen de verschil lende linies, ontbrak. De middenlinie was den geheelen wedstrijd door te „hokvast" en ver waarloosde haar stuwende taak volkomen. Hierdoor ontstonden groote hiaten en konden de Haarlemmers zich steeds spoedig herstellen. De achterhoede van Utrecht wisselde goede met slechte momenten, van welke laatste Haar lem handig profiteerde en de gemaakte fouten met even zooveel doelpunten bestrafte. Keeper Pot was in goeden vorm en vervulde zijn taak naar behooren. De voorhoede was het zwakke punt. Er zat geen combinatie in en elk systeem ontbrak. Zelfs na de rust, toen Weykamp en de Hosson van plaats verwisselden, werd het er niet beter op. Enthousiasme was er genoeg, doch er werd niet met het hoofd gevoetbald, waardoor en kele fraaie kansen te loor gingen. Het elftal der Haarlemmers vormde een be ter geheel. De backs Noom en Gigengack waren volkomen voor hun taak berekend en hebben een fraaie partij ten beste gegeven. Jac. Tuyp, op de spilplaats, heeft zich zelf overtroffen en was overal waar gevaar dreigde. Met goede hulp van zijn partners zette hij steeds weer zijn voorhoede, met zuivere passes, aan het werk, daarbij de vleugels niet verwaarloozende. De voorhoede was zeer beweeglijk, terwijl van Lingen zich een goede spelverdeeler toonde en beurtelings de vleugels en de binnenspelers aan het werk zette. Na de rust zakten de Haarlem mers iets af, doch oefenden nog een dusdanigen druk op de Utrechtsche verdediging uit, dat deze het veilig vond steeds met 6 man het doel te bewaken. Over het geheel was de eerste helft de mooi ste, terwijl na de rust weinig bekoring van het spel uitging. In het kort laten we hier het verloop van den strijd volgen: Nadat burgemeester Lambooy den aftrap had verricht bonden de volgende elftallen den strijd aan: Utrecht: Rood-zwart shirt: Doel: C. Pot (H.M.S.). Achter: G. Verhoeven (Huihuizen); H. Spij ker (E.M.O.S.). Midden: Smits (S.D.O.U.C.), v. d. Linden (Zw. V.); Wekking (Pathmos Boys). Voor: Sinnige (H.M.S.); Te Riele (Altior); Koopman (Quick)Weijkamp (S.D.O.U.C:)de Hosson (H. M. S.). Scheidsrechter: A. Hendrikx, Venlo. was een groote tactische fout van de Heer lensche middenlinie om dezen speler na de rust geheel te verwaarloozen. Er werd te veel op links gespeeld en daar Smeets, die later uitviel op de linksbinnenplaats er niet zoo heel veel van terecht bracht ging daardoor het vlotte karakter, dat de Heerlensche aanvallen konden hebben het werd meermalen gedemonstreerd verloren. Feyerabend was de beste man in de WH-voorhoede, niet alleen omdat hy de maker van twee doelpunten was en den grond slag legde voor het andere, maar meer mis schien nog omdat hij onvermoeibaar werkte en diverse goede passes plaatste. De middenlinie van VVH deed vooral verdedigend heel gt>ed werk, doch zoowel Maenen als Hueber dienden beter te plaatsen. In de achterhoede schitter de Schreurs weer, die in ontelbare gevallen red ding bracht. Kuckelkorn kreeg evenals zijn college van Egmand niet veel te doen, maar de enkele lastige .schoten die hij te verwerken kreeg deed hij weer op beproefde wijze. Na de gebruikelijke huldiging van WH door Vosta, gaf scheidsrechter Vonk het sein om te beginnen. De publieke belangstelling liet weer niets te wenschen over. Er waren een kleine 2500 toeschouwers aanwezig, die de eerste aan vallen van de zijde van Vosta zagen komen. Kuckelkorn werd direct al op de proef ge steld door Kleinmans, die na een handige ma noeuvre van Kleimans een hard hoog schot inzond. Nadat het kbrte offensief van Vosta tot stand was gebracht was het woord aan de Heerlensche voorhoede, waarin Conemans en Feyerabend voortreffelijk werk verrichtten, maar tegen de goed spelende Enschedesche ach terhoede toch geen kans kregen. Toen Feyer abend evenwel een behoorlijke kans kreeg, zocht hij het doel te hoog. Aan den anderen kant deed de Bock het beter, maar Van Eg- mond stopte vallend zyn laag schot. Veel krachtsverschil zat er niet in het spel, om beur ten waren VVH en Vosta in den aanval, het ging zelfs heel vlug over en weer, waarbij Kuckelkorn aan den eenen kant een schuiver van Achterberg kreeg te stoppen, en een keer den bal voor de voeten van G. Wiggers weg haalde. 'Er waren ongeveer 25 minuten gespeeld, toen na een serie onbeduidende aanvallen aan beide, zijden Feyerabend een verren pass gaf naar De Bock, die een onverwacht' hard en laag schot inzond, dat Van Egmond verraste (10). Vosta wist hierop met succes het spel te verplaatsen en nadat eenige aanvallen der gasten waren afgeslagen benutte Bevers een voorzet van Achtermans, waarbij Kuckelkorn te vergeefs naar den bal sloeg (11). Met de zen stand brak de rust aan. De tweede helft werd met een overwicht van VVH ingezet, waarbij de Enschedesche achter hoede erg onzeker deed. Feyerabend stelde zich op handige wijze in het bezit van den bal, na dat een der Vosta-spelers te zacht terug speel de. Het harde schot van den WH-man werd echter keurig door Van Egmond gestopt. Het was uitstel van executie, want bij een goe den voorzet van Harry van der Linden kopte Feyerabend in de touwen, 2—1. Vlak daarop vergat Van Egmond tijdig in te grijpen, het geen Feyerabend een niet te missen kans gaf, 31. De bezoekers lieten zich door dezen ach terstand allerminst uit het veld slaan. Zij on dernamen een serie vlotte aanvallen op het WH-doel, doch Schreurs was voor hen het groote struikeblck en bracht keer op keer redding voor het Heerlensche doel. H. Wiggers kreeg na goed opbrengen van Achtermans een zeer goede kans om den achterstand te ver kleinen, doch zijn schot faalde. WH had in- tusschen ook niet stilgezeten, maar de Ensche desche achterhoede bleef nu meester van het terrein. Eenige corners aan beide zijden geno men brachten geen verandering meer in den stand. Het einde kwam met een 3—1 overwin ning van de zuidelijke kampioenen. Ten slotte dienen wij nog te vermelden dat bij Vosta Kleinmans na de rust uitviel en by WH Smeets. Scheidsrechter Vonk had een gemakkelijke taak. Ook Zondag is het Duitsche nationale elftal er niet in geslaagd een overwinning te behalen. Voor ruim 55.000 toeschouwers speelden de Duitschers te Frankfort a. d. Main tegen Por tugal, welke wedstrijd in een 11 gelijk spel eindigde. Met de rust stonden de goed spelende Portugeezen met 10 voor en het had maar heel weinig gescheeld of de gasten zouden ge wonnen hebben. Een kwartier voor het einde scoorde Siffling den geiykmaker. Haarlem: Blauw-wit shirt. Doel: W. Alsemgeest (DHL). Achter: A. Noom (GVO); A. Gigengack (t>HL). Midden: H. Troost (Excelsior); Jac. Tuyp (Volendam); W. Runderkamp (Volendam). Voor: N. Wijbenga (WZ); J. Ml (RKAV) R. v. Lingen (Excelsior)C. Alsemgeest (DHL) H. Peetérs (GDA). Na eenige verkenningen van beide zijden on dernemen de Haarlemmers een keurig opge zetten aanval, doch dit voorbeeld wordt direct gevolgd door de tegenpartij, waarna de bal bij Weykamp komt, doch deze schiet in fraaie positie naast. Over het algemeen wordt het spel te kort gehouden totdat Koopman een goede pass naar Weykamp geeft, die zich niet be denkt en op 3 a 4 meter afstand inschiet (1—0) Dan zpn er 13 minuten gespeeld. Dit doelpunt prikkelt de Haarlemmers. Jaap Mol passeert goed naar C. Alsemgeest, die zich geen moment bedenkt en hard inschiet (11). De Haarlem mers hebben nu het beste van het spel en be lagen herhaaldelijk het Utrechtsche doel. Als v. Lingen in duel komt met Spijker, wint eerst genoemde het, om den bal daarna zuiver door te geven aan Tok Alsemgeest, die daarna zijn club de leiding geeft (12). De Haarlemmers dringen nu sterk op. Een schot van Van Lingen ketst van den paal terug, terwijl aan de andere zijde Weykamp een prachtkans om zeep brengt. Even voor het verstrijken van de eerste helft geeft Van Lingen een goede througpass naar Wijbenga, die van een fout van Spijker profi teert, om den bal langs den uitgeloopen Pot in het net te plaatsen (1—3). Met dezen stand komt de rust. In de tweede helft hebben Weykamp en De Hosson van plaats verwisseld. Het blijft echter rommelig in de Utrechtsche voorhoede. Wel pro- fiteeert Utrecht van 'n inzinking in 't Haarlem- sche elftal, doch Alsemgeest weert zich geducht. Wanneer Te Riele wat te hardhandig gevloerd wordt, krijgt Utrecht een penalty toegewezen. Deze wordt door Weykamp genomen en zóó in geschoten, dat doelman Alsemgeest, die den bal opving, dezen toch moest laten glippen (23). Wijbenga kry'gt daarna de kans van den dag doch schiet wanhopig naast. De wedstrijd krygt daarna een saai karakter, terwijl Haarlem pro beert eiken aanval der tegenparty door buiten spel ie onderbreken. Van de andere zijde moet Pot eenige malen handelend optreden, wat hem naar behooren afgaat. De laatste oogenblikken zijn voor Utrecht doch de Haarlemsche defensie weet tot aan het einde eiken aanval af te slaan, Teschmacher tijdens den wedstrijd Fes- tinaAnglo Dutch, welke het tennis- competitieseizoen opende Doelpunten beslissen nog altijd een voet- balwedstryd en daar HBC de kunst van scoren beter verstond dan Brabantia, is de fraaie 20 zege der Heemstedenaren over de landskampioen Brabantia niet onverdiend te noemen. De meening aangaande deze bewering zal on getwijfeld verdeeld zijn, want wanneer de ploegen naar hun technische capaciteiten en ploegverband beoordeeld zouden worden, dan valt de beslissing zeer zeker ten gunste van Brabantia uit. Maar zooals gezegd, doelpunten tellen en de wijze waarop Martin spoedig in de tweede helft de eerste goal scoorde, was niet alleen al de gang naar het HBC-veld waard, maar legde tevens den grondslag voor de uitein delijke Heemsteedsche zege. Heel tactisch werd door Brabantia de strijd ingezet. Een eenigSzins teruggetrokken midden linie zorgde er voor, dat de achterhoede door de onstuimige aanvallen van het Heemsteedsche aanvalsquintet niet werd overrompeld. Een ge weldig tempo zet HBC in, maar de Zuidelijken betaalden met dezelfde munt. Zoo kreeg het spel in de eerste oogenblikken reeds een bekoorlijk karakter en de dikke drieduizend toeschouwers rekenden op een prachtigen strijd. In deze ver wachting zijn zij zeker i.iet teleurgesteld. Wel had het spelpeil eenigszins te lijden onder den druk der belangrijke omstandigheden, maar als kijkspel heeft de groote kamp ongetwijfeld vol daan. En het eene sensationeele oogenblik volgde op het ander. Het was te verwachten, dat na het moordende begin het tempo spoedig zou dalen en dit gebeurde inderdaad, maar de strijd bleef nochtans het aankijken ten volle waard en het bleek langzaam maar duidelijk, dat de Eindhovenaren meer rust in hun spel legden dan HBC. Koel berekend trok het Brabantia- vijftal herhaaldelijk ten aanval, maar de HBC- achterhoede speelde den wedstrijd van haar leven, daarbij behoorlijk geholpen door Vrouwe Fortuna: steeds op het laatste nippertje stond een HBC-been een doelpunt in den weg. Maar ook de fameuze Heemsteedsche aanval kon niet tot scoren komen, omdat de Eindhovenaren hun verdediging versterkten met een half-linie die uitstekend zijn taak opvatte en de HBC-voor- hoede vrijwel lam legde. Zoo bleef het tot aan de rust een vrijwel gelijkopgaande strijd die het talrijke publiek geboeid hield door de geweldige spanning en het aantrekkelijke spel der Zui delijke kampioenen. En HBC mocht tevreden zijn dat de rust met een dubbel blanken stand aanbrak. Brabantia startte in de tweede helft onge twijfeld als favoriet voor de uiteindelijke zege, maar spoedig zou men anders gewaar worden Aan beide zijden waren de doelverdedigers reed? eenige malen aan den tand gevoeld en toen vijf minuten na de hervatting Martin plotseling zijn kans zag, lag het leder vóór iemand wist wat ei gebeurde, in het Eindhovensche net. Met een gloeienden lagen kogel had de HBC-aanvoerder zijn kans wel op bijzondere wijze benut (10). De periode welke op dit doelpunt volgde zal geen HBC-er meer vergeten. Brabantia voelde dat alleen een geweldig offensief op de HBC- veste redding kon brengen en het pleit voor de Hessels en zijn mannen dat zij thans een ern stige peging in deze richting hebben gedaan Maar de HBC-achterhoede speelde met leeuwen moed. Met geweldig enthousiasme verdedigde de Heemstedenaren den kostbaren voorsprong en in deze periode viel vooral het spel van den mid-half Kortekaas te roemen. Bergen werk verzette deze en met geweldig enthousiasme wierpen de overige HBC-verdedigers zich steeds maar weer in den strijd, om aan den aanvals- storm van Brabantia weerstand te bieden. De gevaarlijke man in de Eindhovensche voorhoede, Hessels, werd geen oogenblik vrij spel gegeven en daar tot overmaat van ramp de uitstekende rechtsbuiten d'Hooge moest vervangen worden door van Dartel, kwam dit de kracht van den Brabantschen aanval niet ten goede. Bijna on dragelijk werd de spanning voor het HBC-doel, maar gelukkig voor HBC waren de schuttersta- lenten der bezoekers niet in overeenstemming met hun technische kwaliteiten. Zoo verstreek onder moordende spanning de tijd en tegen het einde begonnen verschillende Eindhovenaren teekenen van vermoeidheid te geven. Doelman Louwers deed evenwel prachtig werk bij eenige felle schoten en toen iedereen dacht dat HBC met den 10-stand aan het einde volop tevre den mocht zijn, kwam het leder na een fraaien aanval bij Toledo en de Heemsteedsche rechts buiten gaf een van zijn bekende „.boogballen" Hcog op sprongen een zestal spelers maar juist op het critieke oogenblik was Gieske zijn tegen standers iets voor en onder onbeschrijfelijk en thousiasme verdween de bal in de Brabantia- touwen en bracht het. eindsignaal dat onmid dellijk hierop volgde, HBC een uiterst nuttige 20 overwinning en een prachtig uitzicht op den landstitel. Op Zondag 22 Mei wordt door de vereeniging ,.Pro Patria" te Rotterdam een nationale „Ma rathonloop" gehouden. Het vorig jaar werd de ze loop gewonnen door den Belgischen athleet Meskens. Op keurige wijze hebben j.1. Zondag de Westelijke Amsterdammers zich in de pro motie-competitie weten te herstellen, door V. V. IJ. uit IJselstein met een 21 neder laag huiswaarts te zenden. En wat meer zegt: op verdiende wijze werd deze zege be haald. Ruim 1000 toeschouwers omzoomden het Doss- terrein. Als scheidsrechter Frauenfelder te half drie 't aanvangssignaal heeft gegeven ontspint zich dadelijk aan beide zijden een snel en open spel. Zoowel V. V. IJ. als de gastheeren weten dadelijk tot de resp. doelvrdedigers door te dringen. Zelfs weet Doss eenigen tyd den toon aan te geven, doch zooals het meer gaat, succes kwam aan de andere zijde. Een corner op het doel der Rood-Witten wordt door den linksbui ten van V. V. IJ. zeer scherp geplaatst en als Van Velzen op het juiste moment denkt in te grijpen, doet de wind den bal van richting ver anderen, zoodat deze in het doel verdwijnt. Wel denkt van Deijl nog te redden door met de hand den bal uit de goal te slaan, doch de doellijn bleek reeds te zijn gepasseerd, 01. Niet ontmoedigd zetten de gastheeren weer keer op keer gevaarlijke aanvallen op, doch met forsche trappen weet de V. V. IJ.-achterhoede voorloo pig haar terrein te zuiveren en goed gestuwd door haar middenlinie moet ook de Doss-defen- sie alle zeilen bijzetten. Een voorzet van van der Wende belandt dan bij den naar binnenge- zwenkten J. Zwerver. Met een listigen kopbal weet hij den bal nog binnen de lijnen te hou den, waarop H. Scholts met een keurige kopbal den V. V. IJ.-doelverdediger weet te passeeren, 11. Kort hierop is het rusten. Met gering windvoordeel vangen de Rood- Witten de tweede helft aan. Door blessure heeft de Jong zich door Minneboo moeten laten ver vangen, hetwelk echter geen verzwakking blijkt te zijn. Beurtelings worden de verdedigingen voor problemen gesteld, doch aan beide zijden weet men ze toch tot een oplossing te brengen. Zoowel V. V. IJ. als D. O. S. S. houden de vleu gelspelers van elkaar gedekt. De tijd verstrijkt, doch men blijtt toch steeds nog in het onzekere tasten hoe her eindresultaat zal luiden. Een corner op de V. V. IJ.-goal wordt door van de Wende keurig geplaatst, wordt wegge werkt, ingeschoten, wederom brengt de doel- verdediger redding, waarna de bal bij H. Scholts belandt. Met een omhaal wordt van de Wende dan weer in het bezit gebracht van het leder en met een schuin schot scoort hij dan onder luid gejuich 't winnende doelpunt. Enthousiast wordt er verder gestreden en het doel der gastheeren komt onder druk te staan; de talrijke corners welke hiervan 't gevolg wa ren, bezorgden de Doss-aanhang koude rillingen. Met van Velzen aan 't hoofd wordt ieder gevaar bezworen en onder hoogspanning komt dan het einde met een verdiende zege voor de Westeiy- ken. De wedstrijd werd onder de beste verstand houding gespeeld terwijl de leiding by scheids rechter Frauenfelder in goede handen was. Buiten de algemeene verwachting zijn de Ha genaars er in geslaagd den eersten degradatie wedstrijd tegen D.O.S. uit Roelofarendsveen te winnen en laten we er direct aan toevoegen volkomen verdiend. Beide ploegen waren compleet. Direct ont wikkelde zich 'n aantrekkelijk en snel spel met Graaf Willem in de meerderheid. Aan beide zyden gingen enkele aanvallen verloren totdat na een fraaien aanval over den rechtervleugel Diesfeldt kans zag de Hagenaars de leiding te bezorgen: 10. Graaf Willem bleef door enthousiast spel steeds in de meerderheid en een minuut of vyf voor de rust aanbrak,'zag Slee kans in het ver laten doel te schieten: 20. Even voor de rust wist D.O.S. nog een doelpunt te maken. Dit werd echter wegens buitenspel niet toegekend. In de tweede helft speelden de Hagenaars veel slapper, waarvan D.O.S. handig wist ge bruik te maken. Het was v. Hameren die met een vliegend schot een mooi tegenpunt maakte: 2—1. De strijd werd hierna zeer spannend. D.O.S. zette alles op alles om ten minste een punt te redden, doch Graaf Willem wist zich te hand haven en slaagde er zelfs in door Slee er 31 van te maken. Kort voor het einde kreeg D.O.S. een vrijen trap en via het been van Luxemburg verdween het leder in de touwen: 32. Aldus kwam het einde. V.V.Z. heeft drie invallers en de Meer twee als scheidsrechter Byvoets laat aanvangen. Er ontwikkelt zich een aantrekkehjke- wed strijd met V.V.Z. in den aanval, doch de Meer- achterhoede is voorloopig niet te passeeren. Ook de Meer komt geleidelijk in den aanval, doch nu is het juist V.V.Z., dat door Blakenburg doelpunt, 10. Een schitterend schot van den Meer-midvoor ketst tegen de lat. Hoe beide partijen ook werken, succes komt voor de rust niet meer. Na de rust pakt V.V.Z. weer sterk aan en spoedig is het Esser, die keurig doelpunt, 2-^-0. Nu is V.V.Z. sterk in den aanval en spoedig hierop ligt no. 3 in het net door Daub, die in een rush de geheele de Meer-achterhoede passeert, 30. Als kort hierop de V.V.Z.-achterhoede een corner veroorzaakt, wordt deze goed voorgezet en keurig ingekopt, 31. De Meer komt thans opzetten en wy denken haar te zien ophalen, doch thans komt in een korte periode een doel- puntenregen. Midvoor Olie van V. V. Z. scoort drie uitstekende doelpunten, daarmede den stand op 61 brengend en hoe de Meer ook zwoegt het lukt haar niet meer verandering in den stand te brengen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 9