Het blok der katholieken en België's financieele toestand WANDGEDIERTE DIJJERS BUITENGEWOON PARTIJ- CONGRES TE BRUSSEL Een nieuw tijdvak ingeluid Ongeregeldheden in Mysore I Een interview met Krofta Het nieuws van heden DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DINSDAG 26 APRIL 1938 - AVONDBLAD HOTEL - CAFE - RESTAURANT Uw lunch wordt ook op het terras geserveerd DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE NV. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VIER EN ZESTICSTE JAARGANG No. 21141 Revolte der Belgische katholieken Het vermogen van de Habsburgers Een aantal kasteelen, huizen en landerijen in beslag genomen Vliegtuig op zee gedaald ■PPI ''mm Een kijkje in de haven van Napels, waar de Italiaansche oorlogsschepen in ver hand met Hitler's hezoek worden geconcentreerd Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Het oordeel der pers over de Britsch-Iersche overeenkomst Twee en dertig personen gedood, acht en veertig ernstig gewond Mensch vernietigt mensch" De H. Vader over de wreedheid van den oorlog De Ardennenrit, georganiseerd door de welke rit vroeger als Brabant-Grensrit der deelnemers in het bergparcours op omgeving van Vereeniging „Motorverkeer" te Tilburg, bekend was, is Zondag verreden. Een een mooi plekje in de.Ar dennen in de Salmchateau Zware straf voor een jeugdige Duitsche Dwangarbeid, omdat zij zich niet bij de Engelsche politie gemeld had Weer aardschokken in Turkije In Kirsehir zou aanzienlijke schade zijn aangericht De vriendschap met Frankrijk is voor Praag fundamenteel Nationaal Mariacongres te Boulogne Voorbereidingen zijn in vollen gang De toestand te Weenen Er zouden zich reeds 12.000 personen in de gevange nissen bevinden Eenmansstaking in Frankrijk Men is echter weer tot overeen stemming gekomen Roosevelt richt zich tot het Congres DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Britsche stap te Moskou Wegens gevangenhouding van Britsche onderdane Henderson door Horthy ontvangen Huwelijksfeesten in Albanië begonnen Verplichte pasvisa voor Duitschers HART'S BEHANGSELPAPIERHANDEL Kleine Houistr. 49, Tel. 11279 Buitenhof Telefoon 117375 Den Haag OP VASTENDAGEN SPECIALE SCHOTELS - MAGER MENU NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 et., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Onze correspondent te Brussel schrijft ons d.d. 24 April: Wij hebben onlangs uitvoerig geschreven over het buitengewoon congres, dat door de beide vleugels van de katho lieke Belgische partijorganisatie, de Katholieke Vlaamsche Volkspartij en de Parti Catholique Social, op 10 April jl. werd gehouden. Het Con gres besprak den financiëelen toestand van België, welke in een schril licht is komen te staan door de onthullingen en bekentenissen, die volgden op de desertie van den rooden Mi nister van Financiën uit de regeering-van Zee land, den Pianist Henri de Man. Sedertdien heeft het Directorium van het Blok der Katholieken van België zich rapporten, uit gewerkt door experts, laten voorleggen over België's financieelen toestand en over de juiste oorzaken van het afschrikwekkende begrootings- tekort. Deze rapporten werden gevraagd aan prof. Baudhuin (Waal) en aan prof. Eyskens (VI.), beiden verbonden aan de Leuvensche Universiteit en specialisten op dit gebied. Beide verslagen zijn verpletterend voor de me thoden door Van Zeeland en De Man aange wend. Zondagmorgen werd het congres van beide rapporten in kennis gesteld. Op deze ver slagen zijn ter congreszitting bittere discussies en uitlatingen gevolgd, meestal gericht tegen de marxistische overwoekering, tegen de huidige regeering die het politiek testament van Van Zeeland-De Man nog tracht uit te voeren, tegen de verspilzucht van den Staat, de inflatie van het Staatscredietwezen, dat Van Zeeland ons ter nabootsing van Roosevelt bracht, enz. En dit alles op een toon en met een heftigheid die aanleiding geven om te spreken van een revolte der Belgische Katholieken. Om een dramatisch politiek besluit te vermij den, dat mogelijk een uiteenvallen van de hui dige regeeringscoalitie van socialisten met libe ralen en Katholieken tot gevolg zou hebben gehad, werd er op het einde der discussie geen stemming gehouden maar het Directorium (7 vertegenwoordigers van de Katholieke Vlaamsche Volkspartij en 7 van de Parti Catholique Social, onder leiding der heeren Verbist en Hoyois) be sloot dat het, na kennis genomen te hebben van de verslagen der experts en de discussies, de passende conclusies zou trekken, deze kenbaar zal maken en er naar zal handelen. (Het poli tiek Paaschreces loopt hier ten einde en van daag wordt reeds in de Kamercommissie voor Financiën de strijd hervat rond de financieele ontwerpen. Op ironische wijze heeft prof. Eyskens in zijn verslag herinnerd aan de geruststellende ver klaringen door den heer De Man als Minister van Financiën afgelegd op een oogenblik dat de nieuwe economische inzinking intrad. Der gelijke verklaringen waren op zijn minst een technische vergissing, meende de rapporteur, die vervolgens den omvang van het begrootings- tekort alsmede de oorzaken er van naging. Die oorzaken zijn volgens hem de conjunc tuurwijziging met de economische inzinking en de uitbreiding van de werkloosheid, inkrimping van de opbrengst der belastingen en de reusachtige uitbreiding van de uitgaven onder de regee ringen-Van Zeeland. De raming van de ont vangsten voor 1938 was meer dan stoutmoedig; zij was niet gerechtvaardigd door de ontvang sten, waarop men steunen kon op het oogen blik van de indiening van de Rijksbegrooting bij het Parlement. De uitgaven voor het rijksperso neel alleen stegen tijdens de Van Zeeland-politiek van 1937 tot 1938 met 414 millioen. Het begrootingsevenwicht werd verbroken doo: de samenloopende invloeden van een ongunstige wijziging in de conjunctuur, van ongemotiveer de uitgaven zonder overeenstemmende ontvang sten en van zeer ernstige technische vergis singen. Door de begrootingspolitiek, gevolgd in de laatste jaren, is het stelsel van de wedden en pensioenen fundamenteel bedreigd. De begrootings-commissie is te kort gescho ten in haar taak. De aangevraagde nieuwe be lastingen zijn zwaarder dan ooit te voren. Daar zij noodig zijn onmiddellijk na een politiek van economisch herstel, toont de huidige toestand aan dat ernstige fouten werden begaan in de al- gemeene financieele en budgetaire politiek be sloot prof. Eyskens, die vervolgens nog betwij felde of de huidige regeering Janson nog over het noodige gezag beschikt om den radicalen ommekeer van den financiëelen koers te bewer ken, die noodig is om het land uit de impasse te helpen. Het gaat niet op hier een resumé van de besprekingen te geven. Opzien baarde echter het optreden van den oud-minis ter van Financiën Sap, die, een jaar geleden terwille van zijn anti-van Zeelandcampagne uit de partij gestooten, onlangs mët vaan en trom weer in de partij werd binnengehaald, en die thans als gemandateerde van zijn arron dissement (Roeselare-Tielt) de eerste maal weer in de Katholieke Vlaamsche Volkspartij optrad. Hij sprak met de groote kennis van zaken hem in financieele aangelegenheden eigen, en met de gematigdheid en zelfbeheersching van een overwinnaar. Volgens hem gaat het in België thans niet zoo zeer om een belastingvraagstuk maar wel om het afbakenen van de financieele en budgetaire politiek, die in de toekomst moet Worden gevolgd. De regeeringen Renkin, de Broqueville en Theunis werden door het Parlement afgekeurd omdat ze de belastinggrens hadden overschre den, de Rijksschuld te zwaar hadden belast door buitenlandsche leeningen, de koopkracht van de massa hadden verminderd tegelijk met de Winstmarge van de handels- en nijverheidsbe- drijven en omdat zij toch de werkloosheid niet hadden weten op te slorpen. Hun politiek was een zeer zware politiek. Een andere weg dien de opgegaan, was het algemeen gevoelen, en daarvoor zou de regeering van Zeeland zorgen. Maar Wi-ar staan wij nu? Wij staan er veel slechter voor op belasting gebied dan ooit te voren. Indien men alle be lastingen weder invoerde die de regeering Van Zeeland ophief, zou er nog een tekort zijn van 400 tot 800 millioen. Ook de dienst van de Rijksschuld zal einde 1938 verzwaard blijken in vergelijking met einde 1934. Zakelijk maakte de heer Sap den inventaris op der regeeringen Van Zeeland: er worden zware belastingen gevraagd, nadat Van Zeeland had gezegd, dat de Belgische burger reeds over belast was en dan zullen er nog buitenlandsche leeningen komen, zooals de Minister van Finan ciën mededeelde. Ook op gebied van koopkracht van de massa, van winstmarge van de econo mische bedrijven en van bestrijding der werk loosheid liep het volkomen mis met de politiek gevoerd door het Van Zeeland-régime. Het rapport van prof. Baudhuin was in den zelfden geest als dat van prof. Eyskens. België's slechte financieele toestand is volgens hem voor 50 pet. te wijten aan Van Zeeland's gemis aan vooruitzicht en voorzichtigheid, de andere 50 pet. wordt veroorzaakt door de verslechtering van den economischen wereldtoestand. Over de zoogenaamde OREC (Office de re construction économique Dienst voor economischen wederopbouw), het hoofd organisme van Van Zeeland, waarmede hij zijn „nieuwe economie" voerde, werden op de PCS de zonderlingste dingen verteld. De herwaardeering van het goud der Nationale Bank van België bracht 4 milliard franc op die ter beschikking van de OREC werden gesteld. En de OREC heeft van Maart 1936 tot nu 6.5 milliard franc uitgegeven aan subsidies en credietenü Intusschen zou er nog één mil liard overblijven in den vorm van metaal en één milliard in den vorm van Belgische renten. Gij moet het gelooven zonder het te zien, waag de prof. Baudhuin op te merken. De Staat zou dus in de Orec tegelijk debiteur en crediteur zijn, een vrij vermakelijke toestand. Er werd 'n onderzoek gevraagd om dezen warboel op te helderen. Graaf d'Aspremont-Lynden, de welbespraakte leider der Waalsche conservatieven en lid van het Directorium, heeft het aftreden der huidige regeering gevraagd, zooals nog vele andere Waalsche en ook Brusselsche afgevaardigden. Een algemeenen bijval vond deze philippica nochtans niet; er gingen ook stemmen op om te waarschuwen tegen de plannen die er bestaan om in België het roer naar rechtsch te gooien en een regeering te vormen met Katholieken, Rexisten en Vlaamsch-Nationalisten. De Ministers Marck, Pierlot en du Bus de Warnaffe hebben trouwens met moed en han digheid trachten te bewijzen, dat men de hui dige regeering niet verantwoordelijk kan stellen voor den benarden financieelen toestand. In den laten namiddag werd in Patria nog een gemeenschappelijke slotvergadering gehou den van het geheele Blok der Katholieken van België, Vlamingen en Franschtaligen, waarop algemeene verslagen werden uitgebracht omtrent het partijleven en omtrent enkele actueele quaesties, die in het parlement de volgende we ken aan de orde zullen komen. Men kon ook Zondag weer constateeren, dat er veerkracht zit in de Belgische Katholieke partijorganisatie en dat de wil bestaat om zich krachtig te doen gelden op elk gebied van het publieke leven, WEENEN, 25 April (D.N.B.). Reeds voor het uitvaardigen van het bevel tot in hechtenis ne men van Otto van Habsburg heeft de Oosten- rijksche regeering besloten het vermogen der Habsburgers in beslag te nemen. In het bezit van de Habsburgers bevinden zich vooral kasteelen, huizen en landerijen. In Weenen waren dit huizen in de Augustiner- en Ungarnstrasse en in de Garnisonsgasse. Boven dien is het paleis aan de Albrechtsrampe, dat tot het Fideikommis van aartshertog Frie- drich behoort, in beslag genomen. De waarde van de in beslag genomen goederen kan niet worden vastgesteld, aangezien eerst moet wor den nagegaan in hoeverre dit bezit onbelast was. Men weet nog niet welke bestemming zal wor den gegeven aan de in beslag genomen sloten en landerijen. KINGSTON (Jamaica), 26 April. Een pas sagiersvliegtuig der Pan-American Airways heeft gisteren tusschen Santiago de Cuba en Kingston ter hoogte van Bowden een nood landing op zee moeten maken. Alle pasagiers en de bemanning werden door het s.s. „Cavina" veilig aan boord genomen en te Bowden aan land gebracht. Het vliegtuig verdween in de golven. VERWACHTING: Zwakke tot matigen Noordoostelijke tot Oosteljjken wind, hel- dere nacht, overdag gedeeltelijk bewolkt, waarschijnlijk droog weer, kans op nacht- Ej vorst, iets warmer overdag. Hoogste barometerstand 769.7 te Blacksod s Laagste barometerstand 749.7 te Janmayen H Zon op 4.42 - onder 7.15 - licht op 7.45 Maan op v.m. 2.48 onder nam. 2.56 30 April N.M. LONDEN, 26 April (Reuter) In haar commentaar op de BritschIersche over eenkomst verklaart de „Times": De gisteren geteekende overeenkomsten vormen het be gin van een nieuw tijdvak van vertrouwen en kalmeering in de Britsch-Iersche betrek kingen. Welke critiek ook moge worden ingebracht tegen de overdracht van Britsche maritieme en militaire rechten op de regeering van Eire, de politieke voordeelen schijnen nochtans op te wegen tegen mogelijke technische nadeelen. In New York is de tekst der Engelsch-Iersche overeenkomst op een in het oog springende plaats in de bladen opgenomen. Berichten uit Ottawa maken melding van een hartelijke goedkeuring en de hoop, dat de over' eenkomst een nieuw tijdvak van vrede en we- derzijdsch begrip zal inluiden in plaats van het vroegere geharrewar en vooroordeel. BANGALORE, 26 April (Reuter) De politie heeft geschoten op een menigte van 10.000 personen, die een Congresbijeenkomst in het dorp Vidurawatam (district Kolar) in Britsch-Indië bijwoonden. ET werden, naar gemeld wordt, 32 personen gedood en 48 ernstig gewond. De menigte verklaarde te zijn samengeko men om het verbod van de autoriteiten van den staat Mysore, de congres-vlag te hij- schen, te trotseeren. Zij weigerde uiteen te gaan. Onze Romeinsche correspondent schrijft ons: In de gewone openbare audiëntie van Zater dag ontving de H. Vader meer dan 2000 jongge huwde paren. De jonggehuwden vermanend tot het beleven van een echt Christelijk huwelijk, kwam de H. Vader een oogenblik te spreken over den oorlog in het Verre Oosten en dien in Spanje. Wat is de oorlog anders, vroeg Z. H. de Paus, dan dat de mensch zjjn mede-men- schen in zoo groot mogelijk aantal en op zoo wreed mogelijke wijze tracht te dooden? Maar de H. Vader heeft vertrouwen in de toe komst, welke immers in de handen van God rust. Hij weet, dat vele menschen tegen Gods wil ingaan, maar Christus stierf ook voor hen, die Hem kruisigden. Omdat de toekomst rust in handen van God, is het vertrouwen van den H. Vader ongelimiteerd. LONDEN, 25 April (Havas) De politiereeh ter te Aldershot heeft een jonge Duitsche, Olga Perauer, veroordeeld tot 7 dagen dwangarbeid, waarna zij zal worden uitgewezen, omdat zij heeft verzuimd haar aankomst in het district bij de politie te melden. Men brengt dit strenge vonnis in verband met de protesten in het Lagerhuis en de pers tegen het toenemend aantal Duitsche dienst boden in officiersgezinnen, vooral in Aldershot. Engeland is verontrust over het groote aantal spionnen, dat de laatste jaren het land is bin nengekomen. Het aantal schijnt sinds de her bewapening, die twee jaar geleden begonnen is, verdubbeld te zijn. Deze groote toevloed heeft de regeering verontrust. Men is dan ook vast van plan aan de activiteit van 'n groot aantal van deze heeren en dames voor goed een einde te maken. Het zijn echter niet allemaal goed betaalde beroepsspionnen, die het land onveilig maken, maar er zijn ook vele vaderlandlievende bui- tenlanders, die zich voor het eigen land ver dienstelijk willen maken. Dienstmeisjes en keil- ners van bepaalde nationaliteiten maken ei werk van voor spion te spelen en het minste dat ze te weten kunnen komen deelen ze mee aan den inlichtingendienst van het eigen land. Vooral het „dienstmeisjes-spionnen"-vraagstuk is zeer actueel. In het militaire bolwerk Aldershot werken op het oogenblik in verhouding veel meer buiten landsche dienstmeisjes dan in de rest van En geland. Een bureau slaagde er in korten tjjd in niet minder dan 500 meisjes in het Aldershot-dis- trict te plaatsen. Aan de activiteit van derge lijke bureaux hoopt men zoo gauw mogelijk een einde te maken. Het Parlementslid Mander deelde voor het Paaschreces in 't Lagerhuis mee, dat Duitsche dienstmeisjes, die naar Engeland komen een specialen „propaganda"-cursus moeten volgen alvorens ze Duitschland mogen verlaten. Uit den aard der zaak zijn de meeste dezer meisjes ongevaarlijk, maar onder het groote aantal schuilt zeker wel de een of andere gevaarlijke dame". Beroepsspionnen zijn natuurlijk veel gevaar lijker. Als zij ontdekt worden mogen ze al blij zijn als ze zonder vorm van proces over de grens gezet worden. Soms laat men echter de ontdekte spionnen rustig verder werken. Men houdt hen dan goed in het oog en hoopt op die wijze mede-spion nen te ontdekken. Onnoodig te zeggen dat zulke spionnen in tijd van oorlog onmiddellijk gearresteerd wor den. Engeland is echter heelemaal niet vereerd met het bezit van zooveel spionnen en met be kwamen spoed zal men er dan ook opruiming onder houden. ANKARA, 25 April (D.N.B.) Uit de pro vincie Kirsehir in Turkije komen berichten over een nieuwe aardbeving binnen. De aardschok ken zouden daar sedert hedenochtend negen uur voortduren. Er zou aanzienlijke schade aangericht zijn; nadere bijzonderheden ont breken nog. De aardschokken werden heden ochtend ook te Ankaragevoeld, zij het ook zwak. PARIJS, 26 April. (Havas). De ..Petit Pari- sien" heeft een onderhoud gehad met den Tsjecho-Slowaakschen Minister van Buiten landsche Zaken, Krofta. Krofta- verklaarde-zich voldaan over het BritschItaliaansche accoord en de FranschItaliaansche besprekingen. Het besluit tot erkenning van de ver overing van Abessinië is genomen in vol komen overeenstemming met Parijs, want de vriendschap en de samenwerking met Frankrijk vormen meer dan ooit het funda- menteele beginsel der Tsjecho-Slowaaksche buitenlandsche politiek. Met Duitschland wil Praag komen tot een opbouwende samenwerking, die de deelneming van Italië, de Kleine Entente. Hongarije, Frankrijk en Engeland omvat. De Duitsche regeering heeft zich nooit rechtstreeks gemengd in de binnenlandsche aangelegenheden van Tsjecho-Slowakije en altijd een correcte hou ding aangenomen. Er worden op het oogenblik geen onderhandelingen gevoerd voor een ac coord of een algemeene regeling. Praag wil ook de betrekkingen met Polen verbeteren. Krofta zeide tenslotte, dat de Kleine Entente voor de Europeesche politiek noodzakelijk is en dat zijn land trouw blijft aan den Volkenbond. BOULOGNE aan Zee, 23 April (Reuter). Te Boulogne worden reeds uitgebreide voor bereidingen getroffen voor de huisvesting en verzorging van 300.000 tot 400.000 be zoekers, die in Juli worden verwacht ter gelegenheid van het vierde nationale Ma- ria-congres. Een groot aantal bezoekers wordt verwacht uit Engeland, Ierland, Nederland en België. Door Canada en Zuid-Amerika zijn speciale passagiersschepen voor dit doel gecharterd. De naam van den Kardinaal-legaat, die het Congres zal bezoeken, zal later door het Vati- caan worden bekend gemaakt. Alle Fransche kardinalen en vijftig aartsbisschoppen en bis schoppen en gemijterde abten zullen tegen woordig zijn, alsook verscheidene Britsche, Bel gische en Nederlandsche prelaten. Het Congres valt samen met het derde eeuw feest van de toewijding van Frankrijk aan de H. Maagd door Lodewijk XIII en met het der tiende eeuwfeest van de miraculeuze aankomst van het beeld van O. L. Vrouw van Boulogne in een onbemand scheepje. LONDEN, 26 April (Havas) Een speciale correspondent van de „News Chronicle" meldt aan dit blad, dat te Weenen 12.000 personen in de gevangenissen zijn ingesloten. In verschil lende andere centra van Oostenrijk zijn nog 40.000 personen gedetineerd. Het zijn diploma ten, leden der aristocratie, priesters, socialisti sche leiders of joden. STRAATSBURG, 25 April. De eigenaar van den eenigen stier in het dorpje Hoff bij Saarbruecken heeft kort geleden een staking aangekondigd, indien de huurprijs van zijn eigendom niet met tien procent verhoogd zou worden. Hij weigerde het dier te verhuren aan de boeren in de omgeving, zoolang niet aan zijn wensch tegemoet gekomen was. De ge meenteraad zat erg in haar maag met deze moeilijkheid, doch na vele onderhandelingen kwam men tot overeenstemming. De dorps omroeper kondigde den dag daarop met luider stemme aan: „De staking van den stier van Hoff is geëindigd." WASHINGTON, 26 April (Reuter). In een boodschap aan het Congres beveelt Roosevelt aan over te gaan tot snelle en doeltreffende maatregelen om een einde te maken aan de vrijstelling van belastingen op federale obliga ties en leeningen van staten en gemeenten. In zijn boodschap verklaart de president, dat een doeltreffende, progressieve inkomstenbelas ting billijk is en dat daarnaast geen geweldige hoeveelheid belastingvrij papier kan bestaan. Voorts beveelt Roosevelt aan wetgevende maatregelen te nemen om een einde te maken aan den vrijdom van belasting voor regeerings- salarissen van alle soorten. De speaker van het Huis van Afgevaardigden heeft aangeduid, dat het mogelijk is, dat het Congres eerst in de volgende zitting zich zal bezig, houden met de maatregelen, die door Roosevelt in zijn boodschap zijn aanbevolen. Absolute verdelging onder geheimhouding en schriftelijke garantie. ZUIVERINGSONDERNEMING „RADICAAL" Gen. Cronjéstraat 135 - Telefoon 11657 Te Mysore in Britsch-Indië hebben zich ernstige ongeregeldheden voorgedaan. Drama te Kotabatoe; drie personen dood ge vonden in hotelkamer. DE FiJNPROEVEÜ GE3BUIKT SLAOLIE TAP |f,, MOSTERD I l\ en AZIJN MOSKOU, 25 April. (Reuter) De Britsche ambassadeur te Moskou heeft bij Litwinof ge protesteerd tegen het feit, dat een Britsche on derdane sedert Augustus van het vorig jaar wordt vastgehouden. Het protest is gericht te gen de niet inachtneming van de overeenkomst van 14 Juli 1937, waarbij de Sovjet-regeering zich er toe verplichtte alle arrestaties van Britsche onderdanen kenbaar te maken. De Britsche ambassadeur heeft Litwinof er op gewezen, dat de Britsche regeering de hou ding der Sovjets met bezorgdheid beziet, daar zij gelooft, dat een dergelijke houding de Britsch-Russische betrekkingen ernstig zou kunnen schaden. BOEDAPEST, 25 April (D.N.B.) De Brit sche Labour-afgevaardigde Henderson, die op het oogenblik te Boedapest vertoeft, teneinde de problemen van het Donaubekken te bestu- deeren, is door rijksbestuurder Horthy in audiëntie ontvangen en heeft daarop een on derhoud met minister-president Daranyi gehad. Henderson zal zich morgen naar Prcag bege ven. TIRANA, 26 April (Havas). De feestelijk heden ter gelegenheid van het huwelijk van koning Zogoe zijn Maandag begonnen met het leggen van een krans bij het mausoleum van de koningin-moeder. De burgemeester van Tirana sprak een rede voering uit, die telkens onderbroken werd door het gejuich van de menigte. Een salvo van 21 kanonschoten werd gelost. Vervolgens trok een optocht door de straten van de stad. Maandagmiddag om twaalf uur heeft koning Zogoe minister Ciano ontvangen. Ciano bleef het noenmaal bij den koning gebruiken. BERLIJN, 26 April (Havas). De Britsche regeering heeft de Duitsche regeering mede gedeeld, dat zij wederom verplichte visa instelt voor Duitsche onderdanen, die zich naar En geland begeven. Deze maatregel wordt 21 Mei van kracht. Oud-Oostenrijksche onderdanen, die voorzien zijn van Oostenrijksche paspoorten, zullen slechts tot 2 Mei zonder visum van den Brit- schen consul Engeland kunnen binnenreizen. Hoe komt het toch dat velen altjjd maar weer H.YBT behang prefereeren? Omdat de ondervinding hun dat heeft doen leeren. IN) i i nkttuunmminni;,/jj i Stand op Dinsdag 1 uur n.m.: 765.1 Vorige stand: 767

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1