ft De geestelijkheid in Oostenrijk De katholieke jeugdorganisaties in Oostenrijk Japanners houden Britsch schip aan Nieuwe aanwijzingen van Kardinaal Innitzer China's luchtmacht wordt versterkt Nieuw kabinet in Egypte WELK LOT STAAT HAAR TE WACHTEN? Het nieuws van heden KARDINAAL B0ETT0 BISSCHOP GEWIJD KONING ZOGOE IN HET HUWELIJK GETREDEN DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS WOENSDAG 27 APRIL 1938 - AVONDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f 3.25. Bij onze Agenten 27J3 ct. per week, per kwartaal f3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD HAARLEM VIER EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 18165 I.C.V.-bestuur bijeen te Marseille Scherp oordeel over de gebeurte nissen in Oostenrijk Nog steeds aanslagen in Palestina Arabische dorpen geterroriseerd Het Weer Chineesche piloten in het buiten land bieden hun diensten aan Tsjecho-Slowakije zal den 1 Mei-dag vieren Groote betooging te Praag Eden over democratie Ook zij moet tot groote krachts inspanning in staat zijn Eveneens onder leiding van Mahmoed Pasja niHimiH! Men vreest dat zij evenals in Duitschland zullen verdwijnen Situatie nog onzeker het nieuwe geschenk. SMOKKELAARS VERDRONKEN Chineesche leden der bemanning door Japansche militairen mishandeld Een nieuwe politieke partij in de V.S.? Zij zou onder leiding staan van Senator Lafolette De eischen van Henlein Regeering weigert met hem te onderhandelen Zal Balbo den hertog van Aosta vervangen Schoonmaken en Vernissen DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Het olie-conflict in Mexico NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. rr.ededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Onze Weensche correspondent seint ons d.d. 27 April; De Aartsbisschop van Weenen heeft vandaag den clerus eenige aan wijzingen doen toekomen, waarVan wij hieronder den korten inhoud pu- bliceeren. De voornaamste punten van het Aartsbis schoppelijk schrijven zijn: 1. Wezenlijk is er aan den toestand niets veranderd; de actie en de arbeidsmethoden kunnen echter gewijzigd worden en dienen zich aan de veranderde omstandigheden aan te passen. 2. Meer dan ooit heeft de priester een voorbeeld te geven èn als geestelijk leider èn als staatsburger. 3. De priester moet zich in plaats van de zielzorg in vereenigingen meer toeleggen op de individueele zielzorg, zoowel bij de een- voudigen als bij de leiders en degenen, die zich nog steeds op een afstand hielden. 4. De kansel dient onder alle omstandig heden vrij gehouden te worden van alle politiek. 5. De apologie heeft zich te concentreeren op de positieve uiteenzetting der christelijke leer. Dit geldt ook voor het onderwijs op de scholen. De nationaal-socialistische partij heeft in dezen tekst enkele wijzigingen aangebracht, welke aan het wezen van het schrijven echter niets zouden hebben veranderd. Naar aanleiding van de benoeming van Buerckel tot Rijkscommissaris meldt onze Weensche correspondent nog, dat de hoogste kerkelijke kringen hopen, dat elke activiteit te gen de Kerk en die der afval-beweging door hem veroordeeld zal worden. Dezer dagen kwam het bestuur van het Internationaal Christelijk Vakverbond te Mar seille bijeen. Het nam kennis van de gebeurtenissen in Oostenrijk, die, aldus 'f bestuur, een smarte lijke nederlaag vormen van het recht en de gerechtigheid en een zegepraal van het brute geweld. De arbeiders der geheele wereld zijn ontgoocheld door deze uitbreiding van een re giem, dat vobr de arbeidende klasse slechts be- rooving van hun rechten en vrijheden met zich heeft gebracht. Er waren gegronde redenen, op den toestand in Oostenrijk critiek uit te oefenen. Deze beant woordde niet aan den fundamenteelen eischtot vrijheid van vakbeweging, die de christelijke vakbeweging eens te meer op haar internatio naal congres te Parijs in September 1937 heeft geformuleerd, al mocht men niettemin hopen op een geleidelijke teruggave van de rechten en vrijheden der Oostenrijksche arbeiders. Nu zijn ook zij onderworpen aan een regiem, dat hun slechts het recht toekent te gehoorza men en zich te laten uitbuiten. Vervolgens onderzocht het bestuur den toe stand in verschillende andere landen, alsmede de betrekkingen van de christelijke vakbeweging met het internationaal arbeidsbureau te Genè- ve, en verschillende vraagstukken van internen aard. Er werd besloten de studieconferentie, die tot September van dit jaar was uitgesteld, in Bel gië te houden. De volgende vraagstukken zullen er behandeld worden: 1. De economische ontwikkeling vanDuitsch- land en zijn strijd tegen de werkloosheid. 2. Het communisme, fascisme en nationaal- socialisme als totalitair regiem. 3. De verantwoordelijkheden van de christe lijke vakbeweging. 4. Documentaire uiteenzetting over den hul digen politieken toestand. De bestuursraad van het Internationaal Christelijk Vakverbond zal 31 Mei te Genève bijeenkomen om de vraagstukken te onderzoe ken, die op de agenda van de internationale arbeidsconferentie staan ingeschreven. JERUZALEM, 27 April (Reuter). Sinds Don derdag zijn zeven Arabieren door Arabische bandieten vermoord. Dinsdag is bij Acre een Arabier omgebracht. De terrorisatie van Arabi sche dorpen duurt voort, waarbij de bandieten het vooral op de dorpshoofden gemunt hebben. Gisteren is in de heuvels ten Zuiden van Haifa een dorpshoofd doodgeschoten, terwijl zijn 13- jarige zoon ontvoerd werd. Buiten Bethlehem is het tot een gevecht tusschen roovers en Brit- sche politie gekomen; een bandiet werd ge wond, een ander gedood. Te Haifa is gister middag een Arabier door een schot ernstig ge- Wond. 1 VERWACHTING: Zwakke tot matigen 1 Noordoostelijke tot Oostelijken of Zuid- j| oostelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, s waarschijnlijk droog weer, geringe kans op nachtvorst, iets zachter overdag. Hoogste barometerstand 767.2 te Helsingfors Laagste barometerstand 753.1 H te Seydisfjord 1 Zon op 4.40 - onder 7.17 - Licht op 7.47 1 Maan op v.m. 3.09 onder nam. 4.09 30 April N.M. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii SJANGHAI, 27 April. (Reuter). De Chi neesche luchtmacht zal binnenkort versterkt worden met ruim 50 ervaren Chineesche vlieg tuigbestuurders uit het buitenland. Enthousiast geworden door den heldhaftigen tegenstand van hun landgenooten tegen de Japanners ge ven deze piloten hun vaak winstgevende pos ten op, om naar China terug te keeren en hun diensten aan de regeering aan te bieden. On der hen bevindt zich een 28-jarige vrouw, die in de Vereenigde Staten haar vliegtuigopleiding ontving. De meeste dezer piloten komen trou wens uit Amerika. Ill San Francisco hebben Chineezen een bedrag van 400.000 dollar bij eengebracht voor den aankoop van vliegtuigen. PRAAG, 27 April (Havas). Het feest van den Eersten Mei, dat reeds vóór den oorlog het na tionale Tsjechische feest was, zal ook dit jaar worden gevierd, .hoewel het verbod van open bare samenkomsten nog niet is opgeheven. Het persagentschap Ceteka publiceert een communiqué, waarin wordt gezegd: „De natio nale Tsjechoslowaaksche raad heeft bepaald, dat op 1 Mei het Tsjechoslowaaksche volk uiting zal geven aan zijn eenheid en aan zijn vast voornemen de onschendbaarheid en de on deelbare eenheid van den staat tot het einde te verdedigen. De raad heeft besloten te Praag een betooging te organiseeren. Hij noodigt alle burgers uit daaraan deel te nemen. De raad verzoekt verder in de andere Tsjechoslowaak sche gemeenten onder zijn toezicht betoogingen te organiseeren. De burgemeesters zullen een verklaring voorlezen, welke door den nationa- len raad zal worden gepubliceerd. De politieke partijen zullen niet het recht hebben afzonder lijk te betoogen. Men mag geen kenteekenen van een bepaalde partij dragen. Slechts de na tionale en officieele vlaggen zal men mogen medevoeren. Wat de gemeenten betreft, die een andere dan een Tsjechische of een Slowaaksche meerderheid hebben, spreekt de raad den wensch uit, dat de betoogingen, welke daar on der zijn toezicht georganiseerd worden, een rustig verloop zullen hebben." LONDEN, 26 April (Reuter). Oud-minister Eden heeft te Londen een redevoering uitge sproken, waarin hij o.m. zeide: „Ik ben een overtuigd aanhanger van de democratie. Toch zou, het dwaas, misschien wel noodlottig zijn voor het blijven bestaan zelve van de democratie, niet te willen zien, welke verbazingwekkende dingen tot stand gebracht zijn onder andere regeeringsvormen. Het is waar, dat eon ontzaglijke krachteinspanning uitgevoerd is in de paar laatste jaren door de autocratische staten, ter bereiking van hun doel einden. Wanneer wij onze idealen, onze levens opvatting zoowel in nationaal als internationaal opzicht, willen hooghouden, wanneer wij ze willen zien zegevieren, dan moet een soortge lijke krachtsinspanning door ons worden uit gevoerd, en moet een gelijke geest gewekt worden. Voor ons is vrijheid de voorwaarde voor het nationale leven; voor de wereld is zij de voor waarde voor waarachtig internationaal begrip. Er kan geen duurzame vrede zijn zonder vrij heid." KA'iRO, 27 April. (Reuter). Mahmoed Pasja, die gisteren was afgetreden wegens verschil van meening met het koninklijk paleis over de samenstelling der regeering, heeft thans een nieuwe ministèrlijst ter goedkeuring voorgelegd aan koning Faroek. Naar verluidt zal Mahmoed Pasja, wiens ont slagaanvrage gisteravond werd aanvaard, de portefeuille van Binnenlandsche Zaken behou den. Volgens Havas had koning Faroek het ont slag der vorige regeering pas geaccepteerd, toen Mahmoed Pasja hem de nieuwe ministèrlijst voorlegde. De nieuwe regeering van Mahmoed Pasja bestaat uit 13 leden. Het vorige ministe rie bestond uit 16 personen. Deze wijziging versterkt de positie der con- stitutioneele liberalen, daar twee ministeries, die resp. bezet waren door 'n nationalist en 'n onafhankelijke, zijn opgeheven. De Nederlandsche Vereeniging van Reisbureaux werd Dinsdag officieel door bur gemeester mr. F. van Lanschot op het stadhuis van Den Bosch ontvangen. De burgemeester te midden der leden van de Vereeniging De nieuwbenoemde burgemeester van Oir schot, de heer E. Steger, is Dinsdag als zoodanig geïnstalleerd. Vanaf het bordes van het stadhuis begroet de nieuwe bur gervader zijn gemeentenaren Wat zal er overblijven van de actieve ka tholieke Jeugdorganisaties in Oostenrijk'? Het is te vreèzen, dat ZU langzaam maar zeker den weg op zullen gaan van de ka tholieke organisaties in het Derde Rijk. Om het groote belang van dit probleem geven wij een gedetailleerde uiteenzetting betref fende de huidige situatie der katholieke jeugdorganisaties in Duitsch-Oostenrijk. Oostenrijk bezat zeer actieve en wijd vertakte katholieke jeugdorganisaties. Door het Concor daat, dat Oostenrijk in 1933 met den H. Stoel gesloten had, kregen de kerkelijke jeugdorgani saties volle vrijheid, om volgens de richtlijnen van het Episcopaat te werken. Na den Anschluss zijn de verhoudingen ook hier totaal gewijzigd en waarschijnlijk zal er van de katholieke jeugdbonden weinig of niets overblijven. Tot dusver zijn voor geheel Oos tenrijk drie katholieke jeugdorganisaties geheel opgeheven; op de verschillende plaatsen wer den voorts ook andere organisaties verboden, maar dit waren nog slechts maatregelen van plaatselijk karakter, die niet voor het geheele land gelden. Over het geheele land zijn thans opgeheven: Ter gelegenheid van het 1-jarig bestaan der Tilburgsche harmonie „Julia na" hebben de leden een nieuw vaandel aangeboden. Bestuur, en leden met 1. Alle katholieke studentenvereenigingen, die waren ingedeeld in den „Katholieken Duitschen Universiteitsstudentenbond van Oostenrijk". Aan de universiteiten van Weenen, Graz en Innsbruck, evenals aan de katholieke facultei ten van Salzburg en aan de mijnbouwschool te Leoben. Hierbij waren aangesloten de studen tencorporaties van het oude type en de nieuwe vakgroepen, in totaal 78 vereenigingen. De oud ste katholieke studentencorporaties waren „Au stria" in Innsbruck (opgericht in 1864),. de „Austria" en de „Norica" in Weenen (opgericht in 1876 en 1883) en de „Carolina" in Graz (opgericht 1888). 2. De Christelijke-Duitsche Turnbond, die in 1900 opgericht werd en nu 270 vereenigingen en 38.000 leden telde. 3. De Katholieke Padvindersvereeriiging „St. George" met 155 groepen en ongeveer 5000 leden. Onopgehelderd is nog de toestand van den „Reichsbund", de „Gezellenvereeniging" en de vrouwelijke katholieke organisaties. In verschil lende streken werden de vereenigingen door de plaatselijke autoriteiten opgeheven, hun bezit tingen in beslag genomen en hun leiders gear resteerd. Maar dit zijn veelal willekeurige da den van ondergeschikte instanties. Een groot deel van de vereenigingen bestaat nog. Wij laten hier een kort overzicht volgen van de ka tholieke vereenigingen vóór den Anschluss: De „Rijksbond van de katholieke Duitsche jeugd van Oostenrijk" telde meer dan 1200 ver eenigingen met 60.000 leden en 15.000 jeugdige aspirant-leden, die nog niet alle rechten van het lidmaatschap bezaten. De eerste katholieke jongelingenvereeniging werd in 1857 in Weenen opgericht. In zijn hui- digen vorm bestaat de „Rijksbond" sinds 1917. Bij dezen Rijksbond waren ook aangesloten de Padvindersvereeniging ,,St. George", de „Ka tholieke Duitsche Studentènbönd" (voor leer lingen van middelbare scholen) en de „Katho lieke Duitsche Soldatenbond" met 6 brigade bonden, 40 plaatselijke groepen en 3000 leden; voorts nog de ,,Oesterreichische Jugendkraft", de katholieke organisatie voor lichaamscultuur. De „Katholieke Gezellenvereeniging" bestond in Oostenrijk sinds 1852, toen Adolf Kolping zelf de eerste vereeniging in" Innsbruck opricht te. Nog in datzelfde jaar stichtte de Gezellen- vader met den toenmaligen godsdienstleeraar en Jateren Kardinaal Grusche de Gezellenvereeni ging van Weenen. Deze Gezellen telden vóór den Anschluss in Oostenrijk 102 vereenigingen met 4500 actieve en 3500 niet-actieve leden. In totaal waren 29 huizen het eigendom van de plaatselijke groepen. Voor de vrouwelijke jeugd bestond vooral de „Rijksbond van katholieke meisjesvereenigingen van Oostenrijk", opgericht in 1921. Deze bond telde méér dan 60.000 leden over vijf lands- en diocesane bonden verdeeld. Van de vakorgani saties moet de „Rijksbond van christelijke dienstboden" vermeld worden, die in 1909 opge richt werd en groote sociale instellingen bezat. In de nabijheid van de Italiaansche bezitting Zara aan de Adriatische Zee is een zeilscheepje in een storm geraakt en omgeslagen. De vier inzittenden, die suiker naar Joego-Slavië wilden smokkelen, zijn verdronken. SJANGHAI, 27 April. (Reuter). Het Britsche stoomschip Tungwo, dat 1337 ton meet, is gisteravond aan den mond van den Jangtse aangehou den door Japansche militairen, die zich met de bajonet op het geweer aan boord begaven en den Chineeschen leden der bemanning verwondingen toebrachten. Vervolgens begeleidden de Japanners het stoomschip naar de Japansche basis op Tsung- ming-eiland, waar het nauwkeurig zou worden doorzocht. De Japanners beweren, dat van boord van de Tungwo geschoten zou zijn. Daarom zullen zij het schip voor onbepaalden tijd vasthouden. Een Britsche kanonneerboot zal zich naar de Tungwo begeven. Nader wordt gemeld, dat de Japansche auto riteiten direct een onderzoek naar de oorzaak van het incident zullen instellen. Er bestaat eenige hoop, dat het incident spoedig zal wor den bijgelegd. MADISON (Wisconsin), 27 April. (Havas). Senator Robert Lafolette heeft de pers een verklaring verstrekt, waarin hij zegt, dat de vorming van een derde partij onvermijdelijk is. Hij voegt hieraan toe, dat het oogenblik is ge komen een dergelijke partij te vormen. De kwestie staat trouwens op de agenda van het congres, dat te Madison bijeengeroepen is door den gouverneur van Wisconsin, Philippe Lafolette, den broeder van den senator. De groep-Lafolette is, na eerst achter Roosevelt te hebben gestaan, thans tegenstander van de New Deal. In politieke kringen verwacht men, dat de gebroeders Lafolette zullen trachten een coalitie-partij te vormen. De vorming van deze partij zou geschieden met het oog op de pre sidentsverkiezingen van 1940, waarbij een der beide Lafolette's zich candidaat zou stellen. PRAAG, 27 April. (Havas.) Verantwoordelijke kringen te Praag hebben tegenover den corres pondent van Havas verklaard, dat zij iedere discussie met den leider der Sudeten-Duitschers weigeren, daar deze bij voorbaat het statuut, dat de regeering thans bezig is uit te werken, van de hand heeft gewezen. Deze verklaring beteekent niet, dat de re geering weigert met de partij der Sudeten- Duitschers te onderhandelen, doch wel dat zij weigert te onderhandelen met Henlein. Deze heeft verklaard, dat hij zich buiten het constitutioneele plan stelde. Ofschoon de regeering weigert te onderhan delen met Henlein, zet de minister-president toch zijn besprekingen voort met de drie daar toe door de Sudeten-Duitsche partij aangewe zen parlementsleden: Kundt, Richter en se nator Pfrogner, die gezworen hebben de grond wet te zullen eerbiedigen. ROME, 26 April (Havas). Maarschalk Balbo is per vliegtuig te Asmara in Abessinië aange komen, teneinde een eeredegen te overhandigen aan generaal Nasi, den gouverneur der provin cie. Deze reis van Balbo heeft opnieuw het ge rucht doen opduiken, volgens hetwelk Balbo in de plaats zou treden van den onderkoning, den hertog van Aosta, die thans na een operatie herstellende is. wm VAN SCHILDERIJEN h Vertrouwd adres: KUNSTHANDEL LEFFELAAR J (voorh. L. F. Reeker) WAGENWEG 102 - TEL. 14011 Nieuwe aanwijzingen van Kardinaal Innitzer aan de geestelijkheid in Oostenrijk. Britsch stoomschip door Japanners aan den mond van den Jangtse aangehouden. De Egyptische premier Mahmoed Pasja heeft een nieuwe regeering gevormd. De president van Mexico, Cardenas, wijst voor de tweede maal het Britsche protest tegen de onteigening der petroleummaatschappijen af. Senator Lafolette wil een nieuwe politieke par ty in die Ver. Staten .oprichten. Onze Romeinsche correspondent schrijft ons: Zondag is Kardinaal Pietro Boetto, die door Z. H. den Paus benoemd werd tot Aartsbis schop van Genua, in de kerk van Sint Ignatius tot bisschop gewijd. Consacrant was bij spe ciale opdracht van den Paus Kardinaal Granito di Belmonte. De plechtigheid werd door zeer vele Kardinalen en andere kerkelijke hoog- waardigheidsbekleeders bijgewoond. Na de plechtigheid vond in de sacristie een receptie plaats, die door vele wereldlijke en kerkelijke autoriteiten bezocht werd. Om 1 uur werd Kardinaal Boetto door Z. H.- den Paus in audiëntie ontvangen. Hij was ver gezeld van een aantal inwoners uit Genua, o.a. van den burgemeester dier stad. Namens de geloovigen van zijn diocees las de Kardinaal een boodschap voor, waarin de onvergankelijke trouw betuigd werd van Genua aan den H. Stoel. De H. Vader antwoordde met een hartelijke toespraak, hier en daar gekruid met anecdotes en o.a. de banden tusschen Milaan en Genua memoreerend, en verleende aan den nieuwen bisschop en de geloovigen van zijn diocees Zijn Apostolischen Zegen. TIRANA, 27 April. (Reuter.) Hedenoch tend is in het koninkiyk paleis het burger lijk huwelijk voltrokken tusschen koning Zogoe en gravin Apponyi. De bruid droeg een Parijsch toilet van wit satijn, waarop parels en zilver waren geborduurd. Op het hoofd droeg zij een kroon van oranje bloesems. Koning Zogoe was in groot tenue. De plechtigheid werd voltrokken door den voorzitter van het Albaansche parlement, bij gestaan door den voorzitter van den Hoogcn Raad. Als getuigen van den koning traden op de Italiaansche minister van Buitenlandsche Zaken graaf Ciano en een zwager van den koning en als getuigen van de bruid fungeer den haar oom, graaf Anton Apponyi en de Hongaarsche gezant te Rome. MEXICO CITY, 27 April. (Reuter). In zijn antwoord op de tweede Britsche nota betoogt president Cardenas, dat de onteigening van de Eagle Oil Company niet in strijd is met de rechtvaardigheid en dat er bovendien geen reden is voor diplomatieke interventie, daar de zaak nog niet in laatste instantie behandeld is. Het Mexicaansche hof heeft nog geen eind uitspraak gedaan. Naar aanleiding van de hoop op een herziening van de houding der Mexi caansche regeering in de Britsche nota geuit, zegt Cardenas: „Ook mijn regeering wenscht, dat de zaak geregeld zal worden. Zy heeft daarom de maatschappy verzocht vertegen woordigers te zenden, om te onderhandelen over de grootte en de voorwaarden der schade loosstelling. Zoolang deze vertegenwoordigers niet. aangewezen zyn, kan niets gedaan wor den." Stand op Woensdag 1 uur n.m.: 763.7 Vorige stand: 764J

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1