óf O NV fW ■Trwi D Zingende kathedraaltorens Het Stadhuis alléén bij KREYMBORG ALBERT HEIJN Haarlem, 27 April J1 EInzoons EEN UURWERK IN DEN VROUWENTOREN Kort en volledig P. H. BORGHOITTS WED. WV/> BARTEU ORISSTRAAT.13-17^. HAARLEM WOENSDAG 27 APRIL 1938 Katholieke beleving By het heengaan van Frits Schuurman SCHILDERENDE BAKKERS Op een doek van marsepain en met cacao als verf EEN GROOTE VERRASSING Voor zwem vrienden Gevonden voorwerpen De uitbreiding moet in vollen omvang in September begonnen worden Het plan Schoterbrug Kenaupark BILJARTEN Heinekens-beker Programma Radio-Centrale STADSSCHOUWBURG IfMAAKT HET LE.VEN GQEDKOOPER'I Belgische Doperwten, A.H. Puddingsaus, Englisch Marmelade, Abrikozen, Delmonte Zalm Champignons, De priesters van het diocees en de parochianen boden ieder een luid klok aan St. Bavo en St. Jeroen Bi Het parochiegeschenk Klokkengieten een kunst Hoe zwaar zij zijn Graalnieuws De klokkenzegening AGENDA Bioscopen 28 April Bioscopen Orgelbespeling MAKELAAR IA ONROERENDE GOEDEREN STAD Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers heeft bij gele eenheid van de hernieuwing der toewijding van het bisdom aan Maria van Altijddurenden Bij stand gewezen op de golf van geloofsijver en geloofsbeleving, welke door ons bisdom gaat. En dat in dezen tijd van geloofsafval en geloofs vervolging Ieder, die om zich heen kijkt, zal zich met onzen bisschop daarover verheugen. Het is op vallend, dat het geloof zich in ons land niet alleen in de breedte, maar vooral ook in de diepte versterkt. Het in eere komen van allerlei vrome oude gebruiken is daar een bewijs van. Tijdens de Goede Week konden wij b.v. melding maken van de ceremonie der voetwassching, welke in een der Haarlemsche kerken op Wit ten Donderdag was gehouden en niemand min der dan onze bisschop, zelf woonde in de kathe drale kerk het vieren der Donkere Metten bij. Wij dachten daaraan, toen wij een dezer da- een de aankondiging ontvingen, dat op Zon da: 8 Mei in de kerk van den H. Joseph aan de Jansstraat de plechtige inzegening zal plaats hebben van de katholieke werkers van Haarlem en van hun gereedschappen, werktuigen enz. Het gaat uit van de commissie voor de geeste lijke belangen van de onderafdeeling van den R. K. Volksbond in Haarlem en ademt den echr, christelijken geest, dat al ons doen en laten den geheelen dag vervuld moet zijn van den geest Gods. De R. K. Volksbond begrijpt zijn taak van standsorganisatie trouwtens volkomen. Vooral de godsdienstige beleving van het geloof heeft hij ten doel. De hierboven genoemde commissie heeft onder de leden ook reeds met succes het houden van retraites in Haarlem en in retraite huizen bevorderd, het houden van bedevaarten naar Heiloo en zij oogst grooten bijval met haar doodenherdenking, welke elk jaar in de maand November een geweldige deelname trekt. De activiteit, welke de R. K. Volksbond op geestelijk terrein ten toon spreidt, zal zeker niet de kleinste glorie zijn van den gouden luister, welke hem op 15 Mei zal omringen. Zooals wij elders in dit nummer berichten, is de heer Frits Schuurman, dirigent van de Haarlemsche Orkest-Vereeniging, benoemd tot dirigent van het Residentie-Orkest. Dat betee- kent voor den heer Schuurman een groote eer, Want zooals men weet, zijn de namen van groote kunstenaars genoemd voor het dirigent schap van het Residentie-Orkest. Maar ook de Haarlemsche Orkest-Vereeniging mag deze benoeming als een compliment voor haar be schouwen. Haar dirigenten zijn successievelijk gekomen op de leidende plaatsen van de groo te Nederlandsche orkesten. Zoo o.a. werd de heer E. v. Beinum benoemd aan het Concertgebouw-Orkest. En met den heer Schuurman wordt dit, dat wel haast een traditie geworden is, voortgezet. Ongetwijfeld zal de H.O.V. hem noode zien Vertrekken, want hij was te Haarlem zeer po- Pulair en wist de concerten steeds op hoog Peil te brengen. Dinsdagnamiddag liepen vele bezoekers van Brinkmann watertandend langs lange tafels, waarop een keur van uitgezochte heerlijkheden uitgestald waren. Het waren resultaten van den cursus voor bakkersvak- onderwijs, uitghande van de gezamenlijke patroons- en gezellenorganisaties. Daar waren schilderijen die, uit marsepain en Cacao bestaand, stillevens uit Stavoren, frag menten uit werken van groote meesters, paar denkoppen en derg. te genieten gaven. Een mag nifiek ei van gesponnen suiker, versierd met kunstige roosjes, troonde naast een voorstelling Van eetbare papegaaien. Een molen van dragon en een door den garde-manger vervaardigde Plaquette van café-restaurant Brinkmann verra den, dat er onder de bakkers ook architecten schuilen. Bakkerswerken zijn het vermelden waard. Den leek zeg'gen aanduidingen als „gebersten fluitjes", „knoopbroodjes", Fransche profeetjes, i.Vijf- en Zesvlechtjes", „ongeknipte en onge sneden gaargebakken panbrooden" niet zoo heel erg veel, maar de aanblik des te meer. En veel bekroonde panbrooden en kadetjes, door de cur sisten vervaardigd, wekken den eetlust op! Het is ondoenlijk om alle suikerwerken, dik wijls minutieus afgewerkt, en alle glimmende marsepainen appeltjes, kortom de heele expositie te beschrijven. Iedere belangstellende zal beter zich zelf kunnen overtuigen van het banket bakkersparadijsje in de Kroonzaal. Vandaag en morgen is de tentoonstelling van de prestaties der banketbakkers uit de geheele provincie Noordholland te bezichtigen. Die der cursisten werd Dinsdag officieel door den heer H. Kloet, eerevoorzitter van de Haarlemsche Bakkerspatroonsvereeniging en secretaris van den Ned. Bakkerbnd, geopend. .Vooraf had de voorzitter van het comité voor vakonderwijs, de heer G. J, Wanders, vele woorden van welkom en dank gesproken. Verrassingen kunnen prettige dingen zijn. Al leen al het onverwachte is doorgaans een ele ment van aangenamen aard. Voor R. K. zwem- vrienden en idem vriendinnen staat ook zoo'n verrassing te wachten. Het is wel geen St. Nico- laastijd, maar het roerige April doet nu eenmaal wat ie wil! De R. K. Zwemvereeniging „St. Bavo" wordt n.l. gereorganiseerd. Vrijdag a.s. wordt een zeer belangrijke ledenvergadering in het gebouw St Bavo gehouden. Verschillende voorstellen staan op het programma: verkiezing van Dr. Prinz, arts, tot voorzitter, verdeeling van de vereeni- ging in een dames- en een heerenafdeeling, ver kiezing van bestuursleden voor de beide afdee- lingen enz. Overbodig te vermelden dat iedere belangstellende in het zwemmen in R. K. ver band aanwezig dient te zijn! Inlichtingen aan het bureau van politie, uit sluitend tusschen 11 en 13 uur. Terug te krijgen: Handschoenen en ceinturen: Politiebureau Smedestraat. Kerkboekje: Eken, Anslijnstraat 19. Motorbril: v. Batel, Damiate- straat 7. Geldstuk: Slaats, Jan Steenstraat 63. Bril: Steenken, Santpoorterplein 16. Horloge: Fijlstra, Damaststraat 12. Portemonnaie met in houd: v. Amerongen, Gerrit van Heesstraat 10. Portemonnaie met inhoud: Besteman, Kruis tochtstraat 18. Hondenriem met penning: Kim man, Zijlweg 60. Ring: Verdam, Lange Laken straat 15 rood. Rijwielplaatje: Rol, Potgieter straat 37. Rijwielplaatje: Luiten, Cremerstraat 39. Rijwielplaatje: Verloop, Oranjeboomstraat 69. Ring met sleutels: Zonneveld, Aagje Deken straat 24. Kettinkje met sleutels: Burger, Oly- canstraat 31. Tasch: De Boer, Julianalaan 319. Tasch: Cappelhoff, Korte Dijk 17. Taschje: v. Bergen, Saenredamstraat 5. Taschje: Kloet, Vooruitgangstraat 128. Kwitantie-tasch: v. Loon, Liewegje 14. Haarlemmerliede. Vulpen: Jens, César Francklaan 36. Heemstede. Zakje bon bonbons: Politiebureau Smedestraat. De Raad der gemeente Haarlem kwam heden middag in openbare vergadering bijeen in de Statenzaal aan het Prinsenhof onder voorzit' terschap van den burgemeester, den heer J. E Baron de Vos van Steenwijk. B. en W. stellen voor het crediet van 120.000, benoodigd voor den bouw van een nieuwen vleugel aan het stadhuis nader te brengen op 348.960. Daardoor zullen het re presentatieve en het administratieve gedeelte volkomen gescheiden worden, zal een verwar mingsinstallatie worden aangebracht voor de gebouwen om het Prinsenhof en het Stadhuis een kunstmatige ventilatie etc. De verschillen de afdeelingen zullen dan voortaan vanuit een gunstig gelegen centrale hall te bereiken zijn, Het Werkfonds verleent medewerking. De voorzitter deelde mede, dat het Werkfonds geen medewerking verleent voor den post van f 23.000.(gordijnen en meubilair). Als voor waarde is gesteld, dat met het werk Uiterlijk September in vollen gang begonnen moet zijn De heer CASTRICUM (R.K.) was tegen het voorstel, omdat z.i. dit werk uit de gewone mid delen betaald moet worden. Men had met deze uitbreiding jaren eerder moeten beginnen. De heer WOLZAK (A.R.) dankte B. en W. voor de uitgebreide voorlichting en opperde het denkbeeld een renteloos voorschot te verkrij gen, zoolang de gemeente een extra bedrag uit het Werkloosheidssubsidiefonds trekt. Na nog eenige uitvoerige discussie werd het voorstel aangenomen. B. en W. stellen voor een bedrag van 147.500 beschikbaar te stellen voor het ma ken van het bekende plan SchoterbrugKenau park. In dit plan zijn de beide viaduct-onder doorgangen samengevoegd tot een breeden weg met twee afzonderlijke verkeersbanen. De be staande Schoterbrug verdwijnt; ten Noorden en ten Zuiden komen nieuwe lager gelegen bruggen. De Verspronckweg wordt in rechte lijn naar het Staten Bolwerk doorgetrokken. Ook dit werk zal worden uitgevoerd met mede werking van het Werkfonds. (De vergadering duurd voort.) Dinsdagavond werd in café „Bolwerk" aan het Kennemerplein een aanvang gemaakt met de clubwedstrijden om bovengenoemde cup. De uitslagen van de eerste zes partijen zijn: Ins. D.E.S. brt. h.s. gem. Lam 79 50 8 1.58 Heykoop 90 50 12 1.80 Seysenaar 55 66 5 0.83 Dekker 60 66 5 0.90 Beenders 24 41 7 0.58 Kuyken 50 41 8 1.21 Bonnet 125 23 23 5.43 Rondo 96 23 14 4.17 F. v. d. Berg 200 20 30 10 J. Steffers 186 20 63 9.30 Termaat 42 28 8 1.50 Vogels 100 28 15 3.57 Totaal 525 582 Vrijdagavond wordt de match beëindigd tus schen de 2de zestallen van Insulinde en D.E.S. DONDERDAG 28 APRIL Progr. 1: Hilversum 1. Progr. 2: Hilversum 2. Progr. 3: 8.00 Keulen; 9.50 Parijs Radio; 11.05 Radio P.T.T. Nord; 11.20 Parijs Radio; 12.20 Ned. Brussel; 1.20 Keulen; 2.20 Danmarks Ra dio; 3.20 Keulen; 4.20 Ned, Brussel; 6.35 Fransch Brussel; 6.20 Keulen; 7.20 Fransch Brussel; 8.20 Droitwich; 8.40 Keulen; 9.20 Ned. Brussel. Progr. 4: 8.00 Ned. Brussel; 8.20 Diversen; 9.35 London Regional; 12.20 Droitwich; 2.10 Pa rijs Radio; 2.35 Droitwich; 8.00 London Regio nal; 8.45 Pauze; 8.50 Droitwich. Progr. 5: 8.00—7.00 Diversen; 7.00 Eigen gra- mofoonplaten-concert, cabaret-programma: 1. La petite Tonkinoise; 2. Down the Trail; 3. Piano Medley; 4. Nur eine Stunde; 5. Le Ca- nari; 6. De Olieman; 7. Parle moi d'autre chose; 8. Slumberland; 9. J'ai deux Amours; 10. When I lost my heart; 11. Vous ètes jolie Madame; 12. Young and Healthy; 13. Jose phine; 14. Zwischen heute und morgen; 15. Zuiderzee; 16. I'm lonesome for you Caroline; 17. j'ai laissé mon Choeur; 8.0012.00 Diversen. Tapijten, die een menschen- leeftijd meegaan, altijd de frischheid van fijnheid van kleurstelling behouden: koopt origineele Perzische tapijten. Wij beschikken over een bui tengewoon assortiment groote en kleine kleeden, kussens, enz. enz. enz. COMPLETE WONINGINRICHTING; e rijke dient te handelen als de rentmeester van God. De Vier Müllers. R. K. Rederijkers kamer Alberdingk Thijm. Een oppervlakkig luisteren ^naar de comedie van de bekvechtende en elkaar beconcurreeren- de zakenmenschen, Müller-vader, Müller-zoon en Müller-kleinzoon, zou tot Alberdingk Thijm het verwijt richten, dat het zich dezen keer gemakkelijk heeft gemaakt met een blijspel, waarvan de dik en komisch aangezette typen een goedkoop succes garandeeren. Hetgeen dan vooral zou gelden voor den vierden Müller, neef Mendel. Regisseur en spelers zullen deze oppervlakkige conclusie met kracht van de hand wijzen, vreezen wij, denkend aan hun onder vinding van de vele repetities, welke hun heb ben geleerd, dat de comedie „De Vier Müllers" van Armin Friedmann en Ludwig Nerz vele en zware moeilijkheden bergt. De vertooning voor donateurs van gisterenavond in den Stads schouwburg maakte ons duidelijk, dat de regis seur, Herman Moerkerk, deze moeilijkheden scherp heeft gezien. Dat hij en de ieden var. Alberdingk Thijm ze niet alle overwonnen, moet gedeeltelijk aan het stuk geweten wor den, dat er bijvoorbeeld veel bij zou winnen, indien Mendel Müller niet alleen als een heen en weer reizende kletsende verklikker werd ge typeerd, doch ook als een nogal bangelijk in trigant, die de onrust in de familie Müller graag wat feller stookt ten eigen voordeele. Nu bleef hij slechts een gewiekst, ongewenscht, maar onontbeerlijk tusschenpersoon, die het wat onwaarschijnlijk laat, dat aller toorn zich tenslotte tot hem richt. J. v. Dijk speelde deze figuur intusschen met knappe vlotheid, met lekkere levendigheid en een juist gevoel voor de geringe handigheid, waarmede hij zijn diensten verricht voor twee zoo lastige werkgevers als Müller-vader en Müller-zoon. Aan individueel spel viel trouwens Wilt ge goed voor den dag komen met Uw nieuw costuum? Neemt dan het beste: Neemt bij Kreymborg 'n Waar- borg-Costuum. HOFLlvlRANOLR de fiinste per blik ,65 iets fijns, per flacon per flacon per pond53, 43 per groot blik per blik50, 30 Voordee ligste Kruidenier sbe dr ij f in Nederland Uw hert is van metaal gegoten, Toch blijft het voor geen mensch gesloten, Gewijde ktok. (Guido Gezelle) De kathedraal, die haar 40-jarig bestaans- feest gaat vieren, zal dan eindelijk klokken hebben, die haar waardig zijn, waardiger althans dan het kleine klokje, dat tot nu toe de geloovigen naar de kerk riep. Het was te klein als stem voor het groote, machtige kerkgebouw, en wat is een kerk, een kathedraal vooral, zonder stem? In een zijtoren, staande in den pastorie- tuin, hangen een angelusklok en een lichte luidklok, die in een dorpskerk een goed figuur hadden geslagen, maar hun geluid tegen den massieven zijwand van de kathedraal klinkt als een kinderstemmetje. En voor de moeder kerk van een geheel bisdom zijn kinderstem metjes niet voldoende. Hier hoorden groote, forsche klokken met diepe bronzen stemmen. Toch heeft het 1938 moeten worden voordat Haarlems kathedraal waardige klokken zou bezitten. De eerste dertig jaar werd daaraan niet gedacht om de nuch tere reden, dat er toeri nog geen klokketoren was en als de torens verrezen waren, reeds ettelijke jaren geleden werden zij ingewijd was niet meteen het benoodigde geld voor- Jianden, De parochianen van de kathedrale kerk kwa men op het idee, om ter gelegenheid van het 40-jarig bestaansjubileum een klok aan te bie den, wier geluid in evenredigheid was met de voornaamheid van den toren, waarin zij zou komen te hangen. Er werd een klokkenfonds gesticht en de giften stroomden. De parochieklok, die Zondag a.s. door Z. H. Exc. Mgr. J. p. Huibers, bisschop van Haarlem, zal worden geconsacreerd, zal niet alleen beieren van de groctschheid der kerk, wier stem zij is, doch ook van den offerzin der parochianen, van de vrijgevigheid der katholieken. Bovendien zal door de parochie een uurwerk worden aangeboden. In den Noordertoren (of zooals hij huiselijk heet: den vrouwentoren) zijn wel betonnen wijzerplaten, doch jarenlang is het bij wijzerplaten gebleven. Onder dit uurwerk komt de parochieklok die den naam van den patroonheilige der ka thedraal en van het geheele bisdom zal dra gen. st. Bavo zal zij gedoopt worden. De Zuidertoren krijgt ook zijn klok. Alle priesters, die hun wijding in de jonge ka thedraal ontvingen en hun aantal is waarlijk niet gering, 39 jaren heeft deze plechtigheid daar reeds plaats gevonden, legden een steentje bij voor hun klok. Met edelmoedigheid werd aan den tot hen gerichten oproep beantwoord, zoodat ook een luidklok als dankklok van de priesters kan worden aangebracht. Zij wordt genoemd naar den priester-martelaar uit Haarlems diocees; St. Jeroen van Noordwijk. Beide bronzen gevaarten werden gegoten in de eenige katholieke klokkengieterij van ons land bij de N. V. Petit en Fritsen te Aarle- Rixtel. In den loop van deze maand zijn zij geboren en onder deskundige leiding van dr. Kadt, kapelaan der kathedraal, gekeurd. Klokkengieten, het mag onwaarschijnlijk klin ken, is een kunst. Alleen een vakman kan een goeden klank garandeeren. Hij vervaardigt eerst van klei een vorm, die zoo groot is als de binnenkant van de te gieten klok. Hieromheen gaat een laag was en daar weer omheen een laag leem. Dit kleierige gevaarte wordt in den oven gebakken, waarbij de was komt te smelten, zoodoende een ruimte latend tusschen klei en leem. De vorm wordt dan in den grond gemetseld, waarbij alleen de toevoergaten open blijven. Met gesmolten metaal wordt de holte gevuld Is dit hard geworden dan gaat het gevaarte den grond uit, de vorm wordt weggenomen en met een zandstraal wordt al het vuil wegge spoten. Zoo ontstaat een klok, een secure en moeizame arbeid en een, die nog wel niet zoo spoedig aan den loopenden band zal worden gelegd. De klok door de parochianen aangeboden weegt 1250 K.G., het geschenk der priesters 850 K.G. veel te loven! G. Nielen, die men wat ouder en meer Israëlietisch zou wenschen, doch ih optreden volkomen zijn overwicht in de oude firma verklaarbaar maakte. Mevrouw Kreeft- Massink, uiterlijk zeer goed getypeerd, die en kele minuten noodig had om op dreef te ko men, doch een mooie, rustige scène met haar man en haar schoonvader speelde in het derde bedrijf. Jeanne Rubeling als gestudeerde vrouw soms te weinig zelfverzekerd en onafhankelijk, maar waardig en in den juisten toon in haar gesprek met de liefdes-concurrente. D. Vreeswijk, die het sterkst was in zijn neder laag, J. Kruijver, die aanvankelijk te nadruk kelijk speelde en in zijn mimiek te „flink" wil de zijn, doch het goede accent vond in de prikkelbare zelfbewustheid van de jeugd, wel ke den weg naar vooruitgang ziet en steeds geremd wordt. Mevrouw Nielen-Vlekke, die merkwaardig knap een Amerikaansche zaken vrouw op de planken bracht, doelbewust en rechtuit. Een rol die overigens zwaarder is dan ze lijkt. Even dreigde bij het begin een teleur stelling; er viel nu en dan een lichte hapering, soms werd men hinderlijk getroffen door een overdreven gearticuleerde „boekentaal" (wat is er verder op tegen om te zeggen „ik hou van je", inplaats van „ik houd van je"?)de accen ten werden te grof gelegd, er kwam een toon van stijve nadrukkelijkheid. Het bleek echter een kwestie te zijn van tien minuten inspelen: het tempo hadden wij graag wat frisscher ge zien (wij meenden ook des regisseurs wenschen in deze richting te voelen), doch de compositie der figuren werd vrijer en natuurlijker, de toon werd vlotter en wat de haperingen be treft wij zijn geneigd hiervan een felix culpa, een gelukkige schuld te spreken, want duidelijk bleek dat de leden van A. T. zich tusschen de coulissen thuis voelen; zij hebben In gelukkige mate routine en een gemakkelijk heid van spelen verkregen, die hen in staat stelt elkaar over een onvoorziene moeilijkheid te loodsen, en welke den criticus aanleiding geeft een maatstaf aan te leggen, welke zelve reeds een loffelijke getuigenis beteekent. A. Woensdag 27 April: Om 844 uur lezing met lichtbeelden over St. Bavo voor alle leden boven 16 jaar op het Spaarne. Donderdag 28 April: Om 8% uur Graalkoor. Vrijdag 29 April: Alle leden, die de reidansen voor het ledenfeest moeten opvoeren, worden om 8% uur op de Leeghwaterstraat verwacht. In den loop van deze week arriveeren zij in het huis, wiens roem zij moeten verkon digen, om tegen Zondag opgesteld te wor den in het priesterkoor van het parochie altaar. Ter gelegenheid van het jubileum wordt een feestweek in de kathedraal gehouden. Het ka pittel herdenkt op 2 Mei de consecratie van het bisschopsaltaar door den toenmaligen bis schop, Mgr. Bottemanne, en op 8 Mei daarop volgende werd de parochie gesticht. Als begin nu van de kerkelijke feestelijkhe den zullen de klokken en het uurwerk op Zon dag 1 Mei door Z. H. Exc. Mgr. Huibers wor den ingewijd. De klokkestoelen en het uurwerk worden in tusschen gemonteerd in den toren, toodat ze Maandagmorgen, op den dag van het kathe- draaljublieum, over de bisschopsrad zullen galmen. Het wijden der klokken gaat met mooie, symbolische plechtigheden gepaard. De mensch- heid van eeuwen terug schreef aan het geluid van klokken de kracht toe om booze geesten, storm en onweer te verdrijven. Door de gebe den bij de klokkenzegening en door de zege ningen door den priester over de klok uitge sproken geeft de Kerk den klokken' deze sym bolische macht. Zij worden van binnen en van buiten gewas- schen, met een linnen doek gedroogd, zij wor den gezalfd, de plechtige zegening der klok ken lijkt veel op het H. Doopsel. De ..klokken doop" heet dit gebeuren dan ook in den volks mond. Wij willen besluiten met een der gebeden uit deze plechtigheid, waarin gezegd wordt: Mogen overal op haar geklep verre verwij derd blijven de vijandelijke hinderlagen, de duistere macht der geesten, losbarstende windvlagen, bliksemslag, onweerschade, stormschade en ieder geweld der orkanen; en moge de godsvrucht vermeerderen in de christen-kinderen, als deze haar geluid hooren, zoodat zij naar den schoot der Kerk snellen en God in de Kerk der Heiligen een nieuw lied zingen. Gebouw St. Bavo: Ex. Gem. Adm., 10 uur; Led. Bouwvakbond, 8 uur; Schaakclub „St. Ba vo", 8 uur; Proza, 8 uur; Best. R. K. Volks bond, 8 uur; Gecom. Kleermakers, 8 uur; Led. Postpers., 8 uur; Gr. en Fr. handel, 8 uur. Stadsschouwburg: R. K. Lyceum: „De He- melnar", kwart over 8. De Kerkuil, N. Gracht: Expositie 1012 en 25 uur. Kunstzaal De Bois: Expositie 95 uur. Rembrandttheater: „Stervende Zwaan", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-theater: „Stad op stelten", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater; „100 mannen en een meisje", 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw St. Bavo: Ex. Gem. Adm., 10 uur; Graf. Bond, 8 uur; R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Overheidspersoneel 8 uur. School Schoterstraat: Ontwikkelingswerk werkloozen, expositie 8—10 uur. Kunstzaal De Bois: Expositie 95 uur. De Kerkuil: Nieuwe Gracht; Expositie 1012 en 25 uur. Rembrandttheater: „Stervende zwaan", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxortheater: „Stad op stelten", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater: „100 mannen en een meisje", 2.30, 7 en 9.15 uur. (130 lettergrepen Zondag 24 April hebben 14 leden der Haar lemsche Post-Fanfare deelgenomen aan den Jaariykschen Postalen Afstandsmarsch, welke wederom was uitgeschreven door de Utrechtsche Postale Wandelsport Vereeniging. Zij wisten, naast de persoonlijke prijzen, te vens in het algemeen klassement den 2en prijs te behalen. Vanwege den rijkswaterstaat is de aanleg van den toegangsweg naar Gouda, onder de ge meenten Waddinxveen en Gouda, met bijko mende werken, aanbesteed. Laagste inschrijver was F. Wormsbecher te Heemstede, voor f 287.973. Tot lid der examencommissie Fransch is benoemd de heer A. J. Borggreve, leeraar aan de Gemeentelijke Hoogere Burgerschool A, te Haarlem; dr J. W. Marmelstein, leeraar aan een Chr. H. B. S. te Amsterdam, wonende te Bloemendaal; dr. J. R. H. de Smidt, leeraar aan het gemeentelijk gymnasum te Haarlem; S. Elte, leeraar aan de eerste Gem. H. B. S. B te Haarlem; in de examencommissie voor Duitsch, Deensch, Zweedsch en Noorsch G. K. W. Bakker, leeraar aan de 2e H. B. S. te Haar lem; dr. J. Heemstra, leeraar aan de 2e H.B8. B te Haarlem; de examencommissie voor En- gelsch dr. F. P. van der Voorde, leeraar aan de ?9 H. B. S. B te Haarlem. Voor de laatst gehouden examens van Moore's School of Commerce, Frans Halsstraat No. 1, alhier, in de vakken stenografie en machine- schrijven, slaagden 6 der aangemelde candi dates Steno-typiste: mej. R Ides (Steno 130: ty pen 70), en de heer J. Stevens (steno 130. typen 60). Stenografie Nederlandsch p. m.)mej. M. Hemmen. Machineschrijven: mevr. Hartman (60 lettergrepen Duursma (60 lettergr. p. m.) en mej. H. de Baks (50 lettergrepen p. m.). Allen leerlingen dezer school. Het volgend examen is op 14 Mei a.s. Door „Kindervoeding" werden in de week van 18 tot 23 April 1938 verstrekt 3720 porties warm eten, n.l. in lokaal: Eemstraat 903, Overton- straat 1001, Zoetestraat 894, Kamperstraat 525, Byzantiumstraat 397. In het verslag van het Genootschap van den Stillen Omgang Alkmaar is abusievelijk mede gedeeld dat kaarten verkrijgbaar zijn by den heer De Vries, L. Begijnestraat 15 rd. Dit laat ste moet zijn Lange Wijngaardstraat 15 rd. De jaarvergadering van het district Haarlem en Omstreken der Vereeniging „Eigen Hulp" heeft de jaarstukken over het afgeloopen boek jaar goedgekeurd. De voorzitter herdacht de overleden bestuurs leden G. H. Veenhoven en E. ten Broeke en nam hartelijk afscheid van den uit de winkel directie tredenden secretaris, den heer L. A. Bouricius. De heer U. Hempenius is benoemd tot secre taris der Winkeldirectie, in de plaats van den heer Bouricius en den heer J. Nieuwdorp Wz, tot secretaris-penningmeester van het dis- trictsbestuur, in de plaats van den heer Ten Broeke. Het periodiek aftredend bestuurslid, de heer H. W. Bitter, werd herkozen. In de plaats van de overleden bestuursleden werden benoemd Mr. Julius Hoog en Mr. C. M. J. de Jongh. Het aantal leden nam met één lid toe en bedroeg 1028. De totale omzet bedroeg, met inbegrip van den omzet van het filiaal te Heemstede 347500,zijnde ongeveer 22000.meer dan het vorige jaar. Er wordt Zy~ pCt. dividend uit gekeerd aan de leden. P. E. p.m.), Meyiis— mej. N. Het programma van de orgelbespeling in de Groote- of St. Bavokerk op Donderdag 28 April a,s. des namiddags van 34 uur door den heer Gé Michels vermeldt: 1. Qui tollis peccata mundi, Fr. Couperin. Agnus Dei. 2. Toccata, D. Buxtehude. 3. Aria da Chiesa, auteur onbekend. 4. Twee Intermezzi, J. Rheinberger. a. Andantino, b. Allegretto. 5. Sonate IV in Bes gr. t. F. Mendelssohn- Bartholdy. a. Allegro con brio; b. Andante religioso. c. Allegretto; d. Allegro Maestoso; e. Vivace. Kenaustraat 5b - Tel. 17130

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 5