Tfeclekécutcl l/eiélctg! M. ASPIRIN We luisteren FINANCIEN JERUZALEM" BESTAA T 100 JAAR WOENSDAG 27 APRIL 1938 Trein ontspoord bij Weesp 28717?' Drama in badhotel EEN GOED RECEPT VOOR VERKOUDHEID Donderdag 28 April Uit de Pers Unilever Concern MARKTEN Dagfilm As van goederenwagen was warm geloopen VERVOER VAN RIJWIELEN PER SPOOR Door de nieuwe maatregelen eenigszins in de knel BRAND OP BRUILOFTSDAG De plechtigheid kon enkele uren later toch doorgaan DOOPPLECHTIGHEID PRINSES BEATRIX DE PYGMALION TE WATER GELATEN BOERDERIJ AFGEBRAND De zes nieuwe postrijtuigen gereedgekomen NOODELOOS BRANDALARM TE LUNTEREN Boschbrandweer was niet op de hoogte gesteld TIJDELIJKE MUTATIE VAN HOOGLEERAREN Prof. dr. C. Berg naar Batavia, prof. dr. G. Drewes naar Leiden HET ZOEKEN VAN WERK IN DUITSCHLAND Deugdelijke papieren vereischt Vroedvrouwexamens K.L.M.-journalistenprijs F eestviering in het bekende meisjespensionaat te Venray Onderscheiden MOOI DROOG WEER MET BEWOLKING tabletten kosten Bij griep, verkoudheid, rheumatiek Een der slachtoffers was dezer dagen tot gevangenisstraf veroordeeld MENSCHEN SLACHTOFFERS VAN ROOFDIEREN (Ingezonden Mededeelingl In een paar minuten zelf gemaakt DE OUDE ADAM Onveranderde uitkeeringen De Norfolk and Western boekte in Maart een overschot van 704.000 tegen 3.68 millioen in Maart 1937. In het eerste kwar taal een winst van 1.94 millioen tegen 8.20 millioen in het eerste kwartaal van het vorig jaar. Het kwartaal-dividend van 2.50 op de gewone aandeelen blijft ge handhaafd en wordt betaald uit het surplus van vorige jaren. De president van de Reconstruction Fi nance Corporation verklaarde na de con ferentie in het Witte Huis, dat het niet ze ker is, dat tijdens deze Congreszitting een ingrijpende spoorweg-wetgeving zal tot stand komen. De gemiddelde dagelijksche petroleum' productie in de Vereen. Staten is in de af geloopen week met 55.000 tot 3.440.000 va ten gestegen, ten opzichte van de vooraf gaande week. Het Pond Sterling bewoog zich heden ochtend te Amsterdam op 8.95Vi—8.96</4 (vj sl. 8.96yB); de Dollar op 1.79-'A—1.79% (v. s}\ 1.79Vs); de Frank op 5.57—5.60 vsl. 5.60Vz>> de Belga op 30.27—30.30 (v. sl. 30.28'/a) en de Zwitsersche Frank op 41.2741.31 (v°' rig slot 41.28V2). Hedenmorgen te kwart na vier uur is een der wagens van een goederentrein, komende uit de richting Amersfoort, tusschen Bussum en Weesp ontspoord. Deze-wagen kw'am met drie wielen naast de rails' te staan, zoodat het ver keer op dit traject voorloopig slechts over enkel spoor kon geschieden. De ontsporing is veroorzaakt, doordat één der wielen van den kolenwagen warm liep, waar door tenslotte de as geheel verbrandde en het wiel op de spoorbaan terecht kwam. Wij vernemen nader omtrent het ongeval het volgende Een der blokwachters bemerkte bij het pas- seeren, dat de rookwolken uit den wagen sloe gen. Hij heeft het station Weesp gewaarschuwd, Waar men zorg droeg, het signaal vóór de Vecht- brug niet veilig te trekken. Daardoor kwam de trein in een zeer langzaam tempo tot nabij de spoorbrug by Weesp aanrijden, maar op dat oogenblik ontspoorde de warm geloopen wagon, zcodat het afgaand spoor geblokkeerd werd. Het was toen kwart over 4 en onmiddeliyk werd een ongevallen-wagen uit Amsterdam gerequireerd welke met 20 man personeel en het benoodigde materiaal naar Weesp kwam. Hoewel in flink tempo gewerkt werd, en de chef van het sta tion Weesp, de heer H. Moors, er alles op zette, om het spoor vrij te krijgen, alvorens de eerste trein uit Bussum zou arriveeren, bleek dit niet mogelijk. De eerste treinen uit de richting Am sterdam konden ongehinderd doorrijden, maar toen de treinen van de richting Bussum ge deeltelijk over verkeerd spoor naar Weesp moes ten worden geleid, ondervonden ook de treinen naar het Gooi geleidelik vertraging. In Bussum heeft men zich genoodzaakt gezien, een paar treinen te combineeren. De vertraging bedroeg ongeveer een half uur. Voor de talrijke forensen die vroeg in Amsterdam willen wezen, Was de versperring op de spoorbaan een handi cap, maar de scholieren hadden, evenals altijd bij een dergelijke treinvertraging, veel schik in het geval. Om 8.50 was het afgaand spoor naar Weesp geheel vrij en toen duurde het niet lang meer, of de treinenloop was weer normaal. De trein, die om 9.45 van Weesp naar het Gooi moet vertrek ken, kon precies op tijd afrijden. Zooals begrypelyk is, wordt het er met de electrificatie, de snelheidsvermeerdering en de kortere stationnementen met het rij wiel vervoer by de spoorwegen niet beter op. Echter zal men in de vacantie en by drukke gelegenheden speciale rywieltreinen laten Ioopen. Toch zal in den reisgids gewaarschuwd worden, dat met de electrische en de motortreinen slechts een beperkte hoeveelheid rijwielen kan worden ver voerd en dat met Pinksteren en in de vacantie niet op het vervoer met deze treinen gerekend kan worden, ofschoon natuuriyk de rywielen, vervoerd met de duurdere rijwielkaarten, den voorrang hebben boven de andere. Dinsdagmorgen wferd brand ontdekt in den achterbouw van de bakkerü van den heer Chr. van Enkevort te Sever.um. De roode haan is nooit welkom, maar hier kwam hy wel op een zeer ongelegen moment. De familie stond nJ. juist gereed om ter kerke te gaan, waar het huwelijk van een dochter des huizes zou worden ingezegend. In den achter- bouw stond bovendien alles gereed om daarna een echt Limburgsche bruiloft te vieren. De brand liet zich aanvankelijk vrij bedenke lijk aanzien, daar de wind op het woonhuis was gericht. De brandweer van Sevenum mocht er evenwel in slagen het vuur te bedwingen, zon der dat de hulp van de Venlosche brandweer, welke inmiddels Was gewaarschuwd, noodig was. Onder leiding van burgemeester Everts deed zü kranig werk, daarby krachtig bijgestaan door vele buurtbewoners, die zeer begaan waren met de getroffen familie en alles in het werk stelden om den feestdag te doen doorgaan. De huwe- lüksmis werd enkele uren verschoven en de bruiloft op een andere plaats gearrangeerd. Verzekering dekt de schade van de geteisterde woning. In aansluiting aan de mededeeling van den weg, waarlangs de Koninkiyke stoet 12 Mei, be houdens mogeiyke wijzigingen, zich naar de Groote Kerk zal begeven, vernemen wy, dat de stoet, na afloop van de doopplechtigheid van Prinses Beatrix, langs denzelfden weg naar het Paleis Noordeinde zal terugkeeren. Van een der hellingen van de scheepsbouw- werf Gebr. Pot te Bolnes is van stapel geloopen het motorschip .Pygmalion", dat gebouwd is voor rekening van de K.N.S.M. te Amsterdam. De doopplechtigheid werd verricht door mevr. P. Burgerhout. De technische proefvaart is ongeveer midden Juli. Dinsdagavond is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de boerdery van den land bouwer J. Groenen op het gehucht Zevenhuizen, onder de gemeente Leende. Door den feilen wind werd het vuur dermate aangewakkerd, dat in korten tyd de geheele boerdery in de asch werd gelegd. Gelukkig was het vee in de weide Een kalf en twee varkens, welke op stal waren, kwamen in de vlammen om. De aanzieniyke schade wordt door verzekering gedekt. Zooal$ indertyd werd medegedeeld, hebben de Ned. Spoorwegen voor rekening van de P. T. T., zes rytuigen laten aanmaken, bestemd om in de electrische treinen dienst te doen. Een dezer rytuigen is thans gereed gekomen, terwyi de andere binnenkort zullen worden afgeleverd. Het zou in de bedoeling liggen de nieuwe rytui gen 10 Mei te beproeven. Steunt Luchtverdedigingsfonds! Postgiro Den Haag ten name van Dinsdagmiddag luidde te Lunteren de brand klok en klonk het signaal van den brandhoorn, naar aanleiding van een mededeeling van een inwoner, dat er brand woedde in het Buurt- bosch nabij het conferentie-oord. De bosch brandweer en verscheidene honderden per sonen trokken onmiddeliyk naar de bedreigde plek, vanwaar men van verre den rook zag opstijgen. Toen men ter plaatse was gekomen bleek, dat iemand bezig was houtafval te ver branden, waarbü in het geheel geen gevaar voor de omgeving bestond. Dit noodeloos alarm is een gevolg van het feit, dat de man, die zelf brandmeester is, verzuimd had de voor het verbranden van houtafval vereischte vergun ning te vragen. Hiervan wordt steeds de bosch brandweer in kennis gesteld, om onnoodig uit rukken te voorkomen. Eind Juni zal prof. dr. C. C. Berg, hoogleer aar in de Javaansche taal en letterkunde aan de Leidsche universiteit, naar Indië vertrekken en daar tot September 1940 de plaats innemen van prof. dr. G. W. J. Drewes, hoogle.eraar in de instellingen van den Islam en de Indonesi sche talen aan de rechtshoogeschool te Batavia. Prof. Drewes zal gedurende dien tijd te Lei den doceeren in de plaats van prof. Berg. De vraag naar arbeidskrachten in Duitsch- land, speciaal naar geschoolde vaklui, heeft bij vele werkloozen in de grensstreek het verlangen deen ontwaken, om over de grens hun geluk te gaan beproeven. Velen zijn er dan ook reeds in mogen slagen om in de Duitsche grensplaat sen werk te vinden. Het blijft echter gewenscht. dat men bü het overschrijden der grens voorzien is van deugdelijke papieren. Een bewijs van Nederlanderschap is hiertoe niet voldoende. Dit hebben deze week Maandag nog enkele ar beiders uit Blerick kunnen ondervinden. Daar zij de kosten van een pas niet konden betalen, wenschten zi/j ondanks de waarschuwing op het gemeentehuis, met een bewijs van Nederlander schap de grens te overschrijden. Zy werden dan ook spoedig in Duitschland aangehouden en in de gevangenis gestopt. Met veel moeite is men er tenslotte in geslaagd om hen weer vrij te krygen, waarna zij over de grens werden ge leid. Te Amsterdam zyn geslaagd voor het laatste deel van het examen voor vroedvrouw: L. Dil, E. Duker, A. G. P. Perk, A. Peys, H. v. Raalte, H, Ruys, J. N. H. Snijder, M. J. van Toledo, S. Townsend, H. E. J. Vos en P. J. S. van der Woude. De K.L.M. heeft een joumalistenprijs inge steld voor de beste luchtvaart-touristische re portage, welke dit jaar in de Nederlandsche dagblad- of periodieke pers is verschenen of zal verschijnen. Het is een prijs, welke is in gesteld door den Amerikaanschen krantenmag naat Joseph Pulitzer, die in de tweede helft; van de vorige eeuw groote bekendheid had verworven. Pulitzer stichtte o.a. de New York World en de St. Louis Post Dispatch. Om het belangryke Journalistieke werk meer onder de aandacht van het toen nog maar al te onwe tende publiek te brengen, had hij een jaariyk- sche belooning toegekend aan byzonder ver dienstelijke reportages. Ook was hij de stich ter van verscheidene journalistieke scholen in de Vereenigde Staten In Europa zyn journalistenpryzen weinig bekend, doch thans is in ons land het ys ge broken, doordat de K.L.M. er toe is overgegaan een prys voor journalistiek werk uit te loven. Dit luchtvaartinstituut organiseert elk Jaar eenige journalistieke reizen naar het buiten land, om meer bekendheid te geven aan zyn buitenlandsche lünen; de eerste reis in dit kader tal a.s. Donderdag beginnen en de scri benten voer een week naar Hongarye voeren Daar zullen de Nederlandsche journalisten de gasten zijn van de stad Boedapest, van de Kur- kommission aldaar en van de vrije stad Szeged, waar een deel der bevolking de Nederlandsche taal spreekt. De prijs zal aan het einde van het jaar op een der Nederlandsche vliegvelden worden uitgereikt en zal het karakter hebben van den prys, zooals deze jaariyks door de maatschappy voor Nederlandsche Letterkunde is uitgereikt. De jury, die het werk, dat voor deelneming in aanmerking komt, zal beoor- deelen, bestaat uit de heeren dr. Anton van Duinkerken, dr. P. H. Ritter Jr., Victor E. van Vriesland en J. M. Werumeus Buning. ft Vandaag wordt het 100-jarig bestaans- feest gevierd van het alom bekende meis jespensionaat „Jeruzalem" van de Eerw. Zusters Ursulinen te Venray. Met een Pon tificale Hoogmis, door Z. H. Exc. Mgr. Lemmens opgedragen in de kapel van het pensionaat, ving hedenmorgen de plechtige en luisterrijke viering van dit zeldzame ju bileum aan. Mgr. Lemmens werd aan het altaar geassis teerd door den Hoogeerw. heer Berden, deken van Venraay als presbyter assiste^s, pater Ho- noratus Caminada O.F.M. oud-provinciaal der Minderbroeders en rector van het jongens-gym nasium en pater Wessels S.J. als troondiakens. Pater Lucas Berden O.F.M., gardiaan van het Minderbroederklooster, fungeerde als diaken van de H. Mis met kapelaan Linssen als sub-diaken. Pater'' Humbertus Randag was ceremoniarius, terwijl de lagere functies werden waargenomen door E.E.H.H. geestelijken uit Venraay en om liggende plaatsen. De feestelijk met voorjaarsbloemen versierde kapel was gevuld met een zeer groot aantal ge- noodigden, waarvan wij noemen minister dr. J. R. Slotemaker de Bruine, Mgr. dr. Poels, Mgr. v. d. Venne, directeur van Rolduc, Mgr. van Gils, Staatsraad mr. dr. D. A. P. N. Kooien en mr. Rutten als vertegenwoordiger van den Com missaris van de Koningin in Limburg. Voorts merkten wij op den burgemeester van Venraay, den heer Jansen met den oud-burge meester, den heer Van de Loo, alsmede den Hoogeerw. heer drs. Aug. de Wit O.E.S.A. pro vinciaal van de paters Augustijnen, pater Hey- meyer S.J. als vertegenwoordiger van de paters Jezuïeten, pater Arcasius O.F.M. als vertegen woordiger van den Gardiaan der paters Fran ciscanen, pater Regalatus Hazebroek O.F.M. oud-provinciaal der paters Franciscanen en pa ter Jac. Schreurs M.S.C. Aanwezig was ook de Eerw. Moeder Provin ciale der Zusters Ursulinen, Mère Xavier Düt- ting, de voltallige Provinciale Raad der Zusters Ursulinen, Dr. Renkema, inspecteur bij het gymnasiaal onderwijs, de heer W. van der Weyst, inspecteur bij 't lager onderwijs, de hoer Widdershoven, inspecteur bij 't lage onderwijs, dr. Van Romunde, baron De Weichs de Wenne, burgemeester van Wansum, majoor De Haan, Dr. Strengers en nog vele anderen. Tijdens de plechtige Hoogmis hield pater Hazebroek O.F.M. de feestpredicatie, waarin hij het mooie werk der zusters Ursulinen in het pensionaat Jeruzalem afschilderde als een ar beid van offeren, dat evenwel rijk gezegend werd. De Eerw. Zusters hebben in de afgeloopen jaren zich veel moeten getroosten; veel is er veranderd in het leven der Zusters. Oude ge woonten en gebruiken moesten dikwijls worden opgeofferd aan het werk, omdat door de ge wijzigde omstandigheden andere eischen ge steld werden. Maar dank zij dit offeren en bo venal dank zij Gods rijken zegen is het pensio naat Jeruzalem een gaaf en onmisbaar insti tuut gebleven, dat de meisjes opleidt tot vrou wen, die met alle middelen toegerust in de hui dige maatschappij komen. Na de kerkelijke viering gebruikte men een ontbijt, waarna in een der zalen van het pen sionaat een receptie, werd gehouden. Een groot aantal sprekers voerde het woord. Minister Slotemaker de Bruine deelde ter receptie mede, dat Mère Salisia, overste van Jeruzalem, was benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau. Volgens de weerberichten in Europa zal voor onze omgeving de bewolking wellicht tij delijk een weinig toenemen. Toch is te rekenen op mooi droog weer en iets hoogere tempera tuur in den middag. BUITENZORG, 27 April (Aneta-A.N.P.) De teraardebestelling van de drie slachtoffers van het drama, dat zich in het badhotel Kota- batoe bij Buitenzorg heeft afgespeeld, heeft heden plaats gehad. Het onderzoek van het parket bevestigde, dat vergif de doodsoorzaak is geweest. Het slachtoffer C. is 23 April door den politie rechter te Semarang wegens een reeks oplich tingen in verband met zijn Incassokantoor „Resultas" tot negen maanden gevangenisstraf veroordeeld met bevel tot in hechtenis neming. Hij verkeerde in zeer zorgelijke, financieele om standigheden. Een oude inlander uit Tegineneng ging met een kleine prauw uit visschen. Toen hy in de late middaguren nog niet thuis was gekomen, begaf zich een zijner familieleden naar een plaats, waar de man waarschyniyk zou kun nen zyn. Tot zijn niet geringe ontsteltenis ontwaarde hy slechts de omgekantelde prauw. De heele kampong kwam op de been om den vermiste op te sporen. Niet ver van de prauw vonden de kamponggenooten het lyk van den onge- lukkigen visscher, die door een „bocaja" was aangevallen. De veldpolitie, hiermede op de hoogte gesteld, zette in de onmiddellijke na bijheid van het lyk een paar agenten gewapend met karabijnen op post. Het duurde niet lang of de krokodil kwam te voorschyn, vermoede- lyk om zyn prooi weer te bemachtitgen. Een goed gericht schot maakte echter een einde aan het leven van het monster. Op Goeden Vrydag is het de bevolking van den kampong Terbanggi Ilir gelukt een grooten koningstyger door middel van een val te dooden. Sedert eenigen tijd maakte de tyger de om streken onveilig. Hij verslond honden, geiten en zelfs een bewoner van genoemden kampong, die bezig was boschproducten te verzamelen. Dit is een beproefd huismiddeltje, dat snel verlichting zal brengen, terwyl na korten tijd Uw verkoudheid of hoest geheel verdwijnt. Koopt bij Uw apotheker of drogist 30 gram Vervus (dubbel geconcentreerd). Vermengt het thuis met een kwart liter heet water en een eetlepel suiker. Roert het goed door, tot het geheel is opgelost. Neemt vier maal daags een eetlepel. Het is buitengewoon geschikt voor kinderen; ook by volwassenen is de werking afdoend. Knipt dit recept uit, om U eraan te herinneren een 30 grams ileschje Vervus te halen. e- HILVERSUM I, 1875 en 415.5 M. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00—12.00 NCRV. 8.00-9.15 en 1000 Gramofoonmuziek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Orkest. 2.00 Handwerkles. 3.00 Viool en piano. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.00 Handenarbeid' voor de jeugd. 5.30 Heemsteedsch Christ. Kinderkoor. 7.00 Berichten. 7.15 Voor postzegelverzamelaars. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. SOS-berlchten. 8.15 Orgelconcert. 9.00 Causerie „De Kon. Marine en haar geestelijk leven". 9.30 NCRy-Orkest. 9.55 Vervolg concert. 10.00 Berichten ANP. 10.45 Gymnastiekles. 11.00 Vervolg concert. 11.30 Gramofoonmuziek Ca. 11.50—12.00 Schriftlezing. HILVERSUM II, 301.5 M. AVRO-Uitzending 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Viool en piano. 11.00 Kniples. 11.30 Omroeporkest. 12.30 Gramofoonmuziek. 1.00 AVRO-Vaudeville-orkest en orgel. 1.45 Gramofoonmuziek. 2.00 Voor de vrouw. 2.30 Pianovoordracht. 3.00 Kniples. 3.45 Gramofoonmuziek. 4.00 Voor zieken en thuiszittenden. 4.30 Gramofoonmuziek. 4.50 Voor kinderen. 5.30 Aeolian-orkest. 6.30 Sportcauserle. 7.00 Voor kinderen. 7.05 Poltronleri-kwartet. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten ANP. 8.10 Omroeporkest en solisten. 9.20 Radiotooneel. 10.00 Orgelspel. 10.15 Twilight Eerenaders. 11.00 Berichten ANP. 11.10 AVRO-Dansorkest. DROITWICH, 1500 M. 10.25 Caylus Players, 11.05 Gramofoonmuziek. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.40 PianovoordTacht. 1.10 BBC-Northern-Ireland-orkest. 2.35 Sted. Orkest v. Bournemouth. 4.20 Ralph Elman Sextet. 4.50 Gramofoonmuziek. 6.00 Pianovoordracht. 6.40 Militair orkest. 7.20 Variété-programma. 7.50 Orgelspel. 8.20 Berichten. 8.55 Solistenconcert. 9.40 Het BBC-Harmonle-orkest. 10.20 Joe Loss' Band. 10.5011.20 Dansmuziek. RADIO-PARIS, 1648 M, 9.10 Gramofoonmuziek. 11.40 Ballly-orkest. 12.50 Zang. 2.05 VloolvoordTacht. 2.20 en 3.20 Zang. 7.35 Zang. 7.50 Symphonieconcert. 9.5010.50 Gramofoonmuziek. KEULEN, 456 M. 9.20 Volksliederenconcert. 11.20 Orkest en soliste. 1.30 Populair concert. 3.20 Eugen Jahn's orkest. 5.40 Viool en plano. 6.30 Orkest en solisten. 8.20 Farkas Mlska's orkest. 9.5011.35 Gramofoonmuziek. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M. 11.20 Gramofoonmuziek. 11.50 Cabaretprogramma. 12.00 Salonorkest. 12.30 Daneorkest. 12.50 Cabaretprogramma. 1.001.20 Gramofoonmuziek. 4.20 Salonorkest. 5.50 Gramofoonmuziek. 7.20 Kleinorkest. 9.10 en 9.30_10.20 Gramofoonmuziek. 484 M. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.00 Omroeporkest. 12.50—1.20 Gramofoonmuziek. 4.20, 5.35 en 6.35 Gramofoonmuziek. 7.20 Omroeporkest. 9.3010.20 Zang, harp. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.35 Omroeporkest. 9.20 Berichten. 9.50 Pianovoordracht. 10.05 Berichten. 10.2011.20 Franz Hauck's dansorkest. De liberale „Avondpost" schrijft naar aan leiding van de ervaringen, door N. S. B.-colpor- teurs in Oss opgedaan, het volgende: „De jongste relletjes in Oss bewijzen over tuigend, dat het de N.S.B. te doen is om po litiek en om niets anders. Men zal veel ophef maken van den natio- naal-socialist, die by de vechtpartijen vry ern stig werd gewond, maar men heetf het zélf uitgelokt. Natuurlijk keuren we dergelyke gewelddadig heden niet goed, maar wat hadden de fascisti sche, colporteurs in Oss te maken? Dit was loutere provocatie, anders niets. Het is méér dan jammer, dat de strijd om recht, die inzake Oss wordt gevoerd, op zoo droevige wijze door de N. S. B. wordt vertroe beld. Trouwens, wanneer men haar pers van de laatste weken volgt, ziet men dat de oude geest begint te herleven. Na de verkiezingen van het vorig jaar is 't langen tyd in de N.S.B. hogal kalm geweest, ook wat haar actie betreft. Nu wordt het weer anders. Ook de „schanda len" beginnen te herleven. Men gaat het weer probeeren met het scheppen van een troebele sfeer. Er werd b.v. onlangs een verhaal over zoo iets als een zedenschandaal aan een groote Leidsche fabriek gepubliceerd, dat tegen een onderzoek naar de waarheid niet bestand is gebleken en dat men heeft moeten terug ne men, zij het dan ook dat dit op slinksche wyze geschiedde. De oude Adam in de N. S. B. is weer ont waakt men zal goed doen er op te letten. En, wij zeiden het al, ook inzake Oss treedt zy vertroebelend op, en bederft tot op zekere hoogte den strijd van hen, wien het ook hier alleen om het recht te doen is en niet om politieke speculatie." Verschenen zyn de jaarverslagen van de Nederlandsche Dochtermaatschappyen van het Unileverconcern, waaraan wij het volgende ont- leenen Het verslag' van Van den Bergh's Fabrieken te Rotterdam legt vooral den nadruk op de nadeelige gevolgen voor de margarine-industrie, weike voortspruiten uit de door de regeering gevoerde landbouwsteunpolitiek. De belangen in België en in landen buiten Europa gaven ech ter een gunstige' ontwikkeling te zien. Aan het eind van het boekjaar kwam een uitwisseling van belangen met gelieerde ondernemingen tot stand. De netto-winst over 1937 bedroeg 5.626.248 (v. j. ƒ5.474.748). Het verslag van Anton Jurgens' Fabrieken te Oss bespreekt uitvoerig de voorstellen voor de aanstaande liquidatie. De N. V. zal worden on dergebracht in de ,,Van den Bergh's en Jur gens' Fabrieken N. V.". Het batig saldo der inkomstenrekening is ƒ12.310.078 (v.j. 12.430.130). Ter nadere ver deeling blijft uiteindelijk een saldo over van ƒ7.559.516 (v.j. ƒ7.664.904). De exploitatie-winst van de Hollandsche Ver- eeniging tot Exploitatie van Margarine-fabrie ken boekte een iets lagere exploitatie-winst dan vorig jaar. Met inbegrip van het onverdeeld winstsaldo van 1936, zijnde ƒ271.061, is er een beschikbare winst van 3.238.809 (vorig jaar ƒ3.367.408). De dividenduitkeeringen van de hierbovenge- noemde dochtermaatschappijen van het Uni leverconcern zijn ten aanzien van het vorig jaar niet veranderd. &<&:£)ci>4^i&ci3cbcfecb<&43cfe&ck&<&43&4>cb&<i><fe'&cbcbcbcfe<{>i£>cbctKkci>ci}ci3cb<i>cbci>cb<i>i&<fe:i>ebct>c{3<bc!xfecbcbcbcixbci>ci><£> ALKMAAR, 25 April. Voorjaarspaardenmarkt. Aanvoer 248 paarden (v. j. 223) en 1 veulen. Rij paarden 250.00450, werkpaarden 150.00350, slachtpaarden 100.00300, hitten 140.00 300, Jonge «aarden 125.00250. Handel matig. AMSTERDAM, 27 April. Veemarkt. 920 vette kalveren: le kw. 6872, 2e kw. 5266, 3e kw. 42—50 cent per kg. levend gew. 123 nuchtere kalveren 5.009 per stuk. 102 varkens: vleeseh- varkens, .wegende van 90—110 kg. 6465, zware varkens 62—63, Vette varkens 5961 cent per kg. slachtgew. Aangevoerd 3 wagons geslachte run deren uit Denemarken. Overzicht. Vette kalveren ruime aanvoer, han del zeer sleepend en lagere prijzen voor de min dere soorten. Nuchtere kalveren matige aanvoer, sleepende hanc'el en constante prijzen. Varkens zeer matige aanvoer, zeer weinig handel. Er wa- AMSTERDAM, 26 April. Visch. Aangevoerd door consignatiezendingen. Afgeslagen aan de Gem. Vlschhal De Ruijterkade, Amsterdam. Schar 3.10 4.40, Makreel 4.104.50 per kist. Kabeljauw 0.601.70, Leng 0.601.60 per stuk. Schelvisch 1.103 per 10 stuks. Koolvisch 2.252.50 per 5 stuks. Groote Tongen 8898 cent, middel Ton gen 1—1.10, kleine Tongen 0.90—1 per kg. Ver- sche Bokking 1.90—2 per 100 stuks. Uit de hand verkocht op het buitenterrein: Aal 2534 cent, Bot 1527 cent per pond. Versche Bokking 2.50 3, Harc'er Bokking 2.503 per 100 st. Garnalen I.25—2.25 per 15 kg. BROEK OP LANGENDIJK, 27 April. 500 bos Rabferber 6.10. BEVERWIJK, 26 April. Bloemenveiling 't Cen trum. William Copland 1020, Victoire d' Olivei- ra 1726, Bartigon 1127, Mad. Krelage 2030, Princes Elizabeth 2232, Farnc. Sanders 24, Prins van Oostenrijk 816, Gele Prins 12, Ibis 914, Cram. Brillant 7—12, King of the Yellow 20—29, Couronne d' Or 14, Theeroos 1217, Inglesc. Yel low 1728, Bouton d' Or 1828, Vuurbaak 15, c'iv. Narcissen 2—8, Wedgewood 1124, Yellow Queen 718, Blauwe Druifjes 2, Anemonen 5 II, Fulgens 611, Lathvrus in div. kleuren 10— 16. BREDA, 26 April. Veemarkt. Op de markt wer den aangevoerd in totaal 189 stuks vee, t.w. 40 stuks hoornvee, 103 biggen en 46 vette varkens. Prijzen: biggen 18.00—24, pinken 100.00150 per stuk. Vette vaarzen: I 3638. II 3034, III 27 30 cent; vette koeien: I 3234, II 2830, III 24 27 cent; vette stieren II 2729 cent per pond geslacht. Vette varkens 5153. Rundvee: vetvee vlotte handel. Er was meer vraag dan aanbod naar goed slachtvee. Gebruiks- vee matige handel. Varkens rec'elijke handel. Big gen zeer vlot. NOORDSCHARWOUDE, 27 April. 2000 kg. Gele kool 5.20—7,20. WOERDEN, 27 April. Kaasmarkt. Aanvoer 120 parijen kaas: le kw. met R.M. 2223.50, 2e kw. met R.M. 20.0021. Handel matig. WESTLAND, 26 April. Export. Middenprijs v. d. Westl. veilingen. Sla 1.603.30, II 11.50 per 100 krop. Peen 1725 cent per bos. Radijs 1.10 2.10 per 100 bos. Bloemkool 913. II 5—7 cent pel stuk. Stoofsla 1225, Spinazie 12 cent per kist. WOGNUM, 26 April. Witlof: I 12.20—13.90, II 7.60—11.20, III 3.40—7.50. Sla 2 10—2.80, Spinazie 3,706.40, Andijvie 5260 cent. Postelein 17 ct. De Nivas verkocht 1245 ton superieure suiker en 170 ton bruine suiker voor con' sumptie. Voorts 101 ton superieur voor export. Bij de introductie van 150 aandeelen van f 1000 in de Mij. voor Woninginrichting P van Reeuwijk tot den koers van 105 pCt., moest bij de toewijzing een belangrijke re' ductie worden toegepast. In verband met den teleurstellenden indruk der Engelsche begrooting trad gis- teren te Londen in den dollar aanstonds herstel in en een daling in het Pond. De stijging van den dollar hield verband met de meening, dat de verzwaring van de in- komstenbelasting in Engeland de netto opbrengsten van effectenbezit moet verla gen en daarom meer beleggingen in Ame rika zullen worden gezocht. De nieuwe crisis van den frank dreigt de snel ingetreden verbetering op de geld markt, die voor de schatkist een belangrijke opluchting heeft gebracht, te remmen. De beschikbare middelen zijn in de week na de bewinds-aanvaarding door de regeering- Daladier sterk toegenomen, eenerzijds als gevolg van de repatrieeringanderzijds door het terugvloeien van in en buiten de banken opgepotte geldsommen. Men neemt echter te Parijs aan, dat, indien het herstel van den frank niet zou doorzetten, drastische maatregelen op de wisselmarkt onvermijde lijk zouden worden. Hoewel het herstelplan der nieuwe Fran- sche regeering beoogt: voortzetting van een liberale financieele politiek en handhaving van het drievoudig monetair accoord met Engeland, en Amerika, toch zullen ondanks de geloofsbelijdenisvan het kabinet-Dala- dier, de uitvoerende maatregelen en de wetsdecreten moeten worden afgewacht, die tot het gewenschte doel, de opleving van den economischen toestand des lands, zul len moeten leiden. Aldus de opinie van de beurs te Parijs. Woolworth keert het gewone kwartaal dividend uit van 0.60 per aandeel. De Baltimore and Ohio boekte in Maart aan netto-ontvangsten 420.978 tegen 3.241.532 in Maart 1937. De Great Northern leed in Maart een verlies van 1.234.833 tegen 881.000 in Maart 1937. De Northern Pacific boekte in Maart aan netto's 9 209.175 tegen 1.072.244 in Maart 1937. De New York Central boekte over Maart een verlies van 37.000 tegen een overschot van 6.285.000 in Maart 1937. In het eerste kwartaal een netto-deficit van 9 1.799.000 tegen een overschot van 13.185.000 in het eerste kwartaal van 1937. De Illinois Central boekte in Maart aan netto's 3.191.000 tegen 3.068.000 in Maart 1937. De Missouri Pacific boekte in Maart aan netto's 214.000 tegen 1.153.000 in Maart 1937. De St. Louis en San Francisco boekte in het eerste kwartaal aan netto's 730.000 tegen 940.000 in Maart 1937. De Wabash boekte in Maart aan netto's 502.000 tegen S 1.715.000 in Maart 1937. De Pennsylvania Rrd. boekte in het eer ste kivartaal aan netto's 7.125.000 tegen 16.602.000 in het eerste kwartaal van 1937. De Sears Roebuck keert een onveranderd kwartaal-dividend uit van 0.75 per aan deel. De American Hide and Leather boekte in het eerste kwartaal een verlies van 270.000 tea en een winst van 177.000 in het eerste kwartaal van 1937. In de laatste negen maanden een verlies van 450.000 tegen een winst van 291.000 in het eerste kwar taal van 1037. De besprekingen van de commissies uit den Amerikaanschen Senaat en het Huis van Afgevaardigden omtrent de wijziging in de belastingen zijn beëindigd. Behalve het tot stand gekomen compromis omtrent de belasting op de niet uitgekeerde winsten en de belasting op de kapitaalwinst, kwam ook nog overeenstemming tot stand omtrent andere belastingen. O.a. werd besloten, dat de kapitaalbelasting voor gefailleerde spoor- wegmijen zouden worden verlaagd. De Phillips Petroleum behaalde in het eerste kwartaal een winst van 2.31 mill- of 0.52 per aandeel tegen 5.61 millioen of 1.26 per aandeel in het eerste kwartaal van 1937. De Socony Vacuum Oil boekte in 1937 'ft netto-winst van 56.80 millioen of 1.82 per aandeel tegen 42.9 millioen of 1.38 per aandeel in 1936. De U. S. Steel Corporation boekte in het eerste kwartaal een verlies van 1.29 mill- tegen een winst van 4.57 millioen in het vierde kwartaal van 1937 en 28.56 mill- in het eerste kwartaal van 1937. Het divi dend op de 7 pref. aandeelen, dat uit het opgeloopen surplus wordt betaald, blijft ge handhaafd. De Texas Corp. boekte in het eerste kwar taal een netto-ioinst van circa 0.56 pel aandeel tegen 1 per aandeel in het eerste kwartaal van 1937.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 6