UIT DEN OMTREK 3ïd<MftacU wtt dm dag De avonturen van een verkeersagent je 1 M ET 1 I een hoogstaande vrouw DONDERDAG 28 APRIL 1938 BEVERWIJK BENNEBROEK HEEMSTEDE HILLEGOM SANTPOORT VELSEN VIJFHUIZEN BADHOTEL EXIT TE WIJK AAN ZEE Inventaris wordt geveild Voor de Spaansche kinderen ZANDVOORT ZAANDAM mmm Voordersehool geopend. Maandagmiddag is in tegenwoordigheid van vele genoodigden de nieu we school voor openbaar lager onderwijs, de Noordrschool, officieel geopend. De plechtigheid werd o.a. bijgewoond door het gemeentebestuur, den Inspecteur van het L. O. in de inspectie Alkmaar, den heer Chr. Dun, verschillende hoofden van takken van Dienst en leden van den gemeenteraad en voorts door den heer Witteboom, van de Bouwkundige in spectie te Den Haag, en den burgemeester van Heemskerk, den heer W. A. M. Vreugde. De burgemeester, Mr. H. J. J. Scholtens, bracht bij zijn begroetingswoord dank aan den inspecteur van het L. O. voor de waardevolle adviezen en aan de bouwkundige inspectie voor de samenwerking bü de voorbereiding en de uit voering van den bouw. De burgemeester wees er voorts op, dat de opening van deze nieuwe school in deze tijds omstandigheden bijna een merkwaardigheid is, nu elders zoovele scholen worden opgeheven. Spr. dankte allen, die medewerking verleenden en feliciteerde tenslotte het hoofd der nieuwe school, den heer Krabbendam, wien hij veel ze gen toewenschte op zijn werk en dat zijner medewerkers. De inspecteur gaf hierna een overzicht van de moeilijkheden die overwonnen moesten worden, alvorens deze school tot stand kon komen. Door den groei van Beverwijk werd men ten aanzien van het onderwijs voor bijzondere problemen ge steld. Deze dag is dan ook de bekroning van veel arbeid. Spr. wees verder op den geweldigen vooruit gang op het gebied van den bouw en de inrich ting van scholen. Tusschen het gemeentebestuur en de inspec tie heeft steeds een prettige samenwerking be staan. Spr. hoopte dat deze bestendigd zou blij ven, want er is hier op onderwijsgebied nog al wat te doen. Nadat het schoolhoofd, de heer Krabbendam, nog de verzekering had gegeven, dat het onder wijzend personeel en ouders dit nieuwe school gebouw zullen weten te waardeeren, maakte het gezelschap een rondgang. Reizen in katholiek verband Op initiatief van het comité Katholiek Beverwijk wordt a.s. Vrijdagavond in het K.S.A.-gebouw een verga dering gehouden om te komen tot oprichting van een afdeeling van de Nederlandsche Reis- vereeniging voor Katholieken. Reislustigen en dat zullen er ongetwijfeld velen zyn maar ook allen, die belangstellend zijn worden uitgenoodigd om deze vergadering bij te wonen, waar een hoofdbestuurslid het een en ander zal vertellen over de mogelijk heden en voordeelen, die het lidmaatschap van de Ned. Reisvereeniging voor Katholieken, biedt. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: C. J. Boeree en W. W. van Gastel; P. Durge en C. E. C. Bodewes; A. Rothe en T. Nol; J. W. Winbel- huijzen en G. Hommes: A. J. de Ruiter en C. Dekker; V. de Weijer en J. M. de Goede; J. Warmendam en G. Hoogewerf. Getrouwd: H. C. van den Ham en P. Minne- boo; L. J. Pletting en C. J. Grapendaal; A. de Kruijff en A. Bakker; N. P. Tervoort en J. M. M. Schuurmans; M. Cana en H. H. van den Ham. Geboren: dochter van W. E. TjebbesJan sen: zoon van E. Th. WelpTromp; zoon van M. M. BruinenbergRuig; zoon van L. Pompert Loutenbach; dochter van A. Chr. van Stip houtKonlngs; d. van C. M. van den Heuvel Kroeze. Overleden: J. Peggeman, 33 jaar, gehuwd met J. Brethouwer; H. Leguit, 65 jaar, gehuwd met A. Schaar; H. Berlee, 31 Jaar, gehuwd met C. Duinveld; P. Koopman, 83 jaar, weduwnaar van M. van der Park; Th. P. A. Greeve, gehuwd met J. M. C. van Besouw; Th. Sanders, 78 jaar wed. van D. Stengs; J. Lubbers, 83 jaar, we duwnaar van J. A. Wijker. Burgerlijke Stand Geboren; dochter van J. WoutersRikkers. Gehuwd: E. N. Selhorsfc en B. J. E. Hersman. Overleden: J. F. van der Post, 58 jaar; E. Coster, 82 Jaar; L. S. de Kier, echtgen. van J. W. Amptmeyer, 68 jaar. Collecten. De hier Zondag in de beide R.K. kerken gehouden collecte ten bate van de R. K. Speeltuinvereeniging Kindervreugde" heeft opgebracht 619.88. De verkoop van het Emmabloempje heeft opgebracht 548.dit is circa 200.min der dan het vorige jaar. Opening School- en Werktuintjes. Nu het voorjaar weer in het land is, heeft de Vereehi- ging van Schoolwerktuintjes weer, en nu al voor de 16de maal, de hekken aan de Heeren- weg tegenover de Kerklaan geopend, om de kinderen weer in de gelegenheid te stellen zoo heerlijk in de vrije natuur des Woensdag- en Zaterdagsmiddags prettig bezig te zijn. Al die Jaren hebben de heeren G. Blankenstein en A. C. Boekwijt leiding gegeven, later daarin bij gestaan door den heer T. Stavinger. En dat de animo onder de kinderen niet verslapt bleek wel uit het feit, dat niet min der dan 100 kinderen zich voor een tuintje Bewerkt naar het Fransch door CHRISTINE KAMP hadden aangemeld, terwijl er maar 87 tuintjes konden worden toegewezen. Daarna gingen de jeugdige tuiniersters en tuiniers, gewapend met meetlat, lijntje, zaad bakje en ander gereedschap naar hun „plekje grond", om hun arbeid onder beproefde lefding te beginnen. Burgerlijke Stand Geboren: Jacobus, z. v. H. C. Mink en S. J. van der Putten; Simon, z. v. S. Glas en E. C. Weijers; Jacobus Hendrlcus Anthonius, z. v. A. Waasdorp en E. B. M. Up- hoff; Grietje, d. v. J. M. Korsuize en G. G. Vonhof; Jacobus Johannes, z. v. J. G. Damen en S. van Rijn; Aloyslus Leonardus Theresia, z. v. J. P. Strobbe en H. van Leeuwen. Ondertrouwd: M. Wilhelmus en H. J. Bever- loo; P. A. Nigten en P. J. Weijers; L. van Kampen en G. M. Langeveld; G. Riedstra en S. J. Granneman. Getrouwd: P. Warmerdam en P. M. Topper. Aantal werkloozen Aan de Gemeentelijke Arbeidsbeurs alhier stonden op 23 April 1938 in geschreven 413 werkloozen; op f6 April tevoren bedroeg het aantal werkloozen 402. Het aantal ingeschreven werkloozen over hetzelfde tijdvak in 1937 bedroeg 429. Personalia. De heer J. van Leeuwen, hoofd van de R.K. School, viert op 2 Mei zijn zilveren jubileum als onderwijzer. Om half 9 wordt een plechtige H. Mis opgedragen tob intentie van den jubilaris en zijn gezin. Een huldiging is daarna om ongeveer 10 uur door de kinderen in de school. Voor het verdere gedeelte van den dag hebben de kinderen vrijaf. Burgerlijke Stand Geboren: M. Gootjes- Wagenaar, d. W. L. Cordia-Speet, d. J. Krab-Visser, d. H. Haak-Lammers, d. C. Veldmeijer-Zijp, d. J. van Hedel-Jak, z. M. J. J. Groen-Esser, d. M. A. Schipper- Mlddelkoop, z. J. M. Hollenberg-van Gelder, z. L. Klinkenberg-Glas, d. J. Comman deur-Mijnen, z. Overleden: J. Kok, 68 j., echtgen. van M. Wemke. H. Berlee, 31 J., echtgen. van C. Duineveld. P. van Andel, 54 j., echtgenoot® van J. Koning. 20.000 voor woningverbetering. Reeds in Juli 1936 verzocht de woningbouwvereeniging Velsen aan het gemeentebestuur om medewer king voor de verbetering van een blok van 39 woningen aan de De Ruyterstraat en de Van Spyckstraat. Een groot deel van deze woningen stond reeds langen tijd leeg en verkeert in zoodanigen toe stand, dat verdere verhuring niet meer mogelijk blijkt. Het gemeentebestuur heeft toen een verzoek gericht aan de Regeering, om een voorschot te krijgen uit 's Rijks kas. Thans heeft de minister van Binnenlandsche Zaken toezegging gedaan, dat voor het beoogde doel op een voorschot van 14000 kan. worden gerekend. Intusschen is gebleken, dat door de stijging van de materiaalprijzen en door de verdere ver slechtering der woningen, dit bedrag van 14.000 niet toereikend kan worden geacht. De kosten der verbetering worden thans ge raamd op 20.689. Een ten Departemente gehouden bespreking wettigt het vertrouwen, dat de minister tegen bovengenoemd bedrag geen bezwaar heeft. B. en W. stellen daarom voor, aan de minis ters van Binnenlandsche Zaken en van Fi nanciën te verzoeken, dit bedrag beschikbaar te stellen en daar na een gelijk bedrag te ver strekken aan de Woningbouwvereeniging Vel- R.K. Volksbond Zooals alle léden van den Volksbond in de gemeente Velsen nu zoo lang zamerhand wel bekend zal zijn, wordt op Zon dag 1 Mei het feest van de arbeid gevierd. Hier aan is verbonden 'n zegening van gereedschap pen en werktuigen. Aan deze feestviering is tevens verbonden 'n groote propaganda-avond in 't Patronaatsge bouw te IJmuiden-Oost, 's avonds om 8 uur. Als spreker zal optreden de zeer bekende pater Severus O.M.C. Door de KJC en de Josephge- zellen van IJmuiden II zullen 'n tweetal too- neelstukken worden opgevoerd, onder leiding van den heer A. Brunenberg. Vooral de besturen worden verzocht a.s. Don derdagavond 28 April om half acht twee afge vaardigden te zenden' naar IJmuiden-Oost, waar de regeling van de gereedschapzegening zal worden besproken. De propaganda-avond is voor alle leden van den Volksbond gratis toegankelijk. BESTELLER HOOGERVORST JUBILEERT. In deze buurtschap gaat zooals gemeld op 1 Mei een sympa thieke persoonlijkheid jubileeren en hij, die het als corres pondent van dagbla den in dien tijd zoo- velen bij jubilea pret tig heeft gemaakt, zal er in moeten berusten, dat thans bij hem de bloemen in huis wor den gebracht. Hooger- vorst zal 1 Mei 25 jaar brievenbesteller zijn. Met uitzondering van veertien dagen, welke hij te Alphen aan den Rijn doorbracht, is hij immer hier werkzaam geweest. Tijdens de mo bilisatie vervulde hij zijn dienstplichten en was facteur te velde. Als zoodanig heeft hij hon derden vrienden gekregen onder de soldaten die in Brabant en Limburg gelegerd waren. En niet alleen met de soldaten, maar ook met de burgerbevolking kon hij het best vinden. Hoo- gervorst is dan ook een uitzonderlijk joviale en vriendelijke figuur, die op prettige wijze met voorbeeldig huisvader en katholiek. Wij zijn er de mensehen weet om te gaan. Hij is ook een zeker van dat op 1 Mei aan den Spieringweg 467 van heinde en ver de bewijzen van be langstelling zullen binnenstroomen en dat Jan zelf verrast zal zijn door de sympathie, welke hij allerwege zal blijken te bezitten. Baldadigheid Bij de Rijkspolitie heeft de heer J. Sikma aangifte gedaan, dat uit balda digheid bij hem een groote ruit van zijn wo ning is stuk gegooid. De politie is den dader van deze verregaande baldadigheid op het spoor. Leclijke val De 17-jarige A. Witteman, wonende aan den Vijfhuizerdijk 184, had het ongeluk dat hij nabij zijn woning met zijn fiets kwam te vallen. In bewustelooze toestand werd hij opgeno men en met een auto naar de Mariastichting te Haarlem gebracht waar geconstateerd werd, dat hij behalve een lichte hersenschudding nog een sleutelbeenbreuk had opgeloopen. De laat ste berichten over zijn toestand waren: gun stig naar omstandigheden. Nadat er reeds langen tijd sprake van was ge weest is thans de openbare veiling Aangekondigd van den inventaris van het Badhotel der N. V. E. P. U. alhier. De veiding zal gehouden worden op Donderdag 10 Mei en volgende dagen onder directie van den heer J. Waterman te Zand- voort. Het badhotel werd gedurende de laatste jaren niet meer geëxploiteerd. Eens was het 't voor naamste hotel van de badplaats doch thans is het min of meer uit den tijd. In ieder geval bleek een loonende exploitatie niet meer moge lijk en zoo zag men gedurende de laatste sei zoenen tevergeefs uit naar de verwijdering van de luiken, waarmede de groote ramen waren geblindeerd. Wat er nu met het gebouw, dat er uitwendig verwaarloosd uitziet, zal gebeuren is nog niet bekend. Van J. P. per giro f 50. CoHecte reclasseering. De reclasseerings collecte zal alhier worden gehouden op Woens dag 4 Mei. Het plaatselijk comité bestaat uit den heer C. Siegers, voorzitter, mevr. W. J van Zeijlvan Eeke, secretaresse, S. Attema, penningmeester, Z. J. Leen en J. Zwemmer. Het comité van aanbeveling wordt gevormd door: H. van Alphen, burgemeester; J. Beeck- ma.n, oud-burgemeester; P. van Diepen, pas toor; mevr. G. Dijkstra, arts; C. A. van Fraas- sen, arts; M. Frank, Isr. voorganger; C. A. Ger- ke, arts; ds. J. Kalma, W. J. Meertens, tandarts; A. J. van der Moolen, wethouder; C. Siegers, wethouder; C. J. Tichelaar, arts; ds. D. Tromp, ds. P. van der Vloed en ds. N. A. Waaning. Het werkcomité vraagt voor dien dag collec tanten en collectrices. Concert. Het O. H. Mannen- en Kinder koor zal op Zaterdag 7 Mei a.s. een concert geven in Groot Badhuis. Verschillende nieuw ingestudeerde nummers staan op het program ma. Als soliste zal optreden mej. N. de Boer. Uitgevoerd zullen o.m. worden Bede van F. J. Roeske en Soldatenkoor uit de Faust van Gounod. Verkoopingen Ten overstaan der notarissen B. M. Sernée te Haarlem en mr, A. M. Benders te Amsterdam werd Woensdagmiddag in hotei Welgelegen aan het Kerkplein, alhier, geveild de villa Zeppelin aan de dr. Joh. Metsgerstraat 39. Kooper werd de heer B. van der Valk q.q. te Amsterdam voor 4450. Door notaris W. H. van Arkel te Haarlem wer den verkocht de perceelen Brederostraat nos. 08, 70, 72 en 74. Gecombineerd brachten deze perceelen 15.000 op. Zij werden gekocht door den heer W. Paap q.q. alhier. Duitsche ex-Keizer te Zandvoort Woens dagmorgen te ongeveer half twaalf arriveerden alhier ten huize van baron Von der. Heüdt do Duitsche ex-keizer en zijn gemalin prinses Her mine met eenige leden van hun gevolg. Na en kele uren alhier vertoefd te hebben, vertrok het gezelschap in twtee auto's wederom teneinde op den terugweg een bezoek te brengen aan de bollenvelden. Hoewel velen alhier dit bezoek in verband brachten met een toekomstig verblijf van lan- geren of korteren duur gedurende de zomer maanden, staat dit geenszins vast, aangezien de ex-keizer gewoonlijk de lunch gebruikt in Huize Lichttoren aan den Strandweg, wanneer een autorit naar de omgeving van Haarlem wordt gemaakt. Jacob Koper overleden Woensdag is alhier overleden de heer Jacob Koper, die ruim 42 jaar behoorde tot de bemanning van de red dingsboot. Hij was vader van het oude-mannen- en vrouwen - gasthuis. Weet u wat „soeprijden" is? Het is de eigenaardige uitdrukking waarmee een uitermate gevaarlijk beroep wordt aan duid. Iedereen weet wat „soep" is. In de mijn werkerswereld in de Vereenigde Staten wordt dit woordje gebruikt voor een springstof: nitro glycerine, een gele ontplofbare olie, die bij liters in de springgaten wordt gegoten. Die nitro glycerine wordt in open kannen van rubber vervoerd op groote, rood geverfde vrachtwagens. De chauffeur op zoo'n wagen, de „soeprijder", verdient 400 500 dollar per maand. Die „soep wagens" rijden slechts op afgelegen wegen, de groote verkeerswegen zijn voor hen verboden, daar de olie snel ontplofbaar is en op den ge- ringsten schok reageert. Wanneer zoo'n vrachtauto bijv. over een steen of over een andere oneffenheid rijdt, dan springt op 't zelfde oogenbllk de heele wagen uit elkaar. Dan wordt er vaak een gat in den weg geslagen, waarin een heele garage zou kun nen gebouwd worden. Het gat wordt dan zoo spoedig mogelijk dicht gemaakt en den volgen den dag rijdt weer een ander transport „soep" over dezelfde plek. Menig chauffeur oefent al jaren lang het ge vaarlijke beroep uit en maakt het uitstekend. Er zijn echter ook chauffeurs, die reeds bij hun eersten rit den dood vinden, terwijl anderen op den laatsten dag van hun contract er het leven bij inschieten. Sommige beginnelingen laten hun wagens midden op den weg in den steek en nemen, aangegrepen door 'n plotselingen angst voor een ontploffing, de vlucht. Marc Denny was juist drie maanden in Oregon bij Jethro Voyce als „soeprijder" in dienst, toen hem het volgende overkwam: Hij had op een oude boerderij, die ongeveer 350 meter van den weg verwijderd lag, reeds eenige keeren water gehaald. De boerderij werd bewoond door een weduwe, die een kind had. Maar dit laatste bleek hem eerst op den dag, dat het ongeluk gebeurde en de kleine zich alleen in het brandende huis bevond. Hij tuurde scherp op den weg, om elke oneffenheid met de grootste zorgvuldigheid te vermijden en daardoor bemerkte hij eerst het vuur in de boerderij, toen hij er voorbij was. Zoodra hij den brand zag was Marc's eerste gedachte: „door rijden!" Voor een „soeprijder" was dit de natuurlijk ste zaak ter wereld, daar het plotselinge rem men reeds menigen collega het leven had ge kost. Bovendien was de lucht boven de boer derij één vonkenregen waarvan een enkele vonk voldoende was om z'n heele lading te doen ontploffen. Maar het hulpgeroep van een jammerende vrouw, die door twee oude mannen in bedwang werd gehouden, deed hem op z'n eerst geno men besluit terugkomen. Mare klemde de tan den op elkaar en stopte. Nog geen minuut later stond hij voor het fel brandende huis, waarin zich op de eerste ver dieping nog het kind bevond. De trap stond reeds in lichter laaie en lad ders waren niet in de nabijheid. Niettemin wilde de radelooze moeder met alle geweld het huis binnen om haax kind te redden. Zij worstelde als een waanzinnige met twee mannen. Met één oogopslag had Marc Denny den toestand over» zien. Was het dan absoluut onmogelijk om bo ven in 't huis te komen? Maar reeds had hij een uitweg ontdekt. In de open staande schuur zag hij een ouden vracht wagen staan. Dit voertuig haalde hij te voor schijn, wierp er een paar leege kisten op en rolde het gevaarte voor het venster. Marc was een uitstekend klimmer, en in een oogwenk was hij binnen en kwam weer te voorschijn met het slapende kind onder z'n arm. Op 't oogenbllk dat hij van den wagen sprong, viel een kant van 't brandende gebouw ineen, waarvan ook een groot deel op de kisten terecht kwam. Schreiend van geluk nam de moeder haar geredde lieveling van den „Soeprijder" over, die daarna langzaam weer naar dén weg terug liep. Maar eensklaps staarde hij, als door den donder getroffen naar één punt, z'n roode vrachtwagen had blijkbaar op een kleine hel- r" wel gestaan, ^n De belooning van was heel lang- zaam terug ge- aen soeprijder l gleden, terwijl een f kan met die vreeselijke nytroglycerine op 't uiterste kantje van den wagen stond. Elke windstoot, de ge ringste beweging kon haar doen kantelen. Marc Denny werd doodsbleek. Ook de beide oude boeren keken met verschrikte oogen naar den vrachtwagen. Wat was er gebeurd? vroeg de „Soeprijder" zich verschrikt af. Alle sloten had hij toch zorg vuldig nagekeken vóór hij weg reed. Bij zijn weten had hij geen vijanden in 't bedrijf. Hij kon het raadsel niet oplossen, maar een rilling van ontzetting voer hem door de leden, als hij er aan dacht, wat er gebeurd zou zijn, als hij doorgereden was. Eensklaps stiet hij een kreet uit, sprong blik semsnel op de vrouw toe en trok haar met zich op den grond. De beide mannen deden hetzelfde. Hij had gezien, dat de kan met de moordende vloeistof langzaam naar beneden schoof. Hij balanceerde nog een paar seconden op den uitersten rand van den wagen, toen hoorde men een doffen slag.en op 't zelfde moment doorkliefden twee reusachtige zwavelachtige vlammen de lucht, die gevolgd werden door een oorverdoovenden donderslag. Een geweldig zwart rookgordijn steeg op en een lawine van zand en steenen verpreidde zich over de velden. Door den ontzettenden luchtdruk werden met één slag heele rijen boomen uit den grond gerukt. Bleek als de dood zagen de vier menschen toe. Hoog over het brandende huis heen zweef de een groot glimmend voorwerp en viel met een ontzettenden slag op de binnenplaats der boerderij, 't Was de motor van den „soepwa gen". Een paar minuten lang regende het stee nen en verschroeiende rubber. Toen alles voorbij was, zag meh Marc Denny, den doodsbleeken, zwijgenden „soeprijder", stil op den grond zitten en er over nadenken, hoe een goed werk hier op aarde dikwijls reeds haar belooning vindt. (Nadruk verboden) 2 Nauwelijks had de professor dien raad gegeven of de kabou ters liepen het bosch in om hout te sprokkelen. Ze kwamen met armen vol terug. En ze legden het op een hoop. Ze wreven eenige stukken hout hard tegen elkaar en weldra vatte een der stukken vuur. Toen begon een der kabouters te blazen om het vuur aan te wakkeren. Weldra stegen hooge vlammen op en het hout knetterde een aardig, gezellig liedje. De professor keek toe, terwijl hij het prinsesje toeschreeuwde nog wat geduld te hebben, daar red ding spoedig zou opdagen. „Nog wat geduld," zeide de professor tegen haar „laat de ooren nog niet hangen." De nieuwe katholieke vakschool. Zooals reeds is gemeld, zal Maandag 2 Mei de nieuwe vak- en huishoudschool aan de Oostzijde offi cieel worden geopend. In verband hiermede waren de vertegenwoor digers der pers in de gelegenheid het prachtige, ruim ingerichte gebouw te bezichtigen, waarbij de heer J. G. Bergman van het architecten bureau S. B. van Santé de gewenschte techni sche voorlichting heeft gegeven. Deze bouw, die f 60.000 heeft gekost en ver richt is door de aannemersfirma J. J. Feijen te Heiloo, is een aanvulling op de reeds sinds 10 jaar bestaande katholieke vakschool, die aan de Zaanstreek reeds sinds langen tijd een zeer gunstige reputatie geniet. Reeds bij de eerste kennismaking wordt men getroffen door de gelukkige wijze waarop het nieuwe gedeelte aan het oude is aangepast, waardoor een voortreffelijk aaneensluitend ge heel is verkregen. Zooals misschien niet onbekend is, is de bouw tot stand gekomen met de medewerking van 't Rijk, dat rente en aflossing garandeert en jaarlijks een belangrijke bijdrage voor de in standhouding geeft. Dit bracht mee, dat de overheid ook een woordje heeft mee gesproken bij den bouw van dit werk. Behalve dat toegezien werd op de besteding der gelden en gewaakt is tegen onnoodige luxe, was men daardoor ook verzekerd, dat niets werd nagelaten, wat aan een doelmatige inrich ting ten goede kon komen. Het bestaande gedeelte is onveranderd ge laten. Dank zij de goede zorgen der Eerw. Zus ters van de congregatie J. M. J. uit Den Bosch, die het onderwijs aan deze inrichting geven, heeft dit deel nog weinig van den gloed van 't nieuwe verloren. Het gebouw heeft behalve de gelijkvloersche twee verdiepingen. Ter wille van de uniformi teit is op het oude gedeelte, dat slechts een verdieping had, nog een tweede verdieping ge bouwd. Alleen is er een slechts gering verschil in hoogte tusschen de vloeren van het oude en nieuwe deel. Wanneer men van de Oostzijde het gebouw binnen komt in de hal, waar zich de portiers loge bevindt, wordt allereerst de aandacht ge vraagd voor een keurig ingericht wasch- en huishoudkunde lokaal, waar 24 leerlingen te gelijk onderwijs ontvangen en allen een volledig stel hulpmiddelen tót hun beschikking vinden. Daarnaast ligt het lokaal, waar de meisjes volgens de meest moderne wijze worden be kwaamd in de kookkunst. In tegenstelling met de familiekeuken is daarvoor een z.g. Deensche keuken ingericht, waarbij voor elke groep van vier leerlingen gas- oomforen, ovens, fontynen enz. ter beschikking zijn. Wijl wasschen ook drogen noodzakelijk maakt, ontbreekt ook de droogkamer niet, die, zooals haast vanzelf spreekt, ook weer van de nieuwste snufjes voorzien is. Beneden den beganen grond is een groote fietsenbergplaats ingericht voor 200 rijwielen. Op de eerste verdieping bevinden zich aan de voorzijde een costuumlokaal met kleedkamer en daarachter een strjjklokaal, waarbij een ventilator zorgt voor regeling van de tempera tuur. Dit hulpmiddel vindt ook toepassing in andere lokaliteiten. Op de tweede verdieping in het nieuwe ge deelte treffen we o.m. weer twee costuum- lokalen. Verder wordt het geheel gecompleteerd door een koffiekamer voor het onderwijzend personeel met een riant uitzicht over 't Oost- zijderveld; een keurige kamer voor de Eerw. Directrice, zuster Ignatine, een ruime aula, met daarnaast nog een reservelokaal voor eventuee- le uitbreiding, een model-slaapkamer met een gewoon en een opklapbed, alles om de toekom stige huisvrouwen in alle onderdeelen voor haar taak op te leiden. Vermelden wij verder nog, dat de trappen met comblanchien zijn belegd, de muren van de gangen in plaats van rflet tegels met beton- emaille bekleed zijn, de verwarming van het ge bouw met behulp van Veha-radiatoren ge schiedt en bij regenachtig weer de mantels der leerlingen aan de kapstokken boven verwar mingsapparaten hangen, zoodat deze bij het einde van den lestijd gedroogd zijn, dan heb ben wij wel geen volledige beschrijving van het gebouw gegeven, maar toch op het meest be langrijke de aandacht gevestigd. Het geheel maakt 'n prettigen indruk, mede door de wijze waarop de kleuren der verschillende lokalen zijn gekozen. Het economisch technische deel is het werk van den heer Ir. Engelen uit Amster dam; de verwarmingsinstallatie van de firma Merks en Boerboom te Nijmegen en de electri- sche installatie van C. P. Koebolt te Zaandam. Wij wenschen het bestuur der vereeniging en de Eerw. Zusters van harte geluk met deze schitterende aanwinst en tevens het architec tenbureau S. B. van Santen en den aannemer met den loffelijken opzet en de keurige uit voering van het werk. Gemeenteraad. De Gemeenteraad is voor een openbare vergadering bijeengeroepen op hedenavond half acht. Het R. K. raadslid, de heer J. F. Kamphuys» heeft aan' het college van B. en W. verzocht tijdens deze zitting onderstaande vragen te mo* gen stellen: 1. Is het aan B. en W. bekend, dat, afgezien van een eventueele bijdrage van het Rijk, de gemeente Rotterdam hare verlaagde haventa rieven handhaaft? 2. Zoo Ja, zijn B. en W. bereid om, nu eerst daags bevrachting en bestemming van havens moet plaats hebben, aan den Raad voorstellen te doen om de tarieven zooveel mogelijk aan te passen aan Rotterdam? •Daar komt een taxi aan?" schreeuwde Am- broos. „Ja, ze houdt stil." „Niet waar! Ze gaat verder!" „Neen, maar nu is het meenene!" riep Cecile, die naar de deur liep. De anderen wilden allen tegelijk de kruk om draaien, maar Cecile was de vlugste. Er stond inderdaad een taxi voor de stoep. Arthur en Tony waren al uitgestapt en James Briee stond bij het portier om Marian te helpen. Achter haar verscheen dokter Mac-Rae. Terwijl deze den chauffeur betaalde en Arthur de handkoffers uit de taxi trok, kwa men Marian en James binnen. De Jonge dok ter schaterde het plotseling uit, toen hij al die jonge gezichten zag, allen even, nieuwsgierig op geheven naar hun zuster. „Die kinderen branden van verlangen om te weten wat ginds gebeurd is, Marian," zei hij nog lachend. Komaan, begroet de gelukkige «*4gename va» lady BeeL.7 „Je bent erfgename!O, Marian, hoe heer lijk!" riepen zij allen tegelijk. Zij omringden haar met een soort eerbied. Marian had hun altijd ontzag ingeboezemd, maar dat was nu veel grooter dan voorheen. Marian streelde die blonde of donkere hoofd jes en ging naar de huiskamer. Op den drempel scheen zij een oogenblik te aarzelen, maar Julia was opgestaan en naderde haar met uitgestoken hand. Marian deed een paar passen naar haar toe en legde haar hand in die van haar nicht. „Heb je een goede reis gehad, MaTian? Ben je niet te zeer vermoeid door al die ontroeringen?" „Neen niet erg Julia.... En hier, gaat hier alles goed?" „Heel goed. Ook Lily is veel beter.... niet waar, liefje?" Marian kuste haar zuster en zei: „Des te beterMaar waarom bekijk je mij zoo?" ,4e lijkt zoo veranderd, Marian, het is alsof Je grooter geworden bent." Eigenlijk had Julia diezelfde gewaarwording gehad, toen Marian binnenkwam. De altijd eenigszins trotsche houding, haar natuurlijke beslistheid schenen meer uit te komen en haar mooi hoofd verhief zich nog een beetje meer dan anders. Bovendien gaven de rouwkleeren, de lange crêpe sluier aan het jonge meisje een bijzondere majesteit. James, die achter Marian binnenkwam, had de opmerking van Lily gehoord en antwoordde: „Je hebt gelijk, Lily. Je zuster is nu niet meer de onderwijzeres maar de erfgename van lady .Erfgename! Universeel erfgename?" vroeg Lily, die zich een beetje in haar stoel oprichtte om haar zuster aan te zien, „Juist! Universeel erfgename," merkte de harde stem van dokter Mac-Rae op. Hij was juist binnen gekomen en liep naar de tafel, waarnaast Lily zich bevond. Ook hij leek grooter; hij richtte zich meer op en in zijn blauwe oogen was een soort triomf te lezen. „Ja," hernam hij. „Het is zoo. Het spijt mij voor Julia, maar lady Peel heeft niet aan haar gedacht. Niettemin beschouwt Marian het als haar plicht om dat verzuim te herstellen." Een gebaar van Julia ondefbrak hem. Kalm zei zij: „Oom, Marian is mij niets schuldig. Als tante haar gekozen heeft, is het des te beter, want zij verlangt meer naar fortuin dan ik, zy gevoelt er meer behoefte aan. Ik zal niets aan nemen, dan het plaatsje aan uw haard, dat u mij tot nu toe verleend verleend hebtWees verzekerd, lieve Marian, dat het uit geheel mijn haft en zonder nevengedachte is, dat ik je ge luk wensdi." Zij glimlachte en reikte haar opnieuw de hand toe. Marian scheen een oogenblik terug te dein zen, maar dan legde zij haar hand in die van haar nicht. „Je moet mij vrij laten om naar mijn idee te handelen daar sta ik absoluut op," zei zij met haar een beetje heesche stem, zonder haar nicht aan te zien. .Anders zou je mij zeer veel ver driet aandoen." „Daar zullen wij later over spreken," zei de dokter, om een nieuw protest van Julia te ont- jwijken. „Na moeten wij gaan dineeren.James, beste vriend, ik noodig je uit om onzen maal tijd bij te wonen." Dat diner was juist tegenovergesteld aan dat, dat plaats had gevonden op den avond van het vertrek der twee reizigers. De vroolijkheid en opgewektheid verminderden niet en James deed zijn best om die te vermeerderen. Marian zelfs werd opgeruimder; een opgewondenheid, die wel iets koortsachtig leek, deed haar oogen schitte ren en gaf aan haar stem een ongewonen klank. Julia deed mee met de algemeene opgewekt heid, want haar teleurstelling had niet lang geduurd. Alleen de dokter en Lily bleven zwijg zaam. Wat hem betreft, was het niets onge woons, maar Lily vertoonde gewoonlijk niet zulk een ernstig gezicht. Haar groote blauwe oogen gingen angstig en droef van Marian naar Julia en allerlei gedachten schenen zich daarin te verschuilen. Spoedig gingen de dokter en Marian naar hun kamers, voorgevende vermoeid te zijn van de reis. Ook James vertrok en toen de kleinere kinderen naar bed waren gebracht, wenschte Lily haar nicht, haar broer en zus goeden nacht en ging eveneens heen. Dokter Mac-Rae was bezig een handkoffer uit te pakken, toen een slanke arm om zijn hals werd gelegd, een zachte wang zich tegen de zijne drukte en de stem van Lily, nu een beetje bevend, fluisterde: „Vader, heeft u met lady Peel over Julia gesproken. O, wat hebt u haar gezegd?" Hij maakte zulk een bruusk gebaar, dat Lily wankelde en bijna was gevallen. Stevig hield h« haar vast en wendde zijn gezicht, dat een beetje vertrokken was, tot haar, terwijl hij zei: „Kind, wat zou ik hebben moeten zeg gen?" „Maar, u had aan lady Peel kunnen zeggen, hoe goed Julia ishoe zij op haar moeder gelijkt.... hoe zij ons allen lief heeft. O, vader, zij is voor ons als een moedertje," fluisterde Lily met vurige dankbaarheid. „O, die lieve Julia!zy had toch ook een recht op de erfenis, evengoed als Marian! En zij heeft niets gekregen! Vader, hebt u aan lady Peel ge zegd. Met ongeduld maakte hy den arm los, die nog altijd om zyn hals lag. „Kind, ik heb alles gedaan, wat ik moest doen, twyfel daar niet aan. Je kent je vader toch wel genoeg om over tuigd te zyn, dat hy altyd alles heeft weten te richten naar een vastgesteld doel en dat niets in staat is hem af te houden van hetgeen hy als zqn plicht beschouwt." Hy ging naar zyn slaapkamer zonder zyn dochter een kus te geven, zooals hy 's avonds gewooniyk deed. De mooie oogen van Lily volg den hem met een uitdrukking van spyt en opeens snelde zij op hem toe. „O, vader," zei zij verlegen en toch zoo teeder, „vergeef my. Ja', ik weet, dat u altyd het beste voor hebt en dat wy blindelings den weg kunnen volgen, dien u voor ons gebaand hebt.Vadertje, ver geef uw kindje Hij keek haar even aan, dan wendde hij de oogen af van dat lieve gelaat, smeekend en teeder; hij drukte een kus op haar voorhoofd met lippen, die licht beefden en antwoordde: „Kom, kind, ga slapen.... Bemoei Je niet met-I hetgeen je vader doet. Hy beoogt slechts jelui aller geluk en werkt er aan met al zijn krach ten. Hij zal ook zyn doel bereiken, ondanks alle hinderpalen." HOOFDSTUK 6 Kort daarna werd de verloving gevierd van Marian met dr. James Brice. zy kenden elkaar al sedert zooveel jaren en stilzwijgend hadden zy elkaar beloofd te zullen trouwen, zoodra de een of de ander rijk werd. Nu dit gebeurd was, vervulden zy die belofte. Het onverhoopte fortuin, dat Marian ten deel was gevallen, had haar besluit niet veranderd en het was met volle overtuiging, dat zy haar hand in die van James legde. Toen Julia zag, dat zij de verlovingsringen wisselden, had zij gedacht, dat zij waarschijn- iyk wel een goed gezin zouden stichten. Marian zou aan het bestuur blyven, daar was geen twyfel aan, maar dokter Brice zou zich ook nie daartegen verzetten. Julia kende den jongeman vanaf den dag, dat zy deel had uitgemaakt van het gezin van dr. Mac-Rae en wist, dat hy on danks zyn goedhartigheid of misschien jw»t daardoor geen vasten wil bezat en dat M Z1C liet leiden door anderen. Dat zou Marian doe zooals zyn moeder, het vorig jaar overleden, gedaan had. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 10