M Honderd jaar meisjesopvoeding New-Yorksche Beurs PENSIONAA T JERUSALEM JUBILEERT DONDERDAG 28 APRIL 1938 Met een schitterenden feestdag werd het jubeljaar ingezet Venray bakermat van groote figuren Legendarische oorsprong Rijke armen Burgem. Kolfschoten gaat heen Vrachtauto rijdt op militairen in Twee gewonden, van wie een ernstig Brutale aanranding Meisje met hamer op het hoofd geslagen JAPANSCHE DUMPING IN INDIË Enorme autobandeninvoer tegen uiterst lage prijzen Butler treedt af Als voorzitter van het Internat Arbeidsbureau Daladier en Bonnet op Croydon geland Joden moeten hun bezit opgeven Een verordening van Goering Vlootverdrag tusschen Polen en Engeland Stemming verbeterd, koersen iets hooger Clearingkoersen SCHAKEN Het intern, tournooi te Margate Opmerkelijke party tusschen Aljechin en Böök De uitslagen WISSELKOERSEN AMERIK. GOEDERENMARKT STOOMVAART LIJNEN faillissementen AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 27 April aiVtf (Van onzen specialen verslaggever) Niettegenstaande de bordjes verboden toe gang boven en bij de poorten van het alom bekende pensionaat Jerusalem te Venray, was gisteren een overgroote schare hoogge- plaatsten int den lande tot dit heerlijke oord doorgedrongen, om het belangrijke feit van het 100-jarig bestaan van dit aardsche Jerusalem met de Eerw, Zusters Ursulinen mede te vieren. Op dezen gedenkwaardigen 27sten April werd op grootsche en niet minder luisterrijke wijze het jubeljaar ingezet. In het zon-overgoten Venray was overigens van dit belangrijke gebeuren niet meer te mer ken, dan dat van kerken en kloosters, officieele gebouwen en enkele particuliere huizen de vlaggen wapperden. Venray zal over eenigen tijd met een groot plaatselijk feest, ter gele genheid waarvan de plaats feestelijk zal wor den versierd, op geheel eigen wijze en naar echt Limburgschen trant dit merkwaardige eeuwfeest vieren. De plaats is te zeer vergroeid met het pensionaat Jerusalem en heeft aan dit fijne instituut te veel te danken, dan dat het jubileum met enkele vlaggen en feest- woorden van burgemeester Jansen op de be sloten receptie voldoende herdacht zou zijn. Een groot volksfeest voor en door alle inwoners is hier op zijn plaats en inmiddels in voorbe reiding. Binnen de muren, die den grooten tuin rond om het enorme pensionaat omringen, was de feestvreugde op dezen eersten dag van het jubeljaar des te sterker waar te nemen. Van den hoofdingang af door een groot deel van den tuin en verder in het geheele gebouw was een passende en fleurige versiering aan gebracht. De frissche en kleurrijke voorjaars bloemen predomineerden in deze versiering, welke in zalen en gangen, kapel en kamers werd verhoogd en verfijnd door een rijke weel de aan Perzische tapijten en niet het minst door een ontelbaar aantal bloemstukken van de fraaiste makelij en samenstelling, gezonden door belangstellenden in den lande. Door al deze lieden belangstellenden te noe men, werd op de meest eenvoudige wijze een,, simpele omschrijving gegeven van een zeer groote groep Nederlanders, van hoog tot laag, die hoogachting en dankbaarheid koesteren voor het schoone werk, dat in dit Jerusalem verricht wordt. Dit nader te omschrijven is schier ondoenlijk, omdat daar onder valt de levensbeschrijving van een leger van duizenden, gevormd en op geleid in Jerusalem en thans werkzaam op de meest verantwoordelijke posten in ons land en het buitenland, tot heil en welvaart van on- telbaren. In onze vorige editie gaven wij reeds verslag van de Pontificale Hoogmis als inzet van de feesten in de kapel van het pensionaat opge dragen door Z. H. Exc. Mgr. Huibers. Ook maakten wij reeds in het kort melding van de besloten receptie, waar niet minder dan elf vooraanstaande personen het woord voerden en gewaagden van de heilzame werking, dit uit gaat van dit pensionaat en de groote verdien ste der eerw. Zusters Ursulinen, die hier schier dag en nacht werkzaam zijn, om een groote groep jonge vrouwen op te leiden tot naar den geest en het lichaam goedgevormde vrouwen, die in de moderne maatschappij onmisbaar zijn en op de juiste wijze krachtens haar vorming en opleiding naar gelang de omstandigheden 2ijn leidend of volgend, maar steeds met on derscheiding, op te treden. Pater Wessels S.J. uit 's Gravenhage was op de receptie, welke alleen toegankelijk was voor genoodlgden en waar alle hooge gasten, door ons reeds genoemd in het eerste verslag, tegenwoordig waren, de feestredenaar, en wees er op, dat honderd jaar geleden bij de komst der Zusters Ursulinen een nieuwe periode werd ingezet. De zusters zetten een 400-jarige oude kloostertraditie voort. Den schat van de middel eeuwen hebben zij niet alleen bewaard, doch gecultiveerd en er belangrijk werk mede ge daan. Dit klooster eenlg in den lande is ge grondvest op een legendarischen grond. In den Kerstnacht van 1422 werd het oude Jerusalem gesticht. Het werd in armoede geboren en heeft een bewogen geschiedenis achter den rug. Spanjaarden, Pransche en Engelsche soldaten bezetten meerdere malen het gebouw, het werd talrijke malen geplunderd en gebrandschat. Het getuigt van de groote levenskracht, dat het al deze stormen doorstond. Dagen van diep kloosterverval heeft het niet gekend. Bijna 4000 meisjes hebben in dit pensionaat haar opleiding gehad. De zusters zijn terstond begonnen met een bewaarschool te stichten en hier hebben alle bewoners van Venray de eerste lessen ontvan gen. Groote mannen hebben hier hun eerste vorming genoten en onder hilariteit vermeldde spreker, dat Mgr. dr. Poels, in de zaal aan wezig, daar geen uitzondering op maakt! Ook de armen hebben steeds de goede zorgen ondervonden van de zusters. En dat de zusters met den tijd meegingen, blijkt uit de stichting van het gymnasium, de middelbare school en wat al niet. Van hieruit zijn tal van nieuwe kloosters ge sticht in en buiten ons land; ook in Indië. De zusters hebben de kracht gehad zich aan te passen aan de eischen des tijds. En dat niet alleen wat betreft de schoolsche kennis. Er heerscht hier een breed-menschelijke geest, wars van normalisme, voornaam en eenvoudig zonder een spoor van stijfheid. Er wordt even goed de waarde van wetenschap als van feesten geleerd! Kloosterroepingen worden hier in grooten ge tale voortgebracht; zonder dat men het merkt Woeien hier fijne mystieke rozen. Ook Mgr. Lemmens getuigde van zijn sympathie voor Jerusalem en zeide, dat de ar moede en de eenvoud der zusters hem altijd zoo getroffen heeft. Mgr. spoorde de zusters aan dien geest te bewaren, om innerlijk meer te winnen, teneinde meer te kunnen geven. Minister Slotemaker de Bruine vestigde de aandacht op het onrustbarende verschiinseL dat thans het materialisme de overhand verkrijgt. In pensionaat Jerusalem wordt gelukkig de zedelijke waarde tot uitdruk king gebracht. Met dankbaarheid repte spr. van het groote belang voor het land, dat van hieruit steeds een nieuwe toevloed komt van goed gevormde vrouwen. De eerw. Moeder-Overste, Mère Salisia, over handigde de minister namens H. M. de Konin gin de koninklijke onderscheiding van Officier in de orde van Oranje-Nassau. Namens den Commissaris der Koningin in Limburg sprak mr. Rutten, waarna de deken van Venray, de hoogeerw. heer Berden, het woord voerde. Burgemeester Jansen van Venray zinspeelde op de komende dorpsfeesten, welke grootsch opgezet zullen worden en het geschenk, dat de burgerij zal aanbieden. Ook de eerw. Moeder-Overste voerde het woord, alsmede pater Bogaards uit Nijmegen, die woorden van hulde en felicitatie sprak na mens de leeken-leeraxen en -leeraressen. Namens de oud-pensionnaires sprak mevr. Steyns BisschopHerkenraedt en getuigde op ontroerende wijze van de gevoelens van dank en sympathie van de duizenden oud-leerlin gen, die zonder uitzondering spontaan hebben bijgedragen om gezamenlijk een geschenk aan te bieden in den vorm van de moderniseering van de z.g. bisschopskamer. De practijk heeft uitgewezen, dat de meisjes, die Jerusalem verlaten, toegerust zijn met een zekere dosis wetenschap en bovendien een aan gekweekte karaktervastheid en godsdienstzin, welke een fundament vormen, dat weerstand kan bieden aan de levensstormen. Na deze plechtige receptie vereenigde het groote gezelschap zich aan een feestmaaltijd, waarna als besluit van dezen eersten feestdag een plechtig pontificaal Lof werd gecelebreerd. Naar wij vernemen is het resultaat van de keuring, door burgemeester Kolfschoten van Edam in verband met zijn minder gunstigen gezondheidstoestand aangevraagd, van dien aard, dat hij binnenkort een verzoek om eer vol ontslag uit zijn ambt zal indienen. Woensdagmiddag om half vier kwam het muziekcorps van het regiment wielrijders te 's Hertogenbosch onder de gemeente Vught den Heivoirtschenweg oprijden, toen op een afstand van ongeveer tachtig meter een vrachtauto na derde. Een der manschappen gaf den chauf feur een teeken te stoppen. De militairen vervolgden hun weg, doch de autobestuur der reed met onverminderde vaart door. Het gevolg was, dat de auto midden onder de wielrijders terecht kwam. De meeste manschappen konden nog uitwijken, doch twee hunner werden aangereden. Een van beiden kwam er met een flinke buil op het hoofd nog goed af, maar de milicien Van Bladel uit Tilburg lag met een bloedende hoofdwond bewusteloos tusschen de stukgereden rijwielen. Spoedig waren geneeskundige en gees telijke hulp aanwezig. Den gewonde werden de H.H. Sacramenten der Stervenden toegediend. Wij vernemen, dat zijn toestand niet veront rustend is. Toen de 18-jarige juffrouw C., wonende te Bussum, zich Woensdagavond per fiets van Hil versum naar haar woning begaf, werd zij op het rijwielpad tusschen de zandafgraving en Bussumer grindweg door een onbekenden man, die uit het kreupelhout te voorschijn sprong, aangevallen en niet een hamer op het hoofd geslagen, waardoor het meisje een groote wonde bekwam. Zij wist te ontkomen en reed naar Bussum, waar zij bij de politie aangifte deed. De Bussumsche en Hilversumsche politie zochten pgr motorfiets, de marechaussee en een groot aantal manschappen per fiets den geheelen omtrek af. Tenslotte werd een man gearresteerd en over gebracht naar het bureau te Bussum, waar een confrontatie met het slachtoffer zal plaats hebben. Er zijn diverse teekenen, zoo schrijft de Javabode welke erop wijzen, dat Japan met zijn artikelen den laatsten tijd in Ned.-Indië „dumping"-methoden gaat toepassen, hetgeen een aanduiding zou zijn dat Japan, kost wat kost, deviezen behoeft. Opmerkelijk bijv. is, dat de invoer van Ja- pansche auto-banden den laatsten tijd enorm toeneemt. Een gevolg van dezen enormen auto banden-invoer is, dat zij tegen belachelijk lage prijzen op de markt worden geworpen. De prij zen zijn zelfs 50 pet. minder dan die in nor male omstandigheden, terwijl men aan ver schillende autobusdiensten abonnements-offertes heeft gemaakt, waarbij de banden nog goed- kooper worden aangeboden. Bedoelde banden worden in Japan zelf duur der verkocht dan in Indië. Deze „dumping"-methode is uiteraard zeer schadelijk voor de industrie in Indië. In den loop van het Jaar zal deze toestand wel ver beteren, daar Japan slechts een bepaald con tingent mag invoeren. Het laat zich aanzien, dat men van Japansche zijde druk bezig is dit contingent zoo vlug mogelijk yol te krijgen. eer dan ooit eischt de tijd van ons edelmoedigheid. Bedenk, dat God zich in edelmoedigheid niet laat overtreffen. GENèVE, 27 April (Havas). Harold Butler, de directeur van het Internationaal Arbeids bureau, heeft den raad van beheer medegedeeld, dat hij voornemens is af te treden. Butler zal Genève verlaten om directeur van het New College te Oxford te worden. Butler heeft sedert de oprichting van het Internationaal Arbeidsbureau deel uitgemaakt van de leiding; eerst als Britsch adjunct-direc teur en in 1932 is hij Albert Thomas opgevolgd als directeur. LONDEN, 27 April (Reuter). Na vanmiddag om half vijf per vliegtuig naar Londen te zijn vertrokken, zijn de beide Fransche ministers, Daladier en Bonnet, om 17 uur 45 op Croydon geland. Daladier en Bonnet werden op het vliegveld ontvangen door Lord Halifax en den Fran- schen ambassadeur, Corbin, benevens het per soneel der Fransche ambassade. Voor zij per auto naar Londen vertrokken, onderhielden de beide ministers zich eenige oogenblikken met Lord Halifax. BERLIJN, 27 April. (D.N.B.) Minister Goe ring heeft als gevolmachtigde voor het vier jarenplan een verordening uitgevaardigd op grond waarvan iedere Jood van Duitsche natio naliteit zijn geheele vermogen in het binnen- en buitenland moet opgeven en laten taxeeren volgens de tegenwoordige waarde, tenzij bet vermogen en bedrag van 5000 Mark niet over schrijdt. Joden van vreemde nationaliteit behoeven slechts hun bezit in Duitschland op te geven. Tegelijkertijd wordt bepaald, dat van over eenkomsten inzake verkoop of verpachting van industrieele, land- of boschbouwbedrijven aan de autoriteiten mededeeling moet worden ge daan voor zoover hij deze zaak 'n Jood als con- tracteerende partij is betrokken. Evenzoo is voor de opening van een nieuw industrieel be drijf of de vestiging van een filiaal door Joden toestemming noodig. De verordening dient volgens het D.N.B. eenerzijds voor het krijgen van een overzicht van het vermogen der Joden in het Duitsche rijk, doch kan anderzijds worden beschouwd als een voorbereidende maatregel voor den econo- mischen opbouw van Oostenrijk. De verordening zou voorts beoogen indivi dueel optreden tegen joodsche bezitters te ver hinderen, daar alle met Joden verband hou dende kwesties binnen het Rijk uitsluitend langs wettelijken weg geregeld moeten worden. LONDEN, 27 April (Reuter). Het vlootverdrag tusschen Polen en Engeland is heden op het Foreign Office ondertee kend. NEW YORK, 27 April (Part.) Voor het eerst sinds meerdere dagen legde de effecten beurs heden een aangenamer stemming aan den dag en bleek het sentiment verbeterd te zijn, terwijl ook de handel weer wat levendiger was geworden, al was het nog allesbehalve druk. De betere stemming was aan verschillen de factoren toe te schrijven. In de eerste plaats schijnt de mededeeling van President Roose velt dat vele vooraanstaande zakenlieden hun medewerking hebben toegezegd aan het econo misch herstelprogramma een zeer goeden in druk gemaakt te hebben. De hoop is hierdoor gewekt, dat de tegenstellingen tusschen regee ring en bedrijfsleven geleidelijk aan zullen ver minderen. Dit droeg er toe bij, dat aan de be sprekingen, die Roosevelt heden met Henry Ford zal houden, meer beteekenis werd ge hecht dan nog enkele dagen geleden. Voorts heeft de handhaving van het volle dividend op de preferente aandeelen door de U. S. Steel de markt een hart onder den riem gestoken. Wel iswaar waren er niet velen, die een verlaging of passeering hadden verwacht, doch volkomen zeker voelde men zich toch niet. Tevens meent men hieruit te mogen concludeeren, dat het bestuur der U. S. Steel de vooruitzichten niet zoo somber inziet. Ook de resultaten over het eerste kwartaal der Steeltrust op zichzelf wa ren, ondanks het verlies, beter dan men had meenen te mogen verwachten. Een goede in vloed ging bovendien uit van de verhoudings gewijs vaste stemming op de buitenlandsche markten en in het bijzonder van den grooten weerstand, dien de Londensche beurs en ook het pond sterling aan de ongunstige Engelsche begrooting hebben gehouden. Hoewel de vraag niet zeer groot was, overheerschte deze heden echter bij opening met het gevolg, dat de koer sen over de geheele linie konden verbeteren, waarbij in vele gevallen winsten van 1 S, 1)4 dollar konden wórden geregistreerd. Vooral staal-, koper-, warenhuis-, vliegtuig- en petro- leumfondsen lagen vast in de markt. Na de opening had de stijging over het algemeen nog verderen voortgang. In het eerste uur bedroeg de omzet 160.000 shares. In het tweede uur werd de markt kalmer en kromp de handel weer in, doch desondanks kon het hoogere koerspeil aanvankelijk nog vrij goed gehand haafd worden. De omzetten bedroegen in het tweede uur echter slechts 80.000 shares. Ge leidelijk aan echter werd het aanbod sterker als gevolg van winstnemingen, waardoor de koersen begonnen terug te loopen en een aan zienlijk deel der aanvankelijk behaalde winsten weer verloren ging. Nadien viel er van een stemming zoo goed als niet meer te spreken. Bij minimale om zetten waren de noteeringen nu eens fractio- neel hooger en dan weer wat lager, doch veel verandering kwam er in de noteeringen niet meer. Ook bij het slot was de toestand onge wijzigd en de markt sloto meerendeel met iets hoogere koersen en 't slot kwam voor vele fond sen op om en nabij het laagste punt van den dag. Van de staalwaarden waren het alleen nog Bethlehem Steels, die een winst van 1 dollar te zien gaven. De overige staalwaarden waren wat minder in herstel. Het weekblad Iron Age kwam met een weinig opgewekte bespre king over de staalnijverheid. Hoewel de be drijvigheid onveranderd op 32 pCt. wordt ge taxeerd en van de zijde der automobielmaat schappijen reeds offertes voor bumperstaai voor de modellen van 1939 zijn aangevraagd, is de gang van zaken tot nu toe in April 10 pCt. a 25 pCt. beneden die van Maart. Ook de stem ming voor staalschroot is zwak Automobiel waarden waren verdeeld. General Motors arri veerden op wat hooger niveau, doch Chrysler moesten een kleinigheid van hun koers af staan. Hetzelfde was het geval met public- utilities en spoorwegwaarden. De voor- en na- deelige verschillen bleven beperkt, doch van Koersen voor stortingen op 28 April 1938 tegen verplichtingen luidende in: Reichsmar- ken 72,28, lires ƒ9.50, peseta's ƒ10.50. Men schrijft ons d.d. 26 dezer uit Margate: In de zesde ronde toonde Aljechin zich in zijn partij tegen Böök van zijn besten kant De geheele zaal was in spanning, toen hij in een aangenomen damegambiet een toren offerde. De deskundigen vreesden aanvankelijk, dat het offer niet correct zou zijn, maar Aljechin had het beter gezien. Eerst volgden enkele stille zetten en hierna kwam de aanval, waartegen geen verdediging mogelijk was. Op den 25en zet gaf Böök op. Aljechin deelde ons mede, dat hij deze variant tegen Euwe voorbereid had. Hij heeft ook in de vijfde matchpartij den zet 9 b4 verworpen wegens den nu door wit gekozen aanval. Zijn nederlaag tegen Petrov was hij al vergeten. Overigens heeft Aljechin reeds re vanche genomen door in het bliksemtournool van Petrov te' winnen. Spielmann heeft van Sergeant niet kannen winnen. Natuurlijk schrijft de Weensche mees ter dit toe aan de Spaansche opening, die vol gens hem geforceerd tot remise leidt. Wij vroegen hem, waarom hij remisevarianten speelt. Moet ik dan op verlies spelen? was zijn wedervraag. Ik kan het toch niet helpen, aldus redeneerde Spielmann verder, dat de Engelschen zooveel theorie kennen. Petrov heeft zich bij de leiders gevoegd door van Milner Barry te winnen. Alexander heeft zich omhoog gewerkt door in deze ronde van sir G. A. Thomas te winnen. In de reservegroepen werd fel gestreden. De meeste buitenlanders speelden tegen elkaar. Prins slaagde er niet in zich aan den kop te handhaven. In de opening veroverde hij de kwaliteit, zijn stelling was goed, doch hij faalde in tactisch opzicht. Opoczensky profiteerde er van en won. Laudau had het niet gemakkelijk. Met zwart kwam hij uit tegen den Zuid- Slavischen kampioen König. Onze landgenoot speelde niet te scherp op winst. Hij offerde in een aanval een stuk, maar zette in tijdnood niet goed voort. Pas in de tweede zitting kon hij zijn aanval doorzetten. Landau heeft thans de leiding met 5% punt uit zes partijen, ge volgd door Prins en Koltanowski met ieder 4% punt. In de C-groep had van Doesburgh Schelf hout tot tegenstander, van wien de Bussumer regelmatig tot nu toe won. Ditmaal zal het een uitzondering op den regel zijn, want Schelfhout stond bij het afbreken op winst. Schelfhout verloor ziin afgebroken partii tegen Meyer. De laatste heeft zich onder de leiders in deze groep gerangschikt. Verrassend was de overwinning van v. Seters tegen List. In deze groep hebben Klein en Najdorf de leiding. Onderstaande partij werd gespeeld in de 6e ronde. t Wit: dr. Aljechin Zwart: Book Aangenomen damegambiet. 1. d2d4, d7d5; 2. c2—c4, d5xc4; 3. Pgl— f3, Pg8f6- 4. e2e3, e7e6; 5. Lflxc4, c7c5; 6 00, Pb8c6; 7. Ddle2, a7a6; 8. Pbl c3, b7—b5; 9. Lc4b3, b5—b4. In de vijfde matchpartij tusschen Euwe en Aljechin overwoog Aljechin dezen zet, verwierp hem echter in verband met den aanval, welke nu volgt; 10. d4d5, Pc6a5; op ed5: volgt Pd5: ge volgd door Tfdl; 11. Lb3a4t, Lc8 d7; 12. d5xe6, f7xe613. Tfl—dl; een zeer diep bere kend offer; 13b4xc3; misschien had zwart beter gedaan zijn ontwikkeling te voltooien 14. Tdlxd7, Pf6xd7; 15. Pf3—e5, Ta8—a7; 16. b2xc3, Ke8e7. Zwart heeft niet beter. Op Le7 zou Dh5t onaangenaam kunnen zijn. 17. e3 e4, Pd7f6. Er dreigde Pd7: en Lg5 met dame- winst. 18. Lelg&, Dd8c7; 19. Lg5f4. Nu ge schiedt de zet met tempowinst 19I3c'7I_ b6; 20. Tal—dl, g7—g6; 21. Lf4—g5, Lf8—g7: 22 Pe5d7, Ta7xd723. Tdlxd7f, Ke7—f8; 24. Lg5xf6, Lg7xf6; 25. e4—e5, en zwart gaf op. De belangrijkste partij in het hoofdtournooi, die tusschen dr. Aljechin en Spielmann, is van daag in de zevende ronde van het internatio naal schaaktournooi te Margate in remise ge ëindigd. De wereldkampioen heeft thans met 1 punt voorsprong op Spielmann, Böök en Petrov de leiding en moet in de volgende ronde met wit spelen tegen mrs. StevensonMenchik en in de laatste ronde met zwart tegen Alexan der. Het is wel te verwachten, dat Aljechin deze beide resteerende partijen zal winnen, zoo dat wen wel op zijn uiteindelijke overwinning in dit tournooi mag rekenen. De uitslagen van de in de zevende ronde ge speelde partijen luiden: Hoofdtournooi: Spielmann—Aljechin mrs. Stevenson—Menchik—Sergeant 0—1; AlexanderGolombek 01; Milner Barry sir G. A. Thomas 1—0; Böök—Petrov 1—0. Premier reserve tournooi a: Abrahams (Enge land)—van Seters 10. Premier reserve tournooi b: LandauCollins (Engeland) 1—0; Eva (Engeland)—Prins 0—1. Premier reserve tournooi c: Heathvan Does burgh 0—1; SchelfhoutSnowden (Engeland) 1—0. De afgebroken party uit de zesde ronde tus schen onze beide landgenooten van Doesburgh en Schelfhout eindigde in een overwinning voor den met zwart spelenden Schelfhout. De stand in het hoofdtournooi is thans: 1. Aljechin 5 Va pnt.; 2., 3. en 4. Spielmann. Böök en Petrov, ieder 414 pnt.; 5. en 6. Milner Barry en Golombek, ieder 3Va pnt.; 7. en 8. Alexander en Sergeant, ieder 3 pnt.; 9. mrs. Stevenson- Menchik 2 pnt.; 10. sir G. A. Thomas 1 pnt. laatstgenoemden zakten Union Pacific 2 dol lar in. De onzekerheid inzake de spoorweg noodwet en de ingekomen berichten betreffende de loononderhandelingen oefenden een rem- menden invloed uit. Van de petroleumwaarden wisten Standard Oil en Texas Corp. 1 dollar te verbeteren. Voorts waren nog eenige specia liteiten gevraagd. Douglas Aircraft, Allied Che mical en Westinghouse liepen resp. 1)4, 114 en 1 dollar op. American Can, die gisteren een verlies van ruim 3 dollar te zien hadden ge geven ten opzichte van het slot van Maandag (Dinsdag kwam er in dit fonds geen affaire tot stand) konden heden 2yt punt van dit ver lies inhalen. Mijnen, koperwaarden, warenhuis fondsen, rubbers, kunstzijde- en amusements waarden, tabakken en aandeelen in telegraaf- maatschappijen waren prijshoudend, terwijl equipmentshares gedrukt in dé markt lagen. De omzetten bedroegen in totaal 420.000 shares. Slotkoersen April Allied Chemical American Can Co. Am. Car. F.drv Amer. Rolling Mills Am. Smelt Ref. Am. TeL Tel A.n. Tobacco B. Am. Waterworks Anaconda Conner Atchison Topeka Baltimore Ohio Bethlehem Steel Canadian Pacific Case Treshing Chase National B. Ches. fir Ohio Chicago Rock Isl. Crysler Motor Cities Service Consol Gas N.Y. Continental Oil 7 Dawesl. 5Va Young Delewere Huds. Douglas Aircraft Dunont de Nem. Eastman Kodak El. Bond St Sh. General Electric General Motors Good Year Hudson Motor Illinois Central Intern. Harvester Intern. Nickel Intern. Tel. St Tel. Kennecott Copper Missouri Pacific Idem pref. Montgomery Ward Nat City Bank Nat Dairy Prod. New York Central North. Amer. Co. Norfolk St Western Pennsylvania Phillips Oil Proctor St Gamble Publ. Serv. N. J. Radio Corporation Sears Roebuck Shell Union Oil Socony Vacuum Southern Pacific Southern Railway Standard Brands Stand. Oil of N.-J. Tidewater Ass. Oil Union Pacific United Aircraft United Corp A U. Leather U. 3. Rubber U. 3. Steel Western Union Westlngh. Electr. Woolworth Building Gedaan en laten, t bieden. ex dividend. ex coupon. 27 26 25 143 141% 142 87 84% 85 17% 18 18% 16% 16% 17% 38% 37% 38% 129 128% 128% 69% 69 69% 8% 81/4 8% 28% 27% 28% 27% 27% 27% 5% 5% 5% 48 47 48% 6% 6% 6% 75 75% 75% 30 29% 30 26% 27 26% 43% 43% 44% 1 1V8 1% 23 22% 22% 27% 26% 27% 30% 26 261/4 26 9 8% 9 431/4 41% 42% 99 98% 101% 148 146 151 6% 6% 7 341/4 33% 35 31 30% 31% 19% 19 19% 6% 6% 6% 8 8 8% 59% 57% 59 47 461/g 47 81/4 8% 8% 34% 34 34% 11/4 1% 1 1% 1% 1% 31s/é 31 32 24 23% 24 12% 127/g 13% 12% 12% 12% 17% 17% 18 1497/s 1497/g 149 161/4 16% 16% 34 33% 34% 47% 47% 47% 28 28% 28 6% 6 6% 58% 57% 58% 13i/4t 13% 133/4 13% 13% 13% 11% 11% 12 7% 7% 7% 7% 7% 73/4 47 46 477/8 13% 13% 137/g 60% 62% 62% 26% 25% 2b 2% 2% 23/4 4% 4% 27% 26% 27% 44% 44 45 22 22 23% 75% 74% 76 42 41% 42% NEW YORK, 27 April Slotkoersen April 27 26 25 Brussel 16.853/4 16.85% 16 85% Rome 5.26% 5.26% 5.26% Madrid Bern 22.993/4 22.98% 23.00 Weenen Oslo 25.07% 25.05 25.10 A'dam 55.69% 55.63 55.72 Londen 4.987/8 4.98-rV 4,99% Parys 3-llVs 3.11% 3.10% Beriyn 40.22% 40.22% 40.24 27 Apr. NEW YORK, 27 April 26 Apr. 27 Apr. 26 Apr. Rubber Standaard Mei 11.82 11.75 Dec. 1 .39 12.32- Juli. 11.97- 11.92- Jan. 12.46- - 12.40-- Sept 12.17 12.12 Mrt. 12 60- 12,52 Oct. 12.24 12.15 Suiker Mei 1.91-92 1.89-0 Oct. 2 04- Juli 1.99-200 1.96-97 Jan. 2 03- 05 2.00-02 Stept 2.03-04 2.00-01 Mrt. 2.07-08 2.03-04 Koffie (Rio - Nieuw contract) (Santos) Dec. Dec. Mei 4.04 4^01 Mei 576-78 5.74 Juli 4.03 4.00 Juli 5.80 5.77 Stept 3.98 3.92 Stept 5 85 5 81 Deo. 3 98-- 3.92 Dec 5 87 5.83-84 Mrt. 3. 8- 3.92-- Mrt. 5 01- 5 89-- Katoen Mrt. 8 84 8,70 Oct. 9.01-02 8,91 92 Mei 8.90 8.78-79 Dec. 9.03 8.94 - Juli 8,98-- 8 88 Jan. 9.10 8.98 Tin Loco 37 50 37.70 Termyn 37.55 37.70 27 Apr. Tarwe Mel 81-807/8 Juli 80-79% Sept. 80 3/4 - 6/a Mais Me) 58 V» - - Juli 60 Sept 61 Reuzel Mei 8.20 Jul) 8,45 Sept. 8.67 CHICAGO, 27 April 26 Apr. 27 Apr. 26 Apr. Haver 81%-% Mei 28 28% -- 80%-% Juli 27%27 Vi - - 81%-% SePt27V8 27 Va Rogge 58% -- Mei 59% 61 60% Juli 57% 59% 61% Sept 56% -- 57% 8,25 Oct. 8,47% Jan. 8,70 Mrt. 8 77 8.77% 27 Apr. Tarwe Mei 119% Jul) 110%- Oct. 89 Rogge Me) 62 - Jul) 62% -- Oct Haver Me) 45% Jul) 42 gedaan en laten 1 5. nominaal WINNIPEG, 27 April 26 Apr. 27 Apr. 26 Apr. Gerst 1201/4Mel 57% 110%Jul) 56% 89%Oct. 52%. - Lijnzaad 62% Mel 154% 63% Juli 156% -_ Oct. 57% 567/6- 52 154%- 156 457/g Oct. 37% 41% bieden - 37%-- binnenlandsche havens IJMUIDEN. Aangekomen 26 April: Stolzenfels, s., Bremen; Phoenica, m.s., W.-Indië (lost te Umuiden); Jellice Rose, s., Swansea; Hercules, s., Middl. Zee; Triton, s., idem. 27 April: Oranje, m.s., Boston (L) (voor Zaan dam); Vulcanus, s., Middl. Zee; Johan de Witt, s., Batavia. Vertrokken 26 April: Mary, m.s., Havre; Jean- nette, s., Le Legue. 27 April: Phoenica, m.s., Bremen. Aangekomen 27 April: The Countes, s., Londen (voor Velsen); Ransdorp, m'.s., Gothenburg; Mistley, s., Londen. Vertrokken 27 April: Java, kruiser, Noordzee Den Helder. AMSTERDAM. Aangekomen 26 AprilStolzen fels, Bremen, stukgoed, Houthaven, Voigt Ge- ber. 27 April: Jellice Rose, Swansea, steenkolen, Erts kade, Fumess; Hercules, Middl. Zee, Suriname- kade, Verg. Cargadoorskantoor; Triton, Middl. Zee, stukgoed, Surinamekade, idem; Vulcanus, Middl. Zee. stukgoed, Surinamekade, Idem; Johan de Witt, Batavia, stukgoed, Sumatrakade, Mi). Nederland. MIJ. NEDERLAND JOHAN DE WITT, 27 April van Batavia te Amst. ENGGANO, thuisreis, 27 April van Port Said. MARNIX VAN ST. ALDEGONDE, thuisreis, 27 April van Colombo. JOHAN VAN OLDENBARNEVELT, uitreis, 26 April van Algiers. TARAKAN, 27 April Van Hoek van Holland n. Hamburg. KON. NED. STOOMB. MIJ. ARIADNE, 26 April van Istanboul n. Piraeus. BOSKOOP, uitreis, 25 April te Valparaiso.' COLOMBIA, 26 April van Barbados n. Amst. GANYMEDES, 26 April van Izmir naar Malta. HEBE, 26 April van Malta naar Piraeus. DEUCALION, 26 April van Piraeus n. Volos. HERCULES, 27 April van Middl. Zee te Amst. TRITON, 27 April van Middl. Zee te Amst. VULCANUS, 27 April van Middl. Zee te Amst. DOURO, 25 April van Kingston (J). IRIS. 27 April van Odense te Kopenhagen. FAUNA, 27 April van R'dam te Lissabon. VESTA, Middl. Zee naar Amst., pass. 27 April v.m. 9 uur Ouessant. BERENICE, 23 April van Curacao naar Haiti. PLATO. 22 April van Curacao naar Haiti. BARALT, 23 April van Curacao naar WindWar Eilanden. BAARN, 26 April van Curacao n. Cristobal. STELLA, 26 April van, Messina naar Malta. BENNEKOM, thuisreis, 27 April te Liverpool. ACHILLES, 27 April van Genua naar Savona. JAVA-CHINA-JAPAN LIJN TJISADANE. 25 April van Manilla naar HongJ kong. KON. PAKETV. MIJ. BANTAM, 26 April van Bangkok te Lorenzo Marqv»5s. OMBILIN, 26 April van Lorenzo Marques naar Durban. MAETSUYCKER, 24 April van Saigon te Sydney. HOLLAND-AMERIKA LIJN STATENDAM, 26 April van New-York n. R'dam. DINTELDIJK, 27 April van Pacific Kust te Rotterdam. ROTTERDAM-Z. AMERIKA LIJN ALPHACCA, 26 April van R'dam te B-Aires. HALCYON LEJN STAD VLAARDINGEN27 April van Narvik te Vlaardingen. STAD DORDRECHT, 27 April van Pepel te Rotterdam. HOLLAND-WEST-AFRIKA LIJN REGGESTROOM, 26 April van Dakar n. Havre. CERES, 25 April van Dakar naar Freetown. ROTT. LLOYD INDRAPOERA, thuisreis, 27 April v.m. van Marseille. GAROET, thuisreis, pass. 27 April Gibraltar. MIJ. OCEAAN RHESUS, Liverpool naar Java, 27 April van Suez. POLYPHEMUS. 26 April van Padang n. Amst. KON. HOLL. LLOYD ZAANLAND. 29 April v.nr. 7 uur van B.-Aires te IJmulden verwacht. SILVER-JAVA-PACIFIC LEJN BENGALEN, 27 April van Pac. Kust te Manilla. VER. NEDERL. SCHEEPV. MIJ. HOLLAND-AFRIKA LIJN SPRINGFONTEIN, 27 April van Z.-Afrika te R'dam; vertrekt 28 April 12 uur 's middags naar Hamburg. BOSCHFONTEIN, 27 April v.m. 5 uur Van Southampton naar Duinkerken. RANDFONTEIN, 26 April van Lorenzo Marques naar Durban. NIJKERK, 26 April n.m. 9 uur van Port Soudan naar Aden. HOLLAND-O. AZIE LUN MEERKERK. 27 April van Antwerpen te R'dam. SEROOSKERK, 26 April van Amst. te Hamburg. HOLLAND-BRITSCH-INDIË LIJN HOOGKERK, thuisreis, 26 April van Port Said- DIVERSE SCHEPEN MIDSLAND, 27 April van R'dam te Goole. ST. PHILIPSLAND, 26 April van Stockholm n. Gdynia. TRITO, 26 April van Belfast naar Fowey. ZÖNNEWIJK, 27 April van Vllssingen nA-ar Herrenrwijk. Opgegeven door v. d. Graaf Co., N.V. (Afd. Handelsinformaties) Surséance van betaling: 19 April 1938 Is aan de N.V. Mema, Maatschappij tot Exploitatie va» Merkartikelen, statutair gevestigd te Haarlem, kantoor houdende te Heemstede, van de Sp» gellaan 12, voorloopig surséance van betaling ver leend. Bewindvoerder mr. H. E. Prinsen Geerllg». Haarlem. Vergadering 28 Mei 1938 10 uur Ge rechtsgebouw te Haarlem. Failliet verklaard: 25 April: N. C. Verlaan, electricien, Voorburg, Heerenstraat 20. R.c. mr. J. H. van Laer. cur. mr. H. Campen, Den Haag. H. Louven, Den Haag, Korte Houtstraat Lp R.c. mr. G. H. B. v d Boom. Cur. jhr. mr. A. w- Snouck Hurgronje, Den Haag 26 April: N.V. Pharmaceutisché Fabriek Za.no voort. Heerenstraat 3 (Pharza). R.c. mr. J. E. Mijnssen'. Cur. mr. L. G. van Dam, Haarlem- N.V. Stoomvisscherij Mij. „Uselmond", IJrPU den gem. Velsen en kantoor houdende aldaar Ha venstraat 76. R.c. mr. J. H. P. E. Mijnsen. mr W. Veniet, Haarlem. r- W. Ossenberg, bloembollenhandelaar, Ha<" lem, Ged. Oudegracht 32- rood. R.c. mr. J. H. P- Mijnssen. Cur. mr. B. E. van Tijn, Haarlem. Handelsvennootschap onder de firma J Keyzer. meubelfabriek, gevestigd en kantoorno" dentie te Haarlem, de Witstraat 8. R.c. mr. J- P. E. Mijnssen. Cur. mr. K. A. F. J. Pliester, Ha» lc L. A. Vloemans, lid der Handelsvennootschap onder de firma Jac. Keyzer, meubelfabriek, Haa lem-, Raamvest 45. R.c. mr. J. H. P. E. Mijnsse Cur. mr. K. A. F. J. Pliester. Haarlem. - p Jacob Keyzer, lid der Handelsvennootschap onder de firma Jac. Keyzer. Meubelfabriek. lem, Gouw Weteringkade 22. R.c. mr. J. H. P- Mijnssen. Cur. mr. K. A. F. J. Pliester, Haarle Vernietigd door het Gerechtshof Amsterdam 20 April: E. H. Abraham, handelende onder firma E. Abraham- Co.. A'dam. «„rilt Opgeheven wegens gebrek aan actief: 25 ap* I. Matthijsse, Goes. (Medegedeeld door Simoons en Co., A. van Vliet en Zn. en L. Slijper) Van 3.30—4.30 uur Kon. Olie Philips Aku Anaconda Java China Japan Lijn U. S. Steel Beth. Steel A'dam Rubber North American Ass. 334i/2—332l/2 28014 373/4 211/8—211/4 93 337/8—333/4 36—361/s 193% 71/16 Van 4.30—5 uur Anaconda

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 2