WITTE JASSEN HENSEN Laatste Nieuws SCHOENEN VAN SMIT Haarlem, 28 April KREYMBORG KIND ZWAARGEWOND Kort en volledig DE FRANSCH-BRITSCHE BESPREKINGEN DONDERDAG 28 APRIL 1938 Uit den Gemeenteraad DE SPAERNE-SANGHERS De fraude bij den Gem. Stortingsdienst Dader tot 15 maanden gevangenis straf veroordeeld REISPAS VERVALSCHT Programma Radio-Centrale Spaarkas St. Nicolaas voor alle bedrijven in diverse modellen PMI4AAI& I EEQlTEUiSwi-HMkLlM ONTWIKKELINGSWERK WERKLOOZEN Vrijstelling van stempelen bestaat hier allang Breda en Haarlem ALLEEN BIJ Nachtwaker te Haarlem wierp uit kwaadheid met een steen Een maand geëischt R.K. LYCEUM Opvoering van „De Hemelnar" PRINS BERNHARD IN HAARLEM Op 21 Mei a.s. VERANDERING VAN DE CINEMA PALACE Nieuwe indeeling der plaatsen ZESDE BONDSCONCERT Gemengde en Mannenkwartetten HARDDRAVERIJ OP DREEF AGENDA Bioscopen 29 April Bioscopen Tsjecho-Slowaaksche kwestie op het eerste plan De schoten in het Folketing Het Deensche Hooggerechtshof gelast de opsluiting der verdachten BURGERLIJKE STAND R.K. SCHOOLVOETBAL- TOURNOOI EEN KUNSTIJSBAAN TE HAARLEM STAD Er waren er, die zelfs aan een avondzitting hadden gedacht vanwege de vele en belangrijke punten die de voorzitter op deze agenda had gezet, het werd een der kortste raadsvergade ringen van het geheele jaar, want reeds om half vier wandelden de heeren het Prinsenhof op. Hoe het komt, is moeilijk te achterhalen, maar over niemandalletjes kan de Raad uren boomen en over ingrijpende voorstellen wordt dikwijls weinig gerept. Zoo ook gisteren. Onder de mededeelingen was een brief van den heer Bartels, sociaal-democraat, dat hij om persoonlijke redenen als raadslid bedankt. De heer Bartels heeft pas zitting sinds de laat ste verkiezingen en heeft zich nog niet veel in den Raad laten hooren. De enkele malen, dat dit het geval was, deed hij zich kennen als een goed spreker en een bezadigd opmerker. Het was vooral de lichamelijke opvoeding, waarvan de behartiging hem door zijn partij-fractie was opgedragen, welke zijn belangstelling had. De voorzitter bedankte hem voor zijn arbeid. Ook uitte hij goede wenschen aan het adres van den heer Van Kessel, die pas een zware operatie heeft ondergaan en om die reden niet in de vergadering aanwezig kon zijn. Het valt niet te ontkennen, dat de nieuwe burgemeester er in slaagt door dergelijke kleine attenties een aangename sfeer van saamhoorigheid te on derhouden. Een voor de toekomst belangrijk besluit was wel de aanvrage om het crediet voor de uit breiding van het stadhuis te verhoogen. De Raad heeft daar zonder hoofdelijke stem ming in toegestemd en het beteekent een aan zienlijke verbetering van ons stadhuis. De ambtenaren komen na de verbouwing allen aan de Koningstraat te zitten en het gedeelte aan de Groote Markt wordt geheel representatief. Ter hoogte van de Pandpoort komt een cen trale hall. Dit is een ingrijpende verandering en een verbetering van co oorspronkelijke plannen. Uitwendig, omdat het dubbele karak ter van het stadhuis administratiehuis en zetel van het stadsbestuur er goed door uit gedrukt wordt; inwendig, omdat de samenwer king tusschen de verschillende diensten nu veel gemakkelijker wordt. De heer Castricum maak te de opmerking, dat deze verbouwing feitelijk een normaal werk is. Volgens hem is het dus uit den booze het uit het Werkfonds te doen financieren met als gevolg, dat van de gang bare contractloonen wordt afgeweken. Hierte genover werd opgemerkt, dat als de heer Cas tricum zijn zin kreeg, het werk onuitgevoerd zou blijven, daar er dan geen geld voor zou zijn. De heer Klein Schiphorst voegde daar aan toe, dat het verschil in loon zóó klein is, dat daarvoor niet behoeft te worden tegen ge stemd. Maar het voornaamste argument lijkt ons wel, dat er over de arbeidsvoorwaarden overeenstemming bestaat tusschen het Werk fonds en de vakorganisaties. Aan deze is de handhaving der arbeidsvoorwaarden wel toe vertrouwd, zoodat er eigenlijk geen aanleiding is voor den heer Castricum om Roomscher te zijn dan de Paus. Terecht werd er uit den raad aangedrongen op renteloze vorschotten uit het Werkfonds. B. en W. zeggen toe daartoe pogingen te zullen doen. Het bedingen van een rente van 4 pet. is inderdaad te hoog als het Rijk zelf het geld goedkooper kan krijgen. Eenzelfde debat had ook plaats bij de behandeling van het voorstel tot verbetering van het verkeersknooppunt VerspronckwegKenaupark. Ook dit plan werd aanvaard en zoo zal er binnenkort weer voor een half millioen gulden aan werk in Haar lem worden uitgevoerd. Een druppel weliswaar, maar in alle geval toch iets. De heer Bijvoet bepleitte bij de benoemingen een betere verhouding van het aantal leden in de Commissie van Toezicht op het Middel baar Onderwijs. Er zitten op de zestien leden, slechts vijf rechtschen in; hiervan zijn maar twee katholiek. En dit terwijl de commissie ook toezicht houdt op de bijzondere scholen voor M.O. De heer Bijvoet stelde tegenover den heer Cannegieter, den candidaat van B. en W., mevrouw Mr. Prinzvan Swaay als lid voor. De heer Weustink ondersteunde het pleidooi van den heer Bijvoet en het zal voor hen zeker een voldoening zijn geweest, dat mevrouw mr. Prinzvan Swaay met 20 tegen 14 stemmen gekozen werd, een stemmenverhouding, die pleit voor den raad. uws Lieven Duvosel's Spaerne-Sanghers gaven ditmaal een uitvoering van uitsluitend gewijde muziek. Ze had plaats in de oude Bakenesser kerk, een fraai, stemmingsvol gebouw, doch dat geen speciale koorruimte bezit. Deze moeilijkheid werd opgelost door het koor onder het orgel op te stellen. Dit bleek het eenig juiste te zijn, zoowel voor den klank, als voor het contact met het orgel. Het zingen klonk aldaar zoo goed, dat zelfs fragmenten uit Caplet's Mis (door Haarlems Vrouwenkoor) tot hun recht kwamen. Deze veel- eischende, têere muziek hoort men zelden in alle opzichten goed uitvoeren. Al kent men ze technisch volkomen en voelt men ze goed aan. de omgeving moet bovendien medewerken en men moet ze vooral rustig kunnen zingen. Hier nu maakte Caplet's muziek op de hoor ders een echt gewijden, waardigen indruk. Men werd niet afgeleid door zichtbare en hoorbare groote inspanning van de uitvoerenden. Het vrouwenkoor zong thans Kyrie en Gloria, vroeger kwamen reeds andere deelen tot uit voering, zoodat men vermoedelijk eerstdaags deze echt specifieke miscompositie in haar ge heel zal kunnen, hooren. Voorts zongen de dames (waaronder vele mooie alt-geluiden) een Psalm van Schubert, waarin de sopranen iets vermoeid toeschenen en met het mannenkoor te zamen een oude compositie van den dirigent: „Montes et colles cantabunt" getiteld. Een motet, echt zangerig en met stuwkracht geschreven, en dat oogen- blikkelük het auditorium boeit. Het mannenkoor opende de uitvoering met twee kleine nummers, waarvan het „O, bone Jesu" van Palestrina uitblonk door mooien klank en zuiverheid. Voorts zong het Gloria en Sanctus van Schubert, waarin de stemmen niet voortdurend volkomen ineen vloeiden en „Stille", toegeschreven aan Mozart. De koorzang werd afgewisseld door solo zang en orgelspel. De bas M. V. zong Mozart's „In diesen Heil'gen Hallen" (hij beschikt over prachtig stemmateriaal, dat jammer genoeg niet solistisch is gescroold) en de tenor Jan Hensen vertolkte een Aria uit Elias van Men delssohn. In het forte klonk diens stem niet zoo mooi als in de andere dynamische schakee ringen. Organist Jacob Bijster speelde technisch knap en stijlvol een Fantasie en Fuga van Bach, be nevens een eigen werk: Passacaglia, degelijk van structuur en uitmuntend voor orgel ge schreven. Aan belangstelling en aandacht ontbrak het op het kerkconcert niet. De Haarlemsche Rechtbank deed heden uitspraak tegen den 29-jarigen bediende van den Gem. Stortings- en Ophaaldienst, die ten nadeele van deze instelling f 3000 heeft verduisterd. De Officier van Justitie eischte tegen hem een gevangenisstraf van twee jaar, zonder algeheele aftrekking van het voorarrest. De rechtbank veroordeelde hem tot een jaar en 3 maanden gevangenis straf met aftrek van niet het geheele voor arrest. Een 37-jarige koopman uit Haarlem wild?, omdat hij hier geen werk kon krijgen, naar Spanje vertrekken. Zijn pas was echter ver- loopen, terwijl hij geen nieuwen betalen kon Hij veranderde het jaartal 1930 daarom in 1938 en toog naar Antwerpen. Bij terugkomst in Nederland ontdekte men de vervalsching. De Officier had een gevangenisstraf van 1 maand geëischt. De Rechtbank veroordeelde hem tot een maand gevangenisstraf. De pas moest ver nietigd worden. VRIJDAG 29 APRIL Progr. 1: Hilversum 1. Progr. 2: Hilversum 2. Progr. 3: 8.00 Keulen; 9.20 Parijs Radio; 11.05 Radio P. T. T. Nord; 11.20 Keulen; 12.20 Ned. Brussel; 1.20 Keulen. 2.20 Danmarks Radio; 3.20 Keulen; 4.20 Parijs Radio; 5.20 Fransch Brus sel; 6.20 Keulen; 7.20 Fransch Brussel. Progr. 4: 8.00 Ned. Brussel; 8.20 Diversen; 9.35 London Regional; 1.35 Droitwich; 2.50 Lon don Regional; 4.20 Droitwich; 5.45 London Re gional; 6.20 Droitwich; 7.20 London Regional; 10.40 Droitwich; 11.20 Danmarks Radio. Progr. 5: 8.007.00 Diversen; 7.00 Eigen gra- mofoonplaten-concert: 1. Blackpool Songmix- ture; 2. Through Southern Climes; 3. Dixon hits no. 3; 4. Dixon request Medley; 5. Wiegen lied; 6. The lost Chord; 7. Vergisz mein nicht; 8. Largo van Handel; 9. New Blackpool Song mixture; 10. Dixon Request Medley; 11. Black pool Switchback; 8.0012.00 Diversen. In verband met den verjaardag van H.K.H. Prinses Juliana zal de zitting van de spaarkas op a.s. Zaterdag niet doorgaan. Kaarten voor den feestavond kunnen afgehaald worden iederen werkdag van 's morgens 10 tot 12 uur, 's middags van 3 tot 5 uur en 's avonds van 8 tot 10 uur in het gebouw St. Bavo; tevens ge legenheid tot plaatsbespreken. Met versterkte zakken, alle naden 2 maal gestikt in een prettige pasvorm prima jeans «r.WfF Prima satin 2.65 Extra zware satin 3.10 DE SPECIAALZAAK Haarlem heeft dus al een vijf-jarige ervaring op dit gebied. Dat men in het Zuiden nu begint, acht men natuurlijk loffelijk, maar er is .niets nieuws onder de zon. Eere wien eere toekomt! Vanmiddag om half drie zal wethouder E. van der Wall de jaarlijksche tentoonstel ling van werkstukken, teekeningen etc., die in het afgeloopen seizoen door werkloozen in het ontwikkelingswerk van het Centraal Comité voor Werkloozen zijn vervaardigd, officieel openen. De school bestaat al ruim 5 jaar, er wordt des winters ongeveer 26 weken gewerkt en het aantal cursisten neemt jaar op jaar toe. Ditmaal waren er 534 vrijwillige aan meldingen, terwijl slechts 489 cursisten ge plaatst konden worden. Aan het eind van het leerjaar telde de school nog 234 deelnemers, waaruit de conclusie ge trokken mag worden, dat o.a. een flink aantal een plaats in het vrije bedrijf heeft gevonden, zij het dan grootendeels tijdelijk. Vooral bij de afdeeling beton is het verloop sterk en in het vroege voorjaar verdwijnen successievelijk alle schilders. Het grootste probleem blijft bestaan voor de meubelmakers. Er werd weer door bekwame krachten les ge geven in electro-techniek, autotechniek, beton- techniek, schilderen, vakteekenen, meubelma ken en teekenen, E.H.B.O., Engelsch, vakteeke nen voor verschillende beroepen, Esperanto. Van de Esperantocursussen zullen binnenkort weer enkele cursisten examen doen voor het A Diploma. Van de groep Engelsch studeert een aantal in cursusverband verder op eigen gelegenheid, on der leiding van den leeraar. Cursus Meubelteekenen en -maken werd dit seizoen voor het eerst gehouden en met buiten gewoon succes. Jammer dat door gebrek aan meubelmakers werkbanken te weinig personen praktisch kon den werken. Deze afdeeling zal echter in het nieuwe cursusseizoen sterk worden uitgebreid. Van den cursus E.H.B.O. zullen 16 personen in Mei a.s. examen doen voor het eind-diploma. De tentoonstelling bevat grootendeels tee- kenwerk, maar is ditmaal bijzonder interes sant door twee compleet ingerichte kamers, die van top tot teen door de leerlingen zijn ver vaardigd en uitmunten door soliditeit. De heer H. Bosch heeft het interieur ontworpen, voor fleurige décors gezorgd en verschillende schil derstukjes aan de wanden gehangen. Men moet bij de meubelstukken overwegen, dat ze zoo goedkoop, maar ook zoo solide mogelijk zijn ge maakt en ten deele zijn omgewerkt uit oude pronkstukken, die werden geschonken. Er zijn prachtige tafels met ingelegde bladen van verschillende houtsoorten, fraai bewerkte bloempotten etc. Alleraardigst zijn de tiental len kleurige affiches, die de schilders gemaakt hebben, veelal naar advertenties in de kranten. De voorzitter van het comité, de heer E. A. V. d. Haar heeft er ons nog eens speciaal op gewezen, dat de berichten over afschaffing van den stempelplicht te Breda voor Haarlem niets nieuws bevatten. Ruim 654 jaar doet het Cen traal Comité voor Werkloozen hier zijn werk er, reeds in October 1933 vond de toenmalige Mi nister van Sociale Zaken goed, dat werkloozen, die de cursussen zouden bezoeken, vrijstelling van stempelen kregen. Een doeltreffende con trole-maatregel had de volle instemming van den Minister. Wilt U niet alleen 'n sterk, maar vooral ook een leuk, vlot pakje voor Uwe jongens? Dan moest U eens de proef nemen met de Waarborg- jongenskleedïng van Kreymborg! Een nachtwaker moet overdag den slaap in halen, dien hij des nachts mist. Zoo ging ook een 52-jarige nachtwaker, wonende in de Leid- schebuurt te Haarlem zich des morgens ter ruste leggen op een divan in zijn woning. Maar de lieve jeugd verhinderde hem telkens zijn dutje te kunnen doen. Verbieden en wegjagen hielpen niet veel. Op 3 September barstte de bom. Toen de jongens weer lawaai maakten voor zijn wo ning, gooide de nachtwaker eerst een bakje met water naar beneden. Dit had echter weinig resultaat, waardoor de man zijn bezinning verloor. Hij ging naar de deur van zijn woning, pakte daar een straatsteen uit een gat in het trottoir en wierp dien naar de jongens. Niet zij echter werden getroffen maar een 3-jarig meisje, dat met het geheele geval niets te maken had. Het kind werd zeer zwaar gewond. Het kreeg een breuk in het voorhoofdsbeen en ontsnapte nauwelijks aan hersenvliesontste king en dus aan den dood. In het Diaconessen- huis is het denzelfden dag nog geopereerd en daarna nog tot 25 October in het ziekenhuis verpleegd. Thans is het nagenoeg hersteld. De nachtwaker moest zich verantwoorden voor de Haarlemsche rechtbank wegens het veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld. Nadat de chirurg was gehoord, die het kind had behandeld alsmede de vader van het kind en een ooggetuige, hield de Officier van Justitie zijn requisitoir. Spr. merkte op dat het feit zich eerst zeer ernstig voordeed. Hij kon zich voorstellen dat de nachtwaker zich over het lawaai en het geplaag van de kinderen ergerde Maar van een volwassen man verwacht men niet de reactie als hier gevolgd is. Zooals altijd is ook hierbij iemand getroffen, die aan het geval geheel onschuldig was. Het kind is gelukkig blijven leven, maar dat is een wonder geweest. De Officier eischte tenslotte een maand gevangenisstraf. De verdediger, Mr. J. v. d. Hoeven, pleitte voor een geldboete. Uitspraak 12 Mei. De tooneelclub der leerlingenvereeniging van het R. K. Lyceum houdt van variatie. Werd verleden een daverende klucht opgevoerd met een inhoud vol avonturen voor de hoofdper sonen, dit jaar koos men het andere uiterste: een symbolisch mysteriespel, „De Hemelnar", waarvan de actie omgekeerd evenredig is met de vele woorden, die er in worden gesproken. De tragische romantiek van den nar, die ge doemd is om officieel te lachen en inwendig te huilen zoo willen het lot en de auteurs het is er de grondslag van en bovendien heeft de nar hier nog een veel hoogere taak: hij symboliseert de ziel, die eerst aan wanhoop ten prooi om zijn zonden, later gelouterd en gehard door den strijd met het kwaad en door de prediking van het goede, opstijgt tot God, trompheerend over dood, ziekte en den duivel. Zoo heeft dit stuk 'n beteekenisvollen inhoud, de personen er in zijn symbolen van reëele ma terie, al werd met een en ander nog niet een technisch goed tooneelstuk verkregen. Een dergelijk werk staat en valt met de op voering. De intense belangstelling en stille aandacht van het doorgaans jonge publiek wa ren een flink compliment voor de keurige wij ze waarop het gespeeld werd. Want uit zichzelf spant het niet zoo heel bijzonder. Simpele waarheden zijn er in verborgen in simplistische symbolen en een soms ietwat sterke rhetoriek, waarbij het hart dikwijls op de tong lag. Als het toch de vele aanwezigen van begin tot eind geboeid heeft, dan moet het spel wel zeer goed geweest zijn. Vooral de hoofdpersonen blonken daarin uit. De groepen stonden op wat minder hoogte, speciaal de koningsknechten, die qua houding en optreden soms meer op oude mannetjes leken dan fiksche soldaten. En de oproerlingen waren ook wat erg tam. Maar toch heeft de regisseur, pater Spoorenberg, uit zijn acteurs gehaald wat er te halen viel, in aanmerking genomen dat het allen onbedreven dilettanten waren. De beide plaatjes: de Engel en de Madonna hadden we liever in een nis gezien met een apart gordijn tot voorhangsel, als dit mogelijk ware geweest. Nu deed het iet wat grotesk aan. Wij mogen volstaan met de beste der mede spelenden in hun zware rollen te noemen. Piet Franse slaagde erin al het eventueel mogelijk caricaturale in den nar te vermijden en dat is een niet geringe verdienste. Frans Donse had naar ons gevoel was minder cynisme en meer Koninklijke waardigheid kunnen hebben. Maar de rol werd ook knap gespeeld! Wim Lemaire beeldde waardig een monnik uit, zonder al te veel in den zalvenden preektoon te vervallen. Frans van Loenen was scherp en snijdend als de duivel en Jan Ebskamp een suggestieve dood. Harry Hamm vertolkte met verve den pestlijder en ook onder de bijfiguren waren er, die verdienstelijk speelden en de sfeer goed hielpen dragen. Uit de duidelijke dictie bleek eveneens, dat de opvoering met veel zorg was voorbereid. Pater N. Th. Vlaar O.E.S.A., de rector van het R. K. Lyceum, heeft aan het slot den re gisseur en de optredenden voor hun met volle overgave doorvoeld gespeelde opvoering be dankt en den wensch uitgesproken dat dit stuk van gebed, boete en liefde tot den evenmensch bij de lyceïsten zoowel thuis als op het lyceum weerklank moge vinden. Aan mevr. Vorstman—Caelen werd dank ge bracht voor de keurige organisatie van dezen tooneelavond. K. Z.K.H. Prins Bemhard heeft 't Beschermheer schap van de Hollandsche Maatschappij der Wetenschappen aanvaard en zal op de alge- meene vergadering der Maatschappij, welke op 21 Mei in den zetel der Maatschappij, Spaarne 17, wordt gehouden, worden geïnstalleerd. Zooals gemeld wordt de Cinema Palace met ingang van Vrijdag a.s. geheel veranderd. Het journaal-theater vervalt en in den vervolge worden op werkdagen slechts twee voorstellin gen gegeven, een om twee uur en een om kwart over acht uur. Zondags is er nog een derde voorstelling om vijf uur. Telkens worden dan twee hoofdfilms gedraaid. Ook de indeeling van de zaal wordt gewijzigd. Vroeger waren in de Cinema Palace twee looppaden langs de wan den. Zooals men op de teekening ziet worden deze looppaden meer naar het midden verlegd, zoodat men niet alleen de gezelligheid verhoogt, doch tevens meer hoekplaatsen, waarnaar im mer groote vraag is, kan aanbieden. De prijzen der plaatsen blijven onveranderd. In het vriendelijk en modern ingerichte too- neelzaaltje van hotel de Leeuwerik, dat echter, wat de outillage betreft, nog geen aanspraak mag maken op den naam Concertzaal, zooals 't programma dien vermeldde, vond gisterenavond onder zeer groote en zeker verheugende belang stelling het zesde Bondsconcert plaats van den Bond van Gemengde en Mannenkwartetten van Haarlem en omstreken. De gordijn-stoffage op het tooneel werkte niet al te zeer dempend op het klankeffect in, maar we vonden het er ger dat er niet eens een lessenaar aanwezig was voor de dirigenten en nog erger dat de piano niet op concerttoon bleek afgestemd. Desondanks mochten de prestaties der acht enkele en dubbelkwartetten, die we van de elf ingeschreven ensembles te hooren kregen, over het algemeen zeer bevredigend heeten, alle stuk voor stuk getuigend van ernstige studie en goeden wil, zij het dat het resultaat niet steeds hetzelfde peil bereikte. Het is jammer, dat, vooral wat de keuze der gezongen werken betreft, enkele dirigenten nog steeds meenen te moeten grijpen naar smake- looze prullaria, als daar o.a. waren het Jesu dulcis memoria van N. v. d. Pol, met z'n einde- looze en zinlooze herhalingen; het veel te ge compliceerd van vorm zijnde ,,De Kleinste", u weet wel, dat bekende gedichtje van Jan Pie- ter Heije, maar waarop Joh. H. Loser ongeniete- lijke muziek maakte; Avond, van Kools, dat niet veel meer waarde heeft en als gedicht op zich zelf druipt van valsche sentimentaliteit. Laat men, wat dit aangaat vooral, toch van elkander leeren, zooals men ook het zingen, het werkelijk zingen van elkander leeren moet en kan. Want, zooals bij voorbeeld de klankproduc tie van het Dubbel Mannenkwartet „Haerlem" onder leiding van W. H. Biele was, vlak en ge knepen in alle stemgroepen, tengevolge van 't gesloten houden van den mond, en zooals ook vooral enkele tenoren en baritons zich bezondig den, de eersten aan nasale, geknepen en bene pen voordracht, de laatsten aan al te zwaar en dik aangezette voltreffers, zoo mogen toch geen zangers, die misschien reeds jarëh mee- loopen in 'de zangerswereld en die dus voorbeel den te over hebben van goed en stevig zingen de collega's, voor den dag treden. We kunnen de prestaties op dezen avond na tuurlijk niet alle aan een gedetailleerde be spreking onderwerpen. Toch loopen we even in volgorde van optreden het rijtje met u af. Daar was dan, als allereerst optredend kwartet, het D.M. kwartet „Onderling Kunstgenot" uit Nieuw Vennep. De samenzang op zichzelf was zeker niet onverdienstelijk, maar zooals reeds gezegd, er vallen heel wat betere composities uit te voeren dan de gekozene. De samenklank van het D. G. kwartet „Haar lem" onder leiding van A. Bak was niet be paald ideaal; de tenoren vertoonden neiging tot neusklanken en detoneerden nogal eens hinder lijk, zoodat het toonpeil niet stabiel bleef en vaak niet te bepalen was. Met het solo-kwartet Euphonia, dat zich ook in een extra-nummer liet hooren, traden oude en goede bekenden op. De bewerking van de beide Latijnsche motetten van Vittoria en Croce, resp. door Lavater en Arn. Mendelssohn, vonden we niet erg gelukkig; de ligging voor de tenorstem werd hier te zeer gewrongen. Veel beter achtten we de uitvoering der beide Duit- sche composities, die zij extra ten beste gaven. Onder leiding van den heer P. M. Germes, die bij ontstentenis van den heer H. Paradijs dezen avond leidde, zong het D. G. kwartet „J. S. Bach" het met zuiver stijlgevoel geschreven „Ego sum pastor bonus" van Jos. de Klerk en het prachtige „Lentedauw" van Ph. Loots. Een en ander getuigde van diepe en nauwgezette studie, van gezond stemmenmateriaal en goede muzikale voordracht. Het D. M. kwartet „Inter Nos" trad onder leiding van Nico Hoogerwerf op met twee Rus sische composities van Dobrowen, die zeer fraai waren, al geven we aan Trüber Samstag de voorkeur. Gezonde, stevige kwartetzang, mooi materiaal, al mogen de baritons zich hoeden voor al te dik zingen. Over het D. M. kwartet onder leiding van W. II. Biele schreven we reeds. De clementie, hier voor ingeroepen, mag ons toch niet doen ver geten, dat alle studie tevergeefsch is, wanneer het stemmateriaal niet voldoende geschoold blijkt en de ensemble-klank in alle opzichten aan timbre zoowel als aan volume te wenschen overlaat. Een der mooiste gemengde kwartetten van dezen avond was voorzeker wel het D. G. kwar tet „Santpoort" onder leiding van H. J. Arisz. Een zeer fraai klinkend ensemble, met mooie, warm getimbreerde alten, een nog wat zenuw achtige, vibreerende sopraan. Het uiterst moei lijke werk van Jan Nieland werd, evenals het mooie werk ,,0 quam sua vis est" van Jos. de Klerk zeer goed gezongen. Tot slot de jongste leden van den Bond, even eens onder leiding van H. Arisz, het D. M. kwar tet „Amicitia" met een tweetal Duitsche com posities. Ze zongen zeer verdienstelijk Das Lied van Jul. Wengert en Wanderer's Nachtlied van Merkx. De baritons mogen zich evenzoo hoeden voor al te dik en zwaar aanzetten, wat leidt tot minder fraaie toonvorming en het evenwicht in het ensemble verstoort. Al met al een uitstekend geslaagde avond, waarop de aanwezigen veel hebben genoten en ook veel moeten hebben geleerd. J. S. Naar wij vernemen zal op 31 Augustus, dus op Koninginnedag, een groote kortebaandra- verij worden gehouden op de Dreef. De leiding berust bij het bestuur van de Beverwijksche Harddraverjjvereeniging „Prins Bernhard." Binnenkort zal de Gemeentelijke Kweektuin weer op bepaalde dagen en uren voor het pu bliek worden opengesteld. „Haarlem's Bloei" heeft daartoe wederom een verzoek gedaan. Het Rotterdamsch Hofstad Tooneel N. V. Di recteur Cor van der Lugt-Melsert geeft Zater dag 30 April de eerste opvoering in den Stads schouwburg te Haarlem van „Nora", tooneel- spel 'in drie bedrijven van Henrik Ibsen met in de titelrol Annie van der LugtMelsert Van Ees. Verdere medespelenden zijnMimi Boesnach, Enny HeymansSnijders, Cecile Bach, Ada Dillewaard, Theo Frenkel, Ludzer Eringa, Hans van Meerten, Alex Pola. Regie: Eduard Verkade. Décor: Karei Brück- man. De Zonnestraal-collecte j.l. Zaterdag heeft ƒ3446.08 opgebracht. Dit is ƒ850 hooger dan verleden jaar. Het comité brengt hartelijk dank can alle medewerkenden. Het pakhuis aan de Ged. Oude Gracht waar Dinsdagmorgen een brandje ontstond, was niet van „De Rijwieltrust" in de Zijlstraat 'wel ligt het achter deze zaak) maar van den grossier Bertholee aan den Zijlweg. De laagste inschrijver voor een aanbesteding door de genie voor het verven van mil. gebou wen en werken in Haarlem, was J. G. Verlaat te Krabbendijke voor 1834. Door architect Bern. Ooms te Haarlem is het bouwen van 12 middenstandswoningen aan e Lorentzkade opgedragen aan M. Ebbing te Haarlem voor f 45.600.—. Voor het verven van militaire gebouwen en werken te Haarlem was de heer J. G. Verlaat te Kamerik de laagste inschrijver voor f 1834 en voor het verwijderen van rietkragen, enz. J. Op- huizer te Haarseveen voor f 2068. Op 9 Mei a.s. zullen de heer en mevrouw O. Hurkmans-Dekkers 50 jaar getrouwd zijn. Zij wonen Oostindiëstraat 43. De heer J. W. Middelink is geslaagd voor het examen van inspecteur van politie van den Bond van Hoogere politieambtenaren. In de vergadering van aandeelhouders oer N.V. Sumatra's Goudmijn is de heer dr. W. G. N. van der Sleen als commissaris herkozen. Een zeldzaam jubileum hoopt de heer D. Willemse te Vogelenzang op 3 Mei te vieren. Hij zal dan 60 jaar in dienst zijn bij de familie Barnaart, huize Vogelenzang, te Vogelenzang. Aanvankelijk was hij koetsier, daarna tuinman. De afd. Haarlem van den Ned. Trekkersbond organiseert a.s. Zaterdag en Zondag haar jaar lij ksch lentefeest op Assumburg. HEBBEN GOEDEN PASVORM EN SNIT. HOEK KRUISSTRAAT - NASSAUSTRAAT I HAARLEM TELEFOON 13490 Gebouw St. Bavo: Ex. Gem. Adm., 10 uur; Graf. Bond, 8 uur; R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Overheidspersoneel 8 uur. School Schoterstraat: Ontwikkelingswerk werkloozen, expositie 810 uur. Kunstzaal De Bois: Expositie 95 uur. De Kerkuil: Nieuwe Gracht: Expositie 1012 en 25 uur. Rembrandttheater: „Stervende zwaan", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxortheater: „Stad op stelten", 2.30, 7 en 9,15 uur. Frans Halstheater: „100 mannen en een meisje", 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw St. Bavo: H.G.K., 8 uur; R.K. Bevol kingsbureau, 8 uur; „De Forel", 8 uur; Gr. en Fr. Handel, 8 uur. Gem. Concertgebouw: Zang en Vriendschap, kwart over 8. Brinkmann, Gr. Markt: Vereeniging Haerlem, 8 uur. Gebouw Zang en Vriendschap, Jansstraat: „Het mobilisatiekruis", 8 uur. Kunstzaal De Bois: Expositie, 95 uur. Rembrandt-theater: „Een pracht-exemplaar van een man", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „De Boekanier" en „De groote Gambini", 2 en 8.15 uur. Luxortheater: „Het meisje in de taxi", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater: „De Paarlen van de Kroon", 2.30, 7 en 9.15 uur. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) LONDEN, 28 April. (Reuter.) Naar ver luidt hebben de Britsche en Fransche mi nisters hedenmorgen het Tsjecho-Slowaak sche vraagstuk het eerst besproken. Uit telegrammen, welke de Fransche mi nisters op het laatste oogenblik uit Parijs hebben ontvangen, blijkt, dat aan deze kwestie mogelijk een nóg grootere betee- kenis moet worden toegekend dan eerst werd verwacht. KOPENHAGEN, 27 April (Havas). De Ber- lingska Tidende meldt, dat het Hooggerechts hof bevel heeft gegeven tot opsluiting van de drie beklaagden in de zaak betreffende het in cident van 13 April, toen een nationaal-socialist losse revolverschoten loste in de richting van den minister van Justitie. In eerste instantie had het gerecht gisteren beslist, dat zij voor- loopig op vrije voeten moesten worden gesteld. In strijd hiermede is het Hooggerechtshof de meening toegedaan, dat de beklaagden in aan merking komen voor gevangenisstraf en in hechtenis gehouden moeten worden. Geboren: J. J. PeperBosch z; J. M. F. Ger- rits—Visser d; M. C. van Hemertv. Korde- laar d; M. J. Hilbrink—Reinders d. Ondertrouwd: J. A. Ligthart en G. Slinger; H. J. Fikkert en F. H. van Dijk; M. A. J. de Brouwer en C. H. A. Pols; W. D. van Daalen en S. P. Weerman; G. F. Montauban en M. A. Scheffer; K. J. Cassee en P. G. Rozijn. Getrouwd: J. A. van Kessel en J. M. Jansen; G. H. Wille en D. M. E. Mathot; T. Kuné en P. J. van Deelen; P. Groenendaal en J. J- Keizer; J. M. Christiaans en C. C. Glas; J. H. Schuur en A. Gerritsen; J. H. Franken en C. Bogaard. Overleden: H. Heijsman, 74 j„ Gasthuislaan; H. de Jong, 66 j., Kleverlaan; J. Jansen, 21 j., Kanariestraat; C. Muusse, 68 j., Middenweg; P. A., 15 mnd„ z. van P. A. Joosten, Vinken- straat. Voor een beslissingswedstrijd op Zaterdag 30 April St. Bavoschool (Eemstraat)-St. Fran- ciscusschool (Tugelastraat T.Y.B.B.-terrein 3 uur. Zuid I, beslissingswedstrijd St. Antonius- schoolSt. Franciscusschool (Bennebroek) B. S. M.-terrein 3 uur. Zuid II, kampioen St. Aloysiusschool Heem stede. Het schijnt, dat de plannen voor het bouwen van een overdekte kunstijsbaan, waaromtrent wij eenige maanden geleden reeds berichtten, vastere vormen aannemen. De Haagsche archi tect A. van Eek heeft bij het Haarlemsche ge meentebestuur plannen ingediend daarvoor. Zij zou komen op een terrein aan de Delftkade bü de Kleverlaan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 5