De politieke besprekingen in Downingstreet 400 chauffeurs ontslagen ARBEIDERS NAAR DUITSCHLAND Onderzoek naar scheepsrampen DE OUDE ENTENTE IN NIEUWE BANEN UITOEFENING VAN DE GENEESKUNST DONDERDAG 28 APRIL 1938 BUITENLANDSCH OVERZICHT Derde Rijk in zwakker positie HET MIJNWERKERSFONDS Verkiezing der commissies MOTORRIJTUIGENBELASTING Het nieuwe belastingjaar gaat in Het Wit-Gele Kruis Model voor een soortgelijke organisatie in België De moeilijkheden in het Amster- damsche taxibedrijf GROOTE BOERDERIJ VERBRAND Nog dit jaar inwerkingtreding van de binnenvaart-rampenwet STUDIEREIS NAAR INDIË Max van Poll per m.s. Dempo vertrokken JEUGDZWEEFVLIEGER BOEKTE NIEUW RECORD 63 K.M. afgelegd VOOR ONZE DEFENSIE Meening der Tweede Kamer over de taak van opticiens, mas seurs en heilgymnasten DE JONGE WERKMAN Kaderdag te Eindhoven Honderd jaar meisjesopvoeding Minister-president dr. H. Colijn beschermt zijn ooren tijdens de werking van het luchtafweergeschut op Hr. Ms. kruiser „Java", waarmede de minister een tocht van IJmuiden naar Den Helder maakte. R echts de commandant, kapt. luit. ter zee L. F. Klaassen De Fransche en Engelsche staatslieden confereeren in Downingstreet 10 te Londen, in het oude ministerieele huis, waar reeds zoo vaak de lotgevallen van Europa zijn besproken en over het lot van 'Europa over tijdvakken van vele jaren is beslist. In dit huis, ir. dezelfde kamer, waar thans de vertegen woordigers der twee voornaamste Europeesche Westersche democratieën bijeen zijn, deelde Asquith, de toenmalige minister-president van Groot-Brittannië, op den 2en Augustus van het jaar 1914, in hevige bewogenheid zijn col lega's mede dat de oorlog met Duitschland on vermijdelijk was geworden en dat men dus aan het begin stond van een wereldoorlog op leven en dood. Thans is er natuurlijk geen sprake van zulk een dramatische zitting met onmid dellijk oorlogsgevolg. Maar toch is er iets van de sfeer van 1914. Over Downingstreet en over de conferentiezaal ligt zwaar de schaduw van Duitschland of preciezer uitgedrukt van het nationaal-socialistische Derde Rijk van Adolf Hitler. In het onveranderlijk verklaarde pro gram van den Führer staat als een der hoofd punten de vereeniging aller Duitschers in het ééne groote Duitsche Rijk. Door de inlijving van Oostenrijk is de wereld er hard aan herinnerd, dat dit programpunt niet uit leege woorden be staat. De Duitsche agitatie in alle landen, waar Duitsche minderheden bestaan, is on rustwekkend. Het gevaarlijkste en meest ver ontrustende Is de houding, die thans, onder Berlijns volledigen zegen, de Duitsche minder heid in Tsjecho-Slowakije aanneemt, wier lei der Konrad Henlein op het congres van Karls bad het masker geheel heeft gelicht en de na tionaal-socialistische levensbeschouwing voor de Sudeten-Duitschers als de alléén geldende heeft geproclameerd. De geweldige Duitsche expan sie dit is het probleem, dat voor de thans in Downingstreet vergaderende staatslieden in zijn tragische gevaarlijkheid opdoemt. De Daily Telegraph zegt het ronduit, dat de beraadsla gingen over dit probleem van het allergrootste belang zijn voor de toekomst van Europa. De eenige kans, om ernstige moeilijkheden te ont gaan is gelegen in de hechtheid der overeen stemming tusschen Frankrijk en Groot-Brit tannië. De Times sluit zich bij dit oordeel aan, maar wijst er tegelijk op, dat er een zeer groot verschil is tusschen de standpunten der Fran sche en Britsche regeering in deze zaak, om dat Frankrijk gebonden is door een bondge nootschap en Engeland niet. Dit is zoo. Maar dit is voor Duitschland van weinig voordeel, Want de eerste minister van het Britsche we reldrijk heeft op 24 Maart in het Lagerhuis plechtig verklaard, dat de Britsche belangen geen onverschilligheid veroorloven, indien er een oorlog zou uitbreken. En een oorlog zou uitbreken, wanneer Duitschland Tsjecho-Slo wakije aanviel. Er is, onder leiding van de ex- treem-rechtsche Gringoire in Frankrijk, wel iswaar een strooming, die het woord van Bis marck, dat de heele Balkan niet de botten van één Pommerschen grenadier waard is, varieert door te verklaren, dat het bloed van één Fran- schen soldaat te goed is voor alle Tsjecho- Slowaken te zamen, maar daar staat tegenover, dat de Fransche regeering en het Fransche par lement herhaaldelijk er blijk van hebben gege ven, de aangegane verplichtingen tegenover Tsjecho-Slowakije ook te willen en te zullen nakomen. Er heerscht dan ook over de boven aangegeven strooming in Frankrijk in het land zelf verontwaardiging. Een katholiek blad als L'Aube geeft aan deze verontwaardiging zelfs zéér scherp uitdrukking. Het schrijft: „De ont wikkeling van de campagne in sommige krin gen tegen Tsjecho-Slowakije heeft reeds lang het niveau van een niet te verdragen schandaal bereikt." De Westersche democratieën staan sterk tegenover het Pan-Germanisme. Frank rijk heeft nog altijd het sterkste leger van het continent. Onder de sterke, doelbewuste leiding van Daladier, den huidigen premier van Frankrijk, die de portefeuille van Oorlog, welke hij reeds in drie voorafgaande kabinetten De- heerde, nog steeds in zijn sterke handen heeft, blijft het Fransche leger paraat. De onvermoei de voortzetting van de Engelsche bewapening is bekend. In 1940 zal zij voltooid zijn. Beide lan den zijn echter niet geheel „up to date" Wat de sterkte en den omvang van hun luchtvloten aangaat. De Fransche luchtvaartfabrieken zijn door het Volksfront genationaliseerd, wat geen voordeel, maar een nadeel voor de productie is gebleken. De Britsche fabrieken komen handen te kort. Het luchtwapen moet echter paraat zijn. Beide landen, op de eerste plaats Engeland, hebben zich tot de Vereenigde Staten gewend om hulp. En zie deze Ver. Staten, welke aan Duitschland de levering van heliumgas weigeren, omdat Duitschland geen waarborgen wil geven of daartoe niet in staat is, dat dit gas niet voor oorlogsdoeleinden zal worden gebruikt, gaan grif in op de aanvrage voor oorlogsvlieg tuigen, gesteld door Engeland en Frankrijk. De groote Amerikaansche democratie is direct be reid, de Europeesche Westersche democratieën bij te staan. Dit is méér dan een ernstige en duidelijke wenk voor het Derde Rijk. Duidelijker had de regeering der Vereenigde Staten zich niet kunnen uitdrukken, waar zij meent, dat haar natuurlijke plaats is, zelfs vóór een con flict is uitgebroken. De lessen van den wereld oorlog zal het zoo machtige rijk van Hitier toch niet vergeten zijn! Het eveneens zoo machtige keizerlijke Duitschland zou zich nooit gewaagd hebben in een oorlog, als het er zeker van was geweest, dat Engeland en Amerika niet onder alle omstandigheden neutraal zouden Wijven, Het Derde Rijk wéét, waar deze landen zullen staan, mocht God verhoede het! 'n nieuwe wereldoorlog uitbreken. Het wéét ook, dat thans in Londen de Entente-banden zeer nauw zul len worden aangehaald en dat Engeland en Frankrijk alles op haren en snaren zullen zet ten, om financieel en militair paraat te zijn. Zelfs voor de eenheid van commando, tengevolge van welker gemis in den wereldoorlog de Entente vrij zwak was, tot het eenheidscommando onder Poch tot stand kwam, schijnt thans reeds te worden gezorgd: Frankrijk zou het commando te land, Engeland dat te water en in de lucht krijgen. Maar de Westersche democratieën staan nog door iets anders sterk. Namelijk door de accoorden, die zij sluiten of nog zullen sluiten met den „bondgenoot" van Duitschland, met den as-partner Benito Mussolini, die tengevolge var de Duitsche expansie tot den Brenner in de meest hachelijke en onbehaaglijke situatie is gekomen van heel zijn regeeringsloopbaan. De door dit alles geschapen toestand is een waarborg voor den Europeeschen vrede, voor den wereldvrede. Duitschland zal zich wel hon derdmaal bedenken, alvorens door Tsjecho-Slo wakije aan te vallen een nieuwen Wereldoorlog te ontketenen. Vandaar het zonnige optimisme van president Benesj, dat onder andere omstandigheden lichtzinnig en onverklaarbaar zou zijn. Duitschland wordt van alle zijden in toom gehouden. Daaraan verandert ook de zege tocht niets, welken Hitier straks door Italië zal maken. In de harten der beide dictatoren zal geen vreugde zijn. De door Italië geslote» en te sluiten accoorden zullen Hitier evenzeer bezwaren als de ongebreidelde expansie-zucht van het Derde Rijk dit Mussolini zal doen. En dan tenslotte nog iets: de heele wereld en niet het minst de Nieuwe Wereld staat ontzet over de Goering-wetten in verband met het opgeven van de grootte van hun kapitaal door de Joden en met het gedeeltelijk requireeren van lit kapi taal ten gunste van het vier jaren-plan. De psychologische fouten zijn altijd de ergste vijanden der Duitschers geweest. Nu méér dan ooit! Woensdag is op alle Limburgsche mijnen de verkiezing gehouden van de commissies voor het Algemeen Mijnwerkersfonds. In totaal waren er 55 zetels te verdeelen, vijf voor elke mijn. De confessioneele bonden verkregen 27 zetels en verloren er vier. De moderne bond verkreeg 28 zetels en won er vier. In totaal behaalden de confessioneele bonden 10.715 stemmen, terwijl de moderne bond 9231 stemmen behaalde. Dat deze laatste organisatie een zetel meer kon veroveren, ondanks zijn ge ringer stemmenaantal, moet worden toegeschre- men aan het feit, dat na de eerste zetelver- deeling het grootste overschot den doorslag geeft. Het is op 1 Mei de datum waarop het nieu we motorrijtuigenbel&stingjaar ingaat, niet vol doende als men de papieren heeft ingevuld en gepost, neen men moet op den eersten Mei in het bezit zijn van een, door den inspecteur van de directe belastingen afgegeven geldige motor- rij tuigenbelastingkaart (de vroegere wegen- belastingkaart) wil men geen gevaar loopen te worden aangehouden en geverbaliseerd. Want, aldus schrijft de K.N.A.C., het is zeer waarschijnlijk, dat hoewel de eerste Mei dit jaar op een Zondag valt, reeds op dien dag langs de wegen zal worden gecontroleerd, daar het verzoek van de K. N. A. C. om de controle eerst eenige dagen na den eersten van iedere maand te doen aanvangen (speciaal voor het geval dat die eerste een Zondag is) door de be trokken autoriteiten van de hand is gewezen. Voorts wordt de aandacht gevestigd op het feit, dat men niet nog allen tijd heeft om deze belastingzaak in orde te brengen, daar de laat ste dag van de maand waarop dit nog mogelijk is juist op een Zaterdag valt. Bovendien wordt op 30 April de verjaardag van H.K.H. Prinses Juliana gevierd, zoodat de kantoren reeds om 12 uur zijn gesloten. De voortreffelijke organisatievorm van onze Nederlandsche Wit-Gele Kruisbeweging is voor de katholieken van België aanleiding geweest aldaar een nationale organisatie, naar het mo del van de Nederlandsche, te constitueeren. De sociaal-hygiënische zorg onder de katholie ken in België werd tot heden waargenomen dooi onderscheiden los van elkaar staande katholie ke organisaties, maar vooral gedurende de laat ste jaren werd voortdurend sterker gevoeld het gemis aan een centrale organisatie. In November 1937 bracht een aantal vooraan staande geestelijken en katholieke medici uit België een bezoek aan Tilburg, teneinde de al daar bestaande model-organisatie van het plaatselijke Wit-Gele Kruis te bestudeeren. De Belgische delegatie was vol lof over den Nederlandschen organisatie-vorm en na een maandenlange intensieve voorbereidende actie, waarbij de afdeeling Tilburg van het Wit-Gele Kruis de Belgen van uitvoerig documentatie materiaal voorzag, kon op 26 Maart jongstleden te Gent worden overgegaan tot definitieve stichting van de Nationale Belgische Federatie van het Wit-Gele Kruis, die geheel en al op dezelfde leest is geschoeid als de Nederland sche. De stichtingsvergadering te Gent werd door tal van vooraanstaande geestelijke en medische figuren uit België en Nederland bijgewoond en de dankbare Belgen spraken er woorden van groote hulde aan het adres van de katholieken van Nederland, voor den steun, dien zij van die zijde hadden mogen ondervinden. Het glanspunt van deze stichtingsvergadering vormde intusschen wel de vertooning van de propagandafilm ,,Lief en Leed in Brabants Centrum", een rolprent, die in het begin van :het vorig jaar door de Filmstudio Veldman to Naar wij vernemen zijn de moei lijkheden in het Amsterdamsch stationneerend taxibedrijf, de blok- banden, nog steeds niet opgelost en hebben deze er thans toe geleid, dat met ingang van 14 Mei aan ruim vierhonderd taxichauffeurs ontslag is aangezegd. Men zal zich herinneren, dat na het sluiten van het E.N.T.A.M.-bedrijf, waardoor een paar honderd chauffeurs werkloos werden, de nood zakelijkheid werd ingezien, dat tusschen de werkgevers en de werknemers in 't taxi-bedrijf een nieuwe regeling van de loon- en arbeids voorwaarden moest tot stand komen, daar de thans geldende bepalingen, nauw verband hou dende met het tarief voor het blokbandbedrijf, 'n economische exploitatie onmogelijk maakten. Van werknemerszijde verklaarde men zich bereid over nieuwe loon- en arbeidsvoorwaar den te onderhandelen. De werkgevers in het taxibedrijf hebben daarop voorsbellen gedaan, doch de samenwerkende arbeidersorganisaties, zijnde de Centrale Bond van Transportarbei ders, de R.K. Bond van Transportarbeiders „St. BOnifacius", de Chr. Bond van Fabrieks- en Transportarbeiders en de Federatie van Trans portarbeiders, hebben dezer dagen aan de werk gevers medegedeeld, dat zij deze voorstellen niet voldoende achten als basis voor verdere onder handelingen. Hierop hebben de directies van de Atax- onderneming en de Bond van Werkgevers in het Taxi-bedrijf zich genoodzaakt gezien de in hun dienst zijnde chauffeurs te ontslaan. Heden is aan de betrokken chauffeurs, ruim vierhonderd in getal, medegedeeld, dat men het dienstverband op 14 Mei wenscht te beëindigen. De directies hopen, aldus deelen zij den chauffeurs mede, bin nenkort te kunnen mededeelen, op welke gewijzigde voorwaarden zij bereid zijn met ingang van 15 Mei een nieuw dienstver band aan te gaan. Woensdagmiddag om half twee is brand ont staan in de groote boerderij van den landbou wer J. v. d. Eisen te Gemert. De plaatselijke opdracht van de Afdeeling Tilburg van het Wit-Gele Kruis werd vervaardigd en die ook reeds een succesrijke tournée door Nederland op haar naam heeft staan. De Belgische autoriteiten waren een en al lof over de voortreffelijke propagandistische kwali teiten van deze film en zoowel uit Wallonië als uit Vlaanderen kwamen na deze eerste vertoo ning van de film dringende verzoeken in, om de rolprent ook voor vertooning in andere plaatsen van België ter beschikking te stellen. Van meer dan één zijde vroeg men zelfs een copie van de film te mogen maken om haar als blijvende propaganda in België te kunnen blijven gebruiken. Het bestuur van de Afdeeling Tilburg van het Wit-Gele Kruis, kon tenslotte aan dezen aan drang geen weerstand meer bieden en zoo is besloten om de film „Lief en Leed in Brabants Centrum" binnenkort in onderscheiden steden in België te doen vertoonen, welke vertooning dan tevens de officieele oprichting beteekent van plaatselijke afdeelingen van het Belgische Wit- Gele Kruis. De film zal vertoond worden op 1 en 2 Mei in het Groot Seminarie te Brugge voor de Vereeniging van Katholieke Verpleegsters en Vroedvrouwen in België, op 3 Mei te Brussel voor de Société Médicale Beige de Saint Luc, onder leiding van dr. Wibo, op 4 Mei te Namen voor den Medischen Kring aldaar, terwijl ein delijk ultimo Mei nog eenige voorstellingen zul len gegeven worden te Leuven en omliggende plaatsen. Het is voor onze Nederlandsche Wit-Gele Kruis-beweging ongetwijfeld een reden tot groo te voldoening, dat haar organisatie ten voor beeld heeft gediend van onze Belgische ge- loofsgenooten, maar speciaal de Afdeeling Til burg mag zich hier op rechtmatige wijze ver heugen. Want, dat met name de perfecte organisatie van de Tiiburgsche Afdeeling den Belgen tot voorbeeld is geweest, moge blijken uit het feit, dat een leidster van de Belgische Vrouwen beweging gedurende veertien dagen in Tilburg vertoeft om van nabij de werking der onder scheiden diensten van het Wit-Gele Kruis al daar te leeren kennen. brandweer stond wegens gebrek aan water vrij wel machteloos tegenover de vlammenzee en moest lijdelijk toezien hoe de boerderij geheel afbrandde. Het vee was voor een groot deel in de weide. Eenige varkens, die zich in de schuren bevon den, konden tijdig worden gered. De inboedel, alsmede de groote voorraad hooi en stroo, gin gen verloren. De oorzaak van den brand is on bekend. De schade, welke op 15.000 gulden wordt geschat, wordt door verzekering gedekt. Naar wij vernemen, ligt het in de bedoe ling van den minister van Waterstaat, mr. dr. ir. J. A. M. van Buuren, de Binnenvaart- rampenwet van 9 Juli 1931 dit Jaar in wer king te doen treden. Deze wet beoogt de regeling van een sta tistisch onderzoek naar rampen in de bin nenvaart, waaruit zou kunnen blijken, of in de toekomst toezicht op de binnenvaart noodzakelijk is. In de wet wordt het onderzoek naar die rampen geregeld en hierbij worden onder ram pen verstaan ongevallen, waarbij schade van beteekenis aan schepen of opvarenden, onder wie de leden van de bemanning, is ontstaan. Tot dusver werd naar dergelijke ongevallen geen onderzoek ingesteld. Het onderzoek zal in de eerste plaats ge schieden door een ambtenaar van de Scheep vaartinspectie. In gevallen echter, waarin dit onderzoek niet voldoende wordt geacht, dan wel een onderzoek met volledig verslag ge- wenscht wordt, treedt een commissie van on derzoek, bestaande uit voorzitter en secretaris en twee leden op. Wij vernemen verder, dat zeer waarschijnlijk tot voorzitter van deze commissie zal worden benoemd de heer mr. W. A. C. van Dam, te Rotterdam. Thans is men bezig met de voorbereiding van de samenstelling dezer commissie voor zoover de leden betreft. Het ligt namelijk in .'.e be doeling in verschillende deelen van ons land personen aan te wijzen, die lid kunnen zijn van deze commissie van onderzoek. In verband met de verscheidenheid van de ongevallen, zoo mede ter vermindering van de aan het onder zoek verbonden kosten, wordt een dergelijke re geling gewenscht geacht. De voorzitter der com missie zal dan in elk speciaal geval twee leden, die aan het onderzoek zullen deelnemen, aan wijzen, rekening houdende met den aard van het ongeval en de plaats, waar dit is geschied. Zooals bekend, heeft de R. K. Staatspartij besloten de Tweede Kamer-leden, Max van Poll en mr. F. Teulings af te vaardigen naar Indië om daar een korte studie te maken van land en volk. De reis zal in totaal ruim drie maanden duren, waarvan ongeveer vijftig dagen in Indië. Woensdagmiddag is Max van Poll vanuit Rotterdam per m.s. Dempo vertrokken. Mr. F. Teulings volgt dezer dagen, doch reist per trein naar Marseille. Tijdens de competitie-wedstrijden op den Tweeden Paaschdag te Noordwijkerhout gehou den door de jeugdluchtvaartorganisatie van de Kon. Ned. Vereeniging voor Luchtvaart is o.a. een modelzweefvliegtuig van een lid der Haag- sche jeugdluchtvaartclub, K. Stein met den kabel gestart tot op veertig meter hoogte, waar na het spoedig steeg tot 300 meter en in zuide lijke richting verder vloog. Later is het toestel onbeschadigd te Lage Zwaluwe teruggevonden. Het modelzweefvlieg tuig heeft dus een afstand afgelegd Noordwij kerhout—Lage Zwaluwe, ruim 63 K.M. hemels breed, hetgeen een nieuw afstandsrecord be teekent. De commissie voor modelvliegtuigbouw zal dit record ter erkenning voorleggen aan de Kon. Ned. Vereeniging voor Luchtvaart. Tot en met de laatste opgave is bij het de partement van Defensie een bedrag van 112.955.38j4 binnengekomen, als vrijwillige gif ten voor de versterking onzer weermacht. Volgens het Voorloopig Verslag over het wetsontwerp tot aanvulling van artikei 1 van de wet van 1 Juni 1865, zooals die wet bij latere wetten is gewijzigd, regelende de uit oefening der geneeskunst, verklaarden sommige leden tegen de strekking daarvan ernstig be zwaar te hebben. Zij zagen in de indiening van dit ontwerp een poging tot inwilliging van het verlangen der medici om elke behandeling van lichamelijke gebreken door anderen dan geneeskundigen onmogelijk te maken. Er 3}jn, meenden deze leden, vele menschen met natuurlijke gaven, aan wie thans de ge legenheid wordt onthouden om deze gaven aan te wenden ten bate van de lijdende mensch- heid. Het thans aanhangige wetsontwerp gaat in de verkeerde richting: het monopolie der artsen zal worden versterkt in plaats van ver zwakt. Vele andere leden waren het met deze op vatting niet eens. Het z.g. artsenmonopolie be hoort huns inziens in elk geval gehandhaafd te blijven. Opheffing daarvan zou ernstige schade aan de volksgezondheid kunnen toe brengen. Tegen de uitwerking bestonden evenwel bij verscheidene hunner ernstige bedenkingen. De bepaling van het voorgestelde tweede lid van artikel I der te wijzigen wet, zoo werd allereerst opgemerkt, is zoo ruim, dat daar onder allerlei werkzaamheden zullen vallen, die volgens het spraakgebruik geenszins be grepen zijn onder „uitoefening der genees kunst", en ten aanzien waarvan het algemeen belang ook niet vordert, dat ze onder het wet telijke begrip „uitoefening der geneeskunst" gebracht worden. Gedacht werd o.a. aan het aanraden (en leveren) van steunzolen of schoeisel voor afwijkende voeten. Het kan niet in de bedoeling der regeering liggen, zoodanige werkzaamheden voortaan uitsluitend aan ge neeskundigen toe te staan. Wat betreft de opticiens noemden verschei dene leden de wijze, waarop de regeering haar goede bedoeling heeft uitgewerkt, onjuist en inconsequent. Inperking van het arbeidsveld der opticiens scheen dezen leden niet noodzakelijk. Wel zou men huns inziens kunnen en moeten voor schrijven, dat alleen deskundigen brillen en brilleglazen mogen afleveren. Noodig is, naar het oordeel dezer leden, een regeling omtrent opleiding en diplomeering der opticiens en omtrent het op hen uit te oefenen Toezicht. Andere leden konden de zoo juist weerge geven opvatting niet deelen. Zij achtten het integendeel juist, dat de opticiens in de uit oefening van hun bedrijf eenigszins zullen worden beperkt. Ook het arbeidsveld van hen, die met heil gymnastiek en massage hun brood verdienen, zal naar het oordeel van verscheidene leden door het wetsontwerp, indien het ongewijzigd wet wordt, te sterk worden ingeperkt. Vele andere leden beschouwden de voorge stelde regeling ten aanzien van heilgymnastiek en massage als een groote verbetering, die in een dringend gevoelde behoefte voorziet. Verscheidene leden zouden gaarne nog een stapje verder willen gaan. Zij zouden wen- schen, dat het toepassen van heilgymnastiek en massage, binnen de grenzen, die het wets ontwerp daarvoor wil trekken, alleen zou wor den toegestaan aan personen, die volgens wet telijke regelen daartoe de bevoegdheid hebben verkregen. Alleen personen, die een bepaalde opleiding hebben genoten en die onder een zeker toezicht staan, zouden deze bevoegd heid mogen bezitten. De regeering zal naar het oordeel dezer leden in ieder geval aan de opleiding aandacht moeten schenken. Het R.K. Verbond „De Jonge Werkman" houdt Zondag 1 Mei te Eindhoven een natio- nalen kaderdag. De bijeenkomst begint 's middags te half drie. Mgr. J. G. van Schaik zal spreken over het onderwerp: „Wij willen grijpen de geheele schoolvrije arbeidersjeugd". De voorzitter van het R.K.W.V., de heer A. C. de Bruyn heeft tot onderwerp gekozen: „Arbeid voor de jongeren". In ons verslag omtrent den f eestelij ken inzet van het jubeljaar ter gelegenheid van het 100- jarig bestaan van het pensionaat Jeruzalem te Venray staat namelijk dat Z. H. Exc. Mgr. Hui- bers de Pontificale Hoogmis heeft opgedragen. Men zal wel begrepen hebben dat de celebrant Z. H. Exc. Mgr. dr. G. Lemmens, Bisschop van Roermond, was. Het is niet alleen te begrijpen, maar ook te billijken, dat de regeering op verschillende Wijzen tracht den zwaren druk van het enorme werkloozencijfer op ons volk te verminderen. Een der middelen, welke daartoe worden aangewend, is de uitzending van Nederlandsche arbeiders naar Duitsch land, waar tengevolge van de geweldige in- dustrieele krachtsinspanning, vooral in ver band met de bewapening, vreemde, maar noeste handen welkom zijn in den landbouw Onder hen, die den vaderlandschen bodem hebben verlaten, om in Hitler's Derde Rijk met arbeid den kost te verdienen, zijn er, die zeer tevreden zijn, maar er zijn er ook ge- wteest, die na korten tijd vol bittere klach ten zijn teruggekeerd. Het spreekt wel van zelf, dat van verschillende zijden bezwaren zijn geopperd tegen deze uitzending van Ne derlandsche arbeiders naar het nationaal- socialistische Duitschland, bezwaren, die zeker niet alle onredelijk mogen worden genoemd. Vooral, toen er op werkloozen een zekere pressie werd uitgeoefend om hen over de mogelijke bezwaren tegen het ar beiden in Duitschland heen te hel pen, werd in sommige sterk democratisch voelende kringen bepaald aan verontwaardi ging lucht gegeven. Het departement van Sociale Zaken heeft echter laten weten, dat werkloozen, die principieele en ernstige gron den kunnen aanvoeren, waarom zij niet naar Duitschland wenschen te gaan, op geenerlei wijze geprest zullen Worden om arbeid in Duitschland boven steun in Nederland te ver kiezen. En dat is goed óók, want aan de uit zending van Nederlandsche arbeiders naar Duitschland zit méér vast dan deze eene kant, dat het werkloozencijfer en de steun- kosten in ons land er door omlaag kunnen gaan en Nederlandsche arbeiders in de ge legenheid gesteld worden voor hen en htm gezin hun brood te verdienen. Zoo is het b.v. alleen maar als een noodzakelijk kwaad te aanvaarden, dat een vader of zoon vér van zijn eigen huiselijk milieu aan het werk wordt gesteld, tenzij dit huiselijk milieu door uitzonderlijke omstandigheden grootere ge varen van zedelijken aard voor hen zouden opleveren dan dat, waarin zij werk krijgen. Bij sommige werkverschaffingen doet zich dit bezwaar ook, zij het in geringere mate. gelden. Ook is het geenszins denkbeeldig, dat arbeiders, die naar Duitschland worden ge- zonden, allengs meer waardeering zullen gaan krijgen voor het land en diens régime, waar zij toonenden arbeid vinden, dan voor ons land en zijn verhoudingen, waar zij slechts steun kunnen ontvangen. Ook moet men zich niet zonder bezorgdheid afvragen, aan welke invloeden, vooral katholieke arbeiders, in het Derde Rijk, waar het nieuwe heidendom zon der belemmering mag worden gepredikt en in practijk gebracht, terwijl de leer van Christus er teruggedrongen wordt tot het kerkgebouw, kunnen worden blootgesteld Hoe levensnoodzakelijk brood en werk ook mogen zijn, voor brood en werk alleen kan en mag de mensch met zijn onsterfelijke voor de eeuwige gelukzaligheid geschapen ziel niet leven. Bovendien dient men zich er rekenschap van te geven, dat Nederland sche arbeiders, die in den landbouw in Duitschland gaan arbeiden, in hoe geringe en bescheiden mate ook het Derde Rijk in direct helpen zijn bewapeningen zoo dreigend hoog op te voeren, dat de politieke onrust in het rust behoevende Europa er slechts door vergroot kan worden. Dit alles in aanmerking nemend moet men tot de conclusie komen, dat de uit zendingen van Nederlandsche arbeiders naar Duitschland alleen als noodmaatregel, wanneer voor hen in het vaderland hoege naamd geen werk meer te vinden of te ma ken is, gerechtvaardigd kan worden. Blijkens een met algemeene stemmen door den be stuursraad van de R. K Werkliedenveree- niging in Noord-Limburg aangenomen motie moet een referendaris van het ministerie van Sociale Zaken met de burgemeesters van Venlo en omliggende dorpen de plaat sing van arbeidskrachten in Duitschland hebben besproken op een wijze, welkevol komen met bovenstaande gedachten in strijd is. Deze motie luidt als volgt: „Gehoord de bespreking in verband met de uitlating van den heer Van Lier, dat de zorg voor de Nederlandsche arbeiders in Duitsch land beter is dan voor diezelfde categorie in ons eigen land; is van oordeel, dat deze uitlating: een zeer eigenaardigen indruk maakt, maar tevens ook grievend is voor ons Nederlandsche volk; aanleiding kan geven om bij de arbei ders gedachten en verlangens te doen post vatten, die niet strooken met den Nederland schen volksaard en straks verstrekkende ge volgen zullen kunnen hebben: in geenen deele bevorderlijk is om bij een arbeidsbeurs het zoo hoogst noodig vertrouwen in de regee ring te doen bestendigen; dat vervolgens de propaganda voor de tewerkstelling van werk- looze arbeiders in het buitenland en de wijze, waarop de gemeentebesturen voor deze aan gelegenheid worden geïnteresseerd, geen be wondering kan wekken, omdat deze al te sterk een eenzijdig karakter draagt; keurt deze wijze van propaganda ten sterkste af, ver zoekt stopzetting, dringt met klem aan op meer voldoende en krachtiger maatregelen voor werkgelegenheid in eigen land, alsmede opheffing der verplichte uitzending naar het buitenland." Indien werkelijk op de hierboven aange geven wijze door den referendaris propa ganda is gevoerd, kunnen wij ons geheel met de uitgesproken afkeuring vereenigen. Al meenen wij niet zonder meer en zonder eeni ge restrictie te moeten pleiten voor een al- geheele stopzetting van de uitzending van Nederlandsche arbeiders onder bepaalde waarborgen naar Duitschland, wel achten wij het nemen van krachtiger maatregelen voor het scheppen van kerkgelegenheid ln eigen land meer dan noodzakelijk. Dit mid del is in alle opzichten verkieselijk boven de uitzending van arbeiders naar Duitsch land, waaraan in ieder geval ongewenschte risico's van vooral geestelijken aard verbon den zullen blijven.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 9