D D u De verdeeling van Palestina New-Yorksche Beurs ONDER WIJSBEGROOTING 3 VRIJDAG 29 APRIL 1938 Handelaren te Damascus besluiten tot een proteststaking Egyptenaren eischen een „heiligen oorlog" Incidenten Het schot van Serajewo Gedenkteeken voor den moorde naar van aartshertog Ferdinand Het accoord Londen- Rome Behandeling van verdrag in het Britsche parlement Het Euch. Congres te Boedapest Ook niet-katholieken werken mee aan het welslagen van het Congres Prof. Barge zet in de Eerste Kamer zijn rede voort De marechaussee en Oss Beroep op het ambtenarengerecht VERJAARDAG PRINSES JULIANA Ook Soest zal een bloemenhulde brengen DE ZAAK-HANSEN IN HOOGER BEROEP Boternoteering Vreeselijke uitwerking van een klap Geslagene viel en overleed kort daarna TEGEN EEN AUTO GEBOTST Jeugdige fietser levensgevaarlijk gewond Koersen brokkelden weer af Boterheffing Clearingkoersen AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 28 April SCHAKEN Het intern, tournooi te Margate Nu remise tusschen Aljechin en Spielmann De uitslagen 77* WISSELKOERSEN - AMERIK. GOEDERENMARKT - Straf en zegen Afstempeling poststukken van verzamelaars STOOMVAARTLIJNEN JERUZALEM, 28 April (Reuter). De com missie tot onderzoek van de verdeeling van Palestina is gisteravond per trein te Jeru zalem aangekomen. De commissie is niet voornemens formeele bij eenkomsten te houden, voordat de leden in staat zijn geweest zich persoonlijk van de toestanden op de hoogte te stellen. In de komende veertien dagen zullen zij derhalve tochten door het land maken, waarna de commissie verschillende per sonen zal kunnen ontvangen om te worden ge hoord. Als reactie op de aankomst van de technische commissie in Palestina hebben de handelaren te Damascus besloten in staking te gaan en te protesteeren tegen de verdeeling. Ook de studenten te Damascus zijn in staking gegaan. De Egyptische minister-president Mah- moed Pasja heeft vandaag een delegatie ont vangen, die eischte, dat Egypte zal opkomen voor de belangen der Islamietische stam broeders. Naar voorts verluidt, hebben reeds thans tal rijke parlementsleden verklaard, dat zij de kwestie van de verdeeling van Palestina in het Huis van Afgevaardigden ter sprake zullen brengen. De Asharisten hebben vandaag in redevoeringen gedreigd met het „uitroepen van den heiligen oorlog voor Palestina" indien het verdeelingsplan niet wordt opgegeven. Alle studenten en geestelijken van de uni versiteit Al Azhar hebben vandaag onder groote deelneming van de bevolking een groote be tooging gehouden tegen het Britsche plan tot verdeeling van Palestina. Ook te Alexandrië en Tanta hebben studenten en Asharisten vandaag tegen het verdeelingsplan betoogd. Eenige incidenten zijn voorgevallen op den eersten dag, dat de deelingscommissie in Palestina vertoeft. Op verschillende instellingen werden schoten getost, een hangar werd in brand gestoken, een telefoonlijn vernield, een spoorlijn versperd op twee plaatsen. Er vielen daarbij geen slachtoffers. Te Jeruzalem zijn dertien verdachte Arabieren gearresteerd. De in het concentratiekamp van St. Jean d'Acre opgesloten Arabieren, die in hongerstaking waren gegaan, hebben deze opgegeven, aange zien zij aan het einde van hun krachten waren gekomen. De Syrische Kamer heeft met algemeene «temmen een motie aangenomen, waarin ge protesteerd wordt tegen de deeling van Palestina BELGRADO, 28 April (Reuter). Te Bosansko Grahovo zal een gedenkteeken worden opgericht voor Gravilo Princip, den jongeman, die in 1914 te Serajewo den Oostenrijkschen aartshertog Ferdinand heeft vermoord. Het gedenkteeken krijgt den vorm van een gebouw met een leeszaal en andere cultureele instellingen. De benoodigde gelden worden door openbare inzameling bijeengebracht. Princip werd in Bosansko Grahovo geboren. LONDEN, 28 April (Havas). Uit naam van den Brltschen minister-president heeft Sir John Simon in het Lagerhuis aangekondigd, dat de regeering Maandag a.s. een motie zal indienen in het Huis, strekkende tot het goedkeuren van het verdrag tusschen Engeland en Italië. Men verwacht, dat dit aanleiding zal zijn tot een belangrijk debat over de buitenlandsche politiek. De voorbereidende hoofdcommissie voor het Internationaal Eucharistisch Congres te Boeda pest heeft de volgende verklaring gepubliceerd: Midden-Europa heeft sedert lang niet meer ïulk een groot feest gekend als het 34ste inter nationale Eucharistische Congres, dat van 25 tot 29 Mei zal worden gehouden. Hongarije is sedert den wereldoorlog het land van vrede en rust en thans heeft het congres alle Hongaren in beweging gebracht. Ook niet-katholieke Hongaren stellen alles in het werk om het Congres te doen slagen. De gemalin van den rijksbestuurder von Horthy is de opperste be schermvrouwe van het Congres. De pauselijke legaat zal de gast zijn van den rijksbestuurder De geheele regeering en alle autoriteiten be- toonen de grootste welwillendheid, vier leden van de regeering zullen officieel het woord voeren op het Congres. De commissie wijst vervolgens op de reducties van de spoorwegen der omringende landen voor pelgrims naar het Congres en verklaart, dat het congres zich verre zal houden van iedere politiek. De voorbereiding tot het Congres is geheel gereed. Het programma is tot in de kleinste bijzonderheden opgesteld en ook het vraagstuk van het onderbrengen van de tal- looze pelgrims is opgelost, e meest geraffineerde vorm van ijdelheid is prat gaan op zijn bescheidenheid. In de avondvergadering van Donderdag is de Eerste Kamer voortgegaan met de behandeling van hoofdstuk 6 (dep. van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen) der Rijksbegrooting voor 1938. De heer BARGE (R.K.) zet zijn rede voort. Spr. dringt aan op betere huisvesting der neuro logie en psychiatrie aan de universiteit te Lei den; de lokalen in het nieuwe academisch zie kenhuis hiervoor worden ongebruikt gelaten. Spr. ontkent, dat in 1923 besloten zou zijn, de desbetreffende gebouwen niet af te bouwen. Het is spr.'s doel, te voorkomen dat er zich om het Leidsch academisch ziekenhuis nog meer legenden weven, dan er reeds bestaan. Wat nu verkregen wordt noemt spr. zoo goed als niets. Het aantal bedden is veel te gering, en er moet zelfs gebruik gemaakt worden van Endegeest. De toestand in Leiden is, vergeleken met andere universiteiten, beschamend. Spr. wjjst op het belang der psychiatrische opleiding; er zijn in ons land niet minder dan 45 krankzinnigengestichten. Het gèesteslijden neemt hand over hand toe; dit zal de Minister ook wel weten (vroolijkheid). Door hier te spre ken van een bevredigende oplossing, heeft de minister zwaar gezondigd. Spr. vraagt niet, dat de Leidsche plannen thans ten volle worden uitgevoerd, want er is toch geen geld. Maar wel de uitvoering der plannen nadat de bezuinigingsmaatregelen ge nomen zijn. Spr. geeft de voorkeur aan de spelling-De Vries en Te Winkel. Over de voorgestelde wij ziging zal spr. zich thans niet uitlaten, doch spr. dringt aan op overleg met België. De heer DE RIJKE (N.SJ3.) betoogt dat de uit gaven voor het onderwijs niet voldoende baten opleveren. Spr. wijst voorts o.m. op de veel te groote klassen. Wat de spelling betreft, zou spr. willen terug - keeren naar de traditioneele. De heer SIKKES (S.D.) constateert te weinig energie bij dezen minister. Het is voor spr. de vraag, welk voordeel te voorschijn zal komen uit de concentratiewet. Spr. beroept zich op verschillende getuigenissen ten betooge, welke kwade gevolgen de tegenwoordige leerlingen- schaal heeft, en tot welke gevolgen deze af braak van ons onderwijs leidt. De heer WIARDI BECKMAN (S.D.) wijst op den bedroevenden toestand van ons volks onderwijs, ook bij het voorbereidend hooger en middelbaar onderwijs. Spr. sluit zich aan bij wat de heer Barge zeide over het hooger onderwijs. Er is meer directe zorg noodig voor de nood lijdende kunstenaars. In ons land vindt de mi nister een steun van ƒ132.000 voor de orkesten al veel. In deze opvatting behoort grondige wijziging te komen. De heer VIJLBRIEF (S.D.) bepleit terugkeer naar de 3-jarige ambachtsscholen. De vergadering wordt, om elf uur verdaagd tot hedenochtend elf uur. De zes onderofficieren, die tot de brigade der Koninklijke Marechaussee te Oss hebben be hoord en die eerst van hun opsporingsbevoegd heid ontheven en vervolgens overgeplaatst zijn, hebben, naar de N.R.Ct. meldt, bij het ambte narengerecht een klacht aanhangig gemaakt tegen de besluiten en handelingen, welke tot de bovengenoemde ontheffing en hun overplaatsing hebben geleid. De klaagschriften van de zes onderofficieren zijn bij het ambtenarengerecht ingezonden. Van elk der klagers is er bovendien een verweer schrift bijgevoegd. De klagers vragen vernieti ging van de besluiten, waartegen zij beroepen inbrengen, ten eerste wegens onbevoegdheid van den minister van Justitie, en ten tweede omdat, al ware de minister bevoegd geweest, de klagers geen zoodanige handelingen hebben verricht, dat de door den minister getroffen maatregelen gemotiveerd zouden zijn. Mr. R. H. James, advocaat en procureur te Apeldoorn, zal als raadsman van de klagers op treden. Het ambtenarengerecht, waarvoor de zaak ge bracht is, zetelt in Den Haag. Dat ambtenaren gerecht van drie leden (waaronder de voorzit ter mr. van Haeringen) wordt voor militaire ambtenarenzaken aangevuld met twee militaire leden. Deze worden benoemd door den minister van Defensie uit de militairen of eervol ontsla gen militairen van de landmacht. Evenals de Baamsche ingezetenen zullen de inwoners van Soest Prinses Juliana op Haar verjaardag een massale bloemenhulde brengen Deze stoet zal aansluiten aan dien van Baarn- sche ingezetenen. De officier van Justitie heeft, naar we verne men, hooger beroep aangeteekend tegen het von nis van de Haagsche rechtbank tegen den jour nalist C. L. Hansen, die werd veroordeeld we gens het weigeren van het verstrekken van in lichtingen aan de Justitie betreffende het on derzoek tegen het onbekend gebleven raadslid, dat hem inlichtingen had verstrekt over een ge heime raadsvergadering. De journalist zelf is niet in hooger beroep gegaan. De commissienoteerlng voor Nederlandsche boter is, ongewijzigd, vastgesteld op 89 cent cent per k.g. De officieele noteering vOor Deensche boter bedroeg Donderdag 223 kronen of f 0.89 per k.g. In den nacht van 16 op 17 December van het vorig jaar kwam de 27-jarige taxi-chauffeur P. F. B, met zijn collega uit een café te Bos koop en de gemoederen waren voornamelijk ten gevolge van den sterken drank eenigs- zins verhit. Er ontstond ruzie over een schuld, welke de één op den ander had, en hoewel een derde cafébezoeker de twistenden probeerde te kalmeeren nep de oneenigheid zóó hoog, dat B. den ander op een gegeven m~>ment een klap in het grzicht gaf. Groot was zijn ont steltenis. toen hij zag, dat de getroffene ach terover sloeg en bewusteloos op den grond bleef liggen. Toen een onmiddellijk gewaarschuwde geneesheer ter plaatse kwam, bleek het slacht offer aan 'n hersenschudding te zijn overleden. Wegens mishandeling, den dood ten gevolge hebbende, subs, dood door schuld, moest de taxichauffeur zich voor de Haagsche rechtbank verantwoorden. Hij was nog zeer onder den indruk van het gebeurde en kon meermalen zijn tranen niet bedwingen. Uit het getuigenverhoor bleek, dat verdachte niet als 'n vechtersbaas bekend staat. Wat den verslagene betreft, deze was een regelmatig drinker, maar daardoor juist was moeilijk te constateeren. of hij dien fatalen nacht zóó dronken is geweest, dat hij nauwelijks meer op zijn beenen kon staan en door een klap zijn evenwicht kon verliezen. Dit laatste was wel waarschijnlijk, daar de verslagene een sterke, zware man is geweest. Verdachte verklaarde nog, dat dit de eerste maal is geweest, dat hij iemand heeft gesla gen. Hij is kwaad geworden, omdat het slacht offer hem heeft uitgescholden en gesard. De officier van Justitie, jhr. mr. Van Asch van Wijck, achtte verdachte schuldig aan het primair ten laste gelegde (mishandeling, den dood ten gevolge hebbende). Spr. hield rekening met de ongelukkige omstandigheden, waaronder het feit is gepleegd vorderde een voorwaardelijke gevangenisstraf van zes maanden en een geld boete van 50.subs. 50 dagen hechtenis. De verdediger, mr. Gunning, meende, dat causaal verband tusschen den klap en den dood van het slachtoffer ontbreekt en dat verdachte daarom moet worden vrijgesproken. Uitspraak 12 Mei. Donderdagavond is de 13-jarige wielrijder' Witteveen in de Hoogstraat te Baarn tegen een langzaam rijdenden auto gebotst. Hij bekwam daarbij een zware hersenschudding en werd naar het ziekenhuis te Baarn overgebracht, waar hij van de H.H. Sacramenten der Ster venden is voorzien. NEW YORK, 2« April. (Part.) Van de betere stemming, die zich gisteren had geopenbaard, bleek heden niet veel overgebleven te zijn. De beurs opende lusteloos en op weinig veranderd koerspeil, waarna de koersen onmiddellijk we gens gebrek aan vraag begonnen terug te loo- pen. Er was hoegenaamd geen nieuws, dat de markt eenigen stimulans kon bieden en het gevolg daarvan was, dat de ongunstige kwar taalrapporten, die ook heden weer door ver schillende maatschappijen werden gepubli ceerd, een des te meer deprimeerenden invloed hadden. Hetgeen omtrent de bespreking tus schen Roosevelt en Henry Ford bekend is ge worden, was niet voldoende om een tegenwicht te kunnen vormen. De optimistische uitlatin gen van Ford hebben slechts weinigen een hart onder den riem kunnen steken. Men is zulks van den automobielmagnaat wel gewend. Hoe wel de belangstelling opnieuw gering was, over- heerschte in tegenstelling met gisteren het aanbod. Men wenscht klaarblijkelijk af te wachten, of de pogingen der regeering om het bedrijfsleven weer op gang te brengen, succes zullen hebbenj maar vooralsnog acht men in breeden kring'de vooruitzichten niet zeer gun stig, Zoodat het begrijpelijk is, dat men, indien zich daartoe de gelegenheid voordoet, spoedig tot winstneming overgaat. Het' aanbod was he den dan ook zeker ten deele aan winstnemin gen toe te schrijven. Gedurende het eerste uur bleven de noteeringen bij kalmen handel op een iets verlaagd niveau hangen. De omzet be droeg in het eerste uur niet meer dan 110.000 shares. Geleidelijk aan echter werd de ver koopdruk iets sterker, zoodat de koersen in het verder verloop verder inzakten, waarbij de handel echter geen uitbreiding onderging. Staalwaarden liepen vrij sterk terug, doch ko perwaarden boden wat beter weerstand. Flauw gestemd waren voorts aandeelen van telegraaf - maatschappijen als gevolg van de teleurstelling omtrent het feit, dat het verzoek der maat schappijen om de telegramtarieven met 15 pet te verhoogen niet is ingewilligd. Vliegtuigfond sen vormden een der weinige uitzonderingen, die zich tamelijk goed wisten te handhaven. In het verder verloop kwam er geen veran dering meer in de algemeene beurstendenz. Over de geheele linie brokkelden de noteeringen, bij uiterst kalmen handel (in het vierde uur bedroeg de handel slechts 30.000 shares, een hoeveelheid, die den laatsten tijd niet is voor gekomen) verder af, waarbij het slot meeren- deels op het laagste punt van den dag terecht kwam. Over de geheele linie moest een verlies worden geregistreerd, dat in sommige gevallen tot 4 dollar bedroeg. Behalve de hierboven reeds genoemde factoren was er nog de onzekerheid inzake de boodschap van Roosevelt betreffende de trusts, de verklaring van Morgenthau over den slechten gang van zaken in het bedrijfs leven, terwijl voor de automobielwaarden de verwachting van een teleurstellend kwartaal verslag van Chrysler de verkoopen in de hand werkte. Het waren, zooals den laatsten tijd gebruikelijk is, weer de chemische waarden, die het 't zwaarst te verantwoorden hadden. Allied Chemical verloren een viertal punten, terwijl Het bedrag, bedoeld in artikel 2 van de Cri- sis-zuivelbeschikking 1935 V, dat is het bedrag van de heffing en de steunuitkeering op boter, is, behoudens tusschentijdsche wijziging, voor de week van 28 April tot 5 Mei vastgesteld op 45 cent per k.g. (onveranderd). e optimist is een beter hervormer dan de pessimist. Koersen voor stortingen op 29 April 1938 te gen verplichtingen luidende in: Reichsmarken 72,24, lires ƒ9.50, peseta's ƒ10.50. (Medegedeeld door Simoons en Co., A. van Vliet en Zn. en L. Slijper) Van 3.30—4.30 uur Philips 276 Aku 37 Anaconda 20%20 9/16 H. V. A. 420—421 A'dam Rubber 194195 Van 4.305 uur Anaconda 20% Men schrijft ons d.d. 27 April uit Margate: Spielmann was de eenige speler, die in staat zou de overwinning van Aljechin in dit tour nooi te bedreigen. In dit verband bestond er dan ook groote belangstelling voor de partij tusschen beide meesters. Spielmann deed zijn uiterste best en speelde scherp op winst. Al jechin, die zich Siciliaansch had verdedigd, stelde zijn tegenstander in de gelegenheid de scherpe Richter-variant toe te passen, doch na lang nadenken zag Spielmann hiervan af, wellicht uit vrees, dat de wereldkampioen juist deze variant voorbereid had. Niettemin kreeg Spielmann een goed spel en bezorgde zijn te genstander een zwakken pion op c6. Maar in de afwikkeling was Aljechin op dreef, slaagde er in een der beide gevaarlijke loopers van zijn tegenstander af te ruilen en op den 25en zet besloot men tot remise. Een zware posdtiepartij speelden Böiök en Petrov. Beiden wilden winnen om de beste kansen op den tweeden prijs te behouden. De Fin speelde uitstekend en wist een eindspel van paard tegen looper tot winst te voeren. In de reservegroepen hadden de Nederlanders bijna allen succes. Landau won een fraaie partij van Collins en heeft zijn punt voorsprong be houden. Ook Prins won van Eva en staat thans alleen op de tweede plaats, omdat Koltanowski slechts remise maakte. Schelfhout heeft zich op de ranglijst prachtig omhoog gewerkt, na een matig begin in de eerste dagen van het tour nooi. Hij won vandaag van Snowden en be haalde ook in de afgebroken partij met van Doesburgh de zege. De standen in de reserve- groepen luiden: Groep A: Najdorff en Klein ieder 5 A punt Rosolimo 5 punten, Abrahams 4 punten. Groep B: Landau 6% punt, Prins 5<X punt Koltanowski 5 punten, König 4 punten. Groep C. Meyer 5 A punt, van Doesburgh 5 punten, Schelfhout en Son ja Graf ieder 4 A punt; Reilly 4 punten. Onderstaande partij is gespeeld in de 7e ronde. Wit: R. Spielmann, zwart: dr. A. Aljechin Siciliaansche verdediging. 1. e2e4, c7—C5; 2. Pgl—f3, Pb8—c6. Een uitnoodiging om de gevreesde Richter- variant te spelen, maar Spielmann ziet er lie ver van af, aangezien hij vreest, dat Aljechin hierop voorbereid was. 3. d2d4, c5xd4; 4. Pf3xd4, Pg8—f6; 5. Pbl c3, d7d6; 6. Lfl—e2, g7—g6; 7. Lel—e3. Lf8g78. 0—0, 0—0; 9. Pd4—b3, a7—a5. Dezen zet deed ook Reshevsky tegen Keres in zijn partij te Hastings. 10, a2—a4, Lc8—e6; II. Pb3 d4, d6d5. Met dezen zet bevrijdt zwart zijn spel. 12. e4xd5. Niet .goed zou zijn Pe6: wegens fe6: en zwart verkrijgt een goed spel in het centrum. Even eens Pc6: bc6:, e5, Pd7, f4, Db8, is gunstig voor zwart. Met den tekstzet verkrijgt wit een klein voordeel. 12Le6xd5. Op Pd5: zou Fe6: nu wel sterk zijn. 'l3. Pc3Xd5, Pf6xd5; 14. Pd4xc6 b7xc6. Een fout zou zijn Pe3: wegens Dd8: en Pe7:t met stukwinst. 15. Le3—d4, e7—e5. Na looperruil zou zwart een slecht eindspel ver kregen hebben. 16. Ld4c5, Tf8e8; 17. Le2 c4i. Een belangrijke zet, daar op andere zetten Pf4 kon volgen, terwijl nu Pf4 niet goed is wegens damerull. 1 7Dd8c71; 18. c2c3. Natuurlijk mag wit niet op winst spelen, want dan verliest hij een stuk b.v. Ld5:, cd5:, Dd5, Tad8, Dc4, Tdc8 en wint. 1 8Ta8—d8; 19. Ddlc2, e5—e4; 20. Tal—dl, Dc7e5; 21. Tfl—el, De5—h5; 22. Dc2—e2, Dh5xe2. Ruilt zwart de dames niet, dan volgt Le3 en wit heeft een beter eindspel. 28. Lc4xe2. Wit zou in het voordeel gekomen zijn, wan neer Te2 mogelijk zou zijn, maar Te2 zou we gens Pc3: verliezen. 23. -.Td8b824. Lc5—a3. Wit wil niet de D-lijn opgeven, anders zou hij Td2 gespeeld hebben, maar zwart speelt dan Lh6 en de toren moet naar het ongunstige veld c2. 24Lg7—f8; 25. La3xf8, Kg8Xf8. Tdl—d2 remise op voorstel van wit. Donderdag is de voorlaatste (achtste) ronde van het internationaal schaaktornooi te Mar gate gespeeld. In het hoofdtornooi speelden Spielmann en Böök remise, terwijl Petrov van sir Thomas won, zoodat de Let thans alleen op de tweede plaats staat. Aljechin won vol gens de verwachting van mrs. StevensonMen- chik. In de reservetornooien verloor Landau van den Belg Koltanowski, terwijl Prins won. Ook van Doesburgh won, terwijl Schelfhout ver loor en van Seters remise speelde. De uitslagen van deze achtste ronde luiden: Hoofdtornooi: BöökSpielmann Aljechinmrs. Ste vensonMenchik 10; SergeantAlexander afgebroken in beteren stand voor Sergeant; GolombekMilner Barry sir G. A. Tho masPetrov 01. Premier reserve-tornooi A: Van SetersCole (Engeland) Premier reserve-tornooi B: Koltanowski (België)—Landau 1—0; Prins— Winser (Engeland) 10. Premier reserve-tornooi C: Snowden (Engeland)van Doesburgh 01; Solmanis (Letland)Schelfhout 1—0. De stand in het hoofdtornooi luidt: 1. Aljechin 6% punt; 2. Petrov 5% punt; 3. en 4. Spielmann en Böök, ieder 5 punten; 5. en 6. Milner Barry en Golombek, ieder 4 punten; 7 en 8. Alexander en Sergeant, ieder 3 punten plus 1 afgebroken partij; 9. mrs. Stevenson— Menchik 2 punten; 10. sir G. A. Thomas 1 pnt. Du Pont 2 dollar inzakten. Van de aandeelen in telegraafmaatschappijen waren het vooral Amer. Tel. Tel., die flauw waren en 2 A punt in reactie verkeerden. Voorts waren flauw American Can en Westinghouse, die resp. 2 en 3 5/8 punt terug liepen. Staalwaarden, automobielfondsen, petroleumshares, sporen, koper- en mijnwaarden, warenhuisaandeelen, public-utilities, rubbers, kunstzijde-papieren, aandeelen in fabrieken van landbouwwerktui gen en luchtvaartwaarden zakten tot 2% punt in, koperwaarden niettegenstaande de betere stemming op de loco- en termijnmarkt voor het product. Equipmentshares, amusements waarden en tabakken waren aan den luien kant en gaven slechts kleine nadeelige verschil len te zien. De totale omzetten bedroegen 540.000 shares, waarvan in het laatste uur 220.000 stuks. Slotkoersen April Allied Chemical American Can Co. Am. Car. F.dry Amer. Rolling Mills Am. Smelt. Ref. Anj. Tel. Tel. A n. Tobacco B. Am Waterworks Anaconda Copper Atchison Topeka Baltimore Ohio Bethlehem Steel Canadian Pacific Case Treshing Chase National B. Ches. Ohio Chicago Rock Isl. Crvsler Motor Cities Service Consol Gas N.Y. Continental Oil 7 Dawesl. 5V? Young Deleware Huds. Douglas Aircraft Dupont de Nem. Eastman Kodak El. Bond Sh. General Electric General Motors Good Year Hudson Motor Illinois Centra] Intern. Harvester Intern. Nickel Intern. Tel. Tel. Kennecott Copper Missouri Pacific Idem pref. Montgomery Ward Nut. City Bank t. Dairy Prod. New York Central North. Amer. Co. Norfolk Western Pennsylvania Phillips Oil Proctor Gamble Publ. Serv. N. J. Radio Corporation Sears Roebuck Shell Union Oil Socony Vacunm Southern Pacific Southern Railway Standard Brands Stand. Oil of N.-J. Tidewater Ass. Oil Union Pacific United Aircraft United Corp A. U. Leather U. S. Rubber U. Steel Western Union Westingh. Electr. Woolworth Building ex dividend. ex coupon. -I- nieuwe aandeelen 28 27 26 139 143 141% 84% 87 84% 171/8 17% 18 163/4 16% 16% 36% 38% 37% 126% 129 128% 69% 69% 69 7% 8% 8% 27% 28% 27% 25% 27% 27% 5% 5% 5% 46 48 47 6Vs 6% 6% 73 75 75% 29% 30 29% 26% 26% 27 411/? 431/8 43% 10%+ 1 11/8 21% 23 22% 26% 27% 26% 30% 26 26 26% 87/s 9 8% 43% 41% 97 99 98% 143 148 146 8% 6% 6% 32% 34% 337a 30 31 30% l8% 19% 19 6% 6% 6% 7% 8 8 56 59% 57% 45% 47 46% 8% 8% 32 34% 34 1% 1% 1% 1% 1 1% 30% 31% 31 23% 24 23% 12% 12% 127/s 1178 12-% 12% 16% 17% 17% 150 1497/8 1497/8 15% 16% 16% 337/g 34 33% 47% 47% 47% 27% 28 28% 5% 6% 6 56% 58% 57% 13Vs t 13% f 133/s 13% 133/s 13% 11% 11% 11% 7 7% 7% 7% 7% 7% 45% 47 46 13% 13% 13% 59% 60% 62 25% 26% 25% 2% 2% 2% 4% 257/8 27% 26% 43% 44% 44 201/g 22 22 71% 75% 74% 42 42 41% en. t bieden. Slotkoersen April 28 NEW YORK, 28 April 27 26 Brussel 16.84 16.85% 16.85% Rome 5.26% 5.26% 5.26% Madrid Bern 22.99% 22.99% 22.98% Weenen Oslo 25.05 25.07% 25.05 A'dam 55.67 55.69% 55.63 Londen 4.98Ü 4.987/s 4.98-A Parijs 3.07 3.111/s 3.11% Berlijn 40.,: 2 40.22% 40.22% NEW YORK, 28 April 28 Apr. 27 Apr. 28 Apr. 27 Apr. Rubber Standaard Mei 11.72- 11.82-- Dec. 12.20-- 1 .39 Juli. 11.86- 11.97- Jan. 12. 6— 12.46- - Sept 12.01 12.17 Mrt. 12,38- - 12 60— Oct. 12.08 12.24- Suiker Mei 1.91- 2 1.91-92 Oct. 2 03- - 2 04- - Juli 1.98-99 1.99-200 Jan. 2 02-03 2 03- 05 Pept 2.01-02 2 03-04 Mrt. 2.06-07 2.07-08 Koffie (Rio - Nieuw contract) (Santos) Dec, Dec. - - Mei 4,08 4.04 Mei 5.75-76 5.76-78 Juli 4.06 -— 4,03 Juli 5.80-81 5.80 Pept 3.98- - 3 98 Pept 5 87- 5 85 Dec. 3.98 3 98 Dec. 5.90— 5 87 Mrt. 3.98- - c. 8 Mrt. 5 94- - 5 dl Katoen Mrt, 8,75 8 84 Oct. 8, 3 - 9.01-02 Mei 8.81 8.90 Dec. 8.95 - 9.03 Juli 8 90 8.98 Jan. 9.01-02 9.10 Tin Loco 37.35 37 50 Termijn 37.35 37.55 CHICAGO, 28 April 28 Apr. 27 Apr. 28 Apr. 27 Apr. Tarwe Haver Mei 81 -807/8 81-807/g Mei 277/g - - 28 Juli 80%-i/g 80-797/s Juli 27 - - 273/g Pept, 81-807/g 80%-% Pept 27% -- 27% Mals Rogge Mei 581/8 - - 58% -- Mei 591/s 59% -- Juli 60% -- bO Juli 571/2 57'A Sept 61% - 61% Pept 56 56 3/i Reuzel Mei 8,15 8.20 Oct. 8.72% 8 77 Juli 8,42% 8,45 Jan. Sept 8,621/2 8,67 Mrt. WINNIPEG, 28 April 28 Apr. 27 Apr. 28 Apr. 27 Apr. Tarwe Gerst Mei 120 1193/8 Mei 573/4 573/8 Juli 1107/0- 110%- - Juli 57% 563/4 Oct 89% 89 Oct. 52% 52%- Rogge Lijnzaad Mei 60% - - 62 Mei. 154% 154% Juli bl7/8 62% -- JUl! 1557/8 156%-- Oct- Oct. Haver Me: 45% -- 45% Oct. 373/4 37%-- Jul. 417/g 42 gedaan en laten f bieden - nominaal nieuwe aandeelen „In het sweet uws aanschijns zult ge uw brood verdienen." De moeizame arbeid vol opoffering en inspanning, vol leed vaak en zich afsloven is ge volg van den paradijsvloek. Het wer ken werd bittere noodzaak en de arbeid een straf. Maareen straf Gods op aarde! God straft hier om te beteren. Gods straf op aarde is nog zegening. En welk een zegen in den arbeid verscholen ligt doorproeft geen geslacht beter dan het onze. Hoe groot is het leger der werkloozen. Hoe on- telbaren zijn er die om arbeid smee- ken. Den arbeid als zegen erkennen met blijdschap de gelukkigen die nog kunnen, nog mogen werkener kennen met droefheid de anderen en zooveel jeugdige werkwilligen die met lamgeslagen armen staan. „Laat Uw straf zegen worden, Heer, geef allen arbeid!" Teneinde aan de wenschen van de postzegel verzamelaars zooveel mogelijk tegemoet te ko men, zullen de zegels op kleine, aan het loket aangeboden, hoeveelheden poststukken, op ver zoek en voorzoover de dienst dit toelaat, zorg vuldig en licht worden afgestempeld met den handstempel. BINNENLANDSCHE HAVENS IJMUIDEN. Aangekomen 27 April: Themis, s-, Bremen. 28 April: Phenix, s., Havre; Akeld, s., Newcastle; Express, mjs., Yarmouth; Amstelstroom, m.s.. Londen; Bowling, s., Leith; Queenworth, s„ New castle; C'abo, m.s., Londen; Alja, m„sLonden! (voor Zaandam'). Vertrokken 27 April; Delia, s.. Bremen; Kemp haan, m.s., Boston; Wild Rose, s., Antwerpen. 28 April: Agility, ms., Londen. Aangekomen 28 April: Hontestroom, s., Londen. Vertrokken 28 April; Oranje, ras., Kingslynn; Hercules, s., Hamburg; Jellice Rose, s., Greeenhithe; Rijnstroom, m.s„ Bristol.; Queenworth, s., Tyne; Ajax, s., Gdynia; Saturnus, s., Tanger via R'dam. AMSTERDAM. Aangekomen 27 Apri: Themis, Bremen, stukgoed, De Ruyterkade, van Es van. Ommeren. 28 April; Phenix, Harve, repareeren, Amst. Dok, Ruys Co.; Akeld, Newcastle, steenkolen, J. P. Coenhaven, Verg. Cargadoorskan,toor; Express, Yarmouth, ledig, Zoutkeetsgracht, Scheepv. Bedr. Gruno; Amstelstroom, Londen, stukgoed, Handels kade, Holl. Stoomb. Mij.; Bowling, Leith, stukgoed, Zeeburgerkade, Verg. Cargadoorskantoor; Queen worth, Newcastle; steenkolen, Ertskade, Ruys Co. Aangekomen 28 April: Vechtstroom, Huil, stuk goed, Handelskade, Holl. Stoomb. Mij.: Maaskerk, Hamburg, stukgoed, Handelskade, Holland-Afrika Lijn; Jaarstroom, Hamburg, stukgoed. Handels kade, idem; Hontestroom, Londen, stukgoed, Han delskade, Holl. Stoomb. Mij. KON. PAIvETV. MIJ. RUYS, R'dam naar Batavia, 27 April te Durban. OMBILIN, 27 April van Batavia te Durban. BARENTSZ, 27 April van Durban n. Tamatave. BANTAM, 27 April van Lorenzo Marques naar Port Elisabeth. NIEUW HOLLAND, pass. 27 April Thursday Island. MAETSUYCKER, 26 April van Sydney n. Saigon. KON. NED. STOOMB. MIJ. VENEZUELA, uirels, 26 April te Cristobal. CALYPSO, 26 April van New-York n. La Guaira. ALKMAAR, uitreis, 26 April van Callao. BREDA, £6 pril van Corral te Tocopilla. COSTA RICA, 27 April van Amst. te Barbados. HERMES. 27 April van R'dam te Lissabon. JUNO, 27 April van 'Constanaa naar Istanboul. MARS, 27 April van, Oran te San Antioco. MIDAS, 27 April van Curacao naar Maracaibo. ORION, 28 April van Amst. te R'dam. POSEIDON, 27 April van Amst. te Paramaribo- IRENE, 28 April v.m. l uur van Hamburg naar Amsterdam. DEUCALION, 28 April van Thessaloniki n. Izmir. TIBERIUS, 28 April van Tel Aviv naar Haifa. AJAX, 28 April van Amst. naar Gdynia, SATURNUS, 28 April van Amst. via Rotterdam naar Tanger. KON. HOLL. LLOYD MONTFEIRLAND, uitreis, 27 April te Rio Ja neiro. MIJ. NEDERLAND TARAKAN, 28 April Van Vlaardingen te Ham burg. BINTANG, thuisreis, 28 April te Suez. POELAU LAUT, uitreis, 28 April te Port Said. POELAU BRAS, thuisreis, 27 April van. Genua. CHR. HUYGEN9, 28 April van Amst. te Bat. SOEMBA, 28 April van Bat. naar Amst. HOLLAND-WEST-AFRIKA LIJN MAASKERK, 27 April van Hamburg n. Amst. JAARSTROOM, 27 April van Hamburg n. Amst. ROTTERDAM-Z. AMERIKA LIJN ALCYONE, 28 April van Hamburg te R'dam. HOLLAND-AMERIKA LIJN BURGE1RDIJK, 28 April van New Orleans to Rotterdam. BILDERDIJK, New-York naar R'dam, pass. 27 April Scilly. DAMSTERDIJK, Pacific Kust naar R'dam, 27 April van Liverpool. DRECHTDIJK, R'dam naar Pacific Kust, 26 April te Cristobal. MAASDAM, 27 April van Albany te New-York. SPAARNDAM, 27 April van R'dam te Philadel phia. BEEMSTERDIJK, 28 April van R'dam te NeW Orleans. BINNENDIJK, 25 April van Mobile te Houston. ROTT. LLOYD BUITENZORG, thuisreis, pass. 27 April ln.m. 10 tour Finisterre. KERTOSONO, uitreis, 28 April v.m. 2 uur van Antwerpen. DEMPO, uitreis, 28 April te Southampton. SITOEBONDO, uitreis, pass. 27 April n.m. 9 U. Perim. SIANTAR, 27 April van Hamburg n. Bremen. JAVA-NEW-YORK LIJN WELTEVREDEN, 27 April van Bat. n. New-York. KOTA PINANG, New-York naar Java, pass. 28 April v.m. 7 uur Mauritius. SEMBILAN, 26 April van Java te New-York. SILVER-JAVA-PACIFIC LIJN SALABANGKA, 27 April van New Orleans te Durban. SALAWATI, 26 April van Singapore naar Pa" eific Kust. BENGKALIS, 26 April van Bombay te Batavia- HALCYON LIJN STAD ARNHEM, 27 April van Ergasteria nasi R'dam-Vlaardingen. ROZENBURG, 27 April van Vlaardingen te Bilbao. VER. NEDERL. SCHEEPV. MIJ. HOLLAND-AFRIKA LIJN SPRINGFONTEIN, 28 April van R'dam naar Hamburg. BOSCHFONTEIN, thuisreis, 27 April 's avonds te Duinkerken; vertrekt 29 April 's nachts 12 u- naar Antwerpen. JAGERSFONTEIN, 28 April v.m. 9 uur van Durban naar Lorenzo Marques. BLOEMFONTEIN, vertrekt 28 April n.m. 3 tan Hamburg naar IJmuiden. RANDFONTEIN, 28 April van Lorenzo Marques te Durban; vertrekt 2 Mei 12' uur 's middags naar East Londen. BLOEMFONTEIN, 28 April n.m. 4 uur va« Hamburg naar IJmuiden. HOLLAND-O. AZIE LIJN ZUIDERKERK, thuisreis, 27 April te Singapore' HOLLA ND-AUSTRALIË LIJN MARKEN, uitreis, 27 April van Bombay. ALMKERK, uitreis, pass. 27 April Gibraltar. DIVERSE SfCHEPEN GROENLO, R'dam naar; Povena, pass. 27 Apr" Pover.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 2