Zorg drukt op Monnikendam EJi m fa stempel Voor kamers op het Noorden, Oosten, Zuiden en Westen Sen-Sen KLEINE ROOKERS IN NOOD mxmÊ V- i-r' ONVERWACHTE A VOND- VERGADERING Kerkelijk leven 11® VRIJDAG 29 APRIL 1938 m i .C' Invoer van aal en crediet der regeering gevraagd Toestand is verward Hollandsche sprot ZEDENMISDRIJVEN TE SCHIEDAM Fabrieksdirecteur en zyn zoon gearresteerd HULP VAN MILITAIREN BIJ BOSCH- EN HEIDEBRAND Voordrachten in de garnizoenen vindt U nu Keuzewen ken' in elk R D boek! De inhoud van de prachtige, nieuwe R&D Staal boeken nög interessanter! Nog meer verrijkt! Nu, naast bezienswaardig, ook lézenswaardig Neem kennis van de uiterst practische „Keuze- wenken" voorin! Een goed en handig kleuren schema voor kamers bij elke dagbelichting dag licht van het Noorden, Oosten, Zuiden of Westen. Een nieuw R&D behang geeft Uw woning een gezellige sfeer en doet alles voordeeliger uitkomen. Ook de prijzen zijn verrassend-laagVraag Uw behanger vandaag nog de R D Staalboeken Series 16-47-48-49-50-51 of 52 en verlustig U in dezen nieuwen, frisschen overvloed van fleurige R&D-dessins! Let op het merk op de kaft. fgm N. V. BEHANGSELPAPIERFABRIEK VAN RATH DOODEHEEFVER EERSTE KAMER Niet veel tevredenheid over het beleid van den minister van O., K. en W. Drie soc. democraten aan het woord N.S.B.-critiek Stads- of Spatbordlampjes noodig HET ZWEMBAD BIJ HET PALEIS SOESTDIJK Nog dezen zomer gereed MASSA-ONTSLAG Wegens slapte in de jute-industrie DUITSCHER IN ARREST Een bekende uit „De Nachtegaal affaire" in Twente OOK ALLE VERKEERDE DIN GEN IN DRIEËN? Koperen feest van het Zieken-Apostolaat Vanuit Nederland heeft dit werk zich over de heele wereld verbreid Geen audiëntie Ike beproeving hooger deugd. biedt kam op Academische examens Machinisten-examen Middag bor rel- De naam Hero is de beste garantie voor zuiverheid. Hero's beroemde vruchtendranken zijn stuk voor stuk bereid uit heerlijk volrijp fruit... frisch van smaak, zuiver van kleur, vrij van alle chemische toevoegingen. Elke Hero vruchtendrank geeft U door zijn natuurlijke kwaliteiten nieuwe kracht en heerlijke verkwikking. Let dus op het Hero etiket. PERL-SINAS-FRAMBOZEN-CASSIS-GRAPE FRUIT jgwlPv; We zjjn doorgedrongen in het hart van Monnikendam en we hebben iets anders gezien dan de majestueuze heerenhuizen met de karakteristieke gevelsteenen, de his torische gebouwen uit gouden dagen. We hebben er de zee niet kunnen ruiken en de zon niet zien schijnen. Rijen benauwde rookhokken, bouwvallige schuren, verroes te deurhengselsde vreemdeling ziet ze niet, kijkt naar den buitenkant, naar den prachtigen speeltoren en den overvloed uit de dagen der walvischvaarders. Als het goed gaat heeft men in die rook hokken geen tijd om elkander te zien en wendt er slechts gewerkt. Maar nu er armoede dreigt, komt de nijd om den hoek gluren, nijd en af gunst. Destijds hebben de rookers zich ver- eenigd in de Vischrookersvereeniging „De Een dracht". De eigenaars van de 28 rookerijen, die Monnikendam maken, zagen hun belangen veilig en het ging er hun om, hun personeel, de mannen, die voor ongeveer 200 gezinnen moesten zorgen, aan den slag te houden. Verleden jaar nog was alles koek en ei, maar nu heerschen er ontevredenheid en nijd en af gunst. De voorzitter der vereeniging, de heer N. J. Steur, wist ons te vertellen, dat er' 8 rookerijen gesloten zijn, dat er 8 zonder personeel wer ken, 4 met één knecht en op halve kracht en de rest met drie-kwart loonuitkeering. We kunnen het niet bevestigen, we hebben wel verwaarloosde en verlaten panden gezien, maar het was slechts een momentopname, op een bepaalden dag en op een bepaald uur. „We gunnen iedereen welstand", vertelt het bestuur, maar drie grooten nekken hier de gemeenten, omdat ze alle consenten in handen hebben. Armoede heerscht er in Monnikendam, verklaart de voorzitter met stemverheffing. De oorzaken daarvoor zijn drieledig: De afsluiting van de Zuiderzee, waardoor Als de adem van den arbeid hangt de blauwe smook der rookerijen over Mon nikendam. Binnen die grauwe muren wordt de malsche, leerbruine aal, de dof-gouden bokking uit rook en smook te voorschijn getooverd de haring verdwenen is, de contingentee- ring van invoer van visch en de omzetoe- lasting. „Als we elke week acht- tot tienduizend pond aal mochten invoeren, was alle leed geleden", verklaart de secretaris, „maar dan moeten we natuurlijk ook regeeringscrediet hebben. Het ziet er naar uit, dat we vanwege de Zuiderzee- wet medewerking zullen krijgen, opdat we rechtstreeks visch naar Monnikendam kun nen laten komen." De Nederlandsche Visscherij Centrale heeft slechts invoer van aal én paling uit Frankrijk toegestaan aan importeurs, die zich in de ba sisjaren (1932-1933) met dezen import bezig hielden. De leden der „Eendracht" deden dat niet en nu zijn ze afhankelijk van een der ver guisde maar toch onmisbare „grooten", die wel „genegen" is aal te leveren tegen contante be taling. En.... die contanten zijn er niet! Men vertelde, dat het met de sprot heele- maal eigenaardig geloopen is. In de goede da gen verwerkten de leden van de „Eendracht" uitsluitend Hollandsche sprot, anderen be schermden het vaderlandsche product niet en kochten buiten de grenzen. Plotseling verdween alle sprot en toen kregen degenen die het bui tenland altijd bevoordeelden het heft door con senten in handen. Maar dat is alweer geschiedenis, want in den afgeloopen winter was de invoer weer vrij en is er goed verdiend. Het bestuur schudt het hoofd. Nieuwe zorgen zijn er, omdat de maat voor paling vergroot is, wat minder aanvoer ten gevolge moet hebben. Eigenaardige menschen, die rookers. Ze vin den, dat visch en zeker haring volks- voedsel is en daarom betaalden velen geen om zetbelasting. De „grooten" brengen geen omzetbelasting in rekening en de kleintjes.... En er worden tijdens onzen rondgang getui gen geroepen, die vijf-, zes-, achthonderd gul den boete zouden moeten betalen en hun kop van woede tegen de kaai te pletter zouden wil len slaan. „De Eendracht" probeert verlichting te krij gen door actie in Den Haag en bij de aange wezen instanties. Die verlichting moet komen door grooteren vischaanvoer, waardoor de verwaarloosde rook hokken weer in bedrijf kunnen komen. Er is te weinig visch in de Zuiderzee, ze moeten in het buitenland koopen en daarom vragen ze crediet om collectief wat te kunnen onder nemen. Er is visch genoeg! roepen de „grooten". Onze 2500 inwoners lijden armoede! schreeu wen de kleintjes. De bevoegde instanties zullen wel uitmaken wat er moet gebeuren, opdat ieder zijn boter ham zal kunnen verdienen. En dan zullen de nijd, de haat en de afgunst verdwijnen en dan zal de speeltoren het lied van den arbeid klepelen. En de vreemdelingen zullen ongestoord van de wondere sfeer van dit oud, maar levend Zuiderzeestadje kunnen gewagen. De politie te Schiedam heeft een 55-jarigen fabrieksdirecteur en diens 29-jarigen zoon ge arresteerd, als verdacht van zedenmisdrijven, gepleegd met minderjarige meisjes van onge veer vijftien jaar. Blijkens het onderzoek van de politie zouden deze misdrijven bij herhaling zijn gepleegd op het kantoor van de fabriek. De beide verdachten zijn in het huis van be waring opgesloten. Met toestemming van den minister van De fensie houden thans weer, evenals in 19311933 ambtenaren van de Heidemaatschappij in de garnizoenen voordrachten over bestrijding van bosch- en heidebrand. Hoewel de uitgestrektheid onzer bosschen be trekkelijk gering is (pl.m. 7% pCt. van de opper vlakte des lands), zoo is hun beteekenis voor de samenleving toch groot. In tijden van nood, (de oorlogsjaren 19141918 hebben het bewe zen) kunnen ze het land van hout voorzien waanneer invoer uit het buitenland is uitgeslo ten. Men denke hierbij vooral aan het mijnhout. Ook als werkverschaffingsobject en verder als ontspannings- en herstellingsoord voor breede lagen der bevolking speelt het bosch een nut tige en voorname rol. Tal van streken in Nederland zijn door de aanwezigheid van bosch en heide door vreem delingenverkeer tot zekere hoogte welvarend geworden. Niet iedereen waardeert voldoende de groote beteekenis van het bosch voor onze sa menleving. De lezingen in de garnizoenen dienen nu om officieren, kader en manschappen op die betee kenis te wijzen en vooral om inzicht te verschaf fen omtrent het voorkomen en blusschen van bosch- en heidebranden. De hulp, die de boschbeheerder sedert jaren van de militairen bij het blusschen van bosch- en heidebrand ondervindt, is vaak zeer belang, rijk en wordt steeds dankbaar aanvaard. Bij de lezingen wordt gebruik gemaakt van projectielantaarn en film en vaak ook van mu zikale begeleiding. Tot dusverre zijn lezingen gehouden in Nij megen, Ede, Naarden, Soesterberg, Nieuwersluis, Harskamp en Kampen. Er staan nog veel gar nizoenen op het programma, die men zal trach ten nog dit seizoen of anders volgend na- of voorjaar af te werken. Toonzalen in 19 steden des lands. R&D Sttalboeke tocmen het behsn* oo voll® rolsbreedte Levering via Utv behangerToon kamers te Haarlem: Parklaan 69. DEN HAAG, 28 April 1938 In de zoo onverwacht belegde, feitelijk niet eens „uitgeschreven" avondvergadering der Eerste Kamer is alweer niet veel tevredenheid over het beleid van den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen tot uiting gekomen. Prof. BARGE (R.K.) bleek hedenmiddag zijn maidenspeech niet beëindigd, doch slechts afge broken te hebben. Hij klaagde over de huisves ting van de psychiatrische en neurologische kli nieken te Leiden, welke dertig jaar geleden al aftandsch" waren, en te weinig „bedden" voor veel te veel medische studenten. Op de royale suggestie van den VOORZITTER, dat hij wel uren over de spelling zou mogen spreken, ging de heer Barge niet in. In luttele woorden betoogde hij, dat Nederland zich inzake de spelling geheel met België moet verstaan, op dat een herhaling van het geval-Transvaal voorkomen worde. Critiek op minister Slotemaker de Bruine wordt over 't algemeen vlot aanvaard. Wanneer zij echter komt van de N.S.B., die ook in haar critiek het met de waarachtigheid niet zoo nauw neemt, nemen wü onwillekeurig de noo- dige reserve in acht. Zoo volstaan wij met van den heer DE RIJKE (N.S.B.) te vermelden, dat hij tekeer ging tegen partij-politiek in de school, terwijl de N.S.B.-ers overal en altijd partij-politiek.... voor zich op- eischen en, indien zij de macht hadden, héél bet onderwijs zouden verpolitieken. De waar schuwing van den rector-magnificus der Leid- sche Hoogeschool, dat hij met alle beschikbare tuchtmiddelen politieke propaganda in de Uni versiteit zou tegen gaan, kon de N.S.B.-er na tuurlijk niet afkeuren, maar hij insinueerde, dat deze houding niet algemeen aangenomen wordt. Voor de nadeelen, welke de spelling van 1934 veroorzaakt heeft, wilde hij oud-minister Mar- chant persoonlijk verantwoordelijk stellen op grond van art. 1401 van het Burgerlijk Wetboek in verband met art. 37 van de wet op de ministe- rieele verantwoordelijkheid, maar de Sneeker ge meentesecretaris, de heer SIKKES (S.D.AP.) kwam den Haarlemschen advokaat uit den droom helpen. Deze had zich n.l. beroepen op 'n wetsartikel (art. 37 ministerieele verantwoor delijkheid), dat sinds de invoering der Compta biliteitswetniet meer bestaat! 's Heeren Sikkes' critiek op het ministerieele beleid was niet malsch. Hij twijfelde niet aan diens goeden wil en toewijding, maar met de resultaten daarvan kon geen genoegen genomen worden. In drie stadia is na 1920 het lager onderwijs afgeknabbeld en onder aanhaling van getuigen (ex-minister Oud, de Tweede Kamerleden Bie- rema en Suring, alsook den Tilburgschen pae- dagoog Frater Rombouts) betoogde de heer Sik kes, dat op de leerllngenschaal in den loop der jaren niet zoo ruïneus bezuinigd had mogen worden. Fatalistisch zegt de minister maar steeds „er is geen geld", en zoo worden wettelijk „overbodi ge", maar practisch onmisbare kweekelingen met acte afgescheept met een „bezoldiging" van f 10.of f 5.per maand. De heer WIARDI BECKMAN (S.D.A.P.) nam voor zijn fractie het Middelbaar en het Hooger Onderwijs voor zijn rekening, daarbij met klem waarschuwend tegen de opgekomen gedachte, als zou er behoefte bestaan aan een afdeeling-gym- nasium zonder Grieksch, een onmogelijk onding. De Kunst zag hij op de Asschepoestersplaats op de begrooting. Over de omzetting van de 3-jarige Ambachts school in een 2-jarige was de heer VIJLBRIEF (S.D.A.P.) zeer slecht te spreken, en hi) vroeg V I» de afstandtusscheh den" ui(er»iem>J-*' zijkant van uw auto eiide buitenzijde van het koplampglas soms ook grootw dan 40 centimeter? Dat moogt u wel eens nameten, want in dat geval hebt u om herstel van den ouden toestand, als er. geld is. De Minister keek toen zeer gedecideerd. Aldus spraken dezen avond niet minder dan drie sociaal-democraten na elkaar. En dan eischt het S.D.A.P. partij-program nog wel.... afschaffing van de Eerste Ka mer! De werkzaamheden voor den aanleg van een openluchtbad bij het paleis te Soestdijk zijn reeds eenige weken gaande en vorderen naar wensch. Al zal het bad met de opening van het zwemseizoen nog niet voltooid kunnen zijn. toch zal het Prinselijke paar er wel dezen zomer reeds gebruik van kunnen maken. Na onderhandsche aanbesteding is het werk gegund aan de firma J. Brongersma te Gouda. De slapte in de jute-industrie, welke de laat ste maanden steeds is toegenomen, dreigt thans voor de gemeente Rijssen, met een inwoners aantal van ruim 10.000 zielen, die bijna geheel op de jute-industrie zijn aangewezen, catastro- phaal te worden. De laatste weken zijn steeds meer arbeiders ontslagen, waarbij zeer kort ge leden in één week vijftig man. Door gebrek aan orders zal thans aan eer. groot aantal arbeiders ontslag worden aange zegd, waarvan in de fabrieken reeds mededee- ling is gedaan. Hoewel het aantal thans met vermeld is, mag met vrij groote zekerheid wor den aangenomen, dat dit ligt tusschen de 250 en 350. De politie te Hengelo heeft den Duitscher A W., een bekende uit „De Nachtegaal-affaire", welke Woensdag voor het kantongerecht te En schede diende, in arrest gesteld, nadat een on derzoek in diens tuin was ingesteld. De politie had voldoende aanwijzingen gevonden om W in arrest te stellen. De familie Balk te Mijdrecht viert dezer dagen haar zilveren huwelijksfeest. Een neef van het bruidspaar wilde voor deze gelegenheid een eerepoort maken, maar zaagde drie vingertop pen finaal af. Een arbeider in dienst van den bruidegom ging voor zijn patroon een souvenir koopen, maar geraakte onderweg met zijn rijwiel te water, terwijl een buurman, die bezig was voor deze heuglijke gebeurtenis de vlag uit te steken, zijn evenwicht verloor en door een ruit viel. 1 Mei zal het Zieken-Apostolaat 12% jaar bestaan. Pastoor Willenborg had in den zomer van 1925 ter gelegenheid van een triduum voor het eerst zieken in de kerk gebracht. Dit triduum was vruchtbaar, zooals alleen Gods werk vrucht baar zijn kan. Die vruchten bewaren, dien geest blijven vor men, de zieken vereenigen in één groote ge meenschap, hun den steun geven van eikaars offer, was het doel van het Zieken-Apostolaat. 1 November 1925 werd de eerste oproep van pastoor Willenborg beantwoord door 420 zieken. Het mosterdzaad is in 12% jaar gegroeid tot een krachtigen boom. Nu telt het Z.-A. m Nederland 28.688 leden, onder wie 1483 reli gieuzen en 224 priesters. In deze 12% jaar wa ren in totaal 48.815 leden bij het Z.-A aange sloten. Het Z.-A. werd tot Prima Primaria door Z. H. den Paus 12 November 1934 verheven. Van Bloemendaal uit werden secretariaten gesticht in het buitenland: twee in België, twee in Duitschland, één in Polen, één in Zwitserland, één in Italië, twee in Engeland, één in Spanje, één in Portugal, één in Tsjecho-Slowakije, één in Lithauen, één in Roemenië, één in Elzas- Lotharingen, één in Celebes. in Canada twee, in de Vereenigde Staten één, in Panama één, in Brazilië twee, in Madagascar één, m Argen tinië één, en voor twee maanden werd een secretariaat opgericht in Japan en kwam een Japansche maandbrief met zijn wonderlijke let- terteekens het centrale secretariaat in Bloemen daal binnen. Alle secretarissen in het buitenland werken in denzelfden geest, overal dragen de zieken het zelfde kruisje als insigne, ontvangen hetzelfde bewijs van inschrijving. Overal werkt het Zie ken-Apostolaat gratis. De „Osservatore Romano" schrijft over dit werk: „Het verdienstelijk gedragen lijden der zieken is de geheimzinnige kracht, die de Kerk voedt, gelijkend op de verborgen diepe wateren in den schoot der aarde, die haar vruchtbaar maken." Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht zal de volgende week geen audiëntie verleenen. AMSTERDAM. Bevorderd tot doctor in de geneeskunde op proefschrift getiteld: „Experi menteel-anatomisch onderzoek over de verbin dingen van de hersenschors naar den thala mus opticus van het konijn" de heer J. Droog- leever Fortuyn, geb. te Rotterdam, en op proef schrift getiteld: „Myxoedeem bij kinderen, over de ontwikkeling van het verstand en de per soonlijkheid" de heer L. Facee Schaeffer, geb. te Zoetermeer. UTRECHT. Doctoraal Indisch recht J. E. L. Burgemeestre en W. B. Jongsma. LEIDEN. Bevorderd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift getiteld: „Discon tinuities in the energy and specific heat", de heer A. Bijl, geboren te Maassluis; idem, op proefschrift getiteld „Differentiaalmeetkundige beschouwingen over lijnenstelsels" de heer Fh. Dwinger, geboren te 's Gravenhage. 's GRAVENHAGE. Geslaagd voor diploma machinist a.b. stoomvisschersvaartuigen de heeren C. Koppenaal te Vlaardingen en F. Borsboom te Vlaardingen; voor diploma ma chinist-stoker a.b. stoomvisschersvaartuigen, de heer: N. A. Brakenhof f te IJmuiden. 'n Hygiënisch verpakt twee-1 pondspak NEZO-keukenzout ...zuiver en zéér fijn en bo- vendien nog zuinig in 't ge- bruik. Slechts 10 ets. p. pak! (Nezo is niet jedium-houdend, kan dus ]ozo niet vervangen!) I NEZ0 N Éér lands' ZOul uil éigen bodem! KON. NED. ZOUTINDUSTRIE - BOEKELO Pis op voor vlochten adem. Het kan U klanten en vrienden kos ten. Gebruik altUd Sen-Sen. Twee of drie pastille» zyn voldoende en sma ken heerlijk. Bjj apothekers en drogis ten pakjes 4 5 e.. blikdoosjes 4 15 c. Imp, H. ten Herkei, Hilversum.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 7