r w; I H De Engelsche cup-finale De nieuwe aanwijzingen van Kardi naal Innitzer aan de geestelijkheid BELEGGERSFROm Het sexen der kuikens bespoedigd VRIJDAG 29 APRIL 1938 Een omwenteling in het pluimvee bedrijf Bezwaren tegen het sexen De voordeelen PRINSES BEATRIX-FONDS AFSCHEID Dr. SCHEY Het imposant voetbalfestijn te Wembley Huddersfield of Preston De voornaamste punten De plichten van de zielzorgers BERUCHTE INBREKER ONTSNAPT Zijn vrijheid zal wel niet lang duren ASCETISCHE STUDIEDAGEN VOOR PRIESTERS Van 16 tot 18 Augustus te Stein KIND DOOR SLANGENBEET GEDOOD STAKING TE MONTFOORT GAAT DOOR DAKPANNENFABRIKANTEN BIGGENMERKEN Het eeuwfeest van het klooster en pensionaat Jerusalem" te Venray. Z. H. Exe. Mgr. hemmens en minister prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine tijdens de receptie voor genooaigden HANEN OF... In de Nederlandsche, doch vooral in de bui- tenlandsche vakpers voor het Pluimveebedrjjf wordt reeds eenige jaren druk geschreven over het onderwerp „sexen". Voordat het sexen ingang vond in het pluim- veebedrijf in Holland zijn we op dit gebied nog lang niet waar we wezen moeten werden de kuikens tot den leeftijd van circa drie weken bij elkaar opgefokt, waarna de haantjes eruit worden geselecteerd. Hei uit Japan afkomstige sytseem van sexen heeft het echter mogelijk gemaakt, dat reeds den dag na het uitkomen der eieren het uitschieten der haantjes kan plaats vinden, hetgeen voor de pluimvee houders een groote besparing van geld en werk beteekent. Het onderwerp lijkt ons daarom van een dusdanig groot belang, dat het ook voor be spreking in aanmerking komt in de niet-vak- pers. e Het is de Japan Chick Sexing Association, die werkt onder auspiciën van de Japansche Begeering, die het sexen der eendagskuikens in Europa heeft ingevoerd; enkele jaren geleden voor het eerst in België, waar G. Stepman te Ansechem de hoofdvertegenwoordiger is voor West-Europa. Door bemiddeling van den Nederlandschen vertegenwoordiger, den heer G. Igesz te Heiloo, waren wij in de gelegenheid op het bedrijf van den heer P. Lafère te Den Helder nader met dit systeem kennis te maken, toen daar de Japanner Seitaro Isa, geassisteerd door den heer J. Best int Koog aan de Zaan, die als manager fungeert, enkele duizenden kuikens kwam sexen. Wij vernamen dat deze Japanners, het zijn tot dusver alleen Japanners, die deze kunst verstaan, vóór dat zij het vaardig heidsdiploma ontvangen, niet minder dan 200 a 300.000 kuikens gesext moeten heb ben, waarbij zij dan minstens 97 pet. van het materiaal goed moeten hebben gesext. Maar dan zijn zij ook specialisten in hun vak, zoodat zij een „capaciteit" van 1000 (duizend) kuikens per uur hebben, zooals wij dan ook van nabij konden constateeren. Engelsche en Amerikaansche en later ook Belgische en Hollandsche sexers hebben gepro beerd de Japanners te evenaren, doch zij ver mochten hun gele collega's met de fijne vin gers en het geoefend oog niet te benaderen. Door de hooge eischen, die aan de candidaat- sexers gesteld worden, hebben dezen, als zij het diploma van de Japan Chick Sexing Associa tion behaald hebben, en dit zijn er betrek kelijk maar weinigen een phenomenale rou tine in hun vak gekregen, zoodat zij circa 1000 kuikens per uur kunnen sexen. Het sexen is oogenschijnlijk een simpele han deling, waarbij de Japansche sexer met een be wonderenswaardige vlugheid onder het licht van een sterke lamp de organen van het een- dagskuiken inspecteert, om vervolgens de haan tjes van de hennetjes te separeeren. Door verschillende niet-aan-de-praktijk ge toetste critische beschouwingen rezen bij vele pluimveehouders bezwaren tegen het sexen vol gens deze methode en velen schromen nog hun eendagskuikens aan de handen van de Japan sche sexers toe te vertrouwen. De praktijk heeft uitgewezen, dat deze be zwaren ongegrond zijn gebleken, terwijl er daar tegenover verschillende economische voordeelen aan dit systeem van sexen verbonden zijn. De bezwaren waren óf van financieelen aard, óf men vreesde sterfte of besmetting van de gesexte kuikens; bezwaren maken ook zij, die financieel voordeel hebben bij het verkoopen van on-gesexte kuikens, alsook diegenen, die bij voorbaat bezwaren maken, zonder in de praktijk ooit iets met gesexte kuikens te ma ken hebben gehad. Wie den Japanschen sexer aan den arbeid ziet met een regelmaat als van de klok en hem met behendige routine en zekerheid de kuikens ziet behandelen, moet vertrouwen in zijn werk krijgen. In één uur tijd had de Ja panner Seitaro Isa, dien wij aan den arbeid zagen, er precies 1100 in handen gehad; d. w. z. voor het sexen van één kuiken had hij slechts t.3 seconde noodig. Trekt men hiervan af den tijd, benoodigd voor het uit de doos nemen van het kuiken en het weer elders deponeeren na de behandeling, dan duurt de eigenlijke han deling van het sexen-zelf hoogstens VA 2 seconden. Met deze bewonderenswaardige vin gervlugheid kan er dus van gevaar voor het kuiken moeilijk sprake zijn. Dit werd dan ook ditmaal bewezen, toen na drie weken het sterftecijfer der gesexte kuikens niet meer bedroeg dan 1 pet. Opgemerkt dient echter, dat in dit geval de kuikens gezond en sterk waren; zooals echter de Japanner ons mededeelde, komen er in Ne derland ook veel minderwaardige kuikens voor. met welke diertjes hij dikwijls niet hooger kwam dan 500 kuikens per uur. Dat bij minderwaardige kuikens na het sexen het sterftecijfer misschien grooter is, ligt niet aan den sexer, doch aan de kwaliteit der kui kens. Immers, d?ze kuikens hebben indien niet gesext ook roods een grooter sterfte cijfer dan haar meerwaardige zusters. Dit is dan ook een der beweegredenen, waar om broeders, die gewoonlijk minderwaardige kuikens leveren, niet vlug tot het laten sexen zullen overgaan en het ook anderen afraden. Houdt of kweekt men on-gesexte kuikens, dan worden de haantjes geleidelijk, vanaf den leef tijd van drie weken, verwijderd, op welken leef tijd zij praktisch niets opbrengen. Daartegen over staan bij gesexte kuikens de kosten van het sexen, doch deze zijn zóó gering, dat zij belangrijk lager komen te liggen dan de voe- derkosten van de haantjes, wanneer men niet sext. Door verwijdering van de haantjes vanaf den eersten dag spaart men dus belangrijk op de voederkosten. Een ander voordeel is, dat bij gesexte kuikens de groei-omstandigheden veel gunstiger zijn; de koppels worden minder groot en het is be kend, dat de kuikens dan veel sneller groeien. Zoowel op het bedrijf van den heer Lafère als op dal van zijn afnemers van gesexte kui kens is geconstateerd, dat de 3-weken-oude hennetjes van de gesexte kuikens veel meer uit gegroeid waren dan de drie-weeksche henne tjes, die mét de haantjes waren opgefokt. Ook is er meer uniformiteit van groei, daar bij gesexte kuikens niet in die mate als bij ongesexte kuikens het gevaar bestaat van ver dringen van de hennetjes door de haantjes, die veelal in de meerderheid zijn. Nóg een voordeel is de besparing aan ruimte (minder hokken) dus ook aan brandstof en ander materiaal. Het sexen beteekent een belangrijke evo lutie in het pluimveebedrijf, die niet is tegen te houden; in andere landen, zooals België, Engeland en Amerika, is het reeds alge meen van toepassing, in Nederland is men er nog niet lang mee bezig, hoewel de Ja pansche sexer Seitaro Isa reeds op tal van bedrijven van vooruitstrevende pluimvee houders in Noordholland en op de Veluwe werkzaam is geweest en tot het einde van dit broedseizoen nog werkzaam zal zijn. Het laat zich echter aanzien, dat het sexen volgens deze Japansche methode ook in ons land algemeen ingang zal vinden, al zal dit voorloopig nog wel uitsluitend door Japanners geschieden. Omdat de praktijk uitwijst, dat de financieele en economische voordeelen van het opfokken van gesexte kuikens grooter zijn dan van on- gesexte kuikens en den met-zijn-tijd-meggaan- den broeder, die laat sexen, dus een voor sprong heeft op zijn collega, die nog steeds be zig is de kat uit den boom te kijken, zullen steeds meer pluimveehouders hun bezwaren tegen het sexen iaten varen en het regelmatig toepassen op hun bedrijf. Het bestuur van het Prinses Beatrix-fonds be richt met groote erkentelijkheid, dat het een be drag van 5316,81 heeft ontvangen als opbrengst van de actie, gevoerd door de stichting „Ons Kind" en door het landelijk comité van aanbe veling van deze stichting. Het bestuur herinnert er aan, dat het Prinses Beatrix-fonds hulp verleent aan gezinnen, waar kinderen bijzondere nooden hebben doen ont staan en beveelt dit fonds nogmaals in aller daadwerkelijke belangstelling aan. Het gironum mer is Den Haag, no 75000. Boven: de eieren worden in de broed machine geschoven. Midden: de één- dagskuikens in de iade van de broed machine; op den achtergrond de scha len, waar de kuikens uit zijn gekropen. Onder: de Japanner, Seitaro Isa aan den arbeid De Rijkszuivelconsulent voor Noordholland, dr. L. T. V. Schey, zal op 30 April a.s. zijn functie als zoodanig beëindigen wegens het be reiken van den pensioengerechtigden leeftijd. Door de Zuivelcommissie voor Noordholland zal een receptie worden gehouden met gelegenheid tot afscheid nemen, op Maandag 2 Mei a.s. des namiddags van 2—4 uur in het Parkhotel te Hoorn. ie zijn plicht doet slechts uit dwang, leeft vergeefs zijn leven lang. Welke plaats zal, zij 't ook voor een enkelen dag grootere populariteit genieten dan Wembley Zaterdag! Over welke plek zal meer worden gesproken en naar worden geluisterd als het Empire Sta dium! Want behalve de 92.000 exceptioneele menschen, die zich in het bezit van een ticket weten en voor wie de „gates" geopend staan, zullen niet slechts de radio-apparaten van de geheele Britsche Empire scherp op het moeder land afgestemd zijn, doch „all over the world!" Men zal als 't ware aan de lippen hangen van den erpert par excellence, Ivan Sharp, die dit maal gesecondeerd wordt door den niet minder befaamden Georg Allison, manager van Arsenal. Onbetwist is het voor Engeland een dei- hoogtepunten van het sportseizoen. welke posi tie de Cup-final hoofdzakelijk vanwege haar traditie heeft verworven. Men vraagt niet, wie zijn de finalisten, noch naar hun antecedenten het is de groote finale. Een match, die men afzonderlijk moet beschouwen, die gelicht wordt uit het kader van alle-dag-sport, doch die een eigen uitzonderlijke sfeer om zich heen weet te scheppen. Die sfeer bestaat niet slechts uit de duizenden blijde en opgewonden menschen, maar ook door de muziek van de Welsh Guards, het „community-singing" en zeker niet in 't minst door de aanwezigheid van Z.K.H. den Koning, mogelijk in gezelschap van Zijn Gemalin. Daarom verbaast het niet, dat zelfs de spelers, overigens doorgewinterde knapen, dien zenuw prikkel slechts moeilijk kunnen overwinnen. Bovendien is het voor velen hunner een nieuwe sensatie, want is Wembley niet de hoogste voet baleer voor eiken prof? Met hoeveel trots laten vroegere helden hun Cup-medaille niet zien In dit verband kan nog van eer worden gesproken, want hier bereikt men de hoogste sport, die in de Britsche voetbalwereld te bereiken valt. Men kent de namen van de beide finalisten Preston North End en Huddersfield Town. In beker-voetbal zeker geen onbekenden. Beide clubs kunnen prat gaan op een zelfden staat van dienst, beide wonnen éénmaal de Cup en kwa men drie keer uit in zulk 'n Final. Alleen is Huddersfield's succes van meer recenten datum dan dat van hun a.s. tegenstanders. Wat Preston betreft moeten wij teruggaan tot het seizoen 1888/'89, dus ver in het grijze verleden, in tegenstelling met Huddersfield. dat in het seizoen 1921/'22 slaagde. In dat jaar stonden kan 't toevalliger! dezelfde kemphanen te genover elkander, welken kamp Huddersfield met 10 won. Daar tegenover schijnt Preston North (End thans zijn schade te willen inhalen, want ook het vorig jaar bereikte het Wembley, doch verloor toen met 31 van Sunderland. Maar thans, in den 62sten eindstrijd, zal het Voor enkele weken, men schreef toen 26 Maart, was men unaniem in zijn oordeel, dat Preston ditmaal zou zegevieren. Deze uitspraak werd gebaseerd op de competitie-resultaten, waarbij Preston's spel kampioens-aspiraties verried, terwijl Huddersfield Town toen al de grootste moeite had om het hoofd boven water te houden. Behalve het verschijnsel, dat men de competitie niet als maatstaf kan aanleggen, is over de Preston-ploeg een groot onheil ge komen. Twee harer steunpilaren werden der mate gewond, dat van spelen geen sprake kon zijn; het waren de linkshalf Milne en de mid denvoor Dougal. Dit is 'n handicap van belang, die behalve de eenheid van het team ook het moreel behoorlijk heeft geschokt. En wat pre cies in de kaart is getrokken van Huddersfield, dat juist zijn kracht zoekt in opportunisme. Zoo trad deze finale het stadium van on zekerheid in. Nu mag dit de attractie verhoogen, aan de andere zijde dient het betreurd te worden, dat Preston zhlk 'n onheil overkwam. Hoewel bij elke match onzekere factoren optreden, tast men over de komende ontmoeting thans geheel in het duister. n aansluiting op hetgeen onzeWeen- sche correspondent reeds aan ons blad seinde over de aanwijzingen, die Kardi naal Innitzer aan den clerus van Oosten rijk heeft gegeven, laten wij thans de ver taling van de voornaamste dezer richtlij nen, zooals zij in het kerkelijk orgaan van het Aartsbisdom Weenen gepubliceerd wer den, volgen: I. Onwankelhaar en onveranderd blijven het doel en de taac van de zielzorg voor alle tij den: de verkondiging van de blijde boodschap van het Rijk Gods, de mededeeling der gena de, de redding der zielen voor het eeuwige le ven. II. Wat wel veranderen kan en wat bij de verandering der uiterlijke omstandigheden en de geestesverhouding der menschen steeds op nieuw moet worden getoetst aan de veranderde verhoudingen, zijn de richting en de methoden dier zielzorg. III. Op grond hiervan moet onder de huidige omstandigheden voor zielzorger en zielzorg vastgehouden worden aan de navolgende pun ten van principieelen en praktischen aard: Allereerst punten van principieelen aard: 1. Den door de nieuwe politieke oriënteering geschapen toestand moeten wij zien als een grootsche taak, die ons door de Goddelijke Voorzienigheid is opgedragen. Deze taak brengt zeer groote en ernstige moeilijkheden met zich mee, maar zij geeft ons ook talrijke en veelbelovende mogelijkheden. Wij zullen die taak slechts tot een goed ein de kunnen brengen eenerzijds door een groot en levendig geloof in de waarheid en de genade van Christus, die al het goede met haar ze genrijke goedheid doordringt en al het kwade overwint, anderzijds door een eensgezind en of fervaardig gebruik maken van de middelen, die de zielzorg ons geeft. 2. Ons priesterlijk leven moet thans meer dan ooit innerlijk diep godsdienstig en heilig zijn; uiterlijk moet de priester in ieder opzicht zich onberispelijk toonen en een voorbeeld zijn, zoo wel als herder der zielen, alsook als staatsbur ger. Tot een dusdanig voorbeeldig leven en houding als christen en als staatsburger moe ten wy ook de aan onze zorgen toevertrouwde geloovigen opvoeden en aansporen. 3. Als leeraar der geloovigen zullen wij te al len tijde het geheele Evangelie en de onvermin derde leer van de Kerk verkondigen. Wij zullen deze leer zuiver en onvervalscht geven aan onze geloovigen, zonder eenige open lijke of heimelijke nevenbedoeling. 4. In ons priesterambt moeten wij, het we zenlijke van het bijkomstige onderscheidend, met grooten ijver en met alle middelen in het bijzonder het sacramenteele leven, dat de ge meenschap in en met Christus bewerkt, in onze geloovigen verzorgen en tot volle ontplooiing trachten te brengen. 5. Als herders der zielen mogen wij niets an ders zoeken dan de zielen voor Christus te winnen en hen te brengen tot een totaal en volledig Christendom. Christenen te maken, die overal, waar zij zijn, Gods heiligen wil vol brengen en zich den naam van Christen waar dig toonen, dat is het doel van de zielzorg. Vervolgens eenige punten van practischen aard: Ieder onzer heeft noodig doelbewuste vastbe radenheid en optreden en priesterlijk optreden. De priesters moeten zich meer individueel van mensch tot mensch met de zielzorg bezig houden om succes te bereiken. Onze parochies moeten echte gemeenten worden, d.w.z. godsdienstige gemeenschappen, waarin een bewuste en levende band tusschen hoofd en ledematen en tuschen de ledematen onderling bestaat en werkzaam is. Iedere zielzorger moet zich een juist beeld van zijn arbeidsveld vormen. Alle politiek moet van den kansel verre blijven. Een grondige en positieve behandeling van de christelijke leer is verkieslijker dan een dikwijls al te goedkoope apologetiek, die alleen voor lichtgeloovigen berekend is, en meer schade brengt dan voordeel. De woorden moeten ge wogen worden, niet geteld. Wat de Katholieke Actie aangaat zeggen de aanwijzingen: „Wat betreft de Katholieke Actie blijven hoofdzakelijk de bepalingen van de diocesane Synode van kracht." Preston start zeer waarschijnlijk als volgt: Holdcroft Callimore Beattie (A) Shankly Smith Watmough Mutch Lowrie Beattie (R) O'Donnell Huddersfield: Beasley Watson Mcfadyen Isaac Hulme Boot Young Willingham Mountfbrd Craig Hesford Huddersfield Down heeft het blijkens boven staande elftal-samenstelling noodzakelijk ge oordeeld zijn ouden rechtervleugel Wienand Barclay te vervangen door den vroegeren Ar- senalman Hulme en zijn Huddersfield-collega Isaac. Merkwaardig is 't dat beide vleugels eens de Arsenal-kleuren droegen. Wij willen ons niet in de beweegredenen ver diepen, welke Huddersfield tot dit ingrijpen deden besluiten; wij hopen dat de verrichtingen aan de gestelde verwachtingen beantwoorden. Evenals de match zelf. En dat de sterkste winne Na de Donderdag gehouden zitting van de Haarlemsche rechtbank is een beruchte figuur uit de Amsterdamsche onderwereld, de 33-jarige koopman J. S., spoorloos verdwenen. Hij was als getuige gehoord in een zaak tegen een anderen bekende van politie en justitie. Toen men hem uit zijn cel wilde terugbrengen naar het huis van bewaring met nog twee an dere zware jongens, wist hij te ontsnappen en op nog onverklaarbare wijze het gerechtsgebouw te verlaten. Terstond werd een onderzoek ingesteld, doch zonder resultaat. Of zijn ontsnapping hem veel zal helpen, valt te betwijfelen, daar het signale ment van den man in geheel het land bekend ia Op initiatief der redactie van „Ons Geestelijk Leven", tijdschrift voor ascese en mystiek, sul len dezen zomer Ascetische Studiedagen wor den gehouden, voorloopig alleen voor priesters of toekomstige priesters. Deze eerste studiedagen zullen gehouden worden in het missiehuis te Stein van 16 tot 18 Augustus onder voorzitterschap van pater dr. P. v. d. Pluijm. Als onderwerp van deze eerste bijeenkomst werd gekozen: de priesterlijke volmaaktheid en hare gronden. Karjosemito uit de desa Karangmaiang te Sragen was in de morgenuren bezig met het verrichten zijner werkzaamheden op de sawah, toen zijn buurman hem de ontstellende mede deeling deed, dat Karjo's driejarig dochtertje Kasijem dood in den tuin was gevonden. De desapolitie werd gewaarschuwd, die spoe dig vergezeld van de bevoegde bestuursambte naren ter plaatse was. Uit het onderzoek maak te men op, dat het kind geen natuurlijken dood gestorven was en gezien de gapende wonden aan hoofd en voeten was daarbij waarschijnlijk mishandeling in het spel geweest. De sectie wees echter uit, aldus de Indië-Bode, dat de doodsoorzaak niet moest gezocht worden in mishandeling, doch in den beet van een gif slang. Den Rijksbemiddelaar prof. Josephus Jitta is het in een Donderdagmiddag gehouden vergade ring niet mogen gelukken de werkgevers en werknemers bij de fa. van Rooyen te Montfoort nader bij elkaar te brengen. De werkgevers hebben elke loonsverhooging van de hand ge wezen, omdat de uitkomsten van het bedrijf over 1937 dit niet toelaten. De werknemers hebben in een Donderdag avond gehouden spoedvergadering besloten Za terdagmorgen het werk neer te leggen. Circa 60 personen zijn bij het conflict betrokken. De fir ma, die oogenblikkelijk veel werk heeft, zal met hulp-personeel van elders trachten het bedrijf op gang te houden. Dezer dagen is in een te 's Hertogenbosch gehouden vergadering van dakpannenfabrikan- ten besloten tot oprichting van een vereeniging van dakpannenfabrikanten in Nederland. Alle aanwezige fabrikanten traden tot deze vereeniging toe, terwijl van Vele anderen be richt van sympathie was binnengekomen, zoo dat verwacht mag worden, dat deze vereeniging de geheele Nederlandsche dakpannenindustrie zal omvatten. Van 11 tot 16 April 1938 zijn aangebracht 39.699 biggenmerken, tegenover 47.746 in de overeenkomstige periode van 1937. Van de toekenning 1938 zijn tot 16 April ge bruikt 302.865 merken, tegenover 362.826 mer ken van de toekenning 1937 op het overeen komstige tijdstip van het vorige jaar. Voor een juiste beoordeeling diene, dat van 1 Januari tot genoemden datum in totaal zijn gemerkt 565.512 biggen, welk aantal voor het zelfde tijdvak in 1937 bedroeg 512.965. Zij, die niet alleen geen cent, maar aelfs geen boterham hebben te beleggen. mogen zich erover verbazen, dat er nog beleggers zijn, die inplaats van zich te ver heugen over het feit, dat zij nog iets te be leggen hebben, zoo ontevreden zijn over den gang van hun beleggingszaken, dat zij ge meend hebben een front te moeten vormen Deze ontevredenheid van een groot aantal beleggers laat zich gemakkelijk begrijpen, want zij, die van de opbrengst van door hen belegde gelden geheel of voor een groot deel moeten leven, zijn ernstig gedupeerd gewor den door de sterke daling van den rentevoet der soliede beleggingsfondsen. In tegenstel ling met min. de Wilde's officieele motto, betreffende 's Rijks schatkist: „Er is geen geld!" lijdt de particuliere geldmarkt aan overvloedige ruimte. In de tegenwoordige ris kante economische en politieke omstandig heden is het moeilijk voor een belegger fond sen te vinden, die hem behalve veiligstelling van de hoofdsom óók nog een z.i. redelijke rente garandeeren. Het geld is goedkoop, de rente laag, tenminste vergeleken bij die van vroegere jaren. Om in dezen toestand veran dering te brengen, heeft het Beleggersfront besloten een belangrijk percentage van hun spaargelden onbelegd te laten en dus niet in zaken te steken. Het is de bedoeling door stelselmatige vermindering van het aanbod van te beleggen geld een verder afzakken van den rentevoet voor beleggingen te voor komen. In het maandschrift „Economie" wijdt Prof. H. A. Kaag van de Kath. Econo mische Hoogeschool te Tilburg een interes sante beschouwing aan de door het besluit van het Beleggersfront ontstane situatie. Na erop gewezen te hebben, dat het Nederlandsche bedrijfsleven nauwe lijks op adem begon te komen, toen de wereldconjunctuur reeds een gevoelige daling vertoonde, constateert hij, dat de pri maire problemen, welke het Nederlandsche volk gedurende de volgende jaren zal hebben op te lossen, de volgende zijn: le. een inschakeling van het tot over de 300.000 gestegen leger van werkloozen in het productie -proces 2e. versterking en uitbreiding van ons economisch apparaat; 3e. versterking van onze verdediging, tot waarborg van het handhaven van onze on afhankelijkheid. De oplossing dezer problemen is niet ge makkelijk, ofschoon de belangrijk lagere prijs van grondstoffen en machinerieën, die wij tot uitbouw van ons economisch apparaat uit het buitenland moeten betrekken, de uit voering van dit program technisch ten goede komt. Het is echter, volgens Prof. Kaag, noo dig, dat de beschikbare economische krachten van ons land, met name kapitaal en arbeid, worden gecoördineerd en tot een zoo hoog mogelijk resultaat Worden aangezet. Het door een belangrijke groep, die de spaargelden van het Nederlandsche volk beheert, geno men besluit om een belangrijk percentage (20 pCt.) van die gelden onbelegd en dus in de kous te laten en niet aan den uitbouw van het economisch apparaat te laten deel nemen, schijnt Prof. Kaag zóózeer in strijd met de mogelijke oplossing der bovengenoem de problemen, dat hij dit besluit, indien het van te voren in al zijn gevolgen zou zijn overzien en desniettegenstaande bewust werd genomen, als een nationale misdaad zou wil len qualificeeren. Immers door dit besluit wordt moedwillig een aanzienlijk deel der voor belegging en deelname aan het econo misch leven geschikte gelden economisch en indirect ook sociaal onvruchtbaar gemaakt, en daardoor wordt de kans op nieuwe werk gelegenheid verminderd in plaats van be vorderd. Het Beleggersfront, dat den huidigen ren tevoet in zijn Belang te laag acht, handelt door dit besluit in strijd met het hoogere en meer algemeene belang van het voeren van een economische politiek, welke ter be strijding van de ondraaglijke werkloosheid door het extra-uitvoeren van groote werken zoowel nationaal als sociaal gebiedend nood zakelijk is. Het noodigt de overheid, die geld te kort komt, als het ware uit maatregelen te nemen om dit in de kous gestopte geld b.v. door een gedwongen rentelooze leening of een gedwongen leening van laag rente- type of door het invoeren van een extra belasting op onbelegd vermogen te harer beschikking te krijgen voor de uitvoering van het hierboven vermelde onontkoombare pro gram. Indien dit zou geschieden, zouden zij, die thans .het geld in de kous stoppen, de kous op den kop krijgen en terecht. Indien niet allen zonder uitzondering en naar ver mogen samenwerken om het werkloosheids vraagstuk zoo goed mogelijk op te lossen, zal deze oplossing niet slagen. Er moeten nu eenmaal offers gebracht worden, offers, die echter rijkelijk beloond zullen worden door het genezen van de kwaal, welke thans onze nationale volkskracht dreigt te ondermijnen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 9