Besprekingen te Londen geëindigd Spanning te Brussel neemt toe Het Tsjecho-Slowaaksche probleem vormde het voornaamste onderwerp der besprekingen Wrijvingen met de Sudeten Het nieuws van heden INVAL IN SPEELHUIS TE DEN HAAG DE BAROMETER i VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZATERDAG 30 APRIL 1938 - OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) vooi Haarlem 25 cent per weekper kwartaal f3.25. Bij onze Agenten 27Vi ct. per week, per kwartaal f3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 21148 Er zal spoedig een bespreking be ginnen tasschen de generale staven der beide landen Parijs en Londen in nauw contact Memorandum van Praag Het officieele communiqué Verklaring der Fransche ministers Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana, die heden haar 29sten verjaardag viert Indien de Kamer de stemming der financieele commissie onder streept, moet het Kabi net vallen Prestige van kabinet staat op het spel Mussolini heeft dezer dagen den eersten steen gelegd voor een-nieuwe nederzetting in de drooggelegde Pontijnsche moerassen „Pomesia", waar men een fruitcentrum wil stichten. Na deze plechtigheid verorb erde de Duce een appel. Of het een zoete of zure appel was, waar Mussolini moest doorheen bijten, vermelden de berichten met. Te Pressburg lost de politie een schot op een Sudeten-Duitscher De „Angrif f beschuldigt Praag Engeland koopt geen Mexicaansche olie Vlucht van Berlijn naar Tokio Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiig min Als ge haast hebt. Wanneer het werk u overstelpt, wanneer de tijd dringt en binnen een kort tijdsbestek veel afgedaan moet worden, dan dient ge bovenal het aloude „haastige spoed, zelden goed" te bedenken. Wees „gepresseerd" maar nooit „geagiteerd" om de gebruikelijke vreemde uitdrukkingen te bezigen. Orden uw taak vlug: meet voor lede ren arbeid een zekeren tijd af maar wees dan ook met heel uw wezen bij elk onderdeel. Hoe meer haast er is, te kalmer ge uw werk moet verrichten. Dan gaat alles het vlugst, het veiligst en het best. Want indien men zich laat overweldigen door gehaastheid raakt men van streek, doet men iets verkeerd, moet het over doen en is aldus „nog verder van huis." Als ge haast hebt, haast u dan maar wees niet haastig. Twaalf bekende hazardspelers werden door de politie verrast NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek 1 v van het buitenland, Engeland niet uitgesloten. 1 O 1 5) ff 1 pi* pn rv/"|Y| 1* AT Minister Bonnet steunde Daladier. Volgens hem UlUUlVrl V»il kan een energieke houding van Frankrijk en Engeland in Midden-Europa den toestand her- lirppi* VP1*tf*nH kPH stellen. Joego-Slavië, Roemenië en Polen zou- \*m. til. Vlulvll den worden aangespoord voor hun onafhanke lijkheid te strijden. LONDEN, 29 April. Vrijdagmor gen om half elf zijn in Downing- street 10 de Fransch-Britsche bespre kingen hervat. Spraken de Brjtsche en Fransche ministers gisteren vooral over militaire problemen, de dag van heden was in de eerste plaats aan de internationale politiek gewijd. Het voornaamste onderwerp van de be sprekingen zou het Duitsche probleem zijn met de vraagstukken van Midden-Europa. De Brit- sche minister-president, die het vredeswerk in Europa voort wil zetten, wil de eerste de beste gelegenheid aangrijpen om met Berlijn bespre kingen te openen, teneinde te komen tot een gelijke overeenkomst als gesloten is met Rome. De Fransche staatslieden, zonder Cham berlain te willen ontmoedigen, schijnen evenwel niet geneigd zich voor het oogen- blik hierbij te voegen. Bovendien achten zij het waarschijnlijk, dat binnenkort de werkelijke bedoelingen van Hitler in Mid den-Europa zullen moeten blijken. Men vreest na de inlijving van Oostenrijk een uitbreiding van het Pangermanisme. Reeds is de politieke toestand in Tsjecho-Slowa- kije zeer delicaat geworden door de eischen van de Sudeten-Duitschers, die worden ge steund door het inlijven van Oostenrijk. De toenemende nationaal-socialistische ac tiviteit in de Tsjechische republiek is een bron van onrust voor de Fransche en Britsche regeeringen. De Tsjechische regeering heeft voor het be gin van de Fransch-Britsche besprekingen een memorandum doen overhandigen, waarin de maatregelen ten aanzien van de minder heden welke op het oogenblik van kracht zijn uiteen worden gezet. De minderheden hadden in het verleden geen reden tot klagen, toch is de Tsjechische regeering bereid nog verdere concessies te doen. Zij wil een deel van de staatsinkomsten laten controleeren door de Duitsche minderheid voor het oprichten van scholen en het doen uitvoeren van openbare werken in de betrokken gebieden. Ook wil zij de Duitsche minderheid gelijke rechten geven als de andere staatsburgers in de leiding van de openbare zaken. De Tsjechische regeering «eigert evenwel pp de scholen het nationaal- socialisme te laten onderwijzen en tegemoet te komen aan de eischen van Henlein, anders dan binnen het kader van de grondwet, of een autonomie te verleenen. Men vraagt zich af of deze concessies vol doende zullen zijn om de oppositie van de Sudeten-Duitschers te ontwapenen. Ook weet men niet, of de voorstellen van Benesj volle- digen diplomatieken steun zullen krijgen van Frankrijk en Engeland. Even na één uur vanmiddag werden de Fransch-Britsche besprekingen onderbroken voor de lunch, welke Lord Halifax op het Fo reign Office heeft aangeboden. Vanmiddag kwart voor drie werden de Fransch-Britsche besprekingen hervat. Over de besprekingen van hedenochtend heeft de bijzondere correspondent van Havas ver nomen, dat deze handelden over het Tsjecho- Slowaaksche probleem. Dit werd zoowel uit mili tair als uit diplomatiek oogpunt besproken. De Britsche ministers hebben hun standpunt uit eengezet, zij zijn zich wel bewust van het ge vaar in Midden-Europa, waar het handhaven van den vrede afhangt van een incident met de Duitsche minderheid. Zij erkenden vooral de moeilijke positie van Frankrijk in verband met het verdrag van bijstand van 1925. Voor alles waren zij bezorgd voor de gevolgen, welke een optreden van Frankrijk ten gunste van Tsjecho- Siowakije zou hebben voor Engeland. Aangezien Engeland, volgens de officieele verklaring van zijn leiders in het parlement, niet bereid is nieuwe verplichtingen op het vasteland van Enropa aan te gaan, blijft niets anders over dan met alle ten dienste staande middelen een gewapend conflict, waarin Frankrijk en Engeland zouden wor den meegesleept, te voorkomen. Van zijn kant heeft minister-president Dala dier het standpunt der Fransche regeering uit eengezet, waarbij hij er op wees, dat Frankrijk de verplichtingen van de in 1925 door Briand geteekende verdragen moet nakomen. Militair gezien kan Tsjecho-Slowakije zich doeltreffend verdedigen, indien het kan r-ekenen op. den steun» In het officieele communiqué, dat na de be sprekingen werd uitgegeven, wordt o.a. gezegd, dat besloten is tot voortzetting van het overleg tusschen de generale staven, zooals 19 Maart 1936 besloten was. Het onlangs tot stand ge komen Britsch-Italiaansche verdrag werd goed gekeurd. De Britsche ministers spraken de hoop uit, dat de Fransch-Italiaansche onderhande lingen even bevredigende resultaten zullen af werpen. De ministers verklaarden zieh voldaan over de kalmeering in de Middellandsche Zee, waartoe deze onderhandelingen hebben geleid en waren het er over eens, dat zij de voorwaar den zouden verbeteren voor de uitvoering van het accoord van November j.l. inzake het terug trekken der vrijwilligers uit Spanje en de on derhandelingen over een accoord tot terugtrek king van het oorlogsmateriaal zouden verge makkelijken. Algemeene overeenstemming werd bereikt ten aanzien van Midden-Europa en de maatregelen om in het belang van den vrede tot een oplos sing dezer problemen te geraken. Verder zijn bepaalde kanten van de situatie in het Verre Oosten besproken, alsmede de vraagstukken voor de komende zitting van den Volkenbondsraad. De ministers constateerden de gemeenschappelijkheid hunner belangen en kwamen overeen, de bestaande politiek van raadpleging en samenwerking te ontwikkelen, niet slechts ten aanzien van de defensie, doch ook ten aanzien van de idealen van het natio nale en internationale leven, die de beide lan den tot elkaar hebben gebracht. De zinsnede in het communiqué betref fende Tsjecho-Slowakije luidt: „De ministers der beide landen wijdden nauwkeurige aan dacht aan den toestand in Midden-Europa en zij zijn het algemeen eens over het'op treden, dat waarschijnlijk het beste zal blij ken voor de oplossing van de problemen in die streek op vreedzame en billijke wijze." Omtrent de besprekingen over het Tsjecho- Slowaaksche probleem meldt de speciale corres pondent van' Havas nog: De zeer openlijke bevestiging van den wil van Frankrijk al zijn verplichtingen te eerbiedigen, bracht een uitermate duidelijk element in de besprekingen, welker ingewikkeldheid zeer groot Chamberlain heeft, ongetwijfeld om uit het Britsche standpunt alle consequenties te trek ken, die deze houding met zich mede bracht, er prijs op gesteld overleg te plegen met zijn delegatie voor hij zich weer naar de Fransche ministers begaf in Downingstreet na het déjeu ner op het departement van Buitenlandsche Zaken. Over het algemeen hoopt men, dat de op Tsjecho-Slowakije drukkende bedreiging in groote mate zal blijken te zijn opgeheven door de betuiging van Fransch-Britsche overeenstem ming. De accoorden der generale staven geven daaraan een waarde, die duidelijk genoeg is om ze een waarschuwing van heilzamen aard te doen vormen. Niemand hier weet niet, dat het spel der Fransch-Britsche bijstandsverplichtin gen in feite niet zou kunnen worden opgeschort door dat van het Fransch-Tsjechische accoord. Daladier en Bonnet zijn met de andere leden der Fransche delegatie met twee vliegtuigen der Air France om 18.20 uurvari Croydon naar Parijs vertrokken. Voor zijn vertrek van Croydon wilde Daladier niets anders zeggen dan dat hij een hoogst ver- heugenden indruk had gekregen van de bespre kingen met de Britsche ministers, met wie hij openhartige en hartelijke besprekingen had ge voerd, welke op alle essentieele punten tot nauwe overeenstemming - hadden geleid. De gemeenschap van belangen en idealen, die Groot-Brittannië met Frankrijk verbindt, was derhalve, naar Daladier zeide, door deze be sprekingen opnieuw bevestigd. De hartelijkheid, die in het communiqué tot uitdrukking is ge bracht, is geenszins overdreven, eerder kan het tegendeel gezegd worden. Bonnet, die later op den avond per trein ver trekt, deelde mede, dat hij vanmiddag een be zoek aan minister Simon had gebracht, doch dat geen officieele besprekingen over finan- cieele aangelegenheden waren gevoerd. Bonnet zeide voorts, dat voor de bespre kingen tusschen de generale staven geen datum is vastgesteld, doch dat zij spoedig zullen beginnen. Voor hun vertrek hebben Daladier en Bonnet de Fransche persvertegenwoordigers in de Fran sche ambassade ontvangen, teneinde hen in kennis te stellen van het opgestelde communi qué. Na dit te hebben voorgelezen legde Dala dier de volgende verklaring af: „Wij hebben sinds 48 uur ernstige diepgaande besprekingen gevoerd. Ik zal u geen bijzonderheden uitleg gen en evenmin de conclusies nader aangeven. Zeker, gij weet, dat ik geen beroepsoptimist ben. Toch zal ik uit dit contact en vooral uit de conclusie daarvan een uitermate aanmoedigend gevoel overhouden. Ik geloof werkelijk, dat nooit de overeenstemming werkelijker, uitgebreider en dieper is geweest tusschen Groot-Brittannië en Frankrijk." Onze Brusselsche correspondent seint ons d.d. 29 April; Het verwerpen van één van de voornaam ste belastingontwerpen door de Kamercom missie ran Financiën brengt allerlei poli tieke verwikkelingen mee en een koorts achtige spanning in de Wetsstraat. Naar wij reeds gemeld hebben is de gewone regeeringsm eerderheid uiteengespat bij de stemming over het ontwerp, daar de katho lieken, liberalen, Vlaamsche Nationalisten en Rexisten zich aaneensloten tegen de socialisten, zoodat het voorstel werd verworpen met 15 tegen 10 stemmen. Onmiddellijk na het bekend worden zijn de socialistische Kamerleden bijeengekomen en hebben een delegatie gezonden naar den eer sten minister Janson, met den eisch dat de regeering, in strijd met de wensch der katho lieken en liberalen, de ontwerpen toch voor de Kamer zou brengen en een stemming zou uit lokken. Indien de Kamer een uitspraak zou doen overeenkomstig de stemming in de com missie, zou de regeering vallen. Minister Janson heeft zich met den eisch van de socialisten solidair verklaard. Intusschen hebben ook de liberalen druk ver gaderd. Hun houding is, hoewel minder prin cipieel dan die van de katholieken, toch tegen de ontwerpen gericht. Vooral besloten zij zich tot het uiterste te verzetten tegen een belasting op de benzine, die in België toch al overmatig duur is. Ook vragen de liberalen een opheffing van de tot nog toe gevoerde economische poli tiek. Het komt dus hierop neer dat de liberalen de politiek van Van Zeeland willen verlaten. Intusschen is er weer een nieuwe politieke sensatie geweest. Op verzoek van den minis ter van Financiën Soudan is de Kamercom missie voor financiën Vrijdagmiddag op nieuw bijeengekomen. Minister Soudan heeft hier het regeerings- standpunt uiteengezet, somwijlen in zeer pa thetische bewoordingen. De minister wees erop, dat de houding van de meerderheid van de commissie het hoofdbestanddeel van de regee- ringsontwerpen heeft aangetast. Hij deed een beroep op de commissie, opdat ze haar werk verder normaal zou voortzetten en zich zou beperken tot het aanbrengen van amende menten. Minister Soudan wees er op dat de toestand ernstig is. Het erediet van het land en het prestige van het ministerie staat op het spel. De regeering hoopt op de medewerking van de commissie. Indien deze haar medewerking weigert, zal de regeering genoodzaakt zijn een beroep te doen op het parlement. Uit het verder verloop van de vergadering bleek dat de meerderheid geen gevolg heeft gegeven aan den wensch der regeering. Na ver warde debatten is de commissie tot groote woede van de socialisten uiteengegaan. Intus schen blijkt dat het regeeringsvraagstuk is ge steld. Naar Belga verder uit Brussel meldt, blijft de minister van Financiën, Soudan, bereid, aanpassing der belastingontwerpen te aanvaar den, op voorwaarde dat de noodige middelen ter aanvulling van het tekort op de begrooting wordèn gevonden. Morgen zal begonnen worden met het voeren van besprekingen tusschen de vertegenwoordigers van de meerderheidsfrac ties en den minister van Financiën, teneinde tot overeenstemming te geraken PRAAG, 29 April (D.N.B.). In den afge- loopen nacht is een schot gelost op den chef van het bureau van het Sudeten- Duitsche blad „Der Zeit" te Pressburg, Karl Potzy. Hij werd aan een been gewond en moest in een ziekenhuis worden opgeno men. Potzy was met eenige kameraden bezig ver kiezingsbiljetten aan te plakken voor de ver kiezingen, welke 22 Mei zullen worden gehou den. Hij merkte, dat een van zijn metgezellen door iemand met een gummiknuppel werd be dreigd en wist den man dit wapen te ontwrin gen, waarna een ander een schot op hem loste. De aanvallers maakten zich vervolgens bekend als politie-agenten en arresteerden de Sudeten- Duitschers. De Sudeten-Duitsche afgevaardigde Kundt zal heden met den minister van Binnenlandsche Zaken een onderhoud over deze kwestie heb ben. Het officieele communiqué wijkt in zijn uit eenzetting wel eenigszins af van de lezing, die het Duitsche Nieuwsbureau van dit incident geeft. In dit communiqué wordt gezegd, dat de politie bericht kreeg, dat een vijftal personen aanplakbiljetten in de Duitsche taal, voorzien van een hakenkruis, aanbrachten. Onmiddellijk werden enkele politiemannen gezonden. De aanplakkers wierpen met steenen en toen een van de politiemannen op den grond werd geworpen en geschopt, trok de ander zijn wa pen en schoot Potzy in het been. De overigen werden vervolgens gearresteerd en naar het politiebureau gebracht. Van Sudeten-Duitsche zijde wordt Verklaard, dat Potzy van de politie toestemming had de plakkaten aan te brengen. Toen zij op de schut ting van een partijgenoot een plakkaat plakten, werden zij door twee personen aangevallen. Op hulpgeroep kwam een politieman toegesneld, die zonder waarschuwing Potzy in het been schoot. Het Duitsche blad de „Angriff" maakt melding van een „poging van Tsjecho-Slo waaksche agentprovocateurs om op 1 Mei een bloedigen Putsch te veroorzaken in Su- deten-Duitschland." Een zekere Glaser, die van de Duitsche na tionaliteit vervallen verklaard is en tegen wien een bevel tot in hechtenisneming is uitgevaar digd, zou onder de aanhangers van Henlein ge poogd hebben een anti-Tsjechische terroristi sche organisatie te vormen, waarbij hij zich voordeed als Duitsch officier. In de plaatsen, waar hij er in slaagde een organisatie te vor men, deed hij aangifte bij de commandanten van de gendarmerie. De gendarmerie kreeg op dracht een onbarmhartig gebruik te maken van de wapenen. Het complot is uitgelekt doordat een jong Sudeten-Duitscher de leiders van zijn partij hiermede in kennis stelde. De „Angriff" beschuldigt de regeering te Praag de Sudeten-Duitsche beweging met geweld te hebben willen vernietigen. Bij informatie door den correspondent van Havas toonde men zich in bevoegde kringen der Sudeten Duitsche partij hoogst verbaasd over den inhoud van het artikel in de Angriff, w&arin de regeering te Praag er van beschuldigd v/erd. op 1 Mei een putschbetooging in de Sudeten Duitsche gebieden te hebben willen uit lokken. In het gebouw der partij verklaarde men van deze zaak niets te weten. Wel wees men naar een klein berichtje, dat hedenochtend in het blad „Die Zeit" is gepubliceerd, en dat als volgt luidt: „In 't gebied van Reichenberg is eenige weken geleden een agent provocateur verschenen, die de Sudeten-Duitschers er toe tracht, te brengen misdrijven tegen de veiligheid van den staat te plegen. Hij geeft zich uit voor Duitsch offi cier en heeft een Rijks-Duitsch accent. De lei ding der partij waarschuwt al haar leden en verzoekt hun, zich zelfs niet te laten verleiden tot simpele gesprekken met dit individu, dat zich Glaser of Seidel moet noemen. Indien deze agent opnieuw mocht opduiken, dient hij on middellijk bij de politie te worden aangebracht." LONDEN, 29 April (Reuter). Minister president Chamberlain heeft in het Britsche Lagerhuis bevestigend geantwoord op de vraag of hij de verzekering kon geven, dat in geen enkele overeenkomst of koop ten behoeve van de regeering Mexicaansche olie zou worden betrokken, tot dat een bevredigende overeen komst zou worden bereikt met de Mexicaan sche regeering over de in beslagneming van Britsche eigendommen. TOKIO, 29 April (Domei). Vanmiddag zijn op het vliegveld van Tokio twee Heinkel- vliegtuigen geland, welke door acht Japansche vliegers in 53 uur 44 minuten van Berlijn naar Tokio zijn gebracht. De toestellen hebben 114.800 kilometer afgelegd. De vliegtuigen zijn be stemd voor de Mands.ioekwo Lucht.tra.nsoort Maafechapptf. Verwachting: Meest matige, in het Noorden tijdelijk krachtige, Noordweste- lijke tot Noordoostelijken wind, gedeelte- lijk bewolkt, nog kans op regen- of hagel- buitjes, koude nacht, overdag zelfde tem- peratuur. Verdere vooruitzichten: Afnemend buiig, s EE aanvankelijk guur. De Fransch-Britsche besprekingen te Londen gingen hoofdzakelijk over het probleem in Midden-Europa. Te Brussel neemt de spanning toe na de uit spraak der Kamercommissie voor financiën tegen de belastingontwerpen der regeering. Ongerustheid in Hongarije over de propaganda der nazi's. De H. Vader vertrekt heden naar Castel Gan- dolfo. Onderwijsbegrooting door de Eerste Kamer z.h.st. aanvaard. Dc Eerste Kamer komt Dinsdag 3 Mei bijeen voor de interpellatie-Woltjer over de spelling. Memorie van antwoord aan de Eerste Kamer inzake beperking vestiging van nijverheidsbe- drijven. Inval in een speelhuis te Den Haag. Beurs van New York: Tendenz gedrukt; later trad eenig herstel in. Vrijdagmiddag te ruim 6 uur heeft de Haagsche politie opnieuw een succes kun nen boeken in haar strijd tegen de speel holen in de Residentie. Reeds geruimen tijd bestond bij haar het vermoeden, dat in Bet perceel Wagenstraat 155 een speelgelegenheid was gevestigd en, nadat de noodige voorbereidingen waren ge troffen, is men Vrijdag overgegaan tot een in val in het bewuste perceel, onder leiding van de inspecteurs Groeneveld en Monsma. Terwijl een hunner zich met elf recher cheurs in de omgeving had opgesteld, is de andere inspecteur, vergezeld van een recher cheur, het pand binnengegaan, en heeft daar bij kunnen constateeren, dat er inderdaad werd gespeeld. Al het voor gokken benoodigde ma teriaal was aanwezig en twaalf bekende hazardspelers werden door de binnentredenden te midden van hun spel volkomen verrast. De aanwezigen werden met de revolver be dreigd, en nadat om assistentie was gefloten, verschenen de buiten wachtende politiemannen eveneens ten tooneele. Alle spelers werden in arrestantenwagens naar het hoofdbureau va-n politie overgebracht, waar zij aan een verhoor werden onderwor pen. Na dit verhoor zijn de „goklustigen" weder op vrije voeten gesteld. Stand op Zaterdag I uur v-m. 759.1 Vorige stand 763

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1