Waar de filmband rolt Laatste Nieuws I Zoekt gij betrouwbaar Personeel? Plaats dan een „Omroeper" voor 80.000 gezinnen Vloot en leger een Aljechin wint in Margate 4A |illllllll!lllll!llllllllllimniillll!llllllllllllll!llllllilll!ll!lllllililiiin!iiinimnini!iiiii[iimiinnnnmmnimnni[g ^lllllllllllllllllllll!lllllll!lllllllllllllllllIIII!IIIIIWIIIllllllll[l!llllIlllllillllilllIIIll!llllll!lilllllllllllllilllllIllllillll)S ZATERDAG 30 APRIL 1938 airninïïiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinniiiHiiiiHiiimiiiiiiiiniimmniiiiiinnniiiiiiiiB iinilllllilllllllinillllllillll[llllllll[|lllllllllllllllllllllllllilllll[lllllllll[[lllll[ll!lllllill[|[||||l!ll!lilllillll[lll[l[lill!ll LEERLINGEN-UITVOERING Haarlems Muziek-Instituut N.V. De Hollandsche Voorschot bank Jaarvergadering H.C.B. N.V. Cultuur-Mij. „Pagottan" REISBUREAU CENTROPA N.V. A. ZWANENBURG Co. BloemendaalZ.V.V. (Berichten reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplaag) MARKT NIEUW S Demonstratie van saamhoorigheid bij vertrek van de „Java" naar Indië 200 man naar Den Helder VOLENDAM TE NEW-YORK Berooving in Haagsche Bosch iiiiiiiiiiiiiiiiiiihiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiikiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiihiiiiiiih PALACE FAMILIE-BIOSKOOP „De Groote Gambini" en „De Boekanier" REMBRANDT-THEATER Fredric March als de vrijbuiter Jean Lafitte, met zijn papegaai, die in de Mm vrooliik -beautiful dau" roept! (Cinema Palace) „Een pracht-exemplaar van een man" VOETBAL Nederland bereidt zich voor Voor den strijd om den wereldtitel Gedeeltelijk gecorrigeerd) Landau eerste in de reserve- groep B v. Doesburgh en Meyer in tornooi C rat Wie dit bo0Ó voor zich ziet moet x t r o voorzichtig zijn, want hij nadert 'n voor- rangsweg (óók het verkeer van links laten vóórgaan LUXOR-THEATER Het meisje in de taxi NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT STAD In het gebouw Odeon vond gisteravond voor een uitstekend bezette zaal de 32e Leerlingen - uitvoering plaats van bovengenoemd muziek instituut. Het waren dezen avond nog steeds de zeer talrijke jongeren, die zich voor vaders en moeders, familieleden en belangstellenden lieten hooren. Om te beginnen een drietal kleine leerlingen Uit de pianoklasse van den heer W. Rettich, waarvan een blijkbaar een voorliefde koestert voor het jazz-genre en in een Tango en Fox- trott blijk gaf er al aardig in thuis te zijn. 'n Tweetal cello-leerlingen van mej. Ch. Rol- vink kweet zich reeds dapper van de hun op gedragen taak met composities van Fitzucha- gen, Purcell en Rameau. Een der twee leerlingen van den pianoleeraai J. Beider toonde zijn vaardigheid in Gelaufig- keitsoefeningen in het Allegro van Czerny, al zou de nuanceering nog kunnen winnen. üit de vioolklasse van den heer Joh. Vier- veyzer traden een drietal leerlingen op. Bijzon dere vermelding verdiende ongetwijfeld het zeer muzikale trio uit eenzelfde gezin, dat het aar dig geschreven Lilliput-trio van Willy Hermann met goeden smaak en gevoelige techniek in keurig sluitend samenspel ten gehoore bracht Het moet gezellig en aardig zijn, dit trio, mei den kiemen violist als bewust aanvoerder in den familiekring te hooren musiceeren. Ook van den heer Cor Kint betraden een tweetal vioolleerlingen het podium, terwijl uit de piano-klasse van directeur Hoogerwerf we met stijgende voldoening een vijftal leerlingen mochten beluisteren. Van enkelen was de voor dracht reeds zeer te loven, en zoo werden we o.a. aangenaam verrast door een vlot gespeelde Tarantella van Zilcher, twee met groote zeker heid voorgedragen aardige en muzikaal op hoog peil staande werkjes van Edmund Parlow, en twee charmant gespeelde werkjes van Ste phen Heller en P. Zilcher. De avond werd besloten met een goed ge slaagde uitvoering van de Sledevaart van F. H Chwatal door de leerlingen uit de kinderorkest- klasse van den heer W. Rettich. Hier geen ersatz-instrumenten, maar een echte trompet een heusche mandoline, een trek-harmonika, violen en piano, het alles vlot bespeeld, zoodal het werkelijk een genoegen was er naar te luis teren. Alle optredenden mochten veel bijval ontvan- g.n, doch aan het slot klonk een welgemeend bis-bis aan het adres van het optredende kin derensemble, dat een deel der Sledevaart-com positie moest herhalen. De directeur der Muziekschool, de heer Nico Hoogerwerf, maakte van deze zoozeer in den smaak vallende uitvoering gebruik om in hel bijzonder deze steeds voor uitbreiding vatbare kleine orkestklasse bij de aanwezigen aan te bevelen. Er volgen op Donderdag 12 Mei en op Dins dag 17 Mei e.k. nog twee uiterst interessante Uitvoeringen, waarop men ook van de meerge vorderde leerlingen der school muziek en zang zal kunnen genieten. Deze avonden zullen in den Stadsschouwburg worden gegeven en ver dienen zeker groote belangstelling. J. S. a.s., af, betaalbaar met 37.50. In Nederland bij de Nederlandsch Indische Escompto Maat schappij te Amsterdam en 'sGravenhage en bij de heeren Dunlop Co. te Amsterdam. Op Java, a pari, bij de kantoren der Neder landsch Indische Escompto Maatschappij. De heer H. E. Everard is als commissaris herkozen. Volgens telegrafisch bericht van 27 dezer, is de stand van den aanplant goed. De taxaties luiden: 1373 Q. riet en 176 Q kristal per H.A. In vergelijking met het vorige jaar wijzen de voor-analyses op een iets hoo- ger rendement. De opgeslagen voorraad superieure hoofd suiker der fabriek is inmiddels tot 2168 Q. teruggebracht. In de op Vrijdag 29 April 1938 gehouden al gemeene vergadering van aandeelhouders werd öe balans en winst- en verliesrekening goed gekeurd; tot commissaris werd herkozen de heer M. Lugt. Gisteren werd onder voorzitterschap van jhr. C. L. van Lennep in hotel De Leeuwerik de jaarlijksche algemeene vergadering van den Haarlemschen Cricket Bond gehouden. Na de notulen der vorige vergadering volgde een overzichtelijk jaarverslag van den secreta ris, waarin melding werd gemaakt van de voor naamste verrichtingen der clubs en het H.C.B.- elftal. Hierna volgde de prijsuitreiking. Bloemendaal ontving de kampioensmedaille, terwijl de indi- vidueele prijzen werden uitgereikt aan G. van Musscher (RCH) voor batten en J. Beijk (Bloe mendaal) voor bowlen. De bestuursverkiezing ging zooals gewoonlijk vlot door den hamer, daar het geheele bestuur op voorstel van den heer Bock bij acclamatie werd herkozen. De elftalcommissie zal voor het komende sei zoen bestaan uit de heeren Lichtenstein (Rood en Wit), Roggeband (Haarlem), Voogd (Haar lem) en Strik (Bloemendaal). Van de rondvraag werd slechts een spaarzaam gebruik gemaakt, zoodat de voorzitter reeds te half 10 met een woord van opwekking voor het a.s. seizoen de bijeenkomst kon sluiten. In de Donderdag gehouden jaarlijksche alge meene vergadering van aandeelhouders van de N.V. Cultuur Maatschappij „Pagottan" te Bloe mendaal, werden de balans per 31 December 1937 en de verlies- en winstrekening over 1937 met algemeene stemmen goedgekeurd. Dividendbewijs No. 54 is van Vrijdag, 29 Aprl) Het is niet zoo slecht gezien van de directie van het reis- en passagdbureau „Centropa" N.V., om haar Haarlemsche kantoor zoo vlak voor den vacantietijd, den tijd van grootere en kleinere uitstapjes te openen. En dit ne gende kantoor in Nederland is met zijn mar meren gevel en zijn zakelijk en ruim interieur zeker een aanwinst geworden voor de Bartel- jorisstraat. No. 34 uit deze straat ontsluit de poorten tot alle deelen der wereld, van de Ardennen af tot de Egyptische pyramides en den Chineeschen muur toe. De service is tot in de kleinste details door gevoerd. Men kan hier vreemd geld wisselen, reizen laten uitstippelen, vrijblijvend nog wei alle mogelijke inlichtingen bekomen, enz., enz. En de ervaring in andere steden opgedaan waarborgt een correcte uitvoering. Ter gelegenheid van de opening Vrijdagmid dag kwamen vele afgevaardigden van scheep vaartmaatschappijen en Vereenigingen voor Vreemdelingenverkeer de directie hun geluk- wenschen aanbieden. Bij ai de dronken op het succes van dit Haarlemsch kantoor sluiten wij ons gaarne aan. Volgens bijvoegsel no. 709 tot de Ned. Scrt. no. 79 is opgericht de N.V. A. Zwanenburg Co., te Haarlem. Oprichters zijn de heer Hilbrand J. Zwanen burg, koopman te Overveen; de heer J. A. Vries man, koopman te Bergen (N.-H.). Het doel der vennootschap is: het telen, koo- pen, conserveeren en verkoopen van land- en tuinbouwproducten, alsmede te doen al datgene, wat daarmede in den ruimsten zin des woords verband houdt, daarvan uitgezonderd slechts de teelt van- en de handel in tuin-, bloem- en landbouwzaden. Zij kan ook, ter bevordering van haar doel, deelnemen in andere onderne mingen. Het maatsch. kapitaal bedraagt 500.000, en is verdeeld in 500 aandeelen, elk groot 1000, waarvan 35 aandeelen zijn geplaatst en volge stort. Volgestorte aandeelen in haar kapitaal mag de vennootschap voor eigen rekening onder be- zwarenden titel verwerven tot een bedrag van vijftig percent van het geplaatste kapitaal. De aandeelen luiden uitsluitend op naam. In het kapitaal der vennootschap wordt deel genomen: door den heer H. J. Zwanenburg voor 40 aandeelen; door den heer J. A. Vriesman voor 40 aandeelen; door den heer J. A. Vries man Jr. voor 35 aandeelen; door mevr. mr. E. P. BroekmanVriesman voor 30 aandeelen; door den heer D. Vriesman voor 30 aandeelen; door den heer D. van der Ploeg voor 147 aan deelen; door den heer Stoffer Steenhuis voor 28 aandeelen; al welke aandeelen a pari zullen worden volgestort. Voor de eerste maal worden benoemd tot di recteuren de heeren H. J. Zwanenburg, D, van der Ploeg en J. A. Vriesman. Voor de eerste maal wordt benoemd tot pro curatiehouder met den titel „adjunct-directeur", de heer Stoffer Steenhuis, die als zoodanig be voegd zal zijn tot het aangaan van alle ver kooptransacties betreffende door de vennoot schap verhandelde producten en tot het rege len van de verkooporganisatie. Deze belangrijke wedstrijd voor de promotie- en degradatie-competitie 3e klasse wordt Zon dag a.s. op het terrein van Bloemendaal aan den Brederodeweg gespeeld. De accomodatie van het Bloemendaalveld is voor deze gelegenheid belangrijk verbeterd, zoo dat ongeveer 5000 toeschouwers een behoorlij ke plaats kunnen vinden. De opstelling van het Bloemendaalsche elftal is dezelfde als Zondag j.l. te Alkmaar. AMSTERDAM, 29 April. Tabak. Bij de heden gehouden voortgezette Java-inschrijving bestond het aanbod uit 9S93 pakken. Van c'e Plantage- Besoeki's van den nieuwen oogst waren de eerste partijen ter markt. De uitval hiervan is slecht. De tabakken vertoonen een onberegend gewas, door loopend zoetig, gelig en zwaar, meerendeels be staan de partijen dan ook uit ordinair kerf. Goedsoortig binnengoed en omblad-partijen zijn niet aanwezig. Ook de overige soorten als Loe- madjang en Banjoemas, zoowel wat blad als Kros- sok aangaat, vertoonen dezelfde fouten. Wollige, kleurige Loemadjangs waren niet aanwezig, wel overwegend vastbladdige en zware Krossok-soor- ten, weliswaar kleurig, doch ordinair en variabel. De inschrijving had dan ook een flauw verloop. Eenige partijen Besoeki Longkrossok en Krossok werden nog foor Nederl. fabrikanten gekocht tot ongeveer 15 a 30 pCt. boven taxatie. Dit waren dan nog de zoogenaamde beste partijen. Voor Duitsche rekening werden verschillende kleine partijtjes Besoeki Krossok gekocht tot on geveer tax. en iets daarboven. Ook voor Belgische handelaars werden eenige partijtjes gekocht tot lage prijzen. Overigens gingen de meeste partijen, voor zooverre verkocht, in handen van Nederl. handelaars. Dezen behaalden prijzen tot taxatie en iets daarboven. De markt had een traag ver loop zonder eenige belangstelling, terwijl in twee de hand niets omging. Onverkocht bleven 4021 pakken. A A Het is ongetwijfeld een aardige gedachte, juist in dezen tijd nu zooveel onzer land- genöoten vrijwillig offeren voor het Defensie fonds, in breeden kring eens de saam hoorigheid van vloot en leger te demon- streeren. Bij het vertrek van Hr. Ms. „Ja va" op Woensdag 4 Mei, des middags onge veer half drie van Den Helder, zal dit denk beeld worden uitgevoerd. Op zichzelf biedt het vertrek van een oorlogsbodem naar onze overzeesche bezittingen reeds een indruk wekkend schouwspel, maar ditmaal zal op de éénheid van zee- en landmacht bijzonder de nadruk worden gelegd. Een spontane uiting van sympathie van een bekend en warmvoelend vaderlander, die de middelen daartoe verschafte, heeft tot deze daad geleid. Een daad die niet alleen de inwoners van Den Helder, maar ieder die voor onze weermacht voelt, naar waarde zal weten te schatten. Het sympathieke van dezen, men zou het kunnen noemen eenvoudigen weermachtsdag schuilt wel hierin, dat ditmaal eens niet van hooger hand daartoe aangespoord is, maar dat het particulier initiatief hiertoe den stoot gegeven heeft. Vloot en leger zullen elkaar op den 4den Mei te Nieuwediep ontmoeten. De leger- autoriteiten hebben hun volle medewerking toegezegd en zoo zullen circa 200 man van verschillende wapens van ons leger een groet brengen aan de vertrekkende Jantjes. Infanterie, artillerie, genie en cavalerie en het stafmuziekcorps van het 5e Regi ment Infanterie zullen daartoe twee dagen tevoren reeds in Den Helder aankomen en in Fort „Erfprins" ondergebracht worden. Een afscheidsgroet van het Nederlandsche Leger aan de Zeemacht, die onze belangen in onze koloniën zal behartigen. Een teeken tevens van groote eenheid in onze weer macht. Het is een nieuw denkbeeld om dit op deze wijze te uiten. Maar uit de belang stelling zal blijken, dat deze geste op hoogen prijs wordt gesteld. terais op hem af sprong en hem zijn tasch ontrukte. Nog voor de aangevallene zich had kunnen verweren, was de beroover in het struikgewas verdwenen. Het was den aangever niet mogelijk een signalement van zijn belager te geven; even min gaf hij inlichtingen omtrent de reden van zijn verblijf in het Haagsche Bosch op zulk een ongewoon uur. De politie onderzoekt de zaak nauwkeurig. De afmeting van het terrein, waarop ter ge legenheid van de wereldtentoonstelling 1939 te New-York het dorp Volendam wordt nage bouwd, is abusievelijk vermeld als 25.000 vier kante voet. Dit moet echter zijn 250.000 vier kante voet. Een bewoner van de Van Wijngaarden straat, te 's-Gravenhage, heeft bij de politie aangifte gedaan, dat hij Vrijdagnacht door een onbekend gebleven individu in het Haagsche Bosch is aangevallen en van een actentasch met inhoud beroofd. Het was, volgens mededeelingen van den be roofde, omstreeks half drie, toen hij zich door het Haagsche Bosch begaf, een actentasch met verkoopcontracten en een hoeveelheid spaarze- gels onder zijn arm, toen hij werd verrast door een manspersoon, die onverhoeds uit de duis- De Palace bioscoop heeft, zooals onze lezers reeds weten, een verandering ondergaan en dat dit een verandering-ten-goede is, die bij de Haarlemmers zeker in den smaak zal vallen is gisteren bij de eerste voorstellingen van hes nieuwe programma wel gebleken. De zaal heeft, door de op-zichzelf slechts gerfhge wjjziglïig in de plaatsing der stoelen, een heel ander en frat meer zegt, een veel gezelliger aanzien ge kregen, terwijl de voorstellingen, die vroeger 2 y uur duurden, nu volle 3A uur in beslag nemen. Men krijgt dus wél waar voor zijn geld! En als die waar zoo goed blijft als ze dezen eersten keer was, kan iedere filmliefhebber te vreden zijn. Na de gebruikelijke twee journaals, nog aan gevuld met een derde en een kort filmpje „Snapshots uit Hollywood", waarin we een aantal filmsterren in hun dagefijkscfie leven te zien krijgen, volgden twee „hoofdfilms", nJ- „De Groote Gambini" en „De Boekanier", beide Paramountfilms, die zeer van elkaar verschil len, maar beide in hun soort uitmunten. De eerste is van den regisseur Charles Vidor, de tweede van niemand minder dan Cecil B. de Mille. „De Groote Gambini" is eigenlijk een com binatie van een lach-film en een detective film, waarvan de ontknooping zoo ongemeen en zoo onverwacht is, dat we den inhoud hier niet zullen vertellen, om den toeschouwer de sensatie niet te ontnemen van op de beurt vrijwel alle hoofdfiguren te kunnen verdenken van den moord op Stephan Danby, want tegen allemaal zijn sterke aanwijzingen en eerst op het laatste oogenblik blijkt wie van hen de schuldige is. Een film vol sensatie en verras sende wendingen. „De Boekanier" is heel iets anders een zee- röoversgeschiedenis met als hoofdfiguur den historischen gëntleman-boekanier Jean Lafitte (Frederic March). Het is een verhaal van wilde zeeschuimers-daden, waarin ook een Hol- landsch meisje, Greetje (Franziska Gaal) een rol speelt. Door de sfeer waarin het verhaal zich afspeelt en de woeste streek waarin de zeeschuimers hun „tehuis" hebben, n.l. de moe- rassen in de Mississippi-delta, biedt de film gelegenheid tot groote en grootsche tafreelen als zeegevechten, waarin we groote zeilsche pen brandend zien ondergaan, ofwel waarin we met adembenemende realiteit de schuil plaats der boekaniers tot splinters zien schie ten. Ook mooie natuurtafreelen zijn er in de film te bewonderen, terwijl we er mede ken nis maken met de pracht waarin in het be gin der vorige eeuw de Amerikaansche groote wereld wist feest te vieren. Een film voor de liefhebbers om van te watertanden. Er is in de vereeniging dezer beide films in één programma nog iets waar we op willen wijzen. In beide treedt op Akim Tamiroff, die in Hollywood genoemd wordt „de man met de 1000 gezichten" en van wien Cecil B. de Malle zegt, dat hij de beste acteur is dien hij ooit ontmoette. Twee van die 1000 gezichten krijgen we in deze films te zien. In de eene is hij Gambini, de gedachtenlezer, in de tweede Dominique Yow, de kanonnier van Napoleon, een der zee schuimers. Uit een vergelijking dezer beide karakters blijkt wel heel duidelijk welk een groot speler Tamiroff is en hoe hij zich tot in de kleinste bijzonderheden in zijn rol weet in te leven. En de gezichten van deze beide Tamiroffswel, als al de 998 andere on derling zóó veel verschillen als deze twee, dan bestaat er niet één Tamiroff met 1000 gezich ten, maar dan zijn er 1000 verschillende Tami roffs. Het is inderdaad een prachtexemplaar van een man, maar meer nog een prachtexemplaar van een film. Een echte, door en door gezellige comedie, vol plezierigheid en sappige, moderne lomantiek een film, die pittig en vroolijk tegelijk is en waarin heel veel orginaliteit en bravour is verwerkt. Erol Flynn, die, ondanks zijn engelachtig gezicht, toch een ras „he-man" is en die in Engeland als een prima bokser gold, geeft natuurlijk ook in deze film een magnifiek vuistgevechtje weg, dat hij glansrijk wint. Trou wens, hij is een prachtexemplaar van het man nelijk geslacht en geen vaardigheid of weten schap is hem vreemd. Zijn grootmoeder heeft hem zoo opgevoed en hij was gelukkig tot hü een meisje ontmoette, dat hem leerde dat alle parate en niet parate kennis niets is ver geleken bij een heerlijk vrij en avontuurlijk leven, waarin ook plaats voor de liefde is. Dat meisje is Joan Blondel, een pittige ac trice en een gepeperde Amerikaansche, die ter dege weet wat zij wil. Zij haalt dien zwaar op- gevoeden jongeman uit zijn isolement en weet zelfs een grootmoeder met een bulldog-complex •te temmen. Heusch, dit b na eens een echt Fred Astaire te zien in het Luxor-theater prettige film, geestig en vlot gebouwd en zoo goed als vlekkeloos van intrige; voorwaar een witte raaf in de filmwereld. Dat Hugh Herbert en Edward Everett Horton er ook in spelen zal voor velen nog een aan leiding te meer zijn om haar te gaan zien. Het zijn komieken die bijzonder en terecht in de gunst staan van zoo goed als iedereen. Het voorprogramma geeft eenige gekleurde opnamen uit: „De bakermat onzer beschaving", waarmede dan in hoofdzaak Griekenland be doeld wordt. Het is een interessant, onderhou dend en leerzaam filmpje, dat zeker wel ge waardeerd zal worden. In het Hollandsche Profilti-journaal maakt men een rondgang over het nieuwe Hollandsche vlaggeschip „De Nieuw Amsterdam" en dat dit machtig indrukwekkend is. behoeft zeker wel niet nader te worden verklaard. Bovendien is het een tochtje, dat bij den entréeprijs van de bioscoop is inbegrepen. Voor het buitenlandsche nieuws kwamen we helaas te laat. Maar dat is natuurlek ook leuk geweest. Slechts veertien dagen na den Landenwed- strijd tegen Schotland staat voor het Neder landsch Elftal de eerste ontmoeting in het eindtornooi voor het wereldkampioenschap op het programma. In de achtste finale komt, naar men weet, Nederland te Le Havre tegen de Tsjechen uit en in verband met het feit, dat deze wedstrijd reeds over anderhalve maand gespeeld wordt is het begrijpelijk, dat de tech nische commissie van den K.N.V.B. thans reeds met de voorbereiding voor de samenstelling van het elftal begonnen is. Voor den wedstrijd tegen Schotland gaan de normale indoortraining en de oefeningen in de open lucht, welke resp. Dinsdagsavonds te Rotterdam en op Donderdag te Den Haag worden gehouden, op regelmatige wijze door. Sommige spelers, die in kampioens wedstrijden vrijwel iederen Zondag in touw zijn, nemen aan deze training niet deel. Mede in verband met dit feit ligt het niet in de bedoe ling, vóór den wedstrijd tegen Schotland nog een afzonderlijken oefenwedstrijd op het Sparta- terrein te Rotterdam te houden, dit in afwij king van den in de laatste jaren gevolgden gang van zaken. Daarnevens staat het feit, dat de K.N.V.B. on geveer drie weken van tevoren de namen van 22 spelers aan het organisatiecomité der wereld kampioenschappen moet opgeven. In het tor nooi om het wereldkampioenschap mag slechts een keuze uit deze 22 spelers worden gedaan, ook al zou Nederland b.v. het tot den kwart- of halven eindstrijd brengen. Ten einde het mate riaal zoo goed mogelijk te overzien en de keuze te zijner tijd zoo juist mogelijk te doen zijn, heeft de technische commissie een groot aantal spelers uitgenoodigd aan de training op het V.U.C.-veld te Den Haag deel te nemen. Zoo zagen wij Donderdagavond verscheidene nieuwe gezichten. Niet minder dan 34 spelers namen aan de oefeningen deel en hierbij waren b.v. niet de spelers van Feyenoord, Anderiesen van Ajax enz. Aan de training namen deel: Bergen (DWV), Colthoff (HVV), van der Veen (Heracles), De Harder (VUC), Timmerman (EDO), van der Linden (NAC), de Winter (Haarlem), Wilders (Blauw Wit), Punt (DFC), Bergman (Blauw Wit), Van der Hulst (Haarlem), van Beek (B VV), Jansen (Wageningen), Hogenbirk (Be Quick), van der Vegt (HBS), Pienter (Be Quick), Weber (AGOVV), Caldenhove (DWS), Wels (Unitas), Ooms (DWV), van Spaandonck (Neptunus), Smit (Haarlem), Mijnders (DFC), Michel VSV), Been (Ajax), Walhain HVV), Ga briel AGOVV), Stam (VUC), Pels (NAC), Van Stokken Sr. (DWS), Melchers Jr. (DWS), Drae- ger (DWS), van Leur (DOS) en Dumortier (DOS). Met veel animo is er getraind. Omtrent de keuze der 22 spelers voor het wereldkampioen schap zal men over drie weken beslissen. Het internationaal schaaktornooi te Margate is Vrijdag met de negende ronde geëindigd. In het hoofdtornooi werd de wereldkam pioen, dr. A. Aljechin, winnaar; in het premier-reserve-tornooi B behaalde de Ne derlandsche kampioen Landau de overwin ning, terwijl in het premier-reserve-tornooi C onze landgenoot Van Doesburgh tezamen met den Engelschman Meyer, de eerste plaats deelde. In het hoofdtornooi kon Aljechin, met zwart spelend, 't tegen Alexander niet tot 'n overwin ning brengen. Hij had dat ook niet noodig, want zijn eerste plaats stond bij voorbaat vast. De partij eindigde in remise. De beslissende party om de tweede plaats tusschen Spielmann en Petrov eindigde ten slotte in een overwinning van den Weenschen meester, die daardoor de tweede plaats achter Aljechin innam met 1 punt verschil. Böök verspeelde zijn kans op de derde plaats door op onverwachte wijze van mrs. StevensonMonchik te verliezen. Petrov weid nu derde, terwijl Böök de vierde en vijfde plaats moest deelen met Milner Barry. In de reservetornooien hebben de Nederland sche schakers zich tijzonder onderscheiden. In het premier-reserve-tornooi won Landau, met wit spelend, van Prins, waardoor de Ne derlandsche kampioen als winnaar in dit tornooi eindigde. Hij behaalde TA pnt. uit 9 partijen, terwijl Aljechin 7 pnt. verkreeg. De Belg Kol- tanowski won van Collins en plaatste zich met een half pnt. verschil tweede, terwijl Prins als derde eindigde met 6'A pnt. In het premier- reserve-tornooi C speelde Van Doesburgh tegen de Duitsche speelster Sonja Graf remise en daar ook z'n medeleider, de Engelschman Meyer, tegen zijn landgenoot Jameson remise speelde, eindigden onze landgenoot en de Engelschman tezamen op de eerste plaats met ieder 6 <4 pnt. Door te winnen van den Ier Reilly gelukte het ten slotte Schelfhout nog op de derde plaats beslag te leggen met 5 J4 pnt. In het premier- reserve-tornooi A speelde Van Seters remise met den Engelschman Wood, maar viel niet in de prijzen. De eindstand in het hoofdtornooi luidt; 1 Dt. A. Aljechin 7 pnt. 2. Spielmann 6 pnt, 3. Petrov 5 A pnt. 4. en 5. Böök en Milner Barry ieder 5 pnt. 6. Golombek 414 pnt. 7- Alexander 4 pnt. 8. Sergeant 3 A pnt. 9. Mrs, Stevenson—Menchik 3 pnt 10. Sir G. A. Tho mas 1A pnt. v De film „Het meisje in de taxi" is gemaakt naar het werk van P. G. Wodehouse. Als de schrijver van het boek de?® film ziet, zal hij met ons van meening zijn, dat de stoutste fan tasieën van zijn werken worden overtroffen door de wijze waarop de Amerikanen deze uit beelden. Op het Totleight kasteel, het voorvaderlijke huis van Lord Marshmorton, heeft het heele personeel 'n loterij op touw gezet over den toe- komstigen echtgenoot van Lady Alice, de doch ter des huizes. Reggie, de stiefzoon van Lady Carolyn, wordt de meest waarschijnlijke can- didaat geacht, behalve dan door de dochter in kwestie zelf, die niets moet hebben van hem Dit weer zeer ten on.genoege van Lady Carolyn de -huistyran van dit kasteel, die haar leeg- hoofdigen beschermeling met alle geweld wil laten trouwen met de Lady. Alice is verliefd op iemand anders en verdwijnt naar Londen, waarbij haar gangen echter nauwkeurig wor den nagegaan door allen, die belang hebben bij haar huwelijk; hetzij, omdat zij bepaalde plan nen hebben met deze jonge dochter, hetzij, om dat zij een weddenschap willen winnen. Het geen, zooals begrijpelijk, aanleiding geeft tot veel verwarring. Een van deze verwarringen is de Amerikaansche danser Jerry Halleday, op wien de jonge dame eerst alleen maar schijn baar, dan echt en oprecht, dan weer niet en tenslotte toch weer wel verliefd blijkt te zijn, waarmee alles in orde komt en hij en zij elkaat vinden. Fred Astaire heeft volop gelegenheid om té zingen en te dansen. Daarbij laat hij opnietfW zien hoe los zijn ledematen zitten, vooral in da slot-scène, wanneer hij een uitgebreid slag werk met zijn elastieken beenen bedient. humor in den dialoog is zeer goed te savouree- ren, vooral wanneer men de vertaling niet noo dig heeft. Een bezoek aan een Londensche kef- mis bezorgt het publiek tien minuten schate®- lachen. De film lijkt ons voor ieder toegankelijk. In het voorprogramma een interessant® sportfilm en binnen- en buitenlandsch nieua®'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 4