Gezonde staat van zaken in Europa FYNNON SALT WONINGNOOD IN SOVJET-RUSLAND DIT IS DE EISCH VAN CHAMBERLAIN BESTRIJDT RHEUMATIEK DINSDAG 3 MEI 1938 BUITENLANDSCH OVERZICHT Door middel van accoorden VOOR DE SLACHTOFFERS VAN GELOOFSVERVOLGING Een nieuwe actie van het Neder- landsche hulp-comité TOESTAND VAN HOF JAGER W. SPEK Zenuwgestel nog ernstig geschokt STAKINGEN DREIGEN In het heerenkleedingbedrijf POELIERS EN DE OMZET BELASTING BIJ NACHTELIJKE JACHT GEDOOD Sociale studieweek te Rolduc Katholicisme „in actie" op wereld lijk terrein K.N.I.L.M.-VLIEGERS JKf mmm >«.n Jeugdige inbreker voor het Hof Misdadige aanleg of slachtoffer der onderwereld? BESCHERMING VAN DE GOEDE ZEDEN De taak der gemeentelijke overheid HET VROEGERE CONFLICT BIJ DE K.P.M. Minister beantwoordt vragen van Kamerlid HET LASCHSYMPOSIUM TE 'S-GRAVENHAGE Belangstelling wekken voor weten schap en techniek van het lasschen Obligatieleeningen R. K. Kerk bestuur „Sankt Johannis" N.V. Tabaksindustrie v/h Gebrs. Philips Adolf Hitler komt hedenavond te Rome aan. De Italiaansch-Engelsche besprekin gen zijn gisteren in het Lagerhuis, trots eenige oppositie, welke echter weinig om het lijf had, met het aannemen van een motie van Vertrouwen in de regeering (322 voor, 110 tegen) bekrachtigd. In zijn slotrede verklaarde Cham berlain, dat door de Britsch-Italiaansche over eenkomst is gebleken, dat het niet onmogelijk is voor een democratie tot overeenstemming te komen met een autoritairen staat. Hierdoor, voegde de premier er aan toe, wordt de hoop aangewakkerd, dat hiermede de eerste stap is gezet tot een meer gezonden staat van zaken in Europa. Deze laatste woorden zijn wel een sierlijke wijze van uitnoodiging aan den Fran schen partner der „Entente cordiale", der „mi litaire alliantie", of hoe men de Britsch-Fran- sche overeenkomst ook wül noemen, om zijner zijds den gezonden staat van zaken in Europa te doen toenemen door eveneens tot overeen komst te geraken met den Italiaanschen duce. Zooals men weet zijn vóór de reis van Hitier haar Italië de besprekingen tusschen Ciano en Blondel, den Franschen zaakgelastigde, reeds geopend. Men wilde in Rome echter blijkbaar den Duitschen gast niet voor een tweede ge sloten accoord plaatsen. Dat zou te veel in eens en onhoffelijk zijn geweest. Mussolini's hiinister van Buitenlandsche Zaken, zijn Schrandere schoonzoon, bleef daarom merk waardig lang te Tirana op de Albaneesche bruiloft. De onderhandelingen met Frankrijk hioesten daarom worden uitgesteld tot na den terugkeer van Hitier naar zijn Heimat. Maar dan wordt er onderhandeld. De Duitschers zul len zich geen illusies maken. Ook met het La- tijnsche zusterland zal de groote Latijn van den huidigen tijd tot een overeenstemming komen en deze overeenstemming zal op haar beurt be- teekenen een verderen stap naar een meer ge zonden staat van zaken in Europa. Bij alle optimisme over het slagen der ko mende onderhandelingen tusschen de La- tijnsche zusters moet men echter niet uit het oog verliezen, dat deze onderhandelingen moeilijker zullen zijn dan die tusschen Italië en Engeland, omdat tusschen Rome en Parijs nog hiet het nieuwe vertrouwen tot stand is geko men, dat het kenmerk is geworden der betrek kingen tusschen Londen en Rome. Wanneer Erankrijk den moed zou gehad hebben om den Post van Franschen ambassadeur te Rome, die ^dert 31 October 1936, toen De Chambrun zich terugtrok, vacant is, opnieuw te bezetten, dan zou er een warme stemming over en weer zijn ontstaan. Door het uitblijven van deze geste Is de stemming nog wat kil. In Parijs blijkt hog veel wantrouwen jegens Italië te bestaan kien krijgt zelfs den indruk, dat de Fransche diplomatie, voortgedreven door de Engelsche, als het Ware „zwangsweise" het pad der onder handeling opgaat. En ook te Rome is de stem- hung nog niet zooals zij dient te zijn. De stem ming wordt door een blad als volgt goed ge kenschetst: „De onderhandelingspartners pra ten in het openbaar met optimisme en glim lachen elkaar met wolfstanden toe". Dit is na tuurlijk maar bij wijze van spreken. Het feit is er echter: de onderhandelingen zullen vrij moei lik zijn. Een blik op de geschiedenis der EranschItaliaansche betrekkingen in de laat ste jaren zal het bewijzen. Den 7en Januari 1935 hadden Mussolini en haval in Rome een accoord onderteekend, dat voeren moest tot een vermindering der spam- Uiög, die sedert het einde van den wereldoorlog tusschen Frankrijk en Italië heerschte en waar door een nieuw evenwicht in Europa tot stand moest komen. Op de eerste plaats hield het ac coord in de likwidatie van een oude Fransche schuld, een schuld van beloften, die Italië bij het geheime verdrag van Londen in 1915 en bij het verdrag van Saint Jean de Maurienne in 1917 waren gedaan, maar niet gehouden. Het werd een goedkoope likwidatie. Italië zou kan het einde van den wereldoorlog gedeelten der Duitsche koloniën en stukken van het Turk- sche territorium hebben gekregen. Dit was niet gebeurd. In plaats daarvan loste Frankrijk nu kiih beloften in door aan Italië af te staan 114.000 K.M.2 zandwoestijn in Noordelijk Ti- kesti, eenige duizenden vierkante Kilometers cnbewoonbaar gebied in het Noorden van Eransch Somaliland en het eilandje Doemejsah, dat tegenover dit gebied ligt. Buitendien werd de status der Italianen, die in Tunis wonen, geregeld en werden er twee accoorden gesloten Uangaande de ontwapening en de Oostenrijk- Sche kwestie. Van dit heele verdrag, dat in l935 als het begin van een nieuwe aera in Euro- Pa werd aangezien, is voor Italië niets anders Overgebleven dan de waardelooze woestijn (uit dien tijd stamt Mussolini's schampere opmer king: „Ik ben niet alleen verzamelaar van Woestijnen") en het strategisch waardevolle be - ait van het bovengenoemde eilandje. Heden Weet men, dat Mussolini zich toen met die gUfidkoope woestijnen tevreden heeft gesteld, °mdat het verdrag een geheime clausule bevat- waarbij Frankrijk hem vrije hand in Oost- ^Irika waarborgde. Vx eze clausule verloor echter haar geheele waarde, toen Laval ten val werd gebracht en Frankrijk deelnam aan de sanctie te- Italië. Het geheele verdrag verviel in stof. Nog ^staat weliswaar zijn nog steeds niet opgezegde tekst, maar de geest is er uit verdwenen. Bij de 6Pderhandelingen, waarmede in Rome een be- mpg tg gemaakt, moet het heele werk weer yam voren af worden begonnen. De lijst van de the- mata der huidige onderhandelingen is in be paalden zin nieuw. En zeer omvangrijk. De Neue Zürcher Zeitung heeft zich de moeite getroost- de problemen, die ter sprake zullen komen, bij een te zetten: 1. Ethiopië. Grensomlijning tusschen Fransch- Somaliland en Italiaansch Oost-Afrika. Herzie ning der overeenkomsten van 1936 over de haven van Dsjiboeti en den spoorweg Dsjiboeti Addis Abeba. 2. Roode Zee. Vaststelling der Fransche posi ties in het kader van het nieuwe evenwicht al daar, bereikt door de Italiaansch-Engelsche be sprekingen. 3. Vriendschappelijke buurverhouding tus schen Libye en Tunis. Samenwerking in het Li- bysche achterland, bevestiging der conventie van 1936 ter bescherming der Italianen in Tunis. 4. Middellandsche Zee. Wederkeerige verstrek king van militaire informaties over de vlootbe- wapeningen en de steunpunten, waarborgen voor de vrijheid aller zeewegen tusschen het continent en de koloniën, erkenning der gelijk berechtiging in de zone van Tanger en nog eeni ge kleine kwesties. 5. Algemeene vraagstukken. Problemen dei niet-inmenging in Spanje, de Italiaansche emi granten in Frankrijk en de speciale politieke be trekkingen tusschen Rome en Parijs. Als men dit lijstje critisch bekijkt, is het eenigszins lichtzinnig om te spreken van ge makkelijke onderhandelingen. Integendeel, zij zullen lang duren. Het is ook niet waar, dat Frankrijk eenvoudig de verplichtingen kan overnemen, die Engeland tegenover Italië op Zich nam. Vooral in het Westen der Middel landsche Zee zijn er geheel andere vraagstuk ken aan de orde. Bang te zijn, dat er geen over eenstemming ten slotte zal tot stand komen, be- toeft men niet. Voor beide landen, Frankrijk en Italië, is het, evenals voor de andere, noodza kelijk, dat eindelijk weer in Europa ontstaat een meer gezonde staat van zaken. Het Katholiek Comité voor de slachtoffers der geloofsvervolging werkt nu twee jaar. Dank zij de medewerking van velen heeft het aan honderden vreemdelingen hulp kunnen ver- leenen, vooral aan hen, die door de geloofs vervolging in Duitschland naar ons land uit weken. Het comité staat in geregelde briefwisseling met instellingen en particulieren in het buiten land, welke eveneens hulp verleenen aan slacht offers der Duitsche geloofsvervolging. In een artikel over de bedoeling van dit werk heeft prof, dr. J. Schmutzer onlangs gewezen op de onverschilligheid, die velen van. hen on danks jaren van actieven dienst in de katho lieke organisaties ondervinden. Naast de onverschilligheid ontmoeten ze ook, zoo schrijft hij, uitgesproken vijanden, zooals b.v. de Gestapo, die over heel de wereld haar spionnage-net heeft uitgespannen. Het bovengenoemde comité heeft nu een nieuwe steunactie vastgesteld voor hen, die omwille van hun geloof op de vlucht moésten gaan naar andere landen. In de week van 815 Mei zal de heele geor ganiseerde katholieke jeugd, dus alle leden van de katholieke jeugdorganisaties, voor het comité een kaart verkoopen. Deze kaart hoopt het in een oplaag van 100.000 te kunnen plaatsen. In het gezamenlijk Herderlijk schrijven van Zondag 4 October 1936 hebben de Nederlandsche bisschoppen het werk van het comité krachtig aanbevolen. Naar wij vernemen, is de kniewond van hof- jager W. Spek, opgeloopen bij het auto-ongeval met Prins Bernhard, thans geheel genezen. Zijn zenuwgestel is echter nog dermate ge schokt, dat van hervatting van zijn werkzaam heden nog geen sprake kan zijn. Men schrijft ons: Nu tusschen de werkgevers en de samenwer kende bonden in de kleedingindustrie weer col lectieve arbeidsovereenkomsten tot stand zijn ge komen in het heerenkleedingbedrijf, doen de vakbonden ernstige pogingen om ook die werk gevers, die nog niet de C. A. O. aanvaardden, hiertoe te brengen. Dit heeft geleid tot 't besluit om in het maat- bedrijf de staking te proclameeren bij de grootste maatzaak te Haarlem, n.l. de firma G. A. v. d. Steur, met ingang van 12 Mei. In het maat-confectiebedrijf is eveneens tot staking besloten, n.l. bij de firma Bergfeyk Stufkens te Gorinchem, met ingang van 9 Mei. Naar aanleiding van 'n technische herziening der Omzetbelastingwet heeft de algemeene ver- eeniging van poelier- en wildhandelaren zich in een schrijven tot de Tweede Kamer gewend Zij verzoekt de Kamer medewerking te willen verleenen, opdat de poeliers niet meer ten on rechte in deze belasting worden aangeslagen, of, indien deze aanslagen onmogelijk in 's lands kas gemist kunnen worden, dat dan uitdrukke lijk in de wet worde vastgelegd, dat wild en ge vogelte niet onder de vrijstelling „doode dieren" valt en het poeliersbedrijf alleen door geves tigde poeliers mag worden uitgeoefend, zooals Idat is bij de slagers. DE NAAM ZEGT ALLES In den nacht van Witten Donderdag op Góe den Vrijdag is in de buurt van Boengoes Baai (westkust van Sumatra) een jachtongeluk ge beurd, waarvan de heer Soedarmin, opzichter- machinist bij de Staatsspoorwegen te Padang, het slachtoffer is geworden. Aan de ,.8. bode" ontleenen wij hieromtrent het volgende: Vier jagers, de heeren P., van der L.> van der V. en s. hadden afgesproken gezamenlijk op de varkensjacht te gaan in de buurt van Ta- loeq Kaboeng, ongeveer aan het einde van de Boengoes Baai. Op een tegalan (veld met hoog opgaand gras) zouden zij, niet ver van den hoofdweg, zich posteeren en wachten tot de varkens eventueel uit de rimboe te voorschijn kwamen. De vier jagers hadden op korten afstand van elkaar plaats genomen. Omstreeks twee uur hoorde de heer van der V. iets door het struikgewas ritselen, dat de tegalan overstak. Hij knipte zijn lamp aan on schoot tegelijkertijd zijn geweer af, op een afstand van 3.80 meter, in welke korte spanne tijds bleek, dat hij op den heer Soedarmin schoot, juist toen deze waarschijnlijk strui kelde. Het spreekt vanzelf, dat de jagers geweldig schrokken en zich terstond naar het slachtof fer spoedden, dat de volle laag in den rug be komen bleek te hebben en kermend in het struikgewas neergezegen was. Terstond droegen de drie andenen den ern stig gewonde naar den grooten weg, legden hem in hun auto en reden zoo vlug zij konden naar het Militair Hospitaal te Padang, dat zij na drie kwartier bereikten. Door operatief ingrijpen werd nog getracht het leven van den gewonde te redden, doch deze overleed na enkele uren. Zooals wij onlangs reeds hebben bericht, zal de bekende Limb. Sociale Studieweek dit jaar weer gehouden worden te Rolduc en wel op Zondag 7, Maandag 8 en Dinsdag 9 Augustus. Als algemeen onderwerp is gekozen: Katholi cisme „in actie" op wereldlijk terrein. De commissie heeft wederom een aantal do centen van naam bereid gevonden om de ver schillende aspecten van dit actueele onderwerp te belichten. Het programma luidt als volgt: le les. Christelijke „godsdienst" en christelijke „maatschappij". Prof. dr. Seb. Tromp S.J., Rome; 2e les. Katholicisme in actie op sociaal terrein. Prof. dr. Mag. J. B. Kors O.P.; 3e les. Katholi cisme in actie op economisch terrein. Prof. dr. M. J. H. Cobbenhagen; 4e les. Katholicisme in actie op politiek terrein. Dr. A. J. M. Comelis- sen; 5e les. Katholicisme in actie op weten schappelijk terrein en op het gebied der kunst. Prof. Dr. Gerard Brom; 6e les. Katholicisme in actie op de terreinen van dagbladpers, film en radio. Dr. H. Moller; 7e les. Katholicisme in ac tie in onze katholieke standsorganisaties. Ka nunnik Brys (Algem. Proost Chr. Werkersver- bond van België te Brussel)8e les. Katholicis me in actie door de alles bezielende christelijke charitas, ook op wereldlijk terrein. Prof. Dr. E. Eijkemans C.ss.R., Wittem. De preek tijdens het lof op Zondag 7 Augustus zal gehouden worden door den ZeerEerw. heer E. Beel, Aalmoezenier van Sociale Werken te K.erkrade. Inschrijving kan geschieden bij het Secreta riaat van de Limb. Sociale Studieweek, Sta tionstraat 59, Heerlen. Ter voorkoming van misverstand wordt de aandacht er op gevestigd, dat evenals vorige ja ren geen persoonlijke uitnoodigingen worden verzonden. Nu in het begin van Juli de Australische dienst van de K.N.I.L.M. een aanvang zal ne men, kan worden medegedeeld dat als gezag voerders op deze nieuwe internationale lijn zijn aangewezen, de heeren Schott, Van Mes- sel, De Graaf (thans met verlof in Europa), Van Breemen, Reyers en Houba. Zoodra de eerste twee Lockheeds, welke a.s. Zondag te Soerabaja worden verwacht, zijn ingevlogen door den daarvoor in Indië vertoevenden in- vlieger der Lockheedfabrieken Marshall Head- le, zullen de gezagvoerders de gelegenheid krij gen zich geheel vertrouwd te maken met de nieuwste aanwinst van de K.N.I.L.M.-lucht- vloot. Als tweede bestuurder zullen op de Australië- route fungeeren de heeren Dunlop, Ekels, Fritz, Van Rees, Schipper, Ten Katen en Ba- dings, die allen hun volledige bevoegdheid als verkeersvlieger hebben. Jïl. Ikw.. De viering van het 90-jarig bestaan van het Regiment Veld-artillerie. Het regiment défileert voor den garnizoens commandant overste Bartéls. Niet minder dan negen inbraken had de 23- jarige koopman G. H. B. gepleegd en daarvoor heeft de Rotterdamsche rechtbank hem drie jaar gevangenisstraf opgelegd met aftrek van de preventieve hechtenis. De inbraken waren zorgvuldig voorbereid en op schier volmaakte wijze uitgevoerd. De vraag rijst, hoe een 23-jarige jongeman, die nooit eerder veroordeeld is. hiertoe is gekomen. Verdachte zelf, die in hooger beroep was ge komen, deelde hieromtrent voor het Haagsche gerechtshof een en ander mede, waarbij zijn verdediger, mr. M. J. W. M. Peek te 'sGraven- hage, eenige toelichting gaf. Verdachte stamde uit een slecht milieu, zijn vader had reeds eenige malen gezeten, zijn moeder was weggeloopen. Hij zelf ontvluchtte het ouderlijk huis, geraakte in geldgebrek en... kwam in aanraking met beruchte onderwereld typen, met een bekend Rotterdamsch morfinist aan het hoofd, die den jongen als willoos werk tuig gebruikten. Hij voert dan de inbraken uit, welke zij zorg vuldig voorbereidden, de politie vindt geen spoor van de daders, tot dat de jongeman door zijn eigen medeplichtigen wordt verraden. Als hij dan terecht moet staan voor de Rotterdamsche rechtbank, kan hij de namen van zijn mede plichtigen niet noemen, want wanneer hij dat doet, zal hun wraak hem op drastische wijze treffen. De hoofddader, de uitlokker, wordt wegens heling met een geringer straf veroor deeld. De jongeman krijgt drie jaar gevange nisstraf. Hij heeft alle feiten bekend, maar voor het Hof verklaarde hij, dat de rechtbank hem blijk baar als den eenigen schuldige heeft gestraft. Er zijn er veel meer in het complot betrokken geweest en hij hoopte in verband daarmede op een clementere straf. De procureur-generaal, mr. A. Rombach, vond daar geen aanleiding toe, de reeks inbraken is daarvoor te ernstig. De vraag of de jeugdgevan genis voor hem de gewenschte inrichting is, liet spr. liever aan de gevangenis-directie over. Wanneer verdachte zich goed gedraagt, kan at) eventueel vóór het einde van zijn straftijd ont slagen worden. Mr. Rombach vroeg bevestiging van het von nis van de rechtbank. Mr. Peek weidde in zijn pleidooi uit over de antecedenten van den jeugdigen delinquent, en meende, dat een gedeeltelijk voorwaarde lijke straf de juiste weg was om hem in het goede spoor te krijgen. Uitspraak 11 Mei. Zooals eerder gemeld, zal 28 en 29 Mei te Breda het tweedaagsch lustrum-congres worden gehouden van de Federatie van Vereenigingen van R. K. Gemeenteraadsleden in Nederland. Deze federatie is nauw gelieerd aan de R. IC Staatspartij. De organisatie der raadsleden breidt zich behalve in Limburg en Oostelijk Noordbrabant geleidelijk uit; een toenemend aantal raads leden weet den weg naar het adviesbureau te vinden en is geabonneerd op het orgaan. Het jonge landelijk verband gaat nu in Breda zijn eerste, door omstandigheden vertraagd lustrum vieren. Als te bespreken onderwerp is aan de orde gesteld: „De gemeentelijke over heid en de bescherming der openbare zeden", waarover Mr. J. Hermans, advocaat-generaal bij het Arnhemsche Hof, Mr. Berger, burge meester van Venlo en Mr. C. van Haren, secre taris der Federatie, inleidingen hebben geschre ven. Deze zullen worden gepubliceerd in het Mei nummer van „De Gemeenteraad", dat een de zer dagen verschijnt. Het onderwerp zal een zoo ruim mogelijke behandeling ondergaan en om vatten: de bestrijding der prostitutie, der porno grafie, w.o. de regeling van uitleenbibliotheken, het bioscoopvraagstuk (dat „dank zij" de hou ding van den Ned. Bioscoopbond speciaal in het Zuiden nog op een oplossing wacht), de bad- en zweminrichtingen enz. Kortom, al die kwesties, ten aanzien waarvan juist voor de plaatselijke besturen een belangrijke taak is weggelegd. Ook U voelt misschien wel eens een stekende pijn in knie, arm of rug, zonder dat hiervoor een normale reden bestaat. De reden hiervan kan zijn, dat ge een teveel aan urinezuur bij U draagt. Urine zuur kan de oorzaak zijn van Rheumatiek of Spit en kan op de vlugste wijze uit het lichaam verdreven worden door iederen morgen regelmatig een kleine dosis Fynnon Salt in te nemen. Dit aangename, niet bruisende zout, dankt zijn heilzame werking aan zijn samenstelling. Men vindt er o.a. de volgende zouten in: Soda, Potasch en de elementen van Lithium. Urinezuur kan niet lang in het organisme blijven als U dagelijks Fynnon Salt gebruikt. Alleen al om deze reden gebruiken duizenden men- schen, welke nimmer aan Rheumatiek leden, Fynnon Salt. Wacht niet te lang. Gebruik bij de minste verdenking van Rheumatiek Fynnon Salt, en voegt U bij de duizenden, die zich fit, slank en gezond houden door het regel matig te gebruiken. Een groote flacon a 1.25 is verkrijgbaar bij alle drogisten en apothekers. Imp. The Globe Trading Comp. Ltd. Singel 44 - Amsterdam - Telef. 31326 De minister van Koloniën heeft ten vervolge op de beantwoording van vragen van het Eerste Kamerlid Bruineman, naar aanleiding van de arbeidersverhoudingen bij de Koninklijke Paket- vaart Maatschappij, o.m. het onderstaande me degedeeld: Het is den Minister bekend, dat reeds gerui- men tijd wrijving bestond tusschen de vereeni- ging van gezagvoerders en stuurlieden en die van scheepswerktuigkundigen eenerzijds en de directie der K.P.M. anderzijds. De vraag of de Minister van meening is, dat het een landsbelang van de eerste orde is, dat de sociale verhoudingen bij een bedrijf als de K.P.M. gunstig zijn, wordt bevestigend beant woord. De voorstelling van zaken als zou een beschik king op een verzoekschrift van voornoemde ver eenigingen met betrekking tot de arbeidsver houdingen bij bedoelde maatschappij meer dan een jaar zijn uitgebleven, is niet geheel in over eenstemming met de feiten. In het midden latende, of het uitbreken van het onderwerpelijk conflict bij de K.P.M. van overheidswege had kunnen worden voorkomen, wijst de minister er op, dat dit conflict in elk geval ten gevolge van het vorenbedoeld regee- ringsschrijven van 8 Januari j.l. in zeer korten tijd geheel werd bijgelegd. Reeds eenigen tijd is bij de Indische regeering de vraag in overweging of een wettelijk geregelde bemiddeling in arbeidsconflicten in eenigerlei vorm al dan niet wenschelijk zou zijn. Bij het betrachten van concordantie tusschen de Indische en de Nederlandsche sociale wet geving, ook ten opzichte van de Europeesche werknemers, moet uiteraard groote zorgvuldig heid betracht worden in verband met de hier te lande en in Nederlandsch-Indië wel zeer sterk uiteenloopende toestanden en verhoudingen. De Nederl. Vereen, voor Laschtechniek orga niseert, zooals reeds gemeld is, dit jaar op „Houtrust" te 's-Gravenhage haar eerste jaar- lijksche samenkomst van laschtechnici in ons land, ter bespreking van belangrijke laschtech- nische vraagstukken. Het is de bedoeling, met het Laschsymposium 1938 de wetenschap en de techniek van het las schen en snijden in het middelpunt van de be langstelling te plaatsen. Meer dan 250 laschtechnici uit alle oorden van ons land zullen 4 en 5 Mei te zamen komen en ook samen blijven tijdens de maaltijden. De wetenschappelijke beschouwingen, welke op het Symposium ingeleid worden zijn reeds vooraf aan de deelnemers gezonden, zoodat na een inleiding reeds dadelijk overgegaan kan worden tot de discussies. Daarnaast is dit jaar een tentoonstelling ge organiseerd, waar het nieuwste op het gebied van grondstoffen, gereedschappen en werktuigen te zien zal zijn en waar tevens de voordeelen van verschillende methoden gedemonstreerd zullen worden. Aan de tentoonstelling nemen 26 vooraan staande firma's op laschtechnisch gebied deel. Zij behoort daardoor tot de voornaamste, welke in de laatste jaren op dit speciale gebied ge- hoüden is. Zij zal dan ook alleszins het bezoeken waard zijn en voor een ieder die belang stelt in de moderne techniek, zal zij veel merkwaardigs omvatten. De tentoonstelling is, behalve op de beide Symposiumdagen, ook 6 en 7 Mei geopend. De Maatschappij voor Trust- en Administra tiezaken N.V. roept de houders van obligaties der: 7%(4%%) le hyp. obligatieleening, groot f500.000; 8% (4%%) le hyp. obligatieleening, groot ƒ250.000; 7% (4%%) le hyp. obligatieleening, groot ƒ250.000, resp. Ao. 1925, 1925 en 1926 ten laste van het R. K. Par. Kerkbestuur „Sankt Johan nis", Hamborn a. R. op tot bijwoning eener vergadering van obligatiehouders, welke zal plaats hebben op Maandag 9 Mei 1938, 11 uur v.m. ten kantore van de Nederlandsche Land- bouwbank N.V., Keizersgracht 507/11, Amster dam (C.). De agenda vermeldt: 1. De Trustee te machtigen om royement te verleenen van de hypothecaire inschrijving voor bovenstaande leeningen, voor zoover deze rust op de Abtei-Oberschule te Hamborn, ka dastraal bekend Gem. Hamborn Flur Nr. 76, Parzellen 169/13 u. 170/14, nadat de debitrice op Tilgungssperrkonto de tegenwaarde in Reichsmark van nominaal ƒ30.000 obligaties heeft gestort. 2. Goed te keuren, dat, in afwijking van de besluiten, genomen in de vergadering d.d. 12 April 1935, de gestorte bedragen worden aan gewend tot aflossing van de volgende nominale bedragen aan obligaties: op de eerste serie ƒ15.000, op de tweede serie 7000 en op de derde serie ƒ8000. De doorhaling van de hypothecaire inschrij ving zal alleen plaats vinden, indien de borg dezer leening, de Stadtische Sparkasse Duis burg, zich hiermede accoord heeft verklaard, In ons artikel over „Volkshuisvesting en Jeugd" hebben wij erop gewe zen, van hoe groot belang een goede volkshuisvesting is voor een zedelijk en lichamelijk gezond gezinsleven, voor een behoorlijke opvoeding en harmoni sche ontwikkeling der jeugd. De Engel- schen typeeren het groote belang van de woning in het leven door den slagzin „My home is my castle" (Mijn huis is mijn burcht). Wij, katholieken, zouden moeten kunnen zeggen: „Mijn huis is mijn heiligdom" en dan moet onder „huis" verstaan worden niet enkel de materieele woongelegenheid, maar heel het leven, dat zich daarbinnen voltrekt. Het gezin is de bouwsteen van de maat schappij, de gezinswoning moet zoodanig zijn, dat die bouwsteen tegen alle on gunstige invloeden van buitenaf bestand kan blijven. De strijd tegen krotwonin gen en vóór gestadige verbetering van de volkshuisvesting is een strijd van groote, hygiënische, sociale, cultureele en moreele beteekenis. In ons land wordt die strijd, vooral in vergelijking met vele andere landen, op hoogst waardeerbare wijze gevoerd, maar niettemin mag er nog niet van een volledige zegepraal ge sproken worden. Er valt op dit terrein nog veel dringend noodzakelijk werk te verrichten, werk, dat onder de huidige omstandigheden, nu naar groote werk- objecten gezocht wordt ter beteugeling van een schier catastrophale werkloos heid, nauwelijks met te groote voortva rendheid kan worden aangepakt en voortgezet. Er bestaat nog altijd te veel behoefte aan goede en vooral goedkoope gezinswoningen. Maar hoeveel er op dit terrein nog te wenschen mag zijn, de volks huisvesting hier te lande steeKt waarlijk paradijselijk af tegen de toe standen, welke op dit gebied nog steeds in het land der zgn. proletarische dicta tuur, de Sovjet-Unie heerschen. Meer dan twintig jaar lang „schalten und walten" de Sovjets om hun geliefden „ar beiders" een materialistischen hemel op aarde te geven, maar zij zijn daarin nog geenszins geslaagd. Zou in dit échec misschien de oorzaak gezocht moeten worden van Stalin's barmhartigheid, die zijn meest verdienstelijke partijgenoo- ten per executiepeleton van de Russische aarde, waar het maar geen hemel wor den wil, pleegt te doen verdwijnen? Hoe het in de Sovjet-Unie met de woning toestanden gesteld is, blijkt duidelijk uit de advertentiekolommen der Russi sche dagbladen. Bijna dagelijks komen daarin advertenties voor, die bewijzen, dat de „Bed en Sofa"-situatie er nog even afschuwelijk is als in de eerste ja ren na de revolutie. Een blik b.v. in de „Wetschernjaja Moskwa" van 26 Maart j.l. toont duidelijk het verschil aan. dat er bestaat tusschen het verhuursysteem in de Sovjet-Unie en dat van de door de communisten zoo gehate en veraf schuwde „kapitalistische" landen. Ter wijl men in elke krant van de westelijke cultuurlanden tal van woningen gead verteerd ziet met een grooter of een kleiner aantal kamers, bieden de ver huurders in de „Wetschernjaja Moskwa" uitsluitend enkele kamers, ja zeer vaak vaak slechts hoeken van kamers voor geheele families aan. Zoo vinden wij b.v. in bedoeld nummer o.a. de volgende ad vertenties: „Koop een kamer" (het is teekenend voor den woningnood in de U.S.S.R., dat woningen doorgaans niet gehuurd kunnen worden, maar van den vorigen huurder tegen een aanzienlijken prijs moeten worden afgekocht); „Een echtpaar vraagt een kamer te koop", „Alleenstaande ingenieur zoekt een ka merhoek te huur"; „Gedeelte van een kamer te huur gevraagd door een alleen staanden journalist" enz. Zulke adver tenties logenstraffen op wel heel open lijke en betrouwbare wijze de fraaie fa bels over den „socialistischen opbouw". Wat uit dergelijke woningtoestanden moet voortkomen bij een volk, dat stel selmatig vervreemd wordt van elk gods dienstig en zedelijk beginsel, kan men slechts met huiverende ontzetting gissen. Aan het verslag der N.V. Tabaksindustrie v.h. Gebr. Philips te Maastricht over het boekjaar 1937 ontleenen we het volgende: Ondanks de sterk gestegen prijzen der grond stoffen volgden de opbrengstprijzen de dalende richting. De groote vraag van het publiek is naar fabrikaten in de goedkoopste prijsklasse. Teneinde aan de concurrenteie het hoofd te kunnen bieden, moeten wij ook aan die vraag voldoen, waardoor met winst werken niet meer mogelijk is. Wel is de laatste maanden een streven merkbaar naar ordening, doch gemak kelijk gaat dit niet, daar er een te groot aantal fabrikanten zijn, die ieder hun eigen wenschen hebben. Op een of andere wijze zal toch een op lossing der moeilijkheden gezocht dienen te worden. Verschillende drastische maatregelen werden toegepast, teneinde het verlies zoo klein moge lijk te houden. Niettegenstaande de nog steeds hooge tol muren nam de export iets toe. In de Zaterdag gehouden algemeene verga dering van aandeelhouders werd besloten con form het voorstel het verlies groot 18.005, over te brengen naar nieuwe rekening. onder nederigheid is het on mogelijk iets te genieten zelfs geen hoogmoed.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 11