Daladier's herstel plannen Nanking, stad der verschrikkingen Het nieuws van heden Hitler's reis naar Rome DIJJERS Zuid-Tirol en het Derde Rijk MACABERE CIJFERS DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS HOTEL - CAFE - RESTAURANT Uw lunch wordt ook op het terras geserveerd DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM DINSDAG 3 MEI 1938 - AVONDBLAD VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21153 Ministerraad keurt aantal decreten goed, welke tot een verbetering der financiën moeten leiden Belastingen met 8 pCt. verhoogd Remt Berlijn Henlein? De nieuwe organisatie der Sudeten-Duitsche partij Het WeeriiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiNiiiiiiiiiiiiiiHiiiii „Hitier moet een einde maken aan de activiteit der Duitsche minderheid Danzig richt een protest tot Polen Waarschuwing van een Japansch minister Komintern zaait onrust onder het volk Naar schatting zijn tijdens de Ja- pansche bezetting 42000 onge wapende menschen gedood De Zeeëngten-conventie Italië toegetreden Duitsche troepen in de kazerne te Kehl methoden zyn gebezigd. Hoe men net volk tracht te demoraliseeren BELANGRIJKE WERKEN TE GRONINGEN De kosten bedragen bijna een millioen gulden De overleden Belgische minister van Koloniën, Rubbens, is te Zele onder overgroote belangstelling begraven. Zes leden van het Christelijk Werkersverbond droegen de. lijkbaar. Stakingsonlusten op Jamaica De bruiloft te Doorn Prins Louis Ferdinand en groot vorstin Kyra van Rusland aangekomen DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN "MAY0NNAI5E en SALADE 5AU5 De Italiaansche grens gepasseerd Manifest van den gouver neur van Rome Mr. dr. A. Baron Röell Commissaris der Koningin nagenoeg hersteld Wie is de gelukkige? Kon. Ned. Akademie van Wetenschappen Nieuwe leden van. de afdeeling Letterkunde HET WEER KLAART OP Geen stijging van temperatuur Buitenhof Telefoon 117375 Den Haag OP VASTENDAGEN SPECIALE SCHOTELS - MAGER MENU NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek PARIJS, 3 Mei. (Havas) De Fransche ministerraad heeft gisteravond een aantal decreten onderteekend, die moeten leiden tot geleidelijk financieel en economisch her stel van Frankrijk. De bevolking zal zich een „tijdelijke inspanning" moeten getroos ten en een extra-bedrag aan belastingen opbrengen tot een totaal van 4 milliard. De decreten luiden als volgt: 1. Decreten ter bevordering van de productie: aanmoediging van huizenbouw in steden en op bet platteland, opruiming van krotten, ont wikkeling van het toerisme, vermindering van lasten ten gunste van den uitvoer, maatregelen ten voordeele van handwerkers, aanbouw van schepen. 2. Decreten voor de organisatie van den ar beid: regeling van de veertigurige werkweek. 3. Decreten voor de organisatie en de uit breiding van het crediet, maatregelen ter be scherming van evenwicht en eenheid der be- grooting: strenge controle op het beheer der credieten en de uitvoering der begrooting, een buitengewone nationale bijdrage, extra-heffing op de winsten van ondernemingen, die voor de defensie werken en die, welke een concessie hebben. In het decreet betreffende de begrooting ko men drie series maatregelen voor, die ten doel hebben: Herstel van de eenheid der begrooting; Grootere orde en gestrengheid in het beheer der credieten; Het vragen van een „buitengewone tijde lijke inspanning" van het land ten bate van het financieel herstel. Deze „tijdelijke in spanning" zal bestaan uit een verhooging met 8 pet. van alle staatsbelastingen tot een totaal maximum van ongeveer 4 mil liard. Dit is ongeveer het bedrag van de uitgaven, die van de buitengewone op de gewone be grooting zullen worden overgebracht. In de toelichting bij deze decreten wordt verklaard, dat het algemeen financieel herstel slechts geleidelijk kan intreden in een periode geschat op minimaal twee jaar. De thans ont worpen maatregelen hebben tot voornaamste doel een dam op te werpen tegen verderen ach teruitgang en voorwaarden te scheppen voor uiteindelijke financieele samenwerking en eco nomisch herstel. Het tijdelijke offer, dat door verhooging van belastingen van het volk wordt geëischt, is be stemd om de economische bedrijvigheid weer op gang te brengen en de productie aan te Wakkeren. PARIJS, 3 Mei. (Havas). Mevrouw Ta- bouis schrijft in l'Oeuvre: Wij weten uit goede bron, dat men te Berlijn sedert de Fransch- Britsche besprekingen de heftigheid der aan hangers van Henlein tempert. Hitler en Goering hebben, aldus mevrouw Tabouis. in het geheim verklaard, dat indien Frankrijk er ooit in zou slagen van Italië den Waarborg te verkrijgen, dat het in geval van een Fransche inmenging in Midden Europa neutraal zal blijven, Duitschland af zou zien van zijn plannen tegen Praag. PRAAG, 3 Mei. (Havas). In een interview heeft een gezaghebbende persoonlijkheid van de Sudeten-Duitsche partij verklaard, dat de nieuwe organisatie der party ten doel heeft, alle Duitschers in Tsjecho-Slowakije te dwin gen tot aansluiting by de partij en tot gehoor zaamheid aan Henlein. Tot dat doel is een uit gebreide organisatie geschapen, gaande van straten en wijken tot kringen, die overeen ko men met de bestaande kiesdistricten. Volgens dezen zegsman zou men het dengenen, die buiten de partij blijven, zeer lastig maken. Er wordt een hooge raad ingesteld, bestaande Uit 23 leden, die in feite „ministers" zullen zijn. Aan het hoofd staat Henlein, wiens bevoegd heden absoluut zouden zijn. E! Hoogste barometerstand 774.6 te H Thorshavn. jj= Laagste barometerstand 753.7 te Szegedin in Hongarije. VERWACHTING: Meest matige, Noord- oostelijke tot Oostelijken wind, gedeeltelijk Ëj bewolkt, weinig of geen regen, koude nacht met kans op nachtvorst, weinig verande- ring in temperatuur overdag. S Zon op v.m. 4.28 onder n.m. 7.27 uur. Lich op n.m. 7.57. Maan op v.m. 6.55 onder n.m. 11.23. Eerste Kwartier 6 Mei. illllllllllilllllllllilllllllllllllllllllllilllllllllillllllllllllllllliillllllllllillTi ROME, 3 Mei. (Havas). De „Regime Fas- cista", orgaan van Roberto Farinace, lid van den grooten fascistischen raad, publiceert een hoofdartikel, waarin gezegd wordt, dat de Duitschers in den „boven-Etsch" (Zuid-Tirol) slechts een „kleine minderheid" vormen slechts 3 pet. van de overigens geheel Italiaan- sche bevolking en dat 't bezoek van Hitier aan Italië voorgoed een einde zal maken aan de activiteit van allen, die de kwestie van deze vroeger Oostenrijksche provincie ter sprake brengen. Sprekende over Oostenrük geeft de schryver als zyn meening te kennen, dat men beter als buurman een bevriend volk kan hebben dan 'n „perfide regeering"; hy voegt hieraan toe, dat ook indien eens menschen en toestanden zou den veranderen, Italië de onaantastbaarheid van zijn gebied zal weten te verdedigen. Ten slotte verklaart Farinace er van overtuigd te zijn, dat Hitier enkele leiders, vooral bepaalde geesteiyken in de provincie Bolzano, zal weten te overtuigen, dat 't niet alleen vergeefsch, doch zelfs gevaarlijk is agitatie te verwekken. Duitschland zal eenzelfde autoriteit weten uit te oefenen ten aanzien van zekere leiders van de beweging „voor een Italiaansch Dalmatië", als toen het verdrag van vriendschap met Joe- go-Slavië werd gesloten. TOKIO, 3 Mei. (D.N.B.) De minister van Binnenlandsche Zaken admiraal Soetsoegoe heeft in een gisteren gehouden toespraak ver klaard, dat de dringendste taak voor het Ja- pansche volk daarin bestaat, een snelle en gron dige oplossing van het conflict met China te be reiken. Soetsoegoe verklaarde voorts, dat, ook al maakt de geesteiyke mobilisatie goede vor deringen, het toch noodig is, dat het geheele volk nog meer begrip toont voor den tegenwoor- digen toestand, teneinde de belangrijke sociale en economische vraagstukken gemeenschappe lijk op te lossen. De minister betoogde, dat de Komintern van dit critieke tydperk gebruik maakt om langs verschillende wegen onrust on der het volk te zaaien. Hy eischte, dat de com munistische denkbeelden ten sterkste onder drukt zouden worden. De nieuwe verkeersbrug over het Merwedekanaal in den weg VleutenUtrecht is Maandag voor het verkeer opengesteld, waardoor de oude draaibrug heeft afgedaan De K. R. O.-Studio te Hilversum voltooid Nauwelijks was de schutting gevallen, of onze fotograaf knipte het bouwwerk van Willem Maas met de ceramieke voor stellingen van Nicolas. ROME, 3 Mei. (D. N. B.) Officieel wordt me degedeeld, dat de Italiaansche regeering is toegetreden tot de zeeëngtenconventie van Montreux. Italië handhaaft daarbij de restric ties, die het gevolg zijn van zijn uittreden uit den Volkenbond. STRAATSBURG, 3 Mei. (Havas). Maandag middag heeft een detachement gemotoriseerde Duitsche troepen met auto's en motoren met Zyspan bezit genomen van de kazerne te Kehl, aan den rechteroever van den Rijn, nabij de brug tusschen Duitschland en Frankrijk. In Kehl was overal de vlag geheschen, DANZIG, 2 Mei (D.N.B.) Naar de pers dienst van den Senaat te Danzig mededeelt, heeft de Senaat bij de Poolsche diplomatieke vertegenwoordiging geprotesteerd tegen de ar restatie van een Danzigsche staatsburgeres, mevrouw Charlotte Kloedzinski. Mevrouw Kloedzinski had zich naar aanleiding van een telefonische mededeeling, dat haar moeder een ongeluk had gehad en in een zie kenhuis te Gdingen was opgenomen, naar Gdingen begeven. Aan de grens werd zy gear resteerd, daar zy de deviezenwetten zou hebben overtreden. Later bleek, dat de mededeeling om trent het ongeval, dat haar moeder was over komen, valsch was. De senaat heeft in het bij zonder ook hiertegen geprotesteerd, dat by de arrestatie van mevr. Kloedzinski dergelijke i tm.n_ (Van een bijzonderen correspondent) Een der leden van de Internationale Hulporganisatie in China heeft in Nanking en in de zes districten uit de omgeving van die stad, welke tezamen 2 pCt. van het totale door de Japanners bezette ge bied vormen, een onderzoek ingesteld naar de gevolgen van den oorlog. Uit het resultaat van dit onderzoek notee- ren wij het volgende: In de evenbedoelde zes districten, welker be volking van landbouw en veeteelt moet be staan, werden 57000 buffels en 36000 ezels ge dood, zynde 90 pCt. van alle huisdieren van dat gebied. De Chineesche landbouw is, naar men weet, voor een groot deel afhankelijk van kunstmatige bevloeiing. In het gebied, waar- In de gemeenteraadsvergadering van Maan dagavond heeft de raad van Groningen zonder hoofdeiyke stemming aangenomen de voor dracht van B. en W. betreffende uitvoering van werken met steun van het Werkfonds. De kosten van deze werken, voor zoover ten laste der gemeente komende, bedragen bijna een millioen gulden. Deze werken zijn: Demping van het Boterdiep, verbetering van het Ooster Hamrikkanaal, demping van het Gorechtka- naal, alsmede rioleeringswerken in het oosten der stad. over het onderzoek zich uitstrekte, werden 80.000 irrigatiewerktuigen en -installaties ver woest. Ongeveer 200.000 kleinere landbouw werktuigen werden door de Japanners als brandstof gebruikt, terwijl de metaaldeelen naar Nippon werden gezonden. In de omgeving van Nanking is het land binnen een gemiddelden afstand van tien mij len van alle wegen en spoorwegen geheel en al verwoest. Vóór den oorlog had Nanking een bevolkin; van 1.000.000 zielen. Thans is het inwonertal niet grooter dan 700.000. In het gebied van Nanking kon slechts 10 pCt. van de rijstvelden bezaaid worden. Ruim 75 pCt. van de boeren heeft geen zaaigraan voor den volgenden oogst. Van de 40.000 gebouwen, die Nanking tel de, zyn er 12000 door het vuur vernield. Met uitzondering slechts van 12, werden al die gebouwen verwoest tydens de uitspattingen, die onmiddellyk na de Japansche bezetting plaats vonden. Ongeveer 45 pCt. van alle transporteerbare bezittingen van de Chineesche burgers van Nanking werd geroofd. Naar schatting zijn tydens de Japansche bezetting 42000 ongewapende menschen gedood, waaronder meer dan 12000 vrou wen en kinderen. Circa 26 pCt. van de mannelijke inwoners tus schen 16 en 60 jaar, die Nanking vóór de Ja pansche bezetting telde, is verdwenen. Een deel van hen is langs de oevers van de Yangtse opgejaagd en door mitrailleurvuur weggemaaid en een ander deel verricht dwangarbeid. Er is op het oogenblik geen enkel buiten- landsch of Chineesch magazyn meer in Nan king. Doch sedert December zyn 600 Japan ners in de stad gearriveerd, die 71 zaken heb ben geopend in geconfiskeerde gebouwen. Sedert 18 jaren heeft men te Nanking geen heroïne en morphine zién verkoopen, terwijl ook het opium de laatste jaren geheel verdwe nen was. Op het oogeiiblik worden opium zoowel als heroïne en morphine openly k ver- kceht. De venters schreeuwen er mee langs de straten. Deze verdoovingsmiddelen worden ge ïmporteerd door de zoogenaamde „Speciale Sectie" van het Japansche leger, welke alle middelen te baat neemt, om het gebruik van dit demoraliseerende gif door de bevolking aan te moedigen, welke methode, naar men weet, door het Japansche Kwantoeng-leger ook in Mandsjoerije en Noord-China werd toegepast. KINGSTON (Jamaica), 3 Mei. (Reuter). Onder de arbeiders op de suikerplantages te Frome (Westmoreland) is een groote staking uitgebroken, waarbij het tot ernstige ongere geldheden is gekomen. De politie zag zich ge noodzaakt van de vuurwapenen gebruik te maken. Vier personen werden gedood, vijftig liepen verwondingen op. De politie heeft voorts 73 personen gearresteerd. De stakers hebben eenige plantages in brand gestoken. Met den D-trein uit Beriyn, die om 8.25 uur te Amersfoort arriveerde, zyn vanochtend aan gekomen prins Louis Ferdinand van Hohenzol lern en grootvorstin Kyra van Rusland, die morgen op huize Doorn kerkeiyk in den echt zullen worden verbonden, nadat het burgeriyk huwelijk Maandag te Potsdam was voltrokken Tot het gezelschap van het bruidspaar, dat uit ongeveer 25 personen bestond, behoorde ook de Duitsche ex-kroonprins. Op het station waren ter begroeting aanwe zig twee hooge functionarissen van huize Doom, de kolonel van de marechaussee, D. van Hou ten, alsmede de stationschef, de heer J. Hout man. In een tiental auto's vertrok het gezelschap, voorafgegaan door een motorbrigade van de marechaussee, naar Doorn. Vanmorgen om negen uur zyn prms Louis Ferdinand van Hohenzollern en groot vorstin Kyra van Rusland op Huize Doorn aangekomen. zy waren vergezeld van den vader van de bruid, grootvorst Kyrill, diens zoon, grootvorst Wladimir en diens neef, grootvorst Dmitry, vorst en vorstin zu Hohenlohe, oom en tante van de bruid, en den erfprins zu Leiningen, zwager van de bruid, voorts den vader en de moeder van den bruidegom, ex-kroonprins Wilhelm en de ex-kroonprinses Cecilie, de prinsen Friedrich en Hubertus en prinses Cecilie, broeders en zuster van den bruidegom, de prinsen Eitel-Friedrich, Adalbert August, Wilhelm en prins Oskar, ooms van den brui degom, met de prinsessen Adalbert en Oskar, den groothertog en de groothertogin van Mecklenburg, oom en tante van den bruidegom, alsmede de erfprinses zu Salm, vriendin van den huize. Om kwart voor een vereenigde het gezel schap zich aan een lunch. Vanavond wordt op Huize Doorn een diner gegeven, waaraan H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bemhard zullen aanzitten. Op het diner volgt een soirée. Tot de verdere gasten behooren-, graaf K. G. L. von der Goltz en mevrouw, uit Arnhem, baronesse C. von Pannwitz, uit Bennebroek, baron von der Heydt uit Zandvoort, de burge meester van Doorn, J. H. E. baron van Nagell en mevrouw, de heer en mevrouw mr. H. Th, s'Jacobs uit Huis ter Heide, baronesse R. C. van Heeckeren van Keil, geb. gravin Bentinck, graaf Carlos Bentinck, jhr. en jkvr. C. A. de Pesters uit Zeist, mr. C. J. baron van Tuyll van Serooskerken en mevrouw uit Zeist, F. C. C baron van Tuyll van Serooskerken en me vrouw uit Zuilen, jhr. en jkvr. J. D. W. H. Schorer uit Utrecht, de heer en mevrouw Blanckenhagen uit Utrecht, jkvr. C. A. de Beaufort uit Doorn, mevrouw E. D. van der en de heer A. J. Brandt uit Belastingen in Frankrük worden met 8 pet. ver hoogd; de decreten, welke moeten leiden tot een financieel herstel, gepubliceerd. Hitler is hedenmorgen te acht uur de Italiaan sche grens gepasseerd. Italië treedt toe tot de Zeeëngten-conventie. Stakingsonlusten op Jamaica. De Commissaris der Koningin in Noordholland, mr. dr. A. baron Röell, is nagenoeg hersteld. Nieuwe leden van de Kon. Ned. Akademie van Wetenschappen, afdeeling letterkunde. DE FUHDOOEVER GEBPUIKT INNSBRUCK, 3 Mei (Havas) De trein, waarmede Hitier op weg is naar Rome, passeerde vanmorgen om 8 uur de Duitsch-Italiaansche grens aan den Bren ner. Het station was versierd met lictoren bundels en hakenkruisvlaggen. Op het oogenblik, dat de trein het station binnenreed, weerklonk het fascistenlied. Een speciale missie onder leiding van den hertog van Pistoia heeft namens den „koning van Ita lië en keizer van Abessinië" den Führer verwel komd. Een andere missie, onder leiding van Starace, was door Mussolini afgevaardigd. Ter gelegenheid van het bezoek van Hitier aan Rome heeft de gouverneur der stad het volgende manifest laten publiceeren: .Romeinen, vanavond zal de Führer in de stad aankomen. Groet met volle geestdrift den leider van het groote Duitschland, dat in be slissende uren aan het fascistische Italië he: tastbare bewijs van zijn solidariteit heeft ge geven. Geeft uiting aan uw vriendschappeiyke gevoelens, teneinde de banden van vriendschap der twee groote volkeren, die gemeenschappe lijke belangen en idealen te verdedigen hebben en zich vereenigd gevoelen door het hechte voornemen, den vrede te dienen, nog steviger te maken." De Commissaris der Koningin in Noord-Hol land is thans in zooverre hersteld van het hem Maart overkomen ongeval, dat hy aan 't einde van deze week de Maria-Stichting te Haarlem hoopt te verlaten. Omstreeks half Mei rekent hij dan al zijn functies weder te kunnen her vatten. AaBoi&sevain Driebergen. Verschillende vbrstelyke personen hebben we gens rouw of ongesteldheid voor de gezonden uitnoodiging moeten bedanken. Onder dezen zyn de hertog en hertogin van Brunswijk, oom en tante van den bruidegom, prinses Heinrich, oud-tante van den bruidegom, prinses Nikolaus van Griekenland, landgraaf en landgravin van Hessen, oud-tante van den bruidegom, koningin van Denemarken, tante van den bruidegom. Morgen om twaalf uur wordt het kerkeiyk huwelijk gestoten voor hofprediker Doehring. Na deze plechtigheid wordt een galamaaltyd aangericht. H. M. de Koningin heeft bekrachtigd de volgende benoemingen der Koninklyke Neder- landsche Akademie van Wetenschappen, afdee ling letterkunde. Tot gewoon lid van de heeren: prof. mr. A. H. M. J. van Kan, prof. dr. J. Lindeboom, prof. "dr. J. H. Thiel en prof. dr. J. de Vries. b Tot buitenlandsch lid van de heeren: prof. dr. B. Hrozny, hoogleeraar aan de Karel-Uni- versiteit te Praag en prof. dr. N. Trubetskoi, hoogleeraar aan de universiteit te Weenen. c Tot correspondent van de heeren: dr. Th. Th. Pigeaud, ambtenaar voor de beoefening der Indische talen en dr. F. R. J. Verhoeven, landsarchivaris te Batavia. In de trekking van de Staatsloterij is heden de hoofdprys van f 25.000.— gevallen op no. 9126. De algemeene weerstoestand doet verwachten, dat in onze omgeving de wind uit Oost zal blyven en dat het weer zal opklaren. De opklaring zal echter geen stijging van tempe ratuur brengen en by opklaring in den nacht blijft het gevaar voor nachtvorst bestaan. Stand op Dinsdag 1 uur n.m.: Vorige stand: 762.3 762.2

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1