I een D De Zijlweg-bult Haarlem, 3 Mei hoogstaande vrouw Kort en volledig DINSDAG 3 MEI 1938 Gouden jubileum van den Ned. R.K. Volksbond 5348 werkloozen JUBILEUM NACHT VOORSTELLING A. BENNO De tweelingen Rechtspraak aan den loopenden band Gemeente doet geen pogingen meer voor den aankoop van het huis van de fa. Viets Onteigeningsproces verloren De heer Viets wil geen verkoop Wel geprocedeerd JAARVERGADERING „SNELVERBAND" öHeen bij KREYMBORG HET MOBILISATIEKRUIS AGENDA Bioscopen 4 Mei Bioscopen UW STOFZUIGER DE STOFZUIGER CENTRALE HAGEMAN Programma Radio-Centrale jurséance van betaling Zaanland- sche Bank N.V. xsmr STAD Zondag 15 Mei zal in onze bisschopsstad het gouden jubileum van den Ned. R.K. Volksbond in het bisdom Haarlem worden gevierd. Om 10 uur zal in de kathedrale kerk döor Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, een Pontificale H. Mis worden opgedragen De namiddag zal worden besteed aan receptie en herdenkingsvergadering. Ook de burgerlijke autoriteiten willen van hun belangstelling blijk geven door een officieele ontvangst ten stad- huize van de afgevaardigden. Deze zal Maan dag 16 Mei plaats hebben. De R.K. Volksbond is een der meest sympa thieke vereenigingen, die er bestaan. De idee, waaruit hij geboren werd, was zuiver als goud, en de mannen, die er zich voorspanden, een voudige, maar uiterst moedige katholieken. In üe dagen toch, dat het roode gevaar als een revolutiespook opkwam en in een snellen groei allen, die het tegenwerkten met vernietiging bedreigde, was de stichting van den Ned. R.K. Volksbond de eerste schuchtere poging om een dijk tegen dezen revolutievloed op te werpen. En deze poging is een daad van groote waarde geworden. Zfj is het begin geworden van dat machtig heir van principieel georganiseerden, dat o.m. in 1918 aan Troelstra een halt toeriep. Het is een bewogen en een aandoenlijke ge schiedenis, die van het ontstaan van de afdee- ling Amsterdam, de eerste, van den R.K. volks bond. Mgr. Dr. G. C. van Noort, Deken van Amsterdam, verhaalt er van in het gedenkboek. „Tal van voortrekkers," aldus Mgr. dr. van Noort, „uit de eerste jaren, ik noem slechts Kok, Smit, Wittmarschen en Wessendorp, wa ren „eilanders" en ik was kapelaan op de eilan den, kapelaan met voor dien tijd nog al sterken socialen inslag. Zoo werd ik als vanzelf zoo'n beetje bij den Volksbond betrokken en leefde vol belangstelling zijn eerste jaren mee. Wat was er een heerlijke geestdrift, als bij de vergaderingen de groote zaal van Plan- cius volliep om te lusteren naar den onver- getelijken eersten voorzitter, Passtoors, of den voorzichtig stuwenden eersten adviseur, Rector Eygenraam; als uit volle borst het bondslied gezongen werd door die honderden mannen, die voor het meerendeel nog wel niet precies Wisten, waar het heen moest, maar die voelden dat zij te lang alleen hadden gestaan, dat orga nisatie een eisch van den tijd was, terwijl de besten onder hen ook aanvoelden, dat alleen een organisatie op principieelen, d.i. katholieken grondslag in staat zou zijn om al hun belangen harmonisch te bevorderen. Een wèl markante, maar vrij onbeduidende gebeurtenis werd de naaste aanleiding tot de stichting van den Volksbond, maar bracht te vens het gevaar mee, dat die Bond niet veel meer zou worden dan een vereeniging tot. het organiseeren van Roomsche feesten. Echter Mgr. Bottemanne heeft terstond doelbewust het rechte spoor gewezen; de nieuwe vereeniging moest bij gelegenheid feestelijke bijeenkomsten organiseeren, goed, maar dit moest bijzaak zijn en ook dat bijkomstige moest dienstbaar ge blaakt worden aan het groote doel: de gods- dienstig-zedelijke, cultureele en stoffelijke ver heffing van den arbeidersstand. Beveiliging van den katholieken werkman tegen de dwalingen van het Socialisme werd natuurlijk ook beoogd, maar de doelstelling was positief, niet negatief. De sterke leiding van Mgr. Bottemanne. die d.Oor Passtoors aanstonds begrepen en daarom te gereeder gevolgd werd, is voor den jongen hond van onschatbaar voordeel geweest, terwijl de warme sympathie en de steun van den bis schop veel heeft bijgedragen tot zijn snelle uit breiding in die dagen, toen zeer velen nog van bordeel waren, dat zulke vereenigingen eer een kwaad dan een goed, en op zijn best een nood zakelijk kwaad waren. Uit den Volksbond groeiden spoedig allerlei OP ELKE BUS EEN BON VOOR GESCHENKEN Bewerkt naar het Fransch door CHRISTINE KAMP sociale voorzieningen, aanvankelijk natuurlijk op zeer bescheiden voet, later, overeenkomstig den eisch des tijds, talrijke vakvereenigingen. Er is 'n tijd geweest, dat deze vakvereenigingen, inzonderheid in de groote steden, de moeder niet enkel over het hoofd groeiden, maar ook de trouw aan de moeder sterk verminderden, met het zeer reëele gevaar, dat de zorg voor stoffelijke belangen de principieele doelstelling naar den achtergrond zou dringen. Daarin is gelukkig, in de laatste jaren, althans in Amster dam over andere plaatsen kan ik niet oordee- len kentering gekomen. Het bewustzijn, dat de mensch weliswaar zonder brood niet kan leven, maar daarom toch geenszins leeft van brood alleen, wordt geleidelijk weer levendiger en versterkt hoe langer zoo meer de belang stelling voor den ouden Volksbond, die als standsorganisatie de nobele roeping heeft de godsdienstig-zedelijke en cultureele belangen van den arbeider te bevorderen." Zooals in Amsterdam is het in vele plaatsen van ons bisdom gegaan. In den R.K. Volksbond kwamen de besten onder de katholieken bijeen. Thans is het een standsorganisatie geworden voor bijna uitsluitend werknemers, maar in die eerste dagen waren er de katholieken van allen rang en stand bijeen, die zich daar één en krachtig voelden. Met welk een prachtig élan werd daar het bondslied "Voor God en Kerk, Vorstin en Land" gezongen! De RK Volksbond is gesticht door mannen met zoua- venbloed in hun aderen en het is dit soort moed, dat het katholicisme in Nederland zijn huidige krachtige positie heeft bezorgd ert doen behouden. Wel is er reden om feest te vieren! In de afgeloopen week daalde het aan tal werkloozen tot 5348, of 213 minder dan in dezelfde periode van 1937 en 935 minder dan in 1936. Ook zijn we beneden 1935. Ondanks de zeer bijzondere omstandigheden, waaronder de gala-nach tv oorstelling in het Rem brandt Theater ter huldiging van den Holland- schen filmpionier A. Benno werd gehouden (verjaardag van H.K.H. Prinses Juliana), zoo is zij voor den jubilaris toch een groot succes gé worden. Alleen reeds de vertooning van de film: Veer tig jaren Cinematografie, was een hulde die er zijn mocht, daar dit filmwerk een document van groote waarde is, dat de film toont vanaf haar primitieve oer-stadium tot het perfecte, geraffineerde schouwspel dat we heden ten dage kennen. Daartusschen in is aandacht ge schonken aan alle uitingen van de film en zijn er voorbeelden van in opgenomen, o.a. van de filmende absolutisten, die hun gave en zuivers filmopvattingen verwerkten (Oscar Fischinger), van op filmgebied experimenteerende biologen, zooals van J. C. Mol te Haarlem met zijn prach tige stukjes kristallenfilm, van Amerikaansche, Russische en andere Europeesche speel- en ope rettefilms, in een woord: er wordt een totaal overzicht in gegeven van de ontwikkeling* der film in al haar geledingen. Er bevinden zich in deze film uiterst zeldzame gedeelten, welke een groote waarde vertegenwoordigen. We herinneren ons zelfs, dat toen deze filmpjes het vorig jaar voor een uitgelezen publiek in de Cité Universi taire te Parijs werden vertoond, de toenmalige minister-president van Frankrijk ze qualificeer- de als een der grootste schatten welke Frankrijk Is het te verwonderen, dat de vertooning1 van een dergelijk filmwerk ter eere van een jubilaris, inderdaad als een zeer groote hulde beschouwd kan worden, temeer wanneer zoo'n zelfde jubila ris een 35 jaar lang de ontwikkeling van de film van zeer nabij heeft gadegeslagen en er zelf ook een werkzaam aandeel in heeft gehad om haar nader tot het publiek te brengen? „Eerst nu kunnen we pas goed begrijpen", al dus de heer D. Hamburger Jr., de voorzitter van den Nederlandschen Bioscoopbond, tijdens zijn huldigingspeech, „wat een ontzaglijk werk het voor U geweest is, tientallen jaren her voor ons eigen land een acceptabele film te maken, als we zien welk een geweldige moeite er thans nog voor noodig is, dat vandaag den dag nog te doen". En dat is inderdaad juist. Want al amuseeren we ons kostelijk met de producten, die toentertijd in de Hollandia-film- fabriek aan het Suaarne,, mede door den heer Benno tot stand kwamen, ze waren toch heusch niet zoo heel veel slechter dan hetgeen toen de wereldfirma's van naam leverden. Het zwaaien met de armen en het aannemen van .een kalfsachtige gezichtuitdrukking waren zoowel voor Mary Pickfcrd als voor Lily Bouw meester nod zakelijke gebaren en houdingen om verdriet en teleurstelling uit te drukken. Dat do heer Benno echter niet blind bleef voor den vooruitgang op filmgebied, bewees hij met zijn „Op Hoop van Zegen", welke als film in haar ge heel genomen tot de allerbeste van de Neder- landsche totaalproductie gerekend kan worden. Vanzelfsprekend werden er van al die 35 jaren lang dat de jubilaris zich in het filmbedrijf be woog, ook fragmenten van films vertoond, waar mede hij annex is geweest, terwijl Sylvain Poons en Heintje Davids een der even te voren op de film geziene gedeelten uit ,„De Jantjes" op het tooneel naspeelden, wat natuurlijk een geweldig succes had. Trouwens, dat hadden alle artisten die op dezen avond belangloos hun medewerking had den toegezegd en „een stukje ten beste gaven" zooals dat heet. Louisette drceg op haar gebrui kelijke, zeer beweeglijke manier eenige pittige, stemmingverwekkende dingen voor, Tilly Ferin Bouwmeester zong' eenige liedjes van haar ABC- Cabaret-repertoire, Johan Kaart conferenceerde met eenige leutige moppen, terwijl Willy Mullens uit Den Haag de ouderwetsche gedeelten van zijn film: „Veertig jaar Cinematografie" toe lichtte op de wijze van den eertijds zoo in aan- zienden staanden explicateur. Er zouden nog meer aantrekkelijkheden te zien en te hooren zijn geweest, indien de tijd niet had gedrongen en het reeds tegen vieren liep. Het was toen, dat de jubilaris zelf ten tooneele verscheen en met prachtige bloemstukken en een schitterenden krans van den Bioscoopbond door den heer Hamburger werd gehuldigd, ter wijl hem tevens namens het huldigingscomité een enveloppe met inhoud werd overhandigd. De jubilaris dankte getroffen in een kort woord alle medewerkers en in het bijzonder den heer W. Bakker, den directeur van het Theater die de organisatie van het feest had gehad. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. op: den commandant van de brandweer, den heer J. van den Breek, wethouder Reinalda, terwijl zeer vele telegrammen, zoowel van autoriteiten en particulieren, als van uit het bedrijf voor den jubilaris waren binnengekomen. Misschien had de Fiscus den dag van afreke ning met opzet op 2 Mei gesteld. Zaterdag heeft immers ieder zijn salaris of weekloon ontvan gen en dan kan men dus Maandag, zij het niet met pleizier, de boete betalen, welke de politie rechter oplegt voor het vergeten van zijn pa pieren tijdens een autoritje, voor het niet-be- talen van wegenbelasting en wat voor kwellin gen aan de geneugten van het autorijden ook meer zijn verbonden. En dat gaat als het ware aan den loopenden band. Voor twintig, veertig rechtszaakjes in een uur draait men zijn hand niet. Het is'n mengel moes van verdachten, die elkaar voor den rech ter opvolgen en men verbaast zich erover wie zooal met een auto rijdt.... slagersjongens, kantoorbedienden, dienstmeisjes en wat al niet. Er zijn twee jongemannen, die probeeren op een listige wijze aan een boete te ontsnappen. Of nee, er zijn er natuurlijk meer, maar alleen aan hen gelukt het doorgaans.... De kruik gaat echter zoolang te water tot ze breekt of m.a.w. de truc kan ook mislukken. Die truc bestaat hierin, dat de jongemannen altijd elkaar de schuld geven als ze aangehou den worden wegens het rijden met een motor bakfiets zonder wegenbelasting te betalen. Ze rekenen erop, dat geen politieman of belasting ambtenaar hen uit elkaar kan houden. Ze zijn even groot, even oud, hebben denzelfden ach ternaam, en rood haar, kortom ze lijken als twee druppels water op elkaar. Op den koop toe zijn ze beiden bietenkoker van beroep en rijden' met dezelfde bakfiets. Hou dat nu maar eens uit elkaar! Maar er is één lëepe veldwachter, die, hoe dan ook, verschil kan ontdekken en die draaide hen er nu in. 10 boete was de eisch zoowel als het vonnis. Dat resultaat heeft ettelijke zit tingen gekost! Voor de fiscale beslommeringen aan de orde waren, werd een minder stichtelijk zaakje af gedaan. Een Haarlemmer had twaalf jaar lang verkeering met een meisje gehad, dat daarna... met een ander was getrouwd. Den Haarlemmer verdroot dat en bovendien kwamen er nog an dere onsmakelijke bijzonderheden bij. Hij spuw de zijn gal in eenige briefkaarten, die de Post plichtsgetrouw bij de gehuwde dame bracht, die ze op haar beurt naar de politie zond... De Haarlemmer moet zijn schriftelijke beleedigin- gen met veertien dagen gevangenis boeten, ten zij hij bij het Gerechtshof in Amsterdam nog wat „clementie" kan bereiken. Een andere Haarlemmer mag een maand lo gies op 's lands kosten genieten. Hij kwam bij een 69-jarige dame met het verzoek of hij even de tuinschop mocht leenen. Feitelijk verdiende hij toen een ander soort schop onder een zeker lichaamsdeel, want, terwijl de dame even den melkboer aan de voordeur te woord stond, gapte hij uit een kast in de kamer een bedrag van 12.50. Hij was zoo beleefd om nog wat geld in de kast achter te laten. De jongeman is al herhaaldelijk veroordeeld, maar toch zal hem de gastvrijheid van de gevangenis wel niet zoo goed bevallen als de door hem zoo misbruikte gastvrijheid van de vriendelijke oude dame! e optimist is een beter hervormer dan de pessimist. Wij hebben gemeld dat het huis in de Esschilderstraat door de gemeente is aan gekocht waardoor de leelijke en gevaarlijke sta-in-den-weg in de Rusterburgerlaan ver dwijnen zal. Naar aanleiding daarvan heb ben wij ook eens geïnformeerd hoe het met den aankoop van een anderen sta-in-den- weg staat: het huis van de fa. Viets op den Zijlweg. Moeten wij nog den vroegeren Zijlweg in de herinnering roepen? Met zijn te breede trottoirs, den smallen rijweg, waarvan een groot gedeelte door twee tramsporen werd ingenomen, en de bultige kinderhoofdjes, was de Zijlweg de erger nis van iedereen, die er langs moest passeeren. Een schoone, geasphalteerde baan kwam eenige jaren geleden verbetering brengen en wij zijn daaraan al weer zoo gewend, dat we haast niet beter weten of het is altijd zoo geweest. Toch was de toenmalige weg nog maar een „nood oplossing". Eén huis verhinderde dat men den weg definitief overal op de gewenschte breedte kon brengen. En de gemeenteraad besloot te procedeeren want de eigenaar was niet bereid zijn eigendom aan de gemeente te verkoopen. Dat alles is oude historie, hoewel die „immer neu bleibt". Ambtelijke molens malen langzaam, maar we vermoedden dat in dit geval de ambte lijke molen bij gebrek aan windkracht was blijven stilstaan, want vijf jaar is toch wel wat lang voor een onteigening. Het bleek bij nader onderzoek zelfs nog erger te zijn. Het onteigeningsproces is gestopt en de gemeente doet geen pogingen meer om het huis van de fa. Viets aan te koopen, zoodat de Zijlweg dus wel in een reeks van jaren de huidige „noodoplossing" zal moeten blijven. De heer Viets vertelde ons, dat hij zijn huis niet wil verkoopen omdat hij' nu al 41 jaar aan den Zijlweg gevestigd is en verplaatsing kan voor hem een groot nadeel zijn. Het gaat niet zoozeer om den prijs dien de gemeente voor zijn huis wil betalen, alswel om het feit zelve: den aankoop. Hij voelt er nu eenmaal niets voor om van zijn huis afstand te doen. Een eigenlijk onteigeningsproces is er nooit gevoerd. De gemeente heeft vroeger wel aanbie dingen gedaan, welke altijd door hem werden afgeslagen, maar geprocedeerd is er feitelijk niet. De heer Viets vindt het ook niet noodig, dat zijn huis moet verdwijnen. Het verkeer heeft plaats genoeg om te kunnen passeeren. Wel is er destijds eens een ernstig ongeluk geweest, waarbij een aangereden wielrijder op de punten van het hek om het huis werd „gespietst", maar dat ongeval: was geheel te wijten aan een dron ken man, die den wielrijder aanreed en heb zou bij ieder ander hek ook gebeurd kunnen zijn. De voornaamste reden voor den aankoop van het huis vond men in het minder mooie gezicht, dat de Zijlweg nu door de „bult", welke het huis vormt, levert. Maar de heer Viets acht dat nu niet zoo van belang dat hij er zijn huis aan wil offeren. En daarom wijst hij iederen aan koop steevast van de hand. Ten stadhuize deelde men ons mede, dat er wel degelijk een onteigeningsproces isi ge voerd en wel op grond van een bouwverbod. De gemeenteraad had vroeger al eens ver boden om gronden voor den openbaren dienst bestemd te bebouwen. De rechtbank heeft dat echter afgewezen en „de instanties vervallen verklaard", zooals dat heet. Het gemeentebestuur besloot toen geen hooger beroep in te stellen, waardoor het proces verder verviel. Men kon het toch niet eens worden met den heer Viets over den prijs van zijn huis en eenig succes verwachtte men niet bij verder procedeeren. Dat zou alleen maar hoogere kosten hebben gegeven. Vooral ook omdat de gemeente dan het geheele terrein van den heer Viets aan den Zijl weg zou moeten onteigenen, terwijl in werke lijkheid maar een strook grond voor verbreeding van den Zijlweg noodig is. Met dat al is het bultig gezicht van een van Haarlems voornaamste straten nu niet bepaald erg florissant en bevorderend voor het stads- schoon. Zooals de situatie nu is, lijkt de Zijl weg erg veel op een gemoderniseerde dorps straat, waar men vergeten heeft nog een restant uit oude tijden op te ruimen. De dorps huisjes zullen echter dus ook nog in de toe komst den Zijlweg blijven „versieren". De ge meente heeft in ieder geval het bijltje erbij neergelegd. Toch lijkt ons een oplossing vrij eenvoudig. Als men de huisjes eens naar achteren rolde, waar nog genoeg vrij terrein aanwezig is? De heer Viets bleef dan aan den Zijlweg gevestigd wat voor hem den doorslag geeft en de weg kon definitief verbreed worden. Dat is wel een een voudige oplossing, maar die wordt niet altijd het gemakkelijkst bereikt! De jaarlijksche algemeene vergadering der Eerste Hulp-Vereeniging „Snelverband" werd 29 April onder voorzitterschap van den heer J H. de Boer gehouden. In zijn openingswoord memoreerde de voor zitter het feit, dat van gemeentewege thans gratis een oefenlokaliteit ter beschikking is ge steld, waaruit mag worden afgeleid, dat dc autoriteiten het mooie w'erk der vereeniging het geheel belangeloos verleenen van eerste hulp, waardeeren. Het jaarverslag, uitgebracht door den heer C. Gramkow, wijdt eenige woor den aan de nagedachtenis van wijlen den heer W. Waalewijn, één der mede-oprichters, die 2-5 jaar secretaris van „Snelverband" is geweest. Tevens werd het vele wérk van den kortelings afgetreden voorzitter, den heer J. H. Fortgens. nogmaals dankend onder de aandacht ge bracht. De rekening van baten en lasten over 1937, evenals de begrooting 1938, uitgebracht door den penningmeester, den heer J. B. Heystek, werden met algemeene stemmen goedgekeurd. De aftredende bestuursleden, mej. A. v. Don selaar en de heeren C. Gramkow en D. Zonne veld, werden in hun functies herkozen. De Bootcommissie, die zich jaarlijks belast met de uitvoering van de door „Snelverband" georganiseerde boottochten voor lichamelijk gebrekkigen mocht ervaren, dat een „motie van vertrouwen" met algemeene stemmen werd aangenomen. Het door de secretaresse van deze commissie, mej. G. W. Bout, uitge bracht jaarverslag, alsmede de rekening en ver antwoording van de penningmeesteresse, mej. A. v. Donselaar, werden met algemeene stemmen goedgekeurd. Nadat eenige punten van huishoudelijken aard waren afgedaan, sloot de voorzitter de vergadering. Hoe groot ook de toeloop van klanten bij Kreymborg is, de soiteering Waarborg- Kleeding is altijd nog grooter. In het gebouw van „Zang en Vriendschap" heeft de afd. Haarlem van den Nationalen bond „Het Mobilisatiekruis" haar algemeene jaarvergadering gehouden. De voorzitter deelde in zijn openingswoord mee, dat de afdeeling thans 230 leden telt. Sedert de vorige vergadering is er in de Wereld veel gebeurd. In Januari is immers een Oranje- Prinses geboren; mogen de goede eigenschappen van het Oranjehuis ook op dit Prinsesje over gaan! Spr. bracht een drie-werf hoera uit op Prinses Beatrix, waarmee de aanwezigen spon taan instemden De voorzitter zette daarna uiteen wie wél en wie niet van „Het Mobilisatiekruis" lid kunnen worden. Lieden, die Nederland niet als hun va derland beschouwen, behooren in de vereeniging niet thuis. Maar wel zij die evenals in de jaren 19141918 ook thans pal willen blijven staan voor Koningin en vaderland. Dan werd een driewerf hoera uitgebracht op H. M. de Koningin. De bestuursleden, die dit jaar aftredend waren, de heeren Budel en Van Poorten werden vervolgens bij acclamatie her kozen. De jaarverslagen werden goedgekeurd, evenals het verslag van den heer Van Driel van de bondsvergadering, die het vorig jaar in Utrecht is gehouden. De heer Van Driel werd opnieuW afgevaardigd naar de jaarvergadering dit jaar in Amsterdam. Groote belangstelling bestond er voor de plan nen om deel te nemen aan het défilé van „Het Mobilisatiekruis" voor H. M. de Koningin, ter gelegenheid van Haar veertig-jarig jubileum, op 6 September te Amsterdam. De voorzitter hoop te, dat de afd. Haarlem bij dit défilé flink ver tegenwoordigd zal zijn. Aan enkele leden werd daarna het mobilisa tiekruis met oorkonde uitgereikt, waarbij de voorzitter er den nadruk op legde, dat alleen kruis en oorkonde te zamen een waardevol bezit voor den eigenaar vormen. Nadat een der aanwezige hoofdbestuursleden nog een kort woord had gesproken, waarin hij meedeelde, dat de belangstelling voor „Het Mo bilisatiekruis" overal, vooral bij Nederlanders in den vreemde, stijgende is, sloot de voorzitter de vergadering. In een gezellige stemming bleven de leden nog geruimen tijd bijeen. Gebouw St. Bavo: Rechtskundig Bureau, 8 uur; St. Caecilia, 8 uur; Coöp. Arb. Adelt, 8 uur; Best. Overheidspersoneel, 8 uur; Best. Spoorwegpersoneel, 8 uur; Fed. Gr. en Fr. handel, 8 uur; Vertrouwensmannen metaalbe werkers, 8 uur. Frans Halsmuseum: Expositie 104 uur. Kunstzaal Reeker: Expositie 10—5 uur. Kunstzaal De Bois: Expositie 95 uur. Rembrandt: ,,'n Prachtexemplaar van een man", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema: „De Boekanier" en „De groote Gam- bini", 2 en 8.15 uur. Luxor: „Het meisje in de taxi", 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw St. Bavo: Coöp. Arbeid Adelt, 8 uur; Afdracht Gr. Bond. 8 uur; Bakkers, half 7; Schaakclub St. Bavo, 8 uur; Trampersoneel, 8 uur; Herwonnen Levenskracht, 8 uur. Brinkmann, Gr. Markt: Algemeen Ned. Ver bond, kwart over 8. Frans Hals-museum: Expositie 104 uur. Kunstzaal Reeker: Expositie 105 uur. Kunstzaal De Bois: Expositie 9—5 uur. Rembrandt: „Een pracht-exemplaar van een man", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema: „De Boekanier" en „De Groote Gambini", 2 en 8.15 uur. Luxor: „Het meisje in de taxi", 2.30, 7 en 9.15 uur. KOOPT in een SPECIAALZAAK. Keuze uit 45 ver schillende merken. GED. O. GRACHT 52 - HAARLEM - Tel. 12762 Woensdag 4 Mei Programma 1 Hilversum I Programma 2: Hilversum II Programma 3: 8.00 Keulen, 9.20 Diversen, 10.20 Parijs Radio, 11.20 Brussel Ned., 12.35 Keulen, 2.20 Danmarks Radio, 3.00 Londen R„ 4.20 Parijs Radio, 5.20 Brussel Fr., 5.50 Brussel Ned., 6.05 Brussel Fr., 6.20 Brussel Ned., 7.05 Diversen, 7.20 Keulen, 8.20 Parijs Radio, 9.50 Weenen. Programma 4: 8.00 Brussel Ned., 8.20 Diver sen, 9.35 Londen Reg., 12.05 Droitwich, 1.20 Londen Reg., 2.20 Droitwich, 5.40 Londen Reg., 6.00 Droitwich, 8.40 Londen Reg., 9.20 Brussel. Ned„ 9.30 Pauze, 9.35 Praag. Programma 5: 8.007.00 Diversen. 7.00 Eigen gramofoonplatenconcert. 1. Schwarzwaldmadel. 2. Kind du kannst tanzen, 3. Der Zarewitch, 4. Der Graf von Luxemburg, 5. Komm' Zigany. 6. Rose Marie selectie, 7. Victoria und ihi Husar, 8. Dollarwalzer, 9. Potpourri uit Die Czardas Fürstin, 10. Fragmenten uit de Vogel handier, 11. Ball im Savoy. 8.0012.00 diversen. Aan de algemeene vergadering van aandeel houders van de N.V. Cultuurmij. „Kalie Djom- po", gevestigd te Haarlem, zal worden voorge steld over 1937 10 pet. dividend uit te keeren (vorig jaar 6 pet.). Bij het gisteravond gehouden examen van de Roode Kruis Transport Colonne voor Haarlem en Omstreken, ter verkrijging van het een heidsdiploma voor het verleenen van Eerste Hulp bij Ongelukken slaagden de volgende acht heeren: C. Booms, L. Broekman, A. A. A. Haans, W. Pool, G. J. Sarlet, J. H. F. Schou ten, J. L. Vos, J. S. van Westerhoven. 1 Candi- daat werd afgewezen. Op 13 Mei hoopt de heer J. Timmermans den dag te herdenken, dat hij voor 25 jaar in dienst trad bij de firma J. Peeperkorn en Zn., wasscherij te Heemstede. Zooals bericht, zal een A. N. W. B.-avond met tentoonstelling, lezing en filmvertooning gehouden worden op 5 Mei in het gebouw van den Haarlemschen Kegelbond, Tempeliersstraat te Haarlem. Teneinde meer bekendheid te ge ven aan de thans geldende verkeersregels en mede te werken aan de verbetering van den chaos op den weg bij het steeds intensiever wordende verkeer en beperking van het aantal verkeersongevallen, wordt de film „de Veilige Weg" vertoond. Wij raden onzen lezers aan den Bondsavond te bezoeken om kennis te nemen van hetgeen deze nuttige vereeniging in het belang van haar leden niet alleen doch ook in het algemeen belang verricht. Tot tijdelijk leeraar aan het gemeentelijk lyceum van Zaandam is benoemd de heer A. Ch. van Beek uit Haarlem. Voor de eerste maal dat deze diploma's in Nederland zijn uitgereikt werden de rijksdiplo ma's voor leeraar in bloementeelt en bloem- sierkunst uitgereikt aan den heer G. C. Pool, te Haarlem. In de maand Juni zal hier een tentoonstel ling gehouden worden ter gelegenheid van de vergadering van de Ned. Maatschappij voor Geneeskunde. Gevraagd is om daarvoor de Sta tenzaal te mogen gebruiken. De politieagent M. Groenendaal vierde zijn zilveren jubileum in dienst van de Haarlem- sche politie. Hij werd ten stadhuize door den burgemeester gefeliciteerd en ontving het ge bruikelijke geschenk. Ook door den commissaris en andere politiechefs werd hij gecomplimen teerd. De Haarlemsche Rechtbank heeft hedenmor gen gunstig beschikt op het verzoek van de Zaanlandsche Bank N.V. tot verlenging van de surséance van betaling. Met ingang van 7 Maart 1938 is haar anderhalf jaar uitstel van betaling verleend. 16 De dokter wenkte zijn nicht om hem te vol gen. Zij gingen door de eetzaal, dan door de hal, met gebeeldhouwd eikenhout beschoten, Waarboven mooie gobelins hingen. Bij de groote trap ontmoetten zij de huishoudster en de dokter belastte haar er mee, Julia naar haar hamer te geleiden. Juffr. Beckwitt bracht Julia in een ruime hamer, behangen met een zijachtige stof, licht grijsblauw met groote arabesken in zachte kleu- r«n. Die stof was ook gebruikt om de stoelen te bekleeden en viel in plooien langs de twee hreede vensters. De meubels waren van licht grijs satijnhout en mooi gevormd. -In al de details, in de niet talrijke, maar kostbare voor- Werpen, die den schoorsteenmantel en een paar salontafeltjes versierden, vertoonde zich een %ae smaak en groote weelde. „Dit is uw kamer," zei de juffrouw. Julia kon een lichten kreet van verrassing hiet weerhouden. „Mijn kamer?Maar u ver ast u toch, juffrouw;!-Mfesetw», iS-hfetka- De huishoudster keek haar verwonderd aan. „Neen, miss, ik vergis mijl niet. Dit is de kamer, die mevr. Brice speciaal voor u heelemaal nieuw heeft laten stoffeeren en inrichten. Hiernaast is een toiletkamer, ook goed en practisch ingericht, die komt uit in de kamer van miss Lily Heeft u soms ietsnoodig? Zal ik u het kamer meisje sturen?" Julia antwoorde j ontkennend en juffr. Beck witt verwijderde zich. Het jonge meisje ging naar een der vensters jen opende dit. Het kwam uit op eeni breed bal kon, vanwaar men uitzag over een tuin, met fluweel zachte grasvelden, groote bloembedden, boschjes, waarvan de bladeren aan het uitbot ten waren. Verder op was een groote serre, waar twee tuinlieden aan het werk waren. De tuin liep uit op een park en daarachter zag men een donkere lijn, daar begon het bosch. Links zag Julia' sappige weiden, landelijke woningen verscholen in het groen, boomgaarden, die een rijken oogst schenen, te beloven, beladen als zij waren met bloesem. Dat alles was zoo frisch, zoo aantrekkelijk, dat Julia wel uren zou kunnen blijven staan om het landschap te bewonderen. Rechts achter een gordijn van populieren stroomde de Milly, die hier de allures van een bergstroom scheen te willen aannemen, daar hier de bedding bestrooid was met groote stee- nen, waar het water schuimend overheen schoot. Op een der oevers strekte zich een tuin uit, niet breed, maar zeer lang, een ware bloe menhof. Het terras van zwarte steen, dat langs ïde -ri»ifir>iiBBS „gebomwd, „vspMsteHifflÉsa.egtt een menigte geraniums. Aan het eind van den tuin stond een huis met een enkele verdieping, waarvan het platte dak verdween in een warre ling van klimop, clematis en rozen. Julia wendde zich om en wierp een blik, een beetje ongeloovig, op haar nieuwe kamer. Dit vertrek, door zijn ligging, zijn mooie indeeling, de artistieke decoratie van plafonds en deuren, was ontegenzeggelijk een der voornaamste ka mers van het kasteel. Welke bedoeling had Ma rian gehad om die te bestemmen voor de arme, bescheiden nicht?Er was maar een ant woord te vinden: zij had op kiesche manier Julia willen schadeloos stellen voor het verzuim van haar tante; haar op die wijze doen deelen in het fortuin, dat haar was te beurt gevallen. Julia kon er zich niet over verwonderen, want zij wist, hoe Marian altijd stipt was geweest, wat plichten betreft en zij had haar zoo dik wijls hooren zeggen, dat rechtvaardigheid alles te boven gaat. Het jonge meisje hadi zich juist verkleed, toen Cecile en Ellen binnen kwamen, beiden rood en opgewonden, daar zij Alshem-Park reeds hadden bezichtigd vanaf den kelder tot aan den zolder. „Er is nog niet geluid voor het diner, Julia zei Cecile. „Nu je toch gereed bent, gaan wij je de salons voor de recepties toonen. Er is een par ticuliere trap vanuit onzen vleugel, maar wij zullen langs de groote gaan, om je meteen de appartementen van Marian te laten zien." Met z'n drieën gingen zij den langen corridor door en Cecile opende een deur, plechtig aan kondigende: „De kamer van mevrouw Brice." kon reeds deftige weelde bewonderen, vereenigd met het meest geraffineerd comfort. Een boudoir, een werkkamer, gemeenschappelijk voor Marian en haar man, de vertrekken, bestemd voor re cepties, alles was gedacht in een rijken, impo- santen, maar misschien een beetje zwaren stijl. „Marian heeft weinig willen veranderen hier -in' deze salons," verklaarde Cecile. „Dit alles was zoo gemeubileerd door sir Peel en zijn vrouw toen zij dit huis hebben doen bouwen. Marian vond dit arrangement nogal naar haar zin.... Maar zij heeft het vertrek op de eerste verdie ping, dat je zooeven gezien hebt, heelemaal nieuw laten inrichten. Het was de kamer van haar tante. Toen sir Peel gestorven is, heeft zij dit kasteel verlaten om te gaan wonen op Flo wer-Cottage, een landhuis, niet ver van hier verwijderd, aan den oever van heb riviertje. „Ja, ik kan dat landhuis zien vanaf mijn bal kon," zei Julia. „Maar laten wij naar de eetzaal gaan, want er is al geluid en wij mogen op den eersten dag toch niet te laat komen." In de huiskamer vonden zij Lily, die met Ar thur zat te praten, terwijl de kleine Joe tegen haar knie leunde. Een glimlach verhelderde haar gelaat, toen zij Julia zag binnenkomen en zij stak de armen naar haar uit. „Lieve Julia, ben je tevreden?Heb ik een goede keus voor je gedaan?.... Want Marian had mij geraadpleegd voor de inrichting van je k&incr." „Het is prachtig, veel te mooi voor mij lieve Lily," antwoordde zij, terwijl zij teeder het jonge meisje omhelsde. „Je maakt van mij een ver- schfiDficl.en latér_atdJisi.ïttii DiQ^ii)is -vair. len, het eenvoudige leven weer te leiden, dat eigenlijk het mijne moet zijn." „Och kom, wie weet!" mompelde Lily, terwijl zij den schouder ophaalde. „Hier zul je altijd een tehuis vinden. Marian heeft mij aanbevolen het je bij elke gelegenheid te herhalen.. Niet waar, vader?" De dokter sloot op dat oogenblik het raam, waardoor de ietwat te frissche avondlucht bin nendrong, nadeelig voor zijn zwakke dochter. Zonder zich om te keeren zei hij op beslisten toon: „Laat dat nu eens en voor altijd overeen gekomen zijn, Julia. Hier is je tehuis, zoo lang je er wilt blijven wonen. Als je het verlaat, moet het met je volkomen tevredenheid zijn en niet anders." HOOFDSTUK 8. Marian en James kwamen op een avond in Mei terug van hun huwelijksreis. Het was een heerlijke avond met helder weer, de natuur maakte zich gereed om tot rust te komen, de lucht was verzadigd van fijne en zoete geuren. Dokter Mac-Rae had de reizigers aan het sta tion afgehaald. Marian was gekleed in een kost baar maar oogenschijnlijk eenvoudig reiscos- tuum; zij beklom deftig de stoep, waar haar broeders en zusters haar opwachtten en waar achter het personeel gereed stond om haar te verwelkomen. Het was een indrukwekkende ont vangst. De kinderen, onder den indruk van de majestueuze houding hunner zuster, gedroegen zich zoo, dat het als voorbeeld zou kunnen die nen voor de ontvangst van een vorstelijke .fa milie. Dokter Brice zelf gad in dit plechtige oogenblik het type weer van een prins-gemaal; hij toonde een waardigheid en ernst, die ieder een in de war zou kunnen brengen, die den vroolijken en luidruchtigen James kende. De zeer natuurlijke, maar onvergelijkelijke majes teit van Marian, de trotsche houding van dokter Mac-Rae schenen op hem neergekomen te zijn en de kinderen wisselden een ongerusten blik, zich afvragend of zij met de aanwinst van een nieuwen broer misschien den vroolijken kame raad van vroeger hadden verloren. Maar die ongerustheid verdween spoedig, toen de geheele familie in de huiskamer vereenigd was. Hier verscheen weer het natuurlijke karak ter van James en de kleine Ambroos riep op naïeven toon uit: „Stoute James, waarom was je zoo trotsch en uit de hoogte? Dat leek heele maal niet op je!" Hij lachte en haalde de schouders op. .Kom aan, kleintje, je moet nog leeren, dat men zich moet weten aan te passen aan de omstandig heden. Dat is soms vervelend, maar och, men went er wel aan.... In dit opzicht is Marian bewonderenswaardig. Waarlijk, zij is geschapen om vorstin te zijn!" voegde hij er met overtui ging aan toe. (Wordt vervolgd) 1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 5