De Chineezen winnen terrein in Zuid-Sjantoeng Twee mannen doodgereden H*t heden Granaten vallen in Madrid Heftige aanval op Mgr. Sproll GROOT TEGENOFFENSIEF INGEZET Hitier te Rome aangekomen nieuws van DE BAROMETER I HEERKENS THIJSSEN Co I VEREENfGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voot Haarlem 25 cent per weekper kwartaal f3.25. Bij onze Agenten 27H ct. per week, per kwartaal f3.58 DAG&LAD M€T OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD HAARLEM WOENSDAG 4 MEI 1938 - OCHTENDBLAD VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21154 Op den rijksweg tusschen Haarlem en Halfweg onder een tram trein geraakt Het rechtsche geschut opent het vuur op de hoofdstad Het Britsch-Japansche douane-accoord Een aanleiding tot nader contact? Blijde gebeurtenis in Egypte verwacht De Turksche kapper verliest zijn fooi Het Weer illll 1 ZEE- EN BINNENVAARTVERZEKERINGEN Belastingvoorstellen in België De rechterzijde steunt de besluiten van het Katholieke Blok DE BRITSCHE RECRUTEERING WÊ - Rijksstadhouder Murr sommeert den bisschop af te treden De Britsche handel met Praag Wenschelijkheid van een handels verdrag wordt overwogen De minderheden in Roemenië Een algemeen commissariaat ingesteld Processen tegen IJzeren Garde De Chineesche mobiele troepen zijn Nanking reeds gevaarlijk dicht genaderd Nieuw Britsch-Japansch incident te Sjanghai Japansch protest te Moskou Koning Victor Emmanuel en Mussolini begroetten hem aan het station Hongaren naar Rome Conferentie der Kleine Entente Uitvoerige agenda Geen huwelijken met nïet-Ariërs Decreet van de autoriteiten in Oostenrijk Koning Leopold reist derde klas Verontruste detectives dachten, dat de vorst verdwenen was De Fransch-Britsche samenwerking Geen overeenkomst over 't opper commando der strijdkrachten Oostenrijk betaalt geen rente v v wwwwwwwwuuinmn///i?Z NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct., tngez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voot de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Dinsdagavond omstreeks zes uur is op den Haarlemmerweg, tusschen Halfweg en Haarlem, een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij twee personen om het leven zijn gekomen. Twee zwervers, die ter hoogte van de Vin- kenbrug den rijweg en vervolgens de trambaan wilden oversteken, werden door een tramwa gen van de N. Z. H. T. M., welke uit de rich ting Halfweg kwam, gegrepen. De geneesheer Kuipers uit Haarlem, die kort ha het ongeluk ter plaatse verscheen, kon slechts bij beiden den dood constateeren. De stoffelijke overschotten zijn naar de Mariastichting te Haarlem overgebracht. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in. Omtrent dit ongeluk werd later gemeld, dat de slachtoffers zijn de 76-jarige B; en de 60- jarige Van D,, beiden zonder vaste woon- of verblijfplaats. Zij wilden den rijksweg en de trambaan oversteken naar de Vinkebrug, toen uit de richting Halfweg een tramtrein naderde. Beide mannen kwamen onder de tram terecht, werden een eind meegesleurd en vervolgens deerlijk verminkt naast de trambaan geworpen. De tram zelf kwam een eind verder tot stil stand. Het tramverkeer in de richting Haarlem on dervond als gevolg van het ongeluk op dit drukke uur eenigen tijd vertraging. Ook het verkeer op den rijksweg ondervond eenige stag natie. MADRID, 3 Mei. (Havas.) Hedenmiddag om vier uur is het rechtsche geschut be gonnen met een bombardement van de hoofdstad. De granaten vielen in het cen trum der stad. Het aantal slachtoffers is nog niet bekend. In den afgeloopen nacht hebben de regee- ringstroepen in de Universiteitswijk van Ma drid een mijn tot ontploffing gebracht. Een gedeelte van het kanker-instituut werd ver nield. Het puin werd direct door de regeerings- troepen bezet. Een heftige aanval der nationalisten, met het doel het verloren terrein terug te winnen, bleef zonder resultaat. LONDEN, 3 Mei (Reuter) Te Londen werd vandaag uiteengezet, dat de Britsch- Japansche overeenkomst inzake de douane in China, niet vooruit zou loopen op de voorwaarden der slotovereenkomst, voor wanneer de vijandelijkheden gestaakt worden. De tegenwoordige tijdelijke overeenkomst zal, naar verwacht, het Chineesche crediet ten goede komen, aangezien het tot op zekere hoogte den dienst op de Chineesche leeningen voortzet en ook den smokkelhandel tegengaat. In welingelichte kringen te Tokio is men van meening, dat de douane-overeenkomst tusschen Engeland en Japan voor Engeland een aanleiding zou kunnen zijn in contact te tre den met de regeeringen te Tokio en Hankau om te komen tot economische overeenkomsten. Men is van oordeel, dat Engeland de dubbele bedoeling heeft de eenheid van het Chineesche douanesysteem te handhaven en te bewerken, dat de buitenlandsche leeningen worden afge wikkeld in een gezonde munt. De pogingen van de Britsche diplomatie zouden derhalve ge richt zijn op het verwezenlijken van een mone- tairen wapenstilstand, welke de buitenlandsche financieele belangen zou beschermen en een precedent zou scheppen voor een regeling van de politieke vraagstukken. ALEXANDRIA, 3 Mei (Reuter) Van gezaghebbende zijde wordt vernomen, dat koningin Farida begin November een blijde gebeurtenis verwacht. Onder de kappersbedienden te Istanboel heerscht groote ontevredenheid, aangezien het hun niet meer zal zijn toegestaan kleeren van de klanten af te borstelen, en zoodoende een fooi in ontvangst te nemen. Het gemeentebestuur van Istanboel heeft n.l. dit afborstelen verboden op grond van het feit, dat het zeer onhygiënisch is, op deze wjjze stof en microben te vergaren. In Roemenië is het zestig-jarig bestaan gevierd van de jeugdorganisatie „Teneremia Romana". Aan het graf van den Onbekenden Soldaat werd een her denkingsplechtigheid gehouden Verwachting: Meest matige oostelijke EE j= wind, gedeeltelijk bewolkt, waarschijnlijk ËE droog weer, koude nacht, weinig veran- EE dering in temperatuur overdag. Verdere vooruitzichten: Helder droog weer. 11111 11111111111111111111 1111111111111111111111111111111111111II11 III 11 1111 1111II1^ ASSURANTIEBEZORGERS DAMRAK 60 AMSTERDAM 1 Tel. 45014 45016 niiiiiiiiiiiiillimiiiiiiiiiiiiiiiiimimiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiR BRUSSEL, 3. Mei (Belga-ANP) De liberale leden der financieele commissie van de Belgi sche Kamer en de katholiek Philippart, heb ben bij de Kamer het voorstel ingediend de oude crisis-belasting weer in te stellen. Morgen zal besloten worden, of dit voorstel in overweging zal worden genomen. De fracties van de traditioneele rechterzijde van Kamer en Senaat hebben vanmiddag den politieken toestand besproken. Zij hebben besloten de besluiten van het congres van het Katholieke Blok te verdedigen en het voorstel tot herstel van de crisisbelasting niet aan te nemen, wanneer geen garanties worden gege ven inzake het intrekken van de overige belas tingvoorstellen. De financieele commissie van de Kamer heeft het voorstel van de regeering inzake douane en accijnzen besproken. LONDEN, 3 Mei (Havas) De Britsche mi nister van Oorlog, Hore Belisha, heeft aan de pers een uiteenzetting gegeven van de nieuwe maatregelen inzake de recruteering, welke hij heeft genomen. Hij zeide, dat op het oogenblik het rhythme van de recruteering bevredigend is, doch er bestaat nog een deficit van 22.000 officieren en minderen, dat moet worden opge vuld eer een normaal effectief van het vredes- leger zal zijn bereikt. Voor het territoriale leger is dit tekort 40.000 officieren en minderen. Nabij Lyon zal 'n beeld van O. L. Vrouw worden geplaatst. Het beeld, vervaar digd door den beeldhouwer George Serraz, is meer dan 33 meter hoog en weegt ongeveer 450 ton STUTTGART, 3 Mei. (Havas). In de „Nationalsozialistischer Kurier" heeft de rijksstadhouder van Wuerttemberg, Murr, een aanval gedaan op den bisschop van Rothenburg, Mgr. Sproll. Mgr. Sproll was de eenige kiezer van Ro thenburg, die zijn stem niet heeft uitgebracht bij de volksstemming op 10 April j.l. Murr schrijft, dat men niet kan zwijgen bij een af wezigheid als die van Mgr. Sproll. Men moet deze beschouwen als een bewuste demonstratie tegen den staat en bet nationaal-socialisme. Murr beschuldigt Mgr. Sproll van schijnheilige aanvallen op de partij. De bisschop heeft ge poogd zich te rechtvaardigen door te zeggen, dat zijn geweten hem niet toeliet te stemmen voor een lijst van afgevaardigden, waarvan velen verklaarde vijanden van de Kerk zijn, Murr brengt hiertegen in dat de bisschop de grootheid van de taak, welke de Voorzienigheid den Fuehrer heeft toevertrouwd, niet wil be grijpen. De bisschop droomt van een martel kroon, doch deze eer zal hem worden gewei gerd, hij heeft tegen zijn plicht gehandeld Hij moet hieruit de consequentie trekken. Zonder twijfel beteekenen deze aanvallen van Murr op den bisschop een sommatie aan Z. H. Excellentie, om zoo spoedig mogelijk af te treden. LONDEN, 3 Mei (Reuter) In het Britsche Lagerhuis is de vraag gesteld, of de regeering het niet wenschelijk achtte met de regeering van Tsjecho-Slowakije te onderhandelen over het sluiten van een handelsverdrag overeen komstig het onlangs tusschen de Vereenigde Staten en Tsjecho-Slowaküe gesloten verdrag, met het doel Tsjecho-Slowakije op grond van wederkeerigheid markten aan te bieden ter ver vanging van die, welke door de Duitsche actie in Midden-Europa zijn gesloten. Butler, de onderstaatssecretaris van Buiten landsche Zaken, heeft hierop geantwoord, dat de Britsche regeering steeds bereid is den han del tusschen het Vereenigd Koninkrijk en andere landen uit te breiden. Hij gaf de ver zekering, dat geen mogelijkheid dienaangaande over het hoofd zal worden gezien BOEKAREST, 3 Mei (Havas) Vandaag is een commissariaat-generaal voor de minderhe den in het leven geroepen. Een nog niet aange wezen hooge persoonlijkheid zal aan het hoofd daarvan worden geplaatst. Het commissariaat- generaal zal toegevoegd worden aan het minis ter-presidium en zonder advies van den premier zal geen enkel besluit ten opzichte van de min derheden kunnen worden genomen. Uit de instelling van dit commissariaat-gene raal blijkt de wil der regeering nog meer aan dacht te wijden aan het lot der minderheden, welker problemen moeten worden geregeld in het binnenland, zonder tusschenkomst van buiten. Alle krijgsraden in Roemenië houden zich bezig met processen tegen leden van de IJze ren Garde, die zijn aangeklaagd wegens het in bezit hebben van verboden wapenen, wegens het deelnemen aan verboden politieke werk- -zaamheden en andere delicten. HANKAU, 3 Mei. (Reuter). De Chineesche legermacht in Zuid-Sjantoeng heeft he denochtend een krachtigen aanval ingezet tegen het Japansche centrum. De Chinee zen beweren tien kilometer te zijn opgerukt. Nadat hedenochtend het tegenoffensief der Chineezen was ingezet, is de middelste Chinee sche colonne er volgens een mededeeling van. het Chineesche persbureau in geslaagd, door de Japansche linie heen te dringen en den tegen stander zware verliezen toe te brengen. Een der Chineesche bevelhebbers, die de operaties aan het front van Zuid-Sjantoeng leiden, heeft in een interview met de buiten landsche correspondenten te Soetsjau verklaard, dat het de opzet der Japanners was, aan het front van Zuid-Sjantoeng een breedopgezette omtrekkende beweging uit te voeren, doch dat deze opzet totaal mislukt is. De Japanners wachten thans eerst nieuwe versterkingen af, doch de Chineezen zijn vastbesloten, voor de aankomst dezer versterkingen den vijand op de vlucht te drijven. De laatste dagen hebben Chineesche mo biele troepen ook in de omgeving van Sjang hai een groote bedrijvigheid aan den dag ge legd. Te Sjanghai kon men het geweervuur hooren. De Chineesche troepen zijn reeds gevaarlijk dicht tot Nanking genaderd. Op het oogenblik staan zij op 20 K.M. ten Zui den van deze stad. De arbeidersorganisaties te Hankau hebben een oproep gericht tot de leidende vakorgani saties in het buitenland, waarin aangedrongen wordt op het toepassen van sancties tegen Ja pan, o.a. door het vervoer van oorlogsmateriaal naar Japan onmogelijk te maken. De overwin ning van China, zoo wordt in den oproep ge zegd, zal ook de overwinning zijn van den we reldvrede en de rechtvaardigheid. Te Sjanghai heeft zich wederom een Britsch-Japansch incident voorgedaan. Een vrachtauto van de Britsche marine, be stuurd door een Chineeschen chauffeur en ge ëscorteerd door slechts één Engelsch marine soldaat, stopte, komende uit de door de Japan ners bezette wijk Hongkioe, voor het Britsche consulaat-generaal. Een Japansch militair po litieagent kwam toegesneld en gaf den Chinee schen chauffeur bevel naar Hongkioe terug te keeren. Hij riep de hulp in van Japansche schildwachten, die op de nabije brug stonden. De sergeant van de wacht in lipt consulaats gebouw kwam tusschenbeide, waarop de Japan sche politieagent hem bij den arm greep en eischte, dat de auto naar Hongkioe zou terug- keeren. De sergeant weigerde. Een oogenblik later trok de Japansche politieman zich even wel terug. Een niet-officieel Japansch bericht over deze zaak verklaart, dat de Engelsche vrachtauto met munitie door Hongkioe is gereden. De En gelsche autoriteiten echter houden vol, dat de vrachtauto geen munitie vervoerde. De Japansche regeering heeft heden te Mos kou nogmaals in krachtige bewoordingen ge protesteerd tegen den steun, dien de Sovjet-Unie aan de Kwomintang-regeering verleent in den vorm van wapens, munitie, piloten en technici. De ambassadeur Sjigemitsoe heeft reeds her haaldelijk vertoogen tot de regeering te Moskou gericht. Japan, aldus het protest, moet derhalve deze openlijke ondersteuning van China door. Sovjet-Rusland wel als een vijandige, tegen Ja pan gerichte houding beschouwen. Tokio ver wacht in-allen ernst, dat de regeering der Sovjet- Unie haar houding spoedig zal wijzigen. ROME, 3 Mei. (D.N.B.). Om half negen Dinsdagavond is de speciale trein van Hitier te Rome aangekomen. Als eerste stapte de Fuehrer uit den trein. Hij w;rd door Koning Victor Emmanuel en door Mussolini met hartelijke woorden verwelkomd Na het verlaten van het rijk versierde station, waarvoor zich een enthousiaste menigte had verzameld, inspecteerde de Fuehrer met den Koning en den Duce de op het stationsplein opgestelde eerecompagnieën. In een stoet van vijftien wagens werd daarop naar het Quirinaal gereden, waar Hitier zijn intrek zal nemen. De Fuehrer en de Koning hadden plaats ge nomen in de door zes paarden getrokken histo rische staatskoets. Aan beide zijden van den acht kilometer langen, feestelijk geïllumineer- den intochtsweg naar Rome stonden de forma ties van de fascistische partij en de militie op gesteld, waarachter zich een groote menschen- menigte verdrong, die den Duitschen gast luide toejuichten. Voor den ouden stadsmuur werd de Fuehrer welkom geheeten door den Gouverneur van Rome, Prins Colonna, met den vice-gouverneur en twaalf leden van den Romeinschen gemeen teraad, alsmede 22 stadsdienaren, allen in his torische kleederdracht. Naar uit Vaticaanstad wordt gemeld, maakt de „Osservatore Romano" met geen enkel woord melding van het bezoek van den Duitschen Rijkskanselier aan Italië. Onder leiding van den president der Hon- gaarsche landbouwkamer, afgevaardigde Von Mecser, hebben zich tien Hongaarsche Rijks dagafgevaardigden van den rechtervleugel der regeeringspartlj naar Rome begeven, om tij dens het bezoek van Hitier aan Italië uitdruk king te geven aan de verbondenheid van Hon garije met Duitschland en Italië. BOEKAREST, 3 Mei. (D.N. B.) Het blad Curentul bericht, dat de conferentie der Kleine Entente, welke morgen te Sinaja zal beginnen, zich met de volgende punten zal bezig houden: Erkenning van het Italiaansche imperium, het vraagstuk van de betrekkingen met Hongarije, het vraagstuk der minderheden, de houding van de staten der Kleine Entente inzake het Donau-vraagstuk bij de behandeling hiervan in de komende vergadering van den Volken bond, het vraagstuk van de verhouding van de Kleine Entente tot de groote mogendheden en den toestand in Midden-Europa. Minister-president Stoyadinowitsj is uit Bel grado naar Sinaja vertrokken, teneinde deel te nemen aan de werkzaamheden van den perma nenten raad der Kleine Entente. Bij oefeningen van het Engelsche leger viel bij het beklimmen van een heuvel een rupswagen naar beneden WEENEN, 3 Mei. (Röhter.) Teneinde te voor komen dat Ariërs in het huwelijk treden met Joden, hebben de ambtenaren van den burger lijken stand en de priesters van de nieuwe be windvoerders in Oostenrijk opdracht gekregen in het vervolg den ondertrouw en het voltrek ken van het huwelijk zelf tegen te houden, in dien een van de partijen niet-Arisch is. Op het oogenblik is dit bij decreet geregeld, in afwach ting van het in overeenstemming brengen van de Oostenrijksche huwelijkswetten met de Duitsche. Zondag is Koning Leopold van België uit Brussel vertrokken om eenigen tijd vacantie te nemen in Tirol. Onder weg heeft zich volgens „Paris Soir" het volgende vermakelijke incident voorgedaan. Toen de trein te Bazel arriveerde bemerkten de talrijke detectiven, die in denzelf den trein met den koning waren meegereisd tot hun groote ontsteltenis, dat de koning was ver dwenen. De koninklijke reiziger was noch in zijn compartiment, noch in den restauratiewagen te vinden. Moest men naar Brussel telegrafeeren? De kanselarijen waarschuwen? Na eenigen tijd vond men den koning. Hij had heel eenvoudig in een coupé derde klas plaats genomen, waar eenige Zwitsersche boe ren hem gezelschap hielden. De koning liet den detectives weten, dat hij op deze wijze zijn.... studiereis wenschte voort te zetten. Heftige aanval van den Rijksstadhonder van Wuerttemberg op Mgr. Sproll. De Chineezen hebben een groot tegenoffensief ingezet in Zuid-Sjantoeng; Britsch-Japansch incident te Sjanghai. De rechtsche troepen in Spanje openen bet vuur op Madrid. Rijkskanselier Hitier te Rome aangekomen. Interpellatie-WoK-jer over onze spelling in de Eerste Kamer. Tusschen Haarlem en Halfweg zijn twee man nen door een tram gegrepen en gedood. Bij een groeten veenbrand onder friezenveen zijn honderden hectaren veen en 6 milKoen turven door het vuur verteerd. Bouwstaking in het Noorden des lands ge ëindigd. New-Yorksche beurs: markt in herstel. C Doe het goed Het is niet de kunst om veel te doen, welke ge beoefenen moet, maar om hetgeen ge doet goed te doen. Want de wereld heeft meer aan de qualiteit dan aan de guantiteit al speelt deze ook een rol. Het aantal is natuurlijk mede van waarde doch ook het aantal wordt het beste gediend door goed werk te verrichten. Ook dus wanneer ge vèèl moet verrichten dient toch allereerst onze aandacht gericht op het góed-verrichten onzer taak. Wat we hebben te volbrengen dienen we naar behooren te volbren gen. Sprekers, hoorders, denkers, da ders vindt ge in soorten, rijp en groen. Maar de wereld is alleen gediend met sprekers, denkers, werkers die voor hun taak ten volle staan! Daarbij dienen we dan de waarheid als doel van al ons streven te be schouwen en te bedenken dat vrome woorden enkel klank zijn, maar vrome daden pas aller dank vereischen. En wanneer we bij al ons arbeiden en ploeteren ook rust behoeven, dan die nen we te bedenken: wie zelf rust be geert make het anderen niet lastig. LONDEN, 3 Mei. (Havas.) In antwoord op een vraag van den Labourleider Attlee heeft minister-president Neville Chamberlain in het 3ritsche Lagerhuis ten aanzien van de Fransch- Britsche besprekingen verklaard, dat de mi nister van Buitenlandsche Zaken en hijzelf verheugd waren met de Fransche gasten ver scheidene internationale vraagstukken" te be spreken. De besprekingen hebben beide regeeringen geholpen eikaars standpunt beter te begrijpen en hebben wederom getoond, welke belangen beide staten vereenigen. De minister-president gaf verder toe, dat de officieele verklaring, welke na de besprekingen is gepubliceerd, niet den woordelijken tekst van de besprekingen inhield. Chamberlain antwoordde ontkennend op een vraag of bij de Fransch-Britsche besprekingen een overeenkomst was bereikt voor de benoe ming van een oppercommando voor de Britsch- Fransche strijdkrachten bij het uitbreken van moeilijkheden. NEW YORK, 3 Mei (Reuter) De Stock Exchange te New York heeft bericht ontvan gen, dat de op 1 Mei vervallen rente op 4.310.000 dollar 6 pCt. obligaties der stad Wee- nen en 2.379.000 dollar TA pCt. obligaties ten laste van het electriciteitsbedrijf in Tyrol niet betaald wordt. Dit is de eerste stap, welken Duitschland heeft gedaan met betrekking tot leeningen ten be drage van bijna 18 millioen dollars, welke ver strekt zijn aan Oostenrijksche provincies, ge meenten en ondernemingen. Stand op Woensdag 1 uur v.m.: 766.8 Vorige stand: 762.2 4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1