Brievenvervoer per spoor ■M «ASPIRIN Duitsche standpunten MESTKEVERS NIEUWE POSTRIJTUIGEN TEGENOVER DUITSCHE MINDERHEDEN Kerkelijk leven WOENSDAG 4 MEI 1938 Het veranderen der dienstregeling van de spoorwegen bracht ook voor de posterijen problemen Weest clement Niet op het verkeer gelet Werklooze arbeider op slag gedood Voor het komende vacantie- seizoen VOOR ONZE DEFENSIE 'S. m tabletten kosten Bij griep, verkoudheid, rheumatiek. LUCHTVERDEDIGINGSDAG TE GRONINGEN Generale repetitie der deel nemende vliegtuigen LET OP DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN Nieuw waarschuwingssysteem als proef aangebracht KOSTBARE KELK GESTOLEN Inbraak in katholieke kerk te De Bilt HEILIGE WIJDINGEN Bij de paters Passionisten te Mook PASTOOR P. BUTZELAAR BUITENLANDSCH OVERZICHT In Tsjecho-Slowakije, in Polen, in Zuid-Tirol ALG. NED. MOLENAARSBOND Viering van het 40-jarig bestaan VOOR DE SLACHTOFFERS VAN GELOOFSVERVOLGING We aanvaarden het als vanzelf sprekend dat de brief, dien we 's avonds posten, den volgenden morgen besteld wordt. Als we schrijven aan de teerbeminde, met wie we verloofd zijn, willen we dan zelfs nog vaak denzelfden avond antwoord hebben, en als dat niet ge beurt, staan we verwonderd en geven de schuld aan de post. Als het wel gebeurt, zeggen we niets en vin den dat het zoo hoort. Toch zouden we in het laatste geval eigen lijk wel verwonderd moeten zijn, want het is veel verbazingwekkender, dat alle brieven op tijd bezorgd worden, dan dat zulks met een of anderen brief eens niet het geval zou zijn. En als nu alleen nog maar die eene brief vervoerd moest worden van een mijnheer uit Amster dam aan zijn beminde in Bakel, waar trein, noch tram, noch bus bekende verschijnselen zijn, dan zou het nog begrijpelijk zijn, want mijnheer Damme heeft een hoop menschen in zijn dienst, van wie er allicht één dien brief zou kunnen wegbrengen. Maar er gaan per dag duizenden brieven van elke stad in het land naar alle andere steden en deze brie ven worden allemaal op tijd en juist bezorgd. Dit vergt een krachtige organisatie en we ver geten te vaak, dat deze expeditie nog altijd de kern van het postbedrijf vormt, al wordt onze fantasie dan misschien meer geprikkeld door telefoonverbindingen met Indië; het telexnet of de vliegpost. Deze binnenlandsche expeditie moet met haar tijd meegaan, zich voortdurend aan passen aan de veranderde omstandigheden, waarbij vaak heel wat moeilijkheden zijn te overwinnen. Want het klinkt nu wel erg simpel en eenvoudig, dat de spoorwegen de dienstregeling zullen veranderen per 15 Mei a.s. en het stoommateriaal zullen vervangen door electrisch of dieselmateriaal, maar voor de posterijen was de aankondiging van deze verandering meer dan een gewone me- dedeeling. In de nieuwe treinen immers kun nen haar oude postwagens niet meer mee- loopen. Als in ongeveer 150 plaatsen, waar tot nu toe de brieven per spoor kwamen, de treinen niet meer stoppen, dan wordt het postvervoer van en naar deze plaatsen een probleem, dat opgelost moet worden. Ook het verhoogen der rijsnelheden brengt moeilijkheden mee, want als de trein van Amsterdam naar Arnhem 20 minuten min der noodig heeft om den afstand af te leg gen, dan beteekent dat voor acht menschen, die de post in dezen trein behandelen, dat zij 160 minuten minder hebben, dus bijna drie uren. Zoo ziet men, dat de verandering der dienst regeling door de directie der spoorwegen de post voor groote moeilijkheden plaatste. De twee voornaamste vragen waren: Zal, indien de treinen zooveel vlugger gaan rijden, het ver werken van de post in de postwagens nog mo gelijk zijn en een behoorlijk rendement kunnen opleveren? Als dit zoo is, moeten dan nieuwe postwagens worden gebouwd, die in het nieuwe treinmaterieel passen? Het verwerken van de post in de treinen ge beurt in ons land al gedurende ruim tachtig jaar, maar het hoogtepunt van dit systeem is reeds achter den rug. Want toen na den oorlog de autobus meer en meer de tram ging vervan gen en op de kleinere lijnen ook spoorwegver bindingen werden opgeheven, moest men meer overgaah naar het vervoer van gesloten brie venmalen tusschen de verschillende kantoren. Door het opheffen van nog meer stations zal dit gesloten vervoer nog verder toenemen. Maar op de hoofdlijnen blijft het zgn. werkend ver voer bestaan. Een groot voordeel voor de posterijen is, dat het nachtnet ongewijzigd blijft gehandhaafd, zoodat ook de brieven, welke des avonds wor den gepost, des morgens worden besteld, op de zelfde wijze, als tot nu toe het geval is. Het vervoer van de post, bestemd voor de tweede bestelling, zal voornamelijk kunnen plaats vinden met gesloten vervoer en met enkele stoomtreinen, waarin bestaande post wagens kunnen rijden. Voor de avondbesteiiing is men echter aangewezen op enkele electrische treinen. Hiervoor moesten echter nieuwe post wagens worden gebouwd. Deze rijtuigen zijn uitwendig geheel gelijk aan het nieuwe mate riaal. Zij zijn voorzien van één buffer met automatische koppeling, welke door een ver nuftig systeem zoowel dienst kan doen voor electrische treinen als voor dieseltreinen. De indeeling van de wagens is gelijk aan de oude: er is een sorteer- en een pakafdeeling, alsmede een laadruimte. Alleen doet het wat vreemd aan, dat in deze zeer moderne rijtuigen de verwarming geschiedt met een kolenkachel, zooals in die goede, ouderwetsche stoomtram- metjes, waarin men zich zoo genoeglijk over het platteland kon laten schudden en schok ken. Deze verwarming is echter noodig, omdat in deze wagens ook vaak gewerkt wordt als zij alleen op de stations staan en dus geen warmte toegevoerd kunnen krijgen. Van dit model zijn er voorloopig zes gebouwd, welke zullen gaan loopen op het middennet. Het opvoeren der snelheid bij de spoorwegen komt in veel gevallen ook ten goede aan de postverbindingen. Alleen voor het vervoer uit de groote handelscentra ten behoeve van de avondbestelling in de provincies Groningen, Friesland en Limburg, het Zuid-oostelijke deel van Brabant en Twente, is de post genoodzaakt het vertrek één uur vroeger te stellen. De spoorwegen hebben immers voor deze streken een twee-uurdienst ingevoerd en nu moesten de posterijen kiezen tusschen een uur vroeger, of een uur later vertrekken dan thans. Dit laatste was niet gbed mogelijk, omdat men dan verschillende aansluitingen op secundaire lijnen zou moeten prijsgeven. Na 15 Mei zal in onge veer 380 plaatsen de avondbestelling kunnen worden verbeterd, terwijl de ochtendbestelling in ongeveer 300 plaatsen vroeger kan beginnen. Men ziet, dat het veranderen der dienst regeling door de spoorwegen pok voor de posterijen van groote beteekenis is ge weest. Het nieuwe systeem is prachtig uit gewerkt, maar de beambten, die het moeten uitvoeren, zijn geen machines. Zij kenden alle plaatsen en alle verbindingen uit hun hoofd, maar zij moeten thans hun geheugen schoonmaken als een onbeschreven blad papier en dan alles weer opnieuw gaan leeren. Daarom is het niet onmogelijk, dat in het begin vergissingen zullen worden ge maakt en een brief te laat zal worden be zorgd. Nu is dat natuurlijk niet erg als mijnheer A een bestelling doet aan mijnheer B, maar 't is wel erg, als de teerbeminde in Bakel den brief van haar verloofde te laat krijgt. Doch laat ook zij clement zijn, en laat ook zij bedenken, dat het veel verwon derlijker is, dat bijna alle brieven goed en snel worden bezorgd, dan dat er eens een brief te laat wordt besteld. Alleen als ze zelf kans ziet om in één dag alle postver bindingen van alle plaatsen naar alle andere plaatsen van Nederland uit het hoofd te leeren, heeft zij het volste recht om te mopperen en niet clement te zijn. Zoo ontvingen we suggestieve folders van Vlissingen en Middelburg, waarin de roem van Zeeland wordt bezongen ook voor vreemdelin gen. De badplaats Katwijk aan Zee dient zich aan met 'n geïllustreerden gids, waarin o.a. 'n lijst van hotels, pensions en kamers is opgenomen. Dinsdagavond te ruim zes uur stapte te Ekamp, gemeente Finsterwolde, de arbeider B voor zijn woning uit den autobus, die hem met tal van andere werkloozen van de werkverschaf fing naar zijn woonplaats had terugvervoerd. Hij lette niet op het van de andere zijde ko mend verkeer, waardoor hij werd gegrepen door een truck met trailer van den vrachtrijder V. uit Beerta. De ongelukkige werd overreden en op slag gedood. Geregeld komen nog gidsen en reclame-fol ders op ons bureau, waarin de aandacht wordt gevestigd op de schoonheid van ons eigen land en de geschiktheid om er een prettige vacantie te genieten. Voor de militaire versterking is tot nu toe een bedrag van f 114.915,88 binnengekomen bij het Departement van Defensie. De Vereeniging voor Nationale Veiligheid ontving sinds de vorige opgave f 613,15. Het totaal der bijdragen sinds het begin der inza meling bedraagt nu f 106.922,58. Het gironummer der vereeniging is 287177, Den Haag. De Groningers beleefden Dinsdag een im posant schouwspel. Drip en vijftig militaire toestellen vlogen den ganschen middag boven Gruno's veste, nu eens in formaties van drie of vijf, dan weer in groepen van negen, twaalf of vijftien. Een doeltreffender propaganda voor den luchtverdedigingsdag, welke 11 Mei in deze stad gehouden wordt, had men zich niet kun nen voorstellen. De militaire autoriteiten, met aan het hoofd majoor J. G. W. Zegers, van den staf der militaire luchtvaart, die het programma voor den aanstaanden luchtverdedigingsdag hebben ontworpen, volgden de verrichtingen der vlie gers in het stadspark, waarboven 11 Mei de demonstraties worden gehouden en waar dien dag ook de luchtdoelartillerie zal zijn opge steld. In hun gezelschap bevond zich een aan tal genoodigden, waarbij o.m. de Commissa ris der Koningin in de provincie Groningen, mr. J. Linthorst Homan. In een korte toe spraak vertolkte de heer Linthorst Homan den dank der bevolking voor het vele werk, dat de militaire autoriteiten voor het welslagen van den komenden luchtverdedigingsdag hadden gedaan, waarna hij opmerkte, dat de provincie Groningen, het als een eerezaak beschouwt, dat de dag van den elfden Mei in alle opzich ten een succes zal worden. De oefeningen, welke de vliegers hoog in de lucht uitvoerden en welke beschouwd moesten worden als de generale repetities voor 11 Mei, werden met groote belangstelling gevolgd. De gemotoriseerde colonnes, welke aan den luchtverdedigingsdag deelnemen, zullen tijdens den marsch naar Groningen, demonstreeren te Meppel op 9 Mei en te Assen op 10 Mei. Aan het laatste gedeelte van deze demonstraties zal een vliegtuig van de luchtvaartafdeeling Soes- terberg deelnemen. Na de groote demonstraties op 11 Mei in Groningen, keeren deze eenheden via Hooge- zand, Sappemeer, Winschoten en V'eendam naar hun standplaatsen terug en ook in deze plaatsen zullen demonstraties worden gegeven, gelijk in Meppel en in Assen en wel op 12 Mei. Eveneens 12 Mei wordt voor het monument van Prins Gustaaf Adolf te Heiligerlee gede fileerd en zal de commandant van de lucht doelartillerie namens den commandant van het Veldleger een krans hechten aan het standbeeld van dezen eersten Nassauer, die 370 jaar geleden zijn leven voor de vrijheid van ons land heeft opgeofferd. Het interieur van de nieuwe postrijtuigen De K.N.A.C. meldt, dat deze week bij den on- bewaakten overweg in den rijksweg van Zwolle naar Almelo nabij Raalte de nieuwe waarschu wingsbakens geplaatst zullen worden, waarmede op aandrang van de verkeersbonden hier te lande thans een proef zal worden genomen. Het betreft hier het systeem, dat in Duitschland reeds algemeen en in andere lan den, als België en Zwitserland, reeds gedeelte lijk in gebruik is en waarbij ter weerszijden van de spoorbaan ook bij bewaakte overwegen op regelmatige afstanden langs den weg laag ge plaatste bakens zijn aangebracht, voorzien van reflecteerende schuine dwarsstrepen. De verst (150 meter) van den overweg verwij derde bakens vertoonen drie dwarsstrepen. Op 100 meter van den overweg vindt men het tweede stel met twee dwarsstrepen en ten slotte op 50 meter van de spoorweg-kruising het derde stel met één reflecteerende dwarsstreep. De bakens zijn aan weerszijden van den weg aan gebracht, waarbij in overeenstemming met onze algemeene verlichtingsbepalingen (rood licht links passeeren en wit licht rechts) de bakens aan den rechter kant van den weg roode en die aan den linkerkant witte reflectoren hebben. Een bijzondere waarschuwing richt de K.N.A.C. tot alle weggebruikers, nu in Mei op vele spoor lijnen de electrische tractie met verhoogde rij snelheden haar intrede zal doen, terwijl op an dere lijnen, die tot nu toe stoomtractie hadden, de geruischlooze en snelle dieseltreinen worden ingezet, die het gevaar der onbewaakte overwe gen weer in niet onbelangrijke mate zullen ver hoogen. Onbevoegden hebben zich in den nacht van Maandag op Dinsdag toegang verschaft tot de sacristie der katholieke kerk aan de Kerklaan te De Bilt (St Michaël-kerk). Een waardevolle verguld zilveren kelk wordt vermist. De kelk was opgeborgen in een kluis, die, omdat de deur iets was uitgezet, tijdelijk niet gesloten kon worden. De kelk had een waarde van ruim vierhonderd gulden. De politie stelt een onderzoek in. Z. H. Exc. Mgr. Dr. G. Lemmens, bisschop van Roermond, zal Zondag 8 Mei in de kloos terkerk der Passionisten te Mook het H. Pries terschap toedienen aan Pater -Hadrianus (P. M. Snel, uit Hekendorp); Pater Rudolf (C. T. van Kuppenveld, uit Overasselt); Pater Grego- rius (J. Rijniers, uit Afferden); Pater Geor- gius (A. Vatsoff Chipka, uit Assenovo, Bulga rije); Pater Benedictus (A. A. van den Engel, uit IJselstein). Het Subdiaconaat aan; Frater Sebastianus (S Remijn, uit Lewedorp); Frater Everardus (J. F. Zwanenburg, uit Bodegraven); Frater Alfonsus (P. H. Rijniers, uit Afferden); Frater Canisius (J. F. Pijnappels, uit Djokja karta, Java). Dekleinere Wijdingen aan: Frater Plechel- mus (H. T. Dullaert, uit Oldenzaal); Frater Hilarion (H. G. Hansen, uit Oudenrijn); Fra ter Bellarminus (G. C. Eibers, uit Nijmegen), allen uit de Congregatie der Paters Passionis ten. Na 'n kortstondige ziekte is Dinsdag, voorzien van de H.H. Sacramenten der Stervenden, over leden de zeereerw. heer P. Butzelaar, pastoor te Luttenberg. Pastoor Butzelaar was op 22 Sept. 1865 ge boren te Baarn en priester gewijd 15 Aug. 1889. Achereenvolgens werd hij benoemd tot assis tent te IJsselmuiden 17 Sept. 1892 en te Nij- kerk 19 Mei 1893; tot Kapelaan te Veendam 26 Juni 1896, te Geesteren 29 Juli 1898 en te Wehl 25 Juli 1902; tot rector van het Leo-gesticht te Borculo 23 Dec. 1902 en ten slotte tot pas toor te Luttenberg 6 April 1906. Politiek is niet iets eenvoudigs. Zij moet zich noodgedwongen dikwijls meestal zelfs in vreemde bochten wringen. Dit ondervindt het Derde Rijk voortdurend. Vooral op het terrein der politiek tegenover de Duit sche minderheden in het buitenland. Het is frappant te kunnen en moeten constateeren. dat op dit gebied het Derde Rijk tegelijkertijd drie standpunten inneemt. Het Tsjecho-Slowaaksche vraagstuk is tenge volge van de minderheiöspolitiek van het na- tionaal-socialisme een Europeesche kwtestie ge worden. De partners der nieuwe Entente Cor diale, er zich van bewust, dat dit probleem een der gevaarlijkste zeere plekken in Europa is, waarin en waaruit brandende wonden voor heel het oude werelddeel kunnen ontstaan, hebben besloten te Praag diplomatieke stappen te doen, om de regeering aldaar tot de grootst mogelijke toegeeflijkheid tegenover de Sudeten-Duitschers over te halen. Officieuze stemmen uit Berlijn laten de conclusie toe, dat men daar zeer koel tegenover deze actie van Londen en Parijs staat. Men verwacht van deze actie namelijk niet, dat Frankrijk en Engeland volledig begrip zullen toonen voor het „Recht aller Deutschen auf Selbstbestimmung", zooals Berlijn dit in Tsjecho-Slowakije opvat. De Duitschers in dit land willen geen minderheid meer zijn, maar „staatsvolk" worden. Henlein en uit zijn mond spreekt Berlijn heeft dit Zondag 1.1. nog eens uitdrukkelijk verklaard. Frankrijk en Engeland kunnen natuurlijk, bij alle tegemoet koming, dit standpunt niet overnemen. Beide landen zullen te Praag allen beschikbaren in vloed aanwenden, om recht te laten wedervaren aan rechtvaardige eischen der Sudeten, maar voelen er niets voor, het heele program van Hitier aan te bevelen. Eenige punten uit dit program zijn volslagen onaannemelijk. Op de eerste plaats de daarin gewenschte dictatuur over de Tsjecho-Slowaaksche buitenlandsche politiek. Op de tweede plaats de aanspraak op onbeperkt overnemen der nationaal-socialisti- sche wereldbeschouwing en de uitoefening van haar beginselen, Praag zou, werden op deze punten volledige concessies gedaan, een soort filiaal van Berlijn worden. Henlein lees Ber lijn stelt ze echter als een soort van „con ditio sine qua non" voor het behoud der vriendschappelijke betrekkingen met Tsjecho- Slowakije. De houding van het Derde Rijk ten opzichte der Duitsche minderheid in dit land is dus zeer positief en men kan het moeilijk anders noemen aanmatigend. In Polen bestaat ook een groote Duitsche minderheid. Vooral in de vroegere Pruisische provincies Posen-Gnesen en üilezië. De Duitsche minoriteit in Polen is niet Veel klei ner dan die in Tsjecho-Slowakije. Het recht „aller Deutschen auf Selbstbestimmurig" wordt door Berlijn, wat Polen betreft, heel anders ge- interpreteerd. Men beschouwt de allesbehalve geheel rooskleurige toestanden der Duitschers in Polen met groote gelatenheid en gedraagt zich op het huidige moment tegenover hen over het algemeen uiterst negatief. Van iet; wat op aanmatiging lijkt speent men zich welbewust. Want met Polen heeft het Derde Rijk een niet- aanvals-pact loopen van 10 jaren, waarvan de helft nog niet om is. Na de machtsovername deed Hitier door het sluiten van dit p$,ct iets, wat de republiek van Weimar met het oog op den door alle Duitschers verafschuwden Pool- schen corridor, die Oost-Pruisen van liet Rijk scheidt, nooit had kunnen wagen, al was f alleen maar om den nationalistischen oppositie-Hitier niet op zijn felst in het harnas te jagen. Hitier kon, eenmaal aan de macht, alles wagen en sloot, onder toejuiching aller gelükgeschakel- den, het verdrag met Polen, omdat hij zijn handen in het Westen vry w'ilde hebben ter uitvoering zijner plannen ter verscheuring van het dictaat van Versailles. Nu weet men te Warschau natuurlijk heel goed, dat Hitler's houding ten opzichte van Polen niet uit pure liefde werd ingegeven en geheel op politieke „raison" berustte. Tengevolge van het zeer positieve ingrijpen van Berlijn in de Sudeten-kwestie is men te Warschau levendig van oordeel, dat dit optre den niet alleen Praag en Berlijn aangaat gelijk men van Duitsche zijde zoo graag wil laten ge- looven, maar dat dit integendeel 'n zaak is, waar bij alle landen met minderheden belang heb ben. „De Polen houden heelemaal niet van de Tsjechen", schrijft Wladimir d'Ormësson snij dend juist in de Figaro, „dat neemt echter riet weg, dat indien Polen zijn buurland zou laten schenden, onvermijdelijk eens de dag zou komen, waarop met hetzelfde cynisme de kwesties van den corridor en van Silezië zouden worden opgeworpen." Deze opmerking geeft de algemeene opvatting in Polen weer en het behoeft dan ook geen ver wondering te baren, dat men in Polen, al wil men van den Duitschen druk op Praag ook wel gebruik maken om voordeelen te bedingen voor de Poolsche bevolking in Teschen, ook dé andere kanten van dit vraagstuk aandachtig bestu deert. Met andere woorden: Polen wil wel pro fijt trekken van de tegenwoordige vriendelijke stemming van het Derde Rijk, maar het blijft op zijn „qui vive", voor het geval het Duit sche standpunt verandert en naar den kant van het thans tegenover Tsjecho-Slowakije aange nomene omdraait. Er is nog een derde Duitsche standpunt. Dit is het standpunt van prijsgeven der Duitsche minderheid. Dit standpunt wordt ingenomen tegenover Zuid-Tirol. Vóór Hitier zijn Derde Rijk stichtte, was Zuid-Tirols bevrij ding een der eischen der nationaal-socialisten In alle cabarets van Duitschland werd 's avonda in het program een liedje over Zuid-Tirol in gelascht. Meestal zeer sentimenteel. Een al? oude Tiroolsche boer verkleed artist smeekte tra- nenrijk Duitschland Oostenrijk te helpen bu de bevrijding „unseres Bruderlandes Siid-Tiroi." Oostenrijk sloot, om niet opgeslokt te worden door het Derde Rijk, onder Dollfuss en Schuschnigg vriendschap met Mussolini, ten koste van Zuid-Tirol, wat de echte Oostenrijkers hun regeering nooit vergaven. Mussolini be schermde aan den Brenner het restje Oosten rijk en dreigde met oorlog, toen de Duitsche Putsch plaats vond en Doiffuss werd vermooro De nationaal-socialisten trachtten ondertus- schen de Italianiseering van Zuid-Tirol tegen te houden. Toen, tengevolge der sancties tegen Italfë tijdens den Abessinischen oorlog, de spil- politiek RomeBerlijn werd geïnaugureerd werd tegelijk het lot van Zuid-Tirol bezegeld. De Duitsche minderheid aldaar werd prijsgege ven, 'n „minderheid"! Toen Mussolini zich ten slotte niet meer verzette tegen de inlijving van Oostenrijk bij het Derde Rijk, seinde de Führer 13 Maart 1.1. aan den Duce: „Ik zal dit nooit vergeten". Op 14 Maart antwoordde Mussolini: „Mijn houding is bepaald door de, door de as bezegelde vriendschap tusschen onze beide lan den". En op 16 Maart zeide hij in een rede, spre kende over de vriendschap met Duitschland: „De aanwezigheid van Duitschland aan den Brenner maakt op Italië geen indruk, daar de grenzen niet discuteeren; zij worden verdedigd.' Dit was duidelijk. Het zal den Duitschers niet aangenaam in de ooren hebben geklonken. En thans heeft bij de aankomst van Hitler in Ita lië de Regime Fascista, het orgaan van Rober to Farinaci, lid van den grooten fascistischen raad, een hoofdartikel gepubliceerd, waarin ge zegd wordt, dat de Duitschers in de boven- Etsch slechts een „kleine minderheid" vormen slechts 3 pCt. van de Italiaansche bevol king en dat het bezoek van Hitier aan Italië een definitief einde zal maken aan de acitivi teit van allen die de kwestie van deze vroegere Oostenrijksche provincie ter sprake brengen. Het zou merkwaardig zijn te weten, welke gevoelens den Führer hebben bezield, toen hij door de vroegere Oostenrijksche provincie op zijn tocht naar Rome reisde en niet minder, welke gevoelens de bevolking in haar hart koes terde Het derde Duitsche standpunt is niet het fraaiste. Het „Recht aller Deutschen auf Selbstbestim- ming" geldt er niet. Er is een soort van kleine zwarte glimmende kevers, die zich verlus tigen in de weergalooze onappetij- telijkheden, welke veelal het onwelrie kende gevolg zijn van een behoorlijken appetijt van andere wezens. Wij bedoelen hier de met een geen twijfel meer over- latenden naam betitelde mestkevers. Het wil ons voorkomen, dat deze diersoort den laatsten tijd in ons gezegend vader land een bepaald angstwekkende en hoogstverontrustende vermenigvuldiging heeft ondergaan, zoodat zij een natio naal gevaar van de eerste, zij het ook van de laagste orde dreigt te worden. Is het niet verschrikkelijk, dat in onzen rechtsstaat iedere verdachte, nog vóór zijn schuld wettig en overtuigend be wezen is, aan den publieken schandpaal mag worden vastgenageld ten kijk en tot hoon voor een op sensatie en schan dalen belust publiek? Is het niet erger lijk, dat partijen bij gebrek aan positieve beginselen de massa voor zich trachten te winnen door het uitbuiten van weer zinwekkende schandaalverhalen, welke met meer korreltjes zout moeten worden geconsumeerd dan de heele Nederlana- sche zoutindustrie bij elkaar in een jaar tijds kan produceeren? Is het niet ont stellend, dat met de eer en den goeden naam van medeburgers publiekelijk lichtvaardiger en roekelooZer wordt om gesprongen dan met den officieel niet meer in rekening gebrachten halven cent? Moet men de mestkevers gelooven, dan is geheel Nederland vandaag den dag niets anders dan één groote mest hoop, waar machtsmisbruik en wellust welig tieren, dan is de Ossche mare chaussee-affaire een geschiedenis van niet minder belang dan de beruchte we reldberoerende Dreyfus-affaire of het Stavisky-schandaal.' Waar is de hooggeroemde Neder- landsche nuchterheid en zake lijkheid gebleven? Hoe lang nog zal een zeker, helaas beschamend groot deel van het Nederlandsche publiek zich nog domweg bij den neus laten rondlei den als een lachwekkende en toch zie lige kermisbeer? Het dagblad „De Tele graaf", dat in het koor der schandaal schreeuwers met het fraaie „Nationale Dagblad" van Mussert den boventoon heeft gevoerd en voor een groot deel aansprakelijk gesteld moet worden voor de agitatie rondom Oss, heeft dezer da gen op de wijze, welke alleen een blad als „De Telegraaf" verstaat en durft toepassen, een zijner vele verbazingwek kende draaien genomen. „Het wordt tijd", aldus schrijft de journalistieke speculant op de variabele publieke opi nie, „dat aan de zaak-Oss een einde komt. Er zijn woorden genoeg over ge wisseld, men wil thans daden ,!Zïën. Aan de agitatie van den laatsten tijd heeft men niets, want wij zijn van oudsher eei> te nuchter volk om daar waarde aan te hechten." Moet men zich niet de oogen uitwrijven om te gelooven, dat uitgere kend „De Telegraaf", die eerst mateloos heeft meegedaan aan het verwekken van de agitatie „waaraan men niets heeft" en niet genoeg, maar veel te veel woor den aan de Ossche affaire heeft besteed, thans deze vermaning durft neerschrij ven? Zal het publiek en zullen de helaas nog al te talrijke katholieke Telegraaf- en „Nieuws van den Dag"-lezers dit óók weer als goede koek slikken? De eenige, die in de heele Ossche affaire eerst da den heeft gesteld en daarna pas woor den gesproken heeft, is Z. Exc. min. Go- seling geweest, die door „De Telegraaf" juist daarover zoozeer is lastig gevallen. En het was juist de daad van minister Goseling, die voorkomen wilde, dat de marechaussee den ambtelijken zwijg plicht zou schenden en niet te verant woorden woorden zou spreken, waaraan de teekenaar van dat blad een hoonende plaat wijdde. Geen agitatie, geen woorden, maar daden. Zeer juist. Wij wachten nu op de hulde, die „De Telegraaf" aan minister Goseling zal gaan brengen. In de congreszaal van het Jaarbeursrestau rant te Utrecht kwamen Dinsdag de leden van den Algemeenen Nederlandschen Molenaars- bond bijeen ter viering van het 40-jarig be staan van den bond. Des morgens werd op de algemeene begraafplaats te Utrecht een krans gelegd op het graf van een der oprichters en eersten voorzitter van den bond, den heer J. Das. Omstreeks een uur werd de vergadering ge opend door den voorzitter, den heer A. L. Schuurman, uit De Bilt, die een herdenkings rede hield. Medegedeeld werd, dat in verband met het a.s. regeeringsjubileum van H. M. de Koningin een telegram van hulde en aanhankelijkheid was verzonden. Hierop was inmiddels reeds een antwoord binnengekomen van den adju dant van H. M. Aan het einde van deze vergadering werden gehuldigd de beide aanwezige ju bilarissen, de heeren Gos Eshuis en C. Rezel- man Jr., die uit de handen van den voorzitter de bondsmedaille ontvingen. Hierna werd een druk bezochte receptie ge houden. Katholieken van Nederland, spoort uw jon gens en meisjes aan van 8 tot 15 Mei mee te doen aan het Jeugdapostolaat bij uitstek. Be vordert den geïllustreerden kaartverkoop ten bate van de Slachtoffers van Geloofsvervolging.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 2