HEEREN C05TU Men ócftufflt on*: 8 Haarlem, 4 Mei Sport in de stad GORDIJNEN WASSEN «0\M1 GR.HOUT5TR.hoekGR HARKÏHAARLEM 'n Nachtelijke brand P. H. BORGH4HTTS Kort en volledig alléén bij KREYMBORG WOENSDAG 4 MEI 1938 25 jaar Armenraad Examencommissies FEESTAVONDEN ARBEID ADELT Superieur Sngebch Kleermakers handwerk Het gaat goed in N. Holland PROVINCIALE STATEN VAN NOORDHOLLAND Reglement Vaarwateren Eervol ontslag Programma Radio-Centrale R. K. Gemengde Tooneel- vereeniging „Ludamus" P.V. „De Reisduif" Toen de bewoner terug kwam van zijn kaartavondje, vond hij slechts een gevel Gevonden dieren en voorwerpen KINDERVOEDING Batig saldo ruim f 3.000.000.- Finales R.K. school- wedstrijden Programma Krachtig R.K. protest in Ossche zaak Metaalbewerkers wenschen massa vergaderingen van het katholieke volk THEATER „MEERLAND" AANBOUW IN Vereenigingsgebouw in het cen trum van Badhoevedorp Duitsche katholieken en het Euch. Congres Een oproep van Mgr. Von Galen MAKELAAR IN ONROERENDE GOEDEREN AGENDA Bioscopen S Mei Bioscopen Interessante bijzonderheden over de grootsche sportweek van 14 tot 20 Juli te Haarlem Demonstraties en optochten Feestelijke optocht Een pakkend slot RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN VRIJDAG IN REMBRANDT. CLAUDETTE COLBERT GARY COOPER IN EEN OER-GEESTIGE C0MEDIE von ERNST LUBITSCH STAD De Armenwet van 1912 maakte de oprichting van Armenraden mogelijk en daarvan werd spoedig een ruim gebruik gemaakt, zoodat dit jaar op vele plaatsen het zilveren jubileum van Armenraden en het zilveren ambtsjubileum van vele secretarissen van Armenraden kan worden herdacht. Ook in Haarlem, waar de Ar menraad bij Kon. besluit van 28 Mei 1913 werd ingesteld, is dit het geval. Op 1 Juni a.s. is de heer Mr. P. E. Barbas 25 jaar secretaris. Dank zij de sympathieke persoonlijkheid van den secretaris, zijn nauwgezette plichtsbetrach ting en zijn warme belangstelling voor de kwtes- tie der Armenzorg, heeft de Armenraad van Haarlem over het algemeen aan zijn bestem ming beantwoord. Enkele jaren geleden is er vanwege het gemeentebestuur van Haarlem wel eens geklaagd over het lange uitblijven van rapporten en zijn maatregelen genomen om die door den eigen dienst van Maatschappelijk Hulpbetoon te doen uitbrengen, maar wanneer men weet, dat er telkenjare rond de tiendui zend van die verslagen moesten worden uitge dracht, dan is het duidelijk, dat die klacht voor een goed deel zou zijn weggenomen als het aan tal ambtenaren slechts tot het volgens de be hoefte benoodigde aantal was opgevoerd. Dat dit niet is gebeurd, kan ook als een betrachting van zuinigheid worden uitgelegd. De Armenraad is een instelling, welke wij kwalijk meer zouden kunnen missen. In de kringen der Armenverzorgers viel in de jaren rond 1910 een ernstige begeerte waar te nemen naar een nieuwe oriënteering ten aan een van de vraagstukken der Armenverzorging, anderzijds naar verbetering der armenzorg methoden en naar pra-ctische samenwerking tusschen liefdadigheidsinstellingen, schrijft Jhr. W. A. Ortt, oud-directeur van „Zandbergen", *n het Handelsblad. De kwestie werd behandeld 'n de toen pas opgerichte Vereeniging voor Armenzorg en Weldadigheid en daar werd een rnstituut als centrum van belangstelling en als hulpmiddel ter verbetering van den arbeid der ^stellingen van groote waarde geacht. Eenige jaren later werd door de Wet de mogelijkheid tot instelling daarvan geopend. De Armenraad heeft tot taak het instellen van een onderzoek naar de omstandigheden her personen, die zich als hulpbehoevend tot het bureau van den Armenraad of tot andere in stellingen of ingezetenen hebben gewend; het verzamelen in een register van de ingewonnen inlichtingen en van de mededeelingen, die van de besturen van instellingen van weldadigheid zijn' ontvangen; het verstrekken van inlichtin gen aangaande armenverzorging aan allen, die dat noodig hebben, het zich op de hoogte houden van het armwezen in het ambts gebied; het geven van raad omtrent armenver zorging; het bespreken van gemeenschappelijke belangen tot bevordering van een goede armenver zorging en in het bijzonder het steunen en be vorderen van samenwerking van alle instellin gen van weldadigheid in het ambtsgebied. Dat de Haarlemsche Armenraad deze taak °P voortreffelijke wijze heeft kunnen verrichten, heeft hij behalve aan den reeds genoemden se cretaris, den heer Mr. P. E. Barbas, te danken aan twee kundige voorzitters, welke hij in de afgeloopen 25 jaar heeft gehad. Eerst was het de heer Mr. J. H. Thiel, die de leiding had en thans heeft de heer Mr. Dr. W. P. Vis reeds gedu rfde meer dan 20 jaar het voorzitterschap van den Armenraad bekleed. De samenwerking tusschen de verschillende instellingen van wel dadigheid heeft al dien tijd weinig te wenschen overgelaten en zij, die met Armenzorg te maken hebben in Haarlem, zouden den Armenraad on getwijfeld maar moeilijk meer kunnen missen. BU het a.s. jubileum zal dit ongetwijfeld wel bhjken. Dort wo Du hingehst, 13. Mein Herz ruft MT- mer nur nach Dir, 14. Underneath the Rus sian Moon, 15. Song of songs, 16. Manduli- nata di Napoli, 17. Farewell to Dreams, 18. Ich sing mein Lied. 8.0012.00 Diversen. Tot gecommitteerden resp. plaatsvervangend Gecommitteerden bij de Kweekschooleind- e*amens 1938 zijn benoemd: Mevr. mr. J. H. G. ®chutte-Struick, lid van den Onderwijsraad te Haarlem, H. v. d. Weijer, inspecteur van de B O.-inspectie, Haarlem, mej. dr. O. H. J. v. d. Molen te Aerdenhout, G. van Hees, hoofd van ®cn openbare L. school te Haarlem, mr. A. J. H Liesker, griffier bij het kantongerecht te Haarlem, F. B. Sanders, oud-inspecteur van het 'Ulandsch onderwijs in Ned.-Indië te Haarlem. b'°or de Rijkskweekschool te Haarlem en de bijzondere kweekscholen te Beverwijk en te Haarlem, Th. Brouwer, inspecteur van het L. O. hl de inspectie Gorinchem, H. O. Kamermans, oud-Indisch ambtenaar te Haarlem, A. Kruik, hoofd van een Openb. L. school te Amsterdam, Mevr. H. H. E. Sterringa-van Raven te Haarlem, Voogd, lid v. d. Onderwijsraad te Haarlem, Hartog, oud-Indisch ambtenaar te Overveen, J- Z. Kannegieter, hoofd van een Openb. L. school te Amsterdam en mevr. IJ. S. E. Wege er Sleeswijk-Van Balen Blanken, leerares aan ®cn industrieschool te Amsterdam. In de examencommissie acte Na enz. zijn benoemd tot leden de dames A. Bakker, M. ^Üsbertse, B. C. Jelles, R. Piederiet van Leeu wen, h. E. Veeger allen te Haarlem. De R. K. Coöp. bakkerij en verbruiksvereeni- ging „Arbeid Adelt U.A." geeft twee feestavonden, waaraan medewerken het muziek-ensemble van den heer Nibbering en de R.K. Gemengde Too- neelver. „Thalia". Bij de opening dankte de heer J. Ph. H. Castri- cum voor de ontvangen medewerking. Hij zeide, dat het goed gaat met de coöperatie, maar een groote uitbreiding van het ledental en verbrui kers is toch noodig, daar is de nieuwe bakkerij immers voor ingericht. Verder verwacht de voorzitter dat de Katho lieke Haarlemmers Zondag 8 Mei in grooten ge tale deelnemen aan de zegening der gereed schappen en op Zondag 29 Mei aan de bedevaart- naar Heiloo per extra-trein of per rijwiel. Spr. herinnerde aan het triduum in September dcor Dr. Olierook) te leiden en de retraite, alles uit gaande van de commissie voor de geestelijke be langen. Na enkele nummers van het muziekensemble ter afwisseling, voerde de R. K. tooneelvereeni- g'ing „Thalia" een blijspel in drie bedrijven van J. W. v. d. Heiden Jr. en H. Bakker op, getiteld „Haar laatste wil". Het stuk heeft zij reeds meerdere malen opgevoerd. De pauzen tusschen de bedrijven hadden wel wat korter kunnen zijn, maar dat maakte de heer Nibbering weer goed met zijn afwisselende muziek, die zeer in den smaak viel. Door „Thalia" werd heel goed gespeeld, al ha perde hier en daar wel eens iets. Het geheel was een prettige en aangename avond en men heeft zich uitstekend geamuseerd. UIT VOORRAAD LEVERBAAR. Ged. Staten der provincie Noordholland stel len voor te besluiten: Gedeputeerde Staten te machtigen met het bestuur van de „Vereeniging der Broeders van Liefde" te Venray (bestuur der „St. Bavostich- ting" te Noordwijkerhout) een overeenkomst aan te gaan betreffende de verpleging van 80 Roomsch Katholieke mannelijke krankzinnigen in de „St. Bavostichting" te Noordwijkerhout tegen een verpleegprijs van ƒ630 per jaar, zulks op dezelfde voorwaarden, als waren vervat in de op 31 Maart 1938 geëindigde overeenkomst van 4/17 April 1928, sedert gewijzigd, een en ander voor den tijd van twee jaar, te rekenen van 1 April 1938 af, met dien verstande, dat de overeenkomst daarna, behoudens opzeggin stilzwijgend van jaar tot jaar zal worden ver lengd. Gedeputeerde Staten te machtigen met het bestuur van de „Vereeniging der Broeders van O. L. Vrouw van Lourdes" te Dongen (bestuur der „St. Willibrordusstichting" te Heiloo) een overeenkomst aan te gaan, waarbij de over eenkomst, gesloten op 11 November 1931, sedert gewijzigd, betreffende de verpleging van Roomsch Katholieke mannelijke geesteszieken in de „St. Willibrordusstichting" te Heiloo, wordt herzien in dien zin, dat het aantal voor de provincie Noordholland in die inrichting be schikbaar te houden plaatsen, te rekenen met ingang van ^1 April 1938, wordt gesteld op 325. De ervaring, sinds eenige jaren opgedaan bij de toepassing van het in 1930 door Prov. Sta ten vastgestelde Reglement Vaarwateren Noordholland, heeft de wenschelijkheid in het licht gesteld dit reglement op verschillende punten aan een herziening te onderwerpen en aan te vullen. Ged. Staten doen daartoe de noo- dige voorstellen. De heer J. G. Dikshoorn, Eerste Geneesheer- Directeur van het Provinciaal Ziekenhuis te Medemblik, heeft verzocht hem met ingang van 1 Juli e.k. eervol ontslag te willen verleenen uit zijn betrekking. Ged. Staten stellen voor het gevraagde ontslag met ingang van 1 Juli 1938 op de meest eervolle wijze te verleenen. Donderdag 5 Mei Programma 1: Hilversum I Programma 2: Hilversum II Programma 3: 8.00 Keulen, 9.50 Parijs Radio H-OS Radio PTT, 11.20 Parijs Radio, 12.20 Brus sel Ned., 1.20 Keulen, 2.05 Parijs Radio, 2.35 Droitwich, 4.20 Brussel Fr., 4.50 Brussel Ned., °5 Brussel Fr., 6.50 Keulen, 7.50 Parijs Radio, ■50 Pauze, 9.55 Praag of Boedapest. Programma 4: 8.00 Brussel Ned., 8.20 Diver- !®h, 9.35 Londen Reg., 11.20 Droitwich, 11.50 Hfussel Fr., 12.20 Droitwich, 1.20 Londen Reg., 4.20 Droitwich, 7.50 Londen Reg., 8.20 Droit- ^ch, 11.20 Danmarks Radio. Programma 5. 8.00—7.00 Diversen. 7.00 Eigen Marnofoonplatenconcert. 1. Nur eine Stunde, Was kann so schön sein, 3. When we meet ?|ain, 4. Heut' und alle Tage ist die Welt, 5. //arum, Warum hast Du mir Weh getan, 6. Stern fallt vom Himmel, 7. Trees, 8. Mazurka, 9. Dort wo die Walder grühn, 10. M you remember, 11. Wo ist der Mann, 12. Als „Ludamus" de reeks van haar tot heden gegeven voorstellingen nog eens de revue iaat passeeren, dan is er wel één blijspel, waarmede zij tot heden het meest succes heeft gehad. Dit blijspel is getiteld „In het Witte Paard", en het wekt dan ook geen bevreemding, dat de R. K. Bond voor Groote Gezinnen „Ludamus" heeft uitgenoodigd, met dit blijspel zijn leden op Maandag 9, Dinsdag 10 en Vrijdag 13 Mei in den Stadsschouwburg te amuseeren. Nochtans: ook niet-leden van den Bond wordt nog gelegenheid geboden dit blijspel te zien. Immers op herhaald en met aandrang ge daan verzoek heeft „Ludamus" tot een reprise van „In het Witte Paard" besloten, en Zondag avond 8 Mei a.s. zullen daartoe de deuren van den Stadsschouwburg voor u openstaan. Hst laat zich aanzien, dat wederom een ge- heele gevulde schouwburg zich zal amuseeren met de opvoering van dit alleraardigste blij spel, dat met zang en muziek uit de operette van dien naam, en muziek voor deze gelegen heid door Ben Bunders speciaal gecomponeerd, elementen te over heeft, om iedere droefgees tigheid ver weg te bannen. Deze opvoering zal dan ook een waardig be sluit zijn van het afgeloopen tooneelseizoen, waarop overigens door Ludamus met voldoening zal kunnen worden teruggezien. Na afloop der voorstelling wordt tot 3 uur 's nachts de vreugde nog voortgezet met een bal in het gebouw van den Haarlemschen Ke gelbond aan de Tempeliersstraat. Uitslag Oldenzaal, afstand 157 K.M., los 6 uur 59 min. Door het slechte weer ter plaatse zijn de duiven eerst Maandag in vrijheid gesteld. Daardoor heeft maar een gedeelte der leden aan het concours deelgenomen. H. Boogaard 1, 4 en 22; C. Th. Verdonk 2, 7 en 17; J. Rompa 3; C. v. 't Ende 5 en 21; H Bouwens 6; P. J. Kok 8, 10, 15 en 24; H. Everts 9; P. Kroon 11, 16 en 19; P. v. Andel 12; Th. A. v. Dam 13 en 20; H. J. Handgraaf 14, 18 en 23. Eerstgenoemde duif 8 uur 52 min. en 59 sec. Laatste 10 uur 12 min. en 23 sec. Een 34-jarige koopman, die zich geïnstal leerd had in een huisje aan de Drappe- nierstraat te Haarlem, spoedde zich giste renavond om half zeven naar een kennis te Haarlem-Noord, waar hij met eenige vrienden een kaartje ging leggen. De koopman woonde geheel alleen in de woning aan de Drappenierstraat en had dus geen haast om voor een bepaald uur weer binnen te zijn. Wie schetst zijn verbazing toen hij om drie uur de hem welbekende steenen dezer straat betrad, om, waar eens zijn woning stond, slechts een zwartgebla- kerden gevel en eenige verkoolde resten van wat eens de inboedel was aan te treffen. Er hadden in den tijd, dat hij weg was, in grijpende veranderingen plaats gevonden. Om tien minuten over eenen was er een uitslaande brand uitgebroken in zijn woning. De vlammen sloegen uit het dak en blakerden de kozijnen van de huizen aan den overkant van de niet breede straat. Het ergste gevaar werd door de brandweer, waarvan ook de staf aanwezig was, spoedig overmeesterd. Het perceel, bestaande uit een woonkamer, een keuken en een zolder, brandde echter geheel uit. Met twee stralen op de waterleiding werd het vuur bestreden. En in den gloed der vlammen, die het nachtelijk duister eenigszins verdrongen, beklom een der brandweerlieden een tegen den gevel geplaat sten ladder om met een bijl de noodige ruitjes in te slaan. Dit geluid, gevoegd bij het geknet ter der vlammen en het geruisch van het stroomend water deed vele buren ontwaken. Het duurde dan ook niet lang of uit menig venster hing een min of meer slaperig en nieuwsgierig hoofd te kijken wat er eigenlijk gaande was. En omdat een brand altijd iets bijzonder sen sationeels is, bleven die hoofden uit menig ven ster hangen. Vermoedelijk is de oorzaak een potkacheltje, waaruit gloeiende kolen gevallen zijn. Verzeke ring dekt de schade. Inlichtingen aan het bureau van politie Smedestraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Terug te krijgen bij: Handschoenen, cein turen, politiebureau Smedestraat; schakelarm band, Heemskerk, Jansstraat 2rd.; wollen das, Hoyen, Kampersïngel 14; étui met rozenkrans, Vrind, Kleverlaan 243; hond, Kennel, Amster- damschevaart 320; damesarmbandhorl., Ichels- heimer, Koninginneweg 91; hondje, Kennel Fauna, Fr. Varkenmarkt; katten, idem; zak mes, Duijts, Brouwersvaart 104; portemonnaie met inhoud, Janssen, Orionweg 110; idem, po litiebureau Smedestr.: idem, Gründemann, Gr. Markt 7; idem, v. d. Leede, Boogstr. 26; jon- genspullover, Mertens, Vosmaerstr. 48; rijwiel- pomp, Vreeswijk, Parkstraat 13; rijwielplaatje, Kerkman, Altenastraat 6; idem1, v. Pel, Pres. Steijnstr. 117; idem, Koedijk, Ged. Schalkbur- gergracht 76; idem, de Jong, Reitzstr. 97; ro zenkrans, Boerendans, Hoeuffstraat 11; schaar, v. d. Veldt, Oranjeboomstr. 82; bos sleutels, Provoost, Botermarkt 27; idem, de Goederen, Joh. de Breukstr. 93; taschje met inhoud, v d. Heijde, Kloosterstraat 64rd; vulpotlood, v. d Leen, Kleverlaan 127. Door „Kindervoeding" werden in de week van 25 April tot 30 April 1938 verstrekt 4653 porties warm eten, n.l. in lokaal: Eemstraat 881, Overtonstraat 1068, Zoetestraat 1004, Kam perstraat 651, Byzantiumstr. 533, BuitengeW. Onöerw. 396, Voorm. Spaarndam 120. Ged. Staten van Noord-Holland bieden Pro- cialen Staten ter vaststelling aan de rekening van de Provinciale inkomsten en uitgaven over 1936. De ontvangsten zijn vastgesteld op f 49.375.953.08, de uitgaven op f 46.120.156.35V2, batig saldo f 3.255.796.7014. Dit batig saldo zal op de begrooting van 1939 nader geregeld wor den. De gewone inkomsten bedroegen f 31.249.520.en de gewone uitgaven f 29.761.521.90V2, zoodat hier het batig saldo be draagt f 1.487.998.0914. De vermogensbelasting over het boekingstijd vak 1936'37 is belangrijk hooger in opbrengst dan geraamd werd. De raming' bedroeg' f 360.000.de opbrengst is f 487.969.83 of bijna een ton meer. De leges ter provinciale griffie brachten f 25.000.meer op dan de raming of totaal ruim f 80.000. gingslokaal, dat bestemd zal worden voor bios coopvoorstellingen, uitvoeringen, vergaderin gen enz. De totale oppervlakte van het ge bouw zal bedragen 25 x 19 meter; de tooneel- zaal krijgt een lengte van 21 meter en is 13 meter breed, hierin zullen ongeveer 400 zit' plaatsen zijn. Verder zullen in het groote gebouw nog wor den ondergebracht een koffiekamer en een kleinere zaal voor ongeveer 70 personen voor vergaderingen en bruiloften. Het moet in de bedoeling liggen het nieuwe vereenigingsgebouw den naam te geven van Theater „Meerland". Zaterdag 7 Mei zullen op het R. K. Sportpark aan de Molenwerfslaan te Heemstede de finales der schoolwedstrijden worden verspeeld om den algemeen kampioen van de 3 afdeelingen te bepalen. Als le prijs is beschikbaar gesteld een fraaie beker, terwijl de 2e prijswinnaars ieder een draagmedaille ontvangen. Tevens worden ook uitgereikt de prijzen, be haald door de kampioenen van de M. U. L. O. afdeelingen. De prijsuitreiking' zal geschieden door den voorzitter van het district Haarlem van den D. H. V. B., den heer H. W. v. Turnhout. De schoolvoetbal-commissie vertrouwt, dat de geheele schoolgaande jeugd aanwezig zal- zijn om de kampioenen aan te moedigen 1.30 St. AloysiusschoolSt. Antoniusschool. Scheidsrechter Hoogewoonink. 2.45 St. FranciscusschoolSt. Antoniusschool. Scheidsrechter Vos. 4.— St. AloysiusschoolSt. Franciscusschool Scheidsrechter Hoogewoonink. (Reeds gedeeltelijk geplaatst in een deel onzer vorige oplage) Dinsdagavond is te Bergen op Zoom een ver gadering gehouden van de afdeelingen Vlis- singen, Middelburg, Goes, Bergen op Zoom Halsteren, Roozendaal, Wouw, Hoogerheide en Ossendrecht van den R. K. Metaalbewerkers- bond, welke zeer druk was bezocht. Met algemeene stemmen heeft deze vergade ring de volgende motie aangenomen; ,De R. K. metaalbewerkers van West-Bra bant en Zeeland, te Bergen op Zoom in groote demonstratieve vergadering bijeen, eonstatee- rend een fel anti-papisme, dat wordt aange wakkerd door de van lastergeruchten levende beweging en door het Amsterdamsche sensatie blad, die o.a. als mikpunt hebben gekozen Z. Exc. minister Goseling, spreken zich uit voor massavergaderingen van het katholieke volk. ten einde actief stelling te nemen tegen deze hetze en te demonstreeren voor geordende vrij heid en tegen bandeloosheid". In het centrum van Badhoevedorp is men thans bezig met den bouw van een vereeni- In een herderlijk schrijven van den Bisschop van Münster, Mgr. Clemens August, Graaf von Galen, dat op Zondag 22 Mei in alle kerken van het diocees vanaf den kansel zal worden voorgelezen, zegt de kerkvorst o.m.: „Onze H. Vader Paus Pius XI heeft te kennen gegeven, dat het Internationaal Eucharistisch Congres, dat dit jaar gehouden wordt, een protest van de geheele wereld bedoeld te zijn tegen de godloozenbeweging, en een smeek bede van de heele wereld teneinde de vreeseiijke gevaren af te weren, waarmee het godloos Communisme en Bolsjewisme de menschheid, den vrede en de Christelijke cultuur der vol keren bedreigen. Z. H. heeft den wensch uit gesproken, dat de sluitingsplechtigheid niet alleen in Boedapest, maar in alle christelijke landen, bisdommen en gemeenten gevierd en geheiligd zal worden door zoo mogelijk alle geloovigen met een gemeenschappelijk gebed en H. Communie van Eerherstel. Voor de Duitsche katholieken zal het niet mogelijk zijn naar Boedapest te reizen om daar in zichtbare gemeenschap met de katho lieken van de geheele wereld deel te nemen aan vergaderingen, liturgische plechtigheden en pro cessies van het Eucharistische Congres. Daarom willen wij met des te meer ijver gehoor geven aan de verlangens van den H. Vader en tijdens de dagen van het Internatio naal Congres in onze eigen kerken samenko men rond het tabernakel ter aanbidding, eer herstel en om te bidden, teneinde aldus in den geest vereenigd met alle geloovigen der geheele wereld te smeeken om het gevaar der godloosheid, van communisme en bosjewisme af te wenden, zoowel van ons volk als van de volkeren der aarde." Daarom bepaalt de bisschop, dat op Hemel vaartsdag' en in de beide daarop volgende dagen het Allerheiligste geheel den dag ter aanbid ding zal zijn uitgesteld. Op den sluitingsdag van het Eucharistisch Congres moet in alle kerken een dertien-uren gebed gehouden worden, terwijl de geloovigen worden uitgenoodigd een algemeene H. Communie te houden tot Intentie van Z. H. den Paus. Kenaustraat 5b - Tel. 17130 Gebouw St. Bavo: Coöp. Arbeid Adelt, 8 uur; Afdracht Gr. Bond, 8 uur; Bakkers, half 7; Schaakclub St. Bavo. 8 uur; Trampersoneel, 8 uur; Herwonnen Levenskracht, 8 uur. Brinkmann, Gr. Markt: Algemeen Ned. Ver bond, kwart over 8. Frans Hals-museum: Expositie 104 uur. Kunstzaal Keeker: Expositie 105 uur. Kunstzaal De Bois: Expositie 95 uur. Rembrandt: „Een pracht-exemplaar van een man 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema: „De Boekanier" en „De Groote Gambini", 2 en 8.15 uur. Luxor: „Het meisje in de taxi", 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw St. Bavo: Lezing Angenent, 8 uur; R. K. Bevolkingsbureatf, 8 uur; Fed. Gr.- en Fr.- handel, 8 uur; Rechtskundig advies, 78 uur. H. K. B. Tempeliersstraat: A. N. W. B.-avond, kwart over 8. Frans Halsmuseum: Expositie 104 uur. Kunslzaal Reeker: Expositie 105 uur. Kunstzaal De Bois: Expositie 95 uur. Groote of St. Bavokerk: Orgelbespeling, 3 4 uur. Rembrandt: „Een pracht-exemplaar van een man", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema: „De Boekanier" en „De groote Gam bini" 2 en 8.15 uur. Luxor: „Het meisje in de taxi", 2.30," 7 en 9.15 uur. Weet U, waarom de sorteering Waarborg- Kleeding altijd iets aparts biedt? Omdat die eiken dag weer met de nieuwste snufjes wordt aangevuld. OVER: SPAANSCHE EN FRANSCHE DANKBAARHEID J. P. ƒ50. In m'n geest zag' ik een groep van welhaast 50 van die sierlijke, mooie Baskische kindertjes 'k zou haast zeggen nu nog mooier dan onze Hollandsche, omdat ze allen zoo b 1 ij waren, ze maakten een gracieuze be weging in de richting van Holland en zongen: Wij groeten u edele weldoeners, en brengen u onzen groet en onzen dank. Wij zijn allen schep selen Gods, u en wij. Gegroet weldoener, onze dank en een groet. Wij staan hier voor u, dat de goede God u geve een goeden dag. Heel in de verte zag ik anderen 't waren er honderden en meer eenigszins teleurgesteld keken ze naar hun bevoorrechte broertjes en zusjes. Toen voegden ze zich samen en als om elkaar moed in te spreken, zongen allen met vuur: Ach, waarom ben jij, die altijd zoo vroolijk was, waarom ben je nu zoo treurig gestemd. Kom, schep moed. Toon je flink. Wees tevreden en je zult zien hoe mooi 't leven is. Z. Em. Cardinal Verdier en Z. Exc. de Aarts bisschop van Bordeaux, resp. eere-voorzitter en voorzitter van het Fransche comité tot steun, zagen toe en glimlachten tevreden. Ze zagen gelukkige kindertjes, maar ook langzaam ontwaken van „een schoone slaap ster", de Hollandsche liefdadigheid, gewekt uit haar langdurigen sluimer door den heerlijken geur der lentebloemen. Hun verwachting, dat ook nu een edele daaa door vele andere zal worden gevolgd, wordt voorzeker spoedig verwezenlijkt. Alle giften, groote en kleine, worden dank baar vermeld. H. L. SCHEEPERS, Secr. Haarl. Kathol. Comité De voorbereidingen voor de Haarlemsche Sportweek 1938 zijn thans in een stadium gekomen, waarin wat meer medegedeeld kan worden over de gebeurtenissen, die tij dens deze week zullen plaats vinden. Zoo als bekend is, wordt de sportweek gehou den van 14 tot 20 Juli a.s.; het middelpunt daarvan zullen de nationale zwemkampioen- schappen vormen, die op 15 en 16 Juli plaats vinden in de zweminrichting aan de Kleverlaan. Daar omheen is als het ware een reeks van sportgebeurtenissen gebouwd, die zeker in de publieke belangstelling zal komen te staan, daar naar zooveel moge lijk afwisseling is gestreefd. Op initiatief van de zwemvereeniging „De Waterratten", die in samenwerking met de ge meente de Nederlandsche zwemkampioenschap- pen organiseert, is er een Centraal Comité van Uitvoering gevormd, met er omheen een grooter orgaan, waarin iedere tak van sport twee ver tegenwoordigers heeft. Dit centraal comité bestaat uit de heeren ir. P. H. Lefèbre, voorzitter; wethouder E. v. d. Wall, plaatsvervangend voorzitter; G. Voogd, S. Staal, C. S. Th. van Gink, B. W. Lasschuit, S. Hooy en M. J. Vink, die het secretariaat zal waarnemen, dat gevestigd is afdeeling Licha melijke Opvoeding', Stadhuis. Er zijn reeds verschillende sub-sommissies ge vormd, waarin de vertegenwoordigers der sport organisaties tezamen met de leden van het Cen traal comité, die in iedere sub-commissie ver tegenwoordigd zijn, de technische zaken zullen behandelen, om het programma op goede wijze tot uitvoering te kunnen brengen. Reeds is een voorloopig programma vastgesteld, dat natuur lijk nog voor kleine wijzigingen en aanvullingen vatbaar is, maar dat toch in groote lijnen is goedgekeurd, zooals het centraal comité het aan de vertegenwoordigers der sportorganisaties heeft voorgelegd, op een vergadering' die gister avond ten stadhuize is gehouden en die zeer druk bezocht was. Ook de wethouder van onder wijs, de heer A. G. Boes, was daar tegenwoor dig. Het voorloopig programma werd in groote lijnen aanvaard en zal als inzet hebben op Donderdagavond 14 Juli een grooten sport- optocht door de stad, die een feestelijk ka rakter zal hebben. Deze stoet van sportief Haarlem zal door de binnenstad trekken van de Dreef af, langs het stadhuis, waar het gemeentebestuur op het bordes het voorbijtrekken zal gadeslaan. Voor den volgenden avond is een groot water- sportfeest georganiseerd op het Noorder Buiten Spaarne tusschen Kloppersingel en Jan Gijzen- vaart, waar o.m. kanosport en eventueel motor bootraces zullen plaats vinden. De Zaterdag en Zondag blijven gereserveerd voor de Nederland sche zwemkampioenschappen waar het puikje van de zwemmers en zwemsters in ons land aanwezig zal zijn om te trachten de eere-titels te bemachtigen. De Maandagavond is bestemd voor de wielersport. Zoo mogelijk zal getracht worden een criterium in Den Hout te organi- seeren of anders wielerwedstrijden op een der openbare wegen, waarbij gedacht wordt aan Delftlaan of Dreef. Dienzelfden avond zullen op de openbare plei nen, Leidscheplein, Junoplantsoen, Teylerplein, Pretoriaplein, Groote Markt, e.d. turndemon- straties plaats vinden, die op Dinsdagavond herhaald zullen worden, met een wisseling der deelnemende groepen wat de stadsgedeelten be treft, waar zij demonstreeren. Na afloop op dezen Dinsdagavond zal wanneer de duisternis is ingevallen, een groote gondelvaart door de singels en grachten plaats vinden, met verlichte en versierde vaartuigen, waaraan alle water sportverenigingen zullen deelnemen. Men hoopt ten slotte op Woensdagavond 20 Juli een pakkende slot-demonstratie te orga- niseeren op een geschikt terrein. Men heeft daarbij o.m. aan het Haarlem-terrein gedacht, om daar een groot aantal takken van sport korte, doch pakkende en interessante demon straties te doen geven, waarbij aan de athletiek en den verschillenden openluchtspelen een groote plaats zal worden ingeruimd. Dit is de voorloopige opzet. Het centraal comité van uitvoering heeft reeds de toezegging van het gemeentebestuur voor wat de medewerking der verschillende tak ken van dienst betreft, zoodat verwacht mag worden, dat deze sportweek niet alleen een krachtige propaganda zal zijn voor de sport, maar ook voor de stad Haarlem. Want de pro paganda zal niet alleen gericht worden tot de Haarlemsche burgerij, maar ook tot hen inden wijden omtrek, zoodat Haarlem, naar men hoopt en verwacht, een ware feestweek tege moet zal gaan. Evenals andere jaren zal de afd. Haarlem van de Ned. Banketbakkersvereeniging ter ge legenheid van den aanstaanden Moederdag eenige taarten uitreiken aan de verpleegden in Haarlems Kindertehuis en het Tehuis voor ouden van dagen op Donderdag 5 Mei des avonds om ongeveer 7 uur. Zondag 8 Mei des avonds om 8 uur geeft dé R. K. Muziekvereeniging „Euphonia" te Over veen, directeur J. W. Lefeber, een concert in gebouw „Domi", Zandvoorterpad. Medewerking zal worden verleend door het cabarettrio de Vos, Voor de Haarlemsche Amateur-Fotografer. Ver. zal op Donderdag 5 Mei a.s. de heer K, H. Idema, te Amsterdam, oud-voorzitter der Ned. Am. FStogr. Ver. een lezing met projectie en demonstratie houden over: „De Cassade- druk(Eerst ontwikkelen, dan belichten, daarna weer belichten?)" Mevr. Brassinne alhier heeft verleden week te Londen haar voor-examen voor de Test- examination met succes afgelegd, een proef, welke een correcten stijl en een zuivere tech niek eischt der moderne ballroomdansen. Haar partner, de heer Brassinne, is lesraar der Imperial Society of Teachers of Dancing Eê Londen. «r De collecte voor Vacantie-bezigheden voor schoolkinderen heeft slechts ƒ475 opgebracht. De opbrengst is wel gering voor dit nuttig werk! bij Wasserij Kleverpark, Sanlpoorlerstraat 41 - Tel. 10131 - Haarlem IJMUIDEN. 4 Mei. Versche visch. Tarbot 4657 cent, Tong 6088 cent, Heilbot ,7286 cent per kg. Griet 14.0025, middel Schol 24.00, Zetschol 17.00—21, kleine Schol 6.00—20, Schar 2.2012, Tongschar 13.0021, Poontjes 1.707, middel Schol 14.50, kleine middel Schol 11.0014, kleine Schol 7.5012.50, groote Gullen 9.0012, kleine Gullen 5.5017. Wijting 4.507.30, Makreel 4.20 7.50, versche Haring 4.70 per 50 kg. Kleine mid del Heek 11.5013.50, kleine Heek 8.5011 per 50 kg. Kabeljauw 10.0044 per 125 kg. Vleet 2.50, Leng 0.522.50. Koolvisch 1150 cent per stuk. Rog 11.50 per koop. Aangevoerd aan den afslag 16 kisten versche haring. TRAWLERS Silvain IJm. 116 335 manden 2800.Eveline IJm. 115 825 manden 4030.Voorwaarts IJm. 83 100 manden 1300.Knikker IJm 4 220 man- c'en 2030.Christine IJm. 2 590 mailden 3200. KOTTERS E. 329 860. LOGGERS K.W.: 159 1380.—, 33 580.—, 95 530—, 173 550.—, 134 230.—. WATERSTANDEN TE IJMUIDEN 5 Mei 6 Mei 7 Mei 6.40 7.44 9.03 2.16 3.14 4.25 7.14 8.25 9.47 2.40 3.44 5.03 A PARAMOUNT PICTURE

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 5