Langdurig confereert Hitier met Mussolini m De H. Vader over Hitler's bezoek r Stabilisatie van den franc Bergmassief bij Teruel omsingeld Arabische boeren vragen wapens Corbin bezoekt Lord Halifax mmm GEEN NIEUW VERDRAG TE VERWACHTEN CARL VON OSSIETZKY OVERLEDEN Het nieuws van heden DE BAROMETER J V Koning Leopold peetvader - ïf VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 DONDERDAG 5 MEI 1938 - OCHTENDBLAD VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21156 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per weekper kwartaal f3.25. Bij onze Agenten 27H ct. per week, per kwartaal f3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD HAARLEM „Op het feest van Kruisvinding richt Rome een kruis op, dat niet het Kruis van Christus is" Een waarschuwing van l'Awenire d' Italia Zij worden voortdurend door ge wapende benden bedreigd schijnt nog geen overeenstem ming te bestaan Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiniiiiiiiiiiiii Op een basis, die de Fransche regeering tot een doel treffende verdediging in staat stelt Beraad met Londen en Washington De raad der Kleine Entente Ook de generale staven houden besprekingen Hitier schijnt het koloniale vraag stuk op den voorgrond te willen plaatsen Toenadering tot Parijs niet onmogelijk Rede voor de Ausland- Deutsche 500 conducteurs en chauffeurs staken Bij het ^ombardement op Madrid werden 13 personen gedood Een verklaring van Del Vayo Winnaar van den Nobelprijs voor den vrede Nieuw Britsch militair vliegtuig Een groot aantal dezer toestellen besteld Een raad van Londen en Parijs? Zij zouden de regeering te Praag aansporen haar houding tegenover Henlein te herzien Onder tram gedood Jongen te Utrecht verongelukt NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 et., tngez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voot de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek CASTEL GANDOLFO, 4 Mei. (Havas). Ter- Wijl de Osservatore voortgaat geen woord te schrijven over de reis van Hitier naar Rome, heeft de H. Vader een toespeling vol droefheid gemaakt over de aanwezigheid van Hitler in "n rede, die hij heden heeft uitgesproken tegen over 436 jonggetrouwde paren, die Z. H. tege lijk met kardinaal Lavitrano heeft ontvangen, waarbij ook een aantal deelnemers aan het Congres te Florence voor het Christelijke Oos ten aanwezig waren. Na den zegen des hemels voor de aanwezige geloovigen te hebben afgesmeekt, zeide de H. Vader: „Gij moet dit goede, dat Wij u toe- Wenschen, en dat Wii van de goedheid van God verwachten, verdienen door uw trouw aan het Christelijk leven en door uw gebeden. Want droeve zaken doen zich voor, zeer droeve zaken, zoowel ver van ons als nabij. Ja, zeer droeve zaken en onder deze droeve zaken moet men wel rekenen het feit, dat Rome, op den dag van het feest der H, Kruisvinding, de teekenen opricht van een ander kruis, dat niet het Kruis van Christus is. Ik zeg u voldoende, wan neer ik u zeg, hoezeer het noodig is te bid den, te bidden en te bidden, opdat ook de barmhartigheid Gods in haar vollen om vang geschiede". Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 4 Mei: De 1'Avvenire d'Italia, het dagblad van de ïtaliaansche Katholieke Actie, waarschuwt de journalisten collega's tegen overdrijving in de Verslagen en commentaren over het bezoek van Hitier aan Rome. Sommige bladen, aldus l'Av- venire, hebben Germanendom en romanisatie geïdentificeerd. Wij, Italianen, kennen de ver goding niet van bloed en ras en wij blijven in trouw verbonden aan het Roomsche geloof dat rassen en volkeren verbindt en even hoog aan slaat. Het blad betreurt dat het bezoek van Hitier aan Rome niet met een bezoek aan Z. H. den Paus gepaard gaat. JERUSALEM, 4 Mei (Reuter) Uit vrees voor de voortdurende aanvallen van gewapende benden op de Arabische dorpen hebben de Arabische boeren aan de autoriteiten verzocht geweren en muni tie onder hen te verdeelen voor wettige zelfverdediging. De autoriteiten hebben beloofd dit verzoek in Overweging te nemen. Het dorpshoofd van een Arabisch dorp in de nabijheid van een der steden heeft den autoriteiten van zijn dis trict medegedeeld, dat het dorp bereid was te helpen bij het vernietigen van de roovers, Wanneer foto's en andere inlichtingen over <-e bandieten werden verstrekt. Vanochtend is in een koffiehuis te Haifa een Arabier doodgeschoten, zekere Ahmed Tahar. ïn totaal zijn in de afgeloopen week zes Arabi sche burgers en zes politiebeambten door ter roristen vermoord. Daarenboven zijn tal van Arabieren ontvoerd. Een nieuwe fase van wetteloosheid schijnt te zijn ingetreden. Er zijn tal van gewapende overvallen gedaan. Aanvallen op Arabische dorpen is de voornaamste vorm van terrorisa- tie der boeren. Dezen voelen steeds minder heiging de opstandelingen te helpen en Worden de voortdurende onrust beu. LONDEN, 4 Mei (Reuter) De Fransche ambassadeur, Corbin, die vanmorgen reeds een bezoek had gebracht aan het departe ment van, Buitenlandsche Zaken, heeft van middag een bezoek gebracht aan Lord Halifax. Men meent te weten, dat de Fransche am bassadeur de opvatting der Fransche regeering aangegeven heeft betreffende de noodzakelijke v°orwaarden voor de terugtrekking der vrij willigers uit Spanje. Het schijnt, dat Frankrijk hog steeds terugtrekking in categorieën eischt eh herstel van de controle op de landgrenzen alechts eenigen tijd na de aankomst van de 'efugtrekkingscommissies in Spanje. Het is nog hiet zeker, dat men tot overeenstemming zal hunnen komen op deze basis. Bijgevolg is nog Been datum vastgesteld voor de bijeenkomst her eerstvolgende vergadering van de niet- "ihiengingscommissie. '•V. De Hongaarsche Rijksbestuurder Horthy bracht een bezoek aan de Internationale Messe te Boedapest, waar hij door meisjes, volgens de Hongaarsche mode gekleed, werd ontvangen VERWACHTING: Meest matige O os te- lijke tot Noordelijken wind, aanvahke- lijk helder tot licht bewolkt, later wel- licht toenemende bewolking; droog weer, s koude nacht, zelfde temperatuur over- s p dag. p p VERDERE VOORUITZICHTEN: Weinig verandering. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllNIHIIIIIIIIIIIIIli Politieke botsing in Alexandrette ALEXANDRETTE, 4 Mei. (Havas). In Alexandrette is een botsing van politieken aard ontstaan, waarbij verscheidene schoten werden gelost. Er vielen zes gewonden. De wacht van den Sandsjak herstelde de orde. In Antiochië blijft de toestand eenigszins nerveus. Men is daar bezig met voorbereidingen voor verkiezin gen. Naar he± Belgische Tele- graafagenischap vemeeml, heef± Koning Leopold de uiinoodiging van Prinses Juliana en Prins Bernhard, peetvader ±e zijn van Prinses Beatrix, aanvaard. Koning Leopold zal de doopplechtigheid op 12 Mei ie Den Haag bijwonen. PARIJS, 4 Mei (Havas) Hedenavond heeft minister-president Daladier voor de radio een toespraak gehouden, waarin hij o.m. mededeelde, dat de regeering besloten heeft den franc te stabiliseeren op een basis, die de regeering in staat zal stellen hem doeltreffend te verdedigen. Dit besluit, aldus Daladier, is genomen in, volledige overeenstemming met de Engelsche en Amerikaansche regeeringen, wien spreker dank zegde voor haar medewerking. Daladier deelde niet mede, op welken koers de franc gestabiliseerd zal worden. Hij stelde zich er mede tevreden aan te duiden, dat men den koers, dien hij voor morgen heeft vastge steld, niet zal te boven gaan. Tijdens de hedenochtend gehouden bij eenkomst van den ministerraad hebben Daladier en Marchandeau hun collega's op de hoogte gebracht van de besprekingen van den Franschen gezant te Washington met minister Morgenthau omtrent een even- tueele wijziging in de monetaire driehoeks overeenkomst tusschen Engeland, Frank rijk en Amerika. Deze besprekingen hangen samen met het onderhoud, dat de Engelsche gezant, Sir Ronald Lindsay, met Morgenthau heeft gehad. Indien de besprekingen gevolgd zullen worden door een gemeenschappelijke verklaring dei- drie mogendheden, zou het mogelijk zijn dat gelijktijdig de emissie van een leening ten be hoeve van de Autonome Kas voor de Defensie wordt aangekondigd. BOEKAREST, 4 Mei. (D.N.B.) Hedenmiddag om 5 uur is de tweede vergadering van' den raad der Kleine Entente begonnen. Vanavond geeft de minister van Buitenlandsche Zaken, Comnen, ter eere van de beide gasten een groot diner, waaraan ook de leden van de Roemeen- s'che regeering en het diplomatieke corps zul len aanzitten. Op het diner volgen een concert en een bal. Tegelijkertijd is een Joego-Slavische en een Tsjecho-Slowaaksche militaire afvaardiging te Boekarest aangekomen, om met den Roemeen schen generalen staf besprèMngen te voeren. ROME, 4 Mei (Stefani) Hitier heeft met Mussolini een onderhoud gehad in diens werkkamer in het Palazzo Venezia, dat duurde van twaalf uur tot half twee. In een ander vertrek bespraken tegelijkertijd de Duitsche ministers met hun ïtaliaansche collega's d; verschillende vraagstukken, waarbij de beide landen belang hebben. Het D.N.B. meldt nog, dat de Fuehrer bij zijn bezoek aan het Palazzo Venezia aan Mussolini een Zeiss-observatorium heeft aangeboden, waarvan hij de schenkingsoorkonde overhan digde. Voorts stelde Hitier den duce een fraai boek met foto's van Mussolini's bezoek aan Duitsch- land ter hand, alsmede een copie van de Olympiadefilm „Feest der volkeren feest der naties". De Duitsche delegatie te Rome toont zich zeer bevredigd en vol vertrouwen na het eerste onderhoud tusschen den Fuehrer en den Duce. In ïtaliaansche kringen he§ft men met ge noegen gezien, dat de Fuehrer onder het ha kenkruis op zijn mouw het insigne van korpo raal der fascistische militie droeg en men ver wacht, dat voor het vertrek van de Duitsche gasten Hitier aan, Mussolini een hooge Duitsche onderscheiding zal verleenen. In Duitsche kringen wordt met nadruk ver klaard, dat geen nieuwe verdragen tusschen beide landen zullen worden gesloten. De erken ning van de solidariteit tusschen Londen en Parijs door Duitschland en Italië moet worden vervolmaakt door de erkenning van de as RomeBerlijn door Frankrijk en Engeland. Het eenige vraagstuk, dat tusschen deze beide groepen moet worden geregeld, is de koloniale kwestie en men hoopt, dat dit geen groote moeilijkheden zal opleveren. Het schijnt, dat Hitier de koloniale kwestie op den voorgrond wil plaatsen bü zijn be sprekingen met Mussolini. Het Tsjechische vraagstuk komt blijkbaar op de tweede plaats. Ook is men in Duitsche kringen van meening, dat een overeenkomst tusschen Berlijn en Pa rijs zeer wel mogelijk is, niettegenstaande het Fransch— Russische verdrag,doch men schijnt wel eerst een overeenkomst met Engeland tot stand te willen brengen. Even na vier uur hedenmiddag is Hitler met Mussolini te Centocelle aangekomen voor het bijwonen der demonstraties van de fascistische jeugd. Ongeveer een half millioen Italianen woon den de oefeningen bü. Om zes uur zijn Hitler en Mussolini in de Constantijn-Basiliek aangekomen, waar de Fuehrer een toespraak voor de in Italië wo nende „Auslanddeutsche" heeft gehouden. Na hen voor hun toewijding voor het Derde Rijk bedankt te hebben, wekte Hitier de Duitschers in Italië op, een volksgemeenschap in het klein in den vreemde te zijn, zooals het de geheele Duitsche natie in het vaderland is. Duitschland, aldus de Fuehrer, vergeet ook u niet. Ik ben overgelukkig dit te kunnen zeggen in een land, dat ons de vervulling van deze zorg zoo ge makkelijk maakt. 500 conducteurs en chauffeurs van de Schot- sche autotransportmaatschappij te Glasgow zün in staking gegaan. De oorzaak van het geschil is het aan een conducteur gegeven ontslag. SARAGOSSA, 4 Mei. (Havas) De rechtschen zün er in geslaagd büna het geheele bergmassief ten Zuidoosten van Teruel te omsingelen. Gisteravond hebben zij den Sierra Elpobo bezet en de 28ste divisie van de regeering gedwongen zich terug te trekken op den Sierra de Gudar. De tegenstander deed heftige tegenaanvallen op het dorp Elpobo, dat eergisteren door de rechtschen werd bezet, doch de regeerings- troepen zijn er niet in geslaagd door het mitrail- leurvuur heen te breken. Zij moesten zich terugtrekken. Naar Havas uit Madrid meldt, bedraagt het aantal slachtoffers van het gisteravond door de batterijen der opstandelingen op Madrid gerichte bombardement vanmiddag om twaalf uur 13 dooden en 28 gewonden. Er zijn, volgens een vanochtend gehouden telling, 446 projectielen neergekomen. Alvorens naar Genève te vertrekken, heeft de Spaansche minister van Buiten landsche Zaken, Alvarez del Vayo, te Barce lona de buitenlandsche pers ontvangen. Hü zeide o.a., dat de kanselarüen van som mige democratische landen tot de conclusie zijn gekomen, dat de eenige oplossing van het Spaansche probleem een overwinning van de regeering kan zün. Hij herinnerde er aan, dat in de dertien punten van de regeering wordt voorgesteld een volksstemming te houden. De regeering vreest de volksstemming niet, zy weet welk resultaat deze zal hebben. Zij rekent op het onafhankelijkheidsgevoel van de ware Spanjaarden. Indien men in het rechtsche kamp nauwkeurig wist waar het in dezen oorlog om gaat, dan zouden alle ware Spanjaar den voor de regeering stemmen. De minister zeide verder, dat in de laatste zes weken de Duitsche hulp aan Franco is toe genomen. Hij weet, dat Duitsche hoofdofficieren in Spanje zijn aangekomen en dat die van de technische afdeeling door anderen zijn vervan gen. Ook is het niet toevallig, dat deze offi cieren optreden in het gebied van Bilbao en in de Catalaansche Pyreneeën. Ten slotte verklaarde hij dat de militaire situatie op het oogenblik beter is dan in Maart j.l. Het doorsnüden van de verbindingen van Catalonië met het overige Spanje heeft, vol gens hem, niet de door de rechtsche gewenschte resultaten opgeleverd en nog iederen dag gaan boodschappers van de regeering van Barcelona naar Valencia en Madrid. Een kijkje in een der feestelijk met ja; vlaggen versierde straten van Rome BERLIJN, 4 Mei (D. N. B.) De schrij ver Carl von Ossietzky, winnaar van den Nobelprijs voor den vrede, is hedenmiddag in een sanatorium te Berlijn aan hersen vliesontsteking overleden. Von Ossietzky heeft ongeveer twee jaar in het ziekenhuis doorgebracht. Naar de genees- heeren mededeelden, was hü lijdende aan een algemeen geworden tuberculose, die, nadat reeds een verbetering was ingetreden, onder den ongunstigen invloed van het voorjaar weer acuut is geworden en op de hersenen is overgeslagen. De Duitsche pacifist Carl von Ossietzky, was op 2 October 1887 te Hamburg geboren. Reeds vroeg kwam hü in contact met de vredesbeweging. De wereldoorlog, waarin hü als korporaal meestreed, versterkte hem m zijn pacifistische overtuigingen. Als assistent hoofdredacteur werkte hü na den oorlog aan de Deutsche Volkszeitung, terwijl hü te zamen met Beathold Jacob trachtte sün politieke overtuigingen te belichamen in een partü, de republikeinsche partü, die echter een misluk king werd. Als pacifistisch publicist bleef hü echter actief. Zelfs zag hü zich gedwongen zün functie aan de Deutsche Volkszeitung neer te leggen, aangezien hij daarin niet voldoende ruimte vond voor het propageeren van zifn pacifistische ideeën. Hü was een der stichters van het blad „Nie wieder Krieg", waaraan hü sinds 1924 regelmatig medewerkte. Zijn pacifisme leidde er toe, dat hü een krachtige actie voerde tegen de herbewapening, hetgeen oorzaak werd, dat hü in 1929 van hoogverraad werd beschuldigd, omdat hij in het linksch georiënteerde blad „Die Weltbuhne" een artikel had gepubliceerd, waarin hü licht wierp op de zoo streng geheim gehouden mili taire Duitsche activiteit op luchtvaartgebied. Het proces duurde geruimen tijd en in 1931 werd hij schuldig bevonden en veroordeeld. In December 1932 echter reeds herkreeg hü zün vrüheid op grond van de toen afgekondig de amnestie. Toen de nationaal-socialisten het bewind in Duitschland in handen namen, weigerde Von Ossietzky uit te wijken. In den nacht van den RÜksdagbrand werd hy dan ook gearresteerd en naar een concentratiekamp overgebracht, waar hü drie jaar zou blüven, om eerst ont slagen te worden in verband met zün uiterst zwakken gezondheidstoestand, die opneming in een ziekenhuis te Berlijn noodzakelük maakte. In hetzelfde jaar kende het Noorsche Comité hem den Nobelprijs voor den vrede toe, welke prüs hem door een oneerlük ver trouwensman nog afhandig gemaakt werd, Eén van de belangrijkste inzendingen van het paviljoen van de militaire luchtmacht op de tentoonstelling te Glasgow is het nieuwe Hawker Hurricane éénpersoons jachtvliegtuig. Met een dergelijk vliegtuig is de escadrille- leider Gillan in een nacht van Edinburg naar Londen gevlogen in 48 minuten. De afstand tusschen beide steden bedraagt 327 mijl. Bü de opening van de tentoonstelling heeft de minis ter van Luchtvaart bijzonderheden medegedeeld over het nieuwe toestel. Het toestel kan ge makkelijk gehanteerd worden en heeft een landingssnelheid van 60 mül per uur. De maximumsnelheid bedraagt ongeveer 330 mijl per uur. Het vliegtuig is een geheel metalen laagdekker. De plaats van den bestuurder is geheel ingebouwd. Het landingsgestel kan tü- dens de vlucht geheel worden ingetrokken. De motor is een Rolls Royce Merlin van 990 tot 1050 paardekracht met waterkoeling. De be wapening bestaat uit een batterij van 8 brow ningmitrailleurs, ingebouwd in de vleugels. In de laatste maanden heeft de eerste esca drille van deze vliegtuigen veel gevlogen en alle proeven zün met succes bekroond. Der halve heeft het ministerie een groot aantal van deze toestellen besteld» De H. Vader over Hitler's bezoek. Daladier doet mededeeling van de stabilisatie van den Franschen franc op een nieuwe basis. Bij de besprekingen tusschen Mussolini en Hit- Ier schijnt het koloniale vraagstuk op den voor grond te staan. De Fransche ambassadeur Corbin bespreekt met Lord Halifax de kwestie van de terugroe ping der vrijwilligers uit Spanje. Carl von Ossietzky, de Duitsche schrijver en winnaar van den Nobelprijs voor den vrede, overledeij. De rechtsche troepen omsingelen het bergmas sief ten Zuid-Oosten ran Teruel. De Arabische boeren vragen wapens, om zich tegen de terreur van gewapende benden te ver zetten. Koning Leopold van België wordt peetrader van Prinses Beatrix. Het spellingdebat in de Eerste Kamer geëin digd; een drietal moties verworpen. Van 1 Januari af zijn de spoorwegontrangsten reeds bijna 1.700.000 minder dan over het zelfde tijdvak van 1937. In verschillende gemeenten hebben Woensdag vrij zware branden gewoed. New-Yorksche beurs: na zwakke opening volg de herstel. O Les eener dienstbode Iemand moest een nieuwe dienst bode hébben en had de keuze uit vele gegadigden. Ze stelde ieder een aan tal vragen o.a. ook naar vorige dien sten. Eindelijk deed ze haar keuze. „Waarom heb je juist die gekozen?" werd haar gevraagd. En het antwoord luidde dadelijk: „Omdat deze me niets over haar vorigen dienst vertel de! Wanneer ze geen verhalen op hangt van de menschen bij wie zij geweest is, zal ze ook mijn huishouden niet op de straat brengen." Wees voorzichtig met lieden, die alsmaar over anderen kletsen; ze zullen het achter uw rug ook over u doen. Maar degenen die hun mond houden over hun medemenschen en vooral geen kwaad van hen spreken, kunt u vertrouwen, ze zullen ook u niet over de tong halen. PRAAG, 4 Mei (D. N. B.) De Tsjecho- Slowaaksche gezant te Parijs, Osoesky, is, naar in welingelichte kringen alhier verluidt. te Praag aangekomen met adviezen der West- Europeesche mogendheden voor de regeling der Sudeten-Duitsche kwestie. Parüs en Londen zouden de Tsjechische regeering willen aanraden, haar afwijzende houding tegenover de door Henlein te Karlsbad geformuleerde eischen te herzien Te Praag verwacht men na beëindiging van het bezoek van Hitier aan Italië een Engel- schen stap. Engeland zou, volgens dit D. N. B.- bericht voornemens zijn Tsjecho-Slowaküe den raad te geven, een oplossing van de Duitsch- Tsjechische kwestie op binnenlandsch-politiek gebied met goeden wil na te streven. Woensdagavond half acht is de 13-jarige fiet ser Bronswijk, uit de Adriaan van Ostadelaan te Utrecht, in de Julianalaan aldaar door een tramwagen gegrepen en op slag gedood. Hij wilde een tram links passeeren, waarbü hü een van tegenovergestelden kant komende tram niet opmerkte. Het stoffelük overschot werd naar het Dia conessen-ziekenhuis overgebracht. Stand op Donderdag 1 uur v.m.: 768.6 Vorige stand: 765.8

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1