Indrukken bij Hitler's aankomst te Rome New-Yorksche Beurs ZEE VAN LICHT EN BRANDING VAN GELUID De weerstoestand NEDERLAND-SCHOTLAND DONDERDAG 5 MEI 1938 Alom militairen en politie Het weer eindelijk beter Een teleurstelling bleek voor de Italianen, dat de Duce niet meereed bij den intocht POOLSCHE OCEAANVLUCHT Lockheed Super Electra met extra tanks UIT DE HARINGVISSCHERIJ Rijksbemiddelaar roept partijen bijeen „KEMPHAAN VANDAAG TE ROTTERDAM Met vaanstand-luchtschroeven uitgerust VOOR GEORDENDE VRIJHEID, TEGEN BANDELOOSHEID Ook R.K. metaalbewerkers in Oost-Brabant wenschen massa-vergaderingen Arbeidsongeval De C.A.O. in de schoenindustrie Veel mag men er nog niet van verwachten PAARDENSPORT Dressuurproeven Kon. Militaire Sportvereeniging AUTOMOBILISME Nuvolari rijdt toch weer. AT H LET l EK Nederlandsch record erkend Academische examens Stuurlieden-examen Na zwakke opening volgde herstel. AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 4 Mei Clearingkoersen VOETBAL Examen apothekersassistent Het elftal van de Schotten Engelsch voetbalelftal tegen Frankrijk Sunderland verliest Cuba naar Europa 9Vs WISSELKOERSEN AMERIK. GOEDERENMARKT STOOMVAARTLIJNEN FAILLISSEMENTEN (Van onzen Romeinschen correspondent) Er zijn journalistieke gemeenplaatsen, die soms maar moeilijk haar weerga vinden. Nu wij, buitenlandsche journalisten, verzameld in een rooden autobus en aldus beplakt met het étiquet „Stampa Estera", in tegen overgestelde richting het parcours rijden, dat over een uur de triomfweg van Hitier zal zijn, dringt zich het woord zee in allerlei combinaties hardnekkig aan mij op. Men- schenzee, vlaggenzee, zee van licht en bran ding van geluid. Wie noemt mij een beter woord, een woord, dat de zee de zee laat? Mijn buurman stelt voor orkaan en weer een andere collega zegt, een beetje aarzelend, cataract. Maar wat wij aan schouwen en ondergaan, heeft dan ook alles van een natuurverschijnsel. Wij zwenken de Via dell' Impero in. Zoo ver als het oog rijkt aan weerszijden een haag van vlammen, suizend gevoed uit de schalen der drievoeten, die, één om de tien meter, langs den weg staan opge steld. Daarachter, flakkerend belicht, een meters dikke menschendrom, kop aan kop als asperges ln een bos. Lekkende weerschijn in staal en helmen. De hemel verloren; een melkachtige sluier wuift voor de sterren, of het mot-regent. En één met het licht, dat de aarde insnoert tot deze kleine groote plek tusschen Caelius, Aventijn en Palatijn, waar een man bejubeld gaat worden, wiens leer de aarde insnoert tot een armzalig paradijs, het geluid, dat als een groot zoemen is het zoemen in een middag-stille kamer van een vlieg tegen het raam, dat in den vreemden droom van den middag-slaper is als van duizend motoren, vliegtuigen, die zonver- duisterend over de stad heen vallen. Wij gaan als in een vreemden, flakkerenden droom. Een impressie van een oogenblik. Het beroep eischt een open oog voor realiteiten als daar zijn: de drie man dikke cordons van militairen langs het geheele vijf kilometer lange parcours; de tribune, waarop, omgeven van herauten, de gouverneur van Rome het oogenblik afwacht, dat hij Hitler in Rome welkom zal kunnen hee- tenLibysche ruiters in burnöus, met achter zich hun schrale, taaie woestijnpaardjes; groepen Hitlerjugend en de Duitsche kolonie in Rome, geheel geüniformeerd; en overal politie, Itali- aansche en Duitsche en de natielooze en na- melooze, die geheime politie heet. Langs de Via dei Trionfl, prozaïscher dan de Via dell' Impero versierd met kandelaars, waar op de vlam afgepaster is, bedaarder, bijna als gevangen in het kousje van een nette, burger lijke gaslamp uit vroeger tijd u bent wel zoo goed het bekende korreljte zout niet te vergeten en langs de tot Viale Africa omgedoopte Viale Aventino, voorbij vijf fonteinen, waar van het licht als water afstroomt, belanden wij bij het nieuwe Ostia-station, óp den hal ven cirkel van zijn voorplein, welks omtrek door de scherpe snavels van dertig hooggeze ten arenden uitgehakt wordt. Wij keeren ons met den rug naar het hei-verlichte station, om den eersten aanblik te zien, welken de eeuwige stad Hitier schenken zal. Het is een aanblik, welke den hartstochtelijken bewonderaar van Wagner tot in het diepst van zijn ziel moet aangrijpen. Boven den triomfweg rijst, som mige détails fantastisch beschenen door den gloed, die in vlagen van dien weg schijnt af te zwieren, en vanuit verborgen bronnen van bleek violet en groen licht, een mystiek land schap op. De pyramide van Cestiu» raadsel achtig en gesloten naast de romantisch ge- kanteelde Porta San Paolo. Het donker mas sief van den Aventijn met hier en daar sche merig, als vingen zij nog iets van het over vloedige, maar verre licht diep onder hen op, een gevel van een oud-christelijke kerk, een toren, de smalle pyramiden van cypressen. Op den Palatijn het brokkelige silhouet van het verstrooide paleis van Septimius Severüs, den Afrikaan; geknotte zuilen; de fries van een tempel. Midden op de Via dei Trionfi de zege boog van Constantijn. Rechts daarachter het Colosseum. En waar de Via dei Trionfi bijna in een rechten hoek overgaat in de Via delTIm- pero een hooge steile wal, waarop tegen een achtergrond van standaarden en vlaggen drie adelaars naar west, zuid en noord krassen. Maar dan zijn wij al lang weer op den terug tocht, na de eerste groep journalisten bij het Ostia-station achtergelaten te hebben. Wij zijn verdeeld in drie groepen; de twee andere pos ten bij Colosseum en Quirinaal. Bij het Colos seum zien wjj thans de Via dell'Impero, zooals zij loopt naar de Piazza Venezia. Een verrassing ondanks de overweldigende indrukken is het Palazzo Venezia, dat in het perspectief van de Via dell'Impero ligt. Het vroeg-renaissance- paleis sluit den weg werkelijk fantastisch mooi af. En hoe knap is het versierd met enkele oude gobelins, die uit de ramen hangen, en één slinger van laurier en vruchten! Soberder nog is het Quirinaal, enkel versierd met elec- trische kaarsen aan weerszijden der ramen. Maar de Piazza ervoor is feestelijk gekleurd door de uniformen der Carabinieri: roodom- biesde slipjassen en napoleonsteken met roode pluim. Half negen. Een kanonschot rolt over de stad; de grauwe, stalen trein van Hitler is het Ostia-station binnengereden. Ik reken uit, dat deze impressie u op zijn snelst Donderdagmor gen bereiken kan. Dan zijn de détaüs dier aan komst reeds oud nieuws en ik zwijg er hier dus over. Het was onmiskenbaar, dat waar geen Duit- schers stonden opgesteld, het gejuich, toen Hitier passeerde, nogal mat klonk. Men moet het, geloof ik, toeschrijven aan de teleurstel ling, welke het den Romeinen baarde, dat zij hun Duce niet in den stoet ontwaarden. De af wezigheid van den Duce was geheel conform de voorschriften, geldend voor een plechtigheid als deze; het staatshoofd, dat een staatshoofd ontvangt. Toch voelde men het als een bezwaar, méér, als 'n onwaarachtigheid; 't Italiaansche volk, ik ben er welhaast zeker van, voelde het zelfs aan als een onrechtvaardigheid. Hun Duce, de ziel van het nieuwe Italië en was het soms niet het nieuwe Italië, dat zich zoo groot en glorierijk aan Hitier openbaarde? mocht niet deelen in den triomf. Na Hitier op het station verwelkomd te hebben, reed hij langs stille, donkere straten snel naar het Pa lazzo Venezia. Hitier kwam als staatshoofd, maar hy was gekleed in het bruine uniform der partij. Die dracht is er nu niet bepaald een om mee uit ryden te gaan in een staatsiekaros. Wat het pakje betreft, aldus een philosofische Italiaan kun je nog maar beter palfrenier zijn. Een der zes Lockheed Super Electra vlieg tuigen, besteld door de Poolsche Luchtvaart maatschappij Polski Linje Lotnicze (LOT), zal door de lucht zyn bestemming bereiken. Uitgerust met extra benzinetanks, zal de Poolsche Super Electra Zaterdag 7 Mei uit Burbank vertrekken en over den Zuidehj- ken Atlantischen Oceaan naar Europa vlie gen. De weg gaat via Natal in Zuid-Amerika naar Wakar aan de Afrikaansche kust, van waar het toestel naar Warschau vliegen zal. Dit is de eerste Super Electra voor Europa, die door de lucht wordt afgeleverd en het zal tevens de eerste Oceaanvlucht zijn van de Poolsche LOT. Reeds vroeger hebben wy er op gewezen, dat de Lockheed-14 Super Electra, voorzien van ex tra tanks, zeer geschikt was voor een Oceaan- vlucht. Normaal hebben de benzinetanks van dit toestel een inhoud van 2450 liter, d.i. voldoende om. kruisend op 3500 meter hoogte, een afstand van 2500 K.M. af te leggen zonder tusschen- landing. Voorzien van extra-benzinetanks, is het vliegtuig bruikbaar voor een noh-stopvlucht over een afstand van 5000 K.M.. waarbij naar schatting nog 250 Kg. betalende lading mee gevoerd kan worden. Dat wil dus zeggen, dat de K.L.M. eventueel de Super Electra zou kunnen gebruiken voor proefvluchten naar West-Indië. Naar aanleiding van de moeiiykheden, die zyn ontstaan in de haringvlsscherij, waarby de visschers en reeders van Scheveningen, Kat- wük en Vlaardingen zy'n betrokken, heeft de ryksbemiddelaar, prof. dr. A. C. Josephus Jit- ta, den reeders verzocht het monsteren gedu rende een week op te schorten en ondertus- schen partijen bijeengeroepen voor een bespre king, Vrydagmiddag te half drie ten departe- mente van Sociale Zaken te houden. Aan boord van het s.s. Statendam van de HollandAmerika Lijn, dat 26 April New-Cork verliet, bevindt zich het K.L.M.-vliegtuig Kemp haan", de laatste van de vijf nabestelde Douglas DC3 vliegtuigen. Het schip wordt heden morgen te Rotterdam verwacht. Als bijzonderheid van de Kemphaan kunnen wij vermelden, dat het vliegtuig is uitgerust met het modernste type Curtiss „full-feathering"- propellers, hier wel vaanstandluchtschroeven genoemd, waarmede de K.LJM. een proef wil nemen. Het voordeel van dit type verstelbare luchtschroef is, dat men bij het stoppen van een der motoren de schroef in vaanstand kan stellen. Hierdoor komen de propellerbladen evenwüdig aan den luchtstroom te staan, de schroef van den defecten motor draait niet door en biedt dus geen extra weerstand aan de lucht. Woensdagavond hebben de afdeelingen Hel mond, Mierlo-Dorp, Mierlo-Hout, Deurne, As ten, Beek en Donk, Aarle-Rixtel, Gemert en Lieshout van den R. K. Metaalbewerkersbond te Helmond een demonstratieve vergadering gehouden, waarop met algemeene stemmen de volgende motie is aangenomen: „De R. K. Metaalbewerkers van Oost-Bra bant, te Helmond in groote demonstratieve ver gadering bijeen, constateeren met de metaal bewerkers van West-Brabant en Zeeland een oplaaiend anti-papisme in den lande en spre ken zich eveneens uit voor het houden van massa-vergaderingen van het katholieke volk ten einde te demonstreeren voor geordende vrij- heid en tegen de aan den dag tredende ban deloosheid." De arbeider H. Peters van de Coöperatieve Strookartonfabriek Reiderland te Winschoten had Dinsdagavond by het afladen van papier- rollen het ongeluk een terugslaande steekkar tegen zyn lichaam te krygen. Hy is in het R.K. Ziekenhuis te Winschoten ter observatie opge nomen. De minister van Sociale Zaken maakt be kend, dat de bedrijfsraad voor de schoenindus trie ingediend heeft een verzoek tot verbin dend-verklaring van bepalingen van de collec tieve arbeidsovereenkomst voor de schoenindus trie in Nederland en dat bezwaren tegen in williging van bedoeld verzoek schriftelijk kun nen worden ingebracht by den minister van Sociale Zaken vóór of op 23 Mei 1938, iiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiriiiiiiiiiiiiiiti iiniiiiiiitiiiiii Meer dan een maand lang is het weer kouder of slechts heel weinig zachter geweest dan in Januari, zoodat we bijna zouden kunnen zeggen: April was een tamelijk zachte wintermaand. Dit was een gevolg van de volstrekte overheersching van den Noordenwind, zoo erg, dat iedereen be gon te vragen: komt daar nooit een einde aan? Gelukkig kunnen wij thans eenige verbetering in uitzicht stellen. Gedurende het tydperk van den Noordenwind lag een buitengewoon stabiel gebied van hoogen druk in het Westen, gedeel telijk over den Oceaan, gedeeltelijk over de Britsche eilanden, en trokken aldoor depressies over Skandinavië, waardoor het weer eenigszins buiig was. Dit laatste was niet erg en zeker veel minder dan in de meeste koude lentes, maar 't waren de koude Noordenwinden en later ook de gesloten bewolking, die het weer zoo onaange naam maakten. Hierin is een belangryke verandering gekomen. Het gebied van hoogen druk heeft zich langza merhand in Oosteiyke richting uitgebreid en be- heerscht thans den weerstoestand over de ge heele Noordeiyke helft van Europa. Volgens de internationale weerberichten is het nog van groote stabiliteit, zoodat we kunnen verwachten, dat de nieuwe weerstoestand ten minste wel eenige dagen kan aanhouden. De beteekenis van deze verandering in de luchtdrukverdeeling is, dat de wind nu over een groot gebied Oosteiyk is geworden en dat niet meer zooveel koude lucht uit het hooge Noorden wordt aangevoerd, hoewel dit nog het geval is in Oost-Europa en hiervan weer het gevolg is, dat de Oostenwind nog ten deele gevoed wordt uit de koude polaire lucht. De verbetering van de temperatuur moeten wij dus meer verwach ten van zonnig weer, waardoor overdag de on derste luchtlagen sterker worden verwarmd en het weer tenminste op den dag niet meer zoo koel zal zyn. Wij moeten deze verbetering echter voorloopig geen al te groote beteekenis toekennen. Warm lenteweer is nu nog niet te verwachten maar na de langdurige koude is elke verbetering wel kom. Wat de groote droogte betreft, die nu reeds drie maanden heeft geheerscht (de regens van den laatsten tijd hebben slechts zeer weinig ge geven), deze zal waarschijnlijk nog eenigen tijd aanhouden. (Nadruk verboden) Dinsdag werden op de terreinen van de ca- valeriekazeme te Breda de eindwedstrijden gehouden van de dressuurproeven, uitgeschre ven door de Koninklijke Militaire Sportvereeni ging. De uitslagen luiden: Fersoneele wedstrijd: 1. luit. J. Hoytema van Konijnenburg met „Tatjana" 233 punten. 2. rit meester A. D. Heuff met „Agadon" 231 punten. 3. luit. G. van Driem met „Enfant Terrible" 226 punten. 4. ritmeester C. C. Hasselman met „Bil ly James" 219 punten. 5. ritmeester C. P. Pahud de Mortanges met „Madel wie Du" 214 punten. 6. luit. J. J. Ceuvel met „Sebastiaan" 208 pun ten. 7. luit. J. B. A. T. van Eekelen met „Char lotte Cordaij" 201 punten. Corpsprüzen: 1. Rüschool Amersfoort 464 punten. 2. lste half-regiment huzaren 424 pun ten. 3. 2e half-regiment huzaren 421 punten. 4. 4e half-regiment huzaren 415 punten. 5. 3e re giment veldartillerie 384 punten. 6. 8e regiment veldartillerie 380 punten. Uit Amerika wordt thans bericht, dat de be kende Italiaansche coureur Nuvolari die eenige weken geleden na een goed afgeloopen ongeval verklaarde niet meer te zullen ryden heeft ingeschreven voor den Grooten Prijs van Indianapolis, een wedstrijd over 500 myi, die op 30 Mei a.s. zal plaats vinden. Dit is de derde maal, dat Nuvolari naar de Vereenigde Staten gaat om daar aan wedstrijden deel te nemen. In 1936 won hy de „Van der Bilt Cup" en ook het vorige jaar nam hy aan dezen wedstrijd deel, welke toen echter gewonnen werd door den thans overleden Duitscher Rosemeyer. De recordcommissie van de Koninkiyke Ne- derlandsche Athletiek Unie erkende als Ne derlandsch record de verrichting van de ploeg van „De Trekvogels", bestaande uit Wernink, Feenstra, Kalkman en De Groot, die 31 Aug. van het vorig jaar te Rotterdam op de 4 x 1500 meter estafette een tyd van 17 min. 4,2 sec. maakten. AMSTERDAM. Bevorderd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte bp proefschrift getiteld; „Joseph Freiherr 1 von Hormayr" mej. M. P. Prins geb. te 's Gravenhage. Geslaagd voor het doctoraal examen in de pharmacie de heeren ir. Th. Gijsinck en L. M. F. van de Lande, en voor het doctoraal examen in de natuurkunde de heeren M. J. Goudeket en B. Blaisse (cum laude). LEIDEN. Geslaagd candidaatsexamen wis- en natuurkunde, letter A, de heer H. G. J. E. Kos ter, Den Haag; idem letter L, de heer A. S. Jousma, Vlaardingen. Doctoraal examen rechten, de heeren P. L. Wery, Den Haag, F. B. Bakels, Den Haag. 's GRAVENHAGE. Geslaagd voor len stuur man groote handelsvaart H. S. J. Elfferich, voor 2en stuurman groote handelsvaart W. Willems en voor 3en stuurman groote handels vaart W. H. A. van Meerkerk. NEY YORK, 4 Mei (Part.) De betere stem ming, die de effectenbeurs gisteren aan den dag heeft gelegd, heeft reeds spoedig weer voor een zwakkere tendenz plaats gemaakt. Het herstel van gisteren was hoofdzakelijk van technischen aard, getuige ook de geringe omzetten, waar mede de stijging gepaard ging en waar het nieuws uit het zakenleven bij voortduring on gunstig biyft, kan de beurs zich daaraan on der de huidige omstandigheden niet lang ont worstelen. Heden was de markt dan ook weer lusteloos met afbrokkelende koersen wegens ge brek aan vraag. Het aanbod was ook nu weer niet dringend en de omzetten bleven dienten gevolge beperkt. De eerste koersen gaven meerendeels fractio- neele verliezen te zien, waarna het koerspeil by zeer kleine omzetten geleidelijk aan afbrok kelde. De verliezen bleven in de eerste uren echter tot V* dollar beperkt. In het eerste uur bedroeg de omzet 100.000 shares en in het tweede uur slechts 80.000 shares. Er waren slechts enkele uitzonderingen, waar in tegenstelling met de overige markt een kleine verbetering kon worden geboekt, nJ. de warenhuisfondsen, de canningshares en de goudaandeelen. Evenals gisteren, verkreeg de markt in de tweede beurshelft een wat opgewekter voorko men, hoewel de omzetten aanvankelijk nog van zeer bescheiden afmetingen bleven. In het vierde uur gingen slechts 110.000 shares om, nadat in het derde uur slechts 40.000 shares van eigenaar verwisseld waren. Het laatste uur onderging de handel eenige uitbreiding, n.l. tot 220.000 sha res. Het feit, dat laatbeurs bekend werd, dat de Fransche regeering besloten had tot deva luatie van den franc, waardoor de onzekerheid hieromtrent dus was verdwenen, droeg tot de verbeterde stemming bij, en het slot kwam voor zeer veel fondsen op het hoogste punt van den (Medegedeeld door Simoons en Co., A. van Vliet en Zn. en L. Siyper) Van 3.304.30 uur Kon. Olie Philips Unilever Anaconda U. S. Steel A'dam Rubber 320—320 Y, 274 153 19 7/8—19 y, 32 <4 196 Van 4.305.00 uur Kon. Olie Aku Anaconda Rep. Steel 320)4 35 y3 19% 9% Koersen voor stortingen op 5 Mei tegen ver plichtingen, luidende in: Reichsmarken f 72.29, lires f 9.50, peseta's f 10.50. AMSTERDAM. Geslaagd: de dames J. P. Je- dema te Edam, N. A. Bagnay te Heemstede. Het Schotsche elftal, dat Op 21 Mei a.s. in het Olympisch stadion te Amsterdam tegen Nederland zal spelen, is als volgt samengesteld: Doel: Dawson (Glasgow Rangers). Achter: Anderson (Heart of Midlothian) en Carabine (Third Lanark). Midden: Mc. Killop (Glasgow Rangers), Dykes (Heart of Midlothian), en Brown (Glasgow Rangers), aanvoerder.. Voor: Munro (Blackpool), Walker (Heart of Midlothian), O'Donnell (Blackpool), Black (Heart of Midlothian) en Murphy (Glasgow Celtic). Als reserves zyn Hogg (Glasgow Celtic) en Venters (Glasgow Rangers) aangewezen. In dit elftal zyn slechts vier spelers opge steld, die op 9 April j.l. tegen Engeland waren gekozen. Doelman Dawson heeft Cummings vervangen, in de achterhoede heeft Anderson tegen Engeland meegespeeld, Carabine ver vangt Beattie. In de middenlinie is alleen aan voerder Brown gehandhaafd, die ook in den grooten wedstrijd van 9 April als captain fun geerde. In de voorhoede speelt Tommy Walker weer mee, de held van den wedstrijd tegen Enge land, die het eenige en winnende doelpunt scoorde. Ook Frank O'Donnell was toen van de party. Hy is een uitstekend spelverdeeler en schut ter. De overige aanvallers zijn alle spelers uit ploegen, die een leidende positie in de Schot sche league innemen. Glasgow Celtic gaat in deze League n.l. aan het hoofd, gevolgd door Heart of Midlothian en Glasgow Rangers. Gevolg gevende aan de uitnoodiging van den Franschen Voetbalbond zal op 26 Mei in het Stadion van Colombes te Parijs Engeland tegen Frankrijk uitkomen. Deze wedstrijd is bedoeld als een oefening voor het Fransche elftal voor de wereldkampioenschappen. De Engelsche ploeg zal in de volgende formatie uitkomen. Doel: Woodley (Chelsea); achter: Sproston (Leeds) en Hapgood (Arsenal), aanvoerder; midden: Willingham (Preston), Young (Hud- dersfield) en Welsh (Charlton); voor: Matthews (Stoke), Robinson (Sheffield W.), Broome (As ton Villa), Goulden (West Ham U.) en Bastin (Arsenal). Reserves zijn: Batemen (Brentford), Cullis (Wolves), Hall (Tottenham) en Clifton (Ches terfield). De winnaaar van den F. A.-beker, Preston North End, speelde Woensdag in de eerste af- deeling van de Engelsche league een uitwed strijd tegen Sunderland en won met 20. dag terecht. Staalwaarden trokken geleidelijk aan, zoodat voor de leidende fondsen een winst tot 7/8 dollar kon worden opgeteekend. De vraag voor automobielwaarden werd eenigszins geremd door het feit, dat overwogen wordt, meer fabrieken te sluiten. Het waren alleen Chrysler, die een winst van 1 dollar te zien gaven; Hudson Motors moesten zelfs een klein riadeelig verschil aantoonen- Sporen wa ren verdeeld, terwijl koper-, warenhuisfond sen, rubbers, public-utilities en canningshares bij het slot prijshoudend waren. Equipmentsha- res, amusementswaarden lagen gedrukt. Pe- troleumwaarden waren, met uitzondering van Tidewater vast; Standard Oil monteerden een tweetal dollars. Voorts gaven Douglas Aircraft, Consol. Edison, General Electric, Westinghouse. Amer. Tobacco, Amer. Smelting en Du Pont een winst van 1 a 1% punt te zien. De omzetten bedroegen in totaal 550.000 shares. Slotkoersen Mei 4 3 2 By de FIFA is thans officieel bericht binnen gekomen, dat Cuba aan de wereldkampioen schappen zal deelnemen, daar dit land we gens het niet opkomen van San Salvador be schouwd wordt als de vertegenwoordiger van Centraal Amerika, Allied Chemical 142% 142 138 American Can Co. 85 85 83 Am. Car. 6r F.dry 17 17% 16% Amer. Rolling Mills 16% 16% 15% Am. Smelt Ref. 38Vs 36% 34% Am. Tel. Tel. 1281/8 128% 125% n. Tobacco B. 71 69% 68 Am. Waterworks 8% 77/8 7% Anaconda Copper 28% 27% 26 Atchison Topeka 27% 27 25% Baltimore Gt Ohio 5% 5% 5% Bethlehem Steel 477/8 47 45% Canadian Pacific 6i/s 6 6 Case Treshing 78 76% 75 Chase National B. 30 29% 29% Ches. Ohio 27% 27% 26% Chicago Rock M. Crysler Motor 42 41 39% Cities Service 9 8% 8 Conso) Gas N.Y. 23% 217/s 21% Continental Oil 28% 26% 26% 7 Dawesl. 30% 30% 5% Young 26 26 Deleware Huds. 9% 8% Douglas Aircraft 45% 44% 42V4 Dupont de Nem, 100% 99% 96 Eastman Kodak 148 146% 1433/g El. Bond Sh. 7 6% 6% General Electric 33% 32% 31% General Motors 30% 30% 287/8 Good Year 18% 183/s 17% Hudson Motor 6 6% 6% Illinois Centra) 8% 8 7% Intern. Harvester 57 57% 56% intern. Nickel 46% 46% 44% Intern. Tel. Tel. 8 73/4 7% Kennecott Copper 33% 33 313/4 Missouri Pacific 1 1 1% Idem pref. 1% 1% 1% Montgomery Ward 31% 31% 29% Nat City Bank 24 233/4 23% ,\.it Dairy Prod. 127/g 12% 12% New York Central 12% 12% 11% North. Amer. Co. 17% 17% 16% Norfolk Western 148 148 148 Pennsylvania 15% 15% 15% Phillips Oil 34% 33% 32% Proctor Gamble 45% 45% 45 Publ. Serv, N. 3. 27% 273/8 27% Radio Corporation 5'/a 5% 57/s Sears Roebuck 56% 55% 543/4 Shell Union Oil 13 13 12 Socony Vacuum 13% 13% 13% Southern Pacific 11% ll3/8 11 Southern Railway 7% 7% 6% Standard Brands 7% 7% 7% Stand. Oil of N.-J. 48% 463/s 45% Tidewater Ass. Oil 13% 13% 13 Union Pacific 61 603/4 59% United Aircraft 267/8 267/8 253/8 United Corp A. 2% 2% 2% U. Leather 4% U. S. Rubber 27 26% 253/4 U. S. Steel 44% 44 42% Western Union 21% 21 20 Westingh. Electr. 73% 72% 69% Woolworth Building 42 413/4 41S/4 Gedaan en laten, t bieden. ex dividend. ex coupon. nieuwe aandeelen NEW YORK, 4 Mei Slotkoersen Mei 4 3 2 Brussel 16.85 16.84% 16 84% Rome 5:26% 5.26% 5.26% Madrid - Bern 22.97 22.98 23.01 Weenen Oslo 25.10 25.07% 25.07% A'dam 55.71 55.63% 55.66 Londen 4.99 tV 4.98% 4.9841 Parys 2.89% 3.02 3.06% Berly'n 40.21% 40.21 40.21 4 Mei Rubber Standaard Mei 11.50 Juli. 11.60 Sept 11.73 Oct. 11.78 Suiker Mei 1.87-89 Juli 1.95-96 3 Mei NEW YORK, 4 Mei 4 Mei 3 Mei 11.55Dec. 11.8911.95- 11.62-f Jan. U.95-- 12.03- 11.78Mrt. 12.05-- 1 ,13- 11.84 1.88-89 Oct. 2 0?-- 2.02-04 1-96-97 Jan. 1.99-200 2 00-02 Pept 1.99-200 2.00-201 Mrt. 2.03-04 2.03-05 Koffie (Rio - Nieuw contract) (Santos) Deo. Dec. Mei 4.34 4,26 Me) 5 90 5*84 Jul! 4,33- 4.25 Juli 6.01 5. 1-- Bept 4 20 4.11 Sept 6 05 5 99- Dec. 4 19 4.09 Dec 6.07 6.04 Mrt. 4.20 4.09-- Mrt 6 13 6 06- - Katoen Mrt. 8 61-62 8,65 Oct. 8.70 8,73 75 Mei 8.63-64 8.65 Dec. 8.71 8.7b - Juli. 8.68 8 73-74 Jan. 8.77 8 82- - Tin Loco 36 80 34 80 Termyn 36 90 34.85 CHICAGO, 4 Mei 4 Mei 3 Mei 4 Mei 3 Mei Tarwe Haver Me) 80%--% 80 3/4 -% Mei 28% 27% - - Jul) 78 -7/g 783/i -% Juli 27 27 - - Sepi 79% -% 79% - Bepi 26% 26% - Mais Rogge Me) 57i/s 563/4 Mei 60 59% -- Jul) 58% 58% Juli 573/4 57% -- Sep, 593/4 - 59% Sepi 56% - 56% - Reuzel Mei 8.05 8,12% Oct. 8.60 8.65 Juli 8,30 8,30 Jan. Sept. 8.52 8,55 Mrt. - -. 4 Mei 3 Mei Tarwe Mei 117V8 Jul) 110% Oct 88% Rogge Mei 603/8 Juli bl3/, Oct Haver Mei 47 Va - Jul: 44 - 1191/4-- 110%-- 87%-- 591/4 - 60% - 46% 43 gedaan en laten t i nominaal WINNIPEG, 4 Mei 4 Mei 3 Mei Gerst Mei 58 57% Juli 56%56% Oct. 523/g52%- Litinzaad Met 150%-- 151 Juli 152 152%- Oct. 152 - - 152 - Oct 387/s-- 371/4 a bieden BINNENLANDSCHE HAVENS IJMUTDBN, aangekomen 3 Mei: Java, m.s,, Swansea; 4 Mei: Federiko Glavic, s., La Plata: Sten Sture. s„ Kotka; Vida, m.s„ Rochester (voor Wormerveer); Kronos, s., Antwerpen. Vertrokken, 3 Mei: Hada, m'.s., Southampton: Craigolive, s., Blvth; 4 Mei: Brigette, s.. R'dam; Moss Rose, s., Antwerpen; Batavia m.s., Oslo; Rhein, s.. Hamburg; Zaanland, s., idem; Benne- kom, s., idem; Svir, s., R'dam; Nereus. s„ Kopen hagen; Nigerian, s., Hamburg; St. Philipsland, s„ Danzig. AMSTERDAM, aangekomen 3 Mei: Hercules, Hamburg, stukgoed, Sumatrakade, Verg. Carga doorskantoor; Java, Swansea, steenkolen, J. P. Coenhoven, Ned. Bevr. kantor; 4 Mei: Pederlko Glavic, La Plata, graan, Eng. Boelen, Vlnke Co.; Maria, Danzig, hout, Steiger H.A.L., Wagen borg; Sten Sture, Kotka, hout, Houthaven. J. Sydzes Co.; Teusya, Moll, Inklaren, Steiger H.A.L., Scheepsvaartbedrijf Gruno; Kronos, Ant werpen, stukgoed, De Ruyterkade, Van Es van Ommeren. MIJ. NEDERLAND JOHAN VAN OLDENBARNEVELT, uitreis, 3 Mei van Suéz. POELAU BRAS. thuisreis. 3 Mei te Lona'en. ENGGANO, thuisreis, 3 Mei van Algiers. TABINTA, uitreis, pass. 3 Mei Dover. POELAU TELLO, 4 Mei van Batavia n. Amst. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN AMSTELKERK, 3 Mei van Takoradi n. Port Bouet. MAASKERK, 3 Mei van Bordeaux n. Dakar. CERES, 3 Mei van Accra n. Keta. VER. NEDERL. SCHEEPV. MIJ. HOLLAND—AFRIKA LIJN BOSCHFONTEIN, vertr. 4 Mei n.mi. 7 u. van R'dam n. Antwerpen, voor reparatie. JAGERSFONTEIN, 4 Mei n.m. van Beira n. Mozambique. SEROOSKERK, vertr. 4 Mei n.m. 7 u. van R'dam n. Bremen. HOLLAND—O.-AZIK LIJN MEERKERK, uitreis, pass. 3 Mei Gibraltar. ROTT. LLOYD JNDRAPOERA, 4 Mei van Batavia' te R'dam. DEMPO, uitreis, 3 Mei van Gibraltar. BALOERAN, thuisreis, 4 Mei van Colombo. KEDOE, 4 Mei v.m. 2 uur van R'dam te Ham burg. HOLLAND—AMERIKA LIJN VEENDAM, 3 Mei van R'dam te New York. BINNENDIJK, 2 Mei van New Orleans n. Rot terdam. BOSCHDIJK, uitreis, 3 Mei van Havana. STATENDAM, 5 Mei n.m. 5 u. van New York te R'dam verw. DRECHTDIJK, R'dam n. Pacific Kust, 30 April van Punta Arenas. KON. NED. STOOMB. MIJ. BARNEVELD, thuisreis, was 3 Mei 2 u. 50 v.m. 900 mijlen W.Z.W. van Lands End. ARIADNE, 3 Mei n.m. van Algiers n. Lissabon- HERMES, 3 Mei van Tunis n. Piraeus. TITUS, Midd'. Zee n. Amst.. was 4 Mei 1 u. njn. 15 mijlen N.O. van Ouessant. TELAMON, 3 Mei van New York n. La Guaira. OBERON, Middl. Zee n. Amst., pass. 4 Met n.m. 5 u. Lydd. BENNEKOM, 4 Mei Van Amst. n. Hamburg. NEREUS. 4 Mei van Amst. n. Kopenhagen. ODYSEUS, 3 Mei van R'dam n. Passages. HEBE, 4 Mei van Thessaloniki te Istanboul. KON. PAKETV. MIJ. BANTAM, 3 Mei van Bangkok te Durban. BARENTSZ. 3 Mei van Tamatave n. Mauritius. BOISSEVAIN. 2 Mei van Mauritius n. Reunion. SINABANG. 3 Mei van Saigon n. Singapore. MAETSUYCKER, pass. 3 Mei Thursday Island. RUYS, R'dam n. Batavia, 3 Mei van Reunion. KON. HOLL. LLOYD SALLAND, thuisreis. 2 Mei te Santos. MONTFERLAND. uitreis, 30 April van Santos. ZAANLAND. 4 Mei Van Amst. n. Hamburg. SILVER—JAVA—PACIFIC LIJN MADOERA. 3 Mei van Calcutta te Singapore. DJAMBI. 2 Mei van Batavia n. de Perz. Golf. BENGALEN, 4 Mei van Hello n. Calcutta. MIJ. OCEAAN THESEUS, 3 Mei van Pad'ang n. Amst. STENTOR, Amst. n. Java, 3 Mei te Liverpool. DIVERSE SCHEPEN. SCHIELAND, 3 Mei van Hamburg n. Stettin. SCHOKLAND, 3 Mei van de Tyne n. Amsterdam DELFSHAVEN, La Plata n. Antwerpen, pass. 3 Mel St. Vincent. EEM, Libreville n. Honfleur, pass. 3 Mei Oues sant. JONGE ELISABETH, Bilbao n, R'dam, pass. 3 Mei Ouessant. THEANO, 3 Mei van Belfast ni. Fowey. VEENENBURGH, 4 Mei van Middlesbro te Boston (L.). VEERHAVEN, 3 Mei van Montevideo naar Porto Alegre. WAALHAVEN, Port Gentil n. R'dam, 3 Mei te Tabou. WICKENBURGH, 3 Mei van Jersey n. Bordeuax. WIERINGEN. Constanza n. Liverpool, pass. 4 Mei Istanboul. WOENSDRECHT, 3 Mei van Kotka n. Theems- haven. Opgegeven door v. d. Graaf Co., N.V. afd. Handelsinformaties Uitgesproken door Gerechtshof 2 Mei: A. J. Hoffmann, Wassenaar, van Zuylen van Nyeveldstraat 25. R.c. Mr. H. Haga. Cur. Mr. W. F. H. Zegers, den Haag. Uitgesproken: 2 Mei: N.V. Vamos Sigarenfabriek, den Haag, Heulstraat 17. R.c. Mr. A. J. Paulus. Cur. Mr. F. J M. Bartels. den Haag. A. G. van Rijn, brandstoffenhana'elaar, Noordwijk-Binnen, Heerenweg 15. R.c. Mr. J. L. L. Wery. Cur. Mr. L. Spreij, Leiden. 3 Mei: Hans Wolf Jr., handelende onder den naam Technisch Bureau Wolf Jr., koopman, Heemstede, Oude Posthuisstraat 47. R.c. Mr. L. Vliegenthart. Cur. Mr. H. J. Pot, Haarlem. P j. Anderies, handelende onder cien naam Firma H. Gompelman, manufacturier, Beverwijk. Duinwijklaan 43. R.c. Mr. L. Vliegenthart. Cur. Mr A. Van Leyenhorst, Haarlem. H. G. de Carpentier, melkhandelaar, Koog a. d. Zaan, Sluispad 42. R.c. Mr. L. Vliegenhart. Cur Mr. D. de Jong, Haarlem. 4 Mei' P. Bladergroen, Amsterdam, Diezestraat 4. R.c. Mr. J. J. ter Maten. Cur. Mr. B. v. d. Waerdém, Keizlersgracht 219. Amsterdam. j. j. Dammerm'an. Amsterdam. Diezestraat 41. R.c. Mr. J. J. ter Maten. Cur. Mr. B. v. d. Waerden, Keizersgracht 219, Amsterdam. H. Nederveld, Amsterdam. LutmastraaC 201 III. R.c. Mr. J. J. ter Maten. Cur. Mr. B. v. d. Waerden, Keizersgracht 219, Amsterdam. Surséance van betaling: Bij vonnis der Arrondissements Rechtbank te Breda dd. 26 April 1938 werd van de hand ge wezen het door Francois Henri Arnold Smits, wonende te Tilburg, en aldaar handelende ten name J. Smits Zn. drukkerij, Elzenstraat 51 en op 22 Februari 1.1. bij deze Rechtbank Inge diend verzoekschrift tot het bekomen van sur séance van betaling. D.d. 29 April werd aan Francois Schreineir.acher, handelaar in machine-behoeften, wonende te Ti'burg, Zomerstraat 21a, voorloopige surséance van betaling verleend, met benoeming van den heer H. van Dulleman, Tilburg. Spoorlaan 38 tot bewindvoerder. Een ontwerp accoord Is by her verzoekschrift gevoegd. Verlengd de aan de N.V. Zaanlandyche Bank ln liquidatie, gevestigd te Krommenie en kan- toorhoudende te Amsterdam op 10 November 1936 verleende surséance van betaling met 1 /3 laar Ingaande 7 Maart 1938. Bewindvoerder Mr. A. Bruch. Haarlem'. 3 Mei 1938. Gedurende de maand April werden bi] de ge zamenlijke griffies in Nederland gedeponeerd 98 erediteurenlijsten met een totaal passief van f 1 432 053,65, waarvan preferent f 240.016.aa. Vanaf 1 Januari 1938 werden in totaal gedepo neerd 429 crediteurenliisten, met een totaal pas sief van f 10.590.347,43. waarvan preferent f 1.883.122,13. Vernietigd in Appèl: 2 Mel: C. Hoogvorst. den' Haag. Opgeheven wegens gebrek aan actief: 1: Mei: J A. Roos, Lelden. 2 Mei: J. G. Siemers wed', van u. Bosman, Ter Aar. 3 Mel: B. J. Meeuwissen, Llsse. faillissementsstatistiek over april Samengesteld door v. d. Graaf Co., N.V. afd. Handelsinformaties Noord-Holland excl. Amsterdam') 34; Amster dam 33; Zuid-Holland (excl. den Haae en Rot terdam) 19; den Haag 22; Rotterdam 19; Utrecht Gelderland 31: Noord-Brabant 29; Limburg Zeeland 3; Friesland 15; Groningen 12; Drenthe 4; Overijssel 11. Totaal 258 faillissementen. Totaal vanaf 1 Januari 1938 976 faillissemen- ten Totaal zelfde tydvak vorig jaar 1154 faillisse menten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 2