middag 5 MEI OPENING 't "okshoofd STAD Laatste Nieuws I Zoekt gij betrouwbaar I Personeel? Plaats dan een „Omroeper" voor 80.000 gezinnen I Bruidspaar op Huize Doorn R.K. Huishoud- en Industrieschool Vier woningen in vlammen Von Fritsch naar Egypte Fransche mailboot uitgebrand piiiiiiiiiniiitiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiniiimmiiniiiinmniiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimTniiiinng DONDERDAG 5 MEI 1938 ANTHONIESTRAAT 81 TEL. 14502 Bij aankoop voor f 1.50 een kruikje OUDE JENEVER CADEAU WIJNEN speciaal van de Fa. Jager Gerlings, Wijnhandelaren, H'lem HET REGEERINGSJUBILEUM VAN H. M. DE KONINGIN Burgerlijke stand EXAMENS HOOFDACTE Gemeentelijke Avondschool voor Nijverheidsonderwijs BILJARTEN Heinekensbeker DAMMEN Feestavond damclub „Stabiel" DUIVENSPORT De P. V. de Uiver OVERVEEN Heeft hij een speciale missie? Prinses Juliana en prins Bernhard woonden de huwelijks inzegening bij SPOORWEGWERKEN IN AMSTERDAM-OOST Aanbesteding door de N. S. BEVERWIJK Voorstel aan den gemeenteraad om de oprichting noodig te verklaren Het standpunt van B. en W. 25 menschen te De Weere dakloos geworden Nieuwe president van van Ierland TRAGISCH EINDE Academische examens TABAKSVEILING TE AMSTERDAM 455 Deli Ba Mü/Tandein/3 66% (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Dertig brandweerlieden ver keerden langen tijd in levensgevaar De stabilisatie van den franc Amerika stemt in met de genomen maatregelen Hitier naar Napels vertrokken DE HOTELBRAND TE SCHEEMDA Eigenaar gearresteerd als verdacht van brandstichting DE BOSCHBRANDEN BIJ EDE Een zwakzinnige bleek de brand stichter te zijn NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Voor de afd. Haarlem en omstreken van het Algemeen Nederlandsch Verbond hield dr. J. C. H. de Pater uit Den Haag, na een korte in leiding van den voorzitter, mr. J. Hoog, een le zing met vele lichtbeelden over „De veertig jarige regeering van onze Koningin". Wij Nederlanders, aldus spr., zijn niet na tionalistisch en daarom is het goed dat er mo menten zijn, waarop wij vergeten wat ons on derling verdeeld en beseffen wat ons vereenigd. Voor een volk als het onze, dat zeer vrijheid lievend is, is het ongemeen nuttig dat het een instelling bezit, die onze eenheid samenbindt, en wel het Oranjehuis. In den regeeringstijd van onze Koningin ligt de overgang van de 19e naar de 20e eeuw. Spr. schetste de overgangen van andere eeuwen en wees op het scherpe verschiL met die van de vorige naar de huidige eeuw. Vroeger speelde Nederland een leidende jrol in de internationale politiek maar onder Koningin Wilhelmina zijn wij daar buiten gebleven al had. de wereldoor log ook voor ons ernstige gevolgen. Die krijg deelt het veertigjarig tijdperk in twee deelen, welke zeer sterk van elkaar verschillen. In 1898 is alles nog zoo rustig en rustiek en thans over- heerschen lawaai en snelheid. Maar als eiland van rust staat nog te midden daarvan het Oranjehuis. Er lag iets wonderbaarlijks in het ver schijnen van Koningin Wilhelmina. Het Oranjehuis stond immers op uitsterven. Met haar komst kreeg de tanende Oranje liefde nieuwen gloed. De grondtrek van haar gaaf karakter is altijd een diep besef van haar verantwoordelijkheidsgevoel geweest. Hoe zwaar was niet de regeeringstaak voor de jeugdige Koningin in 1898! Maar nooit is ze voor haar taak teruggeschrokken of in die taak tekort geschoten. Gemeten naar de grondwet zou de taak licht opgevat kunnen worden door een zwakke per soonlijkheid, die alles zou overlaten aan de mi nisters. Maar onze Koningin heeft in menig moeilijk geval krachtig en doelbewust ingegre pen en steeds weloverwogen leiding gegeven, waar dit noodig was. Zoo o.a. in den oorlog tus- schen' Engeland en de Boerenrepublieken, toen zij de eenige was die zich niet stoorde aan het booze gezicht van John Buil maar een kruiser zond om president Kruger af te halen. Troel stra schrijft in zijn memoires hoe hij onder den indruk kwam, toen hij in 1913 door de Ko ningin werd ontvangen. In 1909 werd Prinses Juliana geboren; „ons zonneschijntje" noemde de Koningin haar. Zij liet ook toen weer haar persoonlijk geluk samen vloeien met dat van het geheele volk. Spr. ging uitvoerig de geschiedenis na tijdens het leven van Koningin Wilhelmina. Hoe zwaar werd het regeeren in 1914! Heel dien tijd stelde de Koningin zich ter beschikking om met de ministers over de noodige maatre gelen te overleggen. Nog in Augustus nam zij het initiatief tot oprichting van het Nationaal Steuncomité. Als een moeder waakte zij over Nederland. Haar diep verantwoordelijkheids- gevoeld is nauw verbonden aan vroomheid en godsvrucht. In de oorlogsmoeilijkheden gaf de Koningin het voorbeeld van strikte onpartijdigheid. Streng handhaafde zij onze neutraliteit. Hoog heid en waardigheid zijn altijd eigenschappen geweest, waarmee ze naar buiten trad maar die door ons volk niet altijd naar waarde zijn geschat. Achter die hoogheid klopte een warm hart voor de moeilijkheden des volks. Eerst als de archieven van het Huis van Oranje zullen opengaan zal blijken hoeveel we aan Koningin Wilhelmina tijdens de oorlogsjaren te danken hebben gehad. Spr. herinnerde dan aan de revolutiepogingen in 1918, aan de annexionisti- sche bedoelingen der Belgen na den oorlog en aan de groote veranderingen die op zoo menig gebied sinds den oorlog plaats grepen. Bij de nooden van volk en land, ontstaan door de crisis, kende de Koningin haar eigen leed. Haar Moeder en haar echtgenoot overleden. Maar ook toen gaf ons volk weer bewijs hoezeer hei de vorstin vereerde en versch ligt in het ge heugen de blijdschap om het huwelijk van Prinses Juliana en de geboorte van Prinses Beatrix. Maar wij dienen ons te klaar te be seffen wat ons dringt tot Oranjeliefde. Als wij alleen maar juichen omdat ook anderen jui chen bedenke men, dat op het „Hosanna" het „Kruisig Hem" is gevolgd. Onze Oranjeliefde wortelt in de liefde van onze Koningin voor haar volk. Haar taak legde zij altijd in het woord „dienen". Nooit zocht zij zichzelf, altijd stelde zij het belang van haar volk op de eer ste plaats. Haar vlekkeloos leven en de adel van haar karakter hebben haar de achting en liefde van Nederland doen verwerven. Spr. besloot zijn met groote aandacht ge volgde lezing met een „Lang leve de Koningin, Oranje Boven" waarmede de aanwezigen spon taan instemden. Geboren: L. HubertZagema, z; E. M. L. v. Buuren—v. Kampen, d; M. S. Cammenga—Be- nit, d; A. HomanUiterwijk, 2 z; E. J. W.Derk- senNoltemeier, z; L. C. de Vriesv. d. Ploeg, z. Overleden: C. A. Martin, 75 j., Westerhout- park; H. S. P. Wiener, 55 j., Hazepaterslaan; T. Koningsveld, 77 j., Kleverlaan. Ondertrouwd: P. Peperkoorn en M. H. C. v. Zeeland; H. T Ruijgvoorn en P. T. v. d. Meij; J. v. d. Bent en S. A. Janck; P. J. Bonhof en A. Mulder; jhr. A. L. Stern en M. G. Honcoop; D. Verhulst en C. P. Sins; J. Balk en M. S. J. Noorloos; T. C. Böhm en W. A. Boon; H. J. Mooren en M. Drapiewski; C. Strijbis en P. de Voogd; A. Nugteren en M. van 't Hof;« J. p. W. v. Lieshout en W. C. E. Eikerbout; W. Kuij- ken en H. M. Lubbers; P. Q. Sweerts en J. L. G. Stiphout; J. de Groot en A. M. Stam; J. Met ten en T. J. A. Dijkmans; M. v. Harten en L. C. Dammers; J. W. Kooij en C. J. M. Kaestner; W Blankevoort en A. M. Pouwels; A. H. M. Janssen en J. A. v. d. Linde. Getrouwd: H. C. Kaper en A. W. Hooger- beets; J. Visser en M. G. Gooijer; J. G. C. Töns en A. Neijssel; J. ter Haak en C. de Jager; C. H. Huisintveld. en M. C. w. Wetten; C. Kel derman en M. v. As; A. v. Haalem en H. Ket ting; H. H. Box en W. Verhagen; P. N. Huls man en T. de Jager; G. T. Scheelings en P. J. Janus; W. J. Heemskerk en A. Lubbers; H. J. A. v. Velzen en C M. C. v. Bemmelen; H. P. M. Vermeulen en B. de Jong; J. Versteeg en A. Kreule; A. J. B. v. Schuilenburg en J. H. W. M. ter Smitten; A. P. A. Mossinkoff en A. R. Zeeuwe; J. N. Veldman en H. H. Meester; A. Doff en C. M. M. Kroonstuiver; L. v. d. Wal en J. Flobbe; G. J. Rodenburg en B. Weidema. In de commissie, welke in 1938 te Haarlem belast zal zijn met het afnemen van de exa mens, ter verkrijging van de acte van bekwaam heid, bedoeld in art. 77 b der lager onderwijs wet, zijn benoemd: a. tot lid en voorzitter: J. J. Ferlnga te Alkmaar b. tot lid en ondervoorzitter: dr. Tj. Sterrin- ga te Haarlepj; c. tot leden: P. J. Debets te Heemstede, K. H. van Dijk te Amsterdam, E. Kruithof te Amersfoort, D. G. Magé te Leiden, J. Over toom te Amsterdam, D. Th. Rodenburg te Zaandam, H. J. Sarink te Haarlem, G. Th. Vermeulen te Beverwijk, R. L. J. Warnars te Haarlem, dr. A. Wisse te Utrecht, R. IJzer te Heemstede tot plaatsvervangende leden: L. Alles te Haar lem; J. Allon te Heemstede; C. Th. Bevelan der te 's-Gravenhage; J. Bovenberg te Oegst- geest; J. Dijkstra te 's-Gravenhage; O. A. Hou wen te Overveen; A. M. H. de Jongh te Drie- huis-Velsen; H. Marwitz te Haarlem; A. J. P. Moereels te 's-Gravenhage; H. B. J. Vlas te Alkmaar. In de commissie te Amsterdam zijn o.a. be noemd: tot lid de heer G. van Hees te Haar lem, de heer Th. P. J. Snijders te Driehuis- Velsen en tot plaatsvervangend lid de heer J. B. J. Haanen te Beverwijk. B. en W. van Haarlem brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de inschrijving van nieuwe leerlingen aan de Gemeentelijke Avondschool voor Nijverheidsonderwijs zal plaats hebben bij den directeur der school op Woensdag 11, Don derdag 12 en «Vrijdag 13 Mei a.s., des avonds tusschen 7 en 8 uur aan de school Zijlvest 25 A (ingang hoofddeur). Het schoolgeld is progressief met een mini mum van ƒ3, terwijl onvermogenden het on derwijs kosteloos kunnen volgen. Geboortebewijs moet worden medegebracht. In het eerste gedeelte van de ontmoeting V.O.G.D.E.S. heeft het niet aan spanning ontbroken. De Amsterdammers namen een voor sprong van 35 caramboles. De uitslagen zijn: V.O.G. D.E.S. brt. h.s. gem. G. Lijmer 200 26 33 7.69 De Foeljaeger 190 26 25 7.30 H Ninaber 50 75 7 0.66 D. Dekker 60 75 4 0.80 Scholtens 125 58 15 2.15 H. Tuninga 93 58 9 1.60 J. Knop 150 65 10 2.30 W. Out 135 65 14 2.07 Hoogvorst 85 70 8 1.21 D. Boeré 90 70 11 1.28 Luttikhuis 93 62 6 1.09 Meyer 100 62 8 1.20 Totaal 703668 caramboles. Vrijdagavond worden de laatste partijen ge speeld in café „Bolwerk", a/h Kennemerplein De damclub „Stabiel" te Santpoort organi seert Zaterdagavond a.s. in gebouw „Zomerlust" aldaar een feestavond. Medewerking wordt verleend door de band „The Jolly Hot Makers, het dubbelmannen- kwartet „Amicitia", onder leiding van den heer Henk Arisz en den accordeonist W. de Graaf. Boengenoemde vereeniging hield op 1 Mei een wedvlucht van Oudenbosch over een afstand van 89 K.M. De prijzen werden gewonnen door: C. H. Willemse Jr. 1, 2, 8, 11, 16, 21, 22; J. Pieke 3, 10, 15, 26, 27; K. Koster 4, 19; J. Poecke 5, 23; L. Alders 6, 9, 25; W. de Wit 7, 14, 18, 24; A. C. Pieke 12; A. Zegwaart 13, 17; F. C. de Bruin 20. De eerste duif werd getoond om 10 uur 59 minuten en 38 sec. De laatste om 11 uur 46 min. en 0.7 sec. Concert en Fancy Fair in „Domi" De R. K. Harmonie „Euphonia" biedt onder leiding van haar directeur, de heer J. W. Lefeber, op Zondag 8 Mei, 's avonds om 8 uur in „Domi" aan het Zandvoorterpad, voor donateurs en kunstlievende leden, een concert aan. Naast de uitvoering van het muziekprogram ma za.1 ook medewerken het oabaret-trio De Vos en wordt deze avond verder besloten met een gezellig samenzijn en bal onder leiding van Gebr. de Vos. Voorts organiseert „Euphonia" een vierdaag- sche fancy-fair, te houden eveneens in „Domi", n.l. van Vrijdag 13 tot en met Maandag 16 Mei. Aan deze fancy-fair zijn vele leuke attracties en mooie prijzen verbonden. Men zal zich er kunnen vennaken met het rad van avontuur, met het platengooien, met hoepla-, schiet- en vischtent, kortom alles, wat maar een kermis aan vermakelijkheden weet te bieden. En last not least, er is ook een loterij aan verbonden, waarvoor een prachtige eerste prijs beschikbaar wordt gesteld. Behalve dan nog de vele kansen van andere mooie prijzen, heeft deze loterij bovendien voor, dat de trekking nu eens niet zal worden uitgesteld, doch za-1 plaats hebben op den laatsten avond van de fancy- fair, n.l. 16 Mei as. Wij twijfelen er niet aan, of deze „vierdaag- sche" zal zich in een zeer druk bezoek van de Overveensche ingezetenen mogen verheugen. (Berichten reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplaag) De „Daily Telegraph" meldt uit Berlijn, dat de vroegere opperbevelhebber van de Rijksweer, generaal Von Fritsch, Zaterdag naar Egypte is vertrokken. Generaal Von Fritsch, aldus het blad, was be gin Februari bij de „zuivering" uit zijn functie gezet. Een eereraad had later uitgemaakt, dat de tegen hem ingebrachte beschuldigingen on juist waren. Men dacht toen, dat Hitier hem eere-kolonel van een of ander regiment zou maken en hem zoo mogelijk in een nieuwe functie benoemen. In militaire kringen gelooft men, dat generaal Von Fritsch, een trotsch en energiek man, ge vraagd heeft door Hitler op 1 Mei bij de feesten in den Lustgarten op de tribune te worden ont vangen. Hitier zou Von Fritsch daar dan open lijk de hand hebben moeten drukken. Hitier heeft dit evenwel geweigerd. De nieuwe meeningsverschillen tusschen gene raal Von Fritsch en Hitier kunnen volgens het blad echter niet van ernstigen aard zijn, daar hij van de Rijksregeering voldoende deviezen heeft ontvangen om de kosten van zijn reis te dekken. Derhalve kan de mogelijkheid niet worden uitgesloten, dat Von Fritsch belast is met een speciale missie. Woensdagmorgen om 12 uur is op huize Doorn het huwelijk tusschen den tweeden zcon van den ex-kroonprins van Duitsch- land, prins Louis Ferdinand van Hohen- zollern en prinses Kyra van Rusland plech tig ingezegend. Omstreeks kwart voor twaalf sloten zich bij de familie op huize Doorn de gasten aan, t.w. H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bern hard, de commissaris der Koningin in de pro vincie Utrecht, jhr. L. H. N. Bosch Ridder van Rosenthal en mevrouw, staatsraad mr. J. B. Kan, oud-minister van Binnenlandsche Zaken, de burgemeester van Doorn, J. H. E. baron van Nagell en mevrouw, K. G. L. graaf Von der Goltz en- mevrouw uit Arnhem, baronesse C. von Pannwitz en haar dochter, uit Bennebroek en baron Von der Heydt uit Zandvoort. Op hun tocht van Soestdijk over Amers foort naar Doorn ontmoetten Prinses Ju liana en Prins Bernhard zeer groote en hartelijke belangstelling. Uit alle plaatsen langs den weg was de bevolking uitgeloo- pen en zij stond met de schoolkinderen ter weerszijden geschaard. De koninklijke auto reed zeer langzaam, tot vreugde van allen, die de Prinses en den Prins nog nimmer in deze streek hadden gezien. In de groote hal van huize Doorn was een altaar opgeslagen, waar door Hofprediker Doehring het huwelijk zou worden ingezegend. Naar hier schreed om twaalf uur het bruids paar. De bruidegom was gekleed in de uniform van reserve-officier van de luchtmacht, de bruid droeg het te Parijs gemoderniseerde bruidskleed van haar grootmoeder. Nadat zij waren gezeten namen achter hen plaats, van links naar rechts, grootvorst Kyrill, vader van de bruid, prinses Hermine, de eehtge- noote van den ex-keizer, de ex-keizer in groot tenue, veldgrijs generaalsuniform, met breeden oranje-band en ridderorden, de ex-kroonprin ses, moeder van den bruidegom, de ex-kroon prins, vader van den bruidegom, en H.K.H. Prinses Juliana. Op de tweede rij vonden hun zetel de groot hertog en de groothertogin van Mecklenburg, oom en tante van den bruidegom, Z.K.H. Prins Bernhard, prins Friedrich, broeder van den bruidegom, grootvorst Wladimir, broeder van de buid, prinses Cecilie, zuster van den bruidegom, vorstin Zu Hohenlohe, tante van de bruid en prins Hubertus, broeder van den bruidegom. Achter dezen zetten zich de verdere familie, de overige gasten en de hofhouding. Nadat het orgelvoorspel was verklonken, werd een gemeenschappelijke zang aangeheven, dan werd de geloofsbelijdenis gezegd en vervolgens sprak Hofprediker Doehring de trouwrede uit. De trouwformule van het vorstelijk paar volgde, waarna gebed en Onze Vader. Weer knielde het bruidspaar voor den predikant om den zegen te ontvangen en daarop weerklonk een ge meenschappelijke zang van dankzegging. Een naspel van het orgel besloot de plechtigheid. Kort daarop begaf het gezelschap zich aan tafel voor het gebruiken van het bruiloftsban ket. De jonge prinses Kyra van Rusland had haar jongen gemaal ter linkerzijde en haar vader ter rechterzijde. Tegenover haar zat haar schoonmoeder. Tegenover prins Louis Ferdi nand was de ex-keizer gezeten, met aan zijn rechterhand H.K.H. Prinses Juliana, die aan haar rechterzijde den vader van den bruidegom had. Tegenover Prinses Juliana had de echt- genoote van den ex-keizer plaats genomen met ter linkerzijde Prins Bernhard. Bij de op 3 Mei gehouden openbare aanbeste ding van bestek no. 11 N. S. betreffende: het maken van den onderbouw voor een overbrug ging over de Linnaeusstraat in den verhoogden Door het R. K. kerkbestuur van de H. Aga tha is onlangs tot den gemeenteraad het ver zoek gericht om de oprichting en instandhou ding van een R. K. Daghuishoudschool in deze gemeente noodig te verklaren. B. en W. hebben thans hun standpunt ten opzichte van dit verzoek kenbaar gemaakt in een prae-advies, waarin zij allereerst becijferen, dat de kosten eener schoöl voor lager nijver heidsonderwijs, wanneer de oprichting en in standhouding daarvan door den raad is noo dig geoordeeld en door de Króón is goedge keurd, voor het grootste gedeelte worden ge dragen door het Rijk, de provincie en andere gemeenten. Welk bedrag tenslotte ten laste der gemeente zal komen, is bij voorbaat moei lijk te zeggen, Over 1936 kwam van de kosten der gemeen telijke huishoud- en industrieschool, na aftrek van de bijdragen van Rijk, provincie en andere gemeenten, ten laste van onze gemeente een bedrag van 2000. Aangezien de kosten van huisvesting der nieuw te stichten school ver moedelijk hooger zullen zijn dan die van de gemeentelijke school over 1936 moet erop ge rekend worden, dat de gemeente voor een eventueel te stichten R. K. Huishoudschool een hoogere bijdrage zal moeten geven. Het ligt in de bedoeling van adressant een lagere huishoudschool te stichten omvattende: een 2-jarige primaire opleiding en een secun daire opleiding voor hulp in de huishouding en huisnaaister. In zijn aanvrage heeft adressant gesteld, dat thans ongeveer 270 vrouwelijke leerlingen jaar lijks na het doorloopen van het 6e en 7e leer jaar de katholieke lagere scholen in Beverwijk en naaste omgeving verlaten. Betoogd wordt Sat daarvan velen een daghuishoudschool zou den gaan bezoeken, indien hier ter plaatse een zoodanige onderwijsinrichting op confessionee- len grondslag zou bestaan. Ook B. en W. zijn deze overtuiging toege daan en meenen, dat, gezien de samenstelling der bevolking van onze gemeente en van de gemeenten in haar naaste omgeving, naast de bestaande openbare huishoud- en industrie school, de stichting van een soortgelijke school op R. K. grondslag de gelegenheid tot het ont vangen van huishoudonderwijs overeenkomstig de behoefte zou verruimen. Eerst nu de openbare school'een goede huis vesting heeft verkregen, zal zij zich ten volle kunnen ontwikkelen. Er behoeft geen vrees te bestaan, dat zij noemenswaardig nadeel zal on dervinden van een zusterinrïchting op ande ren grondslag, daar in den loop der jaren slechts een zeer gering aantal R. K. leerlingen van het gemeentelijk onderwijs heeft gebruik gemaakt. De totstandkoming eener bijzondere school zou, naar de meening van B. en W„ slechts dit gelukkige gevolg hebben, dat voor een zesr aanzienlijk deel der bevolking van,, Beverwijk en naburige gemeenten de gelegen heid zou ontstaan tot het genieten van huis houdonderwijs overeenkomstig haar wenschen- Het spreekt vanzelf, dat de tegenwoordige huisvesting der gemeentelijke huishoud- en in dustrieschool niet zoodanige capaciteit heeft, dat zij in staat zou zijn om gesteld dat deze bijzondere wenschen niet bestonden alle leerlingen uit deze kringen mede op te nemen. In dit verband merken B. en W. op, dat als dan de reeds bestaande R. K. avondhuishoud school zou worden gecombineerd met de te stichten onderwijsinrichting. Deze avondschool werd op 1 Sept. 1937 ondanks haar zeer ge brekkige huisvesting bezocht door 66 leerlin gen, waarvan er 48 uit onze gemeente afkomstig waren. Tenslotte merken B. en W. nog op, dat de in de komende jaren in deze omgeving te ver wachten sterke uitbreiding der bevolking het aantal dergenen, die zich voor het ontvangen van huishoudonderwijs zullen aanmelden, even redig zal toenemen. Hierbij moet volgens B. en W. niet uit het oog worden verloren, dat zoodanige school de aantrekkelijkheid onzer gemeente als centrum van Midden-Kennemerland en niet minder als woongemeente zeer zal ten goede komen. Zal onze gemeente zich als zoodanig kunnen hand haven, dan moet zij zorgen, aldus het college, in allerlei behoeften der bewoners van omlig gende gemeenten, in het bijzonder wat het on derwijs betreft, te kunnen voorzien. En aan gezien een R.K. Huishoudschool in verren om trek niet bestaat, en voorts gebleken is, dat de bestaande openbare school blijkens ervaring in het algemeen niet door R.K. leerlingen wordt bezocht, zijn B. en W. van oordeel, dat het op den weg der gemeente ligt, haar mede werking om tot oprichting van een zoodanige school te komen, te verleenen. Zij stellen den raad dan ook voor de oprich ting en instandhouding van een R.K. huis houd- en industrieschool met daaraan verbon den avondhuishoudschool voor meisjes noodig te verklaren- spoorweg Amsterdam C.S.Utrecht, met bijbe- hoorende werken, a. met vrije keuze werklieden, b. met gebruik van hoofdzakelijk Amsterdam- sche werklieden, waren ingekomen 18 biljetten. Hoogste inschrijver was A. J. v. Hall te Amster dam a. en b. f 27699. Laagste inschrijfster was de N.V. Het Spoorwegbedrijf te Utrecht a. f 19900, b. f 20400. De raming bedroeg f 23000. Bij de openbare aanbesteding van bestek no. 12 N. S. betreffende: het voltooien van de ver hoogde spoorbaan langs de Celebesstraat, het bouwen van keermuren en voetingmuurtjes bij de onderdoorgangen Javastraat, Insulindeweg en Bonistraat, het plaatsen van een afrastering langs de spoorbaan en het maken van bijkomen de werken: a. vrije keuze werklieden en zand, b. met verplichting inzake gebruik Amsterdam- sche werklieden, doch vrije keuze levering zand; c. met vrije keuze van werklieden doch met verplichting zand en ballast zand uit de zande rijen der N. S. te betrekken en per spoor te ver voeren; d. met verplichting inzake werklieden en zand, waren ingekomen 11 biljetten. Hoogste inschrijvers waren Kraayenveld's Aann. Mij. N.V. en A. Hofman Pzn. te Heem stede: a. f 43.800, b. f 43.800, c. f 42.680 en d. 42.680. Laagste inschrijfster was de N.V. Het Spoorwegbouwbedrijf te Utrecht: a. f 33.700, b. f 34.400, c. f 33.700 en d. f 34.400. De raming be droeg f 37.000. Woensdagmorgen omstreeks tien uur stookten eenige jongens achter een timmermanswerk plaats te De Weere, gemeente Hoogwoud, een vuurtje van krullen. Waarschijnlijk zijn daar bij vonken terecht gekomen op het rieten dak van de nabijgelegen woning van den tuinder P. Klaver. Tengevolge van den feilen Oostenwind greep het vuur razend snel om zich heen en in minder dan geen tijd stond het ge heele pand in lichter laaie. Daarmee liet de toestand in deze dicht bebouwde buurt zich zeer critiek aanzien. Het brandende riet stoof her en der en nog geen kwartier had de brand gewoed of het vuur had reeds drie ander perceelen aangetast. Dit waren een smederij, annex autobedrijf van den heer J. Nipshagen, de slagerij van den heer J. Rood en de door twee gezinnen bewoonde brandstoffenzaak van den heer P. Bankras. Daar de situatie zich steeds dreigender liet aanzien en de brandweer van Hoogwoud tegen de laaiende vuurzee machteloos stond, werd in allerijl de assistentie van de brandweer van Abbekerk en Sijbekarspel ingeroepen. Weldra verschenen zij met een groote motorspuit op het terrein van den brand. Met vereende krach ten slaagde men erin de reeds brandende wo ningen Van de heeren Boots en Besseling te behouden, en het vuur in zijn verdere vaart te stuiten. De woningen van de heeren Klaver Nipshagen, Rood en Bankras zijn tot de grond toe afgebrand. Verzekering dekt de schade. Op het laatste oogenblik ontdekte men, dat in het huis van den heer Rood een kindje, dat in de wieg lag, was achter gelaten. Door in het brandende huis door te dringen, slaagde men erin de kleine van een zekeren dood te redden. De brand heeft een 25-tal personen dakloos gemaakt. Het huis, waarachter het vuurtje werd gestookt, bleef gespaard. Burgemeester Hoogenboom van Hoogwoud leidde het blusschingswerk. De burgemeesters van Abbekerk en Sijbekarspel waren eveneens op het terrein van den brand aanwezig. DUBLIN, 4 Mei. (Reuter). Prof. Hyde is zon der oppositie, officieel gekozen tot president der republiek van Ierland. Te Heerenveen is de ruim 70-jarige mevrouw H. van der Meulen met haar driewieler, vermoe delijk door den harden wind, te water gereden en verdronken. AMSTERDAM. Bevorderd tot arts de heeren: G. L. Crietee (Haarlem), S. L. Fransman (Am sterdam), J. P. van Nieuwenhuize (Rotterdam), M. Limburg (Amsterdam), en L. Burema (Gro ningen). Artsexamen le ged. de heeren: J. J. Kerremans (Wouw), R. B. W. F. M. Diepen (Tilburg), J. Adler (Nuernberg) en A. P. van der Wey (Sneek). Doorsnee Taxatiën van 6.211 Pakken Suma tra, aangekondigd bij inschrijving op 6 dezer. N.V. Deli Maatschappij 657 Deli Mij/K/2 148% 1015 Deli Mij/P/2 147 562 Deli Mij/M/2A 85% 541 Sen. Mij/1 l5Sy2 I 176 Sen. Mij/1A 76% f Uö 475 Sen. Mij/M/1 1311/2 I 228 Sen. Mij/M/1A 76% f 1'5 506 Sen. Mij/K/2 139% 373 T T R/Langkat/2 152% Deli Batavia Maatsch. N.V. 639 Deli Ba Mij/2 136 584 Deli Ba Mij/TH/2 164% LE HAVRE, 4 Mei. (Havas.) Woensdag avond tegen tien uur is een ernstige brand uitgebroken aan boord van de Fransche mailboot „Lafayette". De brand is ontstaan, doordat een machinist een brander aanstak in de machine-kamer. Plotseling sloeg het vuur over naar de berg plaats van stookolie. Onmiddellijk stelden de brandweer van de stad en die van de maatschappij alle pogingen in het werk om het schip te redden, maar on danks dat tastten de vlammen het luxueuze interieur van het schip aan. Dertig brandweerlieden, die aan boord waren gebleven, werden door de vlammen verrast, waardoor hun de terugweg werd afgesneden. Slechts met groote moeite konden zij gered V/orden. De brand woedt nog steeds voort en het ge heele interieur moet als verloren beschouwd worden. De schade is aanzienlijk. De brandweer moest haar pogingen om het schip te redden opgeven. De „Lafayette", een schip van de Compagnie Générale Transatlantique", is in 1929 te St. Nazaire gebouwd. Zij meet 25.178 ton. WASHINGTON, 4 Mei (Havas) Op initia tief van de Fransche regeering zijn besprekin gen aangeknoopt met de Amerikaansche schat kist, met het oog op de nieuwe aanpassing van den franc, zulks overeenkomstig de bepalingen van de driemogendhedenovereenkomst. De besprekingen hebben tot volledige over eenstemming geleid en het Amerikansche de partement van Financiën heeft officieel de Fransche regeering doen weten, dat het in stemt met de nieuwe aanpassing, die noodig is geworden door de toeneming van de uitgaven voor de landsverdediging. De houding der Amerikaansche regeering doet dus haar wil blijken om de samenwerking en overeenstem ming te handhaven tusschen de drie demo cratieën op financieel gebied. Men verwacht, dat het departement van Financiën een offi- cieele verklaring zal uitgeven. Naar verluidt, zou de devaluatie van den frank acht tot negen procent bedragen. Een officieele beslissing zal echter eerst over enkele dagen worden genomen. Naar uit Washington wordt gemeld, heeft minister Morgenthau in een persconferentie medegedeeld, dat de Vereenigde Staten, Frank rijk en Engeland besloten hebben de driezijdige monetaire overeenkomst te handhaven. Wij be seffen, aldus de minister, dat de voorstellen van het Fransche ministerie van financiën in den geest van de overeenkomst gedaan zijn. ROME, 4 Mei (D.N.B.) Hitler is vanavond even na half elf na een hartelijk afscheid van Mussolini van het Terministation vertrokken op weg naar Napels. Het parket uit Groningen heeft een onder zoek ingesteld naar de oorzaak van den brand in hotel Panman te Scheemda, die Zondag ochtend .1.1. heeft gewoed en waarbij de groote tooneelzaal is verwoest. In verband hiermede is de eigenaar van het hotel, zekere L. J. als verdacht van brandstich ting in hechtenis genomen en naar Groningen overgebracht om voor den Officier van Justitie te worden geleid. Nadat er de afgeloopen dagen reeds eiken dag brand had gewoed in het Edesche bosch moest de brandweer Woensdagavond niet minder dan drie keer wegens nieuwe boschbranden optre den. Met inspanning van alle krachten slaagde de brandweer, bijgestaan door de politie, er in het vuur te dooven. Thans zijn ongeveer honderd vierkante meter dennen verbrand. Ook nu weer wees alles erop, dat de branden moesten zijn aangestoken. Tot dusver bleven de nasporingen naar den dader vruchteloos, doch Woensdagavond ontdekte men in het bosch een man die zich daar op verdachte wijze ophield. Het bleek een 56-jarige zwakzinnigen te zijn, die sinds eenigen tijd te Ede woont. Hij legde een volledige bekentenis af en zal ter beschik king van de justitie" worden gesteld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 4