V.oJMh ZoJttd&i ö4eCd <£cau£ HjojoA. K.R.O.-studio Instantine We luisteren naar... FINANCIEN HANDEL MET BELGIË ••en juist nu Kerkelijk leven Dagfilm DONDERDAG 5 MEI 1938 is de titel van het extra-nummer dat het dagblad „DE TIJD" op 29 April j.l. aan de werkloosheid in Nederland heeft gewijd. Dit extra-nummer wil een bijdrage vormen tot de verdieping en verlevendiging van het medegevoel met dien nood, waaronder een groot deel onzer medeburgers gedrukt gaat, tot de kennis van zijn omvang en karakter en van de wegen tot zijn be strijding. Toezending kan geschieden na ontvangst van 15 cents aan postzegels. Afgehaald aan ons bureau 10 cents. DE ADMINISTRATIE VAN DE TIJD N.Z. VOORBURGWAL 65-73, AMSTERDAM Contingenteeringsovereenkomst blijft nog twee maanden van kracht ALUMIN1UMFABRIEK TE OUDENRIJN Een nieuw arbeidsveld voor 150 werklieden DE VEENBRAND IN NOORD- TWENTE Een schadevergoedingsproces? 65 JAAR GETROUWD „Ouwe Dirk" was een bekende redder te Callantsoog Het dagelijksch bestuur door Herman Moerkerk op schilderij gebracht Rust weergekeerd op Huize Doorn Ook ex-kroonprins Wilhelm naar Berlijn vertrokken DE OPLICHTING VAN EEN AANNEMER IN ARNHEM Thans ook een commissionnair in arrest gesteld AGRARISCHE JAARBEURS TE UTRECHT Prof. Kano overleden Als Prinses Beatrix gedoopt wordt Het prinselijk gezin in de Gouden Koets Tegen pijnen Insianline Hoe moeilijkis het soms zich goed te houden en niemand iets te la ten merken. Het lukt nauwelijks. Maar Instantine doet de pijn on middellijk verdwijnen Onthoudt daarom stilt en voorkomt pijnen Doosjes a 12 tabletten 70 ct., zakje? a 2 tabletten 15 ct. Prijs 70 cent. Poging tot doodslag Völkische Beobachter en Arbeiderspers Waarschuwing en dreigement MOEDERDAGTAART VOOR PRINSES JULIANA Tegen driftigen werklooze acht maanden geëischt SPINNERIJ ROOMBEEK Weer 150 man ontslagen Vrijdag 6 Mei PATER FIJE VERTROKKEN N.V. WESTLANDSCHE HYPOTHEEKBANK Uitgifte van 3l/2 pandbrieven WOLKEN VOOR DE ZON Kodak 1938 Slapte in de papierindustrie Alverto zomerreizen CRICKET IN ENGELAND Reizen Reizen naar Lourdes en Rome De regeeringspersdienst bericht: Op 30 April is de Nederlandsch-Belgische contingenteeringsovereenkomst afgeloopen. Besprekingen, ingeleid ten einde tot een vernieuwing van het accoord te geraken, konden niet tijdig tot een resultaat leiden. Met het oog daarop zijn beide regeerin gen overeengekomen, de bepalingen van de afgeloopen overeenkomst nog geduren de de maanden Mei en Juni van kracht te doen blijven. De Besprekingen over een definitieve overeenkomst zullen binnenkort worden voortgezet. Dinsdagavond heeft de Aluminium Wals en Persbedrijven N.V. een officieele aan vrage ingediend bij de gemeente Oudenrijn, voor de stichting van een fabriek voor het verwerken van aluminium-ertsen, op het terrein, gelegen ten Noorden van den Rijks straatweg, ten Oosten van het in aanleg zijnde Amsterdam-Rijnkanaal en ten Wes ten van den weg, in aanleg, naar Vianen, welk terrein inmiddels van het Rijk is aan gekocht. De aanvrage geschiedde door den heer G. J. J. Both, gedelegeerd lid van den raad van Be heer van de Aluminium Wals en Persbedrij ven N.V. Deze nieuwe fabriek zal vermoedelijk werk bieden aan ruim 150 arbeiders, welk aantal later nog uitgebreid zal worden. Er zullen in deze aluminiumfabriek aluminiumblokken wor den uitgewalst tot platen, die daarna in ver schillende maten geknipt en gesneden wordxen. De verschillende machines die in deze fabriek geplaatst zullen worden (warmwals, koudwals, bandvoorwals, bandfijnwals, omvormer, strek machine, bandschaar, bandwikkelmachine, di verse schaven en kranen, afvalpers, machine- en bankwerkerfj en smeltovens etc.), zullen ge zamenlijk een kracht ontwikkelen van 2035 P.K. De electrische stroom wordt geleverd door de P.U.E.M. De fabriekshal zal een oppervlakte hebben van 3640 M2. bij een hoogte van 7% a 9% M. Met de bouw van deze hal zal spoedig begon nen worden en ook met de bouw van het kan toorgebouw, dat aan de kant van de Oude Rijn zal komen te staan. De fabriekshal zal later uitgebreid kunnen worden tot vier maal de grootte van den oor- spronkelijken bouw. Men is voornemens eenzelfde fabriek te Rotterdam te stichten. Naar wij vernemen overweegt de firma Ter- windt Amtsveen, eigenares van ongeveer zes millioen turven, welke by den veenbrand in Noord-Twente verloren zijn gegaan, een ci viele vordering voor schadevergoeding in testel len tegen den heer Leenders uit de Krim, daar de firma van meening is, dat het vuur, van diens terreinen is overgeslagen. De heer Leenders betwist deze meening. On der leiding van de Heide Maatschappij heeft hij zjjn veengebied, dat onder Bruinehaar ont gonnen wordt, af laten branden. Na het af branden der heide is er voortdurend toezicht gehouden, doch toen Dinsdagmorgen na een uitvoerig onderzoek bleek, dat geen vuur meer aanwezig was, werd dit toezicht ingetrokken. De heer Vos, beter bekend als „Ouwe Dirk" is 38 jaar verbonden geweest aan de Noord en Zuid-Hollandsche Reddingmaatschappij, eerst als lid van de reddingbootbemanning, la ter als vuurpijlrichter. Hij is nu 89, zijn vrouw 91 jaar. In 1869 kwam Vos op 21-jarigen leeftijd bij de reddingboot. Zijn eerste redding maakte hij mee op 25 April 1870 bij het vergaan van het zeilschip „Navigator", waarbij één man werd gered. Toen volgde een reeks van strandingen en reddingen, in totaal 9, waarbij in totaal 58 menschen werden gered. Tweemaal is Vos uit de reddingboot geslagen. Eenmaal bij de stranding van een schip van de K.N.S.M., de „Mars". Zijn kameraden konden den redder voor een verdrinkingsdood behoeden. De tweede maal was gedurende een oefening. De boot was te licht bemand en met 'n grond- zee stootte de boot haar neus en kon niet vlug genoeg weer opkomen. Alle inzittenden ge raakten bewusteloos onder de roeibanken. Van den wal af konden allen gered worden. Ter plaatsing in den ontvangsalon van de nieuwe K.R.O.-studio te Hilversum is gereed gekomen een door Herman Moerkerk vervaar digd schilderij, voorstellende het dagelijksch bestuur van de K.R.O.-Stichting. De Duitsche gasten, die de huwelijksplech tigheid op Huize Doorn hebben bijgewoond, zijn geleidelijk weer naar hun vaderland te ruggekeerd. Ex-kroonprins Wilhelm heeft hedenmorgen met den D-trein naar Berlijn, welke om 8.31 uur van Amersfoort vertrok, de terugreis aan vaard. Hij kwam per auto uit Doorn aan en begaf zich daarna onmiddellijk naar den trein, waar hij in een gereserveerden coupé plaats nam. Op het perron waren marechaussees aan wezig. Dezer dagen hebben wij gemeld, dat te Arn hem twee uitvoerders, cue in dienst waren van een aannemer, tezamen met een houthande laar in arrest zijn gesteld wegens oplichting van den aannemer. Thans blijkt, dat de uitvoerders den aanne mer niet alleen hebben opgelicht met gefin geerde houtbestellingen, doch ook met gefin geerde bestellingen van baksteenen. De uitvoerders bestelden bij een commission nair te Arnhem meer steenen dan noodig waren voor den bouw. Zij leverden den aan nemer slechts zooveel steenen als noodig waren, doch brachten hem de gansche bestelling in rekening. Den commissionair lieten zij mee profiteeren van de opbrengst van deze oplich ting. Thans is ook de commissionair door de politie aangehouden, zoodat zich in totaal vier per sonen in verband met deze oplichtingsaffaire in arrest bevinden. De raad vari beheer der Koninklijke Neder- landsche Jaarbeurs deelt mede, dat aan de na- jaarsbeurs te Utrecht, welke van 6 tot en met 15 September zal worden gehouden, wederom een agrarische jaarbeurs zal worden verbon den. Voor de land- en tuinbouw-inzendingen zijn de parterre-ruimten van het tweede en derde jaarbeursgebouw, benevens een zeer groot deel der nieuwe machinehal en het terrein Vredenburg in zijn grootsten omvang gereser veerd. De agrarische jaarbeurs zal omvatten de producten van den land-, tuin- en bosch- bouw, van de vee- en pluimveeteelt, de werk tuigen, machinerieën, technische apparaten, chemische producten, voedingsstoffen, enz., welke in den ruimsten zin als hulpmiddelen voor het agrarische bedrijfsleven kunnen wor den beschouwd. Professor Jigoro Kano, lid van het Interna tionaal Olympisch Comité, van het Japansch Olympisch Comité en van het organisatiecomi té van de Olympische Spelen 1940 te Japan, is op de thuisreis van het congres van het I. O. C. te Cairo op 87-jarigen leeftijd overle den. In afwijking van hetgeen geschiedde bij den doop van Prinses Juliana, toen de Ko ninklijke ouders vooraf ter kerk reden en de doopelinge op den schoot van de groot- meesteresse in de Gouden Koets na eenigen tijd volgde, zal, naar thans vernomen Wordt, Prinses Beatrix met Haar ouders in de Gou den Koets plaatsnemen voor den rit naar en van de Groote Kerk te 's-Gravenhage, waar op Donderdag 12 Mei de doopplechtigheid plaats vindt. Van de vorstelijke gasten zal Prinses Alice logeeren in het Paleis aan het Voorhout en Her tog Adolf Friedrich van Mecklenburg in het Huis ten Bosch. De Koning van België, die incognito aanwezig zal zijn, is de gast van H. M. de Koningin, in het Paleis Noordeinde. De doopdienst zal over beide radiozenders worden uitgezonden. De K. R. O. neemt de technische verzorging voor zijn rekening wat betreft de uitzending op de 1875 M. golf en over den zender Jaarsveld (415.5)de A.V.R.O. voor wat betreft de uitzending op de 301.5 M. golf (Versterkte zender Kootwijk). De kerkdienst begint om 11 uur 45 v.m. De Phohi zal voor relayeering naar Oost- en West-Indië zorgdragen. BAYER De „Völkischer Beobachter" behandelt in een ernstig artikel het feit, dat de Nederlandsche Marxistische pers in de eerste plaats „Het Volk" en de „Vooruit" sinds lang ongehinderd tegen Duitschland ophitsen, hatelijke hoofd artikelen en hatelijke leugenachtige berichten „made in England" aan den loopenden band publiceeren. Na een opsomming van verschillende leugens verklaart de „Völkischer Beobachter", dat dit alles bij elkander genomen meer dan voldoen de is om ons het recht te geven een algemeene waarschuwing te geven. Wij vreezen, indien de hitsing niet wordt tegengegaan, voor een aan zienlijke verslechtering van de goede atmosfeer, waarin de Duitsch-Nederlandsche betrekkingen verkeeren. Wij zien het oogenblik gekomen, waarop geduld is uitgeput en men naar mid delen moet uitzien om de Nederlandsche open bare meening het begrip bij te brengen, dat zij noch het Rijk er mede gediend is, wanneer dit verachtelijke gedoe ongehinderd kan wor den voortgezet. Dat bij den afweer van dezen aanval ook de oeconomische betrekkingen een rol zouden spelen, zou dan wel onvermijdelijk zijn. De Nederlandsche Banketbakkersvereeniging zal, der traditie getrouw, ook dit jaar weder een „moederdag-taart" aan de Koninklijke Familie aanbieden. Voor het eerst wordt deze dit jaar aan de jonge vorstelijke moeder, Prinses Juliana, op het paleis Soestdijk aangeboden. Op 8 Februari kwam een werklooze aan het raadhuis te Wormer bij den ambtenaar voor de steunverleening om steun. Daar de werklooze echter uit een andere plaats kwam, kon hem die steun niet verleend worden. De werklooze werd driftig en trad onhebbelijk op, waarom de ambtenaar hem uit de zaal zette. De werklooze ontstak toen in zoo hevige woede, dat hij een mes trok en op den ambtenaar toeliep, die ijlings de deur dicht trok, waardoor de messteek door deze deur werd opgevangen. De werklooze moest hedenmorgen wegens poging tot doodslag, subs, zware mishandeling, voor de Haarlemsche rechtbank terecht staan, doch was niet gekomen. De zaak werd derhalve bij verstek behandeld. Verschillende getuigen verklaarden dat de werklooze een driftig man is, die zich gauw kwaad maakt en ook al eens vroeger den amb tenaar bedreigd had. „Ik krijg dien rooien schurk nog wel eens," zOu hij gezegd hebben, De veldwachter vertelde dat het mes ander- halven c.m. in de deur stak, met zooveel kracht is. de steek toegebracht. De officier van justitie zette uiteen dat dit geval nog zonder ernstige gevolgen vOor den ambtenaar is afgeloopen. Op het nippertje heeft hij zich nog achter de deur kunnen ver bergen, maar zijn leven is toch ernstig in ge vaar geweest. Verdachte was woedend omdat hij geen steun kreeg, maar dat kan de ambte naar niet helpen, die ook niet onvriendelijk t opgetreden. Werkloozen worden dikwijls ge prikkeld door het onaangename en vervelende gedwongen nietsdoen, maar dat kan toch geen excuus zijn voor de daad van verdachte, die blijkens het reclasseeringsrapport een zeer on sociaal persoon is. Hij versmaadt zelfs een vbor- waardelijke veroordeeling. Spr, eischte acht maanden gevangenis straf. Uitspraak 19 Mei. Werden de vorige week 50 gehuwde vrouwen werkzaam bij de spinnerij „Roombeek" van de firma N. Menko te Enschede ontslagen, thans vernemen wij, dat Woensdagmiddag aan 150 mannen en jongens met ingang van a.s. Zater dag ontslag is aangezegd. Een en ander, volgens de directie, wegens slapte in het bedrijf. De meesten van hen zijn gehuwd en woonachtig te Enschede.. lpCpC}3Cj>Cf>CpC|3Cp<pCfJCpCpCpCpCpCp!ycpCpCp<pCpCpCpcp<53Cpcf C}3CpC£>cpCf>CpCp(^CpCptp Cj3C)3t£>CpCprp CpCpCJ><pCpCpCpCpCpSf>CpCj)Cf>t}3tp HILVERSUM I, 1875 en 415.5 M. Algemeen programma, verzorgd door c'e NCRV 8.00 Schriftlezing. 8.30 Gramofoonmuziek. 9.30 Gelukwenschen. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.15 Zang met pianobegeleiding en Gra mofoonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 Ensemble Van der Horst en Gramo foonmuziek. 3.00 Gramofoonmuziek. 3.30 Orgelconcert en Gramofoonmuziek. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.30 Declamatie. 6.00 Gramofoonmuziek. 6.25 Tuinbouwpraatje. 7.00 Berichten. 7.15 Literaire causerie. 7.45 Reportage. 8.00 Benchten ANP, Herhaling SOS-ber. 8.16 NCRV-Orkest. 9.30 Pianovoordracht. 10.00 Berichten ANP. 10.05 Vervolg orkestconcert. 10.45 Sportpraatje. 11.00 Gramofoonmuziek. Ca. 11.5012.00 Schriftlezing. HILVERSUM II, 301.5 M. 8.00 VARA. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 9.00 en 11.00—12.00 VARA. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.40 Gramofoonmuziek. 11.10 Vervolg declamatie. 11.30 Orgelspel. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.30 Kovacs Lajos-orkest, duo „JA" en Gramofoonmuziek. 2.00 Voor tuinliefhebbers. 2.30 AVRO-Dansorkest en solisten. 4.00 Gramofoonmuziek. 5.30 Zang en orgel. 6.00 De Ramblers. 6.30 Politiek Radiojournaal. 6.506.55 Gramofoonmuziek. 7.20 Berichten ANP. 7.30 Berichten. 8.00 Het Hollandsch instrumentaal kwin tet. 8.40 Causerie „Reclasseerlng". 9.00 VARA-Orkest. 10.00 Fantasia en solisten. 10.30 Berichten ANP. 11.00 Zang en piano. In de pauze: Gramo foonmuziek. 11.30 Jazzmuziek (gr.pl.). 11.5512.00 Gramofoonmuziek. DROITWICH, 1500 M. 10.4010.50 Pianosoli. 11.10 Orgelconcert. 11.40 Tommy Kinsman en zijn Band. 12.20 Declamatie. 12.351.20 Pianovoordracht. 2.10 Londensch Symphonie-Orkest, koor en solisten. 4.05 Gramofoonmuziek. 4.20 Het Bronkhurst-t-rio. 4.40 Troise's Mandoline-Orkest en solist. 5.20 Berichten. 5.45 Parlementair overzicht. 6.05 Orgelspel. 6.35 Big Bill Campbell en zijn ensemble. 7.20 BBC-Orkest. 8.20 Berichten. 8.40 Causerie „Our new listeners", 8.55 Variété-programma. 9.40 Frank Walker's Octet. 10.20 Michael Flome en zijn Band. 10.5011.20 Dansmuziek (gr.pl.). RADIO-PARIS, 1648 M. 7.55- -8.05, 9.10, 10.20 en 11.35 Gramo foonmuziek. 12.50 Zang. 1.05 Gramofoonmuziek. 2.05 Pianovoordracht. 2.20 en 3.35 Zang. 4.20 Het Zagrebs-kwartet. 7.35 Zang. 7.50 Radiotooneel. 9.50 Gramofoonmuziek. 10.2011.50 Orkestconcert. KEULEN, 456 M. 5.50 Gramofoonmuziek. 6.30 Orkestconcert. 11.20 Vliegeniersorkest. 12.35 Omroepsextet. 1.30 Populair concert. 3.20 Omroeporkest. 5.20 Zang en piano. 6.30 Gramofoonmuziek. 6.50 „Glückliche Reise", operette 8.20 Voor soldaten. 9.35 Gramofoonmuziek. 10.2011.20 Stedelijk Orkest van solist. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M. 11.20 Gramofoonmuziek. 11.50 en 12.30 Omroepdansorkest. 12.501.20, 4.20 en 5.20 Gramofoonmuz. 6.20 Zang. 7.20 Omroepsymphonie-Orkest. 7.50 Radiotooneel. 8.35 Omroepsymphonie-orkest (vervolg). 9-3010.20 Omroepc'ansorkest. 484 M. 11.20 Gramofoonmuziek. 11.50 en 12.30 Omroepkleinorkest. 1.051.20 Gramofoonmuziek. 4.20 Omroepsalonorkest en soliste. 5.35 Gramofoonmuziek. 5.50 Pianovoordracht. 6.35 Gramofoonmuziek. 7.20 Gevarieerd programma. 9.30 Gramofoonmuziek. 9-4510.20 Dansmuziek (gr.pl.). DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 6.30 Gramofoonmuziek. 7.20 Gevarieerd programma. 8.20 H. Fröhlich's orkest en Hans Bund'f pianoduo. 9.20 Berichten. 9.50 Luit en orgel. 10.05 Berichten. 10.2011.20 Omroepkleinorkest. Pater Fije, missionaris van de priesters van het H. Hart, die vanaf Juni 1937 met verlof in zijn ouderlijke woning aan den Vanekerweg te Lonneker vertoefde, is heden naar zijn missie gebied (den Belgischen Congo) teruggekeerd. Pater Fije begaf zich hedenmiddag per trein naar Antwerpen en zal zich aldaar morgen in schepen. Vermoedelijk zal hij 7 a 8 jaren in den Congo verblijven. De beste wenschen van geheel katholiek En schede vergezellen hem op zijn reis en tevens voor zijn missie-arbeid in donker Afrika. £cbcfci&ckcfccfecfccbtt>cfcKtxt>&<E De directie der N. V. Westlandsche Hypo theekbank te 's-Gravenhage bericht ons, dat door haar worden uitgegeven: 3% pet. pand brieven tot den koers van 101 pet. De pandbrieven zullen worden uitgegeven in coupures van 1000.—, 500.— en 100.—. Zij luiden aan toonder, doch kunnen desge- wenscht op naam gesteld worden. Onverminderd de bevoegdheid van de direc tie, om de pandbrieven dezer series te allen tijde in te trekken of voor een deel versterkt uit te loten, is zij verplicht jaarlijks in de maand Mei 2 pet. van het op 31 December tevoren uitstaande bedrag dezer pandbrieven, die per dien datum twee jaren of langer in omloop waren, uit te loten, indien de beurs koers te Amsterdam in de maand aan de uit lating voorafgaande lager dan 99 pet. is ge weest. Het recht wordt voorbehouden om ook, wanneer de beurskoers 99 pet. of hooger is, uitloting te doen plaats vinden. Indien binnen één jaar na de uitgifte alge- heele intrekking of versterkte uitloting plaats vindt, z,al een schadeloosstelling worden uit gekeerd van 1 pet. 's jaars. Indien de pandbrieven beneden pari zijn uit gegeven, zal deze schadeloosstelling slechts ver schuldigd zijn, indien en zooverre deze het dis agio overtreft. Indien de directie gebruik maakt van haar bevoegdheid om over eenig jaar meer dan de verplichte 2 pet. dezer pandbrieven uit te loten, dan kan het extra-uitgelote bedrag in minde ring worden gebracht op de verplichte uitloting over volgende jaren. De weerberichten uit alle deelen van Europa doen verwachten, dat het geleidelijk afnemen van den luchtdruk in het noordoosten en oosten in onze omgeving den wind naar noord en noordwest zal doen krimpen, en dat luchtmas- sa's uit het noorden meer vochtigheid en meer bewolking zullen brengen. Het leger der amateur-fotografen groeit met den dag. Men behoeft zich daarover niet te ver wonderen, als men bedenkt, dat vele soorten camera's met behoorlijk lichtsterke lenzen reeds voor matigen prijs kunnen worden verkocht. De Kodak-importeurs in ons land hebben er goed aan gedaan een boekje samen te stellen, waarin alle van dit merk in den handel zijnde toestellen worden afgebeeld en uitvoerig wor den beschreven. Aan de hand van dit boekje kan ieder gemakkelijk een keus maken. Aan de papierfabrieken te Apeldoorn van de N.V. Van Gelder Zonen heerscht reeds vanaf het begin van dit jaar slapte in het bedrijf, zoodat reeds geruimen tijd voor het personeel, dat vijf honderd mannen en vrouwen telt, een verkorte arbeidsweek is ingevoerd. De toestand is er den laatsten tijd niet beter op geworden. Wanneer het aantal orders onvoldoende blijft, zal binnenkort tot grootere inkrimping van de arbeidsweek overgegaan moeten worden. Alge meen heerscht slapte in de papierindustrie. De Rotterdamsche Lloyd is voornemens over 1937 een dividend uit te keeren van 5 pet., tegen nihil over 1936. In 1930 werd voor het laatst een dividend betaald, name lijk 4 pet. De Cultuur-Onderneming „Poerbasari" keert over 1937 een dividend uit van 8 pet., tegen 5 pet. het vorig jaar. Bij het besluit der Fransche regeering, tot een nieuwe devaluatie van den frank, ver klaarde Daladier, dat de voorschotten, die de Bank van Frankrijk aan den staat heeft verstrekt, fr. 42 milliard bedragende, een doeltreffende verdediging van het betaal middel beletten_ De regeering meent, dat de stabilisatie van den frank het naar 't bui tenland en aan het verkeer onttrokken ka pitaal zal doen terugkeeren, waardoor het economisch herstel en de productie kunnen worden bevorderd. De stabilisatie zal geen dumping voor den Franschen handel ten doel hebben en zal ook de kosten van een levensonderhoud niet beïnvloeden Daladier verklaarde, dat onmiddellijk een niet te hooge leening met korten looptijd zal worden uitgegeven met een betrekkelijk matigen rentevoet. Hierna zal worden over gegaan tot de uitgifte van een weerbaar- heidsleening. Officieel wordt uit Washington gemeld, dat geen enkele binnenlandsche maatregel ipordt overwogen naar aanleiding van de internationale besprekingen over den mo- netairen toestand. Geruchten omtrent een nieuwe devaluatie van den dollar en dat de Amerikaansche markten worden gesloten, zijn ongegrond. Te Londen juichte men Daladier's ver- frank groote voldoening gewekt. Hierdoor acht men het einde nabij van de voortdu rende onzekerheid ten aanzien van -den frank. Men gelooft, dat door de stabilisatie aan de voorwaarde is voldaan voor het re- patrieeren van gevluchte kapitalen. Te Londen juichtte men Daladier's ver klaring toe, dat de stabilisatie van den frank binnen het kader van de monetaire overeenkomst tusschen Engeland, Frankrijk en Amerika plaats vindt. De staalproductie in Amerika wordt thans op 30.5 pet. der capaciteit geraamd, tegen 32 pet. de vorige week De ruwijzer-produc tie was in April de laagste sedert 1934. Aan gezien de in bedrijf zijnde hoogovens nog zijn verminderd, wordt voor Mei een nog sterke daling der productie verwacht. De vraag naar staal neemt nog niet toe. In de naaste toekomst zullen nog eenige automo bielfabrieken gesloten worden. De gietijzer-productie in Amerika bedroeg in April 1.376.000 ton, tegen 1.452.000 in Maart. Het aantal hoogovens verminderde van 90 tot 79. De Standard Oil of California boekte in het eerste kwartaal een nettowinst van 7.13 millof S 0.55 per aandeel, tegen 7,88 mill, of 8 0.60 per aandeel in het eer ste kwartaal van het vorig jaar. Over het tweede kwartaal wordt een onveranderd di vidend uitgekeerd van 0.25 plus een on veranderd extra-dividend van S 0.10 per aandeel. De Radio Corporation boekte in het eer ste kwartaal een winst van S 1.43 mill, of 0.04 per aandeel, tegen 2.24 mill, of 0.10 p. a. in het eerste kwartaal 1937. De productie van Amerikaansche vliegtui gen bedroeg in het eerste kwartaal S9 der capaciteit, tegen 51 pet. in het eerste kwartaal. 1937. De American Can verlaagd. heeft de blikprijzen Van het reisbureau W.A.C.O., aangesloten bij de Algemeene Vereeniging voor Toerisme (Al verto), ontvingen we een uitgebreider, gids van alle binnen- en buitenlandsche reizen per tou ringcar. In verband met samenstelling en prijzen kan van dit programma gezegd worden, dat het elck wat wils biedt. In den wedstrijd tegen Oxford University, die Woensdag begon, was het Fingleton, het openingsbat der Australiërs die imponeerde door een feillooze 124 te scoren. De runs kwa men wederom in een hoog tempo. De Austra liërs beschikken wel over een zeer sterk bat tingteam, want het was niet alleen het ope- ningspaar Fingleton—Brown, dat het bowlen der studenten spoedig op onverbeterlijke wijze aanviel. Nadat zonder wicketverlies de 100 op gebracht werd, ging het totaal snel omhoog. Bradman scoorde, nadat op 140 Brown's wicket (72) gevallen was, in 58 minuten evenveel runs. Vervolgens waren het Mc Cabe en Chipperfield die, toen Bradman 1. b. w. gegaan was, het bowlen onderhanden namen. Mc Cabe was de 3e Australiër die zijn eerste honderd in het seizoen haalde en zijne kwaliteiten zijn vol doende bekend. Met de 450 in zicht kwam het einde van den eersten dag. De overige wedstrijden, die Woensdag begon nen, leverden de volgende resultaten op: M. C. C. 196 (de amateur Brown 785) en 761 tegen Surrey 67. J. W. A. Stephenson (641) en Smith (423), waren onbespeelbaar. Hampshire 279 en Gloucestershire 390, York shire 370—5 (Hutton 180 en Mitchell 100), te gen Cambridge University, Somerset 240 tegen Sussex 132—4, Worcestershire 344—6 tegen Lancashire. De New-York Tel. and Tel., grootste dochtermij van de American Tel. and Tel., boekte in Maart aan netto-ontvangsten 3.26 mill, tegen 3.3 mill, in Maart 1937. In het eerste kwartaal 7.48 mill., tegen 9.47 mill, in het eerste kwartaal 1937 In het jaar per 31 Maart 32.41 mill., tegen 36.47 mill, in het vorig jaar. De Paramount Pictures behaalde in 1937 een netto-winst van 6.04 mill., excusief 625.000 als deel in de onverdeelde winst van andere ondernemingen. Na aftrek van 1.18 mill, voor pref er ent-dividend resteert 4.86 mill, of 1.97 per gewoon aandeel. De Phelps Dodge keert een kwartaal dividend uit van 0.15 per aandeel, tegen 0.10 p.a. over het vorig kwartaal. De International Paper and Power werkte in het eerste kwartaal op 50 pet. der capa citeit. Volgens Symington en Wilson schijnen de vooruitzichten op een belangrijke stijging van het rubberverbruik in Amerika in het tweede kwartaal gering. Het verbruik wordt thans op maximaal 100.000 ton geraamd, tegen 120.000 nog kort geleden. Het Rubber Restrictie-Comité zou de uitvoerpercenta- ges van 60 pet. tot 50 pet. moeten verlagen voor het herstel der rubbermarkt. De American Waterworks boekte in Maart een stroom-afzet van 179.62 mill, k.wtegen 23.24 mill. k.w. in Maart 1937. In het eerste kwartaal 513.56 mill, tegen 659.48 mill. k.W- in het eerste kwartaal 1937. De Illinois Central boekte in het eerste kwartaal aan netto-ontvangsten 3.19 mill, tegen 3.06 mill, in het eerste kwartaal 1937. Het Pond Sterling bewoog zich heden ochtend te Amsterdam op 8.968.97 (vorig slot 8.96%), de Dollar op 1.79Vi-l-79% (1.7911/16), de Frank op 5.00—5.05 (5.29), de Belga op 30.17x/230.27'A (30.25) en de Zwitsérsche frank op 41.17'A41.22'A (41.24). De Oliefabrieken Calvé Delft zijn voorne mens over 1937 een onveranderd dividend van 6 pet. op de preferente aandeelen uit te keeren en 41A pet. op de gewone aandee len tegen 3XA pet. over 1936. N.V Lindbergh Touringcars te Amsterdam en Arnhem zendt ons haar reisboekje met tal van aantrekkelijke reizen voor het nieuwe reissei- zoen. Ook thans is de grootste zorg besteed dat de trajecten, welke ze op haar meerdaagsche tochten zal afleggen, niet te geforceerd zijn. Lindbergh beschikt over een 12-jarige ervaring, over geschikt personeel en materieel. „Lourdes en Rome" zijn de woorden van de titelpagina van de speciale folder, die Reis bureau Peeters uit Venlo ons stuurt en waarin de programma's van de Lourdes- en Romerei zen van dit Bureau voor 1938 zijn opgenomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 6