Firma Boldoot is verhuisd ICTORIA De besprekingen te Sinaja B Alkmaar krijgt garnizoen NATIONALE RECLASSEERINGSDAG GROOT GEBOUW AAN DEN HAARLEMMERWEG GEEN CULTUURGROND GENOEG DE KLEINE ENTENTE GEHANDHAAFD DONDERDAG 5 MEI 1938 Na meer dan een eeuw is het oude complex in de binnenstad van Amsterdam verlaten Verlichting van onze kleine zorgen Het 2e regiment luchtdoelartillerie wordt er gedetacheerd Een zet die U VOOR DE SLACHTOFFERS VAN GELOOFSVERVOLGING H M» honderd gulden oplevert» Enquête omtrent de werkloosheid onder jonge boeren en tuinders Ernstige moreele knak dreigt de jongeren BUITENLANDSCH OVERZICHT Dam tegen gevaren in Centraal-Europa OMZETBELASTING EN MIDDENSTAND Geen spreekuur Door tram gegrepen en meegesleurd DE DRUIVEN WORDEN GEKRENT En in het Westland is arbeid AMSTERDAM, 5 Mei Het toch al min of meer droeve aardsehe bestaan van den man wordt iederen ochtend weer opnieuw versomberd, omdat hij zich aan veel ritueel en plichten moet onder werpen. Hij wascht zich de handjes, pro beert of hij met een tandenborstel meer schuim in zijn mond kan produceeren dan den vorigen avond, zet zich vervolgens dik onder de zeep en haalt deze er weer af met een groote scheersabel of een kleiner doch veel ingewikkelder en voor de vingers veel gevaarlijker instrument, in de hoop er ook de baardharen af te krijgen, spoelt alles na met weer andere zeep en veel koud water, en veelal komt hij niet zonder bloed verlies uit dezen strijd. Hoe aangenaam dit alles moge zijn als het voorbij is, het vooruitzicht is iederen dag weer even somber en het is vaak de oorzaak, dat onmiddellijk na het morgengebed enkele woor den worden gepreveld, die beter niet opgenomen kunnen worden in het Boek des Levens. Voor de vrouw is dit alles minder erg; meestal scheert zij zich niet en daarenboven maakt zij van plamuren en bijverven min of meer haar levenstaak. Het is daarom voor beide partijen zeer gelukkig, dat er weldoeners der mensch- heid zijn, die zich tot taak hebben gesteld de sombere ochtendplichten van den man er. het levenswerk van de vrouw te verlichten. En het Is ook zeer verheugend, dat het werk van deze Weldoeners op prijs wordt gesteld en dat zij in dezen toch waarlijk wel benauwenden tijd voor handel en industrie nog kans zien hun bedrijf te vernieuwen en wat meer zegt te ver- Srooten. Zoo is het tenminste de firma J. C. Boldood vergaan, wier naam klank heeft en wier producten zoo overbekend zijn, dat wij ze hier niet nader behoeven te specifi- ceeren. Het Bedrijf van deze firma is ver huisd van den Singel naar den Haarlem merweg; het is verplaatst van de binnen stad naar het vrije veld, waar men wel die typische sfeer mist van het oude Amster dam, maar waar men kijken kan uren ver over de weilanden en de wegen, waar men in de verte Amsterdam en Zaandam ziet liggen overgbten met zon op een mooien dag, en waar de frissche Westenwind waait, die speelt met wolken en water in deze landelijke omgeving. De naam Boldoot is overal bekend en de overplaatsing van de fabriek werd aanleiding tet een bezoek, waarbij wij werden ontvangen door den directeur, den heer J. M. B. van Slijmen en rondgeleid door de heeren E. Blessing en L. Ypma. Reeds de geschiedenis van dit bedrijf is zeer interessant. De firma werd opgericht in de tweede helft van de achttiende eeuw door den heer J. c. Boldoot, die in zijn apotheek aan den Nieuwezijds Voorburgwal na lang zoeken en langdurige proefnemingen er in slaagde, de vroeger uitsluitend in Keulen vervaardigde Eau de Cologne zelf te bereiden. Al zeer spoe dig verwierf Eau de Cologne Boldoot zich door haar uitstekende kwaliteit een goeden naam en ®en grooten omzet, zoodat in het midden der hegentiende eeuw het huis aan den N.Z. Voor burgwal te klein bleek en de firma zich ves tigde in het perceel Singel 92 en de daarachter- hggende panden aan de Langestraat. Hier was het, dat de heer J. C. Boldoot door de toevoe ging van het Huis Johann Maria Farina, Ster- hengasse 911 te Keulen, aan zijn Nederland se firma, de origineele, Keulsche receptuur ■^ist te introduceeren in zijn laboratorium; al- hus kbn hij zijn eigen vindingen toetsen aan wat Keulen reeds gebracht had en er in slagen, het perfecte product samen te stellen, dat ook thans nog nauwkeurig volgens deze oude teceptuur in de fabrieken wordt vervaardigd. D&or den steeds groeienden omzet was ook hier weldra de ruimte te klein en moesten steeds nieuwe huizen worden toegevoegd. Hij Vond ze, naar gelang van de behoefte, in de Langestraat, lijfde allengsalle aan het hoofd kwartier grenzende panden in en greep ook baar de aan den overkant der Langestraat lig gende huizen, om plaats te verschaffen voor de bereiding, verpakking en expeditie van de ver gaarde Eau de Cologne, welke thans naar bijna aUe landen van de wereld wordt uitgevoerd. Hij beperkte zich inmiddels niet uitsluitend tot vervaardiging van Eau de Cologne, doch legde aich óók toe op de bereiding van alle soorten Parfumerieën en Tandmiddelen. Toen later óók ter hand werd genomen de fabrikatie van "Eoiletzeepen, moest opnieuw naar méér ruimte gorden omgezien, wat bereikt werd door het b°uwen van een nieuwe fabriek aan den Haar- temmerweg toen nog tot SlOterdijk behoo- ïertd waar een gedeelte der fabricatie werd ondergebracht. Het aantal artikelen werd echter steeds uit gebreid, zoodat naast de genoemde fabrikaten hog tal van andere werden vervaardigd en wij teogen gerust zeggen, dat Boldoot thans alles fabriceert, wat voor het toilet van de moderne Vtquw en óók van den man noodig is. En dat heze producten algemeen waardeering vinden, blijkt wel uit het groote aantal bekroningen, hetwelk aan de firma sinds het midden der Vorige eeuw, toen men voor het eerst begon bij verheidsproducten pp tentoonstellingen aan het publiek te presenteeren, ten deel viel ter wijl zij bovendien door vijf Europeesche Hoven tet Hofleverancierster werd benoemd. Een daaraan evenredige uitbouw van de or ganisatie was hiervóór noodig. Eigen verkoop halen in de hoofdstraten van Amsterdam en Rotterdam, fabrieken in Keulen, Brussel en Parijs werden opgericht voor den verkoop en e fabrikatie van de welriekende Boldoot- Broducten. Doch bij het Opnemen van nieuwe artikelen moest steeds worden getracht, aan de teogste eischen van het publiek £e voldoen, biet alleen wat de kwaliteit, doch óók wat de Uiterlijke verschijning betreft, waardoor aan de abrikatie hooge eischen werden gesteld. Een eisen cartonnage-afdeeling zorgt thans voor de Vervaardiging van de vele en sierlijke doozen étuis, welke Boldoot-artikelen zoo gewild teaken. Een eigen kistenmakerij zorgt voor oilige verpakking van de kostbare producten tei verzending naar de overzeesche gewesten, terwijl een eigen drukkerij, een wel is waar slechts klein gedeelte van de massa's etiketten, wikkels enz. die noodig zijn, produceert. Natuur lijk zorgt daarnaast een eigen laboratorium voor aanhoudende controle op grondstoffen en afgewerkte artikelen. Bij deze eischen bleek weldra Ook de nieuwe fabriek te klein, zoodat deze in 1912 en later in 1922 aanzienlijk moest worden uitgebreid. Inmiddels konden ook de fabricatie-mogelijk- heden in de oude fabriek aan den Singel niet meer aan de moderne behoeften voldoen, zOo- dat ook hier naar verbetering werd gestreefd. Aanvankelijk had men het plan, de fabriek door verbouwing te modernis'eeren. Het feit echter, dat twee van de perceelen tot dit com plex behOorend, inmiddels ondanks protest op de Monumentenlijst waren geplaatst, zoodat het bedrijf hierover niet meer de volle beschik king had, belemmerde deze plannen. Daarom werd tenslotte door den heer J. M. B. van Vlijmen, die thans de leiding der zaak heeft, besloten de plaats waar de firma méér dan honderd jaar gevestigd was, te verlaten en de fabriek over te brengen naar den Haarlemmerweg en beide fabrieken tot een modern geoutilleerd bedrijf te ver eenigen. Tevens werden daarbij het hoofd kantoor, magazijnen en expeditie naar den Haarlemmerweg overgebracht, zoodat thans het geheele bedrijf in één centraal punt is samengebracht. Alleen heeft men ten ge rieve van de afnemers hier te lande, een monsterkamer ingericht in het hartje der stad boven den winkel in de Kalverstraat. Het spreekt wel vanzelf, dat deze vereeniging van de twee bedrijven een groote uitbreiding van de bestaande fabriek noodig maakte. Over de geheele lengte werd een étage opgezet, ter wijl een afzonderlijke vleugel van twee verdie pingen werd bijgebouwd voor het onderbrengen van het kantoor, de expeditie- en export-afdee- lingen, drukkerij, magazijnen en koffiekamer voor het personeel. De beschikbare ruimte werd meer dan verdubbeld. Onder dit gebouw werd een groote kelder aangebracht voor het onderbrengen van de kolossale voorraden, die een dergelijk bedrijf noodig heeft. Het geheele gebouw werd van een warm water-pompinstallatie voorzien, terwijl vOor de verlichting gebruik is gemaakt van het z.g. menglicht, een ideaal-verlichting, die het dag licht het meest nabij komt. Tevens werd de outillage gemoderniseerd en stoombedrijf in een electrisch bedrijf omgezet. Het geheel werd uitgevoerd door de Bataafsche Aanneming Mij. v.h. Fa. J. v. d. Wal Zn. Amsterdam, onder leiding van den heer J. ROodenburgh, arch. B. N. A. Daarnaast werd ook de kantoor-administratie gemoderniseerd door invoering van het Ho- lerith-systeem voor administratie en statistiek en door dit systeem toe te passen voor het mechanisch uitschrijven van facturen. Deze werkwijze die éérst sedert kort in ons land wordt toegepast, maakt het mogelijk, facturen geheel mechanisch in een minimum van tijd te doen opmaken, waardoor de aflevering der orders buitengewoon wordt bespoedigd. Dbor het uitbreiden van de fabriek aan den Haarlemmerweg heeft de firma Boldoot ge broken met een oude traditie, welke was ver bonden aan haar bedrijf in de binnenstad, waar het sedert meer dan een eeuw was ge vestigd, maar zij heeft daartegenover de be schikking gekregen over een ruimte, die het haar mogelijk maakt haar producten tot nog boogere perfectie op te voeren en de dagelijk- sche kleine zorgen van ons toilet, die 's mor gens zoo vroeg beginnen en 's avonds pas laat eindigen, nog meer te verlichten. (Van onzen parlementairen redacteur). Naar wij ten departemente van Defensie vernamen, staat het thans vast, dat Alk maar een garnizoen zal krijgen en wel het 2e regiment luchtdoelartillerie. Deze gamizoensvestiging heeft Alkmaar te danken aan het feit, dat te Bergen een terrein, geschikt voor den aanleg van een militair vlieg veld, kon worden gevonden. Zoolang te Alkmaar nog geen huisvesting be staat voor genoemd garnizoen hierin zal worden voorzien door middel van nieuwbouw zullen de manschappen te Amsterdam gehuis vest worden in de kazernes aan de Sarphati- straat. Wanneer het regiment naar Alkmaar zal over gaan, valt momenteel nog niet te zeggen. Katholieken van Nederland, spoort uw jon gens en meisjes aan van 8 tot 15 Mei mee te doen aan het Jeugdapostolaat bij uitstek. Be vordert den geïllustreerden kaartverkoop ten bate van de Slachtoffers van Geloofsvervolging. Voor één dubbeltje per week sluit U een spaarverzekering van honderd gulden bij de VICTORIA. Dat is nog eens een goede zet met het oog op de toekomst. Stuur ons deze advertentie in gevuld toe voor inlichtingen. Een kinder boek of kalender krijgt U er gratis bij. N.V. VERZEKERINGSBANK UIZXRSGR. 126-128 - AMSTERDAM TELEFOON 66960 De vakafdeeling in het nieuwe gebouw der firma Boldoot aan den Haarlemmerweg te Amsterdam De Katholieke Nederlandsche Boeren- en Tuindersbond heeft dit voorjaar een enquête ingesteld naar den omvang van de werk loosheid onder de jonge boeren en tuinders. De uitkomsten van deze enquête zijn thans gepubliceerd. In de inleiding wordt er op gewezen, dat er in het algemeen drie mogelijkheden bestaan voor de jonge boeren en tuinders om zich in de toekomst een bestaan te verschaffen; Ten eerste door het overnemen van den vader vóór of na diens dood of het koopen of pachten van een land- of tuinbouwbedrijf. Ten tweede: door het verkrijgen van een plaats in een anderen tak van volksbestaan: industrie, handel, verkeerswezen of het ver werven van een positie in overheidsdienst (ge meente, provincie, rijk). Ten derde: door te emigreeren en in het overzeesche gebied van vestiging in den land- oi tuinbouw of in een ander beroep zich een bestaan op te bouwen. Bij de bespreking dezer mogelijkheden wordt er op gewezen, dat blijkens de laatste volkstel ling van 1930 het aantal inwoners van Neder land in een eeuw tijds met 5.3 millioen of ruim 200 procent was toegenomen, terwijl de opper vlakte cultuurgrond in diezelfde periode met ongeveer 500.000 h.a. of slechts 23 pCt. was toegenomen. Dat desondanks toch nog een betrekkelijk groot deel van de boeren- en tuindersbevolking in het voorvaderlijk beroep een plaats heeft kunnen vinden, is te danken aan de absolute aanwinning van cultuurgrond door droogmaking van met water bedekt land, ontginning van woesten grond, enz. en de relatieve aanwinning van cultuurgrond door verbetering van den Terwijl Hitler en Mussolini aan de boorden van den Tiber besprekingen over het verleden méér dan over de toekomst? houden, zijn te Sinaja de ministers van Buiten- landsche Zaken der Kleine Entente, dus van Roemenië, Tsjecho-Slowakije en Joego-Slavië bijeengekomen, om him zaken te bespreken Welke zaken? Uit Sinaja wOrdt gemeld: de loopende zaken. Jawel. Maar in Mei 1938 zijn die loopende zaken buitengewoon belangrijk: daar is Duitschland, dat van plan is zijn Rijk en invloedssfeer over heel Centraal-Europa uit te breiden, daar is het dreigende oorlogsgevaar, daar is de kans, om nog een sterken dam op te werpen tegen allerlei perikelen. Die dam is er reeds ten deele. Frankrijk en Engeland heb ben voor dien dam de grondslagen geleverd door het sluiten vap de nieuwe Entente cordiale, die op het oogenblik de krachtigste alliantie is in Europa. De landen der Kleine Entente kunnen er op voortbouwen. Sedert twee jaren heeft deze Kleine Entente, onder invloed van de handige diplomatie van Berlijn en van de verhooging van het Duitsche prestige, verontrustende barsten getoond. Maar de „Anschluss" heeft te Belgrado en te Boekarest psychologisch heil zaam gewerkt. In Roemenië is het verlangen naar versterking der oude banden overal merk baar. In Joego-Slavië moet de minister-presi dent Stojadinowitsj een zekere reserve in acht nemen, omdat hij een paar weken geleden pas een haast dithyrambische lofrede op veldmaar schalk Goering heeft gehouden, maar zijn mi nister van Binnenlandsche Zaken Korochets heeft in de pers zeer levendig uiting gegeven aan zijn ongerustheid over de Duitsche avan ces. Zoowel te Boekarest als te Belgrado is men beginnen te begrijpen, dat het binnendringen van het Derde Rijk in Tsjecho-Slowakije, na de annexatie van Oostenrijk, slechts een tweede étape zou beteekenen. Indien deze vooruitge schoven post verloren zou gaan, dan zou iedere verdere tegenstand geen nut meer hebben. Een van de loopende zaken is ook de verhouding tol Hongarije. Dit punt van het program moest aanleiding worden tot een ernstig gewetenson derzoek. De betrekkingen met Hongarije vormen een hoofdstuk van verloren gelegenheden. De Kleine Entente zal moeten inzièn, dat de uit breiding der invloedssferen in Centraal-Europa niet tegen te houden is, indien er niet eerst overeenstemming gezocht wordt met Hongarije. Daartoe zullen concessies aan dit na den we reldoorlog letterlijk gevierendeeld land noodig zijn. Maar het resultaat is de moeite van beta len v*aard. Het moet echter spoedig gebeuren. Want het Derde Rijk staat met rijke beloften voor Hongarije klaar. De ministers, vergaderd te Sinaja, zullen zich ook bezig moeten houden met Polen. Het weinige gevoel voor het be staansrecht van Tsjecho-Slowakije, dat War schau altijd aan den dag heeft gelegd, kan ten slotte niet verhinderen, dat men zal inzien, dat het ook voor Polen een levensbelang is, dat Tsjecho-Slowakije als staat in stand blijft. Er is reeds kentering te bespeuren in Polen. De macht hebbers te Warschau, die hun land beschouwen als de vijfde groote Europeesche mogendheid, schijnen het plan opgevat te hebben op hun beurt een spil, een as te vormen, welke zou reiken tot aan de Zwarte Zee en aldus een barrière zou vormen tusschen Duitschland en Rusland. In dien ihen dit plan werkelijk in uitzicht heeft genomen, dan wacht Roemenië, als intiem vriend van Polen, een groote taak, namelijn van bemiddelaar tegenover de overige landen der Kleine Entente. Aan een diner aangeboden aan de delega ties der Kleine Entente en de leden van het corps diplomatique heeft de voorzit ter van den permanenten raad van de Kleine Entente, de Roemeensche minister van buiten- landsche zaken Comnen, het woord gevoerd. Comnen verklaarde, dat de Kleine Entente r.og steeds bereid is zich aan te sluiten bij ieder voorstel strekkende tot het bestudeeren van de middelen om het doel van den vrede te berei ken, dat haar dierbaar is, binnen het kader van de souvereiniteit van elk der landen welke de Kleine Entente vormen. Er hebben zich belangrijke wijzigingen voor gedaan, maar de Kleine Entente wist de ge dragslijn te handhaven sedert haar begin uitge stippeld en zij kan aldus de toekomst met opti misme tegemoet zien, in het besef van haar po litieke kracht. Zoo nu en dan hebben stemmen geklonken, die het verval van ons organisme verkondigden (aldus Comnen) en zelfs gewaag den van de gevaren, die het voor den wereld vrede zou vertegenwoordigen. Laat het mij ver gund zijn uit naam van onze drie regeeringen te verklaren, dat wij, gedreven door den wensch bij te dragen tot de handhaving van den vrede in het Donaubekken en aldus een atmosfeer van vertrouwen te scheppen, gunstig voor een nau wer maken van de samenwerking tusschen de staten van dit gebied, ieder van ons en allen samen de vriendschapshand toesteken aan onze buren en hen uitnoodigen hun pogingen met de onze te vereenigen om het historische werk van eendracht en broederschap te verwezen lijken. Stojadinowitsj antwoordde mede namens Krofta en legde er den nadruk op, dat de ge dachten en gevoelens, door Comnen geuit, een alleszins juiste weergave vormden van den geest, waarin de besprekingen worden gevoerd en van doel en streven, welke hij ten volle onderschreef. Hij eindigde met de hoop uit te spreken dat de Kleine Entente evenals de Balkan-Entente met succes haar werk zou voortzetten om haar doel einden te bereiken, welke steeds dezelfde blij ven: vrede en vooruitgang in de drie landen en in dit deel van Europa. Natuurlijk zijn in de toasten de in dit over zicht aangeduide problemen niet ter sprake ge bracht. Het optimisme, dat er echter in klinkt en vooral de verzekering, dat men de vriend schapshand wil toesteken aan alle naburen, maken de verwachting levend, dat de bespre kingen van Sinaja niet leeg en ijdel zullen blijij ven. jmiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiimiiiiiiiiimimiiiiiiii Zaterdag 7 Mei a.s. zal in geheel het land de nationale Reclasseeringsdag worden gehouden. Onder aanvoering van de Centrale Leiding te Amsterdam zullen 883 plaatselijke comités en collecte-leiders i in 832 gemeenten, omvattende 1067 plaatsen, de inzameling regelen van de gelden, die ten goede zullen komen aan de Reclasseerings- mstellingen van alle gezindten. Een groote organisatie van een groote actie voor een schoon sociaal en in wezen christelijk doei dat door geheel het Hoogwaardig Episcopaat, door een vijftal ministers en doo^tal van vooraanstaande figuren uit kerkelijke en wereldlijke kringen in het bijzonder Wordt aanbevolen. De reclasseering bepaalt zich niet enkel tot het beoefenen van het werk van barmhartigheid: gevangenen bezoeken om hen te troosten en op te beuren, om hun nieuwen moed in te spreken en hen geeste lijk rijp te maken voor een beter leven, wan neer de gevangenispoort voor hen opengaat en het vrije leven in de maatschappij hen weer aan verleidingen van allerlei aard zai blootstellen, zij neemt ook voorwaardelijk veroordeelden onder haar leiding en bescher ming om hen gedurende den gerechtelijk vastgestelden proeftijd voor een herval en de gevangenis te behoeden, zij verleent ont slagen gedetineerden hulp en nazorg om van hen weer nuttige en eerzame staatsburgers te maken, die recht hebben op een vrije en behoorlijke plaats in het leven. Dat deze ar beid onder de huidige omstandigheden, waar in voor zoovelen, wier verleden onbesmet is, geen werk gevonden kan Worden, bijzonder moeilijk moet zijn, zal men gemakkelijk kun nen begrijpen. En deze bijzondere moeilijk heden wettigen niet alleen den bijzonderen ijver, dien de reclasseeringsinstellingen aan v den dag leggen, maar geven haar ook een bijzonder recht op onzen actieven steun. Men hoort wel eens met een zekere bitterheid beweren, dat men eerst een strafbaar feit moet hebben ge pleegd om maatschappelijk te worden voort geholpen, dat er feitelijk meer gedaan schijnt te worden voor strafrechterlijk veroordeelden dan voor brave burgers, die nooit met den strafrechter in aanraking zijn gekomen, doch deze wrange opmerkingen bewijzen slechts met hoe groote toewijding de reclasseerings instellingen hun taak vervullen. Redelijk zijn dergelijke uitlatingen niet, want zooals een zieke of herstellende meer zorg behoeft dan een gezonde, zoo behoeven de maatschappe lijk en zedelijk gederailleerden meer zorg om weer in het rechte spoor gebracht te worden dan zij, die in dat spoor zijn gebleven en er slechts in gehouden behoeven te worden. Soms vormt ook een zekere minachting voor gewezen gedetineerden bij hen, die zich open lijk niet zoodanig misdragen hebben, dat zij tijdelijk van him vrijheid beroofd moesten worden, een ernstig obstakel voor een juiste Waardeering en een daadwerkelijken steur aan den reclasseeringsarbeid. Aan hen. die zelfverzekerd van eigen onberispelijkheid met minachting meenen te mogen neerzien op hun zwakken medemensch, zouden wij de houding van Christus tegenqver de openbarc- zondaars, het maanwoord: „Wie staat, ziet toe dat hij niet valle", willen voorhouden en de vraag stellen, wat zij zeiven gedaan zouden hebben, indien zij in gelijke omstandigheden hadden verkeerd als zij, voor wipn hun hoog moed slechts verachting vindt? Het prachtige reclasseeringswerk, waar aan duizenden vrijwillige krachten zich wijden, heeft recht op onzen steun, waardeering en medewerking. Om eenig idee te geven van wat er op dit gebied wordt gepraesteerd, laten Wij hieronder en kele cijfers volgen. Het aantal voorlichtings rapporten, dat omtrent aard en vroeger leven van den verdachte aan de rechtbanken wordt uitgebracht, is tot minstens 3000 per jaar gestegen. Voor de jaren 1930 tot en met 1935 gelden de volgende cijfers over het aan tal voorwaardelijk veroordeelden en de re sultaten, door reclasseeringstoezicht; of pa tronage bereikt. Totaal aantal gevallen waarin de proeftijd eind- Afloop in pCt digöe (bij misdrijven) van het totaal gunstig ongunstig 1930 1588 83.8 16.2 '1931 1686 84.7 15.3 1932 1707 82.9 17.1 1933 2179 85.4 14.6 1934 2679 86.0 14.0 1935 3331 86.4 13.06 Wanneer men nu nog weet, dat over het al gemeen 40% van alle veroordeelden recidi- veert en van de tot gevangenisstraf veroor- j deelden pngeveer 55%, dan vormen deze ge- tallen wel het sprekendst bewijs van de heil- i zame werking van de voorwaardelijke ver- oordeeling, zoowel voor de betrokkenen zelf j als voor de gemeenschap. Het reclasseerings- I werk, waartoe ook behoort het instandhou- I den van doorgangshuizen en landkolonies en j het oprichten van werkkampen voor jeug- dige voorwaardelijk veroordeelden, kost veel geld. Mogen de 22 samenwerkende reclas- j seeringsinstellingen in Nederland, die geza- l menlijk Zaterdag a.s. haar jaarlijksch beroep E doen op de openbare milddadigheid, bij allen 1 zonder uitzondering een gewillig gehoor en E een goedgeefsche hand vinden voor haar E edel werk van geestelijke en sociale barm- E hartigheid. E mi iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiini- waterstaatkundigen toestand van landerijen, het meer rationeele, wetenschappelijk gebruik van cultuurgrond, de splitsing van bestaande bedrijven met als gevolg een zeer sterk door gevoerde intensiveering en dergelijke meer. Evenwel is hier slechts een zeer beperkte op- nemings-mogelijkheid meer aanwezig en zelfs de droogmaking van een deel der Zuiderzee zal, hoe belangrijk ook, toch slechts een droppel zijn op een gloeienden steen. Wat de andere mogelijkheden betreft, wordt er op gewezen, dat de kans om in een anderen tak van volksbestaan of in overheidsdienst een plaats te veroveren, ook gering is, terwijl de mogelijkheden om te emigreeren belangrijk ver minderd zijn door maatregelen in verschillende landen. De enquête heeft tot resultaat gehad, dat door 507 van de in totaal 816 plaatselijke afdee lingen van den bond antwoorden werden inge zonden, zijnde 62 pCt. van het totaal aantal afdeelingen, vertegenwoordigende bijna 73 pCt. van het totaal aantal leden. Uit de binnengekomen gegevens blijkt, dat er in deze 507 afdeelingen 10.590 „werklooze" jonge boeren en tuinders zijn, waarvan er 3.022 vol doende kapitaal hebben om een bedrijf te be ginnen, maar dit desniettemin niet kunnen, omdat zij niet aan een bedrijf of aan grond kunnen komen. Wanneer de gegevens percentsgewijze worden omgeslagen op alle afdeelingen, aannemende, dat de verhoudingen gemiddeld overal gelijk zijn, dan zouden er in totaal 14.987 „werklooze" boeren en tuinders zijn. In het rapport wordt toegegeven, dat het on derzoek niet volledig is geweest. Uit ingekomen brieven wordt vermeld, dat er daarin b.a. op wordt gewezen, dat het moreel der jonge menschen op de dorpen een onherstelbaren knak dreigt te krijgen, doordat deze jonge, gezonde kerels doelloos moeten rondloopen en velen van hen geen enkel perspectief voor de toekomst hebben. Uit het Zuiden zijn veel klachten ontvan gen over de grondpolitiek, die verschillende gemeenten er op na houden, en welke ten gevolge heeft, dat men bijna niet aan ont- ginningsgrond kan komen. Te Utrecht vergaderde het centraal bestuur van den Ned. R.K. Middenstandsbond. Vastgesteld werd de tekst van een arbitrage overeenkomst en dito reglement, regelende de instelling van een arbitrage-instantie voor de behandeling van geschillen van organisatori- schen aard. Hoofdschotel der agenda was het wetsont werp tot wijziging der omzetbelasting, waar over, ingeleid door den directeur van het Bonds- bureau, een breedvoerige gedachtenwisseling werd gehouden. Zooals men weet, hebben de drie Ned. Mid denstandsbonden zich reeds gewend tot den mi nister van Financiën en tot de Tweede Kamer met een uitvoerig vertoog, waarin wordt aan gedrongen op uitschakeling uit de heffing der omzetbelasting van de leveringen, welke nor maal direct aan het publiek geschieden. edenk in uren van beproeving en smart, dat ied're mensch wel iets te boeten heeft en het leed zal lichter te dragen worden. De directeur-generaal der P.T.T. is verhin derd op Dinsdag 10 Mei a.s. zijn gewone weke- ljjksche spreekuur te houden. Hedenmorgen te tien uur reed de zestienja rige kaasventer J. V. uit Huizen op het fiets pad langs de Torenlaan te Laren. Uit de rich ting Blaricum kwam een motorwagen van de Gooische Tram, die bij de Remiselaan dwars de Torenlaan oversteekt. V. heeft dit blijkbaar niet bemerkt en reed bij de kruising tegen de tram. De jongen werd gegrepen en een twintigtal meters meegesleurd, waarna hij de voorwielen over het onderlichaam kreeg. Hü werd zwaar verminkt en was op slag dood. Het lijk is per brancard naar het lijkenhuisje van het St. Jans-Ziekenhuis te Laren overge bracht. Een gebeurtenis, waarin arbeidend Westland ieder jaar zijn hoogtepunt vindt, is, wanneer de druiven gekrent worden. Wanneer Mei in het land is, en het eerste groen in de kassen zichtbaar wordt, dan maakt het Westland zich gereed voor het feest van den arbeid: het druivenkrenten. Niet dat die werk zaamheden op zichzelf zoo feestelijk zijn; wie dit zou veronderstellen, moet eens een dagje doorbrengen in een kas, waarin behalve de kunstmatige verwarming, ook de zon haar aan deel levert om een benauwende atmosfeer te brengen waarin anderen, behalve de West- landsche vrouwen en meisjes, het niet lang uit houden. Want, het druivenkrenten is een spe ciale arbeid voor het vrouwelijk deel der West- landsche bevolking, dat zich van jongs af aan dit cultuurwerk heeft gewend. Met voorzichtig heid en snelheid moeten n.l. de kleine korrels, die zich aan eiken druiventros teveel bevinden, om een goede vorming te krijgen, worden ver wijderd en alleen geroutineerde vingers kunnen dit goed en snel uitvoeren. Dagenlang verblijven de meisjes in de kas sen; in het vroege ochtenduur, gelijk met het mannelijk personeel, beginnen zij haar taak om die eerst des avonds vrij laat te beëindigen. Niet alleen veel handigheid, maar ook be hoorlijke kennis van de druivencultuur doet zich gelden; goede krentsters weten een drui ventros te vormen, die later als het beste pro duct van het Westland kan gepresenteerd wor den. Wanneer de „krenttijd" is aangebroken, min dert aan de Werkloosheidsdiensten in de streek zeer snel het aantal ingeschrevenen. De enkele voorjaars- en zomermaanden doen de zware lasten voor de gemeentebesturen wat verlich ten. In die maanden komt er in de Westland- sche arbeidersgezinnen iets extra's binnen en in menige behoefte wordt dan voorzien. Weliswaar zijn de loonen die worden betaald niet zoo fabelachtig meer als in vroeger jaren, maar toch beteekent de periode van het drui venkrenten een tijd van welvaart in menig ar beidersgezin, vooral wanneer men zich dan verheugen mag in een flink aantal dochters, die de school niet meer bezoeken. Thans zijn het de stookkassen die aandacht vragen voor de bewerking; over eenigen tijd komen de koude kassen voor het krenten in aanmerking.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 9