bureaux voor redactie en administratie Onrust onder de Sudeten Wij heffen onze zaak geheel op KKOON BEHANGSELS N.V. Franc-tireurs op weg naar Peiping Het nieuws van heden EEN VOLLEDIGE SORTEERING Hitler's bezoek aan Italië BEHANGSELS BEHANGSELS Amerika treedt op tegen de nazi's De jeugdzielzorg in het Derde Rijk 8 mm. FILMARTIKELEN DE BAROMETER Thans NEERLANDIA SMALFILM VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS VRIJDAG 6 MEI 1938 - AVONDBLAD NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per weekper kwartaal f 3.25. Bij onze Agenten 27H ct. per week, per kwartaal f3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21159 Te Zatec kwam het tot botsingen met de politie Heden verjaardag van Henlein Het WeeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiuiiiiiiiiii Het wapenembargo voor Spanje Huil weigert zich uit te laten over het standpunt der V.S. F*raag antwoordt Polen Inzake de communistische actie aan de grens De boeken van Mgr. Toth Tihamer Hij woont de groote leger- parade bij De nazi-invloed in Hongarije Legitimistisch orgaan in natio- naal-socialistische handen? GROOTE HOUTSTRAAT 179 bij de brug Leiders van het Siegfried-kamp gearresteerd St. Bernardshonden op weg naar Tibet Gemeenschappelijk schrijven van het Duitsche Episcopaat De toegangspoorten tot de stad zijn afgesloten Succes der Katholieke liefdadigheid DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN De neutraliteit van Macao Portugal waarschuwt China en Japan De zitting van den V olkenbondsraad Ook daar zullen zij helpen bij de redding van verdwaalden VINDT U BIJ NEERLANDIA SMALFILM WILHELMINASTRAAT 35 - TELEFOON 14365 Projectiezaal met muziekinstallatie ter beschikking onzer cliënten Ontwikkelen - Afdrukken of Vergrooten FOTO TEMPO v/h Breestraat 6 Wilhelminastraat 35 - Telefoon 14365 VAKKUNDIGE VERZORGING BILLIJKE PRIJZEN Het Britsch-Iersche verdrag Zorg in het nationalistische Spanje voor de kinderen, die tengevolge van den burgeroorlog hun ouders hebben verloren of van hen gescheiden zijn geworden. Een kijkje in een jeugdtehuis in Sevilla De eenige vrouwelyke officier-vlieger Een vliegercorps van vrouwen in Turkije De bezittingen van Starhemberg Waarom zij door de nazi's ge confisqueerd werden Kousen van stroo Hertog van Devonshire overleden Von Dirksen te Londen NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct., tngez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk veriaegde prijzen. Voot de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek PRAAG, 5 Mei. (Havas). Te Zatec is het gisteren tot botsingen tusschen de politie en leden der Sudeten-Duitsche partij gekomen. Volgens officieele lezing had de politie bij twee Duitsche zakenlieden vaantjes en arm banden met hakenkruisen ontdekt en in beslag genomen. Tijdens het verhoor dezer menschen Verzamelde zich voor het politiebureau een menigte, die, ook na de vrijlating der arrestan ten, een steeds vijandelijker houding aannam. Tie politie moest de menigte verspreiden en, hoewel niet van de wapenen gebruik gemaakt Werd, liep iemand lichte verwondingen op. Er Wordt een onderzoek ingesteld. Het officieele Sudenten-Duitsche orgaan, de „Zeit" verklaart, dat een jongeman, die een hakenkruisvlaggetje droeg, oorzaak was van een oploop van 800 tot 1000 menschen voor het Politiebureau. De Sudeten-Duitsche senator Hoek maande de menschen aan zich te ver spreiden, doch op dat oogenblik, toen de menigte haaraan wilde gehoorzamen, verscheen de poli ce, die met den gummiknuppel chargeerde Twee personen werden ernstig gewond. Ook te Sumberk in Moravië (Schönberg) héb- bon zich Woensdag en Donderdag verscheidene hieidenten voorgedaan nadat het ter eere van President Masaryk opgerichte monument be schadigd was. De inspecteur-generaal der politie heeft zich gisteravond naar Sumberk begeven om er een onderzoek in te stellen. Volgens de Zeit, het orgaan der Sudeten-Duitschers, zou een deta chernent politie ter sterkte van 200 man te Sumberk zijn aangekomen. Het blad, dat er eveneens melding van had Semaakt, dat waarschijnlijk de uitzonderings roestand zou worden afgekondigd, werd nog Sisteravond onder censuur gesteld. Op het oogenblik is het overal in de stad rustig. De Sudeten-Duitsche partij heeft een op roep tot haar leden gericht, waarin zij verzoekt een strenge discipline in acht te nemen en den Zesden Mei den verjaardag van Konrad Hen lein de huizen niet te verlaten, maar dezen verjaardag in huiselijken kring te vieren. Hoogste barometerstand 774.8 te Akureyri Laagste barometerstand 752.1 te Ingö 1 VERWACHTING: Meest matige, Noord- i westelijke tot Noordelijken wind, betrok- ken tot zwaar of half bewolkt, wellicht eenige regen in het Noorden, in het Zui- den weinig of geen regen, iets koeler. Zon op v.m. 4.23 onder n.m. 7.31 uur. Er Licht op v.m. 8.01. Maan op v.m. 10.40 S onder v.m. 0.42. Eerste kwartier n.m. 9.44; illllllllllllllllllllllllillllilllillllillllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllili^ WASHINGTON, 6 Mei. (Reuter). Tij dens een persconferentie heeft staats secretaris Huil geweigerd mede te deelen of het staatsdepartement der V. S. gunstig staat ten aanzien van de resolutie van senator Nye betreffende het embargo op Wapenen voor Spanje. Huil brengt thans met spoed feitenmateriaal bijeen over het Spaansche probleem en zal la ter commentaar leveren op de resolutie, voor Zoover dit in overeenstemming kan zijn met het openbaar belang en van nut voor het Con- 6res. In een hoofdartikel schrijft de Washington Host, dat Groot-Brittania met het Britsch- Haliaansche pact de nietinmenging heeft op gegeven door er in toe te stemmen, dat de Italiaansche troepen, alvorens uit Spanje te vertrekken, de regeeringstroepen zouden ver baan. Daarom moet de toepassing der Ame- Hkaansche neutraliteit jegens Spanje herzien borden. Warschau, 5 Mei. (p.a.t.) De Tsjecho- i iowaaksche regeering heeft de Poolsche nota' betreffende de communistische actie aan de j^ens tusschen beide landen beantwoord. Zij beeft zich bereid verklaard alle noodige maat regelen te nemen om aan deze actie een einde e maken en acht de in de Poolsche nota opge ruide argumenten gerechtvaardigd. In verband met dit antwoord verklaart men b Poolsche politieke kringen, dat de Poolsche egeering de concrete resultaten van de aan gekondigde maatregelen zal afwachten, daar op het standpunt staat, dat het vraagstuk biet door woorden kan worden opgelost. jDezer dagen zijn 10.000 exemplaren van een °ek van Mgr. Toth Tihamer, dat gratis aan de j °hgaarsche jeugd wordt uitgedeeld naar aan biding van het Eucharistische Congres, voor erzending in gereedheid gebracht. Dit boek, ,at in het Nederlandsch onder den titel „Reine '-Ugdrijpheid" is verschenen, is in vijftien ta- b vertaald en over de geheele wereld ver breid. De laatste uitgave verscheen in het Bul- j.aarsch. De vertaling was van een Grieksch- v-btholiek priester uit Sofia. Het boek wekte ®rmate de bewondering van den Orthodoxen isschop van Sofia, dat deze een exemplaar ir. Echtband aan den Bulgaarschen koning voor ^ehs zoon heeft aangeboden. ROME, 6 Mei (D.N.B.). Vanochtend vijf minuten over negen is Hitier te Rome te ruggekeerd en begeleid door Mussolini begaf hij zich naar het Quirinaal. Te half tien verliet Hitler in gezelschap van den koning en keizer het Quirinaal weer om de groote parade van de Italiaansche land macht bij te wonen, welke te tien uur begon. Aan deze parade namen alle wapens van het Italiaansche leger deel, waartoe ook de fascis tische militie en de jeugdorganisaties worden gerekend. De parade stond onder commando van generaal Siciliani, den commandant van het Romeinsche garnizoen. Overal langs den weg werd de Fuehrer luide door de bevolking van Rome toegejuicht. De groote parade van het Italiaansche leger op de Via del Impero gaf een indrukwekkend beeld van de kracht en de moderne uitrusting van het Italiaansche leger, alsmede van de dis cipline van de fascistische organisaties. Aan de parade werd deelgenomen door 50.000 officieren en minderen van het leger, 2500 paarden en muildieren, 600 auto's, 320 motoren, 200 pant serwagens, 400 kanonnen en 200 mijnenwerpers. De stoet werd geopend door het legioen fas cistische vrouwen en het arbeiderslegioen, ver volgens avanguardisten en balilla. Bijzonder in drukwekkend was het voorbijtrekken van de ge motoriseerde troepen, snelle vechtwagens, zware vechtwagens, gemotoriseerde artillerie, lucht doelartillerie, antivechtwagengeschut en chemi sche troepen. De parade werd gesloten door afdeelingen Alpenjagers en Bersaglieri, bereden artillerie, cavallerie en Lybische ruiters. Adolf Hitler had plaats genomen op de eere tribune. Hij was gekleed in bruin hemd, met het onderscheidingsteeken van eerekörporaal der fascistische militie boven het hakenkruis. De koning en keizer droeg de uniform van eersten maarschalk van het imperium en de duce de uniform van korporaal der fascistische militie. De troepen marcheerden alle. voorbij in den passo romano, den nieuwen I.aliaanschen pa radepas. BOEDAPEST, 5 Mei, (Havas). Te Boe dapest gaat het gerucht, dat het vroegere orgaan der Legitimisten, „Magyarsag" bin nenkort zou overgaan in handen der natio- naal-socialisten, die onder leiding van Szalassy staan. Besprekingen die dienaangaande door den directeur-generaal van dit blad, Ruprecht, zijn aangeknoopt met nationaal-socialistische leiders, zouden op het punt staan met succes bekroond te worden en de directeur van het blad, Petho, en verscheidene katholieke redac teuren zouden het blad verlaten. Naar men gelooft, zou de nationaal-socialistische afge vaardigde, Kalman Hubay, voormalig directeur van het regeeringsorgaan „Fuggetlenseg" en van de „Esti Ujsag" tot directeur van de „Magyarsag" worden benoemd. De verkoop van de „Magyarsag" zou een nieuwe vooruit gang voor de nationaal-socialistische beweging beteekenen, hetgeen van te meer belang is daar de organen van uiterst rechtsch der regee- ringspartij, die een zekere sympathie aan den dag legden voor de nationaal-socialistische be weging, sedert eenige dagen hun houding heb ben gewijzigd. In conservatieve kringen wijst men erop, dat de nationaal-social'isten over aanzienlijke fondsen beschikken. Onze prachtcollectie, de allerlaatste dessins, de prachtigste behangsels zijn nu aan de beurt om voor spot- en spotprijzen totaal uitverkocht te worden. Uitverkocht tegen prijzen, die U anders voor het allergewoonste papier betaalt. HEEL HAARLEM WEET REEDS HOE GOEDKOOP WIJ ZIJN Koopt nu, ook als ge pas later wilt behangen. Profiteert ervan. Adressen van vakkundige behangers worden gaarne verstrekt. De Daily Telegraph meldt uit New-York; De campagne voor de beteugeling der acti viteit van de nationaal-socialisten in de Vereenigde Staten is ingezet met de uit vaardiging van bevelen tot inhechtenisne ming tegen zes leiders van het Siegfried- kamp op Long Island. Dit kamp wordt beschouwd als de voornaam ste verzamelplaats der bewonderaars van Hit- Ier in de Vereenigde Staten. Deze bevelschriften berusten op een zelden toegepaste wet, die in 1923 werd aangenomen en bestemd was voor den strijd tegen de Ku Klux Klan. De toenmalige burgemeester van New York, Jimmy Walker, had de aanneming dezer wet bepleit. Op overtreding van bedoelde wet staat een geldboete van ten hoogste 10.000 dollar en ge vangenisstraf voor den tijd van een jaar. De sheriff van Suffolk County heeft de op sporing der nationaal-socialistische leiders ge vraagd. Hij treft voorbereidingen om het kamp in bezit te nemen. De kampplaats is een terrein van 180.000 vierk. meter, dat in de oorlogsja ren gebruikt is als exercitieveld. In de zomer maanden komen er iederen Zondag 20.000 man nen, vrouwen en kinderen. De bezoekers mar- cheeren er dan in militaire formatie. Iedereen spreekt er Duitsch en alle aanwij zingen worden er in het Duitsch gegeven. De hakenkruisvlag hangt er dan, terwijl de bezoe kers er elkander den Hitlergroet brengen. De Duitsche Bisschoppen hebben een Herder lijk Schrijven uitgevaardigd, waarin zij wijzen op den zwaren gewetensplicht om in onzen moeilijken tijd het Woord Gods niet aan de kinderen te onthouden. Jammer genoeg is het Godsdienstonderricht., zooals het nu in de scholen gegeven wordt, meermalen niet voldoende meer, aldus schrijven de Bisschoppen. Gij ziet zelf met bange zorgen, hoe groot op vele plaatsen de geloofsbedreiging voor uw kin deren geworden is. Gij, katholieke ouders, vraagt u evenals uw Bisschoppen en Zielzorgers af wat er moet worden uit de jeugd, wanneer er gebrek is aan een goede godsdienstige op voeding. Bij dezen bedroevenden toestand van de jeugdzielzorg wordt het godsdienstonderricht van de kinderen buiten de school tot een ern- stigen, onmisbaren plicht van het Kerkelijke Onderwijsambt. Gelukkig begrijpen de ouders dit. Reeds wer den talrijke instellingen voor godsdienstig, ze delijk onderricht en opvoeding der jeugd opge richt en daaraan is het te danken, dat, on danks de zware bedreigingen en beproevingen, de katholieke kinderen trouw blijven aan hun Doopbeloften. De Bisschoppen rekenen er vooral op, dat de ouders aan hun kinderen het voorbeeld van een waar christelijk katholiek leven zullen geven. PEIPING, 6 Mei (Reuter). Er heerscht te Peiping groote spanning, daar er bericht is ont vangen dat franc-tireurs op enkele K.M. afstand van Peiping zijn aangekomen. De meeste toe gangspoorten der stad zijn gesloten om te voor komen, dat Chineezen de stad zouden verlaten, terwijl alle aankomende reizigers streng wor den onderzocht. Volgens den woordvoerder der Japanners zijn deze voorzorgsmaatregelen genomen met het oog op een binnendringen van communisten, die, naar gemeld werd, ongeregeldheden zouden willen verwekken. De eenige manier om thans veilig de stad te verlaten is per trein naar Tientsin. Deze dienst loopt nog normaal Zoo veel mogelijk Japansche troepen zijn uit Peiping en de provincie Hopei naar Sjantoeng gezonden, om er het front te versterken. De verschrikkingen van den Chineescb- Japanschen oorlog hebben het terrein der katholieke liefdadigheid aanmerkelijk uitge breid. De zorg voor zieken en gewonden kwam voor een groot deel te rusten op de katholieke religieuzen. Duizenden vluchte lingen zochten hun toevlucht bij de katho lieke missie. Te Zatec kwam het tot botsingen tusschen de Tsjecho-Slowaaksche politie en Sudeten-Duit schers. Misdrijf te Kethel; lijken van moeder en kind uit poldervaart opgehaald. De Daily Telegraph meldt uit Hongkong, dat de gouverneur van het Portugeesche eiland Macao den Japanschen consul-generaal er van in kennis heeft gesteld, dat hij „geneigd is iedere boot in beslag te nemen, welke geen rekening houdt met de neutraliteit der kolonië". Dit beteekent, dat Portugal Chineeschen vaar tuigen niet zal toestaan in de wateren van Macao op te treden tegen de Japanners. De waarschuwing is echter ook gericht tegen de Japanners. Deze mededeeling van den gouverneur is ge komen na een Japansche klacht, dat Chinee- sche jonken motorbooten beschermen, die pro- beeren Japansche oorlogsbodems te beschieten, welke de Chineesche kust blokkeeren. Het ver luidt, dat onlangs torpedo's zijn afgeschoten naar een vliegkampschip, dat zich in de buurt van Macao ophield. Dezer dagen is een aantal St. Bernardshon den te Marseille aan boord van een schip ge bracht, om naar Indië te worden gebracht, waar zij onder leiding van hun verzorger, Broe der Cyrillus, van het Sint Bernhardshospitium, zullen werken in het Himalaya-gebergte. Hun standplaats zal worden het klooster van de Fransche Augustijnen, in den Latsapas in Tibet. Dit klooster ligt ongeveer 5000 meter boven den zeespiegel en er is een hospitium aan verbonden voor de karavanen, die stofgoud en bont van Tibet naar Britsch-Indië brengen. Tot nu toe beschikken de monniken alleen over een hoorn, om den reizigers de ligging van het klooster bekend te maken gedurende sneeuwstormen. Thans zullen de honden wor den gebruikt voor het redden van verdwaalden. Zooals men zich zal herinneren, werden de honden in den vorigen zomer ter dood veroor deeld, omdat zij een klein meisje hadden aan gevallen. Het kind is aan de gevolgen overleden. Dit vonnis is niet uitgevoerd, doch de honden bleven opgesloten in een sterke omheining. Broeder Cyrillus, die de honden vergezelt, heeft ze jarenlang verzorgd, en hoewel hij niet meer zoo jong is, heeft hij zijn oversten ver zocht zijn honden naar Tibet te mogen ver gezellen. LONDEN, 5 Mei. (Reuter) Halifax, de Brït- sche minister van Buiteniandsche Zaken, zal Zaterdag naar Genève vertrekken. De voornaamste punten voor de zitting van den Volkenbond zijn: de kwestie van de ver overing van Abessinië door Italië, het beroep van Del Vayo, den Spaanschen minister van Buiteniandsche Zaken van de linksche Spaan sche regeering en de Zwitsersche neutraliteit De Britsche en Fransche delegatie zuilen samenwerken wat Abessinië betreft, doch het is niet mogelijk geweest de methode van de te volgen procedure van te voren te bepalen. Eerst zullen de vertegenwoordigers der andere naties gelegenheid krijgen hun meening uit te spreken. Het is niet waarschijnlijk, dat de Volken bondsraad bereid zal zijn een resolutie aan te nemen, waarin den leden van den Volkenbond toegestaan wordt de verovering van Abessinië door Italië te erkennen, aangezien een derge lijke resolutie met algemeene stemmen moet worden aangenomen, wat echter wel niet mo gelijk zal zijn door de houding van Rusland. Het is verder ook niet waarschijnlijk, dat eenige actie zal worden ondernomen inzake het beroep van Del Vayo, daar men van mee ning is dat deze kwestie in handen is der non- interventiecommissie Naar Havas te Warschau uit goede bron ver neemt, zal Beek niet naar Genève gaan voor de eerstvolgende raadszitting, aangezien de Abessinische kwestie voor Polen reeds is gere geld. Polen zou vertegenwoordigd worden door zijn permanente delegatie onder leiding van Ko- marnicki. "v.v.v.v.v.v.v.v.v.v.-.v.v.-.v.v.v.w.v.v.v.v.v.v.w.-.v.-.-.v.-.v.-. Toen het Apostolisch Vicariaat Jentsjau-foe in Sjantoeng door den oorlog met Japan ge teisterd werd, zochten 15.000 vluchtelingen een schuilplaats in de centrale residentie van de missionarissen. Meer dan 2000 ongelukkigen vonden een onderkomen in de kathedraal: het centrale punt Taikiatsjoeang, bestuurd door de Paters van het Goddelijk Woord, nam 30.000 vluchtelingen op. Toen alle beschikbare ruimte bezet was, en de stroom vluchtelingen nog niet wilde eindigen, werden overal tenten opgeslagen die den men sehen minstens eenige beschutting gaven tegen een koude van 14 graden onder nul; de missie post leek een onmetelijk marktveld. Onder de vluchtelingen bevonden zich vele personen, die vroeger in goeden doen waren geweest, koop lieden en ambtenaren, die zich tot dusver op een zekeren afstand van de Katholieke Kerk hadden gehouden. Zij allen werden getroffen door de liefdadigheid der missionarissen en het resultaat van dezen droevigen stroom vluchte lingen was een groote sympathie voor de katho lieke missionarissen Te Jentsjau heten ongeveer 500 personen uit den burgerstand zich inschrijven als catechu menen. Te Taikiatsjoeang vroegen 2000 personen hetzelfde, en zij verklaarden zich bereid een kerkje te bouwen en de onkosten te dragen voor een katechist. Te Tsining, waar 10.000 vluchtelingen geherbergd werden, bevinden zich onder de nieuwe catechumenen meer dan 200 meisjes, die het lager onderwijs reeds doorloo- pen hebben. Van beide zijden werden de gebouwen en eigendommen van de missie zooveel mogelijk gespaard en in materieel opzicht is nog niet veel door den oorlog verloren gegaan. LONDEN, 5 Mei (Reuter). Het Britse Lagerhuis heeft- heden het Britsch-Iersche vei drag in tweede lezing behandeld. De minister president, Neville Chamberlain, wees erop, dat het eenig is in de geschiedenis van het parle ment, dat in één Week tijd twee verdragen wor den gesloten, waardoor een einde wordt gemaakt aan langdurige verwikkelingen. Hij zeide, dat hieruit bleek, dat zelfs de moeilijkste vraagstuk ken kunnen worden opgelost, wanneer aai: weerszijden een goede wil bestaat. Ten aanzien van het Britsch-Iersche verdrag zeide Chamberlain nog, dat de voordeelen vooi Engeland in het verdrag te zoeken zijn in de ontastbare vruchten, welke in het verleden meermalen de belooning zijn geweest voor d, edelmoedigheid van een machtigen staat jeger een zwakkeren en armeren staat. t Een aantal Amerikaansche bombardements vliegtuigen, die door Turkije zijn aangekocht, zullen worden beproefd en ingevlogen door luitenante Sabiha Guektsjen van de Turksche luchtmacht. Sabiha Guektsjen is de eenige vrouwelijke officier-vlieger ter wereld. In de eerste weken van Juni zal luitenante Guektsjen met een van de toestellen geheei alleen een vlucht maken naar de verschillende hoofdsteden van den Balkan. Vervolgens zal zij als commandante van een escadrille vliegtuigen, alle bemand met vrouwen, een rondvlucht maken naar de hoofdsteden van den Balkan om te toonen, wat de Turksche vrouwelijke piloten kunnen. Luitenante Guekstjen zal ook deelnemen aan de groote manoeuvres van het Turksche leger, vloot en luchtmacht, welke binnenkort in cie omgeving van de Zee van Marmora zullen wor den gehouden. i De Weensche uitgave van de „Völkische Beob- achter" meldt, waarom de dertien kasteelen en landgoederen van den vroegeren leider van het Vaderlandsche Front, Prins Starhemberg, zijn geconfisqueerd. De Starhembergers hadden zich in den tijd van de Contrareformatie (16e en 17e eeuw) door de onteigening van de goederen van pro- testantsche families een ontzaglijk vermogen toegeëigend. Bovendien hadden zijn moeder en zijn beide broers zich ter beschikking van het Dollfuss-regime gesteld. De uitgestrekte goede ren in de wouden aan de Tsjecho-Slovaaksche grens kunnen reeds om „strategische redenen" niet in bezit blijven van een bekenden tegen stander van het Derde Rijk. Kousen gemaakt van stroo zijn de laatste vinding, waarmee het economische vier-jaren- plan de Duitschers is komen verblijden. Een nieuwe fabriek, gebouwd dichtbij Berlijn, houdt zich bezig met allerlei experimenten be treffende de vervaardiging van kunstwol en kunstzijde uit cellulose, welke wordt verkregen uit stroo. De jaarlijksche opbrengst van de fabriek wordt geraamd op 20.000 ton cellulose, waarvan de helft zal worden gebruikt voor het vervaar digen van kunstwol. Voor deze 20.000 ton cellu lose zullen 50.000 ton stroo verwerkt moeten worden. LONDEN, 6 Mei. (Reuter) De hertog van Devonshire, die vroeger gouverneur-generaal van Canada is geweest, is op 70-jarigen leeftijd overleden. Victor Christian William Cavendish, hertog van Devonshire, werd in 1868 geboren. Caven dish was van 1891 tot 1908, het jaar, dat hij den titel erfde, conservatief Lagerhuislid voor Derbyshire West. Van 1901 tot 1903 was hij schatmeester van de koningin. Van 1903 tot 1905 financieel secretaris der schatkist. Van 1916—1921 gouverneur-generaal van Canada. Van 1922 tot 1924 minister van Koloniën. De hertog van Devonshire was sedert 1909 kanse lier der Universiteit van Leeds. LONDEN, 5 Mei. (D. N. B.) De koning van Engeland heeft heden den nieuwen Duitschen ambassadeur te Londen, Von Dirksen, ontvan gen, die hem zijn geloofsbrieven heeftoverhan digd. Bovendien overhandigde hij het schrijven, waarbij zijn voorganger, Von Ribbentrop, werd teruggeroepen. Stand op Vrijdag 1 uur njn.: 762.8 kVorige stand: 763.0 i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1