Aanwinst voor de democratie w: -The [EAl>eRde jg AKKERTJE V.oJÜL ÏOJtvduex oihAe-Cd. JU ó&rutcL J.tx HjööxL FRAAIE DEMOCRATIE EEN DICTATUUR IS VERDWENEN wmmm reoasseeringsdag De weerstoestand VRIJDAG 6 MEI 1938 BUITENLANDSCH OVERZICHT In 't Baltische Estland I Heerenho» DE DOOP VAN PRINSES BEATRIX De Koningin naar Den Haag JACHT OP EEN HERT OP HET IJSELMEER Het dier wist zijn belagers te ontkomen GEMEENTE HAARLEM Uitgifte van f 13.193.000.nomi naal 33V2 pet. obligatiën Vacantietochtjes door ons land W erkloozenkassen Scherper toezicht en meer nauw gezette handhaving LANDBOUWORGANISATIES Inschakeling in den economische!* raad VEREENIGING R.K. HERSTEL LINGSOORDEN Veel vee bij brand omgekomen Boerderij te De Wijk een prooi der vlammen HET KATHOLIEKE ZIEKEN HUIS Lustrumviering van de vereeniging VOOR DE SLACHTOFFERS VAN GELOOFSVERVOLGING NEDERLAND IN DEN VREEMDE BEDEVAART NAAR DOKKUM Kind in heet zeepsop verbrand Neem dadelijk 'n Stop die razende kiespijn! "AKKERTJES" zijn onfeilbare pijn stillers en bevrijden U direct van zenuwpijnen, spierpijnen, hoofdpijn. Onschadelijk. Let op 't AKKER-merk. Per koker van 12 stuks - 12 stuivers. Per doos van 2 stuks - 2 stuivers. is de titel van het extra-nummer dat het dagblad „DE TIJD" op 29 April j.l. aan de werkloosheid in Nederland heeft gewijd. Dit extra-nummer wil een bijdrage vormen tot de verdieping en verlevendiging van het medegevoel met dien nood, waaronder een groot deel onzer medeburgers gedrukt gaat, tot de kennis van zijn omvang en karakter en van de wegen tot zijn be- strijding. Toezending kan geschieden na ontvangst g= van 15 cents aan postzegels. ÜH Afgehaald aan ons bureau 10 cents. JU DE ADMINISTRATIE VAN DE TIJD d N.Z. VOORBURGWAL 65-73, AMSTERDAM VOORLOOPIG DROOG, KOEL WEER T emperatuurvooruitzichten zijn niet gunstig WILDE PAPOEA'S OP MENSCHENROOF Zware taak voor de politie op W est-Nieu w-Guinea ALTAAR AAN BOORD DER NIEUW AMSTERDAM Sterfgevallen tengevolge van het mond- en klauwzeer VRIJWILLIGE BIJDRAGEN VOOR DEFENSIE UIT DE SIGARENINDUSTRIE Katholieke vakbond van klein- fabrikanten opgericht De Baltische landen, Estland, Letland en Lithauen, vragen weer eens de aandacht, nu Polen het koene plan koestert, om een barrière te schuiven tusschen Rusland en Duitsehland, een as te vormen, die reikt van de Baltische landen over de landen der Kleine En tente tot aan de Zwarte Zee. Het optreden van Polen tegen Lithauen, welke laatste staat altijd recalcitrant is wegens Kowno, is nog in versche herinnering. Letland en Estland schijnen ge makkelijker te bewerken te zijn. Het Poolsche Wan is echter nog toekomstmuziek. In Letland en Estland heerschten in de laat ste jaren bezadigde dictatoren. In Letland is dit hog zoo. In Estland is de toestand sedert kort Veranderd. Het werd vier jaren dictatoriaal ge regeerd door den president Paets. Zonder een staatsgreep keerde het terug tot de democratie. Dit is in onze dagen een ongewoon verschijnsel en daarom belangrijk. In den aanvang van 1934 hadden de partijstrijd en de politieke haat der Verschillende fracties zulk een omvang aange nomen, dat er van nuttigen parlementairen arbeid geen sprake meer kon zijn. Het parle ment scheen zich te hebben overleefd. Het land Verkeerde op het randje van de anarchie. Toen besloot de toenmalige minister-president, Kon- stantin Paets, de uiterste middelen toe te pas sen. Hij nam, om het land te redden en zeker Wet gedreven door de zucht „dictator te spe len", zijn toevlucht tot een staatsgreep. Ge steund door generaal Laidauer, opperbevelheb ber van het leger, zond hij de ontbonden volks vertegenwoordiging naar huis en deed de leiders her politieke partijen in verzekerde bewaring hemen. De Esten, die de weelde van de demo cratie en van het parlementarisme niet had hen kunnen dragen, maakten kennis met de hictatuur. Met een zeer-gematigde dictatuur Overigens. Minister-President Paets, die zich Regent" noemde en nog steeds zoo genoemd Wordt maakte van zijn dictatoriale macht slechts met groote voorzichtigheid gebruik, en haaraan is vermoedelijk het succes toe te schrij ven, dat hij, ook naar het oordeel van politieke tegenstanders, heeft mogen boeken. Toen er, na hen staatsgreep, weer rust in het land terugge keerd was, stelde hij de gevangen genomen Partijleiders, den een na den ander, op vrije Voeten. Wel handhaafde hij de censuur vooi Dolitieke beschouwingen, maar hij trachtte niet he individueele vrijheid geheel aan banden te leggen. Daarentegen bevorderde hij zooveel mo- Seiijk den opbloei van het economische leven en Wel met zoo goed resultaat, dat Estland een Periode van welvaren kende gedurende de jaren. Waarin bijna alle staten met haast onoverkome lijke crisis-moeilijkheden worstelden. Zoo kor. het gebeuren dat de meerderheid der bevolking, hie voor het grootste deel uit boeren bestaat, het Weuwe regiem geen kwaad hart toedroeg. Maar Konstantin Paets w"as nimmer van plan bet dictatoriale regiem langer te handhaven dan Noodzakelijk blijken zou. Zijn ideaal was en is. bet democratische regeeringssysteem. De „Re- Bent" zelf en bijna alle Esten zijn geboren de mocraten; zij wenschen noch autocratisch te ''Ogeeren, noch autocratisch geregeerd te worden lang hebben zij de „zegeningen" van het lyrisme leeren kennen om van alles wat op hictatuur lijkt geen hartgrondigen afkeer te hebben. In 1936 vroeg de Regent daarom het volk sich voor of tegen den terugkeer van hét democratische regiem uit te spreken. Een v°lksstemming werd gehouden en een overwel digende meerderheid der kiezers verklaarde zich Vóór vrijheid en democratie. Verkiezingen wer den daarop gehouden, een „Nationale Vergade- rmg" werd in het leven geroepen en deze nam Een nieuwe grondwet aan, die op 1 Januari van bit jaar afgekondigd werd en aan de dictatuur- Periode definitief een einde maakte. Volgens deze grondwet nu werden de verkiezingen voor b® Tweede Kamer, die tachtig leden telt. ge houden. Deze verkiezingen hebben, zooals dat bi een democratisch geregeerd land behoort, op basis van het algemeene, directe en geheime kiesrecht plaats gehad. Op het resultaat is door be regeering niet de minste pressie uitgeoefend, blaar de Regent heeft niettemin een klinkende herwinning behaald. De aanhangers van Kon- fantin Paets hebben op 55 van de 80 zetels be- fag weten te leggen. Daarenboven steunen nog ^ven andere afgevaardigden de regeering, zon- b®1- tot he officieele meerderheid te behooren. oppositie telt 18 leden; deze achttien leden ziih socialisten. Zooals men ziet beschikt de re dering 0ver een soliede meerderheid, die het biogelijk maken zal veel vruchtdragend werk tc v®i'richten. °e samenstelling van de Eerste Kamer, die Veertig leden telt, maakt het mogelijk, dat dit °haam zijn controleerende rol ten volle zal bhhen vervullen. Tien leden van de Eerste Ka- 1Ttcr worden door den President benoemd, en be dertig andere worden door een beperkt aan- a' kiesgerechtigden en door de corporatieve °r8anisaties gekozen. In dit Hoogerhuis kunnen Woordvoerders van alle belangrijke bevolkings hoppen hun inzichten uiteen zetten. De prac- s°he waarde van de door beide Huizen der Volksvertegenwoordiging aangenomen wetten an daarbij slechts winnen, vooral omdat on- er de bestaande omstandigheden wetten, die Ccn uitsluitend-demagogisch karakter dragen, °P aanvaarding niet meer zullen kunnen reke nen. ie zich over zijn geloof schaamt, schaam» zich over God Wie zich over God schaamt, over dien zal God zich schamen. In overeenstemming met de nieuwe Grondwet moeten de Presidentsverkiezingen aan het ein de van dit jaar plaats hebben. Tot zoolang oefent de Regent de presidentieel e functies uit Als Konstantin Paets zich een verkiezing sot President wil laten welgevallen, lijdt het wei nig twijfel of deze „dictator", die, geheel vrijwil lig, van de volstrekte heerschappij afstand gedaan heeft om zijn land en zijn volk de vrij heid te geven, waarop zij, naar zijn overtuiging, recht hebben, zal met overgroote meerderheid tot eersten president van de opnieuw-gedemo- cratiseerde republiek gekozen worden. De verandering van regiem heeft plaats gehad zonder dat er ook maar van 't kleinste incident sprake geweest is. De vier-jarige dictatuur-pe riode heeft volk en partijleiders ongetwijfeld veel geleerd, in de allereerste plaats deze groote waarheid, dat een volk dat de vrijheid niet waard is haar onherroepelijk verliest. Zoo is de reeks der democratisch-geregeerde staten in ons werelddeel weer met een verlengd. Wij zijn, helaas, dermate gewend, dat die reeks steeds korter wordt, dat het tegenovergestelde ons als een merkwaardige gebeurtenis voor komt. Volgens de „Daily Telegraph", zal Prinses Alice, hertogin van Athlone, Prinses Beatrix ten doop houden. Prinses Alice zal Woensdag uit Londen naar ons land vertrekken. H.M. de Koningin is voornemens morgen (Za terdag) in den loop van den dag van Het Loo naar 's-Gravenhage te vertrekken voor een kort verblijf in het paleis Noordeinde in verband met de doopplechtigheid van Prinses Beatrix. Jacht maken op een hert op het IJselmeer is ongetwijfeld bijna even uitzonderlijk als schie ten op vliegende visschen. Toch komt 't voor, doch het „raadsel" moet dan aldus worden op gelost: Toen de beide Urker visschers M. Post en C. Brands, die onder Kuinre een botter van een zandbank hadden afgetrokken, hun boot in de luwte van een in het IJselmeer vooruitsteken den dam hadden vastgelegd, zagen zij na eeni- gen tijd 'n zwaan op hen afkomen, die op den dam werd gevolgd door een uit de bosschen bij Kuinre afkomstig hert. Aan het einde van den dam keerde de zwaan, blijkbaar bevreesd voor de oppervlakte van het meer, terug. Het hert deed dat niet. Het dier nam 'n sprong en even later zagen de visschers het dier zeewaarts uit het gezicht verdwijnen. Voor hen was dat het sein den motor weer aan te slaan. Weldra dob berde de U.K. 207 weer op de baren van het IJselmeer en toen ging het er om, wie den strijd het langst zou kunnen volhouden. Het valt niet moeilijk te raden, dat de boot 't won. Toch had het nog ruim een half uur geduurd, alvorens de beide mannen het hert hadden bereikt. Post greep een stuk touw, maakte hier een lasso van en wierp deze naar het zwem mende dier. Op circa een K.M. uit de kust speelde dit gevecht zich af. Het eindigde even wel met een glorieuze overwinning van 't hert, dat telkens uit de buurt van de verraderlijke lassolus wist te blijven en toen de mannen ein delijk hun vangpogingen hadden opgegeven triomfantelijk naar de Overijselsche kust terug- zwom. De Amsterdamsche Bank N.V. en de Rotter - damsche Bankvereeniging berichten, dat ten laste van de gemeente Haarlem zal worden uit gegeven 13..193.000 nom. 33'A pet. obligatiën in stukken van 1000 nominaal. De inschrijving is opengesteld op Donderdag 12 Mei a.s. ten kantore van bovengenoemde bankinstellingen, tot den koers van 99% pet. vermeerderd met 9 dagen rente a 3 pet. 's jaars, zijnde 0,75 per obligatie, uitmakende in totaal ƒ998,25 per obligatie van ƒ1000 nominaal. De opneming van de leening in de prijscou rant van de Vereeniging voor den Effecten handel is aangevraagd. De aflossing op deze leening zal aanvangen op den len Juni 1939 en zal van jaar tot jaar bedragen 1939 t/m. 1943 p. jaar ƒ387.000 ƒ1.935.000, 1944 ƒ368.000, 1945 en 1946 p. jaar ƒ325.000 650.000, 1947 t/m. 1949 p. jaar 552.000 1.656.000, 1950 545.000, 1951 t/m. 1954 p. jaar 525.000 2.100.000, 1955 517.000, 1956 ƒ504.000, 1957 ƒ496.000, 1958 t/m. 1960 p. jaar ƒ516.000 ƒ1.548.000, 1961 ƒ515.000, 1962 en 1963 per jaar ƒ443.000, 1964 ƒ1.473.000. Onder den titel „Tochtjes door Mooi Neder land" hebben de Nederlandsche Spoorwegen weer 'n handige gids samengesteld, waarin ver schillende reisjes pasklaar zijn gemaakt. De noodige aansluitingen op tram of boot zijn alle aangegeven, zoodat men tevoren zijn geheele plan reeds kan uitstippelen. De korte beschrijvingen, die van verschillende plaatsen zijn gegeven, maken het boekje nog aantrekkelijker. Het vertoont een bijzonder aardigen omslag. Vooral voor leiders van gezelschappen is deze gids onmisbaar. „De wijde wereld in" is de titel van het nu voor de negende maal verschenen gidsje voor uitstapjes door ons land ten behoeve van Ka tholieke scholen, patronaten, zangkoren en an dere gezelschappen. Twee schoolhoofden, de heeren J. Lindeman te Delft en H. Geurts te Rotterdam, hebben dit boekje op uitstekende wijze samengesteld. Men vindt er alles in beschreven of vermeld, dat de moeite van een bezoek of bezichtiging waard is. Het boekje opent met het reisgebed. De directeur van den Rijksdienst der werk loosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling heeft aan de gesubsidieerde vereenigingen met werk- loozenkas een circulaire gezonden, waarin op scherper toezicht en een meer nauwgezette handhaving der voorschriften wordt aangedron gen. Op het in acht nemen der tijdstippen van aanmelding wordt de aandacht gevestigd. Tevens wordt opgemerkt, dat geen uitkeering mag worden verstrekt zonder dat de juistheid van een ontslag uit loondienst is gebleken. In de jongste vergadering van de dagelijksche besturen der drie centrale landbouworganisaties werd als plv. lid in den raad van beheer der stichting Landverhuizing Nederland aangewezen, dr. H. Molhuysen, secretaris van het Kon. Ned. Landbouw-comité. Uitvoerig werd van gedachten gewisseld om trent een van den minister van Economische Zaken ontvangen schrijven, waarin deze mede deelt in beginsel bereid te zijn te bevorderen, dat een zelfstandige instelling door den georga- niseerden landbouw in het leven geroepen, op dezelfde wijze als de nijverheidsraad en de mid- denstandsraad wordt behandeld. De bedoeling hiervan is, dat de landbouw op volkomen dezelf de wijze als de andere takken van volksvlijt in den arbeid van den economischen raad zal wor den ingeschakeld. Een en ander zal nader onder de oogen worden gezien. Besloten werd het bij de Tweede Kamer inge diende wetsontwerp tot wijziging van de omzet belasting in studie te nemen. Het voornemen be staat zich tot de Volksvertegenwoordiging te richten met een adres, waarin wordt aangedron gen op vrijstelling van omzetbelasting voor ver schillende land- en tuinbouwproducten met het doel den binnenlandschen afzet dier producten te vergrooten. De Vereeniging R. K. Herstellingsoorden voor Longlijders en Zwakke Kinderen heeft te Am sterdam de algemeene vergadering gehouden. De balans en de verlies- en winstrekening werden goedgekeurd. Er was een klein batig saldo, dat naar de nieuwe rekening werd over gebracht. Voor „Dekkerswald" werd voor verbouwingen en verbetering in het afgeloopen jaar een be drag uitgegeven van bijna 33.000 en voor „Heliomare" van ruim 14.000. Uitbreiding van Heliomare werd besproken, waartoe onderhandelingen loopende zijn met grondeigenaren. Als leden van den Raad van Bestuur werden herkozen de heeren: Anton Leeuwenberg, Haar lem; Dr. L. A. M. v. d. Spek, Amsterdam; Eere kanunnik L. Stolk, Amsterdam; Deken-Pastoor J. L. van Mulukom, Nijmegen; E. J. M. L. Schaepman, den Haag; Mr. W. J. Berger, den Haag, Procureur-Generaal; terwijl als nieuw lid van den Raad van Bestuur werd gekozen: 3r. J. ten Brink. IgipT- iNSim^SEN A;:ü: J /UiDTLN In den afgeloopen nacht omstreeks drie uur is door nog niet bekende oorzaak brand ont staan in de boerderij van den landbouwer R. Klomp, eigendom van den landbouwer W. van Strik te IJhorst, nabij De Wijk. De bewoners werden door het geknetter van het vuur wakker en moesten zich in allerijl in nachtgewaad in veiligheid stellen. De brand had zich intusschen zoodanig uit gebreid, dat aan blusschen niet te denken viel. De geheele boerderij werd dan ook een prooi der vlammen. Twee paarden, negen koeien, vier pinken, vier kalveren, eenige varkens en vier geiten kwamen in de vlammen om. De schade, welke aanzienlijk is, wordt door verzekering gedekt. Zooals bekend, viert de Vereeniging van Ka tholieke Ziekenhuizen in Nederland in Juni haar eerste lustrum met als middelpunt een grootsche tentoonstelling in de Jaarbeursge bouwen te Utrecht. Aan het programma ontleenen we nog het volgende Maandag 20 Juni is de openingsdag. In de groote zaal van het Jaarbeursrestau rant te Utrecht zal het bestuur te elf uur een receptie houden. Na afloop daarvan zal te 12 uur 's middags officieel de tentoonstelling „Ons Ziekenhuis" worden geopend. Dinsdag is de Ziekenhuisdag. Na een plechtige Hoogmis is de algemeene ledenvergadering in de groote zaal van het Jaarbeurs-restaurant. Gesproken zal worden over: de taak van het Katholieke Ziekenhuis in den tegenwoordigen tijd en over: het besturen van een Katholiek Ziekenhuis. Woensdag wordt de dag voor verplegenden Te 11 uur begint het congres van religieuzen- en leeken-verplegenden in de groote zaal van het Jaarbeurs-restaurant. Donderdag is de Medische Missie-dag. Te half elf vergadert het Ned. Medisch Mis sie-Comité. 's Avonds: Groote propaganda-vergadering voor het Medisch Missie-werk. Vrijdag zijn er geen vergaderingen. Zaterdag is de Sluitingsdag der tentoonstel ling. Katholieken van Nederland, spoort uw jon gens en meisjes aan van 8 tot 15 Mei mee te doen aan het Jeugdapostolaat bij uitstek. Be vordert den geïllustreerden kaartverkoop ten bate van de Slachtoffers van Geloofsvervolging. Gezien de groeiende belangstelling, welke er in Australië voor Nederland blijkt te bestaan, heeft de vereeniging „Nederland in den vreem de" besloten eenige series lantaarnplaatjes over Nederland en over de Zuiderzeewerken blij vend aan het adres van het Neder! andsche consulaat-generaal te Sydney te stationneeren, waar zij steeds voor hen, die voordrachten over ons land willen houden, beschikbaar zijn. Bij gelegenheid van de 13e Nationale St. Bo- nifatius-bedevaart naar Dokkum, Zo'ndag en Maandag 24-25 Juli as., zal Z. H. Exc. de Bis schop van Haarlem, Mgr. J. P. Huibers, op den avond van Zondag 24 Juli in de St. Bonifatius- kerk te Leeuwarden een Pontificaal Lof cele- breeren. Tijdens dit Lof zal de W. E. Pater Borro- maeus de Greeve O.P.M. de predikatie houden. Terwijl het vierjarig kind van de familie K. te Lobberich achter het huis speelde, liep het achteruit in een kuip gevuld met heet zeepsop. Met vreeselijke brandwonden overdekt werd 't kind gevonden. Het overleed spoedig na het ongeval. iiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Onze weerkundige medewerker schrijft: Het weer over het geheele Noordwestelijke gedeelte van Europa wordt beheerscht door een gebied van hoogen druk, waarvan de kern tus schen IJsland en Schotland ligt en dat buiten gewoon stabiel is. Het is wel te verwachten, dat het daar ten minste nog eenige dagen zal blij ven liggen, zoodat we geen storingen uit het Westen of Noordwesten te verwachten hebben. Het weer zal dientengevolge voorloopig droog blijven, behoudens een geringe kans op lichte buitjes in het Noordoostelijkste gedeelte van ons land. Het weer zal desniettegenstaande voor loopig het droge karakter behouden, dat het reeds lang heeft gehad. De temperatuur-vooruitzichten zijn over het algemeen nog niet gunstig. Door den hoogen druk over N.W.-Europa en de lagere over het N.O.-lijk gedeelte blijft nog koude lucht uit het hooge Noorden over Skandinavië toevloeien en het is te verwachten, dat een deel van dien kouden luchtstroom als Oostelijke of Noord oostelijke wind over ons land en omgeving naar het Zuidwesten van Europa zal afvloeien. De temperatuur kan daardoor nog niet boven de normale stijgen en daar de laatste de beteeke- nis heeft van koel weer, moeten wij voorloopig niet rekenen op warmte. Elk jaar treedt omstreeks 10 of 11 Mei een afkoeling op, welke dit jaar tusschen 8 en 10 Mei kan worden verwacht, dat is dus op of kort na Zondag a.s. Overigens zal het weer zich nog wel eenige dagen goed houden. Van bewolking en zonne schijn is voor zoo lang vooruit niets met zeker heid te zeggen. Om dezen tijd van het jaar tre den over de Westelijke Oostzee dikwijls kleine storende depressies op, die twee of drie dagen lang zwaar bewolkt en licht buïig weer in ons land, voornamelijk in het N.O. brengen. Met deze kans moeten wij thans ook rekening hou den, hoewel die klein is. (Nadruk verboden) Men herinnert zich, aldus de correspondent te Fak-Fak van de „Javabode", dat in September Mantion-Papoea's, een wilde stam in het bin nenland van West-Nieuw-Guinea, een grooten wraaktocht hebben gehouden, waarbij zeven menschen van den kampong Barma werden vermoord, twee opgegeten en zes als slaven mee gevoerd. Reden voor dezen snel tocht was het volgende: Een bewoner van kampong Barma had den zoon van het hoofd der Mantions verzocht in een vruchtboom te klimmen. Ongelukkigerwijs gleed de jongen echter uit en overleed een paar dagen later aan de bekomen kneuzingen. Niet lang daarna verscheen de vader met zijn man nen om op bloedige wijze wraak te nemen op de bewoners van Barma. Direct na het gebeurde werd een politie-patrouille het binnenland in gezonden, welke het gelukte om vier der ge- roofden terug te krijgen; tevens werd een aan tal daders gevangen genomen. Deze en ook een tweede patrouille ont moetten de grootste moeilijkheden, vooral ook omdat men er steeds op moest bedacht zijn uit een hinderlaag in het dichte struikgewas met pijlen te worden beschoten, zooals beide pa trouilles ondervonden. De derde patrouille in Maart uitgezonden om de rest van de daders te vatten, verging het niet beter. Men had te kam pen met gebrek aan water, aangezien de streek slechts uit kalkgebergte bestaat, terwijl in het geheele doortrokken gebied geen paden of we gen bekend zijn. Eenige malen werd ook deze patrouille beschoten. Hardnekkig werden echter de daders tot diep in het binnenland achter volgd. Het bestuur heeft in het gebeurde aanleiding gevonden om in deze streek permanent politie toezicht te laten houden. De voorzitter van de Liberale Staats partij, het kamerlid Mr. W. C. Wendelaar, is een voorvechter van de parlementaire democratie en een be strijder van elke dictatuur, hetzij natio- naalsocialistische, fascistische of com munistische. Men behoeft zijn liberale denkbeelden niet te deelen om voor zijn democratische gezindheid waardeering te gevoelen. Volgens de staatsrechtelijke structuur van ons parlementaire stelsel zijn de raadgevers van de Kroon, de mi nisters, verantwoordelijk tegenover de volksvertegenwoordiging, het parlement. Het parlement heeft het recht de minis ters over hun handelingen te interpellee- ren. Neemt het parlement in meerder heid geen genoegen met het beleid of de handelingen van een minister, dan kan het zijn vertrouwen in dien minis ter opzeggen. Welnu, naar aanleiding van de door den minister van Justitie genomen maatregelen tegen de mare chaussee-brigade te Oss is er in de Twee de Kamer geïnterpelleerd. Op deze in terpellatie heeft Z.Exc. Minister Gose- ling zijn in deze gevoerd beleid zoodanig gerechtvaardigd en gemotiveerd, dat de overgroote meerderheid van de Kamer, óók de interpellant zelve en óók Mr. W. C. Wendelaar, volkomen overtuigd wa ren van de juistheid zijner handelwijze. Daarmee was staatsrechtelijk deze kous geheel en al af. Wat doet nu Mr. Wen delaar, de liberale kampioen van onze staatsrechtelijke parlementaire demo cratie? Op grond van mededeelingen van een staatsrechtelijk niet verantwoorde lijke instantie als een zeker deel der op sensatie beluste dagbladpers, dat den minister van leugens beschuldigt, meent hij een parlementaire enquête te moe ten voorstellen, welke in de door ministers en parlement afgedane kous nog eens naar het naadje moet gaan zoeken. Waarom? Omdat Mr. Wen delaar méér vertrouwen heeft in de politieke sensatie-pers dan in den minister? Of omdat Mr. Wendelaar zich als gewiekst parlementariër door den minister bij den neus heeft la ten nemen? Of omdat de meerderheid van het parlement zich kalmpjes om den tuin heeft laten leiden? Het voorstel tot het instellen van een parlementaire enquête is, hoe men het keert of wendt, in dit geval een staats rechtelijke monstrum en een motie van wantrouwen tegen den minister en een brevet van parlementaire onbekwaam heid aan den voorsteller en het geheele parlement. De Kamer zal goed doen zich zelf en de parlementaire democratie be ter te eeren dan het Kamerlid Wende laar zich zelf heeft gedaan en de en quête van de hand te wijzen. De voor zitter van de Liberale Staatspartij kan nog een lesje in parlementaire democra tie gaan halen bij zijn N.S.B.-collega Rost van Tonningen, die door de ver klaringen van Minister Goseling zich allerminst overtuigd verklaarde en nu op grond van vermeende nieuwe gege vens een tweede interpellatie wenscht. Vertrouwt de heer Wendelaar zichzelf zoo weinig, dat hij thans den minister geen nieuwe vragen durft stellen, maar zijn toevlucht wil nemen tot een enquête buiten den minister om? Dan is zijn zelfvertrouwen maar weinig geringer dan het vertrouwen, dat zijn partij in hem stelde, toen zij hem met een poo- vere meerderheid van enkele stemmen op het voorzittersgestoelte handhaafde. Dezer dagen heeft Z.H.Exc. Mgr. J. P. Hui bers aan boord van de „Nieuw Amsterdam" het scheepsaltaar geconsacreerd. In de week van 24 tot en met 30 April zijn tengevolge van het mond- en klauwzeer gestor ven 3 runderen en 8 kalveren. Het totaal aantal dieren, dat sedert 19 Sep tember 1937 aan deze ziekte is bezweken, be draagt 10.450, te weten 3128 runderen, 3972 kal veren, 3058 varkens en biggen, 242 schapen en 50 geiten. Volgens de laatste verantwoording is tot nu toe aan vrijwillige giften bij het departement van Defensie binnengekomen een bedrag van f 115.385.45. De Vereeniging voor Nationale Veiligheid heeft sinds de vorige opgave f 2088.50 ontvan gen. Het totaal der bijdragen sinds het begin ,der inzameling bedraagt nu f 109.011.08. Men schrijft ons: Te Roermond is dezer dagen een bespreking gehouden tusschen een aantal sigarenfabrikan ten. In principe werd toen besloten het initia tief te nemen tot organisatie van de klein- en middelfabrikanten in de sigarenindustrie, die 'n zelfstandig bedrijf hebben. De nieuw op te rich ten bond zal zich plaatsen op Katholieken grondslag en deel gaan uitmaken van den Ned. R.K. Middenstandsbond. Een vertegenwoordiger van de vakcentrale woonde de besprekingen bij. Er werd een voorloopig bestuur benoemd, be staande uit de heeren J. Th. M. Jansen, Bel- feld, voorzitter; Th. H. Bors, Tegelen, secreta ris; G. H. Hermans, Reuver; J. Niessen te Hel den en A. Smit te Tegelen. Dit comité geeft leiding aan de organisatie van den kring Limburg van den op te richten vakbond en zal tevens de definitieve oprichting van den Landelijken R.K. Vakbond voorberei den. Reeds eenigen tijd is in den kring van de klein-ondernemers in de sigarenindustrie her nieuwde belangstelling ontstaan voor de oprich ting van een eigen vakorganisatie. Aanleiding daartoe vormen de bijzondere moeilijkheden in dezen tak van bedrijf en de zorgen, waarvoor het kleinbedrijf komt te staan, nu ook in dit bedrijf tal van maatregelen dreigen te worden bindend verklaard. Uiteraard verzetten de kleinfabrikanten zich allerminst tegen sociale en economische maat regelen in het bedrijf; wel vreezen ze, dat een bindende doorvoering van maatregelen, welke uitsluitend zijn ingesteld op de omstandigheden van het groot-bedrijf, voor de klein-ondeme- mers groote moeilijkheden zal brengen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 9