I I De beste sigaret voor Uw gezondheid! ECHTE WALES ANTHRACIET O.I.V. jubileert INCASSO-BANK N.V. SPORTBEKERS J unioren-tournooi op Berkenrode WITTOP KONING CREDIETEN SAFE-DEPOSIT oirf ZATERDAG 7 MEI 1938 GELDIG TOT 1 JULI Het eerste lustrum van de IJ muider vereeniging Korte, maar belangrijke geschiedenis Het feestprogramma VRAGENBUS KRUISWEG 59 HAARLEM D.H.V.B. Weinig nieuws van D.H.V.B.-front D.H.V.B.-programma voor Zondag a.s. KAMPIOENSCHAPPEN VAN DEN D.H.G.B. Wijnands van Rensen PROVINCIAAL PERSONEEL N.-HOLLAND Jaarvergadering Door nieuwe beualingen wordt aan de wedstrijden een bij zonder cachet ver leend Haarlem-Amsterdam tot besluit UIT DEN OMTREK BEVERWIJK HAARLEMERMEER HALFWEG VELSEN VELZEN-NOORD VIJFHUIZEN 4 h°Q o.a. a 2.— alm. 20/35 1.75 afm. 12/2C per 70 K.G. HARMENJANSWEG 61 A TELEFOON 16100 Het was op 17 April J.L juist vijf jaar ge leden, dat te IJmuiden een R. K. Vcetbal- vereeniging werd opgericht. O. I. V. (Ons Ideaal Voorop) gaat dit ongetwijfeld belang rijke feit morgen herdenken en het is voor ons een gelegenheid een terugblik te werpen op de afgeloopen periode, waarin O. I. V. zich reeds een belangrijke plaats heeft verworven in de R. K. Sportbeweging. Het Katholieke voetbal in IJmuiden in 1933 bestend uit een tweetal junioren-ploegen welke als elftallen van D. S. M. destijds aan de Room- sche competities deelnamen. Dat dit natuurlijk zijn groote bezwaren had, behoeft nauwelijks gezegd en deze toestand heeft dan ook niet lang geduurd. De toenmalige leiders zochten contact met kapelaan A. A. M. Coelen te Umuiden en met diens medewerking slaag'de men er in be langstelling te krijgen voor het oprichten van een eigen vereeniging in IJmuiden. Het resul taat was verrassend. Bij de oprichtingsvergade ring waren tallcozen aanwezig en O. I. V. werd op 17 April 1933 opgericht. De club was er en dat IJmuiden zich deze nieuwe vereeniging waar dig toonde, werd al spoedig bewezen omdat in de komende zomermaanden de aanwerving van nieuwe leden uitermate gunstig verliep. Men be schikte al gauw over 120 leden en junioren, die met animo en onder leiding van flinke bestuurs leden hun weg vonden in het Katholieke sport leven. Een periode van vijf jaar is nu niet bepaald een tijdperk waarin zooveel kan gebeuren, maar zooals iedere vereeniging heeft O. I. V. al met diverse moeilijkheden te kampen gehad. Deze werden echter ruimschoots overschaduwd door de prachtige successen, welke men zoowel op het groene veld als in de vereeniging zelf behaalde. Naast voetbal werd o.m. ook athletiek beoefend. Het voetballende gedeelte vroeg onmiddellijk de aandacht, omdat het eerste elftal ingedeeld werd in de tweede klasse van den D. H. V. B. en de successen daarin waren zoodanig, dat O. I. V. spoedig een belangrijke rol ging' spelen in pro motie naar hoogere afdeelingen. En wanneer men thans het resultaat beziet, mag men volop tevreden zijn. Verleden jaar slaagde men er reeds in den kampioenstitel van den D. H. V. B. te veroveren en na twee spannende wedstrijden tegen Geel Wit deze laatste club uit den I. V. C. B. te verdringen. O. I. V. als I. V. C. B.-er, was er een grooter sportlef succes*ha enkele jaren denkbaar? En dib eerste jaar in den I. V. C. B.,dat nu zoo juist is beëindigd, is voor de IJmuider club al niet minder succesvol geweest. De tweede plaats, achter D. O. S., is haar deel geworden. Prestaties welke de IJmuider club wel in een zeer bijzonder licht plaatsen. Successen van het eerste elftal werken immer stimuleerend op de overige elftallen en deze heb ben in hun respectieve afdeelingen ook hun par ty weten te blazen, zoodat overal waar een O. I. V.-elftfal is ingedeeld men terdege reke ning heeft te houden met de IJmuider knapen. Nu, na vijf jaar, is het maar al te duidelijk gebleken dat een Roomsche voetbalvereeniging in IJmuiden geen overbodige luxe is. Daar zit leven in, daar heerscht een prettige geest en is de belangstelling voldoende om O. I. V. een goe de toekomst te voorspellen. Natuurlijk zijn ook hier Keulen en Aken niet op één dag gebouwd. Er valt nog veel te verbeteren. Maar wanneer we zien met welke beperkende middelen de O. I. V.-ers reeds de zoo belangrijke terreinac- comodatie hebben verbeterd, men steeds tracht de financieele zorgen tot een minimum te be perken en in alles steun krijgt van de katholieke IJmuider bevolking, dan zyn we er van over tuigd. dat dit eerste lustrum van O. I. V. door meerdere zal worden gevolgd! De R.K. voet balzaak bloeit in IJmuiden en aan O. I. V. valt op dit eerste lustrum de eer te beurt, met dit prachtige initiatief te worden gehuldigd. Een huldiging welke ongetwijfeld den tegenwoordi- gen leiders nieuwen moed zal geven om op den ingeslagen weg vcort te gaan. Aan de leden om in alles hun bestuur by te staan en te bedenken, dat IJmuiden en Omstreken zich bijzonder leent voor baanbrekend werk van onze R. K. Sport beweging. En wanneer O. I. V. thans by het vyfjarig be staan even uitblaast en dankbaar terugblikt op hetgeen reeds is bereikt, dan zal men tevens een blik werpen in de toekomst. Een toekomst welke onder de gegeven omstandigheden prachtige perspectieven biedt en welke, gezien de reeds behaalde resultaten, zeer zeker binnen het bereik liggen van de jubileerende vereeniging. Ónze harteiyke gelukwenschen en nog vele jaren. Uit den aard der zaak is men het lustrum be gonnen zcoals het een Katholieke vereeniging betaamt. Gisteren en vandaag een Triduum, waarvan morgen de plechtige sluiting plaats vindt. Morgenochtend om 8 uur H. Mis met al- gemeene H. Communie waarna gemeenschap pelijk ontbyt. Des middags van half één tot één uur receptie in het R. K. Vereenigingsgebouw aan de Mahusstraat, waarna feestwedstrüden. Hieraan verleenen T. Y. B. B., Onze Gezellen en O. I. V. hun medewerking en 's avonds wordt dan het lustrumfeest besloten met de opvoering van de O. I. V.-revue. peil, dat onvoldoende moet worden geacht, gelet vooral op de voorheen reeds matige rangenbe zetting en de zeven salariskortingen, welke, van hoogerhand gedecreteerd, in enkele jaren tijds aan het Provinciaal Personeel werden op gelegd, als gevolg waarvan men niet op adem is kunnen komen en zeer velen „in den put" zitten. Spreker bracht in herinnering, welke pogingen zonder het gewenschte resultaat in het Georganiseerd Overleg en bij Gedeputeerde Staten zyn aangewend om tot een procentueele salarisverhooging voor alle ambtenaren te ge raken. Thans worden weer plannen beraamd om te komen tot verhooging van Gemeenteiyke en RyksbelaStingen en tot instelling eener Weerbaarheidsbelasting, die dus tot hoogere uitgaven zullen leiden. Ook hoopt men te komen tot een centraal fonds, waarin alle werknemers op verzoek of zachtkens gedwongen enkele procenten van hun inkomen hebben te storten, ten einde op deze wijze de industrie de kans te bieden werkloozen tot een aantal van 120 a 130 duizend aan te stellen. Het Pro vinciaal Personeel zal dan ook, ofschoon, mis schien wel in byzondere mate, begaan mdt hec lot der zeer vele tot „overbodigen" gedoemde medeburgers, niet in staat zyn op de thans gedachte wyze wederom een aderlating te on dergaan, omdat het zyn aandeel in de lasten, als gevolg van de aanpassingstheorie en de devaluatie, hooge belastingen, steun aan fami lieleden enz., enz., reeds overmatig heeft vol daan en voldoet. Uitgesproken werd dan ook de gedachte, dat zoo lang niet op andere wijze in de behoefte van alle leden der bevolking op afdoende wijze ten volle kan worden voorzien, niet de aan dacht van de noodzakeiykheid en moge- ïykheden om tot lotsverbetering der nog werk zame werknemers te komen, mag worden afge leid, doch het streven alom dient te biyven ge richt op positieverbetering daar, waar het zeer noodig en mogelijk is. Uitvoerige mgdedeelingen, gevolgd door een interessante gedachtenwisseling, werden gewijd aan de voorstellen van Gedeputeerde Staten tot invoering van medezeggenschap by de Be- dry ven, ten aanzien van de Omstandigheden, waaronder en de wyze waarop het personeel zyn werkzaamheden verricht. De hoop werd uitgesproken, dat t.z.t. zou biyken, dat een en ander in tegenstelling met de verwachting meer zou zyn dan een illusie. Uit het jaarverslag van den lsten secretaris, den heer H. P. Ulsamer, en het Financieel ver slag van den Penningmeester, den heer P. de Regt, bleek hoe de bloei der vereeniging zich in gunstigen zin bleef ontwikkelen. Als candldaat voor het lidmaatschap van het Bondsbestuur voor de vacature J. Horsmeter Jr. werd by enkele candidaatstelling aangewezen de heer J. A. Germeraad, boekhouder by het Provinciaal Ziekenhuis Santpoort. Verschillende voorstellen werden ingediend, strekkende tot positieverbetering, aansluiting van alle op neutraal gebied werkende ambtena- renorganisaties en bestrijding der werkloosheid op grbote schaal door de Regeering. Deze voor stellen zullen in een spoedig te beleggen nieuwe vergadering nader worden behandeld. Vr.: Hoe krijg ik een rooden tegelvloer weer helder schoon? Antw.: Schrobben met verdund zoutzuur (geest van zout). 1 deel zoutzuur op tien dee- len water. Vr.: Hoe moet ik een koper wierookvat met ketting weer blinkend krygen? Antw.: Afborstelen met hard borsteltje, ge doopt in verdund geest van salmoniak, daarna afwrijven met een z.g. zilverdoek. Vr.: van T. B. Antw.: Indien u zich met vraag wendt tot den inspecteur der Belastingen komt de zaak, zoo eenigszins mogelijk, in orde. Denk om deri termijn van 1 Mei. Vr.: Hoe moet men 'n geit, die „brand" heeft en die dagelijks hooi, ïynkoek en bieten krijgt, van deze ziekte bevrijden? tegen zakelijke of persoonlijke zeker heid. loketten te huur van 5— en hooger. Antw.: Wendt u tot een veearts. Vr.: Een van myn kinderen is pas 14 dagen ziek geweest, daarvoor werd 6.50 van haar maandloon ingehouden. Is dat juist? Antw.: Bij ziekte gaat het loon gedu rende een korten tyd door b.v. 8 of 14 dagen. De inhouding van dat loon kan dus wel juist zijn geweest. Vr.: Wat is de juiste volgorde van het Engel- sche pandoeren? Hoeveel kost dat? Antw.Ons niet bekend, weet een onzer lezers het? Vr.: Is er op Zonnestraal no. 116241 een prijs gevallen? Antw.: Geen prijs. Vr.: Hoe moet men een lederen jas, die met traan ingesmeerd is, weer schoonmaken. Hy is erg vet en kleeft erg. Antw.: Doe in een kom geiyke deelen ammo niak en warm water en wryf daarmede de jas. Vr.: Bij het huren van een woning, maakte ik den verhuurder erop attent, dat een ruit ge barsten was. Deze ruit is nu tengevolge van den storm gebroken. Wie moet de schade betalen? Antw.: De verhuurder. Vr.: 1. Tot wien moet men zich wenden om vrywilliger in militairen dienst te worden? 2. Ik heb vroeger toen ik jong was eens myn been gebroken.. Zou ik daarvoor afgekeurd kunnen worden? Antw.: 1. Wendt u tot een garnizoensbureau: 2. Waarschijniyk niet, doch het zal er aan lig gen of de gevolgen u ongeschikt maken voor den dienst. Vr..: Is lot no. 29, serie 7625 van Paleis voor Volksviyt al uitgeloot? En lot 45, serie 4535? Antw.: Beide met 67 cent. Vraag: Wie is de uitgever van „De Veen- soldaten", door Wolfgang Langhoff? Is de schrijver als zoodanig betrouwbaar? Antw.: Het boek „De Veensoldaten" werd in 1935 uitgegeven door de Uitgevers-Maatschap pij „Contact" te Amsterdam. Om zijn inhoud is het werk door de Kerkelijke overheid ge rangschikt onder de voorbehouden lectuur, het geen insluit, dat het door gevormde lezers ook ter ontspanning mag worden gelezen. Vr.: Verdienste f 40 per week, d.i. f 2080 per jaar. Af voor fondsen f 76.per jaar. 1 Kind. Hoeveel inkomstenbelasting moet ik betalen? Ik woon in Alkmaar. Antw.: Rijksinkomstenbel. plus opcenten f 37.62. Gemeentefonds f 66. Vr.: Ik heb een lot op de Staatsloterij ge kocht in mijn woonplaats. Nu ga ik onver wachts verhuizen nabij Den Haag. 1. Mocht ik nu iets op dit lot trekken, als eigen geld of iets dergeiyks, kan ik mün lot dan inwisselen aan het hoofdkantoor der Staatslotery te Den Haag? 2. Waar is dit kantoor gevestigd? Antw.: 1. Ja. 2. Kazernestraat 64. Den Haag. Vr.: Is er een prijs gevallen op no. 13636 van Missiehuis St. Jan te Soesterberg. En op lot 44511 van de Vliegkracht-loterij? Antw.: Van deze loterijen kregen wy geen trekkingsiyst toegezonden. Wendt u derhalve om inlichtingen tot het administratie-adres op de loten vermeld. Vr.: Mijn dochter van 21 jaar wil trouwen met iemand van 54 jaar. Ik wil daar geen toe stemming voor geven. Nu kunnen zij natuurlijk trouwen voor het gerecht. Indien dit geld kost, moet ik als weigeraar de kosten betalen, of de a.s. „schoonzoon" van 54 jaar? Ik heb geen vermogen. Antw.: Daarvoor worden geen kosten in re kening gebracht. Vr.: Wij hebben ontzettend veel last van mieren. Overal loopen zij in, zelfs in huis. Wat is ertegen te doen. Is het middel niet gevaar lek voor de planten, vruchten en mijn kat? Antw.: Het eenige afdoend middel tegen mieren is het nest opzoeken en dit uitroeien door het te begieten met kokend water of pe troleum. Een ander minder afdoend middel kunt U bij een drogist koopen. Een lezeres gaf ons nog als middel op, bij de serredeuren, bij het raam of waar de mieren ook zyn, gouds bloemen te planten. Door de sterke lucht zou den de mieren verdwijnen. Vr.: Ik had een konyn, dat oorschurft had. Het beest is doodgegaan. Hoe kan ik het hok ontsmetten? Antw.: Alles reinigen met een sterke oplos sing van creoline. Vr.: Is er op lot no. 1085 van Brederodeduin een prijs gevallen? En op lot no. 21010 van de verloting voor de Kon. Ned. Ver. voor Lucht vaart? Antw.: Neen. Vr.: zyn er ook R.K. Jeugdherbergen? Kun nen echtparen van middelbaren leeftijd daar gebruik van maken? Kunnen zy daar lid van worden? Tot wien moet ik my wenden voor na dere gegevens? Zoo niet, bestaan er ook gele genheden, waar men tegen middelmatigen prijs nachtlogies kan bekomen? Antw.; Wendt u tot het Centraal Secretariaat van het R.K. Vacantiehuizenwerk in Neder land, Lange Putstraat 44, Den Bosch. Vr. 1. Zyn de volgende loten al uitgeloot: Stad Antwerpen, groot fr. 100.leening 1903, serie 22776, no. 09. Leening 1887, serie 70051, no. 19; Rotterdamsche Schouwb. serie 3923,, no. 036? Aan de obligaties Stad Antwerpen zitten cou pons. 2. Geven deze nog rente en zoo ja, waar worden die uitbetaald? Antw.: 1. Niet uitgeloot; 2. Wendt u tot een effectenkantoor. CHIEF WHIP Het programma in de DHVB-competitie heeft voor morgen weinig te beteekenen. In de af deelingen, welke steeds in onze voorbeschouwing worden besproken, wordt nagenoeg niet meer getrapt en de meeste interesse zou moeten uit gaan naar de wedstrijden voor de promotie- en degradatie-competitie. Hierin zit echter niet de noodige gang. Elftallen die reeds zes weken en langer kampioen zijn, wachten nog steeds op hun eersten wedstryd en we kunnen ons voorstellen, dat de aardigheid er zoo'n beetje afgaat. We hebben al eens geschreven, dat het verloop in de DHVB-competities de laatste jaren vlotter was dan we gewoonlijk gewend zyn en ook dit seizoen scheen daarop geen uitzondering meer te willen maken. Maar men zal er goed aan doen te trachten in het vervolg een zoodanige rege ling te treffen, dat ook het programma voor promotie-degradatie in de belangstelling blijft. Een zuivere krachtmeting wordt het nooit wan neer verschillende ploegen een langen tijd op non-actief: zijn en zoo langzamerhand gaat de temperatuur dan ook nog een woordje mee spreken. Dit laatste zou kunnen worden voor komen. In elk geval zijn er reeds woorden genoeg over gevallen, of het inderdaad wenschelijk is de promotie-competitie maar af te schaffen. Bij een dergelijken gang van zaken zullen er onge- twyfeld stemmen opgaan om tot een andere dan de bestaande regeling te komen en het lijkt ons gewenscht, hier eens openiyk de aandacht op te vestigen. Ondertusschen verwyzen we voor de wedstrij den van morgen naar het programma. Afdeeling Noord Reserve 2e klasse A KGB 2—De Valken 2 Reserve 4e klasse B St. Victor 2—EDO 2 SEW 3—St. George 2 Stormv. 3Alw. Forward 3 CSVA 3—USV 3 VVZ 6—DEM 6 Afdeeling Centrum 3e klasse A VVZ 4—RCM 1 C HBC 4Onze Gez. 3 Reserve 3e klasse BNEA 3—Wilskr. 5 C The Unity 3— Or.-Zwart 2 DNlcol. B. 2KRV 2 4e klasse APVCA 1—DOSS 5 De Meer X Constantius 3 Reserve 4e klasse A VVZ 5RCM 2 Wilskr. 6—ODA 2 B VVA 6NAS 3 Constantius 4 DOSS 7 C WA 7—India 4 RCM 3—DOSS 9 D Onze Gez. 4DEK 3 Geel-Wit 3IEV 4 TZB 2Alliance 2 G Unio 3ESTO 2 Afdeeling Zuid le klasse A SGV 1—RAVA 1 De ploeg van den kring Haarlem is nu ook bekend; deze bestaat uit de volgende turners: H. van Rijn, J. Groot, B. de Ronde, A. Ver heem, Th. Schermer en N. Tuyn. De kring Rotterdam kan door verschillende omstandigheden niet meedoen. Vier kringen hebben nu hun ploegen ingezonden, terwyinog twee turners zelfstandig hebben ingeschreven. Het aantal deelnemers, dat Zondag om twee uur in het St. Bavogebouw aan de Smedestraat in Haarlem aan het publiek zal worden voor gesteld, bedraagt dan 25, Dit is een groot getal en door het gehalte van de inschryvingen kan het publiek een spannenden stryd met mooie turnsport ver wachten. Het vorig jaar was Vos van Jong Leven kam pioen, terwyl de samenstelling van de keur- 't Medaillehuis Schotetw. 78 o. kaz. tel. 17256 De Vereeniging van Provinciaal Personeel in Noordholland hield dezer dagen haar jaar vergadering, welke druk bezocht was en onder leiding stond van haar voorzitter, den heer J. Horsmeier Jr. In zyn openingswoord schetste de voorzitter den geldelijken toestand van en de rangen bezetting onder het personeel by de verschil lende Provinciale Diensten, met erkentelijkheid consateerde hij dat daarin, dank zy ook den deswege door de Vereeniging by verschillende autoriteiten in woord en geschrifte ingestelden pogingen, eenige verbetering is gekomen. Des ondanks leven nog zeer velen op een salaris- In den laatsten tyd heeft men in onze kolommen het een en ander kunnen lezen over een Juniorentournooi, dat georgani seerd is door de junioren-commissie van het district Haarlem van den DHVB. Aan dit tournooi, waarvan morgen op het HBC-terrein de finale plaats vindt, zyn even wel bijzondere bepalingen verbonden. Hieronder volgt een vry uitvoerig betoog van de Districts Junioren Commissie (D.J.C.) waar in de taak der Juniorenleiders wordt omschre ven en de bijzondere bepalingen voor het wed- strydwezen, waaruit men een goed beeld krijgt van hetgeen men met dit alles beoogt. De Juniorenbeweging van het district Haar lem heeft een grondige wyziging ondergaan, welke in groote ïynen hierop neerkomt: 1. De Juniorenleiding beschouwt zich als aan vulling en hulp van Kerk en huisgezin by de opvoeding van die jongens, die aan haar zorg worden toevertrouwd. Het voetbalspel in heel zyn complex acht zy als het haar geëigende middel daartoe. Zy ziet haar taak zoo algemeen mogelyk en vat deze samen in deze woorden: meewerken aan de vorming der katholieke voetballende jongens tot goede katholieke menschen. 2. Samenstelling der leiding. De zorg voor de jongens van 12 tot 17 jaar moet worden be schouwd als zielzorg. Zielzorg is de taak van den priester. Daarom moet hierin de priester de leiding hebben door middel van het voorzitter schap. Hy wordt hierin bygestaan door de lee- ken. Deze vormen te zamen met hem het be stuur. Dit geldt zoowel voor de districtscom missie als voor de juniorencommissies der ver- eenigingen. 3. De grondslag der werkmethode is aldus: a. de jongen voetbalt en b. om te kunnen voet ballen moet hy spelen in competitieverband. In deze beide feiten moet op de voornaamste plaats gezocht worden naar de middelen tot vorming van den jongen. Daarna en daarnaast komen de andere vormende elementen. De vor mingselementen ontleend aan spel en competi tie zyn zooveel mogelyk geconcretiseerd in drie punten: a. gedrag; b. kleeding; c. toepassing der spelregels. ad a). Onder gedrag worden vervat: wyze van het veld betreden (ordelyk). Rooken in kleed gelegenheid of op het veld onmiddeliyk vóór, tijdens of onmiddeliyk na den wedstryd is ver boden. Correctheid in den meest algemeenen zin, zoowel individueel als van het team in zyn geheel en wel ten opzichte van den scheids rechter, van de leiders, van de tegenparty, van elkander, van het publiek enz. Reacties op de fluitsignalen, maken of missen van doelpunten, uitlatingen van het publiek, enz. Kankeren ten opzichte van elkander, op de tegenpartij, op be slissingen van den scheidsrechter. Op tyd aan wezig zyn. Verhouding en gedragingen ten op zichte van den aanvoerder. Ruwe of onbehoor lijke taal, vloeken enz. Wyze van het veld ver laten (ordelijk). Kleeding. Algemeene indruk van de wyze, waarop de deelnemers aan de wedstryden in 't veld gekleed zyn. Wyze van verkleeding in kieedgelegenheid. Hoe wordt het voetbalcostuum gedragen (open shirt, afgezakte kousen, pro perheid van kleeding en schoeisel enz.) Het komt er niet op aan van welke stof het cos- tuum is, maar wel of het behooriyk verzorgd is of het heel is, schoon enz. Dit geldt ook voor het schoeisel. Taal by het verkleeden en in het veld. Toepassing spelregels. Hier wordt gelet op de zedelyke waarde der overtredingen. Overtredin gen, welke geschieden buiten de schuld der spe lers, mogen nooit door de beordeelaars worden bestraft, ook al zou de scheidsrechter ze wel moeten bestraffen. Overtredingen, niet door den scheidsrechter opgemerkt, moeten wel worden beoordeeld. Deze drie punten noemen we de zedelyke beordeeling. By de competitiewedstryden zal behalve een scheidsrechter ook van tyd tot tyd een beoor- deelaar aanwezig zijn, die volgens vastomschre- ven normen de wedstryden beoordeelt. Bij de beoordeeling van een wedstrijd worden betrok ken: I. gemaakte doelpunten; II. speltechniek; III. zedelyke beoordeeling. Deze drie elementen hebben niet dezelfde waarde. Het maken van doelpunten is van min der belang dan de techniek van het spel en de techniek is weer ondergeschikt aan de zedelyke waarde van het spel. De beoordeelaar drukt zyn waardeering aldus uit: I. Doelpunten verliezer 0 punten, gelyk spel ieder 10 punten, winnaar 20 punten; II. tech niek hoogstens 30 punten; III. zedelyke beoor- deeling hoogstens 50 punten. Voor buitengewone prestaties mogen ten hoogste 15 punten extra worden gegeven. De overwinnaar in een wedstryd is dus het elftal, dat de meeste punten heeft behaald (ten aller hoogste 115). Deze methode laat voor de jon gens het voetbalspel volkomen intact, maar oefent een voortdurenden invloed uit op jongens en elftal. Deze werkwyze geldt momenteel hoofdzakelyk voor het tournooi, maar de junio rencommissie hoopt er in te slagen de middelen te vinden, om ze in het komende seizoen ook toe te passen op de competitiewedstryden. Ongetwyfeld zit er veel goeds in een wed- strydbeoordeeling als hierboven omschreven en we kunnen aan ook een bezoek aan het HBC- veld warm aanbevelen. Bovendien vermeldt het programma een inte ressante ontmoeting tusschen vertegenwoordi gende juniorenploegen van Amsterdam en Haarlem. Een wedstrijd welke natuurlyk niet onder de byzondere bepalingen wordt ge speeld. Hier zullen alleen de doelpunten beslis sen wie den wedstrijd wint en de historie ver meldt, dat de Haarlemsche en Amsterdamsche Jongens immer hardnekkig om de goaltjes heb ben gestreden. Een wedstrijd, welke het aanzien volkomen waard zal zijn. Volgt hier nog het volledige programma: 1 uur: Junioren Schouw van alle Junioren adspiranten; plechtige afkondiging van de wet op het tournooi. 1.30 uur: Wedstryd kampioen afd. A tegen kampioen afd. B. 2.10 uur: wedstryd kampioen C tegen kam pioen D, 2.50 uur: wedstryd kampioen E tegen aan vullend elftal. 3.40 uur: uitslag van het eindtournooi, zege ning en uitreiken der tournooivlaggen en toe spraak van den hoogeerw. deken. 4.10 uur: junioren-wedstryd; district Amster dam tegen District Haarlem. ploeg was: Vos, de Lange, Kaay, Kieft, van Wissen en H. van Rijn. Van deze zes is nu de Lange niet van de party, zoodat minstens een nieuwe een kans zal maken. Toch moeten de andere vyf ook hun uiterste best doen, om nog te blijven. Van Rijn, die reeds vyfmaal in de kernwedstryden uitkwam, heeft reeds het vorig jaar afscheid genomen. Hij zal nu even wel nog meehelpen om de eer van den kring Haarlem hoog te houden. Voor de D. H. G. B.- keurploeg zal hij zyn plaats wel af moeten staan aan jongere krachten. Ook het optreden van Felix en van Verheem zal de volle belangstelling hebben. Van Velzen en Wieffering vormen de kern van de Haagsche ploeg. Beiden hebben reeds meegedaan aan de nationale kampioenschap pen en maken ook nu weer een kans voor de keurploeg. Al moet Vos dus deze pretendenten in de gaten houden, zyn gevaarlyke concurrenten zitten in zijn eigen omgeving. T. van Wissen heeft hem by de Amsterdamsche kampioen schappen het vuur na aan de schenen gelegd en zal probeeren nu weer een stapje dichter te komen bij zijn doel: Vos eens eindelyk te verdringen van de hooge plaats, waar hij al ja ren lang zich heeft genesteld. Ook zijn club genoot Kieft doét daartoe de zooveelste po ging. En zoo is er veel spanning. De wedstryden zyn tegen zes uur afgeloopen en dan zal de diocesane kampioen bekend zijn. Het publiek zal de wedstrijden uitstekend kunnen volgen. De zaal gaat open om half twee en precies om twee uur zal de voorzitter van den D. H. G. B. den wedstrijd openen. Voor de R. K. turnsport zal het een be langrijke dag worden. Wijker peulen aangevoerd Door den tuin der Nic. Welage Hz. werden Vrijdag aan de B.E.T.-markt reeds de eerste Wijker peulen aan gevoerd. Amateurfotografen De Beverwijksche Amateurfotografenclub heeft een foto-wedstryd gehouden, waarby de N.V. „Focus" te Bloemen- daal als jury fungeerde. De volgende bekroningen werden toegekend: Klasse A: le pr. G. Broertjes, met „Huis waarts"; 2e pr. dezelfde met .Sporen in de sneeuw". Eervolle vermeldingen kregen G. Broertjes en J. P. v. Amstel. Klasse B; le pr. J. van Venetiën, met „Mist"; 2e pr. J. A. Pierik, met „Uit school". Eervolle vermeldingen verwierven C. v. Straalen en G. Verhagen. Havenuitbreiding Het maken van 120 meter betonbeschoeiing langs de Pypkade is door B. en W. opgedragen aan den laagsten inschryver J. M. Tromp alhier, voor f 6095.—. D. Eggink Jzn. gaat met pensioen. Naar wy vernemen, heeft de heer D. Eggink Jzn., hoofdcommissies ter secretarie en ambtenaar van den burgerlijken stand der gemeente Haar lemmermeer, wonende te Hoofddorp, uit deze betrekkingen wegens verkregen aanspraak op pensioen eervol ontslag aangevraagd met ingang van 1 Juli a,s. De heer Eggink is ruim 45 jaren in vasten dienst van deze gemeente werkzaam geweest. 50-jarige echtvereeniging. Op 9 Mei a.s. zal het 50 jaren geleden zyn, dat het echtpaar Kornelis Elenbaas en Johanna Behrends, wo nende aan de Kerkhoflaan naby Halfweg al hier, in het huwelijk trad. Het zal den nog krassen oudjes (de man is 74 en de vrouw 7Q jaar oud), die veler achting en vriendschap heb ben verworven, op dien dag zeker niet aan biy- ken van belangstelling ontbreken. Uitslag aanbesteding. By de te Hoofddorp gehouden aanbesteding van het bouwen van een tweetal winkelhuizen aan den Kruisweg aldaar, werd het laagst, ingeschreven in massa, door den hëer Castieri te Lisse voor de som van 6545.Gunning aangehouden. Inbraken en diefstallen. By den heer L. aan den Lisserdyk in Haarlemmermeer is 's nachts ingebroken. De dief of dieven zyn er in geslaagd door forceering van een deur het huis binnen te dringen en uit den aangrenzen- den winkel verschillende artikelen te ont vreemden. Ook hebben de ongewenschte bezoekers in braak gepleegd bij den heer E. aan den Ringdyk bij Hillegom en zich aldaar van groote party tulpen van de beste soorten meester gemaakt. De politie stelde een onderzoek in en heeft alhier reeds een der vermoedeiyke daders, zekeren B. aangehouden, die een bekentenis af legde en in wiens woning een gedeelte van het gestolene werd gevonden. Burgerlyke Stand. Geboren: Theodoras Nicolaas z. van H. Th. P. Pennings en A. A. van Tol; Johannes, t. v. H. de Jonge en J. Spruitenburg; Gerarda Cecilia, d. v. J. Louter en M. G. Breuring; Emmy, d. van J. Smit en J. E. Hartog; Dick, z. van C. Visser en E. van den Hoff; Johannes Paulus Henricus Maria, z. van A. J. A. M. Klynman en M. J. B. A. Back- huys. Ondertrouwd: Cornelis Verlaan, 22 j. en Jo hanna Adriana Nuijten, 21 j.; Cornelis Arie Kreeft, 29 j. en Klasina Kulk, 30 j.; Jan Ny- man, 22 j. en Willempje Pieternelle Maarse, 22 j.; Willebrordus Wouterus Spanjaart, 28 J. en Adriana Goudriaan, 27 j.; Arie Middelkoop, 33 j. en Maria Wilhelmina Honcoop, 25 j.; Dirk Roodenburg, 31 j. en Geertje van der Vlugt, 24 j.; Martinus Lucas Hendricus Hubertus Hermse, 46 j. en Hubertina Johanna Cornelia Josephina van Alem, 37 j.; Leendert Gerrit Jan Baak, 24 j. en Anna Nierhaus, 25 j.; Jilles van Saarloos, 27 j. en Teuntje de Koter, 21 j. Getrouwd: Jan Willem Wielsma, 33 j. en Johanna Pieternella de Hoog, 33 j.; Petras Mar tinus Blokker, 26 j. en Helena Johanna van der Maden, 23 j.; Dirk Kamstra, 20 j. en Jannetje van der Steen, 18 j.; Hubertus Sebastianus Lommerse> 30 j. en Cornelia Johanna Granne- man, 27 'j.; Jan den Ouden, 28 j. en Kaatje Vogel, 26 j-; Johan Cornelis Boogert, 24 j. en Sophia Jacoba Kuperus, 23 j.; Arie George Stammes, 27 j. en Antje Geertje Oskam, 22 j.; Cornelis Brassen, 29 j. en Johanna Cornelia van Vugt, 20 j. Overleden: Cornelis van Essen, 79 j„ geh. m. N. T. Colijn; Elisabeth Antonia Vroonland, 43 j., geh. m. G. Bouman Bloemendiefstal De heer v. Enthoven aan den Hillegommerdijk kwam tot de minder prettige gewaarwording, dat bTJ hem een partij van 1160 tulpen was afgesneden, terwijl tevens het gewas hierdoor aanzienlijk vernield was. Daar het nogal waardevolle bollen betrof, deed hij van dezen diefstal aangifte bij de politie. Na ijverige nasporingen van de politie is het gelukt den dader, zekeren de B., wonende aan den Hillegommerdyk, te achterhalen, waar ook de bloemen werden gevonden. Zondagsdienst doktoren Zondagsdienstrege ling voor heeren dgktoren op Zondag 8 Mei 1938. Halfweg en omstreken: Dr. M. Sepers te Zwa nenburg. Burgerlijke Stand Ondertrouwd: Henry August Joseph Grégoire, 23 jaar, en Adriane van Aalst, 19 jaar. Getrouwd: Martinus Johannes Hendrikus Kroon, 31 jaar, en Gerarda Elisabeth Noorder- meer, 32 jaar. Overleden: Theodoras Franciscus Blok, 76 j.; Christiaan Marinus van Duren, 60 jaar. Vyf en twintig jaar in gemeentedienst J.I. Donderdag was het vijf en twintig jaar geleden dat de gemeente-werkman Th. van Lieshout al hier zijn functie als zoodanig aanvaardde. In verband hiermede was den jubilaris met zijn vrouw en kinderen ten Raadhuize alhier in intiemen kring temidden van het gemeentebe stuur en de ambtenaren der verschillende dien sten een huldiging bereid. De heer van Lieshout en zijn gezin werden hiertoe in de Raadzaal ontvangen, waar aller eerst het woord werd gevoerd door den gemeen te-opzichter, den heer H. A. Graaff. In den breede schetste deze de verdiensten van den jubilaris en roemde zijn groote eerlykheid en ijver, waarmede het opgedragen werk steeds door hem werd verricht, terwijl hij den jubilaris namens de ambtenaren als een blijvend aanden ken aan dezen gedenkwaarigen dag een klok aanbood. Hierna werd het woord gevoerd door den bur gemeester dezer gemeente, den heer L. H. Si mons, die den jubilaris namens het gemeentebe stuur een enveloppe met inhoud overhahdigde en een oorkonde. In enkele eenvoudige woorden dankte de heer van Lieshout voor de tot hem gerichte woorden en voor de blyken van waardeering, welke hem waren aangeboden. Baldadigheid Terwijl Dr. J. P. Baumann al hier een bezoek bracht aan een zijner patiënten aan den Houtrakkerweg alhier, hebben baldadi- gen de lafheid begaan zyn auto, welke onbe heerd aan den kant van den weg stond, in een moddersloot te rijden. De auto bleek zoover in de modder te zyn gezakt, dat hy niet anders dan met behulp van een kraanwagen van de Garage Pollé alhier weer op het droge kon worden gesleept. Deze baldadigheid is te erger, waar het hier de auto van een arts betreft, die elk oogenblik by patiënten kan worden geroepen en dan zyn auto dringend noodig heeft. De politie stelt dan ook een uitgebreid onderzoek naar de daders in! Politierapport Donderdagavond werd ten nadeele van een inwoner van Beverwyk een rijwiel ontvreemd, hetwelk door hem eenigen tyd in de Ladderbeekstraat te Velen-Noord onbeheerd was achtergelaten. 0. L. Vrouw ter Nood Zondagavond, direct na het Lof, jaarvergadering van het genoot schap O. L. Vrouw ter Nood, in het R. K. Jeugdgebouw. Alle parochianen present. R.K. Sportvereeniging Voor morgen staan slechts 2 nederlaagwedstrijden op het program ma, n.l. I.E.V. 2S.D.E. 2, 1 uur; L E. V. b— S. V. A. b, 3 uur. 1. E. V. 4 trekt naar het Sportpark te Heem stede om Geel-Wit 3 partij te geven. Deze wed stryd vangt aan om half één. Vertrek per fiets vanaf R.K. Vereenigingsgebouw om half twaalf. Ongeval Vrydagmorgen kreeg de metse laar De B„ in de Cellulosefabriek van de firma Vian Gelder en Zonen een balk, welke van ongeveer 3 meter hoogte viel, tegen zyn lichaam. Geneeskundige hulp moest worden in geroepen. Nadat dr. Fiesstra het slachtoffer had onder zocht, werd De B. per ziekenauto naar het Roode Kruisziekenhuis te Beverwyk vervoerd. Naar wij vernemen is zyn toestand nog vry ernstig. I. E. V. Zondag tweede Zondag van onze serie nederlaagwedstryden. De eerste Zondag is schitterend verloopen. Jammer werkte het weer vorigen Zondag niet mee maar trots dat hebben vele parochianen van Velsen-N. van hun tegenwoordigheid blyk gegeven. Wy hopen Zondag op fraaier weer dan zal de toeloop groot worden naar het terrein t® Rooswyk en zullen vele supporters de jongens van I.E.V. aanmoedigen in den zwaren stryd, die in de verschillende afdeelingen zal worden gestreden. Het programma voor a.s. Zondag luidt als volgt: IEV I—SVA I, 3 uur IEV junioren—SVA junioren, 3 uur IEV II—SDE II, 1 uur IEV III—DEM IV, 1.15 uur. Begin van brand Een wielryder, die langs den Vyfhuizerdyk reed, bemerkte dat rook uit het pakhuis kwam van de firma v. Wyk-Kort- leve. Hij waarschuwde direct den heer de Ruiter, die naast het pakhuis woont en by genoemde irma in dienst is. By nader onderzoek bleek, lat een hoop graanafval lag te smeulen, ter wyl zelfs een balk reeds vuur had gevat. Door krachtdadig met emmers water het te bestryden, wist men erger te voorkomen. 5^: >14* l828 f>u

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 2