Laatste Nieuws Waar de fil mband rolt m wm Zoekt gij betrouwbaar s Personeel? Plaats dan een „Omroeper' voor 80.000 gezinnen STAD UWS VOOR CULTUREEL WERK ZATERDAG 7 MEI 1938 CURSISTEN „EEN UUR MUZIEK OP SCHOOL" Naar de muziek-tentoonstelling „Gedenck-CIanck" Gevonden dieren en voorwerpen R.K. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK Lijst van nieuwe aanwinsten De Heilige Bavo HEEMSTEDE VELSEN Midden op den Oceaan gestopt Een hofmeester van de „Staten dam" moest geopereerd worden Max Reinhardt's kasteel in beslag genomen POSTWISSELVERVALSCHING Medeplichtige van Lammen Consul veroordeeld Heler veroordeeld Verhooging der bijdragen vergt f 1.800.000 meer Dr. Eckener in de V.S. Heliumkwestie brengt transatlan- tischen dienst in gevaar BILJARTEN Kampioenschap le klasse klein biljart JEUGDIGE FIETSER GEDOOD Door trailer gegrepen HET VERDRINKINGSGEVAL TE KETHEL Academische examens LUXOR-THEATER Het verliefde spook REMBRANDT-THEATER Blauwbaard's achtste vrouw FRANS HALS-THEATER Immer wenn ich glücklich bin Roland Young in „Het verliefde spook" (Luxor Theater) PALACE FAMILIE-BIOSKOOP „De man die tweemaal leefde" en „De gevangene van Zenda" üiiniiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiJiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiïH NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT 99 iiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiililliHiiiiiiiilllliiliiiiiiiiiiiiiiiiliiiiliiiiüiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiI De stichting „Een uur muziek op school", welke nu reeds twee jaren onder leiding van den stichter Franz Aufrecht met toenemend 6ucces de organisatie van de z.g. opvoedende concerten op de Middelbare Scholen in ons land verzorgt, brengt op Woensdag 11 Mei a.s. met Dl.m. 2000 jongelui die in het afgelco- pen jaar de cursussen gevolgd hebben een bezoek aan de Muziek-Tentoonstelling „Ge denck-CIanck" „Vijftig Jaar Concertgebouw", welke vanaf 6 Mei a.s. in het Stedelijk Museum te Amsterdam gehouden wordt. Aan deze excursie zal voornamelijk door de Bcholieren buiten Amsterdam worden deelge nomen. Niet alleen zullen zij deze reeds bui tengewoon aantrekkelijke tentoonstelling kun nen bezoeken, maar bovendien zullen zij in de gelegenheid worden gesteld het Concertge bouw-Orkest onder zijn grooten leider te kun nen beluisteren. Professor dr. Willem Mengel berg heeft zich n.l. spontaan bereid verklaard dezen middag vocv de jeugdige bezoekers een speciaal concert in het Concertgebouw te di- rigeeren. Deze buitengewoon sympathieke medewer king van het Concertgebouw-Bestuur, prof dr. Willem Mengelberg en de Tentoonstelling wordt dOor de stichting „Een uur muziek" op hoogen prijs gesteld. Zij is ervan overtuigd, dat het Bestuur van het Concertgebouw en prof. di. Willem Mengelberg in de systematische muzi kale opvoeding van de jeugd zooals die door haar organisatie wordt gepropageerd het middel zien, om de jonge menschen reeds vroeg en op prettige en bevattelijke wijze met goede muziek in aanraking te brengen en zoodoende „den concertbezoeker van morgen" te vormen Nadere bijzonderheden zullen t. z. t. in het orgaan en op de scholen bekend gemaakt wor den. Inlichtingen aan het bureau van politie, Smedestraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Terug te krijgen bij: Politiebureau Smedestraat: handschoenen en ceinturen; Leenaarts, Sout- manstraat 46: auto-achterlicht; Veringa, Bui tenrustlaan 20; de Zeeuw, Koudenhom 26: bok; School 3, Botermarkt: rekenboekje; Politiebureau Smedestraat: boekje; Vennik, Edisonstraat 16: bril; Verheijden, Allanstraat 59: étui met lood gietersgereedschap; v. Bakel, Kruisweg 60rood: teekenhaak; Kemp, Plein 9 te Halfweg: hond; Benjirt, Pijnboomstraat 62: jongensjas; Politie bureau Smedestraat: zakmes; Hoekstra, Du- trystraat 22: portemonnaie met inhoud; Poli tiebureau Bloemendaal: portemonnaie met in houd; Damme, Graaf v. Wiedstraat 7: rijwiel plaatje; Halderman, Rozenprieelstraat 27: damestasch met inhoud: v. d. Heijden, Kloos terstraat 69; actentasch met inhoud: Kamp, Oranjeboomstraat 147. Studiewerken: Encyclopedie, de Katholieke, dl. 21 Brugmans, H. Geschiedenis van Nederland onder de regeering van Koningin Wilhelmina. Gedenkboek van de Kon. Vlaamsche Acade mie. Holzner, J. Paulus, ein Heldenleben. Belloc, H. Economie voor iedereen. Meyer, H. Thomas von Aquin. Ketter, P. Christus en de vrouwen. Klimseh, R. De hemel. Smits, K. Iconografie van de Nederl. nrimi- tieven. Naber, J. W, A. Onbetreden paden onzer koloniale politiek. Rongen, H. De roep der stilte. Petit, L. D. Siameesche bouwkunst. Kasanin, M. Joegoslavische hedendaagsche kunst. Hofmari, J. Rom und Athosklöster. Beer, K. L. M. de Studie over de spirituali teit van Geert Groote. Woestyne, K. v. d. Gustave van de Woestyne. Milo, J. Valerius de Sadeleer. Escholier, R. II Greco. Julia, E. F. Antoine Bourdelle. Tavenon-Perry, J. Dinanderie. Stoeving, P. The story of the violin. Meyer, K. Das Konzert Bender, L. Gij zult niet dooden, Verschaeve, C. Antigone. Baale-Lutenbosch, A. Les poetesses dolentes du romantisme. Ontspanningslectuur: Fort, G. von le Die Magdeburgische Hochzeit. Schendel, A. van De Zomerreis. Fönnus, M. Skiloopers.- Dixelius, M. De vergeven zonde. Thiry, A. Onder St. Gommarus' wake. Pauw, V. Tavi. Brabant, A. van Onder de Kiel. Barrie, J. Tonny's jeugd. Brete, J. de la Frédérique. Luger. J. en J, Spier De Amsterdammer zwart op wit. Gary Cooper en Claudette Colbert in de film „Blauwbaard's achtste vrouvf' (Rembrandt Theater Een biographie Jos van der Velden, Het Leven van St. Bavo. Haarlem z. j. Bij het feest van het veertig-jarig bestaan van de Kathedrale Kerk van St. Bavo ce Haarlem levert de heer Van der Velden een kostelijke gave in het „levensbeeld" van' den patroon-heilige. Van het leven van St. Bavo is niet zoo erg veel bekend de schrijver heeft die gegevens zorgvuldig verzameld. Maar daar mee is nog geen levensbeeld gegeven. Wat hier voor ons ligt, is het resultaat van piëteitvolle verwerking van de gegevens. De geboren Gen-' tenaar heeft van zijn prille jeugd af de lucht van St. Bavo ingeademd. De Kathedraal te Gent en het klooster van den Heilige aldaar hebben zijn dichterlijke gedachten gevuld. Zijn tegenwoordige werkkring te Haarlem bracht hem opnieuw in de schaduw van de beide groote kerken, ter eere van den Heilige ge bouwd. Hij is een levend verbindingsteeken tusschen de beide Bavo-steden. Het feit, dat Bavo via Egmond in Haarlem kwam, bewijst dat er levendig verkeer en onderlinge beïn vloeding waren tusschen Noord- en Zuid-Neder land, tusschen de stam-verwanten, lang voor dat er van staatkundige eenheid sprake kon zijn. De late middeleeuwen hebben dat ver keer aangehouden: de kanunniken van Haar lem en Gent noemden elkaar „broeders" en de Haarlemmers offerden jaarlijks hun kaars op den feestdag van den Heilige. Het aantrekkelijke van het boekje van Van der Velden is, dat hij Sint Bavo plaatst in het kader van zijn tijd. Hij beleeft in het Fran kische Rijk de woelige dagen van Brunehilde en Fredegonde tijd van burgertwisten, waar in de oude barbaarschheid het jonge Christen dom dreigt te ovarwoekeren in de pas-geker stende Germaansche samenleving. Het is alles nog zoo elementair grootsch. De geweldige af wijkingen van de Christelijke moraal, maar daarnaast ook de ontzaglijke inspanning tot bereiking van het ideaal. Een man uit dien tijd was Bavo. Geweldig in zijn uitspatting, ge weldig in zijn boete en in zijn arbeid voor de uitbreiding van het Rijk Gods. En naast hem zoovele anderen, die hun leven geven in dienst van den hartstocht of in dienst van God. Van der Velden is erin geslaagd om Bavo naar voren te doen komen uit den duis teren achtergrond. Hij weet een psychologisch aannemelijk beeld van hem te maken. De argelooze lezer moge echter weten, dat de schrij ver wel nauwkeurig vermeldt alle gebeurtenis sen, die uit de historische bronnen aangaan de het leven van St. Bavo bekend zijn; maar daarnaast neemt hij de vrijheid, die niemand hem zal betwisten, om de bekende feiten aan elkaar te verbinden door bepaalde gebeurte nissen, die in de levensdagen van zijn held voorvielen en andere verhalen die zoo wel had den kunnen gebeuren. Met een strikt histo risch werk hebben we hier dus niet te doen. Maar van den anderen kant heeft de fantasie van den dichter zich gewetensvol laten binden door de historische mogelijkheid. Zoo slaagde de heer Van der Velden erin, een aannemelijk levensbeeld te boetseeren van een Heilige, die uit de duisternis dier eeuw lichtend naar voren treedt, maar die toch weer te veel in de schaduw blijft, dan dat zon der aanvulling door een vrome en gebonden verbeelding een psychologisch verantwoord beeld zou kunnen geboetseerd worden. Voor de feestgave verdient de schrijver hulde. Wie het leven leest, zal ervaren, hoe moei lijk het was, onzen voorouders het Chris tendom te brengen, en zal verwonderd staan over de kracht van Gods genade in die bar- baarsche samenleving. De N.V. De Spaarnestad verzorgde het uiter lijk van het boekje; het is gedrukt op mooi papier in duidelijk lettertype, voorzien van fraaie illustraties in kleurendruk, in een sma kelijk bandje. W. NOLET Terug te bekomen bij: Botjer, Lombokstraat 25, zelfbinder; Uitendaal, Kerklaan 53, sigaret tenkoker; P. Spek, Rijnstraat 92, snelbinder; Postkantoor Heemstede, portemonnaie met in houd; Schimmel, Glipperweg 91a, hamer: Uitendaal, Bomeostraat 36, geborduurd kleedje: Janmaat. Binnenweg 25, zilveren armband' Braam, Heerenweg 120, zilveren potlod: Prins, Bleekersvaartweg 33, vulpen; Blankensteijn, St. Bavo, naar een prent van N. van Lijnhoven in het Rijksprentenkabinet te Amsterdam Heemstedeplein 27, schakelarmbandhorloge; C. Sluijters, Berkenlaan 2, paar damesschoenen; Cieval, Lootsstraat 17, Haarlem, twee rugzak ken; Baalbergen, Slingerlandlaan 9, kleine hond; Seelen, Bleekersvaartweg 13, drie paar sokken: Chrysantemumlaan 9, kop van 'n auto lantaarn; W. Post, Valkenburgerlaan 29, reflec tor van autolamp; Drayer, Heerenweg 103b, klein hondje; bureau van politie, knipmes: P. Prins, Veldweg 62, Haarlemmermeer, rijwielbe- lastingmerk; Verhek, Rijnstraat, portemonnaie met inhoud; Danser, Clivialaan 23, paar dames schoenen; Treffers, Bankastraat 71, rijwielbe- lastingmerk; Mevr. Kraft, Jansteenlaan 3, grijze angorakat; Laan van Bloemenhove 10, porte monnaie met inhoud: M. Jens, C. Francklaan 30, nikkelen polsbandhorloge; Nieberg, Meerweg 58, jongensjekker; Bureau van politie, paar pan toffels en rozenkrans; v. Pel, Oude Posthuis straat 8, etui met sleutels; Kramer, Eikenlaan 32, hond (spaniel)J. Zwarter, Raadhuisstraat 67, kinderschopje; Kokkelhoren, Bankastraat 57, zilveren armband: Bureau van politie, porte monnaie met inhoud; H. v. Unen, Jan v. d. Bergstraat 71, postduif; R. Tesselaar, Binnen weg 35, zilveren rozenkrans: Mevr. Layendecker, Raadhuisplein 9, rijwielbelastingmerk; Kantoor nachtveiligheidsdienst, Wilhelminastraat, Haar lem, jongensjas; Vorderhake, H. Peeperkorn- straat 3, paar dameskousen; Bureau van politie, zilveren kruisje van een rozenkrans; Mevr. El- zinga, Javalaan 60, bruine muts. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: D. J. Bakker en A. Lubbers; H. A. G. Sombroek en A. Eugelink; J. J. Scheringa en J. Wagemans; J. Lourenburg en A. S. Sneekes; A. Elgersma en C. Bruin; A. E. A. de Bats en G- A. Veen- boer; A. Verschoor en A. Kok; J .M. Quakke- laar en J. de Jong; J. Kartman en Th. van der Aar; J. Uitermark en J. C. Bol; N. Verheugd en M. G. Scheenaard; J. Ladru en A. Timmer man; W. G. Groeneveld en H. E. van Vuuren: P. van Ewijk en M. G. Jacobs. Getrouwd: H. Sijm en E. Smit; J. J. Cla- zing en M. C. v. d. Bos; J. Rens en R. Meis- riemler; L. Jansen en K. Pronk; H. A- God schalk en W. B. v. Veen; H. Burggraaf en A. v. Houwelingen; J, J. h. Roodenburg en A. v. Viersen; j. Visser en J. Smit. Geboren: W. van Woenselv. d. Lugt, 2 z.; D. WoninkSchalkwijk, d.; S. E. Kolster Boogaard, z.; C. de VliegerJansen, d.; G. Vinkv. Roon, z.; L. M. J. SmolenaarsSchel- levisj d.; h. de BoerKoene, z. Overleden: J. v. d. Horst, 67 j., echtgen. van M. M. Esser; A. Dik, 90 j., weduwe van Chr. Wijs; M. W. Kort, 76 j., weduwe van F. G. S. Hamers; s. Hoofien, 62 j., echtgen. van M. E. Smit; A. Warnaar, 77 j„ weduwn. van W. Bart; J. M. v. d. Berg, 85 j„ echtgen. van J. Lam- beck: J. Bakker, 50 j., echtg. van F. Smit. EI. ECTRICIENS G. E. B. 4 gasgevulden 40 W. 60 W. 75 W. 100 W. ƒ1.— Theo Rozenheek Schagchelstr. 6 (Reeds gedeeltelijk geplaatst in een deel onzer vorige oplage) Naar wij vernemen, heeft 't stoomschip „Statendam'' van de HollandAmerika Lijn, dat Donderdag in de Rotterdamsche haven van de laatste reis naar New-York is terug gekeerd, dezer dagen ergens midden op den Atlantischen Oceaan gedurende ongeveer 'n uur stil gelegen, omdat bij een der hof meesters een acute blindedarmontsteking werd geconstateerd en onmiddellijk opera tief ingiijpen noodzakelijk bleek. Gedurende de operatie, welke werd verricht door den scheepsdokter, den heer T. Cassidy, ge assisteerd door twee passagiers, n.l. de doktoren J. W. Crawford uit San Francisco en J. P. Greenhill uit Chicago, werden de machines stopgezet. Na aankomst van de „Statendam" in de Rot terdamsche haven is de hofmeester overge bracht naar een ziekenhuis. Zijn toestand is vooruitgaande. De „Daily Telegraph" meldt uit Weenen: Het beroemde kasteel te Leopoldskron bij Salzburg, dat prof. Max Reinhardt sedert vele jaren ver huurd heeft, is in beslag genomen en onder toe zicht geplaatst van een ambtenaar van het pro vinciaal bestuur. Verklaard wordt, dat het tegenwoordige adres van prof. Reinhardt onbekend is. Wel is zeker, dat hij zich niet in Oostenrijk ophoudt. De Oostenriiksche bladen noemen hem nu steeds Max Reinhardt Goldmann. Zijn vader heette Goldmann. Donderdag had Reinhardt zich voor den rechter moeten verantwoorden. Hij zou het Vaderlandsche Front hebben toegestaan ge bruik te maken van het gedeelte van het kas teel, dat hij Frau Hilde Hartmann had ver pacht om er een hotel te exploiteeren. Rein hardt zou haar daarvoor schadevergoeding moeten betalen. De rechtbank heeft vonnis gewezen in de strafzaak tegen den koopman J. B. te Amster dam, die als medeplichtige van den Lammen Consul eenigen tijd geleden tot twee jaar ge vangenisstraf was veroordeeld en opnieuw te recht moest staan wegens vervalsching van zeven Belgische postwissels. De officier eischte in deze tweede zaak tegen hem een gevangenis straf van drie jaar. De rechtbank veroordeelde hem tot anderhalf jaar gevangenisstraf met af trek van den tijd in voorloopige hechtenis door gebracht. De feiten, waarvoor verd. thans is veroor deeld, zijn gepleegd in denzelfden tijd als die van de vorige zaak tegen dezen man. De rechtbank veroordeelde een bekenden Am- sterdamschen heler, die kostbare gouden siera den en tafelzilver, afkomstig van een inbraak in een villa te Heemstede had gekocht, conform den eisch tot twee-en-een-half jaar gevange nisstraf. De man bevindt zich thans in het huis van bewaring te Utrecht, verdacht van heling van een deel van het goud, dat eenige maanden geleden is gestolen uit de tandheelkundige kli niek te Utrecht. Gedeeltelijk gecorrigeerd) De op de begrooting van Sociale Zaken oor spronkelijk uitgetrokken gelden voor het cultu- reele werk blijken reeds thans, in verband met den nog steeds toenemenden omvang van dit werk, onvoldoende te zijn om de daaruit voort vloeiende uitgaven te bekostigen. De minister acht het gewenscht, thans tot het aanvragen van de noodige gelden over te gaan, waartegenover staat, dat de door het Werkfonds toegezegde bijdrage ad f 1.800.000 ten bate van de middelen zal worden geboekt. Voor verhooging der bijdragen voor kamp werk is noodig f 576.250, voor centrale werk plaatsen f 567.187, voor werkobjecten f 251.876 en voor cursussen voor en herscholing van werkloozen f 404.687. NEW YORK, 6 Mei (Reuter). Bij zijn aan komst te New York heeft dr. Eckener heden verklaard: Wanneer de Vereenigde Staten geen toestem ming aan Duitschland verleenen om helium aan te koopen, zal de transatlantische passagiers- dienst per luchtschip gestaakt worden. Dr. Eckener begeeft zich naar Washington, om de heliumkwestie met de Amerikaansche re geering te bespreken. De uitslagen van de Vrijdagavond gespeelde tweede ronde waren: Beekhos 300 19 52 15.78 Reuver 221 19 35 11.63 Menist 300 14 81 21.42 Nordhausen 182 14 32 13.00 Koehler 300 16 54 18.75 Van der Veen 196 16 52 12.25 Westerling 205 14 50 14.64 De Wied 300 14 80 21.42 Te Rolde is het achtjarig zoontje van den landbouwer Lensen, toen hij plotseling per rij wiel den weg overstak, door een trailer van den expediteur G. de Lange uit Zuid-Barge gegre pen en op slag gedood. In verband met het vinden van twee lijken in de poldervaart te Kethel wordt ons nog be richt, dat men hier te doen heeft met een in' woonster van Rotterdam en haar zesjarif? dochtertje. Het onderzoek heeft uitgewezen, da' hier sprake is van een wanhoopsdaad. AMSTERDAM. Candidaatsexamen genees kunde de heeren C. J. Kruimel, S. Duenneh J. P. M. L. J. Tripels, E. Tjeenk Willink. Men vraagt zich bij het zien van veel films wel eens af, hoe de makers in 's hemelsnaam aan hun verhaal komen en wat den regisseur bezielen kan tot het ijverige verfilmen van een onderwerp, dat zich toch waarlijk niet op dringt. Tot deze categorie films behoort min of meer Het verliefde spook, waarvan men overigens ook zeggen kan, dat zij althans -een vermake lijke trucfilm is, die weliswaar uitsluitend door de trucages bekoort, maar dit dan ook in he vige mate doet. De drie prominenten zijn Constance Bennett, Gary Grant en Roland Ybung, welke laatste, zooals zijn lot nu eenmaal is, doorloopend de dupe der omstandigheden is. Young, bijge naamd Mr. Topper, is verschrikkelijk degelijk getrouwd. Saai getrouwd zelfs. Met een vrouw, die precies uitkient, wat Toppie eten zal, hoe laat hij eten zal, hoe laat hij naar bed zal gaan en welk colbertje hij aan zal doen. Deze levenswijze verveelt hem duchtig, maar hij is geen man genoeg om er verandering in te brengen. Hij heeft echter twee vrienden, hier boven genoemd, die samen getrouwd zijn en er een zeer luchtige levenswijze op na houden, waarvan zij een dosis aan Topper willen Over doen. Heel eenvoudig is dit niet en zij slagen er eigenlijk pas in na een auto-ongeluk, wan neer plotseling blijkt, dat zij het vermogen be zitten zich onzichtbaar te maken. Dit doen zii dan ook en in hun onzichtbaarheid verschij nen zij in TOpper's nabijheid, hetgeen natuur lijk tot de zonderlingste complicaties leidt. Uit deze zonderlinge complicaties bestaat dan eigenlijk de film. De onzichbare echtelieden, die van tijd tot tijd weer gewone stervelingen worden, nemen Topper mee naar allerlei fui ven, tot mevrouw Topper wijs genoeg gewor den is om de rechten van haar man naar waarde te eerbiedigen. Dan krijgt ook Toppet een ongeluk en aan zijn ziekbed komt me vrouw confidenties doen, die Topper voldoen de ontroeren om hem weer geschikt te maken voor een redelijker samenleving met zijn eer tijds al te pietluttige vrouw. Zoodat de on zichtbaarheid van de spoken tenslotte ook haar goede kanten heeft. De film is te beschouwen als aanvaardbaar voor volwassenen. In het voorprogramma maakt het publiek het onderzoek in een interessante moordzaak mee. Binnen- en buitenlandsch nieuws ont breken natuurlijk niet. Eigenlijk zouden we deze film moeten afkeu ren en we hadden dat ook zeker gedaan, indien we daarbij ons lachen hadden kunnen houden. Maar dat kunnen we met den besten wil van de wereld niet en daarom dat wij haar, aan strikt volwassenen die gevoel voor humor heb ben niet willen onthouden. De film is een grap, zij het ook ondeugende grap, maar zoo geestig, vlot en onserieus behandeld, dat zich daardoor niemand in zijn gevoelens gekwetst zal gevoelen, tenminste, indien die iemand over onderschei dingsvermogen beschikt. Vandaar ons voorbe houd. Overigens is deze film 100 pCt. Lubitsch. Met groote handigheid weet deze voortreffelijke re gisseur al het vervelende en irriteerende uit een film te weren en van het gegeven een bonk gezelligheid te maken. Daarbij heeft hij twee uitstekende spelers, zooals Gay' Cooper en Clau dette Colbert in de hoofdrollen genomen en die passen wel zoo goed in het kader van het geheel dat deze film een aaneenschakeling van uitbundige vroolijkheid is. We zullen van het scenario zelf niets neerschrijven; het kan niet anders of een nuchtere, rauwe vertelling in deze kolommen moet een geheel verkeerden in druk wekken van hetgeen deze film eigenlijk is. Wel kunnen we verraden, dat zij in zekeren zin een persiflage is, van de opvattingen van sommige menschen aangaande het huwelijk. Hier is het nu een idioot rijke Amerikaansche bankier die.... maar nee, we zouden er over zwijgen, en dit zwijgen is ook nu weer goud, voor een goed verstaander. Inmiddels geven we voor deze film de rest van het programma zooals Popeye, de ontvangst van Hitler in Weenen en Rome, en de wonder bare vischvangstfilm gaarne cadeau, al was dit laatste filmpje ook om den drommel niet slecht. Dat is echter une question de goüt zou dinges zeggen; en daarmee zijn we het roerend eens. We zullen beginnen met wat wij het beste deel van het programma achten, ook al is het maar een voorfilm: Ufa toont in buitengewoon interessante en leerzame beelden hoe koude temperaturen bereikt worden, welk nut ze heb ben en welke gevolgen. Een zeer moeilijk pro bleem van de natuurkunde wordt hier op een voudige en alleszins door ieder te begrijpen wijze voorgesteld en dit filmpje is alleen al de gang naar het theater waard. De hoofdfilm: „Immer wenn ich glücklich bin" heet gewoonlijk „Artistenbloed", welke titel wat meer over den inhoud zegt. Het is een oud thema, in een ietwat nieuw kleedje gesto ken, d.w.z. men heeft het van den vroolijken kant opgenomen, zoodat het vooral door de drie onverbeterlijke en bijzonder geestige ko mieken: Paul Hörbiger, Theo Lingen en Hans Moser tot een klucht is geworden. Martha Eg- gerth speelt hier of eigenlijk zingt ze meer de rol van een revue-ster, die verliefd wordt op een landgoedeigenaar. Tooneel-„kunst" en het echtgenooteschap van een soort van heere- boer gaan niet samen en de idylle barst als het revuegezelschap, waarvan ze afscheid had ge nomen, in het dorp een voorstelling geeft en na afloop gastvrij op het landhuis ontvangen wordt, juist natuurlijk als de heer des huizes afwezig is. Bij diens terugkomst is er van vroo lijkheid plots geen sprake meer. Martha gaat naar haar revue terug, maar haar echtgenoot, onze landgenoot Frits van Dongen, die de rol speelt, mag wel eens wat minder somber lee- ren kijken! forceert tenslotte een happy end. Laten wij den onbenulligen inhoud voor wat hij is, dan mag de film een gezellige ont spanning genoemd worden met schoonen zang van Martha Eggerth's zilveren stem, wier lie deren niet eens op een gezochte wijze in de film verwerkt zijn. Men kan zich ermee een middag of avond best amuseeren! Palace geeft deze week weer waar voor het geld dat het van zijn bezoekers vraagt! Twee groote films en wat voor films! Met elk van de twee zou iedere bioscoopbezoeker meer dan tevreden zijn geweest! Maar ja, ze zijn zóó verschillend, dat men, na de eene ge zien te hebben toch ook de andere niet wil verzuimen. „De man die tweemaal leefde". Het is wel een heel bijzonder gegeven dat hierin behan deld wordt. Een professor heeft een merkwaar dige vinding gedaan: Door jarenlange studie is hij tot de overtuiging gekomen, dat iemand alleen maar misdadiger wordt doordat er iets aan zijn hersens mankeert en als dat nu langs operatieven weg' zou zijn weg te nemen, zou ook zijn misdadigheid zijn verdwenen. Hij heeft proeven genomen op dieren een hond en een aap, beiden zeer wild en verrader lijk en na de operatie werden ze zacht als lam metjes. Hij houdt over zijn methode een lezing en betreurt het daarin, dat de wet hem ver biedt het ook op menschen toe te passen. Die lezing werd bijgewoond door een misdadiger die juist een moord gepleegd heeft en door de politie achtervolgd, de zaal is binnengevlucht. De man zocht na de lezing den professor op en weet er hem toe te brengen, op hèm de operatie toe te passen, waarna de misdadiger werkelijk een heel ander, zelfs zachtzinnig mensch wordt die zich niets meer van zijn vorig leven herinnert. Na jaren wordt hij be roemd medicus en dan.... Maar laten we het slot niet verraden, uit wat wij van den inhoud vertelden zal men begrijpen, dat ze een belang wekkend probleem behandelt, dat tot eigen aardige konsekwenties kan voeren. De hoofdrol werd vertolkt door Ralph Bellamy, die dat op meesterlijke wijze doet en daarbij door Marian Marsh en Isabel Jewell uitstekend wordt ter zijde gestaan. Van den inhoud der tweede film: „De Ge vangene van Zenda", die gemaakt is naar den roman van Anthony Hope, zullen we wel niet zooveel hoeven zeggen die is ook hier al gemeen bekend. Het is een verhaal van avon tuur zooals men het. niet beter kan verlangen, vol romantiek en misdadige streken van duis- Ronald Colman (rechts) in de film „De gevangene van Zenda" (Palace Familie Cinema) terlingen, die ons al heel duidelijk worden voóf gesteld. Maar dan is er ook de held die alles weet te niet te doen en over allen we te zegevieren. Madeleine Carroll, Douglas Fairbanks Jr. f Ronald Colman vervullen er de hoofdrollen 1 wat dus wil zeggen, dat de vertolking uits' kend is. Zoo geeft Palace ook deze week weer ieder wat heel de familie zal er van kunn^, genieten; de een van de eene, de ander het gezin van de andere film. Vandaar het woord Familie-bioskoop. Vooraf gaan enkel de verschillende puf naals.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 4